Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.1.2023 o 19:02 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 19:02 - 19:04 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak najprv k tomu volebnému programu, k referendu a potom prečo september. No my by sme nemuseli vôbec sa rozprávať o predčasných voľbách a o skrátení volebného obdobia, keby sme sa striktne držali volebného programu OĽANO, hoci ho niektorí vyslovene dezinterpretujú. My vo volebnom programe máme jasne napísané, že skrátenie volebného obdobia sa nemá diať referendom. Ale prečo vlastne sa o tom rozprávame a dostali sme sa až k tomuto bodu, lebo ak hovoríme o poslednom referende, tak ja myslím, že najsilnejší taký signál alebo najsilnejší dojem, ktorý ja z toho mám, je ten, že ľudia majú záujem rozhodovať o veciach verejných, pretože prišli v pomerne slušnom počte a že majú záujem rozhodovať aj o skrátení volebného obdobia. To, že či to bude referendom, ľudovým hlasovaním, to už je viac judikatúra Ústavného súdu, ktorá nás posúva k ľudovému hlasovaniu, nie k referendu, a o tom sa, samozrejme, o tom, samozrejme, treba diskutovať, ale my takisto vo volebnom programe sme robili v roku 2019, potom prišli rozsudky a nálezy Ústavného súdu a my budeme musieť reagovať na neho aj pri zostavovaní ďalšieho volebného programu a nie všetko, čo tam bolo pred pár rokmi, jednoducho tam bude aj, aj teraz. Čiže je to legitímna otázka, treba o tom diskutovať.
A potom prečo september? Marek správne povedal, že my sa opierame o voličov. Nie o voličov Fica a voličov Pellegriniho, my sa opierame o voličov OĽANO a ďalších, ktorí nám jasne hovoria, že oni nechcú predčasné voľby a pre nás ten september je skutočne kompromis aj kvôli tomu, prečo, že sa ľudia boja tých predčasných volieb, nie kvôli nám, ale kvôli opozícii, kvôli návratu opozície. A chceme takisto ďalej pomáhať ľuďom, pretože viaceré veci treba dotiahnuť a už to nepočká na ďalšiu vládu a máme tu aj reformy, ktoré treba vykonať, národné parky, zdravotníctvo, vyšetrovania, treba nechať orgánom činným v trestnom konaní voľné ruky. To sú všetko dôvody, je ich množstvo, ktoré sú za september a my ten september, jednoducho to je jediná možnosť, ak už nejde dovládnuť do riadnych... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.1.2023 18:57 - 19:02 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda parlamentu, vážení kolegovia, kolegyne tu nie sú, ale ja vás nebudem dlho zdržiavať. Prihlásil som sa do rozpravy, takisto chcem povedať, že predo mnou rečnil Milan Vetrák ako predseda ústavnoprávneho výboru a takisto spolupredkladateľ tohto, toho, o čom teraz momentálne rokujeme. Takže hovoril odborne a hovoril argumenty, prečo by mali byť voľby v septembri. Zaznelo to tu, počas tohto dňa som tu sedel, počúval, občas som sa zapojil s faktickými poznámkami, zaznelo tu toho mnoho a ja sa obmedzím len na pár vecí, ktoré keď komunikujem s ľuďmi, tak, tak ma kontaktujú s tým, že prečo chceme predčasné voľby? Teraz myslím OĽANO, pretože nikdy sme ich v programe nemali, vždy sme bojovali proti tomu, aby predčasné voľby boli a že prečo teraz vôbec rokujeme o predčasných voľbách. Pýtajú sa aj to, že prečo by nemohli byť voľby riadne vo februári a vymenovaná úradnícka vláda a tak ďalej a tak ďalej. Tak k tomu iba pár poznámok a skončím.
My sme si neželali menšinovú vládu. Budem hovoriť za OĽANO. Neželali sme si menšinovú vládu, napriek tomu sme sa do toho stavu dostali a po odchode jedného z našich koaličných partnerov z koalície sme sa do menšinovej vlády dostali. My sme si neželali ani to, aby padla táto vláda a napriek tomu sa stalo to, že táto vláda, nebola jej vyslovená dôvera a táto vláda padla. Potom sa stalo to, že sme bojovali napriek tomu, že sme boli vláda v demisii, celé to bývalé vládne zoskupenie alebo vláda v demisii bojovala o to, aby sa tu v Národnej rade schválil rozpočet pomoci ľuďom na rok 2023. Aj to sa tejto vláde podarilo. No a my sme si neželali ani to, aby niektorí naši koaliční partneri boli za predčasné voľby, neželali sme si ani to, aby prezidentka, pani prezidentka povedala, že do konca januára a vymenujem úradnícku vládu, nič z toho sme si my v OĽANO neželali. Žiaľ, boli sme k tomu dotlačení. Boli sme dotlačení k tomu, aby sme začali rokovať aj o predčasných voľbách. No a boli dohodou bývalých koaličných strán stanovené na 30. september. Niektorí, niektoré koaličné, bývalé koaličné strany chcú hlasovať aj za iné termíny, nech. My v OĽANO budeme hlasovať za ten september.
A teraz argument prečo. Áno, ja mám ten laický argument, ten, ktorý aj mne hovoria ľudia a ten, ktorý z prieskumu, z ktorého vychádzal aj môj predrečník Milan Vetrák, hovoril, že tam vyšli dve veci, ktorých sa ľudia najviac obávajú, keď prídu predčasné voľby, a prvá vec bola spomenutá - návrat Fica a druhá vec, že sa zastaví vyšetrovanie ekonomickej trestnej činnosti. Preto ja osobne nikdy som si nemyslel, že budem podpísaný pod nejakým takým uznesením, nikdy som si nemyslel, že budem hlasovať za termín skorších, za skorší termín volieb, ale, žiaľ, boli sme k tomu nejakým spôsobom dotlačení, ako som vysvetlil.
A práve kvôli tomu, čo som spomenul, tie dva body, čoho sa ľudia obávajú, zopakujem, návrat Fica a zastavenie vyšetrovania ekonomickej trestnej činnosti, tak kvôli týmto veciam budeme hlasovať v OĽANO za 30. september.
Ďakujem, len toľko som chcel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:55 - 18:57 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Najprv začnem pánom poslancom Kyselicom. Inak ďakujem za všetky faktické k môjmu príspevku.
Áno, presne tak, volebný program a volebný systém je súčasťou viacerých ústav, pretože aj v iných štátoch si uvedomujú, že treba na to širšiu zhodu. Teraz sa tá širšia zhoda našla v podobe 92 poslancov a keď sa nájde v budúcnosti, tak kľudne to môže byť aj iný volebný systém a môžu byť aj dve komory a v jednom taký systém, v druhom taký, veď presne to je na tú širšiu diskusiu, a pomerný systém máme aj v Českej republike chránený ústavou.
A pokiaľ ide o jeden volebný obvod, veď ten sme tu mali dlhé-dlhé roky, viackrát sa tu našla ústavná väčšina aj z radov opozície a nechceli ho zmeniť. Takže je to také neúprimné, keď to dneska kritizujú a rozhorčujú sa nad tým a pritom to tu tolerovali a nemenili dlhé desiatky rokov.
K tomu prepadnutiu majetku ja som reagoval len preto, lebo pán Fico ma obvinil, že ja ako keby komunikujem priamo so sudcami a vynášam nejaké informácie od nich, to nie je vôbec pravda, ja so žiadnymi sudcami na Ústavnom súde nekomunikujem. A ako som vysvetlil, vychádzal som zo signálov z prostredia, čiže z toho širšieho okruhu mimo sudcov, a preto som na to potreboval reagovať, lebo to bolo vážne obvinenie, ktoré zasahuje aj, ktoré by mohlo potenciálne zasahovať do nezávislosti Ústavného súdu a nie je to ani pravdivé.
K pánovi Kočišovi, ja som rád za to vaše vyjadrenie, že ste ochotný znižovať kvórum, veď bude to na stole, môžeme sa poradiť, ktoré je to najlepšie číslo, určite tá päťdesiatka dneska je najväčší problém referenda ako-takého. To sa zhodneme asi všetci. Čiže kto hovorí, že nechce meniť kvórum, ako SMER, ale zrazu, ale chce dávať ľuďom možnosť rozhodovať v referende, tak to je Potemkin, to je, to je pretvárka. Vy ste aspoň v tomto rozumnejší, a teda však budeme sa o tom baviť, pretože taká novela ústavy tu bude.
No a pokiaľ ide o Milana Kuriaka, ďakujem pekne. No ja myslím, že teraz tie zákony budú už nám ťažšie všetkým prechádzať, takže ja budem mať viac času vystupovať v diskusiách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:53 - 18:55 hod.

Kuriak Milan
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:51 - 18:53 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja len chcem potvrdiť to, čo hovoril kolega Vetrák, musím mu dať za pravdu o tom volebnom systéme aj Marek Domin z Katedry ústavného práva bratislavskej právnickej fakulty hovorí, že úprava volebného systému v ústave alebo aspoň jeho rámcových prvkov je pomerne bežná vec ako aj v iných krajinách v Európe. Takže ono to je bežná vec, že to majú ukotvené v ústave.
A tiež môžem potvrdiť, čo hovoril kolega Vetrák ohľadom toho prepadnutia majetku. My sa už o tom bavíme dávno, dlho, niekoľko rokov alebo ja neviem rok, dva. Tú úpravu sme tam chceli robiť. Proste aj Trestný zákon hovorí o tom, že aj ten sudca nemôže byť automat. Keď je v zákone uložené obligatórne, že prepadá celý majetok, tak ten sudca je, vlastne jak sa hovorí, automat. Určí, že trest a automaticky mu musí zobrať ten majetok. A nie je to potom v súlade so zásadami ukladania trestov, kde je uvedené, že pri určovaní druhu trestov a jeho výmery súd prihliadne najmä na spôsobom spáchania činu, na jeho následok, zavinenie pohnútku priťažujúce okolnosti, aj na to, či páchateľ činu získal majetkový prospech a tak ďalej a tak ďalej.
Proste tu ide o to, aby aj ten sudca mal nejakú možnosť dávať od-do. Takže my sme sa o tom dávno, dávno bavili, takže naozaj tie reči pána Fica boli troška mimo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2023 18:39 - 18:49 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Tak, vážený pán predsedajúci a vážení poslanci, ktorí ste prítomní v sále, pár slov k tomu, o čom dnes rokujeme. Keďže som jedným zo spracovateľov predloženého materiálu a aj alternatívny navrhovateľ, ale veľmi pekne ďakujem pánovi poslancovi Kyselicovi, ktorý to tu ťahá celý deň veľmi poctivo a nemusel som si zasadnúť na to jeho miesto, lebo nie vždy je to len radosť niekedy počúvať tu (povedané so smiechom) niektorých poslancov, to je skutočne utrpenie, ale dobre, poďme k veci teraz.
Takže viacerí ste tu prezentovali názor, že keď je odvolaná vláda, že už má podľa vášho názoru len kúriť a svietiť, ale, prepáčte, to z čoho takto vyvodzujete? Lebo tú novelu ústavy, ktorú ste robili v roku 2011, ste takto predsa nespravili. Vy ste tú novelu ústavy nastavili tak, že tej vláde ste obmedzili právomoci, ale zrazu prezidentka aj môže potvrdzovať niektoré ďalšie. Takže neplatí to, že to bolo nastavené tak, že tá vláda môže len kúriť alebo svietiť. Tá vláda môže robiť aj ďalšie veci. Ale vy ste na pár kompetencií zabudli a preto je legitímna otázka, aby sme tie ďalšie kompetencie doplnili. A otázka je, že či majú, má vláda byť poverená tými ďalšími kompetenciami prezidentkou alebo prezidentom alebo má byť poverená parlamentom. V každom individuálnom prípade a o tom sa už vedú diskusie.
Nehovorím, že úplne o všetkých tých písmenkách, ktoré sú vymenované v ústave, lebo niektoré naozaj nemajú zmysel. Asi nemá zmysel, aby vláda v demisii požadovala znovuzískanie dôvery, lebo už teda bola odvolaná. Ale je tam niekoľko ustanovení v ústave, ktoré, na ktoré bolo pozabudnuté. A dnes, ak by ich vláda nemohla vykonávať počas tohto obdobia, a teda nešla by nejakým širokým výkladom ústavy, tak by to mohlo naozaj spôsobiť aj nepríjemnosti, najmä pokiaľ ide o plnenie alebo vykonávanie napríklad niektorých programov, ktoré súvisia s plánom obnovy.
Pokiaľ ide o to, že tu hovoríte o tom, že sme proti referendu, no OĽANO je to posledné, ktoré je proti referendu. Nikto z poli... žiadna z politických strán nemá spracovanú, spracované tak referendum, ako má spracované hnutie OĽANO a nepriznáva také práva v referende vo svojom volebnom programe ako hnutie OĽANO. Ale na to, aby sa presadila novela ústavy treba nejakú dohodu a vy ste tú dohodu, vážení opoziční poslanci a poslankyne, nedokázali spraviť. Vy ste povalili vládu a nevedeliste, čo s tým máte robiť. Tak muselo prísť až hnutie OĽANO, ktoré sa dokázalo dohodnúť, aby sme sa nejako dopracovali k predčasným voľbám.
A keď vy tu hovoríte, že by sme mali hlasovať za máj alebo za jún, a prečo by sme tak mali robiť? Vy ste hlasovali za novelu ústavy, aby sme sa dostali do tohto bodu? Tak ste mali hlasovať o novele ústavy a potom sme sa mohli s vami o tom baviť. Ale my sa teraz nemáme s vami, o čom baviť. Vy ste ani nechceli, aby sme sa dostali do tohto bodu. My sa budeme baviť iba s tými, ktorí nás sem dostali do tohto bodu. A to sú len SaS, SME RODINA, OĽANO a ZA ĽUDÍ. Ja nemám dôvod sa baviť s nikým iným.
Čiže o máji a júni, na to zabudnite. To sú vaše výmysly, ku ktorým ste sa ani nedokázali dopracovať. My hovoríme o kompromise a kompromise preto, že sú tu poslanci, ktorí chcú skôr ako september a sú tu poslanci, ktorí nechcú vôbec predčasné voľby. A medzi týmito skupinami poslancov, ktorí nás dostali do tohto bodu, že sme zvládli novelu ústavy, je kompromis september. To je kompromis. Pretože inak by sme sa do tohto bodu ani nedostali. Že ja sa čudujem všetkým, ktorí tu teraz špekulujú máj, jún, september. Keby nebolo tých poslancov, ktorí museli ustúpiť zo žiadnych predčasných volieb na september, tak by sme v tomto bode neboli. A mohli sme tu mať kľudne úradnícku vládu. Mne osobne úradnícka vláda nevadí. Kľudne tu môže byť.
Pokiaľ ide o to, čo tu ešte dneska zaznelo a na čo chcem reagovať. A ešte, samozrejme, na ten volebný systém. Tak kto tu čo prináša, kto tu čo mení. Veď tu nikto nič nemení. Dnes je volebný systém jednoobvodový pre parlamentné voľby. Máme to roky vo volebnom zákone a my to len dávame na vyššiu úroveň do ústavy. Tak ak tu všetci hovoríte o širšej diskusii, tak buď klamete a nechcete ju, len sa pretvarujete, alebo potom širšia diskusia automaticky znamená ústavnú väčšinu. Lebo inak to nie je širšia diskusia, tak čoho sa bojíte? A keď hovoríte, že o tom vôbec ani neuvažujete, no toľkokrát to hovoríte, že sami sa prezrádzate, že o tom uvažujete.
A Pellegrini, ten to už hovorí aj otvorene, takže ten sa už ani nepretvaruje. A vy teraz od nás chcete, aby my sme vám pomohli a nezabezpečili ochranu volebného systému, aby vy ste si tu mohli vytvoriť ilúziu o demokratických voľbách? No na to znova zabudnite. Bez toho, aby ste o tom aj s nami v budúcnosti diskutovali, tak tu nebude žiadna zmena volebného systému, pokiaľ ide o parlamentné voľby. A to si, prosím, uvedomte. Nebudete tu ničiť túto krajinu naďalej, ako ste ju ničili do roku 2020.
Pokiaľ ide o to, čo dneska pán Fico tu natáral vo svojom vystúpení, lebo ma priamo osočil, tak rád by som na to reagoval, lebo už to druhýkrát povedal, prvýkrát som to nechal tak. Ale vidím, že asi ide na to systémom, že opakovaná lož by sa mohla stať pravdou, tak to tu vysvetlím, pretože to zasahuje naozaj aj do nezávislosti Ústavného súdu a skutočne pán Fico tu dneska znevažoval Ústavný súd. Aj Ústavný súd, nielen mňa.
Ja som svojho času hovoril o prepadnutí majetku a o tom, že pán Fico a spol. dali na Ústavný súd podnet na prepadnutie majetku. A keď som predniesol svoj vlastný návrh a predložil do parlamentu, ktorý ešte stále nebol schválený, tak som spomenul, že mám signály z prostredia Ústavného súdu. Ja som nepovedal, že mám informácie o sudcov Ústavného súdu, tak ako to interpretuje pán Fico. A to je hrubá lož, ako to on interpretuje.
A signály z prostredia Ústavného súdu poviem aj, čo znamenajú, pretože naozaj nemyslel som, že na to dneska budem musieť reagovať, ale pán Fico skutočne najprv tuná nakydal na všetkých vrátane mňa a potom ako zbabelec odišiel a nevypočul si ani faktické poznámky. Čiže prečo signály z prostredia Ústavného súdu, pretože spravodajcom k tomuto prípadu pri prepadnutí majetku je pani Laššáková. Bývalá poslankyňa za SMER, ktorá sa dokonca aj namietala, že je zaujatá a nechcela byť spravodajkyňou, ale ostatní sudcovia si to nemysleli. Čiže to je prvý signál asi, ako môže dopadnúť to konanie, kde je podanie SMER-u.
Druhý troška naozaj odbornejší, odbornejšia vec je tá, že asi päť dní alebo pár dní po tom, ako SMER podal podanie na Ústavný súd, tak Súdny dvor Európskej únie konštatoval, že obligatórne prepadnutie majetku nie je proporcionálnym opatrením. Čiže to je druhá vec, ktorá nám naznačuje, že asi ani v tom našom právnom poriadku ten obligatórny trest nebude úplne v súlade s ústavou.
Tretia vec, poznám sa a dlhodobo komunikujem s viacerými ústavnými právnikmi, ktorí robili pre Ústavný súd alebo pracujú pre Ústavný súd aj teraz. A bavil som sa s nimi a rozprával o tejto otázke. Aj od nich viem, aký majú k tomu prístup a ako asi môže v budúcnosti v tejto otázke rozhodnúť Ústavný súd.
A štvrtá vec je tá, že práve sa na európskej úrovni rokuje o novej smernici o konfiškácii majetku a prístup, že by tam mal byť umožnený aj obligatórny trest prepadnutia majetku aspoň u niektorého z tých štátov členských Európskej únie bol odmietnutý.
Takže toto všetko signalizuje, ako to konanie dopadne, a to že už to konanie je dva roky na súde, mi jednoducho z vlastnej skúsenosti alebo zo skúsenosti pred Ústavným súdom navodzuje jednoducho presvedčenie, že v blízkej budúcnosti by mohol Ústavný súd o tom naozaj rozhodnúť. A preto som predložil ten návrh, aby sme sa vyhli situácii, že ešte sa budú domáhať škody tí, ktorým, ktorí spáchali zločiny a ten majetok im naozaj prepadol. Takže to na vysvetlenie a aj verejnosti, lebo naozaj si vyprosujem, aby pán Fico si tu interpretoval to, čo ja hovorím na tlačovkách. Svojím spôsobom ma osočoval a nielen mňa, ale aj Ústavný súd. To, čo tu dneska predviedol pán Fico, bolo osočovanie Ústavného súdu.
Pokiaľ ide o tie ďalšie veci, budeme mať možnosť o tom rozprávať, ale viete, obedy zadarmo a podobne. Máme tu tie návrhy, dostaneme sa k tomu, nebudem teraz o tom rozprávať.
Ale jednej veci by som sa ešte rád venoval, a to je generálny prokurátor a špeciálny prokurátor, lebo dnes tu opäť pán Fico napadol špeciálnu prokuratúru veľmi nepekným spôsobom. Hovorí, že očakáva, že generálny prokurátor si urobí poriadok so špeciálnym prokurátorom. No tak ja sa pýtam, že čo si pán Fico predstavuje pod tým, že urobí poriadok so špeciálnym prokurátorom. Lebo to je vážna vec. To len potvrdzuje tie slová, ktoré tu on hovorí, že ak by sa náhodou dostal k moci, tak bude vážnym spôsobom likvidovať akékoľvek vyšetrovania, ktoré sa týkajú korupcie a ekonomickej kriminality. To je vážna vec. A nedávny prieskum ukázal, že ľudia, ktorí hovoria o predčasných voľbách, sa obávajú dvoch vecí.
Prvé je návratu Fica alebo teda bývalej garnitúry a druhou je nevyšetrovanie ekonomických trestných činov a korupcie. Toho sa naozaj ľudia obávajú. Tí, ktorí, keď sa robil prieskum, sa ich pýtali, že čoho sa obávate v súvislosti s predčasnými voľbami. Takže to nie je, to nie, to nie je vôbec žiadna sranda, ktorú si pán Fico robí, že má si urobiť poriadok. A ako si má urobiť poriadok? Chce, aby pán Lipšic bol druhý pán Kováčik? Ktorý všetko strkal do šuplíka a nič nevyšetroval? To myslel pod tým, že si má spraviť poriadok? Alebo čo, čo myslel pod tým presne? Lebo to sú, to je vážna vec, čo tu dneska vyslovoval.
A ja som rád, že špeciálna prokuratúra koná tak, ako koná, aj Špecializovaný trestný súd a navyše pán špeciálny prokurátor je volený parlamentom. Takže to nie je vec pána Žilinku alebo generálneho prokurátora, čo urobí s pánom Lipšicom. To je vec tohto parlamentu. A pokiaľ ide o ten termín samotný, september je ten najsprávnejší termín, aby sme vám zabránili prekaziť vyšetrovania zločinov vašich nominantov v ekonomickej kriminalite a v korupcii. A pokiaľ niekto z vás hovorí, že sa to týka aj opozície, teda vás samotných, tak sami sa prezrádzate, že sa vás to týka. Že ste mafiáni.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:34 - 18:36 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Kočiš, pár poznámok k tomu, čo ste povedali. Začnem najprv tým, že teda hovoríte niečo o dostatočnom počte ľudí v referende. No hlavne v tom referende sa potvrdilo to, že asi to číslo 90-percentnej nespokojnosti s vládou nebude to pravé a pravdivé a, samozrejme, bol to slušný počet ľudí, to nikto nepopiera, ale asi aj vy ste sami očakávali, že ich príde viacej.
Pokiaľ ide o tú referendovú kampaň, no veď to je otázka 76 poslancov a my tu máme volebné zákony z roku 2014. Čiže tá referendová kampaň, keby ju SMER upravil, keď mal 83 poslancov, lebo vtedy ten zákon bol schvaľovaný, tak ste nemuseli byť odkázaní na to, že beháte po regiónoch a prehovárate ľudí, aby išli na referendum. Vy ste mohli mať kľudne také isté možnosti, aké máte v parlamentných voľbách, len to by musel niekto naozaj to referendum chcieť a nehovorím o vás, ale o tých, čo s nimi tam ťaháte tú jednu pílku na tej strane.
Pokiaľ ide o Švajčiarsko, no áno, len keď nechcete znížiť referendové kvórum, a to by som sa vás rád opýtal a môžete na to zareagovať, tak sa nedostanete a nenaučíte tých ľudí, ako je to v Švajčiarsku, lebo aj tam to postupne vznikalo. Čiže aj tí ľudia si musia navyknúť na to, že budú chodiť k referendu a musí to byť objektívne aj nastavené, nie 50-percentné, lebo to je, to je Potemkin, to nie je vôbec žiadna možnosť dať ľuďom o niečom rozhodovať v referende.
Pokiaľ ide o to poďakovanie ľuďom, ja rešpektujem všetkých, ktorí prišli na referendum, a nikoho som neodhováral, ani verejne som nikoho neodhováral, ale ja by som sa rád poďakoval všetkým tým, ktorí neprišli na to referendum. Pretože to boli presne tí, ktorí pochopili, o čom to referendum bolo, že to bolo o tých ľuďoch, že to bolo o opozícii, o Republike, o HLAS-e a o SMER-e, o ich nominantoch, ktorí sa chcú zachrániť pred trestným stíhaním a prípadne odsúdením. O tom to bolo, o tom bolo to referendum. A oni to po... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:16 - 18:18 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Kéry, pán predseda výboru, pár poznámok k tvojmu vystúpeniu. Začnem tým, že odkiaľ ste mali tušiť, že tu bude niekedy na Slovensku spochybňovaná, spochybňované skrátenie volebného obdobia ústavným zákonom a tak ďalej a tiež pokiaľ ide o referendum. Pokiaľ by, a nehovorím, že vy osobne, lebo predsa len sa venujete viac zahraničnej politike, ale pokiaľ by tí, ktorí sa u vás venujú právu, sledovali judikatúru českého Ústavného súdu, z ktorej väčšinou slovenský Ústavný súd čerpá, tak už v roku 2010, teda pred vašimi dvomi poslednými vládami, bolo jasné, že český Ústavný súd povedal, že ad hoc ústavné zákony nie sú v súlade s ústavou a takýmto spôsobom nie je možné skracovať mandát poslanca. Čiže vy ste tu celý čas vedeli, že je to problém a nič ste s tým neurobili. A nehovorím, že vy osobne, ale vaši teda vy ich považujete za expertov právnych.
Pokiaľ ide o to referendum. Ako ste správne povedali, referendum by mali mať otázky, ktoré majú normotvorný charakter. Že prečo chcete prelamovať judikatúru a navrhujete, aby sa skracovalo volebné obdobie referendom. Pretože to musí byť iný typ ľudového hlasovania, napríklad taký ako máme u pani prezidentky. Čiže nevyhovárajte sa a tieto veci, pretože vy by ste asi mali veľmi dobre vedieť, ako to je. A len hráte to pred ľuďmi. Lebo ak by ste im chceli naozaj dať nejaké práva v referende, tak by ste im znížili kvórum a to ste päťkrát v tomto parlamente odmietli. Pretože päťkrát to OĽANO predkladalo. A predložíme to aj 6-krát a uvidíme, akí budete hrdinovia pri znižovaní kvóra. Pretože vy si veľmi dobre uvedomujete, že by sa to mohlo týkať v budúcnosti aj vás. A ako pán Blaha povedal, prečo sa tak bránite referendu. Veď je tam 50 %, aj tak nikdy nebude platné. To je presne ten vás názor. Len Potemkin.
Pokiaľ ide o volebné program OĽANO, tak sledujte pána Pellegriniho, ktorý tu chce vytvoriť ilúziu o demokratických voľbách. No a pokiaľ ide o tie ďalšie veci, tak sa vyjadrím vo vystúpení mojom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:14 - 18:16 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ja vám musím troška oponovať v tom, čo ste hovorili, že ten zmiešaný volebný systém, že to je len nejaká chiméra. Keď si pozriete napríklad stránku Hospodársky novín alebo aj stránku strany HLAS, tak tam je ten rozhovor s pánom Pellegrinim. Sám povedal, tam to má názov alebo nadpis článku je Dozrel čas na zmenu volebného systému, prečo by sme nevytvorili zmiešaný volebný systém, ktorý bla, bla, bla, umožní sa dostať do parlamentu. Regionálne voľby ukázali, že je potrebné začať od tejto téme zásadne hovoriť a tak ďalej a tak ďalej. Ale nechcem len na toto poukazovať.
A čo sa týka toho referenda. Sami ste povedali, že aj Ústavný súd povedal, že aj tá referendová otázka má mať normotvorný charakter. Preto už ten prvotný návrh, ktorý prebiehal k zmene tej ústavy, tie prvé rokovania boli už vo štvrtok, kde bol hotový prvý návrh, tak tam bolo toto ľudové hlasovanie. De facto je to taký istý plebiscit 350-tisíc ľudí a tak ďalej a tak ďalej. Tie postupy sú tam. Budiš, ale tá forma tej priamej demokracie tam bola. No hneď sprvoti to strana SaS zavrhla a ďalej sa o tom nerokovalo. Ale ja vám tu sľubujem, garantujem, že takýto návrh bude predložený. Len hovorím, je tam plno aj hlavne legislatívnych vecí, ktoré treba ošetriť, lebo sami dobre vieme, že povaha referenda má silu ústavného zákona. Tak keď má silu ústavného zákona a možno odvolať v takomto nejakom hlasovaní, ja neviem, poslancov Národnej rady alebo skrátiť si volebné obdobie, tak potom či sa nezačnú otvárať nožnice, že, ja neviem, v ústave je zagarantovaná funkcia generálneho prokurátora, šéfa NKÚ a toto. Či tam nebude priamo demokracia aj na tieto ostatné funkcie, ombudsman a tak ďalej a tak ďalej. Viete, to sú veci, o ktorých treba rokovať. Je jednoduché napísať zákon, dať do niekde. Ale keď to otvára rôzne nožnice, tak treba o tom naozaj rokovať. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 17:57 - 17:59 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Pán Ďurica, takisto chcem oceniť váš kultivovaný prejav. Rozdiel medzi vami a Mazurekom je naozaj v tej kadencii slova a v hlasitosti. Ja sa dotknem viacero takých tém, ktoré ste vlastne otvorili v tejto rozprave, a vy ste hovorili o tom, že my bránime ľuďom vlastne prísť k voľbám. Nie my umožňujeme ľuďom prísť k predčasným voľbám. Áno, vláda padla, bohužiaľ, a dobré by bolo, a teda aj správne, aby sa voľby konali v predčasnom termíne. My navrhujeme september, ak teda budete s nami súhlasiť, aby voľby neboli v roku 2024, aby nám tu nevládla nejaká úradnícka vláda, tak budete súhlasiť s týmto termínom. Spomínali ste aj úroveň v parlamente, ale tú úroveň v parlamente, bohužiaľ, tú kazia vaši kolegovia, ktorí tu naozaj vrieskajú, dehonestujú ľudí, vysmievajú sa ľuďom, poslancom za ich minulosť, tak ako povedal môj kolega a nebudem už tu opakovať a máte pravdu. Máte úplnú pravdu. Ľudia sledujú tieto rozpravy naše a vaše, môžem povedať, že majú úspech celkom na internete, len, bohužiaľ, že majú proste tú takú negatívnu a, a nepríjemnú emóciu, keď vlastne hovoríte, stále nadávate na, na, na poslancov, na ľudí a jednoducho rozosievate takú tú nenávisť. Tú nenávisť rovnako rozosievate v spoločnosti aj voči Rómom a jednoducho stávajú sa z nich terče.
Ja budem určite potom aj reagovať na vaše uznesenie, ktoré predkladáte na ďalšiu riadnu schôdzu, ktoré, bohužiaľ, takisto iba roznesie v spoločnosti ďalšiu nenávisť a teším sa vlastne na tú rozpravu a na to vysvetlenie od vás, kedy zase budete ukazovať na Rómov ako na tých, ktorí tu nejakým spôsobom môžu za všetko zlé v tejto krajine. Asi všetko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis