Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2023 o 18:47 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie spoločného spravodajcu 29.3.2023 9:13 - 9:16 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem.
Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Karola Kučeru, Mareka Šefčíka a Petra Vonsa na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet ako gestorský výbor, podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov.
Národná rada uznesením č. 2003 z 9. februára 2023 pridelila návrh poslancov týmto výborom: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky.
Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady Slovenskej republiky toto stanovisko:
Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor.
Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom III tejto správy nevyplývajú žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade návrh zákona schváliť.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 438 zo 14. marca 2023.
Týmto uznesením výbor zároveň poveril mňa ako spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.3.2023 9:11 - 9:13 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Takže dobré ránko, vážení kolegovia, kolegyne zatiaľ nevidím. Dúfam, že nejaký ten časový sklz sa nám podarí dohnať. Teraz si myslím, že tieto zákony, ktoré mám, by nemali vyvolať nejakú veľkú, veľkú vlnu rozpráva. Takže uvádzam zákon o dani z príjmov. Ako bolo povedaná, je to návrh teda poslancov Národnej rady, ktorú predkladal najmä teda Richard Nemec. Je tam aj moje meno, Marek Šefčík a Peter Vons predkladajú návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Cieľom tohto návrhu zákona je zjednodušiť administratívu a podávanie daňových priznaní športových odborníkov, ak majú príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Obdobný systém platí aj pre zdaňovanie príjmov z vytvorenia diela a z podania napríklad umeleckého výkonu. Takáto právna úprava zníži administratívnu náročnosť a byrokraciu pri vyplácaní odmien športovým odborníkom a predpokladá sa možný pozitívny vplyv na štátny rozpočet, hoci aktuálne nie je možné tento dopad vyčísliť.
Takže zatiaľ toľko a nech sa páči.
Skryt prepis
 

28.3.2023 19:13 - 19:17 hod.

Šipoš Michal
Aj ja vám pekne ďakujem. Za spoluprácu. (Povedané súbežne s predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

28.3.2023 19:13 - 19:17 hod.

Šipoš Michal
No tak pozrite sa, ničím si nemôžme byť istí, lebo viete, človek mieni, Pánboh mení, ale keď sa dožijeme, tak myslím, že by to mohlo byť o jedenástej zajtra.
Skryt prepis
 

28.3.2023 19:13 - 19:17 hod.

Šipoš Michal
Už som povedal, nedávate pozor, pán podpredseda. Ale zopakujem vám to ešte raz, ste ešte najmladší, pán podpredseda, vo funkcii, tak vám to zopakujem ešte raz.
Zajtra o 11.00 hod. hlasujeme o tomto bode návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 28.3.2023 19:13 - 19:17 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Tak ja by som ešte chcel vystúpiť, ak je tá možnosť, využiť to.
Všetkým kolegom, ktorí tu do tejto hodiny ostali, chcem poďakovať, aj novinárom, veľmi si to vážim, lebo už mohli ste odísť, aj všetkým, ktorí sa starajú o chod Národnej rady a zabezpečujú bezpečnosť, technikom, taktiež šéfovi organizačného oboru. Vieme všetci, že je toto veľmi... (Reakcia z pléna.) Prosím? Aj kuchárky, samozrejme, všetci, čo sú tu a vďaka ktorým môže Národná rada fungovať, ale podstatná vec pri tomto zákone, lebo my sme boli aj teraz s kolegom z SaS Viskupičom v diskusnej relácii, a oni hovoria, že to je korupčný zákon. A ja hovorím, že v čom je korupčný, nech mi vysvetlí. Tak najprv hovoril, že však lebo to presadzuje jedna strana. Hovorím, ale však vy si môžte voliť, každý si môže voliť, koho chce. My nechceme, že by volili OĽANO, nech volia si koho chcú. No a keď som sa ho druhýkrát opýtal, že v čom to je korupčné, tak povedal, no lebo z ekonomického pohľadu na to peniaze nie sú. Ale ja hovorím, no tak ale na jednej strane tu sa bavíme o korupcii a teraz si preskočil do ekonomickej oblasti.
A keď sme pri ekonomickej oblasti, tak krásne sa ukázalo, že bohaté firmy, ktoré majú nadmerné zisky, konkrétne napríklad Slovnaft, z tej lacnej ruskej ropy, tak tu keď tie peniaze môžme získať pre ten štátny rozpočet, tak tu zrazu oni nevidia, nepočujú, lebo to netreba zdaňovať bohatých.
Keď som prišiel s argumentom, lebo on mi hovorí, ale to všetko ľudia zaplatia. Ja hovorím, ale keď má nadmerný zisk Slovnaft, miliardu za tú lacnú ruskú ropu, akí ľudia to zaplatia. Však to je miliarda, ktorá môže odísť do maďarského štátneho rozpočtu a my hovoríme o tom, aby prišla do nášho štátneho rozpočtu.
Ďalší argument, máme tu ďalšie bohaté, extrémne bohaté firmy, ktoré zarobili na kríze, v energiách, bohaté možno banky, energetické firmy, prečo by sme nemohli tým firmám povedať, aby sa rozdelili z obyčajnými ľuďmi. Prečo by sme nemohli 500 euro dať každému človeku, ktorý príde rozhodnúť o demokratickom smerovaní Slovenska 30. 9.? No ale môžem vás potešiť, kolegovia, čo sa mi páči, tak televízia JOJ si dala urobiť prieskum u agentúry AKO a vyšlo im, že keď by 500-eurový príspevok prešiel, tak účasť by sa zvýšila na 89 %. Takže toho sa veľmi boja, tie štandardné strany, toho sa veľmi boja tí, ktorí si už myslia, že tie prieskumíky, ktoré im tak vychádzajú plus-mínus, že už to tak budú mať, už to majú v kapse, a strašne sa boja toho, že tie voľby môžu dopadnúť úplne inak, ako si oni už nadizajnovali, a už si predstavujú, že jak už budú v tom parlamente, už tie platy, saká nové sa budú kupovať a tak ďalej, no a tuná teraz prišiel... A teraz zase prišiel ten Matovič, ale to je korupčné, lebo to Matovič s tým prichádza, mi hovorí tá redaktorka. Ja hovorím, že za to, že Matovič dostal dobrý nápad? Však mali iní prísť s tým, keď majú nápady, mali iní prísť s tými nápadmi.
No tak takú sme mali celkom dobrú diskusiu, tak len som vás chcel povzbudiť, že keby tých 500 euro prešlo, volebná účasť by išla takmer na 90 %, boja sa toho veľmi, ako čerti kríža, a ja verím tomu, že aj poslanci, ktorí teraz ešte hovoria, že nepáči sa im to, že nepodporia to, kolegovia so SME RODINA, napríklad teraz tu vidím dvoch, že nakoniec ešte to zvážia, a tak ako oni hovoria, že podporovať rodiny, podporovať ľudí, budú aj oni a pri hlasovaní zajtra o 11.00 hod. tento zákon podporia. A môžu sa pridať všetky strany. Keď sa pridajú všetky strany a budú hlasovať za 500 euro, nikto nebude môcť povedať, že to vybavil Matovič. Všetci spoločne to vybavíme pre tých ľudí a ľudia na Slovensku si zaslúžia, si myslím, túto pomoc.
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom, vidíme sa zajtra a teraz našich kolegov z OĽANO pozývam na rokovanie poslaneckého klubu, lebo my máme radi keď náš klub zasadá a diskutujeme do... do dlhej noci... neskorej.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 28.3.2023 19:05 - 19:13 hod.

Matovič Igor
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2023 19:02 - 19:04 hod.

Matovič Igor Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pani poslankyňa Vorobelová, tu, dobre som povedal meno?

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Vorobeľová. (Správne „Vorobelová“, pozn. red.)

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Tak ja sa to naučím. (Povedané so smiechom.) Tu citovala návrh, ktorý sme predkladali v 2013. roku. Verte, že ak by bol súhlas medzi koaličnými partnermi aspoň, aspoň taký maličký (rečník gestikuláciou prstov naznačil rozsah), taká maličká šanca na súhlas, tak by to dávno bolo v koaličnej zmluve.
A ja som osobne naozaj presvedčený o tom, že bolo by, veľmi by pomohlo veci, aby strany, politické, by neboli financované zo štátneho rozpočtu, lebo v tom prípade by nemali peniaze na oficiálnu volebnú kampaň a ja najradšej by som zakázal volebné kampane, lebo vtedy by sme donútili politické strany, aby sa snažili zaujať svojich voličov počas celého volebného obdobia, a nielen vo finále. Ale nie je tu nejaká veľká, veľká vôľa takéto niečo podporiť, ale predpokladám, že tým, že ste to čítali, takže už aspoň váš hlas na takúto zmenu k dispozícii máme, takže už treba zohnať ešte tých pár desiatok ďalších.
Odkiaľ by sa to vykrylo? Však to ste v podstate aj vy povedali, že áno, prijali sme aj návrh zákona, kde vieme zdaniť zisk z vojny, v tomto prípade Slovnaftu a áno, ja som hovoril, že ak by bolo treba viac, tak teda to zdanenie nebude len jeden rok, ale bude, bude dva roky, tri roky, štyri roky, koľko bude treba. Každopádne treba predpokladať, že bodaj by teda vojna skončila čím skôr, ale sankcie voči Rusku budú platiť naďalej, tým pádom tá zľava na ruskú ropu bude, bude aj naďalej a takto by sme to vedeli vybrať.
Ale každopádne ďakujem za váš príspevok do hip-hopu, pardon, za váš názor, ktorý ste vyjadrili, a som rád za každý názor v tejto veci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2023 19:00 - 19:02 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani kolegyňa Slavěna Vorobelová, mrzí ma, že vy za týmto návrhom zákona vidíte iba to, čo tam nie je, že nejakú volebnú korupciu, kupovanie voličov. Ja to tam nevidím a verím tomu, že ani mnohí, mnohí ľudia na Slovensku. Príkladom toho bolo aj včerajšie stretnutie v Námestove, keď som sa rozprával už potom mimo, mimo diskusie s niektorými ľuďmi, tak, a niektorých som sa aj pýtal konkrétne na, na tento návrh zákona, tak tí ľudia sa s tým stotožňovali, lebo vidia za tým, vidia za tým, čo aj ja, zvýšenie účasti vo voľbách a na druhej strane takisto ako aj ja sa stotožňujem, že je to pomoc rodinám a v tejto, v tejto ťažkej dobe, ja si myslím, že to bude prospešné.
Pozitívne vnímam na tomto návrhu práve tú skutočnosť, že zvýši sa účasť vo voľbách. Ja moc prieskumom nedávam nejakú veľkú váhu, ani, ani im moc neverím na základe doterajších skúseností, že aké, ako častokrát skresľovali preferencie jednotlivých strán a hlavne OĽANO, ale podľa prieskumov doterajších hrozí, že najbližšie voľby v septembri budú mať najnižšiu účasť za posledných niekoľko volieb a to je obrovská hrozba. Práve preto ja si myslím, že je dobre načasovaná aj táto pomoc na zvýšenie účasti, lebo podľa prieskumov hrozí, že prídu iba tí sklamaní voliči, tá skupina tých nenávistných ľudí a, Boh ochraňuj Slovensko, že by týchto pár ľudí, táto skupina mala rozhodnúť o ďalšom smerovaní Slovenska.
No a ako hovorím, skúste sa aj pozrieť na to, že prečo nepomôcť tým ľuďom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2023 18:47 - 18:49 hod.

Matovič Igor Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tuto kolegovi Mizíkovi som... á, pardon, pani Vorobelová bola prvá, sa ma pýtala, že prečo straším ľudí vládou SMER-u a Republiky, no lebo som ju zažil na vlastnej koži. Vy ste boli mimo politiky a ja som tú politiku trošku viacej prežíval a naozaj ma mrzelo, keď tu nejakí skorumpovaní vagabundi zo SMER-u a HLAS-u, lebo však to je... a to je tá istá strana, tu vo veľkom rozkrádali to, čo patrilo všetkým. Naozaj to považujem za zradu voči voličom. A keď sa pýtate teda, prečo straším ľudí vládou SMER-u, lebo so to zažil. A prečo vládou Republiky? Lebo sme ich zažili na Banskobystrickom samosprávnom kraje, 102 stavebných strojov predať za jedno euro, jako predal Suja, tak to je iné chrapúnstvo, čo ten človek spravil. A takýto ľudí pustiť k štátnej kase, si myslím, že to je naozaj, že armagedon. Takže myslím si, že je správne, aby sme strašili týmto, aby sme pomenovávali skorej, že asi ako by to vyzeralo, ak by takíto ľudia sa dostali.
Povedali ste, že som nazýval ľudí opicami, dobytkom, dezolátmi. Nikdy som nenazýval ľudí ani opicami, ani dobytkom. Dezoláti áno, myslím si, že ľudia, existujú dezoláti, lebo keď niekto niekomu tvrdí, že keď sa zaočkuje, že tam bude mať nejaký nanočip a bude ho tam Bill Gates ovládať, tak to je podľa mňa normálne mešuge, čo by mal ísť na psychiatrickú kliniku. A či to nazveme mešuge, dezolát alebo psychiatrický pacient, to je jedno.
Pánovi Mizíkovi som chcel aspoň takto povedať, odkázať jednu vetu, a to je, že dilino muji turaš tičit. Takže keď sa tak dobre vyzná v rómštine, tak pevne verím, že si preloží a že sa poučí.
A ešte teda tuto kolegyni Romane Tabák, ďakujem pekne za citáciu toho žalmu, ale keď som dobre počul, na začiatku bolo niečo také, že blažený človek, ktorý nevysedáva v kruhu hriešnikov. A ja som to ešte nečítal ten článok, ale ja dúfam, že to neni pravda (povedané so smiechom), že Romana Tabák chce ísť pomáhať vagabundovi, ktorý túto republiku rozkrádal... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis