Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

20.3.2020 o 13:19 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 16:24 - 16:25 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja chcem nadviazať na slová pána podpredsedu Národnej rady. Myslím si, že pani ministerka by mala zodpovedať vo svojom vystúpení, na ako dlho sa budú uchovávať tie informácie, ktoré budú zbierať štátne orgány na základe otvorenia telekomunikačného tajomstva a ako to je upravené potom napríklad z hľadiska likvidácie týchto informácií po uplynutí nejakej doby. Čiže otázka na pani ministerku je, potom ako dlho sa budú uchovávať takto získané informácie.
Potom, myslím si, že je namieste položiť otázku pani ministerke, prečo sa zavádza lehota do konca roka. Nestačí kratšia lehota vzhľadom na to, že ide naozaj len o zásah do ústavou chránených práv našich občanov? Chcem sa spýtať, prečo až do konca roka. Je taký odhad, že takto dlho bude trvať mimoriadna situácia? Nestačilo by naozaj na kratšie obdobie a potom prípadne predĺžiť?
No a takisto by som sa chcel spýtať teda, či je pravda, že okrem lokalizačných služieb sa budú poskytovať aj informácie o tom, kto s kým telefonoval, ako dlho. Podľa môjho názoru to nie sú potrebné informácie na to, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu. Čiže tieto tri otázky bol by som rád, keby boli potom v nasledujúcej rozprave zodpovedané, prípadne nejakými pozmeňujúcimi návrhmi aj upravené.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.3.2020 15:42 - 15:43 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, rokujeme o skrátenom legislatívnom konaní, ktorého dôvody sú dané v § 89 zákona o rokovacom poriadku a kde pani predkladateľka uviedla, že tieto dôvody sú dané mimoriadnou situáciou vzhľadom na koronavírus. Keď si však pozriete tento návrh už z vecnej stránky, tak v tom návrhu zákona je napríklad hneď v druhom článku zmena zákona o Súdnej rade, kde sa rozširuje možnosť odvolania predsedu Súdnej rady. Naozaj nechápem, ako táto skutočnosť súvisí s koronavírusom a so súčasnou mimoriadnou situáciou, a považujem to za absolútne zneužitie tejto situácie na vážny zásah do nezávislosti súdnej moci bez toho, aby tento návrh vôbec bol prerokovaný s odbornou verejnosťou, ktorá sa určite k tomuto má ako vyjadriť. Čiže z tohto pohľadu považujem tento návrh na skrátené legislatívne konanie za vážny, vážne zneužitie zásahu do nezávislosti súdnej moci.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 15:30 - 15:31 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne. Ak dobre tomu rozumiem, tak teraz prerokujeme dva návrhy na skrátené konanie, potom budú zvolané výbory a potom budeme rokovať v prvom čítaní o návrhu zákonov. Keďže zákony, ktoré sú predložené, sú veľmi vážne, dokonca v niektorých veciach vôbec nesúvisia s koronavírusom, napríklad neviem, čo má spoločné odvolávanie predsedu Súdnej rady s koronavírusom, preto vás chcem požiadať, preto vás chcem požiadať, aby ste po tom, čo budú teraz prerokované návrhy na skrátené legislatívne konanie, pred rokovaním výborov vytvorili priestor na rokovanie klubov. Kluby sa musia stretnúť, pretože doteraz nebol žiadny čas sa oboznámiť s návrhmi zákonov, pripraviť si vystúpenia a argumentáciu. Čiže chceme, a to je procedurálny návrh, aby pred tým, ako zasadnú výbory, minimálne bol hodinový priestor na zasadnutie poslaneckých klubov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 15:27 - 15:28 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, dávam procedurálny návrh, aby Národná rada Slovenskej republiky zvážila takúto možnosť. Nech neprerokúvame v skrátenom legislatívnom konaní 10 – 15 zákonov, ale nech poveríme vládu Slovenskej republiky, aby v provizórnom režime do určitého času vykonávala určité zmeny, ktoré nesúhlasia, nie sú v súlade so zákonom, vo svojej kompetencii, pretože nikdy tu nedoriešime do posledného písmena všetky zmeny zákonov a vláda vie operatívne reagovať, pretože vláda má pod rukou krízový štáb. Čiže poverme vládu, neprerokúvajme 10 – 15 zákonov, poverme vládu, nech upraví niektoré zákony tak, aby fungoval krízový režim v súvislosti s koronavírusom. Tým pádom vyriešime situáciu za 15 minút a máme po probléme. Nemusíme tu do siedmej sedieť a ťažko rokovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 15:04 - 15:05 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Mám informáciu o tom, že pán poslanec Baránik je infikovaný pozitívne na COVID-19 a žiadam vedenie Národnej rady, aby prehodnotila tento bod. Zároveň pán poslanec je, neoplýva nejakou múdrosťou, ale keď je ešte aj infikovaný, tak pre mňa je tu problém zotrvať, pretože sa tvárime, že traja, piati ľudia, keď sa stretnú s infikovaným, idú do karantény, tak preto prosím, aby sme prijali nejaké stanovisko, aby ste zvolali grémium a rozhodli sa ako ďalej; či je to pravda a ako ďalej postupovať v tomto parlamente, pretože sme vážne ohrození. Všetkých 150 ľudí je vážne ohrozených. A prijať náhradné riešenie, ako ideme toto riešiť, ak je to pravda.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 12:39 - 12:39 hod.

Tomáš Erik
Ďakujem pekne. Tiež chcem zvolať všetkých členov výboru na kontrolu SIS. Keďže sme aj my závislí od riadnych výborov, tak predpokladám, že výbor sa bude konať o 13.30 hod. v zasadačke č. 71. čo je v ubytovacom, v trakte ubytovacieho zariadenia. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 12:37 - 12:38 hod.

Žiga Peter
Ďakujem pekne, pán predseda. Zvolávam výbor na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu na 13.30 hod. v miestnosti č. 183. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 12:35 - 12:36 hod.

Raši Richard
Ďakujem pekne, vážený pán predseda. Chcel by som zvolať členov výboru pre nezlučiteľnosť funkcií na rokovanie. Rokovanie výboru bude po skončení výborov štandardných, na ktorých sa zúčastníte. Čiže rátame, že by to mohlo byť okolo trištvrte na dve, 13.45 hod. v miestnosti 71.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 12:35 - 12:35 hod.

Blanár Juraj
Ďakujem, pán predseda. Chcel by som pogratulovať všetkým podpredsedom, ktorí boli zvolení.
Ale v prvom rade chcem informovať členov zahraničného výboru, že úvodné zasadnutie v tomto volebnom období zahraničného výboru sa uskutoční 13.10 hod. v miestnosti ústavnoprávneho výboru, č. 150. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.3.2020 13:19 - 13:19 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Mňa prekvapuje, že po tom, čo som časť môjho vystúpenia venoval poďakovaniu vláde a všetkým ľuďom, ktorí dnes bojujú proti tejto pandémii, ani jeden jediný, ktorý mal faktické poznámky za novú vládnu koalíciu, nepovedal slovenskej verejnosti, lekárom a vláde ani mäkké f. To len svedčí o tom, že pre nich je táto téma len téma politická, nie je to téma vecná.
A preto ja využijem čas, ktorý mám, ešte raz, aby som zopakoval dve základné posolstvá z môjho vystúpenia.
Po prvé, SMER - sociálna demokracia nebude vytĺkať politický kapitál z pandémie, tak ako sme nevytĺkali politický kapitál z vraždy novinára a jeho priateľky. Naopak, verím, že všetko to, čo vláda urobila pod vedením Petra Pellegriniho, je dobrý základ, aby vláda, ktorú budeme v tomto podporovať, mohla v boji proti tejto nebezpečnej kríze pokračovať.
Druhé posolstvo boli fakty. Upozornil som Národnú radu Slovenskej republiky, ktorá ide voliť druhého najvyššieho ústavného činiteľa, že okolnosti, ktoré sú spojené s jeho činnosťou v minulosti, vytvárajú pre Slovenskú republiku vážne bezpečnostné riziko. Je mi ľúto, že médiá o tom doteraz nehovorili a základné informácie sa začali objavovať v širšom rozsahu až po parlamentných voľbách.
Ale SMER - sociálna demokracia je vyspelá sociálnodemokratická strana, ktorá nesie zodpovednosť za to, ako táto krajina vyzerá. My sa k tomu hlásime. Dnes sme v opozícii, ľudia rozhodli. A chceme túto opozičnú politiku robiť tak dobre, ako sa len dá.
A dokončím to jednou myšlienkou. Dámy a páni, tvrdíte, že každý rok sme na korupciu ukradli 2 mld., takže ich máte k dispozícii, pretože korupcia 29. februára skončila, môžte ich použiť v boji proti koronavírusu. (Potlesk.)
Skryt prepis