Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.4.2020 o 15:14 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 16:24 - 16:26 hod.

Ferenčák Ján Zobrazit prepis
Potom pár sekúnd, keď môžem dlhšie rozprávať. No, chcem povedať jednu vec, že vítam tie ambície, ktoré sú, pretože žijem v regióne s najväčším percentuálnym podielom rómskeho obyvateľstva. Tie okresy, Kežmarok, je to okolo 25 až 28 %. To znamená, je dobré sa poučiť alebo porozprávať s tými, ktorí s tým majú denno-dennú skúsenosť a nepísať od stola niekde v Bratislave, ako ideme riešiť rómsky problém. Chcem povedať, že aj keď je tu deklarované, že sa vyrieši a dokonca včera odznelo v tomto pléne, že počas tohto obdobia rómsky problém už nebude existovať, chcem možno fandiť tejto vláde, ktorá ho ide vyriešiť v tak krátkom čase, pretože tento problém tu pretrváva, nechcem povedať desaťročia, možno stáročia.
Konkrétne. Nevidím tam, ako ďalej so vzdelávaním, pretože základ, ako chceme integrovať, je vzdelávanie, infraštruktúra, bývanie a práca. My, ja som bol na jednom sympóziu, mám krátkosť času, ale poviem, kde priamo Róm povedal, viete, v 1989 ste nám neumožnili, umožnili nepracovať, čo bola prvá chyba, a v 1993 ste nám za to začali platiť. Tak potom sa nečudujme jednoducho, že chcete od nás, aby sme pracovali. Čiže treba povedať, v okrese Kežmarok prvá modulová škola. My sme sa do toho pustili veľmi razantne a dokonca s otcom pána Polláka. To sa nám podarilo a dnes koľko tých modulových škôl stojí po Slovensku. To bola konkrétna vec, ktorá začala. Chceli sme pokračovať materskými školami, centrami, rôznymi a tak ďalej v rámci mimoškolských činností. Do toho sa zamerajte, to je jedna dobrá vec.
Práca, máme sociálny podnik. Zamestnáva desať Rómov, ktorí mali exekúcie, darí sa nám ich vracať do života. Tam treba sa smerovať, ak chcete niečo pohnúť. Ale povedať, že vyriešiť túto otázku dokážete za tieto štyri roky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 16:03 - 16:05 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega, chcem vám veľmi pekne poďakovať, že ste spomenuli práve Starú Ľubovňu. Táto moja reakcia bude možno trošku výnimočná, bez nejakého politického trička a dajú mi za pravdu aj možno na prekvapenie aj predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš a pani poslankyňa Zita Pleštinská, ktorí sú tiež zo Starej Ľubovne. Áno, je to príklad, kedy ukážkovo spolupracovala samospráva a vyšší územný celok. Tento celý projekt sa naštartoval ešte za bývalého župana pána predsedu Chudíka a nebohého šéfa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vlada Kozáka a minulý rok som bol jeden z tých, ktorý strihal pásku na tomto obchvate a tu bolo vidieť príklad, ako sa mesto Stará Ľubovňa spojilo so župou, kde predseda vyššieho územného celku našiel nám peniaze na spolufinancovanie, pani poslankyňa Zita Pleštinská je predsedom dopravnej komisie, čiže tiež bola účastná toho a podarilo sa dosiahnuť to, že ten jeden kilometrový obchvat sa dokončil, síce zatiaľ slúži iba obciam, ktoré sú priľahlé, a to je Kamienka... Kamienka, pardon. Nová Ľubovňa, Jakubany a Kolačkov, ale podarila sa taká čerešnička na torte ešte pred voľbami, kde za účasti ministra financií Laca Kamenického, pána podpredsedu vlády Richarda Rašiho sa podarilo schváliť ďalších 800-tisíc na dobudovanie jednej komunikácie, ktorá práve sa napojí na tento obchvat a dosiahne to, čo vlastne Stará Ľubovňa z tej jednej časti potrebuje. Takže ja verím, že tento pozitívny príklad bude príkladom aj do budúcna pre iné samosprávy a vyššie územné celky, že takýmto spôsobom budú vedieť aj s vládou spolupracovať a projekt modernizácia dobudovania ciest bude pokračovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.4.2020 15:43 - 15:44 hod.

Petrák Ľubomír
Pán predsedajúci, ja by som chcel upozorniť, že keby ste poučili pánov ministrov a všetkých vystupujúcich, že pokiaľ budú vystupovať za rečníckym pultom, dá sa to vždy chápať ako vystúpenie v rozprave, aj keď reagujú na faktické poznámky. To znamená, aby reagoval zo svojho miesta, lebo takto sa tu zacyklíme do večera.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:39 - 15:41 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ja veľmi pekne ďakujem za toto priznanie súdruha Naďa, že ste takto boli milovníkom Roberta Fica v roku 2001. Ja len vám pripomeniem, že pán Fico bol členom SDĽ a veľmi silný ľavičiar celé 90. roky, vy ste si to asi nevšimli a potom ste ho strašne ľúbili, to je krásne, teraz takto ľúbite pána Matoviča, úžasné, gratulujem. Ale to je len dôkazom toho, aký ste oportunista. A dôkazom vášho oportunizmu je napríklad aj to, že dneska vaša frajerka robí hovorkyňu na ministerstve vnútra. Vy ste do-hodili flek. Takýmto spôsobom funguje naša čistá transparentná vláda. Ale to nebolo prvýkrát.
Keď ste robili u Maťa Glváča - lebo Martinovi Glváčovi ste robili podržtašku -, na ministerstve obrany, tak vtedy ste vybavili flek pre brata, brata Reného v Bruseli a pre švagra tiež v Bruseli v NATO, písal o tom aj, písala o tom aj slovenská tlač a hovorila o tom, ako ste si výborne zarobili desiatky tisíc eur zo štátneho rozpočtu. Toto je váš oportunizmus a k tomu úplne sedí aj ten váš zbrojný lobizmus, zarábať prachy a vybavovať kšefty pre svojich blízkych a potom je úplne jedno, či tu je Fico, Matovič alebo Mao Ce-tung. Toto ste vy, pán Naď, oportunista, súdruh oportunista.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:29 - 15:30 hod.

Kmec Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán minister, za, za kompliment s tým teda, že by som chcel povedať, v SMER-e, samozrejme, panujú aj rozdielne názory. Sme širokospektrálna stredo-ľavá sociálnodemokratická strana, takže treba, treba chápať aj to, že určité také ľavicovejšie názory sa môžu zaznievať ako od poslanca Ľuboša Blahu, ale ja si myslím, že SMER v minulosti dokázal v tej zahraničnej politike aj v európskych politikách, že je avantgardnou stranou, že vie sa, vie sa pobiť o záujmy Slovenska. Z tohto pohľadu ja by som aj povedal, že nie som žiadny eurofil, som slovakofil, za celých 30 rokov mojej kariéry som bojoval za záujmy Slovenska. Napriek tomu, keď som bol aj v Spojených štátoch amerických, bojoval som za národné záujmy. Prítomnosť, prítomnosť vo Washingtone nepredpokladá to, že bojujem za americké záujmy, bojujem za, za záujmy Slovenska. A myslím si, že s Ľubošom Blahom si vy, vyrokujeme tie pozície a SMER bude mať jednoznačné pozície. Ďakujem. (Reakcia z pléna.) Verím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:25 - 15:27 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne pánovi Naďovi, alebo mám povedať súdruhovi Naďovi? Pretože pán Naď bol naším členom. Členom SMER-u, veľmi oddaným členom SMER-u, v Banskej Bystrici nosil taštičky našim regionálnym šéfom, pamätáme si ho ako veľmi besného a oddaného ratlíčka. A dneska je besný a oddaný ratlíček pána Matoviča. Ja len pevne verím, že pán Matovič ho trošku upokojí, pretože ja som od pána Matoviča počúval o státisícoch mŕtvych v Iraku, v Líbyi, v Sýrii, o tom, ako Amerika je chaos, ako nedokáže zabezpečiť garanciu svetového mieru. No ja som s pánom Matovičom súhlasil a pevne verím, že tuto svojho besného ratlíčka dokáže trošku spacifikovať, lebo vieme, že pán Naď sa medzičasom stal veľmi uznávaným, v Amerike uznávaným zbrojným lobistom. Zbrojným lobistom a veľmi, veľmi nenávistným politikom voči Ruskej federácii.
A ja sa veľmi hrdo hlásim k tomu, že som vždy bol proti akejkoľvek rusofóbii a preto som aj veľmi silne bol proti bezpečnostnej stratégii, ktorá mala v sebe tento protiruský prvok. Ale je asi typické pre túto vládu, že v zahraničnej a obrannej politike ju reprezentujú prevracači kabátov, ako pán Naď, predtým smerák, dneska OĽANO, čo bude nabudúce? Pevne verím, že keby nás napadla Čína, tak pán Naď okamžite do životopisu napíše, že miloval celý život ryžu a dá si pekne na stenu obraz Mao Ce-tunga. Toto je typický oportunizmus, toto je pán Naď. A takýto istý je aj pán Korčok, ktorý dokázal robiť hovorcu za Mečiara. Dokázal byť štátnym za Dzurindu. Dokázal byť štátnym potom za Fica, za Pellegriniho a dneska konečne ministrom za Matoviča. A opakujem. Keď príde Mao Ce-tung, tak Korčok bude červený ako paprika.
Čiže myslím si, pán Naď, že pokiaľ chceme mať dobré vzťahy na všetky štyri svetové strany, tak by si mal pán Matovič v prvom rade upratať besného psa, ako ste vy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:21 - 15:23 hod.

Kmec Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Dostál, je pravda, že minulej vládnej koalícii sa nepodarilo dokončiť schvaľovanie bezpečnostnej obrannej stratégie. Ja vás ubezpečujem, že budeme veľmi konštruktívni v prípade, keď tieto dva dokumenty budú predložené na rokovanie parlamentu a, samozrejme, neznamená to, že budeme mať úplne identické predstavy. Ja už som spomenul vo svojom vystúpení, že doteraz sme veľmi silne zaznávali tretie trhy, čo ide na vrub našeho podnikateľského sektora a budeme musieť veľmi silne vyvažovať ekonomické a zahranično-politické záujmy, takže v tomto sa teším na diskusiu.
Čo sa týka pozícií pána premiéra Matoviča, keď si všimnete aj jeho úvodné vystúpenie k zahraničnej politike, o európskej politike tam nebolo takmer nič, takže ja očakávam tú osobnostnú oddanosť alebo teda osobné pozície. Jedna vec je programové vyhlásenie, papier znesie všetko, samozrejme, ale keď si aj napríklad zoberiete jeho rozhovor v Denníku N ihneď po voľbách, na otázky redaktorky sa vykrúcal asi v piatich otázkach, kým povedal, že no dobre, tak zostaňme tam, kde sme a na ďalších päťsto rokov, ale nikdy, nikdy nevyjadril svoju pozíciu, že chceme sa aktívne podieľať na politike Európskej únie a NATO. Takže tam by som očakával takú väčšiu, väčšiu jasnú jeho profiláciu a prezentáciu.
Preto som sa dotkol aj štýlu riadenia, pretože robím v štátnej sfére už nejaké roky a som trošku taký insider a si myslím, že ak chcete napĺňať tieto, tieto svoje priority, tak je dôležité, aby, aby sa to, aby sa, aby sa ten štýl vládnutia naplnil. Ma mrzí, že nestíham odpovedať na otázky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:19 - 15:21 hod.

Petrák Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, ja v zásade súhlasím s tým, čo ste povedali. Zdôraznil by som vaše slová, ktoré hovoria o silnej potrebe kontinuity v zahraničnej politike. Slovenská republika aj v predchádzajúcich obdobiach hovorila úplne jednoznačne o tom, že životný priestor Slovenska rovná sa Európska únia. Všetky materiály, oficiálne, ktoré vychádzali zo štátnych zdrojov, mali tento jednoznačný postoj. Správne ste pomenovali, že sú tu pripravené a schválené aj strategické materiály, ako je stratégia 2030, o ktoré je potrebné sa opierať, ak má nová vláda potreby nejakým spôsobom modifikovať niektoré ciele, nech sa páči, môže modifikovať tieto ciele, ale nie je rozumné zahodiť všetky dobré materiály do koša. Je potrebné prioritné záujmy Slovenska úplne jednoznačne obhajovať aj v Európskej únii, lebo Slovensko je síce členom Európskej únie, ale nie je ani vazalom, ani otrokom. Je to rovnocenný členský štát, ktorý má svoje národné záujmy a ktoré potrebuje v tomto životnom priestore úplne jednoznačne obhajovať. A preto s vami súhlasím, že je úplne životne dôležité pre Slovensko zadefinovať pozície Slovenska k Európskej únii.
Ak by som mal, ešte doplnil na hlasy, ktoré zazneli pred chvíľočkou z pléna, je potrebné mať okrem zadefinovania životného priestoru aj konštruktívne vzťahy s ostatnými štátmi, pán Dostál, a nemyslím si, že by malo byť životným záujmom Slovenska definovať svojich nepriateľov kdekoľvek vo svete, lebo nie sme globálnym hráčom a určite nám to nepatrí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:17 - 15:19 hod.

Ferenčák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja chcem vyzdvihnúť práve taký pragmatický postoj kolegu Kmeca, celkovo jeho pohľad na programové vyhlásenie z pohľadu zahraničnej politiky. Ale čo mne možno vadí naozaj, v tom programovom je všetko, ale nič také, by som povedal, hmatateľné, že vieme, kam to bude smerovať. Pretože je tam, je tam to tak naznačené, ale to je v poriadku a nie je to pevne ukotvené. A čo mne možno práve vadí, je to postavenie aj tej zahraničnej politiky alebo aj to správanie v rámci tých fondov z pohľadu samospráv. Málokto si uvedomuje, že tie samosprávy robia svoju zahraničnú politiku, a to je vzťah nielen k svojim susedom, kde je tá spolupráca veľmi, veľmi úzka, ale aj v rámci toho európskeho spoločenstva.
A v rámci programového vyhlásenia mňa, ja som to aj na výbore otváral, zarazila jedna veta, že sa má otvárať, áno, to ministerstvo, to je v poriadku, kde sa to všetko zjednotí, veď áno, veď by som povedal, je to, môžme súhlasiť, ale je tam napísané, že v novom programovom období bude práve toto nové ministerstvo riadiacim orgánom pre jediný operačný program Slovenska a programy cezhraničnej spolupráce Slovensko - Rakúsko a Slovensko - Česká republika. Ja som práve namietal, že prečo tam nie je Maďarská republika, Poľská republika, prípadne Ukrajina uvedená, pretože máme tu ambíciu riadiť len, byť riadiacim orgánom Slovensko-Rakúska a Slovensko a Česko, ale nikto nespomína Poľsko, Maďarsko a Ukrajinu, ako keby títo susedia neexistovali. Bolo mi odpovedané, že my nie sme riadiaci orgán, ale tie riadiace orgány sú v ich, na ich územiach, ale my si priamo nedefinujeme tú ambíciu byť rovnocenný partner voči, aj na iných častiach hranice. To znamená toto, toto som namietal a určite s tým nemôžem súhlasiť, že sa orientujeme len ma Rakúsku a Českú republiku a tie ostatné časti hraníc, ako je Poľsko, Ukrajina a Maďarsko, ignorujeme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:14 - 15:16 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegovi Kmecovi za vecný príspevok. Len doplním, ja keď som si čítal tú časť o zahraničnej politike v programovom vyhlásení vlády, tak som tam našiel pasáž "základné priority" a na treťom, hneď v treťom riadku Spojené štáty americké (povedané s pobavením) ako základná priorita zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Ja som si myslel popravde, že to bude hneď v nadpise, takže myslím si, že ide o isté oslabovanie proamerického podlízavého postoja tejto vlády, ktorý možno očakávať. Ja by som radšej ocenil, keby sme sa vrátili k tomu Matovičomu, že Američania môžu za státisíce mŕtvych v Líbyi, v Sýrii a Iraku, pretože Matovič mal v tomto absolútnu pravdu.
Treba však zároveň povedať, že aj keď sa vláda hrá na proeurópsku, prakticky nevieme, čo to znamená, pretože samotná Európa je rozčesnutá na niekoľko kúskov. V otázke koronabondov sa dneska vadia severania a južania. Keby ste počúvali, čo Holanďania hovoria o Talianoch, keby ste počúvali, čo Nemci hovoria o Španieloch, veď sú neuveriteľne rozhádaní. V otázke Ruska sú takisto rozdelení. Iný postoj majú Pobalťania, iní Taliani. V otázke migrácie je tu obrovské rozdelenie, v otázke budúcej obrany sú štáty ako Poľsko, ktoré chcú viac proamerický prístup, sú štáty ako Francúzsko naopak, európsku obranu. Z toho programového vyhlásenia vlády absolútne netušíme, kam bude smerovať zahraničná politika, lebo len také bľabotanie, že chceme byť proeurópski a proamerickí, to naozaj nemá úroveň.
A absolútne žiadna zmienka o Číne. O Rusku. Veď Čína je nastupujúca veľmoc, ktorú nemožno ignorovať, či sa nám páči alebo nie. My potrebujeme mať dobré ekonomické vzťahy s Čínou, veď to vidíme dneska v koronakríze. A Rusko? Náš osloboditeľ v druhej svetovej vojne. Krajina, s ktorou máme veľmi dobré historické a kultúrne prepojenia. A navyše jadrová veľmoc. A nevieme zadefinovať náš korektný a priateľský vzťah k tomuto národu? Čiže myslím si, že je programové vyhlásenie vlády v zahraničnej oblasti veľkým, veľkým zlyhaním.
Ďakujem.
Skryt prepis