Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.3.2023 o 18:19 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

14.3.2023 18:50 - 18:53 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja chcem zareagovať na pána spravodajcu, na to, čo hovoril, nechcel som to robiť cez faktickú, aby som mal viac času trošku a chcem dať aj na správnu mieru niektoré jeho vyjadrenia.
No, ja si myslím, že kľúčové je práve to, že čo tu pán kolega Viskupič trošku zamlčal, že dopad vlastne tej jeho tabuľky na verejné financie je zhruba 30 miliónov eur. Čiže všetci tu potom budeme plakať nad tým, ako sa štát zadlžuje, ako zle hospodárime a tak ďalej, ale tu jedným vrzom v podstate vyrobíme sekeru 30 miliónov eur do štátneho rozpočtu.
Samozrejme, že to nemá súhlas ministerstva financií. Spolu s pánom Viskupičom sme pred niekoľkými dňami sedeli na ministerstve financií, rokovali sme o tom, nakoniec došlo k takej dohode, že podáme tú tabuľku, ktorú teda som podal ja v pozmeňujúcom návrhu, ktorá je aj v spoločnej správe. Myslím si, že pre 80, 90 % občanov Slovenska je to niečo, čo naozaj ich nezaťaží, pretože tie poplatky na bežné autá sa tam pohybujú 60, 90 do 150 eur už na silnejšie autá, čiže myslím si, že tam to je naozaj veľmi, veľmi rozumné riešenie, a iba v prípade naozaj veľmi silných áut tam tie poplatky sú o niečo vyššie. Ale treba si povedať, že tam tí ľudia už s tým trošku aj tak počítajú, že keď chcú exkluzívnejšie auto so silnejším motorom, tak nejaký ten poplatok sú aj ochotní zaplatiť.
Samozrejme, práve preto, aby to tak nedopadalo na tých chudobnejších občanov na vidieku, v regiónoch, ktorí možno tie silnejšie autá používajú aj na prácu, trebárs na poli alebo v lese, tak prinášam v podstate ten pozmeňujúci návrh, ktorým sa to pri autách nad dvadsať rokov zníži na tých 120 eur. Čiže toto by vlastne malo pokryť tie najväčšie ako keby hrany a najväčšie výstupky tej tabuľky, ktorá by mohla prípadne teda, kde by to pre niektorých občanov mohlo byť zaťažujúce. Čiže to práve pokrýva ten môj pozmeňujúci návrh.
Čiže s tou tabuľkou, ktorú Marián Viskupič dal do svojho pozmeňujúceho návrhu, nesúhlasím a nebudeme za ňu hlasovať. Súhlasím s tým, aby sa tam hlasovalo po jednotlivých bodoch. Myslím si, že to nie je problém. Myslím si, že aj tá dohoda posunúť účinnosť toho zákona od 1. 1. 2024 je rozumná. Myslím si, že na tom sa asi všetci zhodneme. A tiež treba povedať to, že pokiaľ by teda tento zákon neprešiel a neprešlo by to odsunutie účinnosti, tak od 1. 4. by vlastne platili, platila tá pôvodná tabuľka z toho decembra, ktorá teda bola schválená a je dnes v platnom zákone, čo si myslím, že by bolo teda úplne najhoršie riešenie zo všetkého. Samozrejme, ako je to aj pre SaS-ku riziko, pretože všetci si trošku už pamätajú, kto ten návrh presadil, kto tú tabuľku zaviedol, čiže myslím si, že je aj vo vašom záujme, aby sa to naozaj odsunulo a vyriešilo rozumným spôsobom, tak ako navrhujem.
Ďakujem
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 18:43 - 18:45 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán Viskupič, keby si bol tri minúty hovoril, tak to dáš na pána. Mal si len povedať, že prepáčte, Slováci, zase SaS-ka urobila zákon, ktorý vyťahuje ľuďom peniaze z peňaženky.
Marián, povedal si krásnu vetu: Tento zákon prináša nižšiu úsporu pre vodičov. A celý čas si sa obracal na kolegu Kremského, a tuná s pánom kolegom to napravíme, no a ideme to napraviť a budeme to naprávať a chceme to napraviť a budeme to urobiť tak, aby sa to napravilo, viete, aby sa to napravilo. Povedal si krásnu vetu, že celý ten zákon sa pripravil preto, lebo viete, aby sa dodržala ekológia, ale aby sme dali, aby sa nové autá kupovali. Marián, sú tu aj staré autá, veľa ľudí má staré autá a práve tento zákon urobil to, že Slováci, ktorí majú tieto autá, musia platiť oveľa väčšie peniaze. Ja som rád, že Peter Kremský to ide teraz naprávať a ja budem hlasovať za to, aby sa to, čo ste pobabrali, napravilo. Aby nebola, ako si povedal, nižšia úspora pre Slovákov, aby Slováci mali vyššiu úsporu. Marián, ty si kráľ v ekonomických veciach, ty si predseda finančného výboru, ale ja by som ti ani jednu, ani jednu firmu nezveril. Ani jednu jedinú firmu riadiť. V štátnej správe ty môžeš robiť, pretože tam ty nerobíš nič okrem toho, že len pripravuješ zákony, ktoré vyťahujú ľuďom peniaze, ale v súkromnom... poprosím, môžte upozorniť pána Cmoreja, aby bol ticho. (Vstup predsedajúceho.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Cmorej!
Nech sa páči, pán poslanec.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja by som naozaj len povedal, že SaS-ka riadne tento zákon domrvila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 18:19 - 18:20 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za vaše pripomienky, vážim si to.
Samozrejme, zamýšľal som sa nad tým, pán poslanec Kotleba, že ako sa budú riešiť takéto situácie. Samozrejme, to sa dá riešiť tak, že najprv vlastne armáda preregistruje takéto auto na normálne značky a potom ho predá napríklad. Myslím si, že dá sa to urobiť bez problémov, čiže tie riešenia sú.
A no, ja si myslím, že ťažko môžme tvrdiť, že nejaká zľava prináša diskrimináciu, pretože jednoducho zníženie poplatku sa viaže na určité podmienky, ak ich niekto nedodrží, tak nemôže očakávať, že dostane to zníženie. Musí jednoducho, to zníženie je možné využiť len pri splnení určitých podmienok. Čiže nemyslím si, že by sa tu jednalo o diskrimináciu, nikto nikoho do ničoho netlačí. Je to v podstate akoby pomoc ľuďom, ktorá sa ponúka za určitých podmienok. Samozrejme, budú ľudia, ktorí trebárs majú nejaké drahšie auto a budú si na tom chcieť dať nejakú vlastnú značku so svojím vlastným menom, to je úplne v poriadku, potom zaplatia tento poplatok. Väčšinou im to za to stojí, aj tá samotná značka na meno je relatívne drahá. Čiže to treba rešpektovať. A ja si myslím, že je to úplne v poriadku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 18:17 - 18:19 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem aj za odprezentovanie tohto návrhu kolegovi Petrovi Kremskému, že sme tu spolupredkladatelia, pretože určite ste mnohí z vás zaregistrovali, dá sa povedať, celospoločenskú kritiku k tomu, čo sa podarilo vlastne pri tom zákone, kde sme sa, kde sa jednalo o zdanenie pozemkov pod plynovodom, a k tomu sa prifaril tento zákon, samozrejme, my sme boli vtedy pritlačení do kúta, tak sa to stalo, ale už vtedy sme boli rozhodnutí, že spravíme nápravu. A ja verím, že poslanecký zbor sa k tomu takisto postaví a schváli ten návrh, ktorý tu momentálne odznieva.
Dnes sme počuli od kolegyne Marcinkovej, že organizovala petíciu a že ohromný počet ľudí sa do toho zapojil. Myslím, že hovorila číslo okolo 60-tisíc. Pod túto petíciu sa podpísalo už viac ako 80-tisíc ľudí, to znamená, že je tu veľmi veľa ľudí, ktorí, samozrejme, neboli spokojní s tým, čo sa na, čo sa tu schválilo, a ja verím, že spravíme akú-takú nápravu. A rovnako, ako povedal aj kolega Peťo Kremský, je potrebné naozaj myslieť aj na ľudí, ktorí majú hlbšie do vrecka a nemajú možnosti si kúpiť nové, nové autá a sú odkázaní na to, že aby si kúpili nejaké ojazdené autá. Ja som takisto roky mal len na to, aby som si mohol kupovať ojazdené autá. Takže verím, že tá, ten návrh, ktorý tuná máme, plénum podporí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.3.2023 18:09 - 18:15 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja som sa prihlásil do rozpravy ako prvý, aby som mohol podať aj pozmeňujúci návrh, aby prípadne pán spravodajca mohol na to reagovať priamo vystúpením v rozprave.
Ako som spomínal, ten, to riešenie s zľavou 70 % sa ukázalo ako pomerne nepraktické, či už pre políciu, tak i, ako aj pre občanov, preto sme sa rozhodli vlastne navrhnúť riešenie také, že automobily staršie ako 20 rokov pri ich, pri ich registrácii sa bude poplatok znižovať na úroveň najviac 120 eur v tom prípade, ak sa nemení evidenčné číslo vozidla.
Takisto, takisto navrhujeme to, aby pri registrácii automobilov s minimálne šiestimi miestami pre rodičov detí, s aspoň štyrmi deťmi tam došlo k úprave toho maximálneho výkonu, pre ktorý platí táto zľava. Doteraz to bolo 110 kW, navrhujeme zvýšiť to na 150 kW. Dôvodom je to, že takéto vozidlá často majú väčší motor, keďže niekedy ide až o mikrobusy a, samozrejme, tam aj je potrebný vyšší výkon, pretože inak by vlastne títo rodičia detí mali pomerne obmedzený výber modelov na trhu, čiže dáva nám logiku, aby tam ten výkon motora mohol byť vyšší.
Možno ešte vrátim sa k tým, prečo, prečo viac ako dvadsať rokov. Vozidlá staršie ako dvadsať rokov sa vlastne v európskej klasifikácii označujú ako tzv. youngtimery. Sú to vozidlá, ktoré ešte teda sa nepokladajú za veterány, ale ak sa dobre udržiavajú, ak sa o ne vlastne ten majiteľ stará, tak vlastne môžu, môžu byť určitým takým ako keby retrovozidlom a zdá sa nám logické, že ak takéto vozidlá ľudia používajú, tak aj ak majú vyšší výkon, tak vlastne by sme mali tam dať určitú úľavu a nechať, nechať ich, aby ich mohli preregistrovať za rozumnú cenu aj preto, že sa obávame, že ak by tie poplatky boli také vysoké, ako, ako teda vychádzajú z tej tabuľky, tak by vlastne štát možno nedostal žiadne peniaze alebo veľmi málo, pretože tí ľudia by ich jednoducho prestali preregistrovávať, vznikla by veľká právna neistota a štát by z toho tiež mal veľmi málo a ľudia by z toho mali problémy.
Možno poviem taký jeden príklad, kde sa to uplatní. Napríklad vozidlo s výkonom 200 kW podľa tej v podstate upravenej tabuľky alebo tesne pod 200 kW, 199 dajme tomu, v prípade, že je to norma Euro 1, teda vozidlo zhruba dvadsaťročné, by vlastne bol ten poplatok 1 700 eur, v takomto prípade sa teda zníži na 120 eur, ale napríklad pokiaľ by to bolo auto s výkonom necelých 100 kW, tak ten poplatok vlastne by bol 150 eur, vychádzajúc z tejto tabuľky, a týmto by sa teda znížil na 120 eur. Čiže tam tá úľava nie je veľmi veľká a, ale vlastne ide o to, že hlavne pri tých vyšších výkonoch väčšinou nejde o autá, ktorými sa teda ľudia bežne vozia do práce, ale naozaj ide o v podstate zriedkavé vozidlá, ktoré, ktoré sa využívajú skôr na voľný čas ako pre ľudí, ktorí majú radi autá, starajú sa o ne, opravujú si ich a jednoducho majú ich... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Hovorí sa tomu aj veterány.

Kremský, Peter, poslanec NR SR
...ako koníček. Nie, veterány, tie sú už tie staršie. Toto nad dvadsať rokov, to sú tzv. youngtimery, ešte nie sú veterány, ale sú teda na dobrej ceste k tomu, takže, takže je to taký medzistupeň.
Čiže asi toľko moje odôvodnenie. Prečítam teraz pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Petra Kremského a Petra Libu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Kremského, Milana Kuriaka, Richarda Vašečku, Petra Libu a Petra Vonsa na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov (tlač 1379).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady predkladám nasledujúci pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
V návrhu zákona navrhujem tieto zmeny a doplnenia:
1. V čl. I sa doterajší text označuje ako bod 1 a dopĺňajú sa nové body 2 a 3, ktoré znejú:
„2. V sadzobníku správnych poplatkov v časti VI. Doprava sa v položke 65 dopĺňa písmeno e), ktoré znie:
„e) Zápis držiteľa motorového vozidla kategórie M1 a N1, pri ktorom sa nemení evidenčné číslo vozidla a ku dňu tohto zápisu uplynulo najmenej 20 rokov od dátumu prvej registrácie vozidla, sa znižuje na najviac 120 eur."
3. V sadzobníku správnych poplatkov v časti VI. Doprava sa v položke 65 v poznámke 2 slová „s výkonom motora do 110 kW vrátane" nahrádzajú slovami „s výkonom motora do 150 kW vrátane".".
To je všetko. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.3.2023 17:55 - 18:06 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vážený pán predseda, ctená snemovňa, rád by som odôvodnil návrh zákona, ktorý sme spolu s kolegami predložili v Národnej rade, je to novela zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch.
Ako je asi už pomerne známe, týka sa to poplatkov pri registrácii automobilov, ktoré sa platia vždy, keď tento automobil buď sa registruje prvý raz, alebo prechádza na nového majiteľa.
Keď začnem od, od vlastne začiatku, prečo vlastne sme s takouto novelou zákona prišli, tak sa musím vrátiť do decembra 2022, do tých pohnutých dní, keď sa rokovalo o novom štátnom rozpočte. Boli to veľmi ťažké rokovania a, samozrejme, boli tam nutné aj určité ústupky, aby tento štátny rozpočet sa schválil.
V tom čase náš bývalý koaličný partner SaS, teda aby som to nazval slušným slovom, si vynútil zmenu tohto zákona o správnych poplatkoch. Takže nepriamou novelou zákona o dani z osobitnej stavby sa tento zákon zmenil a celá tá tabuľka, z ktorej sa vypočítavajú správne poplatky, prešla úplnou, úplnou, kompletnou zmenou. Aby som to zjednodušil a nerozprával o tom veľmi dlho, kto chce, si to, samozrejme, môže pozrieť, predtým sa vlastne najvyššie poplatky alebo do súčasnosti, lebo tento právny stav stále teraz platí do konca marca, sa tie najvyššie registračné poplatky platia za nové autá. Samozrejme, je to odstupňované podľa výkonu, ale ten princíp vlastne je taký v súčasnom stave, že keď si kúpite nové auto, platíte vysoký správny poplatok a postupne sa ten poplatok znižuje s vekom auta, samozrejme, aj s jeho hodnotou a keď už je to staré auto, tak tým koeficientom sa výrazne zníži.
Kolega Maroš Viskupič, ktorý je práve spravodajca aj pri tomto zákone, vtedy pozmeňujúcim návrhom presadil úplnú zmenu tejto tabuľky tak, že sa budú vlastne najvyššie poplatky platiť za najstaršie autá. Čiže nové auto, keď si ho kúpite, samozrejme, zase odstupňované podľa výkonu, bude tam výrazne znížený poplatok a potom čím to auto bude staršie, sa bude poplatok stále zvyšovať a... alebo teda sa zvyšuje podľa, podľa veku auta, podľa jeho, jeho emisnej triedy a tento poplatok potom pri najstarších autách, pri najvyšších výkonoch môže dosiahnuť až niekoľko tisíc eur.
Poviem takých, taký, taký príklad, pri aute s výkonom 100 kW, ak je to nové auto vyrobené od roku 2018, tak ten poplatok podľa tohto teda pozmeňujúceho návrhu SaS, ktorý by mal vstúpiť do platnosti 1. 4., ten poplatok je 63 eur pri 100-kilowattovom aute do roku výroby 2018. Ak je to rok výroby 2010, tak už to je 126 eur, ak je to rok výroby od roku 1995, staršie auto ako ´95, čiže norma Euro 1, tak je to vlastne 210 eur. Pri vyšších výkonoch je ten rozdiel ešte výrazne vyšší. Napríklad ak je to nové auto, ktoré má 200 kW, tak je ten poplatok 570 eur pri novom aute do 2018, ak je to auto napríklad s normou Euro 1, tak je to až 1 900 eur.
Skúste si predstaviť také auto, ktoré je vyrobené pred rokom 1995, čiže dnes má zhruba 30 rokov. Trhová hodnota dajme tomu 500 eur, no ak 1 000 eur, tak to už musí byť auto vo veľmi exkluzívnej kondícii, a predstavte si, že za takéto auto vám na polícii naparia správny poplatok 1 900 eur. Čo urobíte? Také auto, samozrejme, nikto nekúpi a už ak ho aj kúpi, tak si ho neprepíše na seba, ale ho jednoducho nechá na tom pôvodnom majiteľovi. Samozrejme, ten s tým musí súhlasiť, ale čo mu ostáva, keď chce také auto predať? A bude takýto človek s takýmto autom veselo jazdiť. O rok ho možno predá niekomu ďalšiemu, ktorý ho tiež nebude chcieť prepísať na seba, lebo však poplatok 1 900 eur nebude chcieť platiť, tak zase bude s ním jazdiť a bude to stále na toho prvého majiteľa. Toto sa zopakuje ešte tak dva-, trikrát, potom z toho vznikne taký galimatiáš, že už ani srnka nebude tušiť, kto je ten reálny majiteľ, ktorý tým autom jazdí. A keď potom také auto prejde po diaľnici a nebude mať zaplatenú diaľničnú známku, tak príde pokuta tomu prvému majiteľovi, ktorý už ani netuší, kto, komu vlastne tú pokutu má dať zaplatiť, kde ho nájde, už možno už dávno si vymazal číslo na toho človeka, ktorému to auto predal, a jednoducho to auto môže byť úplne na druhom konci republiky úplne u niekoho iného.
Čiže tušiac, že takáto situácia môže nastať, prišli sme s novelou tohto zákona, v ktorej sme navrhli, že by sa tieto poplatky na staršie autá znížili o 70 %, ak sa nemení evidenčné číslo vozidla. Čiže pri prevodoch týchto starších áut, pokiaľ si ten nový majiteľ nechá pôvodnú značku, čo je teda, samozrejme, už možné od 1. januára, by sa tento poplatok znížil o 70 %. Takéto riešenie by pomohlo vlastne týmto ľuďom, týmto majiteľom starších áut.
Nepomohlo by však polícii, čo sme zistili počas asi dvojmesačnej diskusie s ministerstvom vnútra, ministerstvom dopravy, ministerstvom financií a neviem kým ešte. Aj s kolegom Viskupičom a ďalšími vlastne ľuďmi z automotoklubu, hej, a ľuďmi, ktorí sa zaoberajú obchodom so starými autami, sme prišli na to, že je pomerne trúfalé chcieť od bežných občanov, aby na polícii počítali percentá. Nechcem sa teda nikoho dotknúť, ale hlavne tí jednoduchší s tým majú pomerne vážny problém a už teraz vlastne nastáva taká situácia, že ľudia, keď idú si prepísať to staršie auto, tých koeficientov a tých tried a, a, a euronoriem je toľko, že sa v tej tabuľke vôbec nevyznajú a najprv idú na polícii sa opýtať do okienka, že aký kolok si vlastne majú kúpiť, a potom s tým, s tou informáciou idú do toho kolkomatu, tam si ho kúpia a zase prídu naspäť k okienku a tak ďalej, čo, samozrejme, vytvára rady a predlžuje čakacie doby na tých dopravných inšpektorátoch pri registrácii vozidiel.
Čiže vlastne ja by som to rád vyriešil pozmeňujúcim návrhom, kde by sme namiesto tohto, tohto riešenia, toho zníženia o 70 % vlastne navrhli... (Ruch v sále.) Keby ste zašli tam za tú stenu, tak by to celkom pomohlo, neni to ďaleko. Ďakujem.
Navrhujeme s kolegom Petrom Libom vlastne riešenie také, že to zníženie poplatku sa bude vzťahovať na autá staršie ako 20 rokov a bude sa znižovať tak, aby tento poplatok dosiahol najviac 120 eur. Vysvetlím prečo. Potom vysvetlím v rozprave, pretože vtedy aj podám pozmeňujúci návrh. Poviem aj viac k tomu, čo s tým urobíme.
Ešte, ešte vysvetlím jednu dôležitú vec, že na finančnom výbore vlastne boli schválené dva pozmeňujúce návrhy. Prvý pozmeňujúci návrh je ten, aby sa celá táto zmena vrátane tej zmeny, ktorú presadil kolega Viskupič v decembri, posunula až na 1. januára 2024, to je prvý pozmeňujúci návrh, ktorý je v spoločnej správe. Takže chcem, chcem vás požiadať o to, aby ste aj za túto spoločnú správu zahlasovali.
Druhá zmena je tam tá, že sme vlastne týmito rokovaniami s jednotlivými ministerstvami a takisto zástupcami tých automotoklubov dospeli k zmene tejto tabuľky, jej výraznému zjednodušeniu. Podarilo sa nám vlastne aj zlúčiť tie dve tabuľky, pretože tam bola jedna pre benzínové pohony, druhá pre dieselové, zlúčili sme to do jednej tabuľky. Upravili sme aj tie koeficienty, upravili sme tie jednotlivé sadzby a výsledok je taký, že vlastne tie jednotlivé, jednotlivé poplatky by sa mali v podstate ešte znížiť aj pre tých ľudí so staršími autami.
Čiže to všetko je v spoločnej správe. Samozrejme, môžete si to pozrieť. Pokiaľ by boli nejaké konkrétne otázky k jednotlivým sadzbám alebo tak, dá sa, samozrejme, o tom hovoriť, ale snažili sme sa to nastaviť tak, aby pri tých autách, ktoré sú v nejakom rozumnom veku a majú nejaký primeraný výkon, bežne používaný občanmi, aby tam ten poplatok naozaj bol pomerne priateľský a aby to nemalo aj veľký dopad na štátny rozpočet. V podstate dopad tej novej tabuľky na štátny rozpočet oproti terajšiemu stavu by mal byť maximálne 8 miliónov eur ročne, čo sa nám zdá ako relatívne primerané už aj preto, že, že v podstate sa nám nezdá vhodné, aby človek, ktorý už raz zaplatí vlastne tento poplatok pri vstupe toho vozidla na, alebo vstupe na slovenský trh, aby ho platil znovu a znovu a znovu.
Takže asi toľko k uvedeniu zákona a viac potom poviem v rozprave.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

14.3.2023 17:51 - 17:55 hod.

Vons Peter
Ďakujem. Hlasovať sa, hlasovať sa bude zajtra o jedenástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14.3.2023 17:51 - 17:53 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda.
Vážené dámy, vážení páni, predkladám vám správu, informáciu o výsledku prerokovania zákona zo 6. decembra 2022, ktorým sa dopĺňa zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov, vrátený prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky (tlač 1345).
Prezidentka Slovenskej republiky v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila zákon zo 6. decembra 2022, ktorým sa dopĺňa zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky. Vo svojom rozhodnutí z 22. decembra 2022 uviedla dôvody na vrátenie zákona. Prezidentka Slovenskej republiky neuvádza pripomienky s navrhovaným konkrétnym znením, ale navrhuje, aby Národná rada Slovenskej republiky po opätovnom prerokovaní zákon neprijala ako celok.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1407 z 11. januára 2023 pridelil predmetný vrátený zákon na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárske záležitosti, ktorý určil ako gestorský výbor. Lehotu na prerokovanie vráteného zákona vo výboroch vrátane v gestorskom výbore určil do začiatku rokovania schôdze Národnej rady v tomto, o tomto, Slovenskej republiky o tomto návrhu. Uvedené výbory prerokovali predmetný vrátený zákon a zaujali tieto stanoviská:
Ústavnoprávny výbor prerokoval vrátený zákon dňa 24. januára a neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov.
Výbor pre hospodárske záležitosti prerokoval vrátený zákon dňa 30. januára 2023 a neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Návrh spoločnej správy výborov vrátane záverečného stanoviska k vrátenému zákonu prerokoval gestorský výbor na svojej 137. schôdzi dňa 30. januára 2023. Gestorský výbor neschválil spoločnú správu výborov, nakoľko návrh nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov výboru.
Predseda výboru ma poveril, aby som predložil, aby som predložil Národnej rade Slovenskej republiky predmetnú informáciu a predkladal návrh na ďalší postup.
Pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 16:40 - 16:42 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem. Nemôžem reagovať na niektorých ľudí, ktorí reagovali aj na mňa, žiaľ, nebudem, budem reagovať na to, čo odznelo.
Pani predkladateľka, ďakujem, že ste sa prihlásili ešte v rozprave, že môžme na to zareagovať a nielen v záverečnom slove. Súhlasíte s tým, aby každé dieťa malo matku? Dajme takú petíciu. A koľko ľudí ju podpíše? Stotisíc? Dvestotisíc? Viac? Ale nám ide o to, aby to bolo vykonateľné. A keď raz to nie je vykonateľné v praxi a spôsobí to obrovské problémy, tak skúste pochopiť aj nás, ktorí sme sa snažili to tým pozmeňovákom upraviť tak, aby to bolo vykonateľné v tej praxi.
Vy hovoríte, že odmietate tézu, že všetci lekári sú proti. Ale to tu nikto nepovedal. Vy si vymyslíte a poviete to v rozprave. To tu nikto nepovedal, že všetci lekári sú proti. Vy ste povedali, že len tí, možno len tí, ktorí sú tu v pléne. Ale to nie je pravda. Hlavný odborník na pediatriu, veď to pani profesorka Horváthová niektoré, niektorých ľudí vymenovala, resp. inštitúcie, ktoré, ktorých sa to priamo bytostne týka, táto zmena zákona, a nesúhlasia s tým. Tak si nevymýšľajte!
Lekár povie, znova ste zopakovali, lekár povie, že je to škodlivé a že pri tomto úkone nemôže byť sprievod. Ale veď s tým nemáme problém. Veď áno, je to tak, lenže my to chceme rozšíriť aj na iné veci, nielen na ten úkon, ale napríklad aj na nedostatok miesta v nemocnici. Pretože ešte raz zopakujem, hm, už nezopakujem, lebo nemám čas.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 16:17 - 16:19 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán doktor, ďakujem za podporu pozmeňováku, ktorý sme predložili. Ako lekár ste zareagovali, z praxe vidíte ako, ako naše nemocnice na tom sú. A chcem vám zopakovať, že v prvom čítaní dostal návrh zákona síce širokú podporu, ale my sme hovorili o tých námietkach, o ktorých hovoríme teraz, aj vtedy. Rokovali sme a pani predkladateľka deklaruje a deklarovala, že je otvorená nejakým úpravám, no, lenže ich nepredložila. Nepredložila žiadne úpravy, aby sme, aby to bolo pre nás aj v druhom čítaní akceptovateľné, no tak sme predložili tie úpravy my. Spravili sme ten pozmeňovák a predložili ho. No a predkladateľka teraz tvrdí, že to takto nechce. Tak ja hovorím, spravme všetko pre to, aby to bolo aplikovateľné do praxe. A tým pozmeňovákom, ktorý ste aj vy, pán Urban, podporili, by to šlo.
Stále nemáme odpovede na niektoré otázky a padli tu viackrát v diskusii, napríklad pre iné dieťa na izbe by mohla byť prítomnosť ďalšej cudzej osoby problémom. Ako moje dieťa, ktoré je tam po operácii, príde k tomu, že iné dieťa tam má starú mamu a ešte aj mamu? Ako k tomu príde? (Reakcia z pléna.) No tak keď jeden, no tak ako k tomu príde, že tam je, jedno dieťa má starú mamu na štvorposteľovej izbe a druhé dieťa tam má otca a tretie dieťa tam má mamu? Ako k tomu príde moje dieťa, ktoré tam leží po operácii a nepraje si to, aby tam bol ďalší zbor ľudí cudzích?
Ďakujem.
Skryt prepis