Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.6.2021 o 19:32 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 19:32 - 19:34 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. No, Ľubo, s humorom tebe vlastným si popísal tú tragédiu, ktorú všetci normálni ľudia pociťujeme takýmto spôsobom v tejto republike, v tejto spoločnosti, v tomto spoločensko-politickom marazme, ktorý sem priniesla táto vládna koalícia. Aj to je pravda, že prvý raz v histórii pod vedením Matoviča jednoducho Sputnik nevyletel. To je všetko pravda.
Ale ten problém je oveľa väčší. Tento pán, ktorého dnes odvolávame, on sa pasuje alebo do martýra, alebo do spasiteľa. Aj jedno, aj druhé je hrozné. Je to proste čosi, ja to poviem veľmi slušne a nie tak, ako si to povedal ty, je to proste neštandardný človek s neštandardnými spôsobmi a má aj neštandardných lokajov. Veď títo úbožiaci, čo tuná sedia na tejto ľavej strane, veď oni, chudáci, veď 95 % z nich, ktorí ho obhajujú, tu v nasledujúcom parlamente nebude. On sa na nich tak vykašle a tak bude klamať stále, tak ako klame tu niekoľko rokov, veď on priniesol do tohto parlamentu jednu neuveriteľnú nekultúru, ktorá tu dovtedy nebola. Proste to je klamanie, klamanie, klamanie, a každého. On, on je taký klamár, že ešte klame aj sám seba. To je na tom to najhoršie.
No a títo ľudia, chudáci, mne ich je ľúto, čo mu veria, no skutočne ja sa stavím s kýmkoľvek, pri nasledujúcich ďalších voľbách my si ani nespomenieme na tieto niektoré mená, čo tu sedia po tejto ľavej strane, ani celá spoločnosť táto si nespomenie preto, lebo to sú proste lokaji. Tí lokaji za 4-tisíc euro tuná pritakávajú niečomu, a nevedia čo. Veď oni, keby nemali tie notebooky pred sebou, tak mnohí z nich nevedia povedať jednu faktickú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 19:14 - 19:28 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Cítim tu radosť u pána predsedu, neskrývanú. Ďakujem veľmi pekne. Tak budem sa snažiť to skrátiť teda, no.
Drahí priatelia, drahí kolegovia, vážené dámy a páni, o Igorovi Matovičovi by sa dala napísať ďalšia knižka. Jednu som už napísal a vrelo odporúčam. Ale tento priestor by som nerád venoval nejakým tirádam, pretože všetko, čo malo byť povedané, už povedané bolo, okrem jednej veci, ktorú na záver svojho príhovoru spomeniem, a Igorovi Matovičovi sa to páčiť nebude, vopred upozorňujem.
Začal by som tým, že Igor Matovič je prakticky už politická mŕtvola. To, že ho odvolávame, je skôr akousi analýzou vlády a toho všetkého, čo napáchala na slovenských občanoch, ale vo všeobecnosti sa zapodievať Igorom Matovičom nemá priveľký zmysel, pretože, opakujem, on je politickou mŕtvolou. On je ten najväčší slovenský politický lúzer v dejinách. Lúzer, to je to slovo, ktoré ho vystihuje. (Potlesk.) On prehral všetky súboje, všetko, čoho sa chytil.
Spomeňte si na to, ako v septembri minulého roku chytil do svojich rúk pandemické opatrenia, pandemickú krízu a začal ten náš veľký boj atómovky a Slovenské národné povstanie a podobne. Keď prevzal boj s pandémiou, tak na Slovensku, myslím, bolo 40-50 obetí. Keď končil svoj veľký, slávny boj s pandémiou, máme 12 600 mŕtvych, 12 600 mŕtvych ľudí. Toto je vizitka najväčšieho lúzra v dejinách. Lúzra, ktorý nie je schopný ani prísť a vypočuť si, čo poslanci Národnej rady o ňom hovoria. Tomu sa hovorí lúzer.
Viete, v Perinbabke bola zubatá s kosou, my sme tu mali asi takého zubatého so špajchľou. Človek, ktorý kvôli svojej mánii s testovaním bol ochotný obetovať 12 600 ľudí. Naozaj najväčší lúzer.
Ale nielen to. On priniesol do parlamentu, poviem to čo najslušnejšie, ten najväčší intelektuálny odpad pod slnkom. Pracovne im hovoríme pročkovia. Ľudia, ktorí netušia nič, nemajú žiadne morálne zábrany, žiadne vzdelanie, ale majú arogancie na rozdávanie. Tí sú ochotní tu prevrátiť celý svet naruby, aby sa na nich ich veľký Igor usmial. Toto je taká cháska, aká v tomto parlamente nikdy nebola, a Matovič sa roky snažil. Naozaj intelektuálny odpad, ktorý má hneď niekoľko frakcií.
Ako politológ tam vidím frakciu salarabanda, tá má dnes na čele premiéra. To sú tí, ktorí vyzývajú múdrosť, pani múdrosť, múdrosť. To je Heger. Jak sa volá ten bývalý? Krajčí. Salarabanda, takto ich pracovne nazvime.
Potom tu máme americké krídlo, Amerikánci, to tu máme Krúpu, Naďa a podobne. Tí by najradšej spravili zo Slovenska 52. štát v Spojených štátoch amerických.
Potom tu máme frakciu stredoveku, pani Záborská. Tá by nás tu najradšej rovno všetkých upálila ako bosorákov a bosorky.
Potom tam máme frakciu intelektuálov, pán Pročko, pani Tabák, pán Krošlák (smiech v sále), intelektuáli, intelektuálni titani, ktorí nám to tu pravidelne ukazujú, pán profesor, prepáčte, nie je (potlesk), pán profesor Pročko. (Smiech v sále.) No proste výkvet, výkvet Slovenska.
Ono ten Matovič chodil po tých uliciach, on sa asi niekde opil, vymietol nejakú ulicu, tam našiel Tabák, chytil ju spoza schodíkov, doviedol sem a my tu máme dneska Romanu Tabák a sme na to strašne hrdí.
A toto dneska riadi štát. On doniesol na Slovensko ten najväčší odpad. Čiže opäť lúzer. Mal priniesť múdrosť, pane, múdrosť, a priniesol Pročka. Toto je Igor Matovič.
Pamätáte si na jeho ďalší skvelý, úžasný úspech, ako tu vykrikoval po predsedovi Národnej rady, že je plagiátor, že je niečo na polici a že treba, aby sa okamžite vzdal funkcie, lebo si dovolil niečo opísať? A potom prestrih, rok na to a zistíme, že Matovič je plagiátor, že on si nielenže svoju prácu ani nenapísal, diplomovú, on ju ani nečítal. Tá slečna, ktorá mu to písala niekde v Chorvátsku, ktorej za to zaplatil, on si nedal ani tú námahu, aby si jej veľdielo prečítal. On netušil, že to bol plagiát. Toto je tá morálna autorita, to je ten vzor pre mládež, pre študentov. Opakujem lúzer. Väčšieho lúzra v Slnečnej sústave niet. To je Igor Matovič.
Potom chytil do ruky Sputnik. Ja som už vopred ľutoval ruských bratov, lebo keď chytí do ruky Sputnik Matovič, tak to mohlo dopadnúť len tak, ako to dopadlo. Ako nikto nespravil takú negatívnu reklamu Sputniku ako práve Matovič. A to sa akože snažil pomôcť. Keď ten človek chce ubližovať, tak to je katastrofa, ale keď sa snaží pomôcť, to je pomaly ešte väčšia katastrofa. On doniesol Sputnik, on si spravil fotečku a klasika, tým to preňho hasne. On nedoťahuje veci, on spraví marketing a potom už to nechá tak.
No lenže to ďalej bežalo. Zrazu čo s tým Sputnikom urobíme? Tak sme ho rvali tri mesiace do hlodavcov, jediný Slovák ho nedostal a on to považuje za úspech, že wau. Nebol schopný ani len zaplatiť načas ten ma..., nechcel som povedať magor, prepáčte, lúzer, to je to správne slovo. On to nebol ani schopný zaplatiť. A potom umožnil všetkým tým rusofóbom, aby sa tu vyburovali na Sputniku a počúvali sme všetky tie nezmysly, aká je zlá tá vakcína. Dokonca si tu Korčok s Remišovou poplietli vakcínu s biologickou zbraňou. Oni nám dneska hovoria, že my sme proti očkovaniu. A kto nazval vakcínu biologickou alebo geopolitickou zbraňou? Však oni tak zneistili Slovákov, no keď je jedna vakcína zbraň, tak prečo by nebola aj americká vakcína alebo britská vakcína zbraň? Tá britská zbraň je mimoriadne úspešná, zomierali na ňu ľudia po celej Európe na krvné zrazeniny. Takže zjavne najviac zneistil na Slovensku voči očkovacej kampani, no, pán Matovič. A to on chcel pomôcť. Preto hovorím, on je lúzer.
To nie je otázka toho, že on by nejaký bol zlovoľný, on je len proste taký Pat a Mat v jednej osobe. V ňom sa to bije, on to má v sebe oboje, aj Pata, aj Mata. A takýmto spôsobom doriadil Slovensko.
Viete, ale asi to najväčšie lúzrovstvo som videl v jeho vedení vládnej koalície. To je, on došiel, triumfálne viesť vládnu koalíciu s 25 percentami, všetko mal kompletne pod kontrolou a jeho potom malý Sulík so 7 percentami rozšlapol ako chrobáčika. Však ten ho tak vyškolil ako takéhoto lúzra, ako je Matovič, to ste nevideli. Ako si mohol nechať zo seba robiť takéhoto lúzra od Sulíka, ktorý je taký miniatúrny v rámci vládnej koalície. Jeho vyšachovali z pozície, jeho zobrali preč z úradu predsedu vlády a dneska sa tu strápňuje ako minister financií a on to ešte pomaly považuje za svoje politické víťazstvo. No čistý lúzer. A väčšieho lúzra naozaj niet.
Ja teraz nebudem opakovať, čo všetko o ňom rozpráva Sulík, ale si zoberte len tak, dobre, Matovič nie je celkom v poriadku psychicky, hej. Ale zoberte si, že ste úplne psychicky v poriadku a že sa vám toto stane, že vás vyškolí ako malého chlapca váš koaličný partner, že vás hejtuje, že vás neustále napáda, že z vás robí to, čo ste, idiota, a potom takto prisoľuje do tých rán. On ho zbavil pozície a teraz takto solí. Ten Sulík si nedáva, on to robí možno naschvál, aby vybuchol ten Matovič. Ale ako rozprávať teraz poníženému, ohrdnutému, zúfalému Matovičovi, že je odporný človek? Tak ten Sulík naozaj si to vychutnáva. To vidíte, že to je až taký markíz de Sade, že on si chce toho Matoviča vychutnať a solí ho a solí. A my už len čakáme, kedy úplne vybuchne ten Matovič. Ako človek nemusí byť nejaký psychicky na dne, ako je Matovič, aby mohol vybuchnúť, a ja si myslím, že pán Matovič pôjde z politiky ale rovno, ale že rovno do nejakého sanatória a tam už ostane celý život. Pani Pavlínka by si mala dávať pozor na budúcnosť, lebo to môže skončiť pre tú rodinu veľmi zle. Budú manžela mať v sanatóriu, kto sa o nich postará? Aj keď musíme uznať, že pani Pavlínka je jedna z najbohatších dám na Slovensku a pán Matovič je len bezdomovec, ktorý vlastne nič nevlastní.
No minister financií, to krásna kapitola lúzrovstva Igora Matoviča. Pamätáte si, prišiel s tým, že každému dieťaťu dá 200 eur. Odkedy to povedal na tej slávnej tlačovke, počuli ste o tom niečo? Nejak sa to zase vytratilo. To jak s tým Sputnikom, že sa odfotil a bolo a skončilo. Povedal 200 euro, mohol povedať rovno 1 000 euro, lebo z toho nikdy nič nebude. Čokoľvek Matovič povie, z toho nikdy nič na druhý deň neni. On si niečo vymyslí a spľasne to.
Hovoril tu o zvýšení DPH-čky, zase nič. Čokoľvek ten človek povie, tak je presný opak pravdou. Hovoril o 200 eurách pre rodiny, no a opak je pravdou, 13. dôchodok bol zobratý dôchodcom, minimálna mzda bola zobratá robotníkom aspoň v tej výške, ako sme ju prijali, to isté obedy zadarmo pre deti a tak ďalej a tak ďalej. Čokoľvek si on navymýšľa, z neho vychádzajú také sľuby, že to nedokáže nikto sľúbiť ako Matovič, ale realita je vždy kompletne iná. Lebo on je kompletný lúzer, totálny lúzer, Igor Matovič.
Viete, toto všetko je viac-menej vtipná epizóda v živote Igora Matoviča, menej vtipná v živote Slovenska, ale tá najsmutnejšia časť je to, čo skončilo tradíciou. Opäť začal veľkými sľubmi o spravodlivosti, o tom boji s mafiou a podobne. Počúvame to pravidelne, mafia je každé druhé slovo Igora Matoviča, ten vidí mafiu všade. To býva, takéto halucinácie mávajú pacienti. A teraz Igor Matovič prevzal ten boj proti tej zlej mafii spôsobom, že tu máme mŕtveho hrdinu Milana Lučanského a že sa dneska dozvedáme od exšéfa NAKY Branislava Zuriana, že v skutočnosti je úplatkár Mikulec, jeho slávny minister vnútra, Matovičov minister vnútra a dozvedáme sa, že tu je reálne systém narafičených udavačov a potvrdzuje to aj správa SIS a že na čele tohto systému udavačov je pán Makó. Lajo Makó, s ktorým sa Matovič pravidelne stretával, ktorý bol prakticky jeho človek a ktorý mu dneska dáva kráľovsky zarábať a posiela jeho firme cez Slovenskú poštu 10 miliónov eur za jeho dobre odvedené služby. Makó povie, že hentoho odkrágľujeme, vybavené, dostaneš 10 miliónov. Štátna korupcia. Toto je tá spravodlivosť Igora Matoviča. V tomto jedinom je Matovič úspešný, zatiaľ. Že dokázal zariadiť, že Milan Lučanský je mŕtvy. Viete a mňa až strasie vždy zlosťou, keď si tu, keď sa tu ten lúzer postaví a on sa tu hrá na veľkého bojovníka s mafiou. Ste ho dneska počúvali? Čo tu rozprával? Že on sa vidí ako Dávid v boji s Goliášom, on sa tu vidí ako Cattani, ktorý bojuje proti Cose Nostre - psychopat, reálny psychopat.
Viete, kto bojoval s mafiou? Milan Lučanský. Ten bojoval so skutočnou mafiou, ktorá odrezávala hlavy. Kto dal do basy toho Černáka? Alebo Branislav Zurian. To sú ľudia, ktorí bojovali s mafiou, reálnou mafiou.
Matovič urobil to, že sa postavil, došiel do politiky, povedal, vy všetci ste mafiáni a ja som jediný lietadlo a ja s vami idem bojovať. Toto urobil. Čo je skôr psychopacia a nie nejaký boj s mafiou. A to je, takýmto spôsobom on rozvrátil spravodlivosť na Slovensku. A dneska sa krásne ukazuje, že tu má odpornú štátnu korupciu, systém narafičených udavačov a že obeťou tohto celého je Milan Lučanský, človek, ktorého sme mali oslavovať ako hrdinu, obeťou je Branislav Zurian, ktorému tu vykopávajú dvere kukláči, namiesto toho, aby sme takýmto ľuďom ďakovali za to, že nás zbavili skutočnej mafie, nie tej mafie, čo má Matovič vo svojej prázdnej hlave.
Nechcem hovoriť dlho, ako som spomínal, takže to už ukončím.
Matovič prehral všetko vo svojej politike, je to maximálny lúzer.
A mám tu ešte jednu Matovičovu prehru a to je rozsudok Okresného súdu v Trnave. Okresný súd v Trnave rozhodol, že žalovaný Igor Matovič, ktorého som žaloval ja, Ľuboš Blaha, poslanec Národnej rady, za jeho výrok o mydlení baranov, okresný súd rozhodol, že „Matovič je povinný na vlastné náklady pred plénom Národnej rady Slovenskej republiky na najbližšej schôdzi Národnej rady,“ to je táto, „ktorá sa uskutoční po právoplatnosti tohto rozsudku, osobne predniesť ospravedlnenie žalobcovi“, to je mne, „v nasledovnom znení: "Ospravedlňujem sa pánovi doktorovi Ľubošovi Blahovi za nepravdivé výroky, ktoré som dňa 24. septembra 2020 ako predseda vlády Slovenskej republiky predniesol na pôde Národnej rady v rámci parlamentnej hodiny otázok 12. schôdze Národnej rady"...“
Viete čo, nebudem to ani opakovať, nechám to na Igora Matoviča ako darček. Pán Matovič sa ešte na tejto schôdzi, ak chce rešpektovať rozsudok súdu, ktorý prehral, musí ospravedlniť. Musí sa ospravedlniť za to, čo tu natáral, a ja mu odporúčam, aby sa ospravedlnil aj celej Slovenskej republike a všetkým občanom, čo napáchal. Za tých 12 600 mŕtvych, za to, ako rozvrátil politickú kultúru na Slovensku, za všetko, čo dobabral.
Je to lúzer a ja sa teším na jeho verejné ospravedlnenie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 18:16 - 18:17 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Kollár, nie nadarmo sa hovorí, že silné reči, skutek utek. Ja si počkám na vaše hlasovanie, aj na vášho kolegu Valáška, že ako sa dnes zachováte, lebo špeciálne pri zákone o štátnej službe som vám venoval pozornosť, pretože ako jeden z mála koaličných poslancov ste s pánom Valáškom kritizovali ten zákon, kritizoval som ho aj ja, lebo to je jeden nešťastný zákon – a, čuduj sa svete, pri hlasovaní čo sa udialo? Ani Valášek, ani Kollár na hlasovaní neboli. (Ruch v sále.)
Takže skúste, skúste trošku porozmýšľať (zaznenie gongu) aj nad tým, čo hovoríte a čo v skutočnosti robíte, lebo na jednej strane to tu kričíte, kritizujete aj dnes a možno sa stane vo finále to, že bude nočná hodina, bude sa hlasovať a zajtra poviete, že ste nedošli a nestihli ste hlasovať o návrhu na odvolanie pána Matoviča. Takže to je možno jedna rada.
A druhá rada, viete, keď používate argumenty pri tom, že prečo zahlasujete za odvolanie, tak skúste už vynechávať tie barličky typu SMER a HLAS, lebo to už fakt začína byť trápne, že stále – lebo SMER, lebo Fico, lebo Pellegrini, lebo HLAS, to už, to už je fakt trápne, tak skúste vlastné slová, vlastné argumenty a skúste to vyčítať tým svojim koaličným kolegom, že čo vám vadí na nich, a nie to, čo sme boli my.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 16:05 - 16:06 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán podpredseda, chcem poďakovať všetkým poslancom, ktorí mali faktické poznámky, ale využijem pár sekúnd z mojich dvoch minút iba na konštatovanie, že som predložil tým poslancom Národnej rady, ktorí prejavili záujem, dokument, ktorý potvrdzuje priame prepojenie hlavného slovenského udavača pána Makóa na firmu LAMA SK, ktorá získala obriu štátnu zákazku zo Slovenskej pošty. Tým len teda potvrdzujem, že to nebol z mojej strany žiadny výmysel, že týmto dokumentom reálne disponujem. Je to dokument podpísaný, dokonca tento dôkaz je podpísaný aj prokurátorom špeciálnej prokuratúry.
Preto považujem moju misiu v tomto okamihu za skončenú. Nebudem žiadať ďalej, hoci by bolo možno vhodné, to na neverejnom zasadnutí prečítať. Je to jedna, dve vety, ale znovu dávam možnosť každému jednému poslancovi, ktorý sa chce oboznámiť s týmto dokumentom, že na individuálnej báze bez toho, aby som mu dal kópiu z toho dokumentu alebo aby si z toho robil nejaké záznamy alebo kópie, som pripravený ho oboznámiť.
Ďakujem pekne ešte raz za faktické poznámky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 16:02 - 16:04 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega Fico, chcem ti poďakovať za tvoje vystúpenie. Myslím si, že všetko, čo si povedal, nie sú slová nás v opozícii alebo niekoho iného, sú to hlavne slová vyšetrovateľov a ľudí, ktorí sú z prostredia.
Keď vidím kolegov z koalície, ktorí tam sedia v počte 6-7, a keď z nich niektorí ešte vystúpia, úplne ako keby boli z inej planéty. A nehovoriac o tom, že tu nesedí ani jeden predstaviteľ vlády, čo sa v minulosti v živote, ale v živote nestalo. Je to úplne nedôstojné, kde už všetci dobre vieme v dnešnom, v terajšom okamihu, že terajší koaliční predstavitelia v roku 2008 (2018, pozn. red.) jednoznačne zneužili vraždu dvoch ľudí na to, aby si získavali politické body a klamali ako na bežiacom páse. Jediné ich bolo očierňovanie z hľadiska klamstva, zlodeji, mafiáni. To si dali ako volebný program a to si dali ako aj do programového vyhlásenia. Nič iné nevedia.
Nevedia ponúknuť riešenia ľuďom z hľadiska riešenia pandémie, sociálnych opatrení. Jediné, čo dokážu, dokážu kriminalizovať opozíciu. A to je výsledok aj toho, že keď nastúpili do vlády, tak prišla už viackrát spomínaná pani Remišová s pexesom, pán Sulík o tom, ako to ten Matovič dobre robí, a nehovoriac o Matovičovi, ktorý stal hentam za tým pultíkom a viackrát ukazoval na túto stranu, sem na opozíciu, aby sme šúchali nohami a čakali, dokým si NAKA po nás príde.
Je to jednoznačne preukázateľné zo strany Igora Matoviča ako toho človeka, ktorý je na vrchu tej pyramídy celej, ktorá riadi túto kriminalizáciu opozície, a sú na to jednoznačne preukázateľné doklady. Ani jeden z koaličných poslancov to nevyvrátil, ani sa k tomu nepostavil, ani k tomu nič nepovedal. Len všelijaké všeobecné frázy a zase útočenie, to typické ich, také, mafia, zlodej, ale žeby... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 15:54 - 15:56 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda Fico povedal, že sa kriminalizuje opozícia. Ja tvrdím, že SMER sa kriminalizoval už v komunálnych voľbách, a to preto, aby ste si tam vlastne dosadili svojich nominantov. A poviem príklad. Poviem test Fico, Vaľová, možná test Makó.
Keď v Humennom Transparency International napadlo stavbu strechy zimného štadióna za 480-tisíc, stalo sa to, že miestny podnikateľ nebol zapísaný v zozname poskytovateľov služieb pre verejný sektor za 480-tisíc, tak ÚVO naparilo Humennému pokutu a, samozrejme, tvrdilo, že tento, tento, tento... (Rečníčka, otočiac sa dozadu, žiada o nevyrušovanie.) Môžem poprosiť?
A napokon potvrdilo (zaznenie gongu), že tento, ten človek alebo táto firma, ktorá robila túto zákazku, mala byť vyradená z verejného obstarávania.
Čo sa stalo firme LAMA? Firma LAMA urobila to isté, ale dostala zákazku za 10 mil. Takisto ako firma v Humennom sa zapísala do registra poskytovateľov a čo sa stalo? Všetko je v poriadku! Čiže test Vaľová, keď bola primátorka Vaľová a pán Beblavý to udal cez Transparency, vtedy to bolo v poriadku, že nemohol sa zapísať do registra miestny podnikateľ z eseročky, ale firma LAMA sa môže zapísať a na tlačovke sa dopočujem, ako vehementne redaktorky obhajujú – a čo? Však on sa tam potom zapísal, všetko je v poriadku!
Ako je možné, vážení? Veď ten zákon sme tu schvaľovali. Veď zákon sa nezmenil! Ale viete, ako je to možné? Zmenila sa vláda. Teraz je všetko možné. To, čo kedysi v zákone nebolo možné, za čo sme dostávali pokuty, za čo boli vyradzovaní ľudia, teda zo zákaziek, dneska firma LAMA za 10 mil. je úplne v pohode, je to v poriadku, zapísala sa, aj keď to zákon nedovoľuje. Lebo ja som to prežila takéto. Zákon nedovoľuje sa zapísať do registra obstarávateľov, ale zmenila sa vláda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 15:47 - 15:49 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolega ma trochu predbehol, ale ja by som tiež chcel reagovať na ten článok. Ja som si ho ráno prečítal a bol som v úžase, nie ani v šoku, ale v úžase, čo sa tam písalo. Volá sa, že „Smrť Lučanského niektorí kolegovia oslavovali“. Tak keď už niekto oslavuje smrť generála pokrikmi "yes", "yes", palec hore, tak to je, to je hyenizmus.
Ale v tomto článku sa píše aj o tom, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Kysel žiadal ministra Mikulca, aby odvolal Zuriana, lebo má rovnaké praktiky ako Lučanský. Šéfa NAKA odstavili od akejkoľvek činnosti vo vyšetrovaní kauzy Očistec a vraj všetko manažoval prokurátor Kysel. Tento prokurátor v podstate hovoril aj o tom, že treba ho odstaviť, lebo asi sa nemá pán Zurian dostať k niektorým informáciám a pán Zurian uvádza, že „dozvedel som sa“, že „až o osemmesačnej nečinnosti v trestnej veci, ktorá sa týka podozrenia z daňových trestných činov súčasných vládnych politikov“.
Ďalej sa v článku hovorí o tom, že kajúcnik Čech označil pána Mikulca ako človeka, ktorý zobral niekoľko tisíc eur za IT systémy pre Vojenské spravodajstvo.
Tak ja sa pýtam, vyšetruje niekto pána Mikulca? Je to rovnaké výpovede kajúcnika ako v ostatných prípadoch? Vykopol mu niekto dvere alebo pán minister má nejaký špeciálny prístup?
Vy idete hovoriť o tom, že my sme boli mafia?! Mafia ste vy, páni, a veľká!
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 15:45 - 15:47 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán predseda, vo svojom prejave ste spomínali rozhovor exšéfa NAKY Zuriana pre Plus 7 dní a hovorili ste o politickom zemetrasení a povedali ste to veľmi správne. Prosím, prečítajte si tento rozhovor s exšéfom NAKY. Pán Zurian nie je strážnik na parkovisku. On je človek, čo vie, o čom hovorí, a ja odcitujem iba dva, dva krátke odseky.
Pýtala sa ho novinárka: „Naznačujete, že podozrenia voči súčasnej vláde pána Hegera sa vyšetrujú inak?“
Odpoveď pána Zuriana: „Áno. Akosi ticho je aj v ďalšej veci. Dano Čech, bývalý generálny riaditeľ sekcie daní na Finančnej správe, dnes kajúcnik, mi hovoril, že Mikulec“, to je minister vnútra, „vraj zobral niekoľko tisíc eur za nejaký IT systém, ešte keď pôsobil vo Vojenskom spravodajstve.“
Ako pokračuje pán Zurian: „Toto sa zametá pod koberec.“
Toto je ten slávny Matovičov minister vnútra, o ktorom sme tu už jednu schôdzu mali. Oni nielenže korumpujú Makóa, že mu posielajú 10 miliónov, aby udával ľudí, ktorých sa potrebujú zbaviť, oni si ešte aj chránia svojich vlastných zlodejov. Toto je neuveriteľný mafiánsky systém.
A ďalšia vec, čo hovorí pán Zurian. Hovorí o Milanovi Lučanskom. Pýta sa ho novinárka: „Ako ste sa dozvedeli o jeho smrti?“
A on hovorí: „Jeden z operatívcov mi poslal screenshot obrazovky, ako si policajti, ktorí robili na Lučanského prípade, cez aplikáciu WhatsApp zvestujú správu o jeho smrti. Bolo to samé „yes“, „yes“, palec hore, tešili sa, oslavovali. To bolo strašné. To bolo strašné.“
Vy ste obyčajní vrahovia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 15:43 - 15:45 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Pán predseda, z tvojho veľmi dobrého, vecného, argumentačného vystúpenia by som chcel vyzdvihnúť jednu dôležitú vec, a to naozaj, že nápad Igora Matoviča kriminalizovať a následne dostať opozíciu za mreže je niečo neskutočné, ale, žiaľ, pravdivé. A na tento cieľ si vybral svojich najbližších spolupracovníkov – ministra vnútra Mikulca a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Čoho sme svedkami? Zatýkania bez riadnych dôkazov, len na základe výpovede ľudí, ktorí v minulosti páchali závažnú ekonomickú trestnú činnosť, za ktorú by im v normálnom demokratickom štáte hrozili tvrdé tresty. (Zaznenie gongu.) A títo ľudia, z ktorých sa stali profesionálni udavači, sú naozaj schopní častokrát povedať čokoľvek na kohokoľvek, len aby sa vyhli trestom. A toto, toto je niečo nevídané, čo tu doteraz nebolo.
A o tom, že policajti diktovali výpovede kajúcnikom, tým kajúcnikom, ktorí sa stali profesionálni udavači, o tom svedčí aj správa Slovenskej informačnej služby. Žiaľ, koalícia a za výdatnej asistencie pani prezidentky Čaputovej a médií o tom nechce ani len počuť a všetko popiera.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 15:14 - 15:41 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, dámy a páni, vypočuli sme si už dnes toho pomerne veľa v Národnej rade a chcem zdôrazniť, že nemám odborné vzdelanie, aby som urobil osobný profil ministrovi financií Slovenskej republiky, ako ho on robí každému z nás. A to ani nie je úlohou môjho vystúpenia. Z jeho vystúpenia však by som si vybral iba dve alebo tri vety, ktoré potvrdzujú jeho vnútornú rozpoltenosť, ktoré potvrdzujú, že ako keby začal strácať cit pre realitu.
Zobral do rúk návrh na odvolanie na vyslovenie nedôvery a čítal tú časť, ktorá sa týkala jeho prepojenia na malú trnavskú firmu, o ktorej hovoril aj predkladateľ Peter Pellegrini. Zareagoval, že on nikdy o tej firme nepočul a nikoho nepozná a nemá žiadne prepojenie a že prvýkrát v podstate o tej firme sa dozvedel až vtedy, keď začala obstarávať antigénové testy. A potom bez zaváhania asi o 20 minút nato povedal, že preto sa obrátil na školu, do ktorej chodili jeho deti, aby testovali, lebo vraj osobne pozná majiteľa školy.
Neviem, aký je na to odborný lekársky výraz, ale fakt je ten, že majiteľ školy je majiteľ Eurolab Lambdu. Fakt je ten, že manželka, pri všetkej úcte, ja nerád vťahujem rodinných príslušníkov do politiky, pána Matoviča bola v správnej rade tejto školy a že deti pána ministra financií do tejto školy chodia. Takže prepojenosť ministra financií na spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá zarobila obrovské peniaze na nákupe antigénovým testov, je úplne, aleže úplne zrejmá a je mi ľúto, že niekto stráca takto cit pre realitu.
Dámy a páni, z podstaty politiky, ktorú prezentujú tu v Národnej rade Slovenskej republiky 26 poslanci za stranu SMER – sociálna demokracia, jednoznačne vyplýva, že musíme hlasovať za návrh, za vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Myslím si, že by v tomto okamihu už bolo nosením dreva do lesa, keby som prispel ďalším zoznamom argumentov, ktoré potrebujeme povedať, aby sme sa presvedčili, že Igor Matovič nepatrí nielenže na pozíciu ministra financií, ale že vôbec nespĺňa kritériá ani odborné, ani vzdelanostné, ani morálne, ani etické na výkon akejkoľvek funkcie v tomto štáte.
Mňa mimoriadne zaskočilo, že opäť pristúpil minister financií k zastrašovaniu opozície. A tejto téme sa chcem venovať aj v mojom vystúpení a chcem predložiť, pán podpredseda, aj návrh uznesenia v rámci môjho vystúpenia.
Opäť naznačuje, že má informácie o tom, čo sa deje v orgánoch činných v trestnom konaní, pretože už avizuje, čo sa všetko bude diať v najbližších dňoch, kto na koho vypovedá, ako vypovedá.
Dámy a páni, neviem, pokiaľ to hovoríme my v opozícii, chápem, že to nemusíte brať ako bernú mincu, ale ak to hovorí správa Slovenskej informačnej služby a ak to hovorí bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry pán Zurian, že sú priamo svedkovia, ktorí sú dnes v pozícii obvinených, ktorí sedia vo väzbe, tlačení a manipulovaní do výpovedí, tak môžeme hovoriť o hrubom zneužívaní trestného práva na boj s opozíciou na Slovensku a to nemôžeme akceptovať.
Dámy a páni, je nemožné, aby ak ide človek, ktorý je vo výkone väzby, na výsluch, tak predtým má tri operatívne výsluchy, kde ho pripravujú na to, čo má presne povedať, aké mená má povedať. Je nemožné, aby išiel po troch operatívnych výsluchoch na ten záverečný, finálny výsluch s poznámkami, na ktorých je dokonca napísané, že v ktorom okamihu má požiadať o prerušenie výsluchu, lebo sa cíti unavený. On presne vie, ešte len ide na výsluch, že v ktorom okamihu bude unavený, pretože sú tak dotýraní, tak sú domučení tí ľudia psychicky, že sú pripravení, len aby sa z toho pekla, v ktorom sa nachádzajú, dostali, schopní povedať čokoľvek na kohokoľvek a je im to už úplne jedno. Pretože vidia vidinu trestu, ako napríklad pre námestníka riaditeľa SIS pána Beňu, ktorý, doživotie mu hrozilo reálne za trestné činy, z ktorých bol obvinený, a skončil s podmienečným trestom odňatia slobody a s neuveriteľne vysokou pokutou vo výške 15-tisíc eur.
Samozrejme, že ľudia, ktorí sú obvinení a majú nadkvalifikované trestné činy, budú sa správať tak, aby sa čo najrýchlejšie z tohto pekla, ktoré vytvára táto vládna koalícia, aj dostali.
Ja nemám pochybnosti – a teraz vôbec to nepotrebujem rozvádzať to detailov –, že s nápadom pozatvárať opozíciu došiel Igor Matovič. O tomto už nikto v tejto krajine nepochybuje, pretože preukázali sme, že sa stretával, stretáva a pozná hlavných udavačov. Bol to sám pán Igor Matovič, ktorý vo výsluchu priznal, že sa niekoľkokrát stretol s jedným z najvýznamnejších udavačov pánom Slobodníkom. Sú tu ďalší svedkovia, ktorí hovoria, že sa Matovič stretol s Makóom a priznal to aj samotný Igor Matovič.
Ďalej musím použiť argument, ktorý by sa v mojom prípade použil ako korunný dôkaz, že Igor Matovič dobre pozná pána Suchobu, ďalšieho kajúcnika a udavača. A ten argument podopriem tým, že sú spolužiaci zo školy vysokej. Hoci hovoriť o žiakovi a študentovi Matovičovi, to vyžaduje veľkú mieru predstavivosti, samozrejme, ale taká je slovenská realita. Ktorýkoľvek spolužiak na základnej škole, strednej škole, vysokej škole, aj keď nás bolo v ročníku 500, samozrejme, je človek, za ktorého ja zodpovedám a nesiem za neho celú vinu. Takže v tomto tiež môžme tento argument použiť na Igora Matoviča.
Je pravda, a preukázali sme to, dámy a páni, že Slovenská informačná služba obdržala 20 mil. eur, použijem žargón, keďže máme majstrovstvá Európy vo futbale, ako nejaké prestupné z medziobdobia, kedy nemal žiadnu prácu, do Slovenskej informačnej služby. Aby to nebolo iba v polohe, ktoré použil predkladateľ, pretože, samozrejme, pri návrhu musel byť v niektorých situáciách aj všeobecnejší, tak vám to presne zopakujem.
1. 6. 2020 odchádza pán Makó z toho Kriminálneho úradu Finančnej správy a potom tu prichádza takto.
Šiesteho, prepáčte, 5. júla 2020 prichádza prvá tranža 5 mil. na Slovenskú informačnú službu a nazýva sa to, že prekročenie limitu výdavkov.
Potom je to 8. 12. 2020, zase prekročenie limitu výdavkov 10 mil. eur, už sme na 15 miliónoch.
Potom je to 18. 2. 2021, prekročenie limitu výdavkov, ďalšie 4 mil., sme na 19 miliónoch. A aby sme boli teda korektní, nebolo to presne 20 mil., ale bolo to 19 946 212 eur, lebo posledná tranža bola 21., myslím, februára 2021.
Jednoducho hotovo, tu je dôkaz, že tvrdenia, ktoré potvrdzovali zaplatenie určitého obnosu peňazí Slovenskej informačnej službe, aby prikryla tohto človeka, sú tvrdenia podložené konkrétnymi písomnými dôkazmi.
Viete, čo je hrozné, dámy a páni? Že najvýznamnejším udavačom Slovenskej republiky je dnes zamestnanec Slovenskej informačnej služby. Najhroznejšie na tom je, že tento človek ešte aj bere peniaze. Je obvinený z mimoriadne vážnej trestnej činnosti a má také úľavy, o ktorých sa jednoducho nesníva podľa mňa nikomu, ani keby pozeral tie najfantastickejšie filmy o mafii, o Cosa Nostre, ktorá tu už dnes bola spomínaná niekoľkokrát, alebo o rôznych kajúcnikoch a udavačoch, ktorí mafiu zradzovali či už v talianskych, alebo amerických dejinách.
Ono to znie ako z filmu, ale on fakt leží v Dubaji pri bazéne v luxusnom hoteli. On naozaj lieta súkromným lietadlom na územie Slovenska. Nemáme zatiaľ potvrdené, kto to financuje, ako to financuje, ale pravda je taká, že pán Makó je jeden z tých udavačov a kajúcnikov, o ktorých presne hovorí tá správa Slovenskej informačnej služby, ktorá prišla sem do Národnej rady a ktorú tu čítal pred všetkými poslancami Národnej rady predseda Národnej rady.
Veď tá správa hovorí úplne jasne. Je tu pracovná skupina, ktorá manipuluje s týmito ľuďmi, ktorá ich pripravuje, ktorá tlačí na nich, ktorá im dáva všetky informácie o predchádzajúcich procesných úkonoch. Cieľ je jasný, voči vybranej osobe poskytnúť krivé svedectvo, krivé obvinenie, aby tento človek bol okamžite zadržaný.
Dámy a páni, a teraz urobím reklamu jednému týždenníku, hoci to nerád robím, lebo to je bulvárny týždenník, nech si každý prečíta, čo porozprával bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry pán Zurian pre týždenník Plus sedem dní. Keby táto krajina fungovala, ako nefunguje, okamžite by musela vláda Slovenskej republiky podať demisiu.
A tak ako ja, aj po mne predseda vlády Peter Pellegrini vie, že keby sa to nám stalo, že by toto porozprával o našom pôsobení riaditeľ, bývalý, ktorý odišiel pod nátlakom z tejto inštitúcie, toľko chochmesu máme a vedeli by sme, čo máme urobiť. Jednoducho okamžite by muselo dôjsť k demisii, pretože to, čo hovorí riaditeľ NAKA, bývalý, je dôkaz úplného rozvratu policajných zložiek, ale predovšetkým dôkaz toho, že správa Slovenskej informačnej služby neklamala ani v jednom jedinom riadku. To, čo sa hovorí, je úplná pravda.
Dámy a páni, nechcem ísť do nejakých špeciálnych detailov, ale mohol by som veľa hovoriť, v akom stave sú dnes niektorí obvinení a čo ešte mnohých obvinených aj čaká, pretože peklo, ktoré im pripravili vyšetrovatelia a prokurátori, predovšetkým z Úradu špeciálnej prokuratúry, o tom presne hovorí pán Zurian vo svojom článku, o ktorom som teraz hovoril.
Ale predsa nie je možné – a teraz sa pozastavme a bol by som veľmi rád, keby ste sa nad tým zamysleli najmä vy, dámy a páni, vo vládnej koalícii, čo to je už za neľudskosť, keď špeciálny prokurátor právoplatne odsúdený, ktorý by mohol mať nejaký zmysel pre život, pre zdravie už len preto, že to, čo sa mu stalo, sa mu stalo. Áno, bol to nedbanlivostný trestný čin, a že mimoriadne nepríjemný, ale jednoducho je právoplatne odsúdený. Tak on podá podnet ministerke spravodlivosti pani Kolíkovej, aby podala dovolanie a vrátila naspäť obvinenú Moniku Jankovskú do väzby. Ženu, ktorá má zlomené zdravie, pretože bola psychicky týraná, bola psychicky mučená. Môže o tom veľa rozprávať. Ženu, ktorá zaplatila všetko, čo mala zaplatiť z hľadiska tej dane za to, že je podozrivá. Bola veľmi dlho vo väzbe a teraz je stíhaná na slobode, čo je úplne bežný jav. On chce ženu, ktorá má zlomené zdravie, ktorá len tak-tak prežila ten pobyt vo väzbe, opäť hodiť do výkonu väzby. A najlepšie bude, keď sa to urobí teraz, keď je vonku 37 stupňov. A nech ju dajú na piate poschodie ženskej väznice, kde je plechová strecha, a nech si to tam jednoducho pani Monika Jankovská užije.
Ja teda žiadam pána Lipšica, humanistu na pozícii špeciálneho prokurátora, viete čo, pán Lipšic, a odkazujem to odtadiaľto z pultu z Národnej rady, evidentne chcete pani Jankovskú zabiť. Tak viete, čo urobte, zoberte ju a zhoďte ju z mosta alebo ju zoberte na 13. poschodie nejakého vežiaka a rovno ju hoďte dole. To bude k nej milosrdnejšie, humánnejšie ako to, čo s ňou idete teraz robiť.
Takto sa pracuje na Slovensku. Takto sa bojuje s opozíciou. Nie tým, že by ste prišli s nejakými nápadmi, ktoré by boli lepšie pre verejnosť. Ja som zatiaľ nič nepočul, pokiaľ ide o vládnu koalíciu, čo by nejako prekvapilo, že ste lepšie pripravení.
Byty staviate už rok a pol, a stále ešte ani jeden som nevidel. Peniaze rozdávate, ešte som stále žiadne nevidel, a všetky smerujete k rómskym rodinám. Chápem, že vás volili Rómovia a potrebujete udržiavať telesnú teplotu tejto skupiny voličov. Rozumiem tomu. Ale povedzte mi, prosím, ešte niečo také úžasné, čo ste za ten rok a štvrť okrem toho, že sa nám vyhrážate, vykopávate dvere predstaviteľom opozície a robíte zle, čo ste ešte niečo také fantastické v tejto krajine urobili?
Je šokujúce, dámy a páni, že to nekončí len pri tom, že nájdu si nejakého udavača, ktorý je obvinený zo závažnej trestnej činnosti, a ho vydierajú, keď nebudeš hovoriť a vymýšľať si, no tak pôjdeš na 25 rokov do väzenia, alebo budeš hovoriť a potom sa môžeš opaľovať v Dubaji v luxusnom hoteli a môžeš chodiť po rodnej obci Jelenec a možno môžeš mať aj ďalšie výhody.
Už aj to je silná káva. Ale podstatne silnejšia káva, dámy a páni, je, keď sa štát rozhodol, že týchto ľudí bude ešte aj korumpovať. To nie je, že im dám nejakú výhodu. Toto nie je výhoda, to je čistá korupcia, pretože za to, že Makó a jeho firma dostali významnú štátnu zákazku a ešte o mnohých veciach nevieme, ešte ich preverujeme, sa od, pochopiteľne, Makóa očakáva, že bude rozprávať a že si bude ďalej vymýšľať. Našťastie Makóov príbeh je na konci, pretože kto ešte bude veriť takémuto človeku? Jeho príbeh, ktorý dáva v prípravnom konaní, stráca na akejkoľvek autorite a význame pri pohľade na to, čo urobil so Slovenskou poštou, a je prakticky nepoužiteľný v konaní pred súdom.
Mrzí ma, pretože my nestrieľame od boku, som to povedal tisíckrát. Keď sme tvrdili, že firma LAMA, ktorá dostala zákazku od pošty v objeme 10 mil. eur, cirka, bez DPH, že táto firma reálne patrí a je kontrolovaná pánom Makóom, tak ste mnohí kričali, že to nie je pravda, že dajte dôkazy, dajte dôkazy. Keď to v roku 2018 alebo ´19 písali Aktuality a ďalšie médiá, ktoré nás nenávidia, vtedy ste to brali ako fakt, že Makó je prepojený na LAMU, lebo to bolo proti nám. Ak to teraz má slúžiť ako dôkaz proti vám, zrazu to už dnes nie je žiadna pravda.
Obludnosť je v tom, že je tu Slovenská pošta, štátna akciová spoločnosť, a táto štátna akciová spoločnosť, mimochodom pod kuratelou pána Sulíka, pretože nominant pošty bol vybraný pánom Sulíkom. A bol som prekvapený, že pán Sulík, že sa k tomu aj vlastne prihlásil. Bola hodina otázok, kde o tom veľmi otvorene hovoril a začal obhajovať tento biznis na Slovenskej pošte. Slovenská pošta zadá ochranu nehnuteľností, prevoz peňazí, stráženie bezpečnostnej službe, na čele ktorej a ktorú vlastní a ktorú jednoducho kompletne kontroluje človek obvinený z mimoriadne závažnej ekonomickej trestnej činnosti.
Prečo asi tak? Nech mi nikto nepovie, že to je len taká náhodička, že oni išli do súťažičky a v súťažičke vyhrali, všetko je transparentné a čisté. Lebo nám odpovedáte, to je čisté, to je zákonné, lebo to je v súlade so zákonom. Veď aj za našich vlád bolo všetko v súlade so zákonom. Ale keďže to bolo za našich vlád, to nestačilo, lebo vy ste ešte mali 85 prívlastkov k tomu, aby to bolo nielen zákonné, ale neviem ešte aké.
A čo je toto? To je obyčajná špinavá štátna korupcia špinavých udavačov. Nič iné za tým nikto dnes nemôže vidieť.
Nepôjdem do detailov, pretože dobre vieme, že bolo zmanipulované aj výberové konanie. Táto firma nespĺňala základnú požiadavku, nebola zapísaná v Registri partnerov verejného sektora. Tu v tejto partii sedia ľudia, ale aj v partii okolo Petra Pellegriniho, ktorí niesli zodpovednosť a vedia, čo to je verejné obstarávanie, čo to je podpísať nejaký papier v nejakej situácii. A vedia veľmi dobre, že podľa zákona musí byť spoločnosť napísaná v Registri partnerov verejného sektora, ak chce obchodovať so štátom.
Samozrejme, firma LAMA nebola zapísaná. Tak čo urobili? Rýchlo zobrali jednu námietku, vytvorili časový priestor a LAMA si medzitým všetko upratala, vrátila sa naspäť do súťaže. Jasné, vyhrala, bum. To je ale náhoda. Firma najvýznamnejšieho udavača na Slovensku.
Vážený pán podpredseda, neviem, ako to mám urobiť procesne teraz, alebo procedurálne, možno sa budeme musieť poradiť s organizačným odborom, máme informácie, dôkazy písomné, ja ich tu mám. Nemôžem však v tomto okamihu povedať, či sú klasifikované ako vyhradené, dôverné alebo aký majú stupeň utajenia. Neviem. Ale je to autentický doklad, ktorý mám k dispozícii. Tento doklad bez akýchkoľvek pochybností, opakujem, bez akýchkoľvek pochybností potvrdzuje, že firma LAMA patrí pánovi Makóovi. Bez akýchkoľvek pochybností, ešte raz to opakujem a ja nestrieľam, keď vám hovorím, že to máme, tak to máme.
Ak to chcete vidieť, dajte neverejné zasadnutie na desať minúť alebo na tri minúty. Stačia tri minúty. Ja vám prečítam, čo povedal pán Makó o tejto firme, lebo máme k dispozícii jeho výpoveď. Ním podpísanú výpoveď. A tam presne povedal, ako to je s tou firmou LAMA a jeho osoby.
Viete, ale my sme už tiež ľudia, ktorí rozmýšľajú pri vás, čoho ste všetkého schopní. Zurian zavolá svojmu synovi, že choď im odomknúť, tým policajtom. Nepočkali ani 15 minút, tie fotky tých vyvalených dverí ste, dúfam, videli. Toto je váš štýl: zastrašiť, zadržať, zobrať a poutláčať.
Preto procedurálne znovu to pripomínam, tuto mám fyzický dôkaz, ak ho chcete počuť, ja nepôjdem teraz do rizika, že tu vyjdem von a na mňa hodíte nejaké komando policajtov. Ja ho tu prečítam, ten dôkaz, ale chcem v tejto situácii zasadnutie neverejné. Stačí mi minúta neverejného zasadnutia, lebo minimálne som presvedčený, že asi to nemá väčší stupeň ochrany, ako je vyhradené alebo asi vyhradené, čo by malo postačovať pre účely Národnej rady Slovenskej republiky. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, dovolím si vás prerušiť. Sám viete, že to nie je možné takto urobiť narýchlo, že na niekoľko minút, aby sme sálu zabezpečili na vyhradené, tak treba polhodinovú prestávku.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Dohodnime sa tak, dobre, dohodnime sa tak teda, pán podpredseda, kto chce...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Takže ja, ja nie som...

Fico, Robert, poslanec NR SR
Dobre, prepáčte, prepáčte.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Áno. Nech sa páči.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Kto chce, ja mu to ukážem. Ja nepôjdem teraz do žiadneho rizika. Mám to. Kto má záujem to vidieť, dôjdite ku mne. Presne vám ukážem, čo povedal Makó o firme LAMA, a vtedy potvrdíte, že nestrieľame a že ste skorumpovali najvýznamnejšieho slovenského udavača.
My sme chceli, pán podpredseda, na túto tému hovoriť už na mimoriadnej schôdzi. Rešpektujem, nebol schválený program. Ja viem, aká je politická realita, ale predsa len táto schôdza je predovšetkým aj o tejto téme.
Všimnite si, koľko času venoval pán Matovič téme, ktorá sa týka právneho štátu alebo likvidácie právneho štátu, že čo všetko sa bude diať. Ja som mal pocit, že tu stojí generálny prokurátor alebo minister vnútra, ktorý je odvolávaný. Ale tu bol minister financií, človek, ktorý preukázateľne riadi túto pyramídu cez Mikulca smerom dole k vybraným vyšetrovateľom, operatívcom a, bohužiaľ, aj vybraným prokurátorom špeciálnej prokuratúry a, bohužiaľ, zdá sa mi, že už aj voči niektorým sudcom.
Poznáte krajinu, dámy a páni, kde by v priebehu piatich mesiacov Ústavný súd Slovenskej republiky vydal dve rozhodnutia, dva nálezy, a konštatoval, že sudca Najvyššieho súdu, jeden, ten istý, stále Kliment v dvoch prípadoch hrubo porušil základné ľudské práva sťažovateľov? Ja som bol vždy v tom, že sudcovia na Najvyššom súde sú na ochranu ľudských práv, a nie na porušovanie ľudských práv. A nič sa nedeje!
Napíšeme ministerke Kolíkovej podnet na začatie disciplinárneho konania, ani neodpíše. To už je jednoducho vaša úroveň, samozrejme, pretože vy ani to neviete, že minister zodpovedá parlamentu ako exekutíva zákonodarnej moci.
Ale budeme v tom pokračovať. My budeme používať všetky legitímne prostriedky, aby sme na tieto veci upozorňovali.
To, čo predvádza a za čo je zodpovedný Igor Matovič, je jeden z hlavných dôvodov. Ostatné dôvody boli dostatočne prezentované v návrhu, ktorý predniesol predkladateľ v mene skupiny opozičných poslancov.
Ale chcem využiť túto možnosť a predkladám návrh uznesenia, ktorý som už v podstate odôvodnil v mojom vystúpení, pretože sa dotýka podstaty tejto schôdze. Dotýka sa odvolávania človeka, ktorý sa rozhodol v svetle 50. rokov minulého storočia zneužívať trestné právo v boji proti opozícii, lebo inak to nevie. Veľmi bolo to presne povedané, najprv si mysleli, že to len tak urobia a potom, keď zistili, že to nejde, tak začali vyhľadávať, uplácať, korumpovať, tlačiť, týrať a neviem čo, udavačov, kajúcnikov, ktorí dnes robia špinavú robotu, ktorú robia.
Navrhujem preto, aby sme v rámci tejto schôdze, keď bude hlasovanie o uzneseniach, hlasovali aj o nasledujúcom návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky z dnešného dňa, to znamená z 30. júna 2021, k štátnej korupcii.
Národná rada Slovenskej republiky
A. s veľkým znepokojením prijala správu Slovenskej informačnej služby, adresovanú predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorej sa konštatuje manipulácia s trestnými konaniami na základe vyhľadávania spolupráce a koordinácie s tzv. univerzálnymi svedkami s cieľom obviniť vybrané osoby zo závažnej trestnej činnosti, čo vedie k deštrukcii základov právneho štátu a vysokej pravdepodobnosti krivých obvinení a nezákonného vzatia do väzby;
B. odsudzuje praktiky vlády Slovenskej republiky vedúce k nemorálnej motivácii tzv. univerzálnych svedkov a kajúcnikov udavačov, podozrivých zo závažnej trestnej činnosti, pokračovať v poskytovaní nedôveryhodných svedectiev proti vybraným obvineným osobám, akou je oficiálne potvrdená a účinná obchodná zmluva medzi Slovenskou poštou, akciová spoločnosť, a súkromnou bezpečnostnou službou LAMA SK, s. r. o., v objeme 9,5 mil. euro bez DPH, ktorú bez akýchkoľvek pochybností kontroluje a riadi jeden z najaktívnejších slovenských kajúcnikov obvinený L. M. – používam v tomto prípade skratku, hoci myslím si, že už to nemá žiadny praktický význam, všetci dobre vieme, o akých osobách hovoríme. A
C. žiadam vládu Slovenskej republiky, aby okamžite prijala všetky potrebné opatrenia a zabezpečila, že Slovenská pošta, akciová spoločnosť, okamžite odstúpi od vyššie uvedenej zmluvy so spoločnosťou LAMA, s. r. o., a po druhé aby zabezpečila dôsledné prešetrenie, či nedošlo k uprednostneniu tejto súkromnej firmy pri verejnom obstarávaní.
Dámy a páni, 26 poslancov strany SMER – sociálna demokracia podporí aj tento návrh uznesenia, ktorý som teraz predložil, ale predovšetkým sa v plnej zostave hlásime k návrhu na vyslovenie nedôvery pánovi Igorovi Matovičovi, ktorý je členom vlády a je poverený riadením Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis