Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.11.2020 o 11:50 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Uvádzajúci uvádza bod 4.11.2020 11:59 - 12:02 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Veľmi pekne vám ďakujem, milí kolegovia, ale aj milí predkladatelia, moji spolupredkladatelia, teda za rozpravu. Chcela by som ešte raz poprosiť všetkých naprieč politickým spektrom, lebo je to ozaj novela, ktorá nie je politická, o jeho podporu.
Jediné úskalie, možno ktoré v tejto novele je, že ministerstvo financií napísalo, že to bude mať nejaký, nejaký dopad na, na financie samosprávy a verejnej správy. Ja som tu počula dnes slová pána primátora, počula som tu aj slová predsedu VÚC, ktorí vlastne rozprávali samostatne, že, že vlastne by to nebol problém, pretože si myslím, že to bude absolútne minimálny finančný nárast pri rozpočtoch v týchto samosprávach alebo pri rozpočtoch štátu.
Aby som uviedla správnosť, podľa ktorého sme aj vychádzali z tejto novely, tak táto novela bola konzultovaná a bola podobným spôsobom, alebo teda doslova poviem, že bola vyňatá a vložená do tohto zákona z kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, a to z kolektívnej zmluvy prokurátorov a sudcov a policajtov, ktorí dneska už naozaj toto v kolektívnej zmluve majú, preto tu hovorím, že naozaj dochádza medzi ľuďmi k diskrimináciami, diskriminácii, rozdeľujeme spoločnosť, pretože sú ľudia, ktorí už majú ten jeden deň voľna, ktorí podľa mňa si ho aj zaslúžia, a naozaj tam prichádza k darovaniu 1- až 2-krát do roka, ale ako sa hovorí, maximálne môžu ísť 4-krát muži, 3-krát ženy.
Preto vás ešte raz prosím aj v mene darcov, firmy, lebo vidím, že v tejto miestnosti, aj ja som darca krvi, aj keď možno nemám žiadne ocenenie, chodím tak len sporadicky, ale keď je potreba, tak idem, preto vás chcem poprosiť aj v mene darcov, chcem vás poprosiť aj v mene tých ľudí, ktorí túto krv naozaj budú potrebovať, a vidím, aká je momentálne situácia v spoločnosti, že táto krv je nenahraditeľná nielen teraz, ale aj vždy, a zároveň aj poďakovať všetkým, ktorí zachraňujú životy, a verím, že nebudeme im ďakovať iba slovami a takto, ako sa hovorí, že tak iba do vetra rozprávať, ale verím tomu, že táto snemovňa vydá signál, že poďakovanie darcom krvi bude aj to, že dnes schválime novelu, ktorá už je bežne v kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa, ktorú v roku 2003 zmenil Ľudovít Kaník, ktorý zmenil aj 20 sociálnych zákonov, kde sme my museli vracať všetkým invalidné dôchodky, a naozaj boli to veľké krivdy, ktoré sme museli odstraňovať. To vie pán riaditeľ Sociálnej poisťovne, skoro až 600 mil., kde rozhodol Ústavný súd, a toto bola špička v ľadovci, ktorú sme chceli na konci upraviť.
Ale ako hovorím, nie je to politická novela, poprosím všetkých, naozaj sa nejedná o veľké finančné prostriedky, pomôžme týmto ľuďom, pomôžme sami sebe, deťom a všetkým, ktorí nikdy nevedia, kedy budú odkázaní na to, aby darovaná krv týchto darcov im zachránila život.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2020 11:59 - 11:59 hod.

Takáč Richard
Ďakujem veľmi pekne aj kolegom za podporu a verím tomu, že táto novelizácia prejde aj spolu s koaličnými a opozičnými, a verím tomu, že tí, ktorí darujú krv na Slovensku, budú môcť mať deň voľna. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2020 11:58 - 11:59 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Najskôr by som sa chcel poďakovať pani poslankyni Vaľovej za to, že tento zákon v podstate pripravila, a my ako spolupredkladatelia určite podporíme.
Za mňa, ja som v minulosti darovával krv a organizoval som na ministerstve financií takisto akciu, kde sme darovali krv, a chcem poďakovať všetkým bývalým kolegom na ministerstve financií, že sa ich zúčastnili. Bohužiaľ, teda ja, vzhľadom na anamnézu mi doktorka nedovolila darovať krv, ale o to viac si vážim kolegov, čo robia v tejto veci. Títo ľudia nedostávajú peniaze, treba, skutočne počúvam mnohokrát výzvy na darovanie krvi, taká krvná skupina, onaká krvná skupina a je, krv je životodarná tekutina. A musíme s ňou tak aj narábať a musíme nejakým spôsobom motivovať ľudí, aby chodili viac darovať krv, a takisto jak kolega Takáč, ktorý bol včera bledý, musím povedať, mnohí ľudia, ich to vyčerpá, tých 400 ml krvi je dosť veľký odber, a preto si musia oddýchnuť a ja veľmi kvitujem, že budú mať 1 deň voľna a budú sa môcť zregenerovať. Takže dúfam, že v budúcnosti tých výziev na darovanie krvi bude stále menej a menej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2020 11:56 - 11:58 hod.

Baška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega, ja som tiež podobne ako ty niekoľkonásobný darca krvi a aj Trenčianska župa pravidelne robí odbery tejto krvi, kde pozývame mobilnú transfúznu jednotku ku nám na župu, a vždy je tam veľa ľudí, ktorí chcú darovať túto krv. Bohužiaľ, v súčasnosti táto situácia to neumožňuje, a keďže som aj ja PCR negatívny, tak pôjdem teraz najbližšie dni darovať krv zas do nemocnice v Považskej Bystrici, kde už niekoľkokrát nás vyzývali, aby sme tento nádherný čin prišli urobiť, a chcem povedať a podotknúť a podčiarknuť aj slová mojich predchodcov, predrečníkov, ktorí povedali, že nezáleží, či je tá krv opozičná alebo koaličného politika, ale že tá krv zachraňuje naozaj životy a zdravie obyvateľov Slovenska.
A poznám aj ja niektoré firmy, ktoré napríklad to majú v kolektívnych zmluvách, napríklad Continental v Púchove, že keď ide darovať krv, tak, samozrejme, má deň voľna, ale nie všade je to takto platné a som veľmi rád, že takýmto spôsobom budeme môcť zakotviť aj do vyššej zákonnej normy, čiže do zákonníka, do Zákonníka práce, pretože naozaj tí ľudia, ktorí robia aj na 4 smeny, robia 12-hodinovky a tak ďalej, tak nemôžu potom sa vrátiť po darovaní krvi do práce a plnohodnotne túto prácu vykonávať. Takže chcem nejakým spôsobom všetkých vyzvať v tejto Národnej rade Slovenskej republiky, aby podporili túto novelu zákona, Zákonníka práce.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2020 11:53 - 11:56 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ďakujem veľmi pekne za slovo. Dovoľte v prvom rade, aby som sa poďakoval všetkým na Slovensku, ktorí chodia darovávať krv a takýmto spôsobom pomáhajú v nemocniciach zachraňovať životy, a či už pri rôznych operáciách, ale aj pri rôznych autonehodách a rôznych nešťastiach, ktoré sa stávajú, stávajú u nás na Slovensku a je to bežná realita.
Ja skúsim povedať tak, tak ľudsky a tak z praxe, zhodou okolností včera ráno o šiestej, ešte pred rokovaním Národnej rady som bol darovať tiež krv, lebo tiež som darca. Vždy, keď mi to umožní či zdravotný stav, alebo tie podmienky, tak idem darovať krv. Mám krv nulku negatív, čiže je to krv, ktorá je po..., je využiteľná, dá sa použiť pre každého vlastne človeka s rôznou inou krvnou skupinou. A keď som povedal pani doktorkám, sestričkám a hlavne tým darcom, ktorí tam boli, že je tu takýto návrh, novelizácia, novelizácie Zákonníka práce, že ten darca, ktorý v daný deň pôjde darovať krv, bude mať v tomto, v tomto dni pracovné voľno, tak ako bolo povedané, nie 24 hodín, ale v rámci toho pracovného dňa, tak musím povedať, že veľmi, veľmi uvítali túto novelizáciu. Veľmi to pomôže pri tom, aby tí ľudia možnože viacej chodili darovávať tú krv, a treba povedať, že aktuálna situácia s krvou na Slovensku je veľmi zlá, je nedostatočná, lebo pri tejto nešťastnej pandémii koronavírusu všetci registrujeme to, že určitá skupina ľudí sa obáva chodiť von, nechodí, čiže tým pádom aj majú takýto strach.
Ja si myslím, že tak, ako to už bolo povedané z viacerých mojich predrečníkov, že táto novelizácia má úprimne pomôcť tomu, aby možnože ľudia viacej chodili, aby sa to zjednotilo v rámci Slovenska, že sú veľké firmy, kde to majú v kolektívnych zmluvách, sú tie menšie, kde ich, kde to nemajú, a touto novelizáciou tohto Zákonníka práce sa to spoločne zjednotí a tým pádom ľudia, ktorí budú chodiť darovávať krv, budú môcť mať v rámci toho dňa pracovné voľno. Určite vieme, že keď má niekto sedavú robotu, vie obsedieť, ale tak, ako povedal aj pán kolega poslanec, sú, ktorí chodia darovávať a musí ísť do práce, možnože robí robotníka niekde na stavbe a je veľmi ťažké pracovať v rámci toho dňa, keď mu odoberú vyše 400 ml krvi a musí ešte vykonávať takúto ťažkú náročnú prácu.
Chcem úprimne poďakovať za to, že tu máme takýto návrh tohto, tejto novelizácie, a poprosiť aj koaličných poslancov v rámci pléna, aby podporili túto novelizáciu, lebo je to pre ľudí na Slovensku veľmi dobré a pomôže to každému z nás, keď taká situácia príde, že si bude vyžadovať transfúziu krvi.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2020 11:50 - 11:52 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom, ktorí na mňa reagovali. Dúfam, že dobre prečítam meno. Ján Šološ? (Pozn. red.: správne „Szőllős“.) Správne? (Povedané so smiechom.) Aby som to neskomolila (povedané so smiechom), Šološ, maďarské, takže... Pardon, sa ospravedlňujem, potom sa poučím s kolegom, že ako.
Takže veľmi pekne ďakujem a verím, že, vidím, že ste pochopili túto naozaj krátku novelu z toho dôvodu, že ste darca krvi, a musím povedať, že ja som túto vec chystala už na konci volebného obdobia, ako poznamenal pán bývalý minister Richter, pretože vznikla naozaj zo širokej diskusie, keď som bola v Červenom kríži a keď teda diskutovala som s ľuďmi z Červeného kríža a zároveň som bola na nejakých, na nejakých stretnutiach s ľuďmi. Áno, my sme už začali robiť tieto úkony, ako hovoril pán bývalý minister, sme oslovovali sociálnych partnerov a tak, ďalej, takže viete o tých, aj o tých rokovaniach, no a veľmi pekne ďakujem aj kolegovi primátorovi, lebo on presne vie, o čom hovorí. Ja by som možno aj spomenula, že naozaj mestá a obce majú, ale nie sú to rovnaké benefity pre tých darcov krvi, si to schvaľujú všeobecne záväzným nariadením. A môžem povedať, že v Bratislave, keď som teraz naposledy čítala, tak tí darcovia boli dosť z toho takí trošku smutní, pretože sa im odoberala možnosť dajme tomu zdarma cestovať a podobne, ale to má každé mesto naozaj samostatne. A naozaj tie benefity sa stále, stále a stále znižujú a tí darcovia krvi, ja si myslím, že tá motivácia, tá ľudskosť je na mieste, ale keď si zistia, že, alebo mnohí, ktorí dneska zistia v tejto ťažkej dobe, ale nielen v tejto, že v zahraničí za to dostanú peniaze, že v zahraničí dostanú naozaj za odber plazmy a za odber iných látok, tak idú do zahraničia a myslím, že sa to pohybuje okolo 50 až 60 euro, možno niekde vyššie. Takže ja si myslím, že tí ľudia by si mali, teda mali by sme ich oceniť aspoň týmto spôsobom, a preto som nenavrhovala alebo sme nenavrhovali 24 hodín, aby to nezasahovalo zamestnávateľom na druhý deň, ale navrhli sme jeden deň. To znamená, že to je jedno, či darca pôjde o šiestej poobede, alebo kedykoľvek pôjde darovať krv, tak je to naozaj jeden, jeden deň. A táto novela by mala byť zosúladená... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2020 11:49 - 11:50 hod.

Zahorčák Viliam Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ty si vo svojom vystúpení viackrát zdôraznila skutočnosť, že tento návrh zákona, alebo teda úprava zákona nie je politická, a ja chcem opäť zvýrazniť túto skutočnosť a poprosiť kolegov z koaličnej strany, aby, alebo z koaličných strán, aby toto podporili aj z tohto dôvodu. Naozaj myslím si, že nikoho netreba presviedčať o potrebe darcovstva krvi.
My na úrovni miest robíme všeličo, aby sme ich takisto ocenili, aby..., a všelijaké benefity im dávame, pretože naozaj je to potrebné, a zvlášť v dnešných časoch, kedy sa veľmi často ozýva potreba, aby ľudia krv darovať išli, aby boli ochotní, myslím si, že toto, čo je v návrhu, je len taký malý benefit, ktorý aj štát môže týmto ľuďom dať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2020 11:48 - 11:49 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani poslankyňa, my sme dvaja spolu na túto tému komunikovali ešte v časoch, keď som bol minister. Ja totiž vnímam Zákonník práce ako základnú bibliu pracovnoprávnych vzťahov. Jednoducho Zákonník práce je v prvom rade právny dokument na ochraňovanie práv zamestnancov. Ja som oslovil sociálnych partnerov vtedy, urobil základné konzultácie - jednoznačná podpora. Žiaden zo zamestnávateľov sa neobáva, že by takéto voľno mohlo byť zneužité. Naopak, vyrovná sa tá diskriminácia, ktorá tu dneska je, pretože drvivá väčšina veľkých podnikov to má skutočne zakotvené v kolektívnych zmluvách, ale v tomto prípade sú veľmi diskriminovaní darcovia z tých menších podnikov a týmto riešením jednoducho vytvoríme podmienky, aby bol úplne rovnaký prístup a rovnaké práva a možnosti, ktoré by mal každý jeden darca, ktorý by, by tú darovať krv išiel.
Áno, súhlasím s tým, pani poslankyňa, že tu nemôžeme absolútne hovoriť o nejakej koalično-opozičnej politike ani o straníckej politike. Myslím si, že človek, ktorý je možno niekde na hranici života a smrti, keď potrebuje, potrebuje krv, celkom iste sa nepýta, či je to od ľavičiara, pravičiara, od Slováka, od Maďara, od Rusa, jednoducho je to životu potrebné. A preto aj ja chcem vyzvať všetkých v tejto rokovacej miestnosti, aby sme tento návrh zákona podporili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2020 11:39 - 11:47 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne a kolegovia, v júli roku 2003 nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce č. 210/2003 Z. z., ktorá okrem iného zrušila možnosť darcom krvi, aby si mohli po darovaní krvi oddýchnuť.
Je to už 17 rokov, čo Ľudo Kaník zaviedol povinnosť zamestnávateľa poskytnúť zamestnancovi, ktorý daroval krv, pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy. Znamená to, že z práce je darca krvi uvoľnený len na počet, len na čas, kedy krv daruje, a na cestu späť do práce. Možnosť oddýchnuť si po darovaní krvi na zvyšok dňa pre zamestnancov, ktorí sa rozhodnú darovať krv, bola v § 138 Zákonníka práce zrušená.
Pri mužoch to znamená štyrikrát do roka, pretože môžu štyrikrát darovať krv, pri ženách maximálne trikrát do roka, aby sme vedeli asi, o čo sa jedná. Všetci vieme, že v realite je to určite podstatne menej, pretože máme mnoho jednorazových darcov a podobne.
Ľudovít Kaník si vyslúžil počas svojho úradovania titul sociálny netvor. Odobral invalidné dôchodky, svojej firme odpustil podlžnosti, v Sociálnej poisťovni škrtal až na kosť a celkovo ostalo po ňom iba málo dobrej roboty. Vyškrtnutie dňa na oddych pre darcov krvi bola iba špička ľadovca. Prečo to urobil? Išlo o prvoplánové líškanie sa zamestnávateľom, čo je hlboké nepochopenie spojenia sociálnych vecí, ktoré je v názve bývalého, ale aj terajšieho ministerstva. Alebo to snáď bola taká doba? Ktovie. Pôvodná úprava totiž mala svoj zmysel. Dokonca dvojitý.
V prvom rade treba povedať, že keď darujete krv, istá miera rekonvalescencie má svoj hlboký význam. Predsa je to len zásah do bežných funkcií človeka a nie každý sa s tým vyrovnáva bez problémov. Poznám viacerých ľudí, ktorí v mojom okolí chodili darovať krv, častejšie by chodili, teda ak by nečakal, ak by ich nečakal po darovaní náročný deň v práci. Sú ľudia, ktorí nemajú sedavé zamestnanie, kancelárske povolanie, a ten jeden deň na zotavenie by pre nich bol viac ako potrebný. My navyše nechceme nechať priestor pre špekulantov. My navrhujeme, ako to bolo kedysi, že 24 hodín aby sa nezasahovalo do režimu zamestnávateľov, ale iba jeden deň pracovného voľna, v ktorom by sa darovala krv.
Vysvetlím. Ak dáte, že, alebo teda v predošlej novele ešte pred rokom 2003 to bolo 24 hodín, to znamená, že by ste zasiahli do pracovného dňa z jedného dňa na druhý, ale ak, ako to upravujeme my v tejto novele, je to jeden deň, to znamená, že je jedno, v ktorom čase pôjde darca na odber, stále sa to počíta iba jeden pracovný deň.
Druhý rozmer však má aj pozitívna motivácia darcov. Sú takí, ktorí neváhajú, a krv idú darovať, lebo to cítia ako svoju ľudskú povinnosť a robia to absolútne nezištne. Darcov však máme stále málo a najmä v týchto ťažkých časoch vidíme, že rezervy sú veľmi nízke. COVID nám ukázal, aké sú rezervy nášho systému transfúznych staníc, kedy jedna kríza môže výrazne ohroziť dostatočné zásoby napriek enormnému nasadeniu ľudí, ktorí na tom pracujú. Jeden deň voľna navyše tak odstráni prekážku pre mnohých, aby išli darovať krv. Ostatne aj Červený kríž dlhodobo bubnuje na poplach, že treba viac podporiť darcov krvi. Rovnako ste si určite mnohí pozreli relácie, a hlavne spravodajské, keď o tom informovala televízia Markíza, keď o tom informovala televízia JOJ, keď o tom informovali, a budem aj citovať, Aktuality, Pravda a všetci denníky, všetky denníky, a chcem poznamenať, že aj ja, keď chodím naprieč Slovenskom, tak ma o to darcovia žiadajú. Našťastie sú aj takí zamestnávatelia, ktorí to pochopili bez zákonnej úpravy. V kolektívnych zmluvách majú nezriedka zakotvený deň voľna, navyše pri darovaní krvi. Zamestnávatelia vedia, že aj tak je z pracovníka menší úžitok, ale čoraz viac si uvedomuje aj to, že oni a ich zamestnanec robia niečo platné a dôležité pre celú spoločnosť.
Tu by som chcela spomenúť, že tento, táto novela zákona aj zosúlaďuje a práveže odstraňuje tú diskrimináciu darcov krvi, pretože napríklad si pozrime, prokurátori, sudcovia, policajti, títo to majú zakotvené v kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa. Čiže potom, potom to majú veľké firmy. Čiže ja neviem, či sa delíme na ľudí a podľudí, ale myslím si, že krv je rovnako cenná pre každého a rovnako, rovnaký zásah do organizmu každého človeka, ak ju daruje. Ľudská krv je nesmierne cenná tekutina. Každý z nás jej má v tele 4,5 do 6 litrov. Strata pollitra krvi, lebo je..., i darovanie, nemá na nás žiadne síce zdravotné následky okrem možno krátkodobej únavy. Naopak, ak jej stratíme viac ako 1,5 litra, tak môžeme zomrieť.
Ešte možno pre zaujímavosť, na Slovensku máme najviac ľudí s krvnou skupinou A. Tú má až 42 % ľudí a, naopak, najmenej krvné skupiny AB, ktorú má iba 8 % obyvateľstva na Slovensku. Bez krvi by nebol život a bez darcov by nebola krv potrebná pri chirurgických zákrokoch, možno pomôcť pacientom, ktorí trpia život ohrozujúcimi stavmi, možno pomôcť ľuďom žiť dlhšie a s vyššou kvalitou života, ale má to tiež dôležitú úlohu - darcovstvo - v starostlivosti o matku, o dieťa. Na minulej schôdzi tu prebehla obrovská diskusia a debata o tom, ako zachrániť započatý ľudský život. Takže verím, že aj pri tomto zákone vznikne diskusia a možno aj potreba prijať ho.
V Aktualitách.sk som čítala jeden článok, kde jeden darca krvi opísal svoj príbeh, ktorý hovorí o tom, že krv už daroval viac ako 30-krát a nikdy za to nič nechcel. Musím ešte upozorniť, že mnoho našich darcov odchádza darovať plazmu a krv do zahraničia, možno tu hneď, ako sa hovorí, za kopec, pretože sú finančne za to motivovaní. Naopak, ak chcete ísť darovať krv, musíte si vybrať jeden deň dovolenky, hovorí tento darca. Jeho zamestnávateľ totiž trvá na tom, aby krv šiel darovať ešte pred začiatkom pracovnej doby a hneď sa vrátil do práce. Napriek tomu, keď mu zavolajú z transfúznej stanice, že potrebujú jeho krvnú skupinu, tak neváha, ide a odčerpá si deň dovolenky, aby mohol pomáhať.
Vážené kolegyne, kolegovia, toto nie je politická novela, to je úprimná, ľudská úprava zákonu, ktorý, ktorú mnohí 17 rokov prehliadali. Kolegovia, prosím vás v mene všetkých darcov, ale aj pacientov, ktorí môžu ich krv potrebovať, doprajme spoločne ľuďom jeden deň voľna, zamestnancom deň, keď pôjdu darovať svoju krv. Možno spoločne zachránime o pár životov viac. Vráťme sa naspäť k novele, ktorá bola pred rokom 2003.
Dovoľte mi zakončiť citát, citátom pomocného biskupa, môj prejav, Mareka Forgáča, ktoré som si prečítala a zapísala ju: „Darcovia krvi doslovne darujú seba, aby zachránili zdravie a životy iných.“ A myslím si, že v tejto ťažkej dobe možno aj niektorých z nás.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2020 11:38 - 11:39 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 293 a ktorý všetci ste obdržali. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a Legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 289 z 5. októbra 2020 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali tieto výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní, a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu. Ďakujem.
Skryt prepis