Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.7.2020 o 4:13 hod.

PhDr.

Ľuboš Krajčír

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

2.9.2020 13:49 - 13:51 hod.

Svrček Miloš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vás informoval o prerokovaní zákona vráteného prezidentkou Slovenskej republiky, ktorý je uvedený ako č. tlače 183 v ústavnoprávnom výbore.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 173 z 10. augusta 2020 pridelil vrátený zákon na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, ktorý určil aj ako gestorský výbor, a určil lehotu na jeho prerokovanie. Ústavnoprávny výbor na 31. schôdzi 2. septembra 2020 prerokoval pripomienky uvedené v časti III. rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky, avšak neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov výboru.
Ako gestorský výbor rokoval ústavnoprávny výbor 2. septembra 2020 a odporúčal Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať osobitne o každej pripomienke pod bodmi 1 až 5, a to nasledovne: pripomienky pod bodmi 1, 3 a 4 s odporúčaním schváliť. Pripomienky pod bodmi 2 a 5 sú bez odporúčania gestorského výboru. Gestorský výbor zároveň odporúča Národnej rade vrátený zákon schváliť ako celok, a to v znení pripomienok, ktoré gestorský výbor odporúčal schváliť.
Správa ústavnoprávneho výboru o prerokovaní vráteného zákona, tlač 183a, bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru č. 79 z 2. septembra 2020. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výboru a predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení rokovacieho poriadku.
Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:31 - 4:31 hod.

Svrček Miloš
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja len v krátkosti. Ďakujem obom kolegom za vystúpenie. A, pán Krajčír, nabudúce si dám pozor na faktografiu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:28 - 4:29 hod.

Krajčír Ľuboš
Pán kolega Svrček, ďakujem ti veľmi pekne. Ja by som ťa ešte poopravil. Povedal si, že počet káuz, tu dnes bolo spomenutých 250, nie, bolo spomenutých 267.
A ešte by som ťa doplnil. Bývalý predseda parlamentu pán Danko povedal, že schopný minister dopravy je schopný, opakujem, spojiť Bratislavu - Košice diaľnicou za jedno volebné obdobie, čo sme videli, že nebol tým pánom. Tvrdil, že... Ani pán predchodca Érsek nebol schopný.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 24.7.2020 4:21 - 4:28 hod.

Svrček Miloš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, vážení páni poslanci, panie poslankyne, parlament na dnešnom rokovaní má v podstate na programe prerokovanie návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky. Čistá tragikomédia, ak to podávajú poslanci zo strany SMER 1 a zo strany SMER 2.
Nuž najväčšie zlodejiny nie sú tie, o ktorých sa najviac hovorí. Ak by sme to posudzovali podľa výšky peňazí, ktoré štát minul zbytočne, najväčšími škandálmi určite nebudú piešťanské cétečko alebo kauza teta Anka. Typický príbeh podvodu na verejných peniazoch si predstavujeme ako predražený tender, ktorý sa končí províziami delenými niekde na Cypre alebo v inom daňovom raji. Tie najväčšie zlyhania štátu, v ktorých prichádza krajina o najviac peňazí a najväčšie šance na zlepšenie života ľudí, sú oveľa zložitejšie. S obdobím vlády SMER-u je spojené obrovskvé, obrovské množstvo káuz, tuším ich bolo napočítaných 250.
Osobne sa zameriam na kauzy v doprave. Príbeh diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc, ktorá mala byť dobudovaná do roku 2010 podľa expremiéra pána Fica, sa stal obzvlášť odstrašujúcim príkladom a v politicky civilizovanejšej krajine by sa možno o ňom už vyučovalo na hodinách politickej histórie.
Spomenul by som napríklad také tri balíky PPP projektov. Suma, ktorú napokon Slovensko prerobilo na troch diaľničných PPP projektoch prvej Ficovej vlády, nedosiahla viac ako miliardu eur len vďaka tomu, že dva z troch týchto megaprojektov boli zrušené. No aj ten najmenší, 52-kilometrový úsek Pribiny je v spätnom pohľade slušnou výstrahou. Len rozdiel v cene výstavby medzi tým, čo si účtoval koncesionár a čo by to približne stálo štát pri tradičnom spôsobe obstarávania výstavby, bol približne 400 mil. eur. Koncesionár na to potreboval podľa prepočtov ministerstva dvojnásobok sumy toho, čo to stojí štátnou Národnou diaľničnou spoločnosťou. Spočítané, za rozhodnutie stavať rýchlostnú cestu R1 Nitra - Tekovské Nemce a severný obchvat Banskej Bystrice, t. j. PPP projekt, a nie klasický, zaplatí Slovensko navyše podstatne viac ako miliardu eur. Prečo to nie je témou a PPP Pribina je skôr symbolom vydareného projektu? Pretože diaľnica stojí a splátky sú rozložené na krásnych 30 rokov. Premiérovi, za ktorého vlády sa kontrakt zorganizoval, bude v čase posledných splátok za tento obchod už ťahať na osemdesiatku. Zvyšok príbehu PPP diaľnic dohodnutý za prvej Ficovej vlády je už pre krajinu veselší. Ako som už spomenul, ďalšie dve, dva PPP projekty boli zrušené.
Spravodlivosť je na Slovensku zatiaľ stále bezzubá. Potvrdzujú to aj závery Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý skúmal prípad, ktorý by sme kľudne mohli nazvať podvodom storočia na Slovensku, nám známy mýtny tender. Viac ako polovica ziskov z mýta vybraného na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy putuje na účet súkromnej firmy a ďalších dodávateľov. Napriek tomu, že nákup systému zaplatil štát, nevlastní ho. Nastavenie je neefektívne a nehospodárne.
Národná diaľničná spoločnosť dáva viac peňazí z mýta na vlastnú prevádzku než na výstavbu nových úsekov. Je na čase potrestať zodpovedných funkcionárov za nevýhodný výber mýta a uskutočniť revíziu zmluvy o výbere mýta tak, aby splnila svoj najdôležitejší účel, to znamená, aby zisky z mýta putovali na slovenské diaľnice, a nie do súkromných rúk.
Teraz budem trošku taký osobnejší. Na slovenských cestách sa každoročne stanú tisícky dopravných nehôd, ktoré si vyžiadajú niekoľko sto ľudských životov a tisícky ľahkých zra..., ťažkých zranení. Osobitnou kapitolou sú škody na majetku v státisícoch až miliónoch eur. V stovkách rodín ročne sa večer domov nevrátia otcovia, matky, deti z veľkej väčšiny preto, lebo nám chýbajú kvalitné a dostupné cesty. Prečo? Pretože nám chýbajú napríklad aj príjmy z mýta, ktoré unikajú do súkromných rúk namiesto toho, aby sa použili na kvalitnejšie cesty.
Preto je potrebné realizovať opatrenia z programového vyhlásenia vlády, ktoré v oblasti bezpečnosti cestnej premávky zlepšia súčasnú zlú situáciu. Každý z nás, ktorí sme tu, alebo kto ma počúva, chce mať možnosť rýchlo dochádzať za prácou a úspešne podnikať, avšak na to potrebujeme iste kvalitné diaľnice a cesty. Matovičova vláda robí reálne kroky k tomu, aby sa vrátil Slovákom dôvod tešiť sa na budúcnosť, ako aj dôvod byť hrdý na to, kým sú, aby sme mohli všetci povedať jednotne, toto je môj štát, ktorému dôverujem.
Dnes riešime návrh na odvolanie premiéra zo strany SMER-u, ktorá nám zabezpečila pikošky, ako sú rozkrádanie stoviek miliónov cez IT, dopravné tendre, zbrojná a policajná technika, rozkrádanie zdravotníctva, energetiky cez biznis skupinu SMER-u, kauzy ako mýto, teplý vzduch či predaj SPP, okrádanie živnostníkov Váhostavom, Doprastavom cez reštrukturalizácie, priame dotácie vybraných oligarchom, dotácie baní a peniaze do alobalu, rozkrádanie eurofondov a tak ďalej a tak ďalej. Taká kauza Bastrnák je už len takou čerešničkou na torte na vykradnutie zopár drobných miliónov na DPH na postavenie si luxusných bytov, že to už ani nestojí za zmienku.
Vláda SMER-u nás ako krajinu vyšla veľmi draho a dnes majú drzosť (ruch v sále a zaznievanie gongu) podať návrh na odvolanie premiéra? Keď sa všetko zdokumentuje, pôjde zrejme o najrozsiahlejšiu kriminálnu činnosť v strednej Európe. Bez rozkradnutých desiatok miliárd eur by sme patrili určite nepochybne medzi bohaté štáty Európy, ale nepatríme. Je to daň za to, že časť obyvateľstva sa nechala nalákať na istoty. Celá vláda tejto strany bola založená na podvode. SMER začínal ako eseročka piatich oligarchov, s ktorými Robert Fico spísal zmluvu o rozdelení Slovenska. Tým sa začala séria vyciciavania samostatne sa živiacich osôb a kŕmenia vyvolených z týchto peňazí. Len za vládnutia SMER-u do roku 2016, kolegovia, zaniklo 59-tisíc živnostníkov.
Fico premárnil svoj talent a predal krajinu oligarchom. Namiesto systémových zmien v zdravotníctve, verejnej správe, v školstve alebo v súdnictve sa sústredil na to, aby sa udržal čo najdlhšie pri moci. Ako povedal český novinár Tomáš Němeček, ešte nikto, kto vládol s takou veľkou mocou tak dlho, nezlepšil Slovensko tak málo.
Po tom všetkom, vážení navrhovatelia, by ste mali chodiť po kanáloch, a nie predkladať takéto návrhy na odvolanie.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:20 - 4:20 hod.

Krajčír Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili faktickou, a chcel som povedať niečo úplne iné, ale som prekvapený, že o 4.20 hod. sú občania niektorí hore a poslali mi, údajne, pán Kéry, ste písali prácu Zobrazenie človeka v Belkinových poviedkach Puškina. A že vraj taká istá práca, alebo údajne, teda že vraj taká istá práca, vy ste mali 37 strán a nejaká je 40 strán. Mne to absolútne nevadí, naozaj. Aj keby to aj bolo, či to je, nie je, toto nie je podľa mňa merítko dnes.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:19 - 4:19 hod.

Kašper Igor
Ja by som chcel veľmi rýchlo poďakovať kolegovi Krajčírovi, ktorý to veľmi dobre zhrnul, a čím je tá hodina hrannejšia, tým jeho vystúpenia sú lepšie a lepšie, tak mu držím palce, nech v tom pokračuje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:17 - 4:17 hod.

Pčolinský Peter
Ľubo, s tou vodou si nepochodil z jednoduchého dôvodu. V SMER-e pijú kolu, nie vodu. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2020 4:13 - 4:16 hod.

Krajčír Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, túto vodu som priniesol vám, pán Blanár. (Rečník položil na pult navrhovateľa, ktorý ju odmietavo vrátil na rečnícky pult.) Vy ste tu predsa len celý deň, ja neviem, kto vás na toto nahovoril, lebo ja keď som vás pozoroval, vždy keď niekto prišiel do rozpravy, vy ste sám neveril tomu, naozaj čo tu predkladáte. To je môj názor, môj dojem, možnože sa mýlim. Čo tu dnes riešime? Diplomová práca. Toto je nejaký nový trend posudzovania funkčnosti štátu? Toto? Je naozaj, pán Beblavý na niekoho ukáže prstom, že ten má zlú prácu, ten má zlú prácu, a všetci sa toho chytíme a ideme to tu riešiť? Myslím si, že už v politike nie je a sľubuje, že ani nebude.
Vás, kolegovia, ĽSNS, váš prístup je naozaj beriem ako prístup opozície, vážim si ho a myslím si, že je to váš pohľad na vec a vaša práca. SMER a HLAS SMER-u, vy ste tu naozaj mali možnosť 12 rokov niečo dokázať s touto krajinou. Naozaj ste ju mohli niekam posunúť, všetci to od vás očakávali. Nielen vaši voliči, určite aj vaši nevoliči. Nakoniec ste spravili to, že naozaj krajinu ste odovzdali oligarchom, ktorí ju absolútne vytunelovali. Dnes títo ľudia, čo tu sedia, aj ministri, všetci ostatní, teda ktorí sú tu neni, dnes sa snažia po vás postaviť každé jedno ministerstvo na nohy a to, čo ste vy tu predvádzali, to si naozaj nezaslúžia. Nechcem úplne, ale poviem.
Môžte sa naozaj hanbiť, lebo pán kolega hovoril, ako sa hanbí, naozaj sa môžte hanbiť, máte pravdu, za to, čo ste tu predvádzali. Počuli sme naozaj od vás veľa, ale boli to iba prázdne reči, lebo za 12 rokov ste mohli ukázať nejaké skutky, ktoré ne..., nie sú žiadne, absolútne že žiadne.
Ja stojím za Igorom Matovičom, stojím za touto vládou. A naozaj vy tu idete kritizovať čo? Reformu justície? Alebo zlepšenie Policajného zboru? Dnes vidíme - Bödör v base. Dnes vidíme - pán Danko bol dnes, alebo resp. včera, lebo už máme štyri hodiny ráno, bol vypovedať na NAKA. Dnes naozaj tie jasné kroky sú tu. A sú viditeľné. A ja držím celej našej vláde palce a verím tom, že naozaj nielen po štyroch mesiacoch sa ukázal kus práce, počas pandémie, ale keď sa my budeme, skladať ten záverečný účet voličom, tak verím tomu, že bude tak dobrý, ako zatiaľ táto vláda si vedie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:12 - 4:13 hod.

Krajčír Ľuboš Zobrazit prepis
Pán kolega, ďakujem ti veľmi pekne, naozaj takto zavčasu rána veľmi pekne si rozprával a skoro sme tu všetci naozaj zabudli na ten slogan, ktorý mali naozaj aj Progresívne Slovensko: „Poďme do nich!“, ako si to spomenul. Dobre si povedal to heslo a naozaj sme si všetci mysleli, že poďme do tých banditov, do tých smerákov. Nakoniec... (povedané so smiechom) poďme do nich, to je, poďme do všetkých tých, len nie do nich hej? Len nie do toho Progresívneho Slovenska. Len nie do toho, aby oni tu nejakým spôsobom viedli tento štát. To je, to je hrôza.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 4:09 - 4:11 hod.

Linhart Patrick Zobrazit prepis
4.09 hodín. Po sedemnástich hodinách počúvania týchto, týchto žvástov vašich a som naozaj unavený už, my aj celé Slovensko. Myslím už aj keď sa pozriem na Facebook na tie komenty, tak vidím, že my sme sklamali celé Slovensko. My sme sklamaním pre celé Slovensko, to, čo sme dneska ukázali, že sa tu bavíme o takýchto hlúpostiach a miesto toho neriešime vážne problémy. Pán kolega mal úplne pravdu, ako neozoberali sa, nezaoberáme sa nejakými, nejakými politickými mŕtvolami, ktorí toto celé vyvolali, poďme ďalej, poďme pracovať, dámy a páni. Poďme pracovať, na to sme tu, na to sme boli zvolení. Ja som dnes musel zrušiť, alebo teda včera, pardon, zrušiť päť mítingov ohľadom potravinového semaforu, mal som tu odborníkov, mal som tu ľudí, s ktorými som sa mal stretnúť a riešiť problematiku, skutočnú problematiku, a nie tieto, tieto vaše hlúposti. Sedemnásť hodín! 17 hodín!
Ako pekár v Belgicku cez leto, vám poviem, že ja som mal dobrý pocit z dobre vykonanej práce, lebo na ten druhý deň ráno som videl tie bochníky chleba a tie croissanty a mal som dobrý pocit z toho. Dneska nemám z toho dobrý pocit. Po 17 hodinách žvástov o ničom sa hanbím. Hanbím sa, ako sa hanbí celé Slovensko. Sklamali sme ho, svojich voličov, sklamali sme ako parlament.
Ďakujem.
Skryt prepis