Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2020 o 18:24 hod.

PhDr.

Ľubica Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:52 - 18:54 hod.

Blanár Juraj
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:37 - 18:39 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja by som chcel oceniť (zaznievanie gongu) konštruktívne vystúpenie pána podpredsedu parlamentu, že pomenoval to programové vyhlásenie bez toho, aby niekoho urážal, veľmi slušným spôsobom.
A možno začnem podobne, ako začal svoju faktickú poznámku pán poslanec Pročko, že ja poďakujem ministrovi obrany a ministrovi vnútra, ktorí na výbore pre obranu a bezpečnosť veľmi korektným spôsobom vystúpili, veľmi korektným spôsobom si vypočuli naše pripomienky bez toho, aby bola akákoľvek invektíva a čokoľvek, ktoré by bolo niekoho urážajúce. Len je veľká škoda, že koaliční poslanci si z vlastných ministrov nezoberú príklad a na vaše konkrétne, slušné vystúpenie útočili takým spôsobom, akým útočili.
Áno, spomínali ste niektoré nedostatky. Možno ešte, možno ešte jedna taká agenda tam mohla byť spomenutá, migračná politika, to sme spomínali aj na našom výbore, že je to veľmi vážna téma a zaslúžila si viac, ale to sme si vydiskutovali, takže bolo nám to vysvetlené s tým, že na úvod svojho vystúpenia ste venovali pár minút, kedy bol pán Dostál tam, kde potreboval ísť. Pánovi Dostálovi, no, pánovi Dostálovi by bolo dobré pripomenúť jednu dôležitú vec, že na Ústavnom súde je podanie politickej strany Progresívne Slovensko, kde jeden z dôvodov je to, že prepočítať hlasy, a druhý z dôvodov je prísnosť zákona, ktorý hovorí o siedmich percentách. Hľadal som, ako nazvať pána Dostála, a buď je to nelegálny migrant v parlamente, alebo čierny pasažier v parlamente s pánom Osuským, lebo ak by boli stanovené kritériá siedmich percent, tak, páni, nesmejte sa, lebo sa tak krásne cynicky usmievate a tak krásnym vaším humorom hovoríte, že by ste v tom parlamente ani neboli. Strany OĽANO sa to netýka, resp. hnutia OĽANO, lebo sú ďaleko cez 7 %, mali až 25, ale u vás by to bolo, takže by som sa na vašej strane moc nesmial.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:31 - 18:33 hod.

Kmec Peter Zobrazit prepis
Na rozdiel od koaličných poslancov si myslím, že bola to veľmi konštruktívna kritika prezentovaná od expremiéra, ktorý jasne ukázal na priepastný rozdiel medzi aktuálnou situáciou a súčasným obsahom programového vyhlásenia vlády a ako ho poznám vlastne z dvoch rokov spolupráce na Úrade vlády, presne na toto by poukazoval, keby bol, keby bol v tej pozícii, že nastavil by si ten každodenný manažment k tej vízii toho Slovenska, ktoré by mal pred svojimi očami na tých päť, desať, dvadsať rokov.
Takisto je veľmi dôležité zdôrazňovať tieto veľké názorové rozdiely v koalícii v súčasnej situácii, ktoré často vedú k výraznej demoralizácii spoločnosti. Ľudia sa často pýtajú, kritizujú, boja, čo ich bude čakať zajtra, pretože vidia, vidia tú rozhádanosť na Facebooku, cez sociálne siete a v priamom prenose.
Chcem, chcem len upozorniť na to, že expremiér Pellegrini odchádzal z úradu s veľmi vysokým ratingom. To je asi historicky najvyšší rating, keď predseda vlády vlastne končil, končil vo funkcii. A to si myslím, že je to aj kvôli kvalite riadenia na tých úradoch, kde pôsobil. Môžem to potvrdiť vlastne za tie dva roky, počas ktorých som s ním pôsobil, a myslím si, že jeho nástupca bude mať veľmi zložitú situáciu, čo sa týka samotného manažmentu riadenia Úradu vlády, a to nehovorím o vysokom medzinárodnom ratingu, ktorý získal za tie dva roky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:25 - 18:27 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vítam v sále pána predsedu vlády, prišiel na rokovanie parlamentu o programovom vyhlásení vlády.
Ja chcem nadviazať na slová podpredsedu Národnej rady. Keď sa rozprávam s niektorými ľuďmi, ktorí volili či už stranu OĽANO, ale predovšetkým voličov OĽANO, a pýtam sa ich teda, ako hodnotia tie prvé kroky vlády, predsedu vlády vo funkcii, tak mnohí tak rozpačito hovoria, treba im dať šancu, však sa naučia, oni sa naučia, zvládnu to. Čo ja by som v normálnej situácii aj chápal a je to celkom prirodzené, že keď nikto učený z neba nespadol a, samozrejme, keď sa niekto ujíma prvýkrát funkcie či už premiéra, alebo ministra, tak má právo na to, aby v tej funkcii vyrástol, aby sa oboznámil s tou problematikou, skrátka aby sa naučil. Je to prirodzené, patrí to k životu. Každý, kto začínal ako či už premiér, alebo minister, tak v jednej chvíli začínal a tiež sa musel učiť. Čiže to je prirodzené.
Na druhej strane ten, kto sa učí, tak by mal opatrne aj voliť slová. Možno by to chcelo niekedy menej marketingu, možno by to niekedy chcelo menej pýchy, viac pokory, lebo mnohí z nás chceme dať šancu tejto vláde, aby zvládla koronakrízu. To je spoločný záujem všetkých nás. Nechceme byť škodoradostní, aby sa im nedarilo. Len častokrát nás vyrušuje ten hlboký urážlivý tón voči nám.
A opakujem znova, vážení kolegovia, tak ako aj medzi vami, aj medzi nami je veľa ľudí, ktorým naozaj ide o dobro našej spoločnosti. Toto by sme mali mať na vedomí pri každom našom vystúpení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:24 - 18:24 hod.

Laššáková Ľubica
Ďakujem pekne za slovo. Na moje vystúpenie nevyužijem ani tie dve minútky, na to, čo chcem povedať, mi stačí jedna rozvitá veta. Ďakujem ti, pán podpredseda, že konečne niekto nahlas predstavil programové vyhlásenie vlády tak, aké je, to znamená bez analýz, bez finančného zabezpečenia, bez odporných, bez odborných podkladov a bez reálnej vízie a musím dodať, bohužiaľ, aj bez korony. Ale či chceme, alebo nie, tú tu máme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:21 - 18:22 hod.

Šutaj Eštok Matúš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán podpredseda, ja úplne súhlasím s tým, čo ste povedali, myslím si, že súčasné programové vyhlásenie vlády je len akousi piár šou koaličných strán, koniec koncov útoky vládnych poslancov sú len snahou zakrytia pravdy. Vy ste ale spomenuli, že programové vyhlásenie vlády nemá merateľné ukazovatele, cez ktoré by sme vedeli urobiť odpočet tohto programového vyhlásenia, tak tu možnože s vami úplne nesúhlasím a si myslím, že tento odpočet môžme pokojne urobiť aj zajtra a ten odpočet by vyzeral zhruba takto: Vláda zváži, zvážili sme. Vláda zhodnotí, zhodnotili sme. Vláda vyvinie úsilie, vyvinuli sme úsilie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:17 - 18:19 hod.

Ferenčák Ján Zobrazit prepis
Veľmi krátko, k vystúpeniu podpredsedu parlamentu pána Pellegriniho chcem povedať len jedným slovom, trafil klinec po hlavičke. To znamená, veľmi výstižne povedané, čo v tom dokumente je a čo tam nie je. A treba si povedať, že tento dokument určuje celé smerovanie krajiny na najbližšie štyri roky. To nie je dokument vás, niekoho, kto ho schváli, to je dokument celej republiky a všetkých ľudí, ktorí v nej žijú, a treba povedať, že má byť nielen všeobecný a kde sa všetci nájdu a všetci tam všetko dali a povedia, máme všetko. No jasné, že je tam všetko, len obsahom by malo byť niečo, že vieme, že aj niečo tam je. Treba povedať, je tam všetko, ale nič konkrétne. Ja možno veľmi chcem tak vždy konkrétne niečo povedať.
Niekoľkokrát tu kolegovia spomínali najmenej rozvinuté okresy. Dokonca čítam, že vláda vníma regionálny rozvoj a podporu NRO, to sú najmenej rozvinuté okresy, ako jedno z kľúčových oblastí, čo deklaruje vznikom ministerstva investícií. Ale ja by som možno chcel povedať, že nemá deklarovať inštitúciou, ale má deklarovať konkrétnymi vecami, ktoré ide robiť. A tu musím jednu vec podotknúť, že je 22. apríla a dodnes tí ľudia, ktorí tento regionálny rozvoj robia v týchto najmenej rozvinutých okresoch, nedostali výplaty. A viete prečo? Pretože si vyhradili na úrade podpredsedu dodatočnú kontrolu všetkých výdavkov za rok 2019. Štyri mesiace nedostali výplaty, štvrtý mesiac teraz. Je to, to nie je regionálny rozvoj. Tí ľudia jednoducho nedostanú ešte mesiac, odídu a ja sa chcem spýtať, ako sa naštartuje opäť regionálny rozvoj v týchto najmenej rozvinutých okresoch, lebo to nie je len o peniazoch, to je o ľuďoch. Ak tí ľudia tam nebudú, žiadny regionálny rozvoj nespravíte. A to sú konkrétne veci, ktoré sú, a z toho potom len vyplýva celý ten dokument, k týmto, k vzťahu k regiónom a k najmenej rozvinutým, ako klišé... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:12 - 18:14 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán podpredseda parlamentu, ja takisto musím súhlasiť s tým, čo si povedal, že celé toto programové vyhlásenie vlády je len určitá paralelná realita vzhľadom k tomu, že tento dokument neobsahuje žiadne merateľné kritériá. Ja si neviem predstaviť, ako priebežne ani na konci volebného obdobia bude terajšia vládna moc odpočtovať plnenie úloh z tohto programového vyhlásenia. Na množstve strán tohto dokumentu je, že vláda zváži to a to, vláda zváži tam a to, a to som zvedavý, ako toto chce vláda odpočtovať.
Pokiaľ si hovoril o tom, že sa tu zavádzajú nové organizácie, ktoré budú stáť túto krajinu a daňových poplatníkov obrovské peniaze, to je jedna vec, ale je tu aj iná a, by som povedal, nebezpečnejšia vec a to, že sa tu zavádzajú nové "nezávislé" inštitúcie, ktoré majú suplovať doterajšiu úlohu opozície. To je jeden z odkazov tohto programového vyhlásenia vlády, že už vládu nebude kontrolovať opozícia, ako je to v demokratických krajinách bežné a normálne, ale kvázi nezávislé inštitúcie, ktoré však bude personálne obsadzovať samotná vláda, ako to už ukázali v dnešných dňoch pri obsadzovaní niektorých funkcií, bez výberového konania, napriek tomu, že v programovom vyhlásení vlády sa píše, že chcú profesionalizáciu a transparentný výber tých najlepších kandidátov. Ale oni raz tiež ešte budú v opozícii.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:09 - 18:10 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja chcem takisto ako moji kolegovia poďakovať za toto vystúpenie. Konečne tu zaznel nejaký čerstvý vzduch, ktorého sme sa nadýchli, a konečne niekto povedal to najpodstatnejšie, že kráľ je nahý. Dámy a páni, kráľ je nahý. Ja viem, že sa to ťažko počúva. Týmto vystúpením by aj kľudne mohla táto debata skončiť, lebo vy od nás nedostanete jeden jediný hlas, to vy viete, a sami si to schválite preto, lebo aj to viete. To je proste vaša úloha, schválite si to, hotovo. Debata, keby skončila teraz, o minútu keby sme išli hlasovať, nič sa nezmení na základe toho, ako budeme hlasovať o dva dni. Toto vystúpenie skutočne bolo skvelé. (Zaznievanie gongu.)
Chcel by som povedať jednu vec ešte, problém tohto programového vyhlásenia vlády je vlastne ten bianko šek. Aj cez to všetko dobré, s čím sa dá súhlasiť, cez tie myšlienky, ktoré tam sú. Ale to je bianko šek pre túto vládu a vy koalícia neviete, ako ho budete plniť, preto lebo tie veci všetky, ktoré sú tam, sa dajú plniť rôznym spôsobom.
Vy nepoznáte návrhy zákonov. Vy nepoznáte všetky tie veci, ktoré sem prídu na základe tohto programového vyhlásenia. Preto hovorím, je nezodpovedné ho podporiť, lebo je to bianko šek pre čosi, o čom neviete, ako bude v budúcnosti vyzerať.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:03 - 18:04 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Peter, oceňujem tvoje konštruktívne vystúpenie a plne sa hlásim k pozmeňujúcemu a doplňujúcemu návrhu, ktorý som aj osobne podpísal. A chcem ťa doplniť v podstate v tom, že nemali plán, ale vytvárali ten dojem. Veď spomíname si, že na prvej tlačovke pán premiér Matovič s ministrom zdravotníctva Krajčím hovorili, že majú jedenásť strán opatrení v boji proti koronakríze. Dodnes nikto tých jedenásť strán nevidel, ani ich neuvidí, pretože len vytvárali dojem.
Hovoril si o tom, že nemajú žiadne konkrétne termíny a hovoria len o heslách v programovom vyhlásení, žiadne čísla záväzkov. Áno, ja to absolútne podčiarkujem. A dokonca si povedal, že žiadne dlhodobé, a ja hovorím, dopĺňam, ani strednodobé ciele, ale trošku predsa len poopravím, že nejaký strednodobý cieľ tam majú. Sľubovali desať nemocníc pred voľbami a dali si dve nemocnice, ale nie počas ich vládnutia, ale až po skončení tejto vlády. To je presne výsledok toho, čo ponúkajú.
Áno, pre teba bol post podpredsedu trafika, pre nich je to obrovský objav. Pán Laurenčík sa predtým vyjadroval, že to je obrovský úspech. Čiže to je presne toho, presne vidieť to, akým spôsobom pristupujú. Všetky tie veci, čo sme robili my, tak kritizovali, ale dnes potichučku sa ku nim hlásia. Veď sa pozrime na to, ako k klientskym miestam sa hlásia, pozrime sa na to, ako k výstavbe bytov sa hlásia, ktoré sme budovali a tak ďalej a tak ďalej, ale to poviem už vo svojom vystúpení.
Skryt prepis