Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 18:41 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 25.1.2023 11:37 - 11:38 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, v rozprave vystúpilo 18 poslancov a pozmeňujúce návrhy podali poslanci Susko, podal dva, poslankyňa Kolíková a poslanci Beluský, Šeliga a Svrček.
Vzhľadom na to, že viacerí poslanci vzali späť svoje podpisy pod prvými pozmeňujúcimi návrhmi poslancov Svrčeka a Kolíkovej, považujú sa za vzaté späť a nedá sa o nich hlasovať.
Keďže pozmeňujúce návrhy boli podané včera, dajte, prosím, najprv hlasovať o skrátení lehoty podľa § 83 ods. 4 rokovacieho poriadku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.1.2023 11:36 - 11:36 hod.

Šipoš Michal
Ďakujem pekne.
Milí kolegovia, opozícia, žiaľ, hrá veľmi falošnú hru, 12 rokov blokovali čokoľvek, čo by sfunkčnilo referendum. Neurobili nič.
Verím, že rozhodnutie, ktoré teraz urobíme, bude v súlade s verejným záujmom a v prospech všetkých ľudí na Slovensku. Poslanecký klub OĽANO bude hlasovať tak, ako bolo dohodnuté s našimi bývalými koaličnými partnermi.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.1.2023 19:01 - 19:03 hod.

Kyselica Lukáš
Hlasovanie zajtra o jedenástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 18:59 - 19:01 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Miloš, my sme tých diskusií naozaj absolvovali viacero, veľmi často aj na ústavnoprávnom výbore. V zásade v jednej veci akurát nemáme úplne rovnaký názor a to je to, že ty tvrdíš, že nejaké ďalšie novely ústavy by sa mali robiť po nejakých siahodlhých diskusiách.
Ono závisí asi od toho, že čo by bolo predmetom tej novely ústavy, lebo aj ty vieš, že nie je novinkou, že sa diskutuje, či ten výpočet právomocí, ktoré vláda má mať, keď má obmedzenú právomoc, je dobre spravený. A o tom sa diskutuje už dlhšie a nemyslím si, že tam musíme nad tým sedieť pol roka, tam môžme nad tým sedieť mesiac, dva a máme viacero takých otázok. Ak raz Ústavný súd povedal, že referendum alebo tá referendová otázka má mať normatívny charakter, alebo ak povedal, že má mať právnu silu ústavného zákona, že to sú dosť už opakovane diskutované veci a tam naozaj tiež si myslím, že áno, spraviť nejaký okrúhly stôl s odborníkmi medzi prvým, druhým čítaním, troška si to ešte otestovať, či aj tí ústavní právnici tam nenájdu povedzme nejakú nezrovnalosť. Áno, to beriem, ale jasne, sú aj otázky, kde treba potom dlhšie.
Čiže to len aby sme sa rozumeli, že ja si myslím, že treba rozlišovať, lebo mám pocit, že aj vy máte nejaké ešte plány s novelou ústavy, my takisto, a aby sme sa sami sebe ako nebránili proste spraviť niečo dobré len preto, že budeme chcieť šesť mesiacov diskutovať. A aj ty sám vieš, že aj vy ste sa troška hľadali, aj tá judikatúra Ústavného súdu sa vyvíjala, že najprv ste išli ústavný zákon alebo referendum, potom Ústavný súd povedal, že ústavný zákon nie.
Čiže áno, snažíme sa to urobiť čo najodbornejšie, vyvíja sa, všetko je to dynamické, takže vždy tam treba zapojiť viacej ľudí, ale myslím si, že dobré veci ešte za tých šesť mesiacov vieme spraviť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 18:49 - 18:51 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No, pán poslanec, viete, nemôžete tu teraz nakladať pani Kolíkovej, navyše tu nie je, ale dobre, aj keby sme si to odmysleli, a mesiac predtým spolu s ňou hlasovať za povalenie vlády, tak raz je vám dobrá a potom je vám zlá, neni to moc fér.
A navyše my nerobíme novelu ústavy, pretože tu bolo nejaké referendum, a navyše neplatné referendum, čiže ako keby ani neexistovalo, my robíme novelu ústavy, preto ste vy povalili vládu, pani prezidentka dala nejaký termín na novelu ústavy a vy ste neboli schopní sa s tými, s ktorými ste povalili vládu, dohodnúť na novele ústavy. My sme čakali, či to dokážete, a keď ste nerobili nič alebo neboli ste schopní to dohodnúť s tými, s ktorými ste povalili vládu, tak pretože máme nejakú zodpovednosť voči nášmu štátu, tak sme sa pokúsili s SaS dohodnúť my. A keď sme sa s nimi dohodli, tak len za podmienky, že tam nebude nejaký typ ľudového hlasovania, pretože vieme dlhodobo o strane SaS, že tam nebude nejaký typ ľudového hlasovania, pretože vieme dlhodobo o strane SAS, že jednoducho nepreferuje tento spôsob realizácie moci zo strany ľudu. Akože je to legitímny názor, ktorý majú taký osobitý. Ale vy ste sa, otázne, či vy ste sa vôbec pokúsili, keď ste povalili spolu s nimi vládu, s nimi na niečom dohodnúť, lebo to bolo potom veľmi nezodpovedné, ak ste sa ani nepokúsili.
Pokiaľ ide o volebné obvody, no viete, strašne často sa zdôrazňujete, že ste nechceli s tým nič robiť, a pritom vlastne tým preukazujete, že sa nad tým zamýšľate, lebo ak by vám to nevadilo, tak by ste to vôbec neriešili. Veď my sme len z volebného zákona presunuli do ústavy tú istú formuláciu, ktorá je tam roky a ktorá vám roky nevadila.
No a keď hovoríte o širšej diskusii, tak sa poďme širšie baviť a potom bude treba širšiu aj zhodu v podobe deväťdesiatky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 18:43 - 18:44 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Takáč, poznám vás z výboru ako seriózneho človeka, preto je mi ľúto, a preto na vás reagujem, že príspevok, kde uvádzate svoj názor a argumenty, čo je okej, vecné k téme, začínate tým, že tu je psychiatrická liečebňa.
Nehnevajte sa, všetkých normálnych ľudí to uráža a tiež pokračujete v kultúre takej, že tu hovoríte, že sme choromyseľní, zvrátení, scestní. Hovoríte to tým pádom aj o mne. No dobre, je to váš štýl komunikácie, ale nečakal som to, že takýmto spôsobom... Ja som za, uvádzajme vecné argumenty, ale prečo sa musíme neustále osobne urážať a osobne útočiť jeden na druhého? A potom to vyvoláva reakcie, ako ste počuli, je mi to ľúto, že táto kultúra, v úvodzovkách, v parlamente, to stále pokračuje a ešte sa rozvíja a znásobuje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 18:41 - 18:43 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
No, Takáč, vy budete chrániť v prvom rade vaše záujmy, naozaj vaše záujmy, vaše kšefty, ktoré aj v Prievidzi vy dobre viete, ako robíte vy sám osobne.
Áno, prišlo 1 mil. 200-tisíc ľudí, ale to sú vaši voliči, to sú voliči SMER-u, SMEROHLAS-u, to sú voliči SNS, to sú voliči Republiky, kotlebovci a prišli aj SaS-kári, prišlo, prišli aj ľudia od Bugára, prišli ľudia od Harabina, to sú vaši voliči. To je normálna pravda, vy tu nerozprávajte o tom, vy klamete, vy ste klamár, Takáč, vy rozprávate, že 80 % ľudí nechce túto vládu a prišlo... Koľko ľudí prišlo voliť do referenda?!
Takáč, vy tu rozprávate o tom, že akí sme chorobomyseľní, akí sme chorí, akí sme zvrátení. A čo iné môžete rozprávať?! Už som to tu raz povedal, vy zlodeji s vašou chorou zlodejskou hlavou, vy presviedčate ľudí, že sme chorí. Tu sedí, tu sedia čestní ľudia, ktorí to naozaj robia spravodlivo, tam keď sa pozriem, no tak čo zlodej, to bandita, to, to skorumpovaný človek.
Vy tu rozprávate, že, že OĽANO nevie fungovať, že nemá, nemá nemáme štruktúry. No vy ste to fakt zabetónovali, vy ste v každom jednom okrese, v každom jednom okrese do každej funkcie dosadili si človeka a toho človeka ste si dobre uplatili a tí ľudia sú vám, tí sú vám vďační. Vy ste tak zbyrokratizovali a tak skorumpovali štátnu správu, že to nemá obdobu v dejinách Slovenska, Takáč. To ste spravili vy.
Vy tu rozprávate o chorých hlavách?! No, k vašim chorým hlavám sa dá pridať aj zlodejské skorumpované hlavy, to ste vy! Áno, ja súhlasím, že referendum je najvyššia forma demokracie, áno, ale vy a vaša zlodejská banda aj túto najvyššiu formu demokracie viete zmanipulovať!
Toto referendum nebolo o ľuďoch, to bolo o Ficovi, to bolo o SMEROHLAS-e a o reklame pre Fica. Čo vy mi tu idete rozprávať! A opakujem ešte raz, aj médiá, ktoré ste si kúpili, ktoré vlastnia oligarchovia, ktoré vy veľmi dobre viete, veľmi dobre im viete dať peniaze... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 18:29 - 18:31 hod.

Matovič Igor Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Nechce sa mi reagovať na jednotlivé, čiže prepáčte tí, čo ste reagovali (povedané so smiechom), možno ste čakali, že budem individuálne reagovať, ale skorej tak všeobjímajúco.
Áno, chcem iba potvrdiť tie slová, že predčasné voľby sú, veľmi zjednodušene, o tom, že mafia po nich túži, aby sa cez ne dostala k moci.
A je úplne prirodzené od nás ostatných, ktorí sme svojho času vytvorili koalíciu vládnu, na základe ktorej ešte vládne vláda, že budeme tomu brániť a budeme sa snažiť tento termín oddialiť maximálne, lebo tie posledné tri roky boli tri roky kríz všetkých možných, najťažších v podstate za existenciu Slovenskej republiky a veľakrát najťažších od druhej svetovej vojny, alebo od španielskej chrípky sme nemali takú zdravotnícku krízu, ako sme mali počas covidu. Úplne logicky takéto krízy vyvolávajú frustráciu. Úplne logicky, keď potom kľúčové médiá vlastnia oligarchovia, ktorí nemajú nič iné na robote, len štvú, štvú, štvú proti vláde od rána do večera a toto robia v podstate tisíc dní od volieb, tak sa to prejaví na nálade ľudí.
Zároveň dnes ceny energií klesajú. Zároveň každým dňom sú správy, že ekonomika sa zrejme bude vyvíjať lepšie, ako sa očakávalo, a zároveň postupne od budúceho mesiaca nabehne 200 eur na dieťa – pomoc do každej jednej rodiny s dieťaťom – a ľudia začnú cítiť, čo to znamená, keď nekradneme v politike, ako ste kradli vy, páni zo SMER-u, z HLAS-u, a keď tieto ušetrené prostriedky dáte do rodín.
Áno, my logicky chceme predĺžiť toto obdobie, aby si ľudia čo najviac a v najväčšom množstve uvedomili, čo to znamená, keď politici neokrádajú svojich voličov a takto postupne nakoniec opätovne vyhrali voľby a vás porazili na hlavu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 18:27 - 18:29 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Presne tak ako si, Igor, povedal. Urobíme všetko pre to, aby sa SMER zas nevrátil k moci. Už mám za sebou nejednu predvolebnú kampaň, ale k tejto blížiacej sa kampani zoderiem nie jedny topánky, ale určite viac a budem obetovať všetok možný čas, aby sa im to nepodarilo. Samozrejme, ak mi to zdravie dovolí.
Verejne tu vyhlasujem, že budem obetovať aj čas so svojou rodinou, aby sme spoločnými silami ochránili ľudí, rodiny na Slovensku od pohromy, ktorá by tu nastala, keby sa SMEROHLAS a ďalší mega zlodeji opäť chopili k moci. Tí, ktorí tu 12 rokov ničili životy ľudí a drancovali Slovensko.
Ja som už dnes vo faktickej poznámke poslancom zo SMER-u odkázal, že nedovolíme ich návrat, a to sa tak aj stane a oni to dobre vedia. A o to viac, že po sobotňajšom fiasku v referende nastala v ich radoch panika, a to neviem, či, ale určite vedia, že väčšina zúčastnených referenda boli voliči ĽSNS a REPUBLIKA, takže určite smerákom sa už nikdy nepodarí vládnuť v tejto našej krásnej krajine a my s mojimi kolegami a ďalšími demokratmi, skutočnými demokratmi, nie takými, ako sú smeráci, ktorí zneužili slovo demokracia, majú to aj v názve svojej strany, ale skutoční demokrati na Slovensku urobíme maximum, aby návrat SMER-u k moci nikdy nenastal už.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 18:25 - 18:27 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán poslanec Matovič, predčasné voľby sú naozaj dôsledok toho, čo sa tu od začiatku deje. Sú dôsledok toho, že prišiel covid. Žiadna vláda nemala covid, slovenská. Keby mal Pellegrini alebo Fico covid, tak dávno tu už, dávno je rozkradnuté všetko. Potom prišla vojna na Ukrajine, zvyšovanie cien a čo je krásne, tak za všetko je zodpovedný Matovič. Naozaj Igor Matovič je človek, ktorý je zodpovedný za všetko. Pokazí sa niekomu bicykel - Matovič. Niekto ide s autom a skočí mu do cesty zajac - no toho zajaca tam hodil Matovič.
No a títo zlodeji a... a... a biznismeni, to je, to je krásna ukážka toho, akú robia politiku. Kto vlastní médiá? Naozaj si rýchle uvedomili Fico a partička a ich oligarchovia, že keď budú vlastniť médiá, tak ovplyvňovať verejnú mienku je vynikajúca vec. Kto vlastní teraz médiá? Pozrite si na tie médiá, kto za nimi stojí. Za nimi stoja ľudia, ktorí tu roky zarábali, roky zarábali na Ficových kšeftoch, ktoré im dohadzoval. Tak si kúpili médiá a stokrát povedia, že Matovič je blázon, Pročko je psychopat, Matovič je blázon, Pročko je psychopat – no tak Pročko je psychopat a Matovič je blázon. Čo iné?
Čo môžete povedať na Matoviča okrem toho, okrem toho, že je blázon? Poviete, že je zlodej? Nie, bojíte sa. Áno, s Matovičom sa nedá kradnúť! No nedá sa s ním kradnúť a to je problém, to je veľký problém. A čo je ešte najväčší problém? Že sú tu ľudia, sú tu ľudia, ktorí majú po rôznych Austráliách, Nových Zélandoch veľké, veľké kšefty, ktoré treba naplniť, a Fico nie je hlúpy. Fico vie, komu má dať koľko peňazí, aby sa tu opäť, opäť začalo kradnúť - a o toto im ide, o nič iné.
Predčasné voľby sú o tom, aby tu zase začali títo zlodeji kradnúť. O nič iné nejde.
Skryt prepis