Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 16:25 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 17:18 - 17:20 hod.

Tomáš Erik Zobrazit prepis
Pán poslanec Kuffa, máte absolútnu pravdu, že asi najväčšou časovanou bombou na Slovensku je v súčasnosti tento parlament, pretože sme asi najväčším verejným zhromaždením, aký, aké v súčasnosti sa stretlo v našej krajine, v našom štáte. Ja preto v tomto kontexte nerozumiem rozhodnutiu predsedu Národnej rady, že nechal pokračovať v tejto schôdzi po informáciách, že pán poslanec Baránik z SaS je podozrivý, že by mohol byť nakazený koronavírusom. Nerozumiem, prečo nepadlo racionálne rozhodnutie a sme nenechali testovať pána Baránika a Národná rada sa mala zísť až potom, čo by sme poznali výsledok toho testu. Nerozumiem, ale dobre, pretože vyzývame všetkých občanov na zodpovednosť, ale sami my sa nesprávame zodpovedne. A teraz to nehovorím len kvôli nám, ale aj kvôli ľuďom, medzi ktorých sa vlastne o chvíľu rozídeme. A namiesto toho prijímame úplne nezmyselné zákony, nezodpovedné zákony, pretože ešte by som chápal, že potrebujeme lokalizovať ľudí, ktorí sa nesprávajú tak, ako sa správať majú, ale už naozaj nerozumiem tomu, prečo aj musíme vedieť, s kým telefonovali, s kým sa bavili. Vy pravičiari to asi máte tak v krvi, pretože ešte v predchádzajúcich volebných obdobiach sme tu mali tzv. pána Galka, teraz sme ho vyprevadili z parlamentu, a opäť idete urobiť to isté čo on. Monitorovať ľudí len pod záštitou nejakého vyššieho verejného záujmu.
Prosím vás, nerobte to, dohodnime sa a dajme nejaké pozmeňujúce návrhy, urobme iba to, čo máme, ale nechcite, aby sa tzv. vaša demokratická opozícia hneď nejakým ústavným valcom zmenila na eštebácku koalíciu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 17:14 - 17:15 hod.

Valocký Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Kuffa, veľmi dobre si spomenul veci z tohoto zákona a mňa zaujíma, ak by potom aj pani ministerka alebo pán, pán spravodajca, prečo vlastne máme skúmať všetky dáta. Veď predsa, ja by som aj súhlasil s tým, ak niekto má, je pozitívne testovaný na koronavírus, ak mu bola uložená karanténa, dobre, nemám problém s týmto, žeby sa tento človek monitoroval, ale v podstate iba jeho pohyb, nie odpočúvať hovory, nie sledovať jeho dáta na internete a tak ďalej.
Ďalej pán poslanec Kuffa veľmi dobre spomenul, čo s ľuďmi, ktorí nemajú telefón.
Ďalšiu otázku mám, predstavte si, že som monitorovaný, nechám telefón doma a idem vonku. Veď ľudia sa veľmi rýchlo vynájdu.
Ďalšiu otázku mám, čo ak, pani ministerka, vlastne keď niekto by podal ústavnú sťažnosť na tento zákon, že je veľmi, je veľký zásah do jeho, jeho ľudských práv, ako by to asi dopadlo. A ja v tomto vidím veľmi ľahkú situáciu zmierniť tento zákon, tak ako povedal pán spravodajca Dostál, monitorovať identifikovaných ľudí, neni s týmto problém, ale monitorovať iba ich pohyb.
A po ďalšie, môže vláda vyhlásiť mimoriadny stav a je to vy-ba-ve-né a nemusíme tu o tom vôbec rokovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 17:12 - 17:14 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, na jednej strane ja si uvedomujem, že situácia je vážna. Ja si myslím, že nemali by sme tu politikárčiť, ale riešiť danú problematiku.
Čo sa týka, čo sa týka toho, ja by som sa chcel pani ministerky opýtať: Prosím vás, kde okrem Singapuru, Taiwanu, to, čo tu počúvam, je to zavedené v rámci Európskej únie? Či je to vôbec v súlade s európskou legislatívou, lebo ja tu mám rôzne správy od rôznych právnikov, tých názorov, ja nie som právnik, ale tých právnych názorov je určite veľa a skutočne by som chcel vedieť, či toto je v súlade. Tak ako už bolo povedané, tu sa bavíme o prevádzkových údajoch, nielen lokalizačných údajoch, bavíme sa o osobných údajoch komunikujúcich strán, čiže to nie je len o tom, že niekto zisťuje, či náhodou niekto bol v Taliansku a že mu príde esemeska, že prosím vás, potom sa prihláste do karantény, ale viete, sledovať, sledovať aj, o čom komunikujú dané strany? To myslím, že ste pichli do osieho hniezda, toto nie je len také, taký, taký nejaký zákonik, ktorý by sme mali prejsť, lebo chceme ochrániť ľudí.
Chcem upozorniť, že dnes, to, čo povedal aj jeden z kolegov, ale budem reagovať na pána poslanca, že ľudia si dnes telefonujú dlhohodinové rozhovory. To sú intímne rozhovory, povedzme si otvorene, dnes sa ľudia bavia cez telefóny o veciach, ktoré si hovoria iba na štyri oči. A toto všetko vy chcete mať pod kontrolou, odpočúvať a prípadne mať informácie alebo teda Úrad verejného zdravotníctva k takýmto, takýmto údajom? Ja nemám nič proti tomu, ochráňme ľudí, ale nastavme to tak, aby sme nenarušovali základné práva ľudí. Myslím, že to je najdôležitejšie na tomto. A urobte to tak, aby to bolo tak, aby to neohrozovalo práva ľudí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 17:04 - 17:06 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Pán poslanec, ty už si tu sedel v týchto parlamentných laviciach a my všetci vieme, že si človek z praxe, staráš sa o množstvo naozaj chorých ľudí a podobne. Správne si poznamenal, čo s marginalizovanými skupinami, čo s bezdomovcami. To sú veci, ktoré vôbec možno alebo málo tieto opatrenia zasiahnu.
Ďalej sa chcem spýtať: Nie je to ohrozenie nás všetkých? Všetci nosíme rúška. Spýtal sa niekto, keď sme šli do Národnej rady, či sa niekto nestretol s človekom, ktorý bol nakazený? Lebo ja to počúvam na chodbách bežne, že pani poslankyňa bola u gynekológa, ktorý je nakazený a tak ďalej. Spýtal sa to niekto? Ako Národná rada zabezpečila; nie o nás, ja som naozaj vošla tuná do kancelárie a tie ženy sa na mňa pozerali a hovoria: "Preboha, my tu všetky ochorieme, lebo vlastne vy tu zasadáte, vy tu momentálne ste." Tak sa pýtam, možno, ja neviem, ale zamyslite sa aj, pán podpredseda, teraz predsedáte schôdzi... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ale reagujte, prosím, na rečníka.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Ja reagujem. Aké opatrenia prijmeme kvôli našim rodinám, kvôli našim deťom a už aj preblesklo médiami, že sa hovorí, že je tu koronavírus. Tak myslím si, že aspoň sa spýtať, že kto tu je rizikový, a ten, kto je rizikový, by ani nemal prísť do parlamentu.
A spýtam sa aj pani ministerky naozaj, či je to pravda, že § 63 ods. 1 písm. c) budeme zisťovať prevádzkové údaje v tomto zákone, budeme zisťovať, kto ako dlho telefonuje, esemeskuje, lebo je to tam jasne napísané, to znamená, kto s kým koľko telefonoval, aké má kontakty. Lebo je to naozaj neprimeraný zásah do základných práv obyvateľov a vláda nesmie sledovať pohyb všetkých ľudí, aj keď rozpráva, že je to v rámci zdravia, ich kontakty, ich maily a podobne, lebo sa to zneužije. Veď z utajovaných spisov sa vynášali veci novinárom. Veď zajtra môžu vyniesť a ministerstvo zdravotníctva, úradník povie, že dotyčná osoba má taký a taký zdravotný problém a rozprávala si o tom s tým a s tým lekárom. Veď to sú nebezpečné veci. Naozaj si to uvedomujme a aj v takejto situácii musíme mať zdravý rozum.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 16:49 - 16:51 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tak naozaj sa vráťme na zem a povedzme si pravdu. Samozrejme, ak chceme lokalizovať ľudí, ktorí majú byť v karanténe a chceme lokalizovať ich pohyb a či dodržiavajú karanténu alebo prešli hranice, je to v poriadku. Ale ja sa pýtam, vláda podľa tohto zákona plánuje sledovať iba, neplánuje sledovať iba pohyb všetkých ľudí, ale aj ich činnosti a kontakty. Pretože podľa paragrafu, momentíček, lebo nie som právnik, ale mám to tu napísané, podľa § 63 ods. 1 je jasne napísané, že ide sledovať prevádzkové údaje, ako, že ide prevádzkovať, prevádzkovať; prevádzkové údaje, to znamená, kto s kým telefonuje, ako dlho telefonuje, s kým esemeskuje, maily, komunikáciu. Je to neprimeraný zásah do základných práv ľudí a celého obyvateľstva. A ja sa pýtam, naozaj, naozaj mi množstvo ľudí píše a právnikov, či to je, či to je normálne. Pretože to nie je normálne, čo má esemeska alebo čo má telefonát spoločné s koronavírusom? Ja nerozumiem, ako sa to prenesie. A to, že napríklad pán poslanec Šudík povie, že môžme sledovať, koho chceme, ako chceme, nech vláda sleduje. No čo to je za prístup k ľudským právam, čo je to za prístup k slobode?
A ďalšiu vec poviem ešte. Ja som pred chvíľočkou bola medzi zamestnancami Národnej rady. Viete, ako tie dievčatá sa báli, keď sa dozvedeli, že tu môže byť niekto nakazený? Údajne, že je tu aj dáma, ktorá bola u gynekológa, ktorý má koronavírus. Ja sa pýtam, to nemali sme byť nejakým spôsobom otestovaní? Veď my ohrozujeme svoje rodiny, ohrozujeme tieto ženy a všetkých týchto zamestnancov v Národnej rade, celé Slovensko. Takže naozaj si myslím, že k tomu by Národná rada mala prijať nejaké opatrenia, a myslím si, že by to, mali by to byť opatrenia, čo sa týka možno nejakých možno testov, ale nie sledovania ľudí. Lebo s kým si budem telefonovať alebo písať, nákazu žiadnu neodstráni.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 16:48 - 16:49 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, uvedomme si, že o čom sa tu bavíme. Bavíme sa o základných ľudských právach a slobodách, ktoré nám ústava garantuje. To je jedna vec. Druhá vec je, pokiaľ si preštudujete ten návrh naozaj podrobne, tak zistíte, že sa tu nebavíme o lokalizačných údajoch, to znamená, kto sa kde pohyboval. Bavíme sa o súvisiacich údajoch komunikujúcich strán a bavíme sa tu o prevádzkových údajoch. To znamená, že tu sa ide spracúvať a idú sa uchovávať údaje o tom, kto komunikoval, s kým komunikoval, kedy komunikoval, ako dlho komunikoval. A týka sa to tak komunikácie telefónnej, ako aj mailovej, ako aj internetovej, to znamená IP adresy, to znamená e-mail, telefónov a ďalšie takéto údaje, ktoré sú výslovne vymenované v zákone. Ja naozaj nechápem, načo tieto údaje sú Úradu verejného zdravotníctva za účelom zabezpečenia ochrany voči koronavírusu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 16:35 - 16:36 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec, ja vám chcem poďakovať za to vysvetlenie v súvislosti s tou lehotou do toho 31. decembra. A keď vy ste tu dnes, keď vy ste tu dnes nadhodili takú idylickú atmosféru, že ste dvakrát súhlasili s poslancami SMER-u, chcem aj ja prispieť do tohto harmonického spolužitia a povedať vám, že úplne súhlasím s tým, čo ste hovorili o tom, že zásahy do základných práv a slobôd by mali byť vážené na lekárnických váhach, úplne v tomto sa zhodneme. Len takisto ako vy ste odporúčali, aby sme si my v klube SMER-u dohodli nejaké spoločné stanovisko, tak aj ja vám chcem odporučiť, aby ste si so svojím spolusediacim pánom poslancom Osuským, teda predpokladám, že ešte spolu sedíte; sedíte; aby ste sa teda dohodli, že či teda ideme na lekárnických váhach vážiť každý zásah do základných práv a slobôd, alebo ideme exhibicionisticky všetko sprístupniť všetkým v duchu čistému všetko čisté. Takže tiež vás poprosím o ujednotenie si názoru v klube SaS-ky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 16:26 - 16:28 hod.

Raši Richard Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja chcem zareagovať na podpredsedu Národnej rady a asi v tomto prípade platí, aj keď je kríza, že "práca chvatná, málo platná", pretože naozaj by sme mali rozlišovať medzi osobami, ktorým je uložená povinná karanténa, osoby, ktoré mali byť v karanténe, osoby s pozitívnou anamnézou, a keď sa rozprávať o ich sledovaní, tak sa rozprávať o tých, ktorí ju majú dodržiavať a čo má štát vyžadovať. Ale tento zákon je postavený tak, že úplne umožňuje prístup k osobným údajom, k osobným dátam, k telefonátom všetkých osôb. Zákon je urobený narýchlo a je urobený zle. Čiže keď sa má sledovať povinné dodržiavanie karantény, tak nech je to na jasne vymedzené osoby, s jasne vymedzeným účelom, podmienkami, ochranou osobných údajov. Úrad verejného zdravotníctva nie je inštitúcia, ktorá je pripravená na uchovávanie takýchto dát, takýchto citlivých dát a takého množstva dát 5,5 milióna občanov.
Čiže určite, pokiaľ nemáme vyhlásený núdzový stav na území celého Slovenska, tak toto opatrenie je v tom rozsahu, v akom ste ho zadefinovali, určite neadekvátne a malo by sa jasne vyšpecifikovať, kto kedy, kto bude mať prístup k dátam, kto bude mať prístup k dátam, akého rozsahu a všetky tieto detaily.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 16:25 - 16:26 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja chcem povedať, že sme sa nestihli oboznámiť s tými opatreniami, lebo teraz pred chvíľou prišli. Ale ja musím povedať, že som dostala dosť veľa mailov, kde mi práve právnici píšu, že pod zámienkou ochrany zdravia tento zákon umožní sledovať kohokoľvek kdekoľvek, snímať jeho dáta. Možno zámer sa dá použiť naozaj na ochranu proti koronavírusu, ale chcem sa spýtať, či, aká je tam ochrana proti zneužitiu a či sa nedajú špecifikovať kritériá presnejšie, za akých sa možno osobu de facto sledovať. Veď predsa nemôžme každého sledovať.
A na margo pána Osuského, že jeho môžu sledovať všade. No mali pána Galka, ten sledoval novinárov všetkých, tak sa nám čudujete, keď SaS sledovalo každého, že vlastne nielen my, ale aj ľudia majú obavy z toho, čo sa tu môže diať a čo sa môže zneužiť. Takže myslím si, že určite nedá sa to takto rýchlo ušiť horúcou ihlou a ľudia budú mať strach, ak naozaj budú ich esemesky, ich správy, pretože majú nárok na súkromie a je to porušenie aj ústavy podľa mňa.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 16:24 - 16:25 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja chcem nadviazať na slová pána podpredsedu Národnej rady. Myslím si, že pani ministerka by mala zodpovedať vo svojom vystúpení, na ako dlho sa budú uchovávať tie informácie, ktoré budú zbierať štátne orgány na základe otvorenia telekomunikačného tajomstva a ako to je upravené potom napríklad z hľadiska likvidácie týchto informácií po uplynutí nejakej doby. Čiže otázka na pani ministerku je, potom ako dlho sa budú uchovávať takto získané informácie.
Potom, myslím si, že je namieste položiť otázku pani ministerke, prečo sa zavádza lehota do konca roka. Nestačí kratšia lehota vzhľadom na to, že ide naozaj len o zásah do ústavou chránených práv našich občanov? Chcem sa spýtať, prečo až do konca roka. Je taký odhad, že takto dlho bude trvať mimoriadna situácia? Nestačilo by naozaj na kratšie obdobie a potom prípadne predĺžiť?
No a takisto by som sa chcel spýtať teda, či je pravda, že okrem lokalizačných služieb sa budú poskytovať aj informácie o tom, kto s kým telefonoval, ako dlho. Podľa môjho názoru to nie sú potrebné informácie na to, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu. Čiže tieto tri otázky bol by som rád, keby boli potom v nasledujúcej rozprave zodpovedané, prípadne nejakými pozmeňujúcimi návrhmi aj upravené.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis