Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

23.4.2020 o 19:06 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 10:42 - 10:44 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, spomínal si Zákonník práce, odbory a odborárov. Chcem povedať, že odbory sú veľmi dôležitá súčasť našej vlastne, a, našej spoločnosti a mali by sa vyjadriť k takémuto dokumentu. A týmto chcem aj niečo povedať.
Vážení páni a dámy, prepáčte, dúfam, že nikto nebude protestovať, 400 ľuďom v Humennom hrozí, že prídu o prácu. Ľudia mi píšu, urobili dneska demonštráciu pred mestským úradom aj napriek tomu, že ste prijali opatrenia, že sa ľudia nesmú zhromažďovať. Čiže vy normálne bránite tomu, aby ľudia vyjadrili svoj názor dlhodobo.
Ďakujem, včera že Peter Pellegrini a ďalší poslanci vyjadrili, že ako sa môžme zhromažďovať my, keď je zákaz zhromažďovania. Využívajú to súkromní oligarchovia. Vypli energie. Vypli energie firme, kde 400 ľudí môže prísť o prácu, a nerešpektujú súdny príkaz, nerešpektujú súdny príkaz súdu.
Pán Šeliga, chcem ich podporiť a určite, ak namietate, povedzte, že ste proti tomu, aby sme sa zastali 400 ľudí... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Pán podpredseda nenamietal nič, niečo iné mi hovoril.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Ďakujem pekne, lebo po včerajšku zamietol mi všetko. (Smiech v sále.) Takže ešte aj to, že ja sa ho ešte budem pýtať. Ale dobre. Čiže jedni môžu, jedni nie.
Takže, vážení, zoberte si, aké vy dávate opatrenia, čo robíte a ako tým napomáhate veciam.
No a čo sa týka vydávania novín, tak, samozrejme, pán premiér môže vydávať noviny, môže robiť propagandu, mestá propagandu robiť nemôžu, pretože ja si pamätám, ako Transparency hodnotila noviny, napísali: V Trnave noviny sú fantastické, síce informujú o meste iba 20 %, ale sú výborné. V Humennom noviny informujú 100 % o dianí v meste, ale sú netransparentné.
Viete, môže si niekto robiť srandy, ale ja stále budem rozprávať o praxi, lebo kopu ľudí tu prišlo bez praxe a ja som strašne veľa vecí prežila a budem hovoriť len o tom, čo ľudia zažili, čo zažívajú, či sa vám to páči... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 10:36 - 10:38 hod.

Blcháč Ján Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne za slovo. Ja by som sa chcel tiež pridať s faktickou poznámkou k vystúpeniu pána poslanca Blanára, k jeho eufemistickému, teda zjemňujúcemu vystúpeniu, by som to nazval, alebo by som zopakoval to, čo on povedal niekoľkokrát. Naozaj veľmi slušným spôsobom, vyváženým, hodnotil toto programové vyhlásenie vlády.
Ja by som sa chcel ale z praktickej skúsenosti dotknúť toho, tej časti vystúpenia, kde poukázal na riziko zrovnoprávnenia financovania štátnych a neštátnych škôl, či sú to už základné, alebo stredné školy, a to z toho dôvodu, že priamo v praxi sa stretávame s touto diskrepanciou, kde sú či už na pôde župy, alebo mesta tieto otázky diskutované. U nás napríklad na ostatnom zastupiteľstve takýto návrh, ktorý predniesol predstaviteľ väčšiny, v parlamente neprešiel. Zostali sme na 88 percentách. Na župe, kde sme išli na 100 percent, sú s tým teraz problémy, pretože, zvlášť keď ide o výpadok príjmov, môžeme narážať na nedostatok peňazí.
Ja by som chcel teda vyzvať na opatrnosť pri rozhodovaní, pri zrovnoprávnení tohto financovania do budúcnosti. A prípadne, ak sa bude pripravovať nejaká zmena, odporúčam, aby všetci tí, ktorí budú na tejto zmene pracovať, aby sa radili so zástupcami žúp, SK osmičkou, so ZMOS-om a s Úniou miest Slovenska, pretože ten hlas zdola by potom možno potvrdil to, čo aj ja teraz hovorím a na čo upozornil pán poslanec Blanár vo svojom vystúpení.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 10:35 - 10:36 hod.

Habánik Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja súhlasím s pánom poslancom Blanárom, že školstvo obsahuje veľmi veľa výziev. Ja teraz nechcem hovoriť, či sú zlé alebo dobré, dokonca s mnohými súhlasím. Ale vláda bude musieť definovať finančný záväzok k týmto výzvam a istý časový rámec. Toto ja osobne považujem za kľúčové, a preto podporujem to stanovisko pána poslanca Blanára, ktorý v školstve povedal, čo treba do budúcna urobiť. Bez tých časových a finančných ukazovateľoch to ostane len na papieri.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.4.2020 10:07 - 10:26 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Vážená Národná rada, vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, rád by som vás oslovil skoro vážená vláda, lenže nie ste tu kompletní, dovoľte mi, aby som začal úvod, ktorý tu trošku je opomínaný, a to je, ako sa toto programové vyhlásenie vlády rodilo.
Ja chápem plne, že sme v čase koronakrízy a že je potrebné riešiť akútne veci, a napokon to píšete v Programovom vyhlásení vlády v jednom vyjadrení, kde píšete, že napriek ťažkej situácii si uvedomujete, že očista Slovenska, sľúbené zmeny, preboha, nemôžu čakať do konca súčasnej krízy, avšak stalo sa niečo, čo by sa nemalo stávať. To znamená, vláda si najskôr stanovila, že trinásteho bude schvaľovať programové vyhlásenie vlády, napokon to tak nebolo a my sme ho videli, poslanci, tuším prvýkrát, aj to z médií 23, hodín pred rokovaním vlády.
Áno, chápem, že je koronakríza, ale predsa len trošku sa to vyvážilo tým, že sa tá rozprava naťahuje a mali sme čas si to programové vyhlásenie trošku pozrieť. Ale mali by sme sa zamyslieť nad tým do budúcnosti, či by nemalo byť v zákone stanovené aj to, že nielenže či do 30 dní predložiť do Národnej rady, ale kedy programové vyhlásenie najneskôr príde do Národnej rady, aby si mali poslanci čas ho prečítať, a nielen poslanci, ale aj odborná verejnosť, lebo to je veľmi dôležité, a ja sa k tomu vrátim.
Avšak ja zas chápem, že prečo sa to tak rodilo veľmi ťažko. Pretože už dnes vidíte, čo to znamená byť v koalícii a hľadať nejaké prieniky. Pretože de facto povedzme si, síce je tu štvorkoalícia, ale de facto je tam tuším osem alebo deväť strán, som napočítal, ktoré sú skryté pod OĽANO a ktoré sú skryté aj v SaS. Čiže ten kompromis sa ťažko rodil, ja to chápem a podľa môjho názoru sa ani nenarodil. A dôkazom toho, že sa nenarodil, je napríklad pani Cigániková. Lebo zoberte si, že pani Cigániková povedala, že nezahlasuje za programové vyhlásenie vlády, lebo v zdravotníctve sa nenaplnilo to, čo sa malo naplniť. A povedzme si, že zdravotníctvo predchádzajúca opozícia, dnes už vo vláde, hovorila, že to je absolútna priorita a mali by sme jej klásť absolútnu prioritu. Čiže to je jeden z dôkazov toho, že jednoducho tá, konsenzus sa nenašiel, ale to je problém vašej koalície.
Rovnako si pamätám pána Vetráka na našom zahraničnom výbore, ako dovysvetľovával veci, ktoré sa nedostali do programového vyhlásenia vlády.
A ešte poslednú vsuvku. Viete, veľakrát sme boli obviňovaní za minulej vlády, že vláda si urobila z Národnej rady slúžku. No čo je viacej ako slúžka, keď dostane 23 hodín pred rokovaním programové vyhlásenie vlády? Možno ste to tak nemysleli, ale chcem apelovať na vedenie, pán podpredseda, nie je tu pán predseda Národnej rady, buďte trošičku naozaj sebavedomí a snažte sa voči tej vláde vystupovať ako v parlamentnej demokracii, kde vláda sa má zodpovedať parlamentu, a preto zvážte aj to, aby možno, aj ja sa pod to podpisujem, sa zmenil zákon alebo ústava, máte ústavnú väčšinu, aby programové vyhlásenie vlády bolo minimálne aspoň 5 dní pred rokovaním v parlamente k dispozícii poslancom aj širokej verejnosti. Toľko.
A poďme teraz k programovému vyhláseniu vlády.
Asi vás neprekvapím, keď budem hovoriť, že toto programové vyhlásenie vlády je absolútne nekonzistentný text s mnohými alogickými a protirečivými, protirečivými formuláciami, s množstvom eufemizmov, dovoľte, aby som vysvetlili, zjemňujúcich výrazov. Viete, namiesto toho, aby som povedal, že budem rušiť školy, tak napíšem optimalizovať, namiesto toho, aby som povedal, že idem robiť štátnym školám zle, tak napíšem, ideme, ideme v podstate zrovnoprávniť neštátne a štátne školy. Áno, zrovnoprávnil by som neštátne a štátne školy financovaním iba vtedy, pokiaľ poviem, keď dostanú 100 % normatívu zaplateného, že tie neštátne už nebudú môcť vyberať školné. Pretože potom v akej pozícií sú tie štátne školy, ako môžu konkurovať svojim spôsobom, keď tie dostanú 100 %, tie súkromné, a ešte môžu vyberať školné?
Čiže toto sú krásne príklady eufemizmov, ktoré sa tam nachádzajú širokospektrálne. Ale, samozrejme, tá nekonzistentnosť je aj v tom, že jednoducho, aby sme niekomu vyšli v ústrety, pretože to mal na bilbordoch pán Sulík, že štíhlejší štát, zúžený štát, tak napíšeme, že zoštíhlime ten štát a že sa bude zoštíhľovať, ale na druhej strane tam nasekáme 17 ďalších úradov. To je dôkaz toho, že sa ťažko rodil kompromis.
A k rodinkárstvu len jednu otázku. Ja by som vás chcel poprosiť, buď vás, kolegovia z vládnej koalície, alebo niekoho z vlády, vysvetlite nám konečne, ako ste to mysleli s tým rodinkárstvom? Lebo realita vyzerá úplne ináč. Skúste nám to vysvetliť, lebo naozaj nerozumiem tomu úplne, možnože to máte premyslené.
Nuž a teraz poďme k tomu, čo som hovoril, že aj verejnosť bola vylúčená z tohoto pripomienkovania, myslím si, že to nie je veľmi dobré, a preto mi dovoľte, aby som nie ja ako predstaviteľ opozičnej strany teraz, lebo to poviete, áno, opozícia, kritizujete a tak ďalej, však kritizujem, ale vecne, ale budem citovať odborníkov, ktorí sa vyjadrili k programovému vyhláseniu vlády, čo stihli sa vyjadriť.
Napríklad v rámci vzdelávania Juraj Hipš, je analytikom Komenského inštitútu: "V ňom je príliš veľa formulácií typu zvážime, vyvinieme úsilie alebo otvoríme diskusiu, chýbajú konkrétnejšie ciele v oblasti vedy, výskumu a inovácie." Nepovedal to Blanár ani strana SMER - sociálna demokracia, aj keď sa k tomu prihlasujeme.
Zdravotníctvo, Dušan Zachar: "Charakteristickou črtou zdravotníckeho programu vlády je, že oveľa viac ako zodpovedný prístup k dlhodobej udržateľnosti systému sa uprednostňujú opatrenia, ktoré sú ľúbivé, možno niekto by ich nazval aj populistické a ktoré si vyžadujú nemalé prostriedky." Nepovedal som to ja, povedal odborník.
Tí, čo nemali čas. Boj proti korupcii, Zuzana Petková, nadácia Zastavme korupciu. Toto sú mimochodom aj odborníci, ktorí nikdy nechválili predchádzajúcu vládu. Aspoň si na to nepamätám. Pani Petková: "Hoci mali tri zo štyroch strán vo volebnom programe odpolitizovanie, v programoch odpolitizovanie volieb policajného prezidenta, v PVV idú opačným smerom. Zavedenie odplaty za na hlasovanie korupcie vo výške 50 % úplatku nebude v praxi dobre fungovať, bude motivovať špekulantov, aby provokovali." My hovoríme, že aby dokonca udávali.
Zamestnanosť, Martin Hanus, Inštitút pre výskum sociálnych, sociálnoekonomických rizík: "Chýba masívnejšia podpora opatrenia na udržanie pracovných miest živnostníkov, malých firiem aj veľkých zamestnávateľov."
Vážené dámy, vážení páni, toľko z citovania odborníkov, ktorí nikdy nás veľmi nechválili, ale nemali ani veľký priestor na to, aby si preštudovali programové vyhlásenie vlády, ale predsa len sa k nemu vyjadrili.
A teraz výhrady odborárov. K tomu sa absolútne hlásim, pretože naša vláda bola charakteristická práve tým, že sme mali veľmi silný sociálny dialóg. "Dokument obsahuje množstvo všeobecne formulovaných záväzkov bez hlbšieho upresnenia. Vágne hodnotové smerovanie a ciele bez konkretizácie opatrení na ich dosiahnutie. Chýba spôsob a zdroje financovania krytia navrhovaných opatrení." Nehovoríme to len my, ale aj odbory, zdroje krytia chýbajú a mohol by som pokračovať, lebo odborári tu mali toho neúrekom, skutočne neúrekom.
Vážené dámy, vážení páni, teraz prečítam jedno vyjadrenie: "Z formálnej stránky sa toto programové vyhlásenie tak trochu podobá na diplomovku. Na horšiu diplomovku, ale veľmi dlhú diplomovku, ale toto programové vyhlásenie pozliepané dokopy, nejaké pasáže z minulého programového vyhlásenia, najmä tie, ktoré sa nestihli splniť, nejaké nafúknuté frázy, veľké slová a niečo aj z vlastnej hlavy, žiadne odvážne myšlienky, len samé považujeme za kľúčové, chceme podporovať, budeme sa usilovať, zdôrazňovať význam a tak ďalej."
Veľmi dobrá charakteristika programového vyhlásenia vlády. A viete, kto to povedal? Pani podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Pre minulé programové vlády, á, pri minulom programovom vyhlásení vlády. Nemáte taký pocit, že opisuje toto programové vyhlásenie veľmi, veľmi adresne?
Mimochodom, pani predsedníčka vlády, pani podpredsedníčka vlády tu teraz nie je, ale rád by som sa jej spýtal, pretože programové vyhlásenie vlády je o vyjadrení dôvery. Ak niekomu idem vyjadrovať dôveru, tak prirodzene by som mu mal veriť. A pani predsedníčka Remišová sa v jednej relácii v TA3 vyjadrila, keď bola s pánom Naďom v TA3, a povedala, že pán Matovič, teda súčasný premiér, neustále klame a nahráva si všetkých. Boli ste pri tom, pán Naď, určite si na to spomeniete. Tak sa pýtam, pani podpredsedníčka Remišová, vy ste už prejavili v hlasovaní zrejme vo vláde dôveru tomuto PVV-čku, ale povedzte, to aj nám, že či ste už teda prestali si myslieť o pánovi predsedovi, že neustále klame a všetkých si nahráva.
Krásne vyjadrenie, dámy a páni, pána podpredsedu vlády Richarda Sulíka, ktorý podľa mňa úplne krásne charakterizuje vaše programové vyhlásenie vlády. Povedal to opäť v TA3, citujem, aby náhodou nedošlo k nejakému nedorozumeniu: "Máme teraz obrovský zásobník riešení, s ktorým každý teda vie žiť, a z toho si teraz budeme vyberať podľa okolností, podľa toho, čo bude vhodné kedy realizovať a čo bude kedy pripravené. Budeme si vyberať tie opatrenia, ktoré si budeme trúfať", dámy a páni, "trúfať realizovať."
To znamená, čo to je za programové vyhlásenie vlády? Budú si vyberať také, ktoré si budú trúfať realizovať. Preto množstvo tých protirečení, preto množstvo všelijakých tých eufemizmov a tak ďalej, ktoré si budú trúfať realizovať.
Nuž a krásny príklad je predsa práve zdravotníctvo. Zoberte si, že v zdravotníctve majú uvedené, že budú podporovať pluralitu, to znamená konkurenciu zdravotných poisťovní, ale ak sa to nevydarí, tak potom budú presadzovať unitárny. Ja sa hlásim k tomu unitárnemu systému, lebo my sme začali a bojovali sme veľmi silno so súkromnými poisťovňami a sú tam mnohé medzinárodné arbitráže, čo je veľmi ťažké.
Ale toto sú tak odlišné dva svety, ktoré charakterizuje pán Sulík veľmi jasne, čiže, dámy a páni, váš pán podpredseda vlády priamo hovorí, že programové vyhlásenie vlády je len súbor nejakých, obrovský zásobník dobrých akýchsi nápadov, z ktorých si budete vyberať iba to, na ktoré si trúfnete.
Pán predseda vlády súčasne, vtedy opozičný, hovoril, že pri vystúpení tu k programovému vyhlásenia vlády predchádzajúcej, že papiere znesie, nuž v tomto prípade papier znesie 121 strán. Nehnevajte sa, ale 121 strán, keď chcem nahradiť kvalitu kvantitou, tak nasekám 121 strán. Čiže, pán premiér, presne ste trafili klinec po hlavičke. Vyčítali ste nám, že sme si dali vtedy iba 10 % znížiť nezamestnanosť. Nuž my sme ju znížili až pod 5 %, pán premiér, ale ja nevidím ani jedno percento, ktorým by ste sa vy zaviazali vo vašom programovom vyhlásení vlády, o ktoré by sme sa mohli nejako oprieť. Áno, sú tam nejaké číslovky, tuším, tie nezáväzné a potom sú tam vypísané, že postavíte dve nemocnice. Ono dokonca až, pokiaľ som to zistil, že to bude jedna nemocnica, k tej druhej sa ani nehlásite, že ju v tomto programovom vyhlásení, ostatné dve regionálne, iba že pripravíte. A iba Rázsochy postavíte, aj to nie je v to tomto programovom vyhl..., v tomto volebnom období, ale až za 5 rokov, keď už bude druhá vláda.
Čiže, pán premiér, toto sú veci, ktoré nie celkom korešpondujú s tým, čo ste hovorili.
Rovnako ste pred voľbami hovorili, že ani jedno sociálne opatrenie, ktoré prijala minulá vláda, nezrušíme, tým ste hrali všetkým voličom na strunku, aby išli voliť niekoho iného ako stranu SMER, ja to chápem, alebo vládnu stranu. Ale kde ste to dali do programového vyhlásenia vlády? Kde to tam je, že to nezrušíte, explicitne napísané, že nezrušíte 13. dôchodky, že nezrušíte vlaky zadarmo a obedy zadarmo a mnoho iné veci, mnohé iné veci, pre podporu mladých rodín, čo sme poprijímali?
Čiže konštatujem, pán predseda vlády, že z tohto pohľadu ste zaviedli voličov, ak teda nechcem použiť slovo, klamali ste.
A my sme po voľbách neorganizovali a nebudeme organizovať protestné zhromaždenia, ako ste to robili vy, pán premiér, po voľbách v roku 2016, keď ste kričali, že vlády, teda strany, ktoré idú do koalície, nedodržali predvolebné sľuby, a preto ideme demonštrovať. Pretože výsledky volieb sú takéto, my to rešpektujeme a vy musíte presvedčiť, ale to, čo ste napísali do programového vyhlásenia vlády, nie celkom korešponduje s tým, čo ste hovorili.
Píšete vprogramovom vyhlásení vlády mnoho vecí, ako je napríklad, že budete mať vlastný plátok, ktorým budete informovať občanov Slovenskej republiky o pôsobení. Nuž, keď toto, čo už len spomenula predchádzajúca nejaká samospráva, že by také niečo urobila, tak sa tu vlna nevôle médií zdvihla, dokonca Najvyšší kontrolný úrad písal, že to je neadekvátne vyhadzovanie peňazí a tak ďalej, a vy si tu dáte do programového vyhlásenia vlády bez akýchkoľvek problémov, že si idete vydávať nejaké noviny a budete si tam písať len to, čo vy chcete, opozícia, samozrejme, tam nebude mať žiadne, žiadne slovo. No nie je toto zneužívanie peňazí daňových poplatníkov svojím spôsobom?
Nuž ale keď sa to mohlo urobiť v Žilinskom samosprávnom kraji, kde tieto noviny distribuuje práve firma pána premiéra, no tak asi to môže byť aj kdesi niekde inde.
Pred voľbami ste hovorili o tom, že odpolitizovať voľbu prezidenta Policajného zboru. Aká je realita? Absolútne nepravdivé.
Rovnako ste v tomto programovom vyhlásení zaútočili na Zákonník práce, hovorím to úplne s plnou vážnosťou, pretože to, čo chcete urobiť, je nič iné, len útok na Zákonník práce v tom zmysle, že tú tenkú a veľmi krehkú rovnováhu medzi zamestnancom a zamestnávateľom chcete zrušiť a v tomto období je to ešte horšie.
Hovoríte o zoštíhľovaní štátu, o ktorom som už hovoril, namiesto toho idete ďalších 17 úradov založiť. Áno, ja chápem a podporujem boj proti korupcii, pretože je to dôležité, ale treba potom povedať, že toto je potrebné urobiť, ale nenapísať, že korupcia vedie ku zoštíhleniu štátu zároveň, teda boj s korupciou, ospravedlňujem sa, boj s korupciou vedie, taká je formulácia, k zoštíhleniu štátu, čo nie je celkom pravda, vôbec to nie je pravda.
Nuž a nadväzujete na naše dobré veci, ktoré sme urobili počas minulých vlád, a je mnoho, čo by som mohol spomenúť, klientskych centier pre vytvorenie rôznych grantových schém a tak ďalej, a pritom ste hovorili o tom, že všetko je zlé. Ba dokonca pán štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí sa svojho času, keď som s ním bol v relácii, povedal, že sme zanechali spálenú zem. Tak potom prečo to dávate do toho programového vyhlásenia, že budete pokračovať, nadväzovať a tak ďalej? Nehovoríte celkom pravdu, a to ma mrzí, aj keď sa na ňu na začiatku odvolávate, že budete hovoriť len pravdu. Lebo keby ste tak robili, tak by ste podporili aj môj návrh, ktorý som na začiatku tejto schôdze predložil, aby ste povedali ľuďom pravdu, ako dopadli opatrenia predveľkonočné, ktoré prijala vláda a spôsobila chaos na Slovensku. Veď ste povedali, že budú sa vyplňovať všelijaké dotazníky a tie sa mali vyhodnotiť. Tak my chceme vidieť, ako sa vyhodnotili. To je pravda.

O unitárnom systéme som už povedal.
Rovnako o tom, že tu je absolútna absencia termínov, ani nemusím hovoriť, pretože to je absolútne evidentné, ale je to preto, lebo nemáte konsenzus, neviete sa dohodnúť. Ale objektívne priznám, možno je to strach aj z toho, že neviete, čo vás čaká z hľadiska výsledku koronakrízy, ktorú nie celkom šťastne komunikujete, pretože práve pán premiér vytvára obrovskú neistotu tými svojimi korektúrami všelijakých opatrení, ktoré sa prijali na krízovom štábe, a potom to znovu koriguje, potom to zmení, raz pendleri musia si robiť, potom si už nebudú musieť robiť, čiže to nie je celkom v poriadku.
No a sľubovaných 25-tisíc bytov, takisto krásny dôkaz toho, že nenašli konsenzus, dokonca si to navzájom ešte pred voľbami rozbili argumentačne, pretože pán Sulík rozbil pánovi Kollárovi kompletne celý systém týchto, týchto, výstavby, výstavby nájomných bytov. Nuž a preto sú tam potom také vágne opatrenia. Ale zase musím priznať, že opäť tam píšu, že podporujú a že budú pokračovať vo výstavbe nájomných bytov. Však tým ste povedali, že sme tie nájomné byty stavali rovnako.
Čiže, vážené dámy, vážení páni, toľko k takému, by som povedal, všeobecnému pohľadu k programovému vyhláseniu vlády, pretože viac času nemám.
A k zahraničnej politike ako predseda zahraničného výboru sa vyjadrím v ústnom vystúpení, keď sa prihlásim.
Takže zatiaľ veľmi pekne ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 9:15 - 9:16 hod.

Habánik Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Všetkým prajem príjemný deň. Ja by som si dovolil uviesť tri poznámky.
Prvá. Súhlasím a je pravdou, že v časti programového vyhlásenia vlády v oblasti vzdelávania sa nachádza veľmi veľa výziev. Čo však mne absentuje, je k nim pridaný finančný záväzok. O tom sme hovorili na výbore, verím, že ešte diskusia k tomuto bude.
Druhá taká moja poznámka je, že sa tam uvádza, že sa uskutoční istá transformácia alebo redukcia sústavy študijných odborov na vysokých školách. Tu si dovolím uviesť, že aktuálne k 1. 9. sme urobili výraznú redukciu a transformáciu tejto sústavy. Máme dnes na vysokých školách v sústave 48 odborov a tieto vychádzajú z európskeho kvalifikačného rámca. Takže akákoľvek zmena bude musieť byť urobená v širšom kontexte európskeho alebo spoločného európskeho vysokoškolského priestoru. Nerád by som bol, keby sme to robili ad hoc nepremyslene.
No a tretia moja poznámka. Chcem sa poďakovať za profesionálnu a korektnú diskusiu na výbore k tomuto bodu a verím, že v tejto línii budeme pokračovať aj v budúcnosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.4.2020 19:15 - 19:16 hod.

Vaľová Jana
Ďakujem pekne. Žiadam predsedu parlamentu, aby informoval parlament a poslancov, ako je možné, že výsledky volieb v tajnom hlasovaní, ktoré sme aj teraz videli a potvrdili sa, že boli presné, ako zverejnil Denník N o 18.20 h, boli zverejnené v Denníku N skôr ako v pléne v Národnej rady, kde tieto boli zverejnené až o 19. hodine piatej minúte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

23.4.2020 19:06 - 19:07 hod.

Vaľová Jana
Písomne to dám zajtra. Aj tak nemôžeme... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.4.2020 19:06 - 19:07 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Prosím vás pekne, žiadam informáciu zajtra na začiatku schôdze od pána predsedu parlamentu, ako je možné, že poslanci sa dozvedajú výsledok tajných volieb, aj keď boli zverejnené s menom o 19.06 a 18.20 Denník N uviedol, že pán Majerník získal 93 hlasov, pán Mazák 92, o hlas menej, a Alena Svetlovská získala 83 hlasov. To znamená, že parlament posiela, volebná komisia, správy Denníku N z tajného hlasovania. Ak bude sedieť počet týchto poslancov, žiadam, aby predseda parlamentu podal zajtra poslancom informáciu a verejnosti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.4.2020 17:04 - 17:04 hod.

Petrák Ľubomír
Pán predsedajúci, ja by som chcel apelovať na vás ako na vedúceho tejto schôdze, ale aj na ostatných vedúcich, nerozumiem dôvodu, prečo je vyhlásená pätnásťminútová prestávka. Za 15 minút by v zásade polovica faktických poznámok mohla odznieť a takto tu absolútne zbytočne strácame čas všetci. Poprosím vás, že keby sme vedeli zefektívniť rokovanie tejto schôdze, ale aj všetkých ďalších.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 16:24 - 16:26 hod.

Ferenčák Ján Zobrazit prepis
Potom pár sekúnd, keď môžem dlhšie rozprávať. No, chcem povedať jednu vec, že vítam tie ambície, ktoré sú, pretože žijem v regióne s najväčším percentuálnym podielom rómskeho obyvateľstva. Tie okresy, Kežmarok, je to okolo 25 až 28 %. To znamená, je dobré sa poučiť alebo porozprávať s tými, ktorí s tým majú denno-dennú skúsenosť a nepísať od stola niekde v Bratislave, ako ideme riešiť rómsky problém. Chcem povedať, že aj keď je tu deklarované, že sa vyrieši a dokonca včera odznelo v tomto pléne, že počas tohto obdobia rómsky problém už nebude existovať, chcem možno fandiť tejto vláde, ktorá ho ide vyriešiť v tak krátkom čase, pretože tento problém tu pretrváva, nechcem povedať desaťročia, možno stáročia.
Konkrétne. Nevidím tam, ako ďalej so vzdelávaním, pretože základ, ako chceme integrovať, je vzdelávanie, infraštruktúra, bývanie a práca. My, ja som bol na jednom sympóziu, mám krátkosť času, ale poviem, kde priamo Róm povedal, viete, v 1989 ste nám neumožnili, umožnili nepracovať, čo bola prvá chyba, a v 1993 ste nám za to začali platiť. Tak potom sa nečudujme jednoducho, že chcete od nás, aby sme pracovali. Čiže treba povedať, v okrese Kežmarok prvá modulová škola. My sme sa do toho pustili veľmi razantne a dokonca s otcom pána Polláka. To sa nám podarilo a dnes koľko tých modulových škôl stojí po Slovensku. To bola konkrétna vec, ktorá začala. Chceli sme pokračovať materskými školami, centrami, rôznymi a tak ďalej v rámci mimoškolských činností. Do toho sa zamerajte, to je jedna dobrá vec.
Práca, máme sociálny podnik. Zamestnáva desať Rómov, ktorí mali exekúcie, darí sa nám ich vracať do života. Tam treba sa smerovať, ak chcete niečo pohnúť. Ale povedať, že vyriešiť túto otázku dokážete za tieto štyri roky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis