Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2020 o 18:07 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 20.5.2020 14:44 - 14:51 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, podpredseda vlády, vážená snemovňa, čo sa týka skráteného legislatívneho konania, v krátkosti.
Myslím si, že je opodstatnené z tohto pohľadu a všetkým nám záleží na tom, aby sme zmiernili všetky dopady koronakrízy predovšetkým na bežných ľudí. A tým aj zamestnávateľov, ktorí môžu pomôcť, aby ich neprepúšťali a tak ďalej. A určite ste si všimli, že hlasovanie strany SMER - sociálna demokracia bola vždy, bolo vždy v prospech takýchto opatrení a to určite nám dáte za pravdu, že drvivú väčšinu všetkých zákonov, ktoré tu boli predložené práve v súvislosti s dopadom na, s dopadom COVID-u 19 na ekonomiku a predovšetkým na ľudí, sme podporili. Avšak niektoré sa ujali, niektoré sa ani neujali, dokonca jeden z návrhov, ktorý sa týkal telekomunikačného zákona, tak ten bol jeden z prvých, ale dodnes ani tá aplikácia nie je v platnosti, alebo nefunguje, aj keď už bolo niečo avizované, a medzitým Ústavný súd pozastavil výkon tohoto zákona. Ale chcel som hovoriť o inom.
Nejak sa tu trošku spomenul názor Európskej komisie. Áno, toto je pre nás rovnako dôležité, pretože, ako sme avizovali alebo ako sme argumentovali pri telekomunikačnom zákone, že to má byť dobrovoľné, na základe rozhodnutia každého, ktorý chce byť takýmto spôsobom sledovaný, tak by to malo byť rovnako dobrovoľné aj v tomto prípade, čo Európska komisia napáda. Preto vyzerá, že budú konania voči dvanástim krajinám Európskej únie v tejto oblasti, a preto je tu namieste otázka. (Ruch v sále, odmlčanie sa rečníka a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Páni, teraz aj páni poslanci, aj pán minister...

Blanár, Juraj, poslanec NR SR
Ja len chcem, nechcem vás vyrušovať, pán predseda, ale chcem, aby pán podpredseda počúval, lebo práve na neho chcem smerovať ako predkladateľa. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Poprosím vás, aby sme všetci počúvali pána Blanára.

Blanár, Juraj, poslanec NR SR
Lebo máme tú jedinečnú možnosť, aby nám pán podpredseda vysvetlil niektoré veci, ktoré sú s tým spojené, a mňa to naozaj zaujíma.
Viete, bol tu zákon a podporili sme to v súvislosti s odkladom napríklad splátok úverov. Či už pre fyzické osoby o 9 mesiacov a pre právnické to bolo 6 mesiacov. Avšak povedzme si otvorene, podľa môjho názoru, aj keď som rozprával s mnohými bankármi, keby vláda vôbec nič vtedy neurobila, nerokovala by s bankami, tie banky by to aj tak urobili, pretože nič iné im neostávalo, v opačnom prípade by sa dostali oni sami do problémov, lebo ak by niekto prišiel o zamestnanie, stal by sa nesolventný, nemohol by splácať, medzitým by klesli ceny nehnuteľností napríklad pri hypotekárnych úveroch tak, že by boli pre banky nezaujímavé, by na tom prerobili. Čiže môj názor je taký, že tam vláda v podstate nič neurobila, iba sa stretla, vypil si kávičku pán Heger a skonštatoval, že niečo dohodol, ale pritom banky by to urobili aj tak. Ale podporili sme to, aj keď v podstate nijakým spôsobom vláda nepomohla, pretože všetci tí, ktorí si tie splátky predĺžia, tak musia všetko to predĺžené obdobie zaplatiť tak či tak.
No a tu sa rovnako pýtam, a, pán podpredseda, čo vlastne vláda okrem toho, že umožnila, aby nemuseli platiť na základe zmlúv, ktoré majú títo objednávatelia nejakých zájazdov u cestovných kancelárií aj kanceláriách objednané, čo ešte viacej urobila pre bežného človeka, ktorý povedzme si objednal v dobrej viere nejaký zájazd, a pritom svojim spôsobom pre neho je každé euro dobré. Každé sto, dvesto eur je pre neho dobrých. Ja tam nevidím nič zo strany vlády okrem týchto administratívnych vecí, ktoré ste urobili, pretože ja by som očakával minimálne, že to bude dobrovoľné, aby sa rozhodli tí klienti, že či si buď zoberiem späť tú zálohu, alebo ju tam ponechám, že chcem podporiť, lebo v budúcnosti chcem naozaj cestovať, a uvidíme, ako sa to vyvinie. A tam mal podľa mňa vstúpiť štát a povedať, tí, čo si to zoberú, tak tam určitou mierou pomôžeme tým cestovným kanceláriám zo štátu, z peňazí z rozpočtu, ktoré jednoducho máte k dispozícii, zobrali ste alebo nakúpili ste, alebo presnejšie predali ste dlhopisy vo výške 4 mld. eur. A myslím si, že toto by bolo férové, lebo dnes je to tak, vážené dámy a páni, že v podstate svojím spôsobom tí ľudia, ktorí si objednali tie zájazdy, budú vlastne podporovať finančne tie cestovné kancelárie. Áno, svojím spôsobom to chápem, že mali by tiež určitý diel zobrať na seba, ak ste to takto mysleli, a pravdepodobne aj v ostatných krajinách, ale ja sa pýtam, čo urobil štát. Naviac ešte hrozí aj to, že tu bude konanie Európskej komisie voči Slovenskej republike. Napriek tomu, že, že sa odvolávame na ďalšie krajiny, lebo nie vždy všetko, čo sa v iných krajinách Európskej únie urobí, je naozaj aj dobré a použiteľné.
Čiže, pán podpredseda, chcem vedieť, čo vlastne, aká je pridaná hodnota okrem tých administratívnych vecí, že ste uchránili v rámci zmlúv a klientov, čo ste ešte viacej tomu dali, pretože ja sa domnievam, že ste nedali nič a len ste to preniesli na plecia všetkých tých, ktorí majú objednané zájazdy.
Takže skúsme sa nad týmto zamyslieť a možno do toho v druhom čítaní vniesť tú dobrovoľnosť, a aby vláda zobrala určitý ten podiel za tých klientov, ktorí sa rozhodnú, že jednoducho nechcú už ďalej cestovať, že si zoberú tú zálohu späť, aby sme im to umožnili, a štát tým cestovkám pomôže v tej povedzme sume zálohy, ktorú si zoberú ľudia späť. To, si myslím, že je férové. To je férové, tak ako o tom hovoríte aj v programovom vyhlásení vlády, a toto by sme mali robiť, myslieť na tých ľudí, lebo nie všetci sú takí solventní, že jednoducho im nebude chýbať, povedzme 500 alebo 600 eur 15 mesiacov, ale niekomu to veľmi chýba.
Takže toľko z mojej strany v prvom čítaní a ďakujem za odpoveď, pán podpredseda, vopred.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2020 14:29 - 14:30 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som zareagoval na to, že v podstate máme tu skrátené legislatívne konanie, a v úvodnom slove pán minister vôbec neodôvodnil, teda že čo je dôvodom toho skráteného legislatívneho konania, či porušenie základných ľudských práv, alebo značné hospodárske škody. Predpokladám, že to budú značné hospodárske škody, ale mal to spomenúť, hej. Čiže to je jedna vec.
Druhá vec, v tých výnimkách, ktoré sú v tomto zákone, je zaujímavé, že, že podnikateľ, ktorý napríklad si požiadal o, teda požiadal si o nejakú tú kompenzáciu z dôvodu COVID-u, dosta..., môže si vypýtať peniaze v hotovosti naspäť, ale senior napríklad, ktorý zaplatil za nejakú dovolenku, si ich nemôže vypýtať naspäť.
Samozrejme, že ten návrh zase opäť prišiel, jak sa povie, chvíľu pred tým, ako ho ideme prerokovávať, čiže málo času na to a ja som presvedčený, že aj Európska komisia s takýmto návrhom bude mať problém, a je dôležité, aby bolo na dohode medzi cestovnými kanceláriami a ich klientami, ako si vysporiadajú tieto veci.
Takže toľko z mojej strany.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2020 14:28 - 14:29 hod.

Faič Vladimír
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Pán predseda parlamentu, predsedovia parlamentu pri návrhoch zákonov vystupujú málokedy alebo, myslím si, že veľmi mimoriadne. Keďže ťa poznám ako, ako pragmatika, tak tie tvoje vyjadrenia, ktoré boli, že to nie je až také celkom dobré riešenie, vo mne vyvolávajú dojem, že to nebude vôbec dobré riešenie a že je to zlé riešenie. Inak by si na politickú podporu tohto návrhu zákona asi nevystupoval.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 18:44 - 18:46 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Osuský, áno, nekádrovali ste pána Kmeca, len ste ho neurobili vedúceho delegácie. To je vaše vysvetlenie. Čiže ten plurál je absolútne na mieste, ale nie je to dôležité.
Pán poslanec Baránik, čiže vaše logické vysvetlenie je také, že keby vedel, že kto je, tak sa s ním už môže stretávať. To je absurdné. To znamená, s hocikým, s ktorým sa stretol a bavil sa o voľbe druhý najvyšší ústavný činiteľ, je to neprijateľné. Ale vy to obhajujete, ale čo k tomu iné dodať. A k tomu, čo ste hovorili o tom, že ja som klamár, nehnevajte sa ešte raz to zopakujem: Klamár nikdy neuverí druhému, že neklame.
Pani Zemanová, viete, aký je rozdiel medzi Glváčom a pánom Sulíkom? Že pán Glváč už nie je v politike, ale pán Sulík je podpredseda vlády a vy ho bez problémov kryjete. A to je veľký rozdiel.
Pán Kazda, prečo ste sa nevyjadrili k tomu pomeru, ktorý nezohľadňuje výsledok vo voľbách? To ste obišli. Len ste hovorili o všelijakých iných veciach. To ste mali povedať, prečo ste teda nám zobrali jeden post. Chcel som aspoň jeden vážny argument, ale to ste nepovedali, lebo to vám nevyhovuje v tej matrici, ktorú máte napísanú ako pán Kremský.
Pán Kremský, viete, ja vás nepoznám nejako osobne, ale môžem podľa toho, čo ste vy o mne povedali, povedať, že vy ste takisto zbohatol, ste takisto skorumpovaný a urobili ste na tom predchádzajúcom svojom pôsobení, kde ste boli, toľko vecí, že sa vám ešte na to príde. Toto je presne príklad, ako vy fungujete. To znamená, nič nemáte v rukách, ale automaticky odsúdite, hocikoho hodíte kdesi, kde nepatrí. A to sa vám môže vrátiť, pán Kremský, ale nechcem vám to priať, pretože to nie je cieľom našej práce. Cieľom našej práce je si povedať argumenty a hlasovanie, ako povedala pani Zemanová, rozhodne a ja to budem rešpektovať. Len som sa snažil vysvetliť, že to nerešpektuje pomer zastúpenia, k ktorému ste mi ani jeden z vás nedali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

19.5.2020 18:24 - 18:33 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda Osuský, ešte raz chcem zopakovať, že snažme sa, aby sme si vždy zachovali korektné vzťahy, aj keď máme rozdielne názory. Ja preto, možno to ušlo vašej pozornosti, ale vysvetlím vám ešte raz ten plurál, lebo ak ste si nevšimli, možno ste si nevšimli, vy ste teraz tiež použili plurál pred chvíľou, pretože ste povedali v množnom čísle, že to nepodporíme. To znamená, že vy ste už dopredu vyjadrili názor všetkých, ako budú hlasovať. Tiež si myslím, že ten plurál nebol úplne na mieste. Môžeme sa o tom baviť, lebo každý má slobodný mandát a môže sa vyjadriť a možnože ho niekto presvedčí, ale rešpektujem.
Ale k tomu plurálu, ktorý som ja hovoril. Pán kolega, on zapadal presne do toho, čo som hovoril, a to bola otázka, že by sme mali mať tri pozície vedúcich delegácií a zároveň, že mali by sme tam mať nášho nominanta ako člena. Čiže ten plurál bol spojený s pánom Kmecom aj s pánom Blahom. Ale ešte raz, rešpektujem, vy ste to mohli posúdiť možno úplne inak, ale toto vôbec nie je to najdôležitejšie, lebo vy máte takú špeciálnu schopnosť, že tak chytať za slovíčka a nejakým spôsobom to prekrúcať. My sa tu teraz nebavíme plurál sem, plurál tam. My sa bavíme teraz o nejakej inej podstate, ktorú som sa ja snažil jasne vyjadriť.
A môžem vás ubezpečiť, ak ste aj povedali tu za týmto pultom, že strašne ukrivdení kolegovia, no nevidíte na mne, že by som bol vystrašený, nie som. Vôbec nie a nebodaj ešte strašne. My sa len snažíme poukázať na nejaké demokratické princípy, čo je pomerný princíp zastúpenia v tomto parlamente. A keď si to prepočítate na mandáty, vychádza to päť ku trom. A nie je to žiadne strašné, ale v poriadku, použili ste také slovo, lebo ja mám do určitej miery niekedy rád tú vašu iróniu. Ale keď k tomu dáte tú neverbálnu komunikáciu, tak už sa to prevracia trošku na takú urážku. Lebo viete, Kefa, Kuffa, Cigániková. Aj vám sa stane, že urobíte brept. Ale ja to nechcem používať hneď akože to je niečo. Aj mne sa stalo, že som napríklad ten váš brept povedal, tuším v Slovenskom rozhlase, úplne ináč, ako ste vy povedali, že žerú seno, tak sa mi poplietol jazyk. To sa stane, všetci sme len ľudia, okrem geniálnych redaktorov, ktorí si to desaťkrát najskôr povedia a potom to zostrihajú a vždy to je perfektné. Iba na Silvestra sa dozvieme, koľko breptov povedali.
Ale poďme ešte k tomu, čo ste hovorili, že živý argument. Nuž, vy veríte tomu, čo ste povedali. Ja to rešpektujem, aj keď s tým nesúhlasím. Ale ja neverím tomu a mnoho ľudí neverí tomu, že ak sa pán Sulík stretol s pánom Kočnerom tak neformálne a pili kávičku, že to bol prvý a poslednýkrát. Lebo už aj predtým sa museli stretnúť, aby sa dohodli, aby sa vôbec stretli aj tu. To znamená, ak vy to staviate iba na tom, že sa stretol a už bolo po voľbe a vlastne len informoval, tak to je podľa môjho názoru, mierne povedané, naivné. A to je práve to, čo mnohí so zdravým sedliackym rozumom si vedia dať dohromady. Veď dokonca je preukázané, že sa 13-krát stretol.
A, pani poslankyňa Tabák, vy hovoríte, že pán Blaha si sám, ako sám si vystavil alebo nejakým spôsobom sa ohodnotil. Nuž a povedzte mi potom, ako sa ohodnotil pán Sulík, ktorý takúto vážnu vec, ako je voľba generálneho prokurátora, riešil pri kávičke s človekom, ktorý je dneska obvinený za vraždu a mnoho iných prečinov. To je pre vás úplne v pohode. A človek, ktorý má síce iné názory, povedzme ináč ich hovorí, ale nie je kriminálne stíhaný, nemá žiadne za sebou takéto veci, tak to vám, samozrejme, vadí. Ale že máte pána Sulíka podpredsedu vlády, tak to vám nevadí. Nehnevajte sa, tento dvojaký meter nemôžem jednoducho prijať.
A poďme ku pánovi Galkovi. Ja som to aj vysvetlil pán podpredseda Osuský. My sme vždy na začiatku volebného obdobia ctili tieto veci. Áno, stalo sa to s pánom Galkom, ja to priznávam. Priznávam to a veľa sme o tom diskutovali a hľadali sme ten spôsob, ako nejakým spôsobom poukázať na to, že nesúhlasíme s takými praktikami, ktoré pán Galko praktizoval, aj keď sa mu to nepreukázalo. Lebo viete, to veľakrát aj vy zneužívate. Áno, súd skončil tak, že sa mu to nepreukázalo. (Reakcia z pléna.) To znamená... Ale ja nehovorím o tom, neskáčte mi do reči, ja aj vám odpoviem (zaznievanie gongu), že jednoducho nedokázalo sa mu to. No tak keď súd rozhodol, že ho neodsúdil, no tak potom je nevinný a nejaké krútenie okolo toho tak jednoducho neobsedí. Ale viete, v čom je dôležitý rozdiel medzi pánom Galkom a pánom Blahom? Že pán Galko bol ako minister obrany odvolaný pani premiérkou Radičovou. A skúste sa jej spýtať, prečo to urobila. Asi to neurobila len tak, že sa zobudila ráno a precitla. Takže to je obrovský rozdiel.
Pán poslanec Baránik, ja si vás všímam viackrát a nechcem nejako prudko reagovať a nechcem sa nechať vyprovokovať. Lebo ja si pamätám jeden prípad, ešte keď som bol podpredsedom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, kedy ste nejakým hrubým spôsobom zneužili vystúpenie v Národnej rade voči jednej sudkyni, kde vy ste v tom konaní bol priamo aj advokátom, čo podľa môjho názoru sa ešte nestalo nikdy v parlamente, že takýmto spôsobom si niekto sám na seba prihrá a potom obviní tú sudkyňu, lebo v parlamente zaznelo z úst toho istého advokáta, že tá sudkyňa je taká alebo onaká. Nech o tom rozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Ale takto som takúto kombináciu ešte nepočul. Ale môžem vám odpovedať na to, čo vy hovoríte. Viete, použijem tiež jednu múdrosť, lebo pán Osuský ju používa takisto zavše, a myslím si, že tie múdrosti zdravého sedliackeho rozumu sú veľmi osožné. Viete, klamár a zlodej nikdy neuverí druhému, že neklame a nekradne. To je, myslím si, že jasná odpoveď na vás, čo ste povedali.
A ešte raz chcem zopakovať, pán Osuský, naši voliči sa rozhodli a vedia, prečo nás volili, a naši voliči, a stretol som sa s mnohými, kde sme o tomto diskutovali, neveria tomu, čo hovoríte vy, že pán Sulík sa stretol iba raz a už len keď bolo po voľbe, lebo musel sa stretnúť a sám to priznal. Trinásťkrát sa s ním stretol aj predtým, ale ja to môžem rešpektovať, ale kvôli tomu my tu nebombardujeme, že vy budete členom a predsedom parlamentnej delegácie pre OBSE. Počuli ste od nás, že by sme vás nejakým spôsobom kádrovali za toto? A mali by sme svojím spôsobom právo a som presvedčený, že mnohí voliči, keď pôjdem odtiaľto, mi to povedia, že prečo som to neurobil. Lebo si myslím, že ten názor, ktorý ste povedali, možno nie celkom je podľa našich predstáv, ale že možno by ste už tak ani nikdy nepovedali. Tak ako ste aj tú facku, ktorú ste dali niekomu, dnes by ste ju možno už nedali. To sa stane v živote. Ale nekádrujeme vás a nechávame vás a nechali sme vás na pozícii predsedu alebo navrhnutého na pozíciu vedúceho delegácie pre OBSE. Tak ako sme chceli pána Kmeca, lebo sme mali pomer päť ku trom. Preto ten plurál bol použitý.
Čiže, dámy a páni, ešte raz, my rešpektujeme hlasovanie, lebo je to demokratický princíp, len som sa snažil priblížiť, ako to bolo, aby ste vedeli, o čom budete hlasovať. A nie je to tak, že by sme tu boli vystrašení alebo nejako sa báli. Lebo pamätajte, vždy keď sa niečo udeje, čo je svojím spôsobom možno skrivodlivosť, pretože väčšinou väčšina by mala byť taká veľkorysejšia k opozícii, k menšine. To je aj veľkosť vždy tej väčšiny, ktorá vládne, a to je, myslím si, že, by som povedal, aj taký gentleman agreement, ktorý vždy bol ctený. Tak keď sa takéto niečo neudeje, tak verte, že sa to môže stať veľmi ľahko, že sa vám to vráti v budúcnosti. A to by som bol veľmi nerád a ani to nechcem dneska hovoriť, že sa stane. Pretože svojím spôsobom nejde o nejakú veľmi, by som povedal, dôležitú vec z hľadiska toho, že teda, tak keď tam ten Blaha nebude alebo keď tam ten Kmec nebude, no čože sa stane, si môže každý povedať, akú otázočku. Však my to ľavou zadnou zvládneme.
Áno, ja nesporím sa, že aj pán Goga to môže zvládnuť. Ale nám išlo o to, že ak je tu pomer päť ku trom v prepočte, tak aby tam bol. A ak niekto navrhne, aby tam bol, nie tak, že my teraz budeme, nebudeme hlasovať za pána Osuského, nebudeme za pani Záborskú, nebudeme za neviem koho ešte ďalšieho. Pretože ctíme každého voliča, ktorý vás sem zvolil. Tak ako predpokladám, že ctíte každého voliča, ktorý zvolil nás sem a ho reprezentujeme. Lebo myslím si, že to je princíp parlamentnej demokracie zastupiteľskej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 18:08 - 18:08 hod.

Kéry Marián
Ďakujem za slovo. Ospravedlňujem sa, že mi tak dlho trvalo zasunúť hlasovaciu kartu a prihlásiť sa.
Pán poslanec Blanár, priznám sa, že nepredpokladám, že vládna koalícia zmení v tomto názor, ale ak by k tomu došlo, tak tento môj pozmeňujúci návrh by som stiahol.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 18:07 - 18:08 hod.

Blanár Juraj
Ďakujem pekne. Vážený kolega, chcel som len na dovysvetlenie, aby to bolo zrejmé, pretože som pred vami predložil iný pozmeňujúci návrh, opätovne zaradiť poslanca Blahu do tejto parlamentnej delegácie, takže chcem sa spýtať, že v prípade, že by snemovňa schválila pána Blahu za člena, že či tento pozmeňujúci návrh je v platnosti alebo ho potom stiahnete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2020 18:01 - 18:07 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, na úvod chcem povedať, že poslancom Národnej rady Slovenskej republiky som od roku 2012 a práve v tomto roku som sa stal aj členom Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky.
Priznám sa, že s takýmto materiálom, aký teraz prerokúvame, sa stretávame vždy na začiatku volebného obdobia, kde sa kreujú delegácie Národnej rady Slovenskej republiky do medzinárodných parlamentných organizácií. A spomínam si, že doteraz s takýmto návrhom nebol nikdy problém. Dokonca ani v období, kedy strana SMER – sociálna demokracia mala absolútne dominantné postavenie a mali sme 83 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Žiaľ, to platilo do 13. mája tohto roku, kedy sa uskutočnilo rokovanie Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky a s výsledkom nemôžem byť vôbec spokojný.
Budem mať tri konkrétne výhrady, ktoré sa dostali nakoniec do tohto návrhu na uznesenie. O tom prvom hovoril pán predrečník, pán poslanec Blanár. Čo sa týka kreovania týchto významných medzinárodných parlamentných organizácií, tak je ich osem. Ja len tak pre zaujímavosť, nie pre vás, panie poslankyne, páni poslanci, ale najmä pre tých, ktorí sledujú dianie z Národnej rady, len ich pripomeniem. Jedná sa o Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, Parlamentné zhromaždenie Severoatlantickej aliancie, Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Stredoeurópsku iniciatívu a jej parlamentnú dimenziu, ide o Medziparlamentnú úniu, Parlamentné zhromaždenie Únie pre Stredomorie a Parlamentné zhromaždenie Čiernomorskej hospodárskej spolupráce.
Bolo povedané, že prišlo k určitému návrhu, že počet vedúcich týchto stálych delegácií bude prerozdelený v pomere päť ku trom, ale prišlo k zmene a tento pomer sa zmenil na šesť ku dvom, samozrejme, v neprospech opozície. Ja len chcem podotknúť, že keby tie počty tu v Národnej rade tomu zodpovedali, tak absolútne by som nemal s tým námietky, ale jednoducho pomer šesť ku dvom je maximálne nespravodlivý.
Druhá vec, tá sa týka konkrétnej persóny Petra Kmeca, pretože bol navrhnutý za vedúceho stálej delegácie pri Parlamentnom zhromaždení NATO. Opäť poslanci vládnej koalície, ktorí majú väčšinu, tento návrh zmenili a v návrhu na uznesenie je meno pána poslanca Ľudovíta Gogu za, zo strany SME RODINA. Ja voči pánovi poslancovi nemám absolútne žiadne námietky, dokonca máme korektné vzťahy, ale chcem povedať, že predsa len skúsený diplomat, akým Peter Kmec je, tak má oveľa väčší podľa mňa nárok, aby zastával pozíciu vedúceho delegácie.
A posledná vec, tá je taká, by som povedal najrozporuplnejšia, svedčia o tom aj reakcie z vašej strany na môjho predrečníka pána poslanca Blanára, ale chcem vám povedať, že je to absolútne legitímne a slobodné rozhodnutie poslaneckého klubu, koho deleguje do takýchto dôležitých pozícií. Poslanecký klub SMER-u – sociálna demokracia sa rozhodol pre Ľuboša Blahu. Ja viem, že pre viacerých je to kontroverzný poslanec, s jeho názormi viacerí nesúhlasíte, priznám sa, že ani ja so všetkými názormi pána poslanca Blahu nesúhlasím. Ale myslím si, že je veľmi vhodným kandidátom na to, aby reprezentoval nie poslanecký klub SMER-u – sociálna demokracia, ale reprezentoval Slovensko v takýchto dôležitých medzinárodných organizáciách. A ak vy, samozrejme, vašou väčšinou rozhodnete, že to tak nie je, tak chcem len pripomenúť, že si myslím, že sa jedná o hrubý zásah do demokracie, dokonca do demokratických mechanizmov fungovania Národnej rady Slovenskej republiky.
Ja som bol navrhnutý aj odsúhlasený na pôde Zahraničného výboru Národnej rady ako náhradník, ale priznám sa, že nechcem robiť barličku vládnej koalícii, aby mohla povedať, že pozrite sa, SMER – sociálna demokracia má miesto v takejto dôležitej medzinárodnej organizácii, a preto z tohto miesta sa vzdávam tejto nominácie.
A dovoľte, aby som prečítal doplňujúci a pozmeňujúci návrh poslanca Mariána Kéryho k návrhu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky na vymenovanie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za vedúcich stálych delegácií Národnej rady do medzinárodných parlamentných organizácií a ich členov (tlač 99).
V bode I vypustiť slová "Marián Kéry SMER – sociálna demokracia".
Odôvodnenie je veľmi stručné: Vzhľadom na to, že poslanec Ľuboš Blaha, SMER – sociálna demokracia bol vládnou koalíciou vyradený z pozície člena, tak sa aj ja vzdávam pozície náhradníka.
Panie poslankyne, páni poslanci, napriek tomu vás ešte poprosím, aby ste zvážili svoje rozhodnutie.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 17:58 - 18:00 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Páni poslanci, ja vás všetkých beriem jako mojich kolegov a nemusím súhlasiť s vašimi názormi a vy nemusíte súhlasiť s mojimi, ale vzájomne sa minimálne rešpektujeme. A preto, pán Šefčík, mňa nič nevyrušilo, nemusíte sa obávať, natoľko som už dosť skúsený, len som chcel nechať tomu priestor, aby bolo jasne vidieť, že môže sa takýmto spôsobom hocikto dehonestovať. Dneska to možno bude pán Blaha, nabudúce to budete vy. A vyprosujem si, ja som na vás nikdy nekričal a nič také, čo ste hovorili, som nerobil. Tak keď chcete mne niečo hovoriť, tak hovorte konkrétne mne. Lebo potom sa to môže vrátiť aj vám.
A, pán Osuský, ani vy nie ste nepopísaný papier. Ak teda hovoríte o Ľubovi Blahovi, že on je nepopísaný papier, no vy nie ste popísaný, teda vy nie ste nepopísaný rovnako. Veď my si pamätáme, že ste tu ľudí, ktorí volili stranu SMER – sociálna demokracia, nazvali alebo povedali ste o nich, že žerú seno. A teraz by som ja mal protestovať, aby ste nás nereprezentovali v Rade Európy? Alebo v Parlamentnom zhromaždení NATO? Nie, lebo ja chcem zachovať si korektný vzťah, viem, že máte iný názor, ale nikdy by som nešiel na ľudskú podstatu a niekoho takýmto spôsobom dehonestoval.
A viete, tá vaša ironizácia, možno je na úsmev, ale viete, spájať Mariana Kotlebu so stranou SMER – sociálna demokracia, tak to už je trošičku na čiare, ale; ja viem, že to je váš prístup, ja som to povedal aj na zahraničnom výbore, ja si budem zvykať na váš prístup, lebo si myslím, že to možno ani tak nemyslíte, ako to hovoríte, ale vážme tie slová. A ja som nič iné nehovoril len to, že mali by sme ctiť pomerný princíp a mali by sme aj ctiť to, že niekto dostal mandát a prečo by nemohol zastupovať Národnú radu, keď to strana, ktorá to má právo v parlamente navrhovať, aby sa to rešpektovalo. To je celé, čo som chcel povedať.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 19.5.2020 17:44 - 17:53 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená snemovňa, vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, aby som krátko okomentoval, ako to vôbec prebiehalo v zahraničnom výbore. Ja sa domnievam, že z hľadiska zahraničnej politiky sme dokázali, Národná rada, vždy nájsť spoločný postup. A vďaka tomu aj Slovenská republika, som presvedčený, že sa stala dôležitým a rešpektovaným medzinárodným partnerom vo všetkých zoskupeniach, kde sa nachádzame. A nielen preto, ale aj kvôli tomu, že sme mali množstvo zdatných diplomatov, ktorí potom dokázali reprezentovať Slovenskú republiku na najvyšších úrovniach a myslím si, že tým sa zvyšovala aj ich reputácia.
Nepamätám si, že by sa robila z toho nejaká extra politika, aj keď to nechcem zľahčovať, pretože všetko to, čo robíme, politika, je politika. Lebo veľakrát sa stáva, že tu niekto tvrdí, že sa tu politikárči. Áno, politikárči sa, ale všetci, ktorí hovoria, že oni nerobia politiku, sa mýlia, pretože robíme politiku a to neni nič hanlivé, pretože to patrí k našej práci. Politika je súčasť našej práce. Raz ste tu, tak robíte politiku.
A preto ma prekvapilo, že sme počas, že sme počas rokovania o tomto bode sa dozvedeli množstvo, alebo sme sa dozvedeli protirečivé výsledky, ktoré sme mali potom na zahraničnom výbore prerokovať. Najskôr sme dostali na zahraničný výbor návrh, ktorý hovoril o tom, že koalícia s opozíciou si bude deliť osem parlamentných zhromaždení v pozícii päť ku trom. To znamená, päť pozícií vedúcich delegácií bude mať koalícia a tri pozície bude mať opozícia, čo som absolútne privítal, pretože to zodpovedá pomernému zastúpeniu mandátov, tak ako ste tu zvolení v Národnej rade Slovenskej republiky. Avšak počas rokovania sme zistili, a keď som mal aj diskusiu s pánom predsedom parlamentu, že tento pomer sa mení, že bude šesť ku dvom, čo ma teda prekvapilo, pretože vždy sme sa snažili v každom parlamente, a som pamätníkom, keďže som tu už viackrát bol zvolený a dostal som dôveru občanov, sme ctili tento pomer. Tak ako v minulom volebnom období ten pomer bol päť ku trom, koalícia a opozícia, tento pomer sme dodržali, avšak teraz tento pomer dodržaný nie je. Ja som to komentoval aj na zahraničnom výbore, že toto nie je cesta, ako, by som povedal, aj ctiť výsledky parlamentných volieb, lebo predsa len je to pomerný systém a mali by sme to jednoducho ctiť.
A naviac, bolo to aj pre nás dôležité kvôli tomu, že sme navrhovali na pozíciu vedúceho delegácie parlamentného zhromaždenia NATO, myslím si, že skvelého diplomata, ktorý by dokázal túto pozíciu veľmi dobre zvládnuť a aj rovnako reprezentovať Slovenskú republiku a parlament. Tým nechcem povedať, že ten, ktorý je tam navrhovaný, to nedokáže, avšak predsa len si myslím, že ak nám patrilo, aby sme mali tri miesta a nie dve pre opozíciu, tak si myslím, že táto nominácia bola naozaj dobrá. Bol to návrh na pána Petra Kmeca, ktorý mal byť z našej strany nominovaný na predsedu alebo vedúceho parlamentnej delegácie pri NATO, ale toto bolo odmietnuté tým, že sa ten pomer zmenil šesť ku dvom a v podstate sme dostali svojím spôsobom bezvýznamné pozície, čo nechcem takisto nejako znevažovať, ale určite uznáte, že tie najdôležitejšie delegácie sú Rada Európy, NATO, OBSE a OECD.
Čiže to bolo v podstate v tom návrhu, ktorý predložil pán podpredseda Osuský a bol schválený na zahraničnom výbore väčšinou, avšak potom sme sa dozvedeli ešte aj to, že v podstate nebudú rešpektovaní ani naši nominanti, ktorí boli dosadení alebo navrhnutí za náš poslanecký klub ako členovia, obyčajní členovia, ktorí majú záujem pracovať v týchto delegáciách a naviac majú aj skúsenosti. To znamená, že reprezentovali už Radu Európy v tomto prípade, o ktorej hovorím, teda pardon, reprezentovali delegáciu nášho parlamentu v Rade Európy, že tam dokonca dokázali naozaj vystupovať a veľmi dôrazne obhajovať mnohé veci. A myslím si, že to bola rovnako chyba, ktorá si myslím, že nepatrí do parlamentnej zastupiteľskej demokracie, aj keď, samozrejme, ctím, že keď hlasovaním rozhodne väčšina, tak to rešpektujem, ale minimálne takéto veci sa vždy brali do úvahy, že keď niektorá politická strana, ergo poslanecký klub navrhne niekoho za člena, tak bol vždy rešpektovaný bez ohľadu na to, aké boli voči tomu človeku výhrady, lebo aj my môžeme mať rôzne výhrady voči mnohým kolegom z koalície, ktorí tiež nie veľmi, by som povedal, distingvovane komunikujú a označujú povedzme ľudí, ktorí podporujú našu stranu a; ale ctíme to a nesnažíme sa nejakým spôsobom ich atakovať, pretože ich strana, ktorá prešla regulárnymi voľbami, nominovala na túto pozíciu, tak ich rešpektujeme.
Avšak tuto v tomto prípade sa to nestalo a musím povedať, že v podstate nepoznám v histórii parlamentu, že by sa také niečo udialo pri práve parlamentných delegáciách. Áno, poznám, že sa niečo udialo, že neposlušní alebo, by som povedal, nepohodlní poslanci boli uprataní do jedného výboru. V tom prípade si, tuším, pamätám, že to bol výbor pre životné prostredie, ale takéto niečo pri parlamentných delegáciách sa neudialo. A napokon to svedčí aj o tom, že aj tie únie priateľstva, ktoré boli odložené na ďalšiu schôdzu, takisto kopírujú tento, by som povedal, deficit, by som povedal, takej primeranej demokratickej empatie koalície voči opozícii.
Čiže nič iné nám neostáva, musíme to rešpektovať, lebo máte väčšinu a odsúhlasíte si hocičo, ale bolo potrebné, aby som to tu povedal a vysvetlil korektne, tak ako som to vysvetlil aj na zahraničnom výbore. A ešte raz podotýkam, môžeme mať k mnohým ľuďom výhrady, že sú takí alebo onakí, ale dostali dôveru voličov a sú v tomto parlamente. Rovnako majú taký mandát, ako máte aj vy, ktorí dnes chcete kádrovať. Ale väčšina rozhodne a tú máte vy.
Napriek tomu mi dovoľte, aj keď ešte raz, nesúhlasím s tým, že ste nám zobrali jednu pozíciu vedúceho delegácie, kde mohol nás reprezentovať pán Peter Kmec, skúsený diplomat, napriek tomu mi dovoľte, aby som predniesol v rozprave doplňujúci návrh k uzneseniu, ktoré máte pod parlamentnou tlačou 99, ktoré znie nasledovne:
Doplňujúci a pozmeňujúci návrh k návrhu Zahraničného výboru Národnej rady na prijatie uznesenia Národnej rady na vymenovanie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za vedúcich stálych delegácií Národnej rady Slovenskej republiky do medzinárodných parlamentných organizácií a ich členov.
Je tam jediný bod a ten znie, že:
V bode I sa za slová "Juraj Šeliga (ZA ĽUDÍ)" a pred slová "Martin Beluský (Ľudová strana Naše Slovensko)" dopĺňajú slová v novom riadku "Ľuboš Blaha (SMER - sociálna demokracia)".
(Rečník sa na chvíľu odmlčal.) Som zvedavý, ako sa budete vy tváriť, pán poslanec, keď budete tu rečniť a bude sa hovoriť o vašom mene a všetci sa začnú smiať. Ste dospelý človek, ale neočakával by som od vás, že budete takto reagovať. Všetci sme v prvom rade ľudia, potom sme straníci a ešte neviem čo iné. Je to normálny návrh, ktorý dávame my (potlesk) za stranu SMER - sociálna demokracia a vy už rozhodnite hlasovaním. (Zaznievanie gongu.) Je to demokratické, avšak nemyslím si, že to patrí do parlamentnej demokracie, kde sa vždy ctili pomerné zastúpenia podľa výsledku vo voľbách.
Toľko z mojej strany. Ďakujem za pozornosť, pán predsedajúci.
Skryt prepis