Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.4.2020 o 18:37 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:33 - 19:35 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne, pán podpredseda. Včera sme tu mali všetci možnosť zažiť jedno veľké politické školenie, že o tom, ako má prebiehať kultúra v parlamente a ako máme sa odosobniť, ako máme nechať politiku bokom a ako sa máme venovať vážnym problémom, občanom Slovenskej republiky a situácii, v ktorej sme.
Pred aj po tom včerajšom rušivom momente, všetko aj tak fungovalo, fungovalo to aj dnes, lebo mali ste to možnosť vidieť v predchádzajúcich hlasovaniach, kde veľmi zodpovedne a všetci, tak ako aj vy, tak aj my, sme podporili dobré zákony.
Bolo tu vykrikované, že ako sme reagovali na pána poslanca Šefčíka, áno, reagovali sme naňho tak, ako sa patrilo, pretože presne takým istým spôsobom to bolo vrátené, akým spôsobom on komunikoval na nás.
Po ňom vystúpil pán poslanec, pán predseda Fico, ktorý vám dal vecné argumenty, veľmi slušným spôsobom povedal, aké boli dohody, ako sa rešpektovali, ako sa nerešpektovali.
Zase sme boli len dourážaní, boli dourážaní naši voliči. Pán poslanec Blaha mal, čo si ja pamätám, cez 60-tisíc preferenčných krúžkov, predpokladám, že pán Kotleba ich mal ešte viac, takže na ten účet, kto bude kádrovať naše nominácie, to nechajte na ľudí, ktorí si nás vo voľbách zvolili. Vy ste nám dali miesta, tak nám dovoľte slušným a demokratickým spôsobom si navrhnúť našich ľudí, o ktorých si myslíme, že sú na tieto miesta vhodní.
A pán poslanec Osuský tu spomínal pána Galka. No áno. Bol to super, super minister, ktorého pani predsedníčka vlády Radičová musela odvolať. Takže asi taký človek sa na funkciu predsedu tak dôležitej komisie nehodil.
Takže ešte raz, prosím vás, nechajte nám miesta a ľudí si vyberieme my a skúste to pekne demokraticky a politicky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:29 - 19:31 hod.

Tomáš Erik Zobrazit prepis
Pán predseda Fico, nemali sme nikdy žiadne pochybnosti o tom, že súčasná vládna koalícia napriek tomu, že sa rada v opozícii nazývala demokratická, nie je žiadnou demokratickou koalíciou, ani opozíciou, ani ničím, čo by sa tomu len približovalo. Však napokon pani poslankyňa Zemanová to už vyjadrila aj teraz: "Ste v opozícii, zvykajte si."
Čiže klasický valec s 95 hlasmi, nebudeme sa sťažovať, nebudeme plakať ako Igor Matovič, na to tu nie sme. Dokonca som sa teraz aj dozvedel, že aj so mnou mohol byť problém, neviem, či som niekoho zabil, alebo porušil zákon. Asi je problém s tým, že by som mohol sledovať činnosť SIS-ky ako predseda výboru a vieme, že koalícia začala z ostra a nakúka do súkromia ľudí spôsobom protiústavným, a preto aj podáme podanie na Ústavný súd.
Máme tu takých demokratov, ktorí sa ozývajú, ako pán Osuský, ktorý považoval tajnú voľbu za výdobytok nežnej revolúcie, až kým sa nezačal báť, že by mohol prísť o svoje teplé miestečko v parlamente a tak ďalej a tak ďalej.
Dvojaký štandard, ktorý sa tu spomínal v súvislosti s vaším vystúpením. Napríklad upozorňuje na slušnosť pani poslankyňa Cigániková, ktorá ukazuje prostredník kolegyni. Alebo pán Osuský, môj obľúbenec najnovší, ktorý povie o voličoch SMER-u, že tí žerú seno. No samo, samotná slušnosť.
Takže k veci. (Reakcia z pléna.) Keď sme na začiatku každého volebného obdobia volili opozičných predsedov výborov, keď sme my boli vo vláde, nikdy sa nestalo, že by sme takéhoto predsedu nezvolili.
A keď chcete uvádzať odpočúvača Galka, akože ten príklad, že sme ho mali naozaj voliť, najmä pán Osuský, môj obľúbenec najnovší, tak toto je fakt výsmech.
Ešte raz opakujem, vždy na začiatku našich vládnych volebných období sme zvolili všetkých predsedov výborov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:14 - 19:16 hod.

Petrák Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, pán poslanec Fico, ja musím s vami súhlasiť.
Pred pár dňami, alebo včera to bolo, tu vystúpil pán predseda vlády Matovič, ktorý došiel a povedal, že prestaňme politikárčiť a poďme riešiť problémy tejto krajiny. Dnes vystúpi poslanec jeho, jeho strany, ktorý to všetko otočí úplne, úplne na hlavu.
Chcem pripomenúť všetkým, že demokracia, a vy sa vyhlasujete za demokratickú predtým opozíciu a dnes za demokratickú vládnu koalíciu, demokracia je schopnosť správať sa podľa pravidiel, ktoré sú dohodnuté. Pravidlá voľby členov výborov a voľby predsedov výborov boli dohodnuté na poslaneckom grémiu, a vy sa podľa nich dnes nesprávate, takže z tohto pohľadu asi je problematické, aby ste sa vôbec vyhlasovali za predstaviteľov demokratickej koalície.
Ak tu bolo povedané, a vy ste povedali, že si vážite všetky obete 2. svetovej vojny, ja sa s týmto plne stotožňujem a chcem potvrdiť, že bol to aj poslanec Fico s ďalšími ľavicovými predstaviteľmi, ktorí v 90. rokoch chodili za svoje peniaze ošetrovať a rekonštruovať pamätníky obetiam 2. svetovej vojny. Bol to práve poslanec Fico, ktorý navrhol v tejto, v tejto poslaneckej snemovni Pamätný deň obetiam holokaustu.
Takže ak hovoríte a obviňujete nás a členov našej strany z toho, že nemajú právo byť na čele nejakého výboru, tak si myslím, že robíte zásadnú chybu, a stotožňujem sa s pánom poslancom Ficom, jednoducho, pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:12 - 19:13 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som navrhoval, aby sme neotvárali témy, ktoré sú skôr témami pre veľmi závažné historické konferencie, ktoré niekedy trvajú aj niekoľko dní, a predsa sa tam ľudia nedohodnú a určite sa tak nehádajú, ako my v tejto chvíli tu.
Ja by som sa vrátil k tomu problému, ktorý bol na začiatku, a to je istá dohoda. Na začiatku bola istá dohoda. Tej dohody sa zúčastnili istí ľudia. Dnes sú svedkovia tej dohody, aj pán Kollár by tu niekde mal byť, ktorý by tieto slová mal potvrdiť alebo nepotvrdiť, a my nič iného nerobíme, len sa chováme v rámci tej dohody, ktorá bola spravená.
Veď tu ide aj do budúcnosti o nejakú beťársku česť, ktorú budete aj vy potrebovať, páni, ktorí ste v koalícii, o niekoľko mesiacov preto, lebo o niekoľko mesiacov až pochopíte, že nie vo všetkom je tá proklamovaná jednota, ako ste ju podpisova..., ako ste ju potvrdili pri podpise tohto programu, ktorý ste teraz podpisovali na Hrade.
Vy takisto sa budete opierať o nejaké dohody. Vy takisto sa budete opierať o nejaké dohody a v rámci beťárskej cti. Prečo to teraz chcete takýmto spôsobom porušiť?
My nič iného nerobíme, iba sa naozaj chováme podľa tej dohody, ktorá bola spravená. A ona bola spravená aj v rámci tých mien, ktoré predpokladáme, ktoré predkladáme. Preto ich predkladáme niekoľkokrát, aby ste si to konečne uvedomili. A porozprávajte sa s tými ľuďmi z vašich strán, ktorí pri tej dohode boli. To je všetko.
Vôbec sa nemusíme tuná rozčuľovať. Alebo to potvrdíte, alebo to nepotvrdíte. Fajka zhasla, hotovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:06 - 19:08 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, toto má jediný názov - totalitný valec. Toto, čo idú spraviť kolegovia z koalície, to je totalitný valec.
A aby som pripomenul slová Vladimíra Mečiara zo Zlatej Idky, prevalcujú to všetko. Nerešpektujú žiadne dohody, nerešpektujú nič. Lebo na toto nikdy neboli zvyknutí ľudia ako pán Kollár, ktorý spolupracoval s mafiou, ľudia ako pán Sulík alebo pán Matovič, ktorí zbohatli na svojich kšeftoch.
Viete, prečo im vadím? Viete, prečo ma nenávidia? Pretože, áno, vážim si Ruskú federáciu. A vážim si 30 mil. Slovanov, ktoré padli v 2. svetovej vojne kvôli Nemecku. (Potlesk.) Vážim si tých, ktorí oslobodili aj Slovensko, a bola to Červená armáda. A budem to vždy s vďakou pripomínať.
Vadí im to, že rešpektujem iné národy a iné kultúry. Áno, aj Bielorusko, áno, aj Čínu, áno, aj Kubu. A nechcem, aby sme im tankami ako Američania v Iraku vnucovali ľudskoprávnu agendu. Nie, to nechcem.
Ale poďme sa o tom odborne porozprávať. Ja som na túto tému napísal deväť politologických kníh. A mňa tu teraz budú kádrovať rôzni nevzdelanci a stredoškolskí učitelia zo Šaštína. Veď to je neuveriteľné! (Smiech v sále.) Poďme sa o týchto veciach odborne porozprávať.
Vadí im, že mám ideály. Áno, mám ľavicové ideály, ale nikdy som neobhajoval žiadne zločiny žiadneho režimu. A vždy budem ale obhajovať to, že ľudia mali prácu, mali bývanie, mali zdravotnú starostlivosť, mali vzdelanie a mali bezpečnosť. A toto budem vždy obhajovať aj na tom bývalom režime. Nie, nebola tu čierna diera.
Posledná vec, ktorú by som chcel povedať. Viete, nikdy som neukradol ani euro. To nemôžme povedať o mnohých predstaviteľoch vládnej koalície. A nikdy som sa nestretol s jediným mafiánom. Toto choďte povedať pánovi Borisovi Kollárovi.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 18:53 - 19:04 hod.

Fico Robert
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:47 - 18:49 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Šefčík, ja nebudem hodnotiť vaše vystúpenie ani po obsahovej stránke, ani po formálnej stránke, každý si ten svoj politický životopis píše sám a vy ste ho tiež teraz začali písať a budete sa o tri roky možno čudovať, čo ste všetko povedali, boli ste aj mimo rokovacieho poriadku a nebudem tieto veci skutočne hodnotiť.
Ja len sa chcem skutočne spýtať, že či viete, prečo ste vystúpili a čo ste týmto svojím vystúpením spôsobili.
My sa tuná stretávame u predsedu Národnej rady na grémiách, kde ako opozícia a koalícia sa snažíme o to, aby sme čo najlepšie využili tento čas, čo trávime v parlamente. Vy ste tento parlament pripravili o hodinu, ak nie o viac, lebo ste tu navodili istú atmosféru, ktorá naozaj sa nedá porovnať s tou atmosférou, ktorá je na grémiu.
Prečo ste to vlastne spravili? Vy ste skutočne tento parlament pripravili o hodinu a vy ste nás vystavili ďalšiemu riziku, že tu o hodinu viacej budeme sedieť, eventuálne navzájom sa nakazíme.
Počúvajte, načo to bolo dobré? Veď sa zamyslite skutočne nad tým, to nie je jednoduché vystúpiť a povedať hocičo, čo vás napadne. Skutočne rozmýšľajte o tom, to všetko ide do záznamu, toto si budete čítať o desať rokov, čo ste povedali. O to sa budú opierať vaši oponenti. Veď skutočne nebláznime, toto je číro čistá strata času, páni poslanci.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:42 - 18:44 hod.

Valocký Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán poslanec, prepáčte, ja som zabudol meno, myslím, že Šefčík, ja ako lekár, keď som sa pozeral na vás, tak skutočne skoro mi rúška padla a nevedel som ani stanoviť diagnózu. Hej? Lebo toto, čo ste predviedli:
Po prvé, ste diskutovali úplne od veci, pretože mali sme diskutovať o členoch výboru a nie o predsedoch výboru.
Po druhé, myslím si, že ani ste nevedel, kde sa nachádzate, to je môj osobný názor.
Po tretie, rodí sa nám pravdepodobne nový Matovič. Tak, pán poslanec, dáme si, ja neviem, kde teraz sedíte, ale budem veľmi rád, keď to budeme vedieť, lebo sa nám rodí nový Matovič.
Po ďalšie, vy ste tu spomenul stranu SMER - sociálnu demokraciu a jeho predsedu. Pán poslanec, keď som vás sledoval ako lekár, prosím vás, vy predsedovi a bývalej vláde, ja neviem, Petra Pellegriniho, Robertovi Ficovi a ďalších ľudí, ktorí tu u nás sedia, nesiahate ani po člen-ky. A neviem, či ste kaderník alebo nejaký učiteľ.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:37 - 18:38 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán Šefčík, vy ste rodený komik, v Šaštíne musí byť veľká sranda, ale pravda je, že to, čo ste tu predviedli, to je naozaj niečo, čo sa tu ešte nestalo. Takýmto spôsobom dehonestovať vôľu státisícov ľudí na Slovensku, to je prejav hodný fašistu. Vy ste urazili stovky, tisíc voličov na Slovensku. Vy si myslíte, že urážate nás ako poslancov, ale vy v realite ponižujete a urážate ľudí.
Vy hovoríte niekomu, že sme ovečky? Kde ste dneska boli? Boli ste podpisovať koaličnú dohodu, ako také teliatka ste sa vzdali svojej poslaneckej slobody. Vy ste jedno stádečko, vy ste tie najväčšie ovečky v tejto republike.
A viete, keď hovoríte o pánovi Ernestovi, ktorého mučili eštebáci, tak to choďte porozprávať eštebákovi Budajovi, choďte to porozprávať Dostálovi (potlesk v sále), ktorý pred rokom ´89 písal pre marxisticko-leninské Nové slovo, aký je Socialistický zväz mládeže nenahraditeľný. Pán Dostál nesie ďaleko väčšiu zodpovednosť za to, čo robili eštebáci ako ja. Ja som mal osem rokov. Ja s tým bývalým režimom nemám nič spoločné.
Takže, páni kolegovia. Pán kolega, taká malá priateľská rada, vy ste stredoškolský učiteľ, ja som vysokoškolský učiteľ - mlčať je niekedy zlato.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:33 - 18:34 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
No, čiže, chudák, nie ste hoden toho, aby som vôbec komentoval vaše vystúpenie, to je úbohé voľačo. Truhlík, dokonca si dovolím tvrdiť, že blb. Toto, čo tu, čo tu vypotil, to je sila. Nič som nepovedal, obvinil ma, vôbec by som nereagoval, keby ma neobvinil, ale obvinil ma preto, že som nič nereagoval. A nechajte si fašistický režim pre seba. Vy ste hlupák, ktorý nemá na to, aby vôbec niečo takéto komentoval. (Reakcie z pléna.) Mám rúško, nebojte sa.
Čiže úplne nezmysly, hlúposti, ničím nepodložené argumenty, to je sila, čo sa tu deje. A takto, keď túto krajinu chceme tlačiť ďalej, tak s pánom Bohom, takíto blbi, keď budú toto rozvíjať, končím.
Skryt prepis