Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

25.5.2023 o 17:19 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 15:05 - 15:07 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Fico, úradníckej vláde si ty naložil. Niektorí boli na mobiloch, niektorí ťa počúvali. Toto si ty, Robo, odkedy ťa poznám, od prvej chvíle, ako ťa poznám, od roku ´97, si sa nezmenil. Ty čo slovo povieš, tak na druhý deň si nakakáš do pusy ale takým spôsobom, že to nie je možné. Teraz je NATO zlé. NATO je najhoršia organizácia. Podľa teba, Fico. Keď sa znovu dostaneš k moci, čo Pán Boh verím, že nedopustí, tak budeš NATO a pánom z NATO trčať, vieš z čoho, Fico. Teraz ty trčíš Putinovi stadiaľ, lebo to tvoji voliči chcú. Tvoji voliči nechcú, aby zvíťazila pravica pravicová vláda, ale chcú teba, Robo. Dôchodcovia ťa veľmi chcú. Tí dôchodcovia, ktorých si roky okrádal. Okrádal, Fico. Fico tu teraz nie je, niekde si dáva koňak, prípadne si dáva nejaký iný prášok do nosa, lebo to je Fico... (Reakcie z pléna.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Všetko?

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Nie, nie, nie, nie, ja som čakal na reakciu veštice. Takže veštica povedala, či som si už dal. Ono je to o tom, Robo Fico, že naozaj potrebuješ pošpiniť aj túto vládu. Ty, ty, ktorý si pošpinil a zneuctil rodiny, ty, ktorý si zneuctil morálku. Ty, ktorý si priniesol vďaka poradkyni Troškovej do vlády mafiu z Talianska. Robo Fico. Tam tá pravá strana, všetci mu zobú z ruky, lebo Robo Fico vie vlastnou hlavou 40 miliónov priniesť a všetkým tam (rečník ukázal smerom doprava) tým pánom dal niečo a oni budú zobať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 15:02 - 15:04 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Fico, nie ste tu teraz momentálne, vy ako, teraz ako opozičný poslanec máte plamenné reči, ako by ste všetko lepšie robili, ako to iní robia zle, vy ste jeden z najväčších kritikov predchádzajúcich vlád, ktoré nastúpili po vás, či to bola vláda Igora Matoviča, či Eda Hegera, ale aj teraz súčasnú vládu, ktorá sa ešte ani poriadne, poriadne nezorientovala. Ja vždy pri tých vašich prázdnych rečiach, pri tých vašich plamenných prejavoch sa vrátim roky dozadu na tých, vždy si spomeniem na tých vašich 12 rokov. Za 12 rokov dobrých, ekonomických, v dobrých ekonomických časoch ste premárnili šancu pomôcť Slovensku. Vy ste za tých 12 rokov mohli urobiť zo Slovenska minimálne malé Švajčiarsko alebo, alebo myslím, že keby ste neboli takto so svojimi kumpánmi rozkrádali a drancovali zo spoločných peňazí, tak by sme sa ku Švajčiarsku aj výrazne priblížili, ale aj k iným pokrokovým krajinám. Vy ste nevyužili obdobie, hlavne keď ste mali 83 svojich poslancov, ktorí vám zahlasovali jednorazovo, jednohlasne úplne za všetko, vy ste takúto šancu, ktorá, ktorá tu už možno ani nikdy nebude, bodaj by sa tak stalo, aby, aby takúto šancu dostali slušní politici, aby takúto šancu a v takejto vláde mohol byť premiér, ktorý bude robiť pre Slovensko a nie pre svojich kumpánov, pre svojich oligarchov. Vy ste na úkor bežných ľudí na Slovensku umožnili zbohatnúť pár vašim poskokom, pár oligarchom a na ostatných ľudí ste zvysoka kašľali. Naozaj aj tie grafy, ktoré idú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 15:00 - 15:02 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak niektorí moji kolegovia tu reagujú na to, čo súdruh Fico povedal, reagujú, rozoberajú, čo hovoril možno z vecného hľadiska, ale ja sa chcem opýtať, že predstavte si, že vás niekto okradne, potom vás oklame, potom to spraví znova a potom to spraví znova a znova a znova. A dokedy mu budete veriť? Viete si takého človeka predstaviť? Ja si ho viem predstaviť, je to Robert Fico, ktorý tento národ oklamal, oklamal, oklamal, donekonečna klame a my ho stále legitimizujeme a snažíme sa ho brať vážne. Tak ja to skúsim takto, že ja sa prihovorím nie Ficovi, ale duchovi Roberta Fica, lebo tento Fico povedal, že v roku 2014 už v politike nebude, že nikdy si nesadne do poslaneckej lavice ako opozičný poslanec a tak ďalej a tak ďalej. Tých klamstiev je neskutočne veľa. Tak, milý duch súdruha Fica, chcem ti povedať, že Fico už toľko bludov vypustil, už toľkokrát preukázateľne klamal, že nikto rozumný na Slovensku mu už nemôže veriť ani slovo. Nemôže ho brať vážne. A nová vláda teraz, ktorá prišla, ktorá bola vymenovaná prezidentkou, okúsila prejav v Národnej rade tohto súdruha, ale on má svojich poskokov ešte. On má predsedu nejakého, nejakého súdruha Blahu, ktorý už, ochutnávka bola, ale tešte sa. On ešte príde. Je prihlásený do rozpravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 14:56 - 14:58 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja som si vás pozorne vypočul, pán poslanec Fico, a ste tu strieľali nejaké sumy, že koľko majú na deň Slováci a že trú biedu. Poslanec Fico počas vlády v roku 2012, kedy tu vládol sám, povedal, že najväčšou prednosťou Slovákov je vyžiť zo 400 eur. Toto povedal predseda vlády, keď tu vládol sám, mal 83-členný parlament, poslanecký klub a namiesto toho, aby naozaj pripravil Slovensko v čase pokoja na možno takéto krízy, ktoré sú dnes, tak nerobil nič, šúchal nohami. Lebo naozaj, keď sa nič nerobí, nič nepokazíte. Prečo neurobil vtedy niečo s tými príjmami, aby Slováci zarábali viac, aby rodiny mali vo svojich peňaženkách viac, aby dôchodcovia mali tie trináste dôchodky alebo teda zvýšené, zvýšené tie dôchodky? Ale tak to je, keď sa koketuje s predsedom Jednoty dôchodcov Slovenska s pánom Kotianom, že jednoducho tí dôchodcovia naozaj nedostanú nič. Toto je výsledok aj vlád Roberta Fica, kedy Slovensko počas týchto troch vlád alebo teda počas týchto troch rokov, kedy tu sú naozaj permanentne nejaké krízy, nie je pripravené na to, aby naozaj riešil tú krízu po kríze dostatočne v tom, aby sa tu naozaj pomohlo možno celému obyvateľstvu. Pred voľbami častokrát vyťahuje tu nejaké hrozby, tentokrát opäť vyťahuje rómsku kartu a poukazuje na Rómov, ako môžu za všetko zlé, čo sa udeje v tejto krajine. To, v akých podmienkach žijú Rómovia, je zodpovednosť Roberta Fica. Namiesto toho, aby pomohol týmto ľuďom, tak on posielal komando do... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 14:41 - 14:43 hod.

Matovič Igor Zobrazit prepis
Pozorne som, hoci som nebol na obede, som si povedal, že vypočujem si toto vystúpenie, lebo bol som zvedavý, ako bude reagovať ten skorumpovaný zlodej, ktorý tu dvanásť rokov vládol, a potom jako začal počítať, prepočítavať dôchodok na jeden deň a vypočítal teda, že dôchodci, chudáci, žijú z osemnástich eur denne, tak som myslel, že prestane rozprávať. Myslel som si, že po tomto prepočte mu zdrevenie jazyk a už prestane rozprávať. Lebo nám sa tu prihováral človek, tu prepočítaval, z čoho denne žijú dôchodci, človek, ktorý zvyšoval dôchodky o euro deväťdesiat. Bez hanby o euro deväťdesiat zvyšoval dôchodky a on nemá toho Boha pri sebe, aby teraz sa tu tváril, jako jemu strašne záleží na dôchodcoch. Človek, ktorý v roku 2010 oblepil celé Slovensko s bilbordami, že im dá trináste dôchodky, dôchodcom, od roku 2012 do roku 2016 tu vládol sám, nemal žiadneho Sulíka v koalícii, sám vládol (reakcie z pléna), mal 83 poslancov, mohol naplniť svoj verejný sľub voči tým dôchodcom, ktorých zblbol v tých voľbách 2012 so sľubom trinástych dôchodkov, a nedal im nič, on im dal euro deväťdesiat, im zvýšil dôchodky a on bez hanby tu takéto drísty teraz rozpráva, jako mu záleží na dôchodcoch.
A potom jedna ma otázka tam zaujala, ktorú teda vyslovil tento skorumpovaný zlodej, že prečo nemohli teraz lietať migy-29 ešte ďalšie roky. No preto, aby ten jeho kamarát Výboh, ktorého skrýva v Dubaji, nemal ročne biznis 40 miliónov eur. Preto nemohli lietať migy. Takto ich máme zadarmo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.6.2023 13:43 - 13:45 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Z poverenia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky predkladám návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky z 13. júna 2023
Informácia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o zániku mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a o nastúpení náhradníka na uprázdnený mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie:
1. Podľa § 2 ods. 3 písm. e) zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, že poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Michal Luciak podľa paragrafu, podľa čl. 81 Ústavy Slovenskej republiky doručil predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky písomné rozhodnutie o tom, že sa vzdáva poslancu mandáta... že sa vzdáva poslancu... že sa vzdáva mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Michala Luciaka zaniká v zmysle čl. 81a písm. b) Ústavy Slovenskej republiky dňom doručenia písomného rozhodnutia o vzdaní sa mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, teda 30. mája 2023.
2. že podľa § 71 ods. 1 a 5 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podľa § 10 ods. 1, ods. 2 písm. c) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1812 vyhlásil dňom 31. mája 2023 nastúpenie náhradníka za stranu ZA ĽUDÍ, na uprázdnený mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Michala Luciaka nastupuje podľa poradia uvedeného v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 29. februára 2020 náhradník Marek Antal, narodený 12. augusta 1966, bytom Košice.
3. Informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o zániku mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a o nastúpení náhradníka na uprázdnený mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, pán predseda, skončila som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.5.2023 17:19 - 17:20 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som rád predniesol procedurálny návrh, ktorý má dve časti. Začnem tým, teda vysvetlením o čom to je, krátkym. Už sme trikrát počas tohto roka prehadzovali tie hlasovania, tých päť hlasovaní na konci schôdze na ďalšiu schôdzu, takže by sme si to zopakovali na júnovú schôdzu. To sú tie tlače 1178, 1230, 1259, 1401, 1322. Ja len priblížim, to sú tie tlače kde je registračná pokladnica, dva trestné zákony. Už sme to trikrát robili, čiže nepredpokladám, že s týmto zrovna by mal byť problém. Ale samozrejme, nech sa o tom hlasuje. Je to na základe troch klubov. A potom druhá časť tohto procedurálneho návrhu. Včera alebo naposledy sme boli svedkami, že sa tu obštruovala schôdza a myslím si, že väčšina poslancov si neželá, aby sa obštruovala schôdza a aby sme tomu zabránili, tak jednoducho asi neni iná možnosť ako niektoré body kvôli ktorým sa obštruuje schôdza alebo by sa zobštruovala schôdza pravdepodobne, predpokladám...

Kollár Boris, predseda NR SR
Prosím, dajte ešte minútu pánovi poslancovi. Prosím, dajte ešte čas.

Vetrák, Milan, poslanec NR SR
Keďže sme tu už boli svedkami, tak aby sa nám to neopakovalo, takže ja dávam návrh, aby sme tlač, aby sme hlasovanie o parlamentných tlačiach 1697, 1391 a 1678 v tomto poradí zaradili až po hlasovaní o parlamentnej tlači 1609. Pôvodne tam mala byť aj tá tlač, ktorú už Juraj Šeliga presadil procedurálnym návrhom, tak tú som odtiaľ vypustil. Čiže tie tri tlače na záver, teda po hlasovaní o tlači 1609.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 25.5.2023 16:21 - 16:23 hod.

Mihalik Marcel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. V súlade so zákonom o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona (tlač 1609). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 25.5.2023 16:08 - 16:09 hod.

Mihalik Marcel
 

Vystúpenie v rozprave 25.5.2023 15:50 - 15:52 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci za slovo. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, je to tlač 1629. Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajú z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor zároveň navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, skončil som. Nech sa páči, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis