Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2020 o 18:37 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 11:47 - 11:49 hod.

Blaha Ľuboš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 10:29 - 10:31 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa budem držať aj praxe, aj keď niekedy sa vyčíta, že sa vraciame do regiónov, ale viete, v regiónoch žijeme, ja som bola primátorka, mala som veľa praxe teda s rôznymi inštitúciami. Prvé poviem, že súhlasím s tým, že sú tam aj dobré veci, ale opozícia je na to, aby vám povedala, kde sú chyby, lebo vaši vlastní vám to nepovedia. Je tam veľmi veľa zhlukov, o čom sa aj budem chcieť vyjadriť v rozprave, kde si miešajú rezorty svoje kompetencie. A napríklad rezort hospodárstva ide zriaďovať školy, čo nie je absolútne možné. Vrátim sa k NKÚ. Plná pravda. Opäť z praxe ako primátorka. Veď NKÚ nemôže dávať pokuty, NKÚ nemá ani spätnú väzbu, NKÚ vám nepríde ani skontrolovať to, čo váš kontrolór navrhne ako opatrenie. Absolútne, to je tá, to je tá neskúsenosť, ako neviete, ako fungujú inštitúcie, ako funguje štát.
Trojka. Vytvárať nové úrady. Samozrejme my, ktorí sme dlhšie v politike, vieme, že sú to miestečka teplé pre svojich blízkych. (Reakcie z pléna. Šum v sále.) Transparency International, no našiel sa tam... No samozrejme, že to vieme, pretože ja som zažila v Humennom, ja som zažila v Humennom, je vám smiešne fajn... (Potlesk.) Ja vám poprosím, pán predseda, aby mi dali čas za ten potlesk, aby som dovysvetľovala... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Pokračujte, pani poslankyňa.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Takže ja som zažila v Humennom, za SMER-u sa to určite nedialo, keď prišla vaša garnitúra, určite sa to nedialo a bolo 30 - 40 ľudí z úradu práce vyhodených. Ja som to zažila. A momentálne zažívam v Humennom, keď z 96 ľudí, ktorých som mala ja na úrade, si nový primátor, váš nominant, nanominoval do 140 a zvýšil mzdy o 330-tis. euro, vážení, o 330-tis. euro. A dneska šetrí tak, že vypína v noci energie. Takže sa pozrite. A čo sa týka Transparency, a keď už som pri tom meste, tak Transparency vynechám, sedí tu pán Naď. Hovoríte o segregácii. Humenský primátor sa vyjadril v JOJ-ke, že Rómov nechce do Humenného nakazených. A čo sa stalo? Pán Naď stiahol chvost, takto to vyznelo v JOJ-ke... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.4.2020 9:05 - 9:06 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, musím povedať, že som si podrobne čítal programové vyhlásenie vlády a hneď na ôsmej strane, hneď druhý bod pri obnove dôvery v právny štát a zabezpečenie toho, aby zákon a spravodlivosť platili pre každého rovnako, je napísané, že chcete ako vládna koalícia v záujme vyváženosti zloženia Súdnej rady Slovenskej republiky zavedenie pravidla, že zákonodarná a výkonná moc budú nominovať vždy len osoby, ktoré nie sú sudcami, a zákonodarná moc až po ich riadnom vypočutí v príslušnom výbore.
Sme v čase, keď sa toto programové vyhlásenie vlády práve prerokováva a ide schvaľovať a v tom istom čase tu máme návrh vládnej koalície na troch sudcov, pardon, na troch členov Súdnej rady, z ktorých dvaja sú sudcovia, jeden bývalý sudca a jeden aktívny sudca. Z tohto pohľadu teda nerozumiem potom tomu, že či je toto úplne ignorantstvo vlastného programového vyhlásenia, ale minimálne to považujem za gól do vlastnej brány. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:52 - 18:54 hod.

Blanár Juraj
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:37 - 18:39 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja by som chcel oceniť (zaznievanie gongu) konštruktívne vystúpenie pána podpredsedu parlamentu, že pomenoval to programové vyhlásenie bez toho, aby niekoho urážal, veľmi slušným spôsobom.
A možno začnem podobne, ako začal svoju faktickú poznámku pán poslanec Pročko, že ja poďakujem ministrovi obrany a ministrovi vnútra, ktorí na výbore pre obranu a bezpečnosť veľmi korektným spôsobom vystúpili, veľmi korektným spôsobom si vypočuli naše pripomienky bez toho, aby bola akákoľvek invektíva a čokoľvek, ktoré by bolo niekoho urážajúce. Len je veľká škoda, že koaliční poslanci si z vlastných ministrov nezoberú príklad a na vaše konkrétne, slušné vystúpenie útočili takým spôsobom, akým útočili.
Áno, spomínali ste niektoré nedostatky. Možno ešte, možno ešte jedna taká agenda tam mohla byť spomenutá, migračná politika, to sme spomínali aj na našom výbore, že je to veľmi vážna téma a zaslúžila si viac, ale to sme si vydiskutovali, takže bolo nám to vysvetlené s tým, že na úvod svojho vystúpenia ste venovali pár minút, kedy bol pán Dostál tam, kde potreboval ísť. Pánovi Dostálovi, no, pánovi Dostálovi by bolo dobré pripomenúť jednu dôležitú vec, že na Ústavnom súde je podanie politickej strany Progresívne Slovensko, kde jeden z dôvodov je to, že prepočítať hlasy, a druhý z dôvodov je prísnosť zákona, ktorý hovorí o siedmich percentách. Hľadal som, ako nazvať pána Dostála, a buď je to nelegálny migrant v parlamente, alebo čierny pasažier v parlamente s pánom Osuským, lebo ak by boli stanovené kritériá siedmich percent, tak, páni, nesmejte sa, lebo sa tak krásne cynicky usmievate a tak krásnym vaším humorom hovoríte, že by ste v tom parlamente ani neboli. Strany OĽANO sa to netýka, resp. hnutia OĽANO, lebo sú ďaleko cez 7 %, mali až 25, ale u vás by to bolo, takže by som sa na vašej strane moc nesmial.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:31 - 18:33 hod.

Kmec Peter Zobrazit prepis
Na rozdiel od koaličných poslancov si myslím, že bola to veľmi konštruktívna kritika prezentovaná od expremiéra, ktorý jasne ukázal na priepastný rozdiel medzi aktuálnou situáciou a súčasným obsahom programového vyhlásenia vlády a ako ho poznám vlastne z dvoch rokov spolupráce na Úrade vlády, presne na toto by poukazoval, keby bol, keby bol v tej pozícii, že nastavil by si ten každodenný manažment k tej vízii toho Slovenska, ktoré by mal pred svojimi očami na tých päť, desať, dvadsať rokov.
Takisto je veľmi dôležité zdôrazňovať tieto veľké názorové rozdiely v koalícii v súčasnej situácii, ktoré často vedú k výraznej demoralizácii spoločnosti. Ľudia sa často pýtajú, kritizujú, boja, čo ich bude čakať zajtra, pretože vidia, vidia tú rozhádanosť na Facebooku, cez sociálne siete a v priamom prenose.
Chcem, chcem len upozorniť na to, že expremiér Pellegrini odchádzal z úradu s veľmi vysokým ratingom. To je asi historicky najvyšší rating, keď predseda vlády vlastne končil, končil vo funkcii. A to si myslím, že je to aj kvôli kvalite riadenia na tých úradoch, kde pôsobil. Môžem to potvrdiť vlastne za tie dva roky, počas ktorých som s ním pôsobil, a myslím si, že jeho nástupca bude mať veľmi zložitú situáciu, čo sa týka samotného manažmentu riadenia Úradu vlády, a to nehovorím o vysokom medzinárodnom ratingu, ktorý získal za tie dva roky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:25 - 18:27 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vítam v sále pána predsedu vlády, prišiel na rokovanie parlamentu o programovom vyhlásení vlády.
Ja chcem nadviazať na slová podpredsedu Národnej rady. Keď sa rozprávam s niektorými ľuďmi, ktorí volili či už stranu OĽANO, ale predovšetkým voličov OĽANO, a pýtam sa ich teda, ako hodnotia tie prvé kroky vlády, predsedu vlády vo funkcii, tak mnohí tak rozpačito hovoria, treba im dať šancu, však sa naučia, oni sa naučia, zvládnu to. Čo ja by som v normálnej situácii aj chápal a je to celkom prirodzené, že keď nikto učený z neba nespadol a, samozrejme, keď sa niekto ujíma prvýkrát funkcie či už premiéra, alebo ministra, tak má právo na to, aby v tej funkcii vyrástol, aby sa oboznámil s tou problematikou, skrátka aby sa naučil. Je to prirodzené, patrí to k životu. Každý, kto začínal ako či už premiér, alebo minister, tak v jednej chvíli začínal a tiež sa musel učiť. Čiže to je prirodzené.
Na druhej strane ten, kto sa učí, tak by mal opatrne aj voliť slová. Možno by to chcelo niekedy menej marketingu, možno by to niekedy chcelo menej pýchy, viac pokory, lebo mnohí z nás chceme dať šancu tejto vláde, aby zvládla koronakrízu. To je spoločný záujem všetkých nás. Nechceme byť škodoradostní, aby sa im nedarilo. Len častokrát nás vyrušuje ten hlboký urážlivý tón voči nám.
A opakujem znova, vážení kolegovia, tak ako aj medzi vami, aj medzi nami je veľa ľudí, ktorým naozaj ide o dobro našej spoločnosti. Toto by sme mali mať na vedomí pri každom našom vystúpení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:24 - 18:24 hod.

Laššáková Ľubica
Ďakujem pekne za slovo. Na moje vystúpenie nevyužijem ani tie dve minútky, na to, čo chcem povedať, mi stačí jedna rozvitá veta. Ďakujem ti, pán podpredseda, že konečne niekto nahlas predstavil programové vyhlásenie vlády tak, aké je, to znamená bez analýz, bez finančného zabezpečenia, bez odporných, bez odborných podkladov a bez reálnej vízie a musím dodať, bohužiaľ, aj bez korony. Ale či chceme, alebo nie, tú tu máme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:21 - 18:22 hod.

Šutaj Eštok Matúš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán podpredseda, ja úplne súhlasím s tým, čo ste povedali, myslím si, že súčasné programové vyhlásenie vlády je len akousi piár šou koaličných strán, koniec koncov útoky vládnych poslancov sú len snahou zakrytia pravdy. Vy ste ale spomenuli, že programové vyhlásenie vlády nemá merateľné ukazovatele, cez ktoré by sme vedeli urobiť odpočet tohto programového vyhlásenia, tak tu možnože s vami úplne nesúhlasím a si myslím, že tento odpočet môžme pokojne urobiť aj zajtra a ten odpočet by vyzeral zhruba takto: Vláda zváži, zvážili sme. Vláda zhodnotí, zhodnotili sme. Vláda vyvinie úsilie, vyvinuli sme úsilie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:17 - 18:19 hod.

Ferenčák Ján Zobrazit prepis
Veľmi krátko, k vystúpeniu podpredsedu parlamentu pána Pellegriniho chcem povedať len jedným slovom, trafil klinec po hlavičke. To znamená, veľmi výstižne povedané, čo v tom dokumente je a čo tam nie je. A treba si povedať, že tento dokument určuje celé smerovanie krajiny na najbližšie štyri roky. To nie je dokument vás, niekoho, kto ho schváli, to je dokument celej republiky a všetkých ľudí, ktorí v nej žijú, a treba povedať, že má byť nielen všeobecný a kde sa všetci nájdu a všetci tam všetko dali a povedia, máme všetko. No jasné, že je tam všetko, len obsahom by malo byť niečo, že vieme, že aj niečo tam je. Treba povedať, je tam všetko, ale nič konkrétne. Ja možno veľmi chcem tak vždy konkrétne niečo povedať.
Niekoľkokrát tu kolegovia spomínali najmenej rozvinuté okresy. Dokonca čítam, že vláda vníma regionálny rozvoj a podporu NRO, to sú najmenej rozvinuté okresy, ako jedno z kľúčových oblastí, čo deklaruje vznikom ministerstva investícií. Ale ja by som možno chcel povedať, že nemá deklarovať inštitúciou, ale má deklarovať konkrétnymi vecami, ktoré ide robiť. A tu musím jednu vec podotknúť, že je 22. apríla a dodnes tí ľudia, ktorí tento regionálny rozvoj robia v týchto najmenej rozvinutých okresoch, nedostali výplaty. A viete prečo? Pretože si vyhradili na úrade podpredsedu dodatočnú kontrolu všetkých výdavkov za rok 2019. Štyri mesiace nedostali výplaty, štvrtý mesiac teraz. Je to, to nie je regionálny rozvoj. Tí ľudia jednoducho nedostanú ešte mesiac, odídu a ja sa chcem spýtať, ako sa naštartuje opäť regionálny rozvoj v týchto najmenej rozvinutých okresoch, lebo to nie je len o peniazoch, to je o ľuďoch. Ak tí ľudia tam nebudú, žiadny regionálny rozvoj nespravíte. A to sú konkrétne veci, ktoré sú, a z toho potom len vyplýva celý ten dokument, k týmto, k vzťahu k regiónom a k najmenej rozvinutým, ako klišé... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis