Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2021 o 10:44 hod.

MUDr. PhD.

Vladimír Baláž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 17:06 - 17:08 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Suja, tak presne ako si povedal z hľadiska toho problému, ktorý tu teraz máme, hovoríme hlavne o tom, že sa jedná o poslanecký návrh pri tak ťažkom zákone. Však to teraz v rozprave potvrdila aj kolegyňa so SaS-ky, ktorá povedala, že je to veľmi ťažká téma a oni sú takí radi, že dali si 15-dňovú lehotu na to, že sa môžu v rámci medzirezortného pripomienkového konania k tomu niekto vyjadriť. Však všetci dobre vieme, že pokiaľ sa jedná o takto ťažké zákony, novelizácie a myslím si, že tento je. Lebo to potvrdili viacerí, že už sa dlhé roky o tom rozpráva, tak sa k tomu robia konferencie, semináre.
Však my máme v rámci dôvodovej správy napísané, že nevedia, ministerstvo financií hovorí o tom, že nie je zrejmé, akým spôsobom a z akých zdrojov bude pokrytá starostlivosť o tieto pozemky. Nevedia kvantifikovať predpokladané zvýšenie vplyvu na rozpočet verejnej správy a to nie len na bežný rok, ale aj na tie nasledujúce. Však k tomu sa musí vyjadriť hlavne aj zo sociálnej oblasti z hľadiska dopadu nezamestnanosti a ďalších, kde príde množstvo ľudí o prácu, Inštitút sociálnej politiky, z hľadiska financií - Inštitút finančnej politiky. My nemôžeme povedať, že dáme 15 dní na to, aby sa ľudia vyjadrili a všetko bude v poriadku. To musia byť mesiace, aby sme tento, túto novelizáciu nastavili tak, aby proste, keď príde druhá vláda, to nezrušila a nezmenila.
Lebo tak, ako to teraz chystáte, to môže nastať. Takže chcem poprosiť kolegov, tak ako som dal procedurálny návrh, nech sa táto novelizácia poslaneckého návrhu stiahne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 17:01 - 17:02 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Pán poslanec, som veľmi rád, že ste svojou odbornou odbornosťou vniesli do tejto problematiky to, čo ste tu povedali. Ja by som sa páni poslanci vás niečo spýtal, ktorí ste prišli s týmto návrhom.
Štyridsaťosem percent je v súkromných rukách. Nemáte od žiadneho urbariátu alebo od súkromných vlastníkov žiaden súhlas na pozemky, ktoré sme dali do Natury 2000. Nevyplácate tú vyhlášku, podľa ktorej sa vyplácajú náhrady za to, že nemôžu podnikať v lesnom hospodárstve, som tvoril ešte ja v roku 2008.
Prečo to hovorím? Otvárate Pandorinu skrinku páni. Pokiaľ to dajú na Ústavný súd, zaplatíte tri roky dozadu urbariátom a súkromným vlastníkom to, čo ste do dnešného dňa neplatili. Čo štát neplatí. Jedna časť sú štátne lesy, ktoré takisto nedostávajú nič, kde, ktoré sú na; a ďalšia vec, páni, chcem sa vás spýtať odborne, keď to otvárate. Máme vôbec jeden národný park, ktorý spĺňa kritériá? Tak by som poprosil, keby sme sa vysporiadali s vecami, vysporiadali sa to, čo bolo dané do Natury 2000. Požiadali súkromných vlastníkov, aby s tým súhlasili a zároveň, samozrejme, aj každý je za ochranu prírody, ale potom im musíme tým súkromným vlastníkom aj zaplatiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 16:24 - 16:26 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Ďakujem všetkým kolegom, kolegyniam, ktoré vystúpili. Mrzí ma, že pani Kozelová odišla, lebo som jej chcel nejaké veci vysvetliť, lebo myslím si, že nemá správne informácie a klamala v tom, čo povedala.
Mrzí ma v prvom rade to, že pod týmto poslaneckým návrhom je podpísaných 18 koaličných poslancov a ani jeden z nich nevystúpil minimálne s faktickou poznámkou. Ani jeden z nich. Čiže neviem, čo si mám o tom myslieť. To znamená, že proste niečo vám predložili alebo vám niečo dal pán minister Budaj, alebo narýchlo to poďme zbúchať, tak ste sa rýchlo všetci náhodne niekde na chodbe pod to podpísali za tie dva dni a ste to sem predložili.
Pani Kozelová, pani Kozelová hovorila o nejakom stretnutí. Áno, bolo nejaké stretnutie, ktoré ste si vy v koalícii zorganizovali úplne narýchlo, potajomky, potichu, kde ste narýchlo zvolali všetky nejaké organizácie, aby ste si spravili alibi na verejnosti, kvôli tomu, že ste sa akože snažili komunikovať s odbornou širokou verejnosťou. Ja sa nečudujem tým poľovníkom, resp. tým ďalším, ktorí sa postavili a odišli preč. Lebo možnože keby vám tam aj desať hodín rozprávali o tých veciach, tak by ste mávli rukami, aj tak by ste to sem predložili a nič by ste s tým nerobili.
Na ten, na to vaše stretnutie, ktoré ste si organizovali, boli pozvaní len vaši koaliční, vy koaliční poslanci. Ani členov opozičných, aspoň členov výboru pôdohospodárskeho že by ste na to zavolali, ktorí by vám povedali možnože troška inú pravdu a inak by argumentovali, len ste sa báli. Ja neviem, či teda sa pýtam, kladiem si otázku, že či ste si tam, či ste si sami sebe ste sa tam v rámci toho stretnutia presviedčali, že či to je správne, alebo to nie je správne. Takže ja sa nečudujem ani tým organizáciám, ktoré stade odišli, takže úplne, úplne pošliapavate, myslím si, legislatívny proces v tomto smere.
A čo sa týka nejakej devastácie píl alebo čo, však píle sú, ale ja nehovorím o pílach, ja hovorím o spracovateľskom priemysle. Však vy na píle nespravíte stoličku, stôl, skrine alebo neviem aké veci, však to zrobí úplne nejaká iná fabrika.
Takže ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 16:22 - 16:24 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Akokoľvek sa tu budeme presviedčať mnohými argumentami o tom, že je správne predkladať takýto návrh zákona poslaneckým návrhom, tak dospejeme len k tomu, že takéto čosi sa deje, keď je nejaká krízová situácia v koalícii, že majú tieto dva rezorty, dve rôzne strany napríklad OĽANO a SaS-ka, ale ak tieto dva rezorty má jedna strana a jedna z toho predkladá návrh zákona prostredníctvom poslancov a ten rezort, v tomto prípade poľnohospodárstvo, nesúhlasí s týmto návrhom, tak čosi tu neni v poriadku, čosi čo nemá logiku.
Áno, stávalo sa aj v minulosti, že sa takéto návrhy zákonov o takej vážnej a ťažkej téme, ako je zmena kompetencií rezortov, stávali sa. Ale buď to koalícia zastavila, alebo ten návrh podporili susedia, ktorí sedia v lavici s dotyčnými poslancami, ale nikdy sa seriózne o takýchto veciach nerokovalo.
Ochranári majú právo na názor a mnohé názory sú dobré, ja ich beriem. Ale nemôžu si osobovať právo na mnohé veci, o ktorých ani netušia. Riešiť otázku zmeny kompetencií, ktoré má sociálno-ekonomické dôsledky, ktoré má celkovo spoločenské dôsledky aj hospodárske, veď to je čosi, čo pravdepodobne si nikto nevie ani predstaviť, že by sa také mohlo diať. No u nás sa to deje.
Richard Takáč, ďakujem ti za tvoje vystúpenie. Načrtol si, myslím si, že dobre, odborne, o čo tu vlastne ide. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.7.2021 15:40 - 16:07 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán podpredseda.
Kolegyne, kolegovia, vyjadrím sa aj ja k novelizácii zákona 543/2002 o ochrane prírody a krajiny, ktorý bol sem predložený ako poslanecký návrh, podotýkam, poslanecký návrh. Pre upresnenie, bolo to aj v odôvodnení, jedná sa vlastne o presun správy štátnych pozemkov v 3., 4. a 5. stupni ochrany pod Štátnu ochrany prírody, to znamená ŠOP-ku. Ide o presun správy nielen lesných pozemkov, podotýkam, lebo všetci hovoríme len o lesných pozemkoch, ale jedná sa o aj o klasické pozemky, o pôdu, o trvalé trávnaté porasty. To znamená, že o pozemky lesné, ktoré sú v správe štátnych lesov, o pozemky, ktoré sú v správe Slovenského pozemkového fondu. Chcel by som úplne na začiatku vyzvať koaličných poslancov, ktorí predkladajú daný poslanecký návrh, aby stiahli túto novelizáciu presunu správy lesov a pozemkov a vyzývam ich na to, aby to bolo predložené riadne ako vládny, vládny zákon, ktorý by išiel do medzirezortného pripomienkového konania, kde budú mať možnosť sa vyjadriť všetky dotknuté organizácie, odborné či aj laické, široká verejnosť, ľudia z regiónov, tí, ktorí čo majú do tohto povedať.
Chcel by som povedať, že takéto snahy alebo takéto úvahy boli aj v minulosti v prechádzajúcich volebných obdobiach a vždy to bola veľmi, veľmi ťažká téma. Vždy sa to komunikovalo na vysoko odbornej úrovni a ja si myslím, že je to úplne dehonestácia toho, že sa to dáva poslaneckým návrhom.
Chcel by som povedať koaličným poslancom, že keď sa to nastaví úplne od začiatku zle a ide to poslaneckým návrhom, podotýkam, príde druhá vláda, to zmení, lebo to je úplne zle od začiatku komunikované. Tento poslanecký návrh, ktorý tu máme momentálne, je narýchlo napísaný. Všetci dobre vieme, že do piatka sa predkladali návrhy na túto schôdzu a neviem, či v stredu, alebo štvrtok ste to narýchlo spísali a predložili ste to sem do Národnej rady.
Je to úplne zle odôvodnené, sú tam klamstvá, nezmysli a pritom ešte vtedajšie vedenie ministerstva pôdohospodárstva k tomuto presunu dalo zamietavé stanovisko, napriek tomu ste to posunuli sem do pléna. Chcel by som povedať, že keď hovoríme o tom, že to ide poslaneckým návrhom a ja sa pýtam a kladiem si otázku, prečo to ministerstvo životného prostredia nepredložilo ako riadny zákon, ako vládny zákon, ktorý by išiel do medzirezortného pripomienkového konania, kde sa všetci vyjadrili.
Teraz vám prečítam vyjadrenia pána Budaja z marca tohto roku: "Ministerstvo životného prostredia už pripravilo novú legislatívu, ktorej cieľom je prevedenie správy lesov vo vlastníctve štátu, ktoré sú v národných parkoch ako územia v 3., 4., 5. stupni ochrany pod správu štátnej ochrany prírody." Ja sa pýtam, keď minister životného prostredia Budaj povie v marci, že to majú nachystané tento legislatívny proces, prečo my dnes v júni, teraz v júli už na schôdzi Národnej rady máme poslanecký návrh. Prečo to nešlo normálnym riadnym vládnym zákonom tak, aby sa mohli všetky dotknuté organizácie k tomu vyjadriť? Myslím si, že každý z vás ako poslanec k tomu dostal množstvo správ, emailov na poslanecké schránky, kde sa množstvo organizácií odborných od Lesníckej komory, Združenia vlastníkov neštátnych lesov, Poľovnícka komora, spracovatelia dreva a množstvo a hlavne aj veľa ľudí z regiónov, ktorí sú týmto, týmto dotknutí.
Poviem vám taký príklad. V rámci Slovenska národné parky zaberajú 7,5 % rozlohy územia, čo je zhruba 315-tisíc hektárov tejto výmery tých národných parkov. Napríklad také porovnanie Švajčiarsko, ešte poviem, že u nás na Slovensku máme deväť národných parkov, tí-ktorí kolegovia nevedia a poviem príklad Švajčiarska napríklad teraz. V rámci Švajčiarska je jeden národný park, ktorý má výmeru 17-tisíc hektárov. Takže na porovnanie úplne diametrálny rozdiel.
Dovoľte mi vám aj spomenúť takú analýzu Inštitútu environmentálnej politiky, ktorá je z marca minulého roku, z roku 2020. V rámci tejto štúdie boli porovnávané obdobné a rovnaké parky krajín v rámci Európskej únie, kde teda sa riešili aj problémy v rámci týchto národných parkov, ako je napríklad vlastníctvo pozemkov, bezzásahové územia a, samozrejme, zdroje financovia na ochranu tejto prírody v rámci národných parkov.
V rámci týchto jednotlivých krajín, kde sú národné parky, jeden z tých najväčších problémov bolo to, že sa tam nachádza množstvo, množstvo vlastníctva, súkromného vlastníctva, či už v podiele so štátom, alebo samostatne v rámci pozemkových spoločenstiev, alebo urbárskych spoločenstiev. Poviem vám príklad, že koľko napríklad taká Maďarská republika v rokoch 2007 až 2018 sa snažila vykúpiť v rámci národných parkov v Maďarsku. Toto súkromné vlastníctvo, kde sa im podarilo vykúpiť 71-tisíc hektárov za sumu skoro pol miliardy eur, 500 mil. eur. A my sa bavíme o tom, že momentálne máme, momentálne máme 315-tisíc hektárov, z toho skoro menšia polovička je v súkromnom vlastníctve.
Kolegyne, kolegovia, teraz vám poviem ešte príklad, aby ste vedeli, ako to je v rámci rozlohy, percentuálnej rozlohy národných parkov v rámci Európskej únie. Poviem vám nejaké krajiny, ktoré boli posudzované ako podobné v rámci tej štúdie. My máme 7,5 % percenta rozlohy. Bulharsko má 1,7 %, Česko má 1,5 %, Fínsko má 2,9 %, Chorvátsko má 1,8 %, Litva má 2,2 %, Nemecko 2,7 %, Rumunsko 1,3 %, Švédsko 1,6 % a Slovensko 7,5 %. Myslím si, že tu je aj na mieste máte to aj v rámci programového vyhlásenia vlády, kde ste si napísali, že prehodnotíte rozlohu týchto národných parkov. Lebo veľa z tých národných parkov v tej rozlohe, v ktorej sa nachádzajú, už nespĺňajú charakter národného parku ako takého.
Dovoľte mi ešte tak možnože nie priamo súvisej s týmto, s týmto poslaneckým návrhom, ale aby niektorí kolegovia si spravili taký obraz, ako funguje pán minister Budaj. Ja vám zacitujem jeho vyjadrenie k téme medveďov. Je to veľmi aktuálna téma, veľmi sa o tom intenzívne teraz rozpráva a ja vám poviem, čo povedal ku zneužívačom medveďov. Citujem dve jeho vyjadrenia: "Výskyt medveďa hlásia starostovia strán SMER, SNS a MOST. Zásahový tím neváha a ide situáciu skontrolovať a ak treba aj zasiahnuť. Napriek tomu, že medvedie hlásenia sa vyrojili náhle a politická príslušnosť ich autorov naznačuje, akoby medvede chodili osobitne radi práve do chotárov bývalej koalície." Toto je vyjadrenie ministra životného prostredia Budaja. Ja zas neviem si predstaviť, či ako teda starostovia za SMER, alebo MOST - HÍD, alebo SNS odchytia niekde medveďa, pustia ho niekde na námestí niekde v obci alebo priviažu ho pri smetiak, akože toto je pre mňa úplný, toto je neskutočné.
A druhé vyjadrenie napríklad pána, pána ministra Budaja: "Nie, nepripustíme, aby hysterická kampaň bývalých vládnucich zúfalcov bojacich sa, že sa už onedlho dostanú do chládku, ovplyvnila odbornú debatu." Ja neviem, čo má spoločné odborná debata o tom, že medveď na Slovensku je premnožený a treba túto situáciu riešiť o tom, že sa niekto bojí bývalých vládnucich a dostanú sa do chládku. Takže toto, toto je výsledkoch, resp. prejav ministra životného prostredia k odborným, čisto odborným témam, kde treba za okrúhlym stolom sedieť čisto na odbornej úrovni.
Poďme k samotnému návrhu poslaneckému, ktorý, ako som už povedal, bol pripravený postupom, ktorý je podľa mňa úplne v rozpore s postupom, ktorý, myslím si, že musia rešpektovať a dodržiavať aj poslanci Národnej rady. Okrem toho, že nebolo komunikované to ani s odbornou, ani laickou verejnosťou, ani s dotknutými rezortami, podotýkam, že ministerstvo pôdohospodárstva dalo k tomu zamietavé stanovisko, čiže nesúhlas s presunom tejto správy je aj v tomto návrhu veľakrát úplne zavádzajúce.
Myslím si, že je vyloženým klamstvom, že tento návrh nebude mať ekonomický a sociálny vplyv. Bude. A to jednoznačný a veľmi negatívny, veľmi negatívny vplyv bude mať. Nejde iba o dopad na verejné rozpočty, ako taký verejný rozpočet, ale tento negatívny dopad na rozpočet bude mať aj na Štátne lesy a Slovenský pozemkový fond. Čiže na jednej strane my budeme musieť hľadať finančné prostriedky z rozpočtu na ako takú, na ŠOPK-u a na to všetko, aby to fungovala. Ale na druhej strane budeme musieť dofinancovávať aj Štátne lesy, aj Slovenský pozemkový fond, lebo im odobereme túto správu, z ktorej mali nejaký príjem. Ďalej nehovorím o množstve až stovkách, stovkách živnostníkov poskytujúci služby v rámci týchto, týchto lokalít aj pestovateľskú činnosť a, samozrejme, zamestnanosť ako taká.
Je ohrozené fakt veľmi veľké množstvo pracovných miest živnostníkov, spoločností. A ja si myslím, povedali to viacerí odborníci z danej problematiky, ide o likvidáciu vidieka, vidieka ako takého. Bude to mať veľmi dopad na lesníctvo, drevárstvo, poľovníctvo, rybárstvo, včelárstvo a množstvo ďalších.
O Uliči ani nehovorím, 200, vyše 200 pracovných miest, kde tí ľudia sú výsostne odkázaní len na to, ako to tam teraz momentálne funguje.
Predkladaný návrh zákona, ktorý sme dostali, a keď sme si čítali tú dôvodovú správu, hovorí, tam, to som rád, že tam je napísané, hovorí výsostne o negatívnom vplyve na rozpočet verejnej správy. To som vám hovoril, bude to mať veľmi veľký negatívny vplyv na verejný, verejný rozpočet.
Je tam veľké klamstvo v tej dôvodovej správe, ktorá hovorí o tom, že návrh zákona nemá vplyv na podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, vplyvy na služby verejnej správy pre občana a vplyvy na informatizáciu spoločnosti. No je jednoznačne preukázané týmito krokmi, a tým že sa presunie táto správa, že to bude mať práveže, čiže ešte aj tí, ktorí predkladajú tento poslanecký návrh, ako som povedal, ho predložili asi za dva dni, úplne narýchlo, tak ešte si ani tú námahu nedali, že by si to poriadne pozreli, že to bude mať reálny dopad na sociálne, zamestnanosť, podnikateľský sektor a prostredie ako také.
Z hľadiska stanoviska ministerstva financií, ktoré je predložené v rámci tohto poslaneckého návrhu, kde ministerstvo financií hovorí o tom, že pričom z návrhu nie je zrejmé, akým spôsobom a z akých zdrojov bude pokrytá starostlivosť o tieto pozemky, to hovorí ministerstvo financií. Ďalej hovorí o tom, že je potrebné kvantifikovať predpokladané zvýšenie vplyvu na rozpočet verejnej správy, nielen na tento bežný rok, na bežné roky, ale aj na tie nasledujúce. To znamená, že my tu riešime poslanecký návrh a my vôbec nevieme a nevieme v tejto chvíli povedať, aký to bude mať dopad. Nie je tu žiadna analýza, nie je tu žiadna štúdia, ohrozujeme tu zamestnanie v regiónoch, ohrozujeme tu proste všetko ako také. Ako pre mňa je to, pre mňa je to niečo neskutočné, ako sa predložil tento poslanecký návrh bez akejkoľvek odbornej diskusie.
Návrh je úplne zmätočný, keďže sa ma týkať pozemkov vo vlastníctve štátu. Avšak v konkrétnych ustanoveniach sa hovorí iba o lesných pozemkoch. A je navrhnutý aj novelizačný bod meniaci zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch. Ak si teda odmyslíme tie tzv. ostatné plochy, tak ostávajú nám visieť, ako som povedal, tie poľnohospodárske pozemky vo vlastníctve štátu. Tých pozemkov je v národných parkoch niekoľko desaťtisíc, a tak ako som podotkol, spravuje ich Slovenský pozemkový fond.
Prechod správy poľnohospodárskych pozemkov vo vlastníctve štátu si vyžiada novelizáciu ďalších minimálne troch ďalších zákonov. A to ešte zostáva otázka, čo s pozemkami neznámych vlastníkov a so štátnymi podielmi v pozemkových spoločenstvách, ako to tu už bolo povedané.
Myslím si, že tí, čo sa podpísali a predkladajú túto novelizáciu tohto zákona, ani podľa mňa v skutočnosti netušia, do čoho sa pustili, netušia.
Kolegyne, kolegovia, ďalej. Systémovo právne je podľa mňa návrh v rozpore s kompetenčným zákonom a zákonom o štátnom podniku. Ministerstvám z týchto zákonov nevyplýva žiadna kompetencia na to, aby sa dohodli na rozdelení tohto majetku, lebo však to sa nebavíme len o správe lesov a správe pozemkov a bavíme sa o aj infraštruktúre, bavíme sa teda aj o zamestnancoch, bavíme sa aj o nehnuteľnostiach a všetko, čo v tom celom je a čo do toho patrí. Vo vzťahu k prechodu lesov TANAP-u pod ŠOP-ku je návrh zrejme aj v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách, lebo tento zákon taký transfer príspevkovej organizácii, ktorou sú lesy TANAP, ani nepozná. To znamená, že už viacero bodov, na ktoré som poukázal, sú v rozpore podľa mňa so zákonom. Je tam zlé odôvodnenie, dôvodová správa, ktoré ešte aj samotné ministerstvo aj si tam protirečíte v tejto dôvodovej správe. Myslím si, že viacerí sa zhodneme na tom a ja som za to tiež, aby sme možnože vytvorili fakt v rámci tejto správy jednotnú organizáciu alebo resp. to dali pod túto jednu jednotnú organizáciu. Myslím si, že ani jeden z nás tu nespochybňuje ochranu a ochranu a správu týchto území.
Jednostranným ale vyhlásením, kde sa vyhlási v tomto prípade 50 % bezzásahovosti, myslím si, že takto sa netvoria, takto sa netvoria národné parky. Ja neviem, niektorý kolega to tu spomínal, že sa tu nemôžu ukazovať vizuálne pomôcky a že by sme si tu mali možnosť niektoré veci pozreť, no ja by som tu rád, veľmi rád ukázal vizuálne pomôcky, napríklad ako to dopadlo v Belianskych Tatrách, kde dnes máme hektáre a hektáre, hektáre, stovky suchých smrečín, ktoré sa sami vyvracajú, odplavuje ich pôda, pôda sa odplavuje, príde nejaký prvý dážď a sú tam neuveriteľné erózie. Neviem, či si pamätáte suché smrečiny, vysušené, úplne šedé, sivé a spomínaný ten hlucháň tam niekde na tom vysušenom strome. Ako toto si určite takto ani jeden z nás nepredstavuje ten národný park, tú ochranu toho, tej krajiny a toho životného prostredia.
Kolegyne, kolegovia, keď som už hovoril o tom, napríklad o tých Belianskych Tatrách, ako dopadli, tak je úplne, hovoríme o 50-percentnej bezzásahovosti v rámci potom následného presunu a v rámci tých národných parkov. Ale ja vám poviem príklad. Keď je v rámci, poviem vám to na príklade človeka nakazeného na COVID. Keď sa niekto nakazí na COVID, čo s ním spravíte? No izolujete ho od tých zdravých ľudí, dáte ho nabok, aby sa vyliečil. A toto isté je presne v tomto lese. Keď sa jeden strom nakazí lykožrútom, tak ho dáte preč, aby nenakazil tie ostatné stromy, ktoré sa nachádzajú v tom lese. Zoberte si, spýtajte sa tu niektorých susedia alebo svojich kolegov niekde v regiónoch, ktorí majú, generačne sú lesníci. Voľakedy 50, 60, 70 rokov dozadu, keď lesník išiel, kontroloval si svoj revír a nebodaj by mu tam jeho vedúci našiel jeden nakazený strom, no neviete si predstaviť, čo by s ním spravil. To sa v živote nemohlo stať. Toto lesníci, ktorí už nie sú medzi nami, sa musia v hroboch obracať, keď vidia, čo sa s týmto ide teraz momentálne v dnešnej dobe diať.
Kolegyne, kolegovia, každý alebo teda veľa aj tých ochranárov a toho tretieho sektora hovorí o nejakom totálnom výrube lesov, že ideme niekde po Slovensku a vidíme holinu, kde sa vyrúbali všetky, všetky lesy. Myslím si, že treba si dať ruku na srdce, určite sú aj obhospodarovatelia a sú aj vlastníci, ktorí zneužívajú lesy ako také na to, aby sa čo najskôr obohatili. Ale veľakrát ide, veľakrát ide pri takýchto výruboch hlavne o rôzne kalamity, či je to lykožrútová kalamita, veterná kalamita, erózna a tak ďalej. Prevod správy štátnych pozemkov pod rezort životného prostredia ani nedosiahne tú deklarovaná, nedosiahne tá deklarovaná jednota, jednotná správa chránených území, keďže až 48 % je vo vlastníctve neštátnych vlastníkov. Problém nevyriešených vzťahov s neštátnymi vlastníkmi pozemkov v národných parkov vnesie do správy chránených území ďalšie problémy. Ja si myslím, že toto je len krok. Hovorí sa tu o tom, že to sa nedotýka neštátnych vlastníkov. Ale to je prvý krok. Teraz sa to presunie a už budú musieť byť obmedzovaní. Tu si treba uvedomiť, že aj tu operujú niektorí koaliční poslanci tým, že ideme to spraviť preto teraz, lebo sme z plánu obnovy a odolnosti dostali vyše miliardy eur na životné prostredie. No ale treba si uvedomiť, že tá miliarda nejde len na národné parky a nejakú ochranu, hej, tam máme budovy, máme tam dekarbonizáciu a tak ďalej a tak ďalej, že treba si uvedomiť, že keď aj by sme teraz z plánu obnovy a odolnosti dostali nejaké finančné prostriedky na to, aby sme dokázali kompenzovať neštátnych vlastníkov, dokázali nastaviť a financovať to, že sa bude vykonávať bezzásahovosť a rôzne ďalšie opatrenia, tak to máme na niekoľko rokov. Tento proces, ktorý nastane, keď to nastane, že sa to presunie, tak sa musí nájsť dlhodobé financovanie tohto celého procesu. Lebo to sa nebavíme na tri, štyri, päť, desať rokov, sa bavíme o dlhodobej záležitosti.
Priame a nepriame, čiže týmto poslaneckým návrhom a ja hovorím, že poďme sa o tom rozprávať, poďme o tom diskutovať, ale riadne. Už vyčíslili dotknuté organizácie a všetci tí, ktorí sa už niekoľko rokov okolo toho sa tomu venujú, že môže dôjsť priamo a nepriamo k ohrozeniu až 6 800 pracovných miest a, samozrejme, je tam hazard s obyvateľmi v rámci, v rámci vidieka. Výpadok daňových príjmov vidieckej samosprávy z dane z nehnuteľnosti v objeme jedného milióna eur ročne. Výpadok podielových daní rovnako na úrovni jedného milióna ročne. A vôbec to nie je riešené touto novelizáciou. Zníženie odvodu daní, sociálnych a zdravotných odvodov len v rámci lesného hospodárstva na úrovni skoro desať mil. eur ročne a v drevospracujúcom priemysle až skoro 32 mil. eur ročne je teda výpadok samotného štátneho rozpočtu a nie je vôbec kompenzovaný v rámci tejto novelizácie. Máme toľko otáznikov pri tejto novelizácii tohto zákona, na ktoré vôbec nevieme odpovedať a určite na to odpoveď nedostaneme, keď teraz sa schváli prvé čítanie a v septembri sa bude schvaľovať druhé čítanie.
Dovoľte mi ešte prečítať, dostali sme mail, dostali sme všetci poslanci. Ja si vážim každé občianske združenie aj všetky organizácie, ktoré sa snažia robiť v rámci aj životného prostredia správne, správne kroky, správne veci, snažia sa ochraňovať životné prostredie, ale nemajú klapky takto dopredu, ale pozerajú sa aj napravo, aj naľavo, aj dozadu. Vidia na celé štyri strany. Dostali sme email od združenia My sme les. Ja nepochybujem, že to je politické, lebo sú tam predstavitelia určitých, momentálne nie tu, ale politických strán v tomto združení, kde sa teda podpísalo 28 doleuvedených ochranárskych organizácií. Ja všetky tie organizácie nepoznám, ale vám prečítam, čo nám napísali k tejto, k tomuto poslaneckému návrhu, ktorý nám bol predložený ako poslanecký návrh bez toho, aby sa mohlo k tomu vykonať medzirezortné pripomienkové konanie, aby sa mohli dotknutí odborníci všetci k tomu vyjadriť: "Po predložení návrhu sme mali prvotné pochybnosti ohľadne dostatku priestoru na diskusiu a pripomienky počas legislatívneho procesu. Z hľadiska vecnej správnosti sme však pochybnosti nemali. Naše obavy boli nakoniec zo strany predkladateľov a ministerstva životného prostredia dostatočne rozptýlené, nakoľko návrh prejde medzirezortným pripomienkovým konaním i konzultáciami s verejnosťou a akademickou obcou, preto návrhu vyjadrujeme plnú podporu a veľmi uvítame jeho schválenie v Národnej rade." Ale ja som nezachytil nejaké, že by, však nám všetky organizácie, všetky dotknuté subjekty, ľudia z regiónov píšu, že sa nemali možnosť k tomu vyjadriť, že chcú k tomu medzirezortné pripomienkové konanie. No nie je to možné, lebo to ide poslaneckým, poslaneckým návrhom. Mne to veľakrát niekedy pripadá, a to hovorím ešte k tomu, keď som vám prečítal tie percentá veľkosti tých národných parkov v rámci Európskej únie, napríklad našich susedov, tak sme číslo jedna, sme najväčší - 7,5 %. Ostatní jedna, dve, dve a pol percenta z rozlohy.
Mne to tak niekedy pripadá, ako keby niektoré krajiny aj v rámci, v rámci možno západnej Európy alebo nejaké tie väčšie krajiny robili všetko preto, aby my na Slovensku sme tu mali všetko ako v rámci chráneného územia, všetkého by sme mali, celú rozlohu národných parkov a my by sme tu nič neťažili. Treba si uvedomiť jednu základnú vec. My sme lesnatá krajina, my sme sebestační v rámci guľatiny ako takej, či je to tvrdá, mäkká, ihličnatá, listnatá a tak ďalej. My sme sebestační. My dokážeme produkovať všetko, čo potrebujeme. Áno, je pravda, chýba nám nejaký spracovateľský priemysel. Ale my nemusíme robiť to, že sa všetko bude vyvážať guľatina do zahraničia a budú nám sem voziť stoličky, stoly, skrine, ja neviem, krovy alebo čo všetko. My to tu máme, my to tu, to naše bohatstvo tu je. Prečo nespravíme skôr kroky na to, aby sme, aby sme dokončili, a teda možno vytvorili ten spracovateľský priemysel tu u nás na Slovensku? Spracujme to drevo tu a budeme, tak budeme my vyvážať. Ale mne to niekedy tak pripadá, že my to tu všetko chceme chrániť a všetko budeme dovážať a zničíme si a zlikvidujeme si aj tú sebestačnosť v rámci, v rámci toho, tej suroviny drevnatej, ktorú, ktorú máme.
Kolegyne, kolegovia, chcem vás fakt reálne vyzvať na to, aby tento poslanecký návrh išiel riadne, tak ako má ísť, a preto si dovolím, kolegyne, kolegovia, pán spravodajca, predložiť podľa § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku dávam procedurálny návrh, aby Národná rada Slovenskej republiky ďalej o tomto bode nerokovala. To moje, to moje odôvodnenie je, ukončím to už, to je posledné... (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pozmeňujúci návrh, ale on dáva procedurálny návrh.

Takáč, Richard, poslanec NR SR
Takže tak, ako som povedal, podľa § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku dávam procedurálny návrh, aby Národná rada Slovenskej republiky ďalej o tomto bode nerokovala. Moje vyjadrenie teda alebo odôvodnené je to s tým, ako ste mali možnosť vypočuť aj v rámci celej mojej, môjho vystúpenia. Nieže ja nesúhlasím, ale nesúhlasia všetky, všetky organizácie, odborné organizácie, všetkých, ktorých sa to dotýka, a, samozrejme, aj ľudí v regiónoch, aby to išlo ako poslanecký návrh. Všetci chcú, aby to išlo riadne ako vládny návrh, kde majú možnosť sa medzirezortne v rámci konania pripomienkovať, aby to išlo riadnym legislatívnym procesom.
Ďakujem veľmi pekne. To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1.7.2021 11:10 - 11:10 hod.

Kéry Marián
Ďakujem za slovo, pán predseda. Chcem len pripomenúť členom zahraničného výboru, že výbor sa uskutoční dnes 12.05 v miestnosti 149. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 10:44 - 10:46 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja v zásade ako personálne, ja Vladimír Baláž, chápem snahu o zvýšenie percenta zaočkovaných ľudí na Slovensku za cieľom zabezpečiť nejakú komunitnú imunitu. Avšak to, že sa zlyhalo počas tých dlhých mesiacov, ktoré tu žijeme už s touto infekciou, tá kampaň, ktorá, ani neviem v zásade, či dobre prebieha, či vôbec neprebieha, je absolútne bezzubá, nemá žiadny, žiadny, žiadny zmysel.
Bude veľmi zaujímavé zistiť aj to, že koľko vlastne kampaň stále, čo nám to vôbec prinieslo. Tak teraz do zákona, ktorý v zásade mal dobrý úmysel odškodniť cestovné kancelárie, sa usadil prílepok, ktorý sa mi zdá, ako keby partia ľudí vymyslela jeden večer. Takto by to asi nemalo celé existovať. Z toho tak či tak vznikne strašne veľké množstvo problémov, ktoré tu už mnohé boli spomenuté. V takomto stave, ako ten pozmeňovací, obidva pozmeňovacie návrhy boli prednesené, žiaľ, nebudeme môcť podporiť tento zákon.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 19:35 - 19:37 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne pánom kolegom.
K pánovi Kočišovi, poslancovi Kočišovi, naozaj Matovičovi neostal nikto, má úplnú pravdu. Absolútne nikto. Žiadna z jeho frakcií. Dokonca už opustila ho aj tá najslávnejšia frakcia, pedofilná frakcia s pánom Herákom. Už ani tá nezostala v OĽANO, už ho nepodporuje ani pedofilná frakcia. (Povedané so smiechom.) Ten človek je už úplný lúzer.
A viete si predstaviť, jak sa bude musieť tváriť, keď sa sem postaví a bude musieť čítať rozsudok v mene Slovenskej republiky a bude sa musieť ospravedlňovať Blahovi? Viete si predstaviť, aký prejav lúzerstva to bude?
A on to musí spraviť, lebo inak by to bolo pohŕdanie súdom, a on ako bojovník za spravodlivosť proti tej mafii, Mel Gibson, a on že by to nespravil? A ja sa na to fantasticky teším.
Čo sa týka pána poslanca Suju, súhlasím so všetkým, len toho Hegera by som nepreháňal. Ako kto by volil, preboha, Hegera? Ako v dobrom, hej, buďme, akože ten chalan je, je milý, je to náš Edo, ale on nemá žiadnu charizmu, to je, on je jak tá nafukovacia, nafukovací Edo, že ho nafúkneš a môžeš si s ním robiť, čo len chceš, ale on nespraví nič sám. To je, to je dnešný predseda vlády Slovenskej republiky. Nafukovací Edo.
No a čo sa týka pána Matoviča, dodám na záver ešte raz. Väčšieho lúzra v celej slnečnej sústave niet. Väčšieho lúzra niet. On, keby tu bola olympiáda lúzrov, on ešte aj v tej olympiáde lúzrov skončí ako najväčší lúzer ako posledný. Ten človek je katastrofou, národnou tragédiou a myslím si, že keď raz skončí v politike a zoberú mu ochranku, ten človek sa už nebude môcť pozrieť von zo svojej trnavskej vily, lebo to neprežije.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 19:32 - 19:34 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. No, Ľubo, s humorom tebe vlastným si popísal tú tragédiu, ktorú všetci normálni ľudia pociťujeme takýmto spôsobom v tejto republike, v tejto spoločnosti, v tomto spoločensko-politickom marazme, ktorý sem priniesla táto vládna koalícia. Aj to je pravda, že prvý raz v histórii pod vedením Matoviča jednoducho Sputnik nevyletel. To je všetko pravda.
Ale ten problém je oveľa väčší. Tento pán, ktorého dnes odvolávame, on sa pasuje alebo do martýra, alebo do spasiteľa. Aj jedno, aj druhé je hrozné. Je to proste čosi, ja to poviem veľmi slušne a nie tak, ako si to povedal ty, je to proste neštandardný človek s neštandardnými spôsobmi a má aj neštandardných lokajov. Veď títo úbožiaci, čo tuná sedia na tejto ľavej strane, veď oni, chudáci, veď 95 % z nich, ktorí ho obhajujú, tu v nasledujúcom parlamente nebude. On sa na nich tak vykašle a tak bude klamať stále, tak ako klame tu niekoľko rokov, veď on priniesol do tohto parlamentu jednu neuveriteľnú nekultúru, ktorá tu dovtedy nebola. Proste to je klamanie, klamanie, klamanie, a každého. On, on je taký klamár, že ešte klame aj sám seba. To je na tom to najhoršie.
No a títo ľudia, chudáci, mne ich je ľúto, čo mu veria, no skutočne ja sa stavím s kýmkoľvek, pri nasledujúcich ďalších voľbách my si ani nespomenieme na tieto niektoré mená, čo tu sedia po tejto ľavej strane, ani celá spoločnosť táto si nespomenie preto, lebo to sú proste lokaji. Tí lokaji za 4-tisíc euro tuná pritakávajú niečomu, a nevedia čo. Veď oni, keby nemali tie notebooky pred sebou, tak mnohí z nich nevedia povedať jednu faktickú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 19:14 - 19:28 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Cítim tu radosť u pána predsedu, neskrývanú. Ďakujem veľmi pekne. Tak budem sa snažiť to skrátiť teda, no.
Drahí priatelia, drahí kolegovia, vážené dámy a páni, o Igorovi Matovičovi by sa dala napísať ďalšia knižka. Jednu som už napísal a vrelo odporúčam. Ale tento priestor by som nerád venoval nejakým tirádam, pretože všetko, čo malo byť povedané, už povedané bolo, okrem jednej veci, ktorú na záver svojho príhovoru spomeniem, a Igorovi Matovičovi sa to páčiť nebude, vopred upozorňujem.
Začal by som tým, že Igor Matovič je prakticky už politická mŕtvola. To, že ho odvolávame, je skôr akousi analýzou vlády a toho všetkého, čo napáchala na slovenských občanoch, ale vo všeobecnosti sa zapodievať Igorom Matovičom nemá priveľký zmysel, pretože, opakujem, on je politickou mŕtvolou. On je ten najväčší slovenský politický lúzer v dejinách. Lúzer, to je to slovo, ktoré ho vystihuje. (Potlesk.) On prehral všetky súboje, všetko, čoho sa chytil.
Spomeňte si na to, ako v septembri minulého roku chytil do svojich rúk pandemické opatrenia, pandemickú krízu a začal ten náš veľký boj atómovky a Slovenské národné povstanie a podobne. Keď prevzal boj s pandémiou, tak na Slovensku, myslím, bolo 40-50 obetí. Keď končil svoj veľký, slávny boj s pandémiou, máme 12 600 mŕtvych, 12 600 mŕtvych ľudí. Toto je vizitka najväčšieho lúzra v dejinách. Lúzra, ktorý nie je schopný ani prísť a vypočuť si, čo poslanci Národnej rady o ňom hovoria. Tomu sa hovorí lúzer.
Viete, v Perinbabke bola zubatá s kosou, my sme tu mali asi takého zubatého so špajchľou. Človek, ktorý kvôli svojej mánii s testovaním bol ochotný obetovať 12 600 ľudí. Naozaj najväčší lúzer.
Ale nielen to. On priniesol do parlamentu, poviem to čo najslušnejšie, ten najväčší intelektuálny odpad pod slnkom. Pracovne im hovoríme pročkovia. Ľudia, ktorí netušia nič, nemajú žiadne morálne zábrany, žiadne vzdelanie, ale majú arogancie na rozdávanie. Tí sú ochotní tu prevrátiť celý svet naruby, aby sa na nich ich veľký Igor usmial. Toto je taká cháska, aká v tomto parlamente nikdy nebola, a Matovič sa roky snažil. Naozaj intelektuálny odpad, ktorý má hneď niekoľko frakcií.
Ako politológ tam vidím frakciu salarabanda, tá má dnes na čele premiéra. To sú tí, ktorí vyzývajú múdrosť, pani múdrosť, múdrosť. To je Heger. Jak sa volá ten bývalý? Krajčí. Salarabanda, takto ich pracovne nazvime.
Potom tu máme americké krídlo, Amerikánci, to tu máme Krúpu, Naďa a podobne. Tí by najradšej spravili zo Slovenska 52. štát v Spojených štátoch amerických.
Potom tu máme frakciu stredoveku, pani Záborská. Tá by nás tu najradšej rovno všetkých upálila ako bosorákov a bosorky.
Potom tam máme frakciu intelektuálov, pán Pročko, pani Tabák, pán Krošlák (smiech v sále), intelektuáli, intelektuálni titani, ktorí nám to tu pravidelne ukazujú, pán profesor, prepáčte, nie je (potlesk), pán profesor Pročko. (Smiech v sále.) No proste výkvet, výkvet Slovenska.
Ono ten Matovič chodil po tých uliciach, on sa asi niekde opil, vymietol nejakú ulicu, tam našiel Tabák, chytil ju spoza schodíkov, doviedol sem a my tu máme dneska Romanu Tabák a sme na to strašne hrdí.
A toto dneska riadi štát. On doniesol na Slovensko ten najväčší odpad. Čiže opäť lúzer. Mal priniesť múdrosť, pane, múdrosť, a priniesol Pročka. Toto je Igor Matovič.
Pamätáte si na jeho ďalší skvelý, úžasný úspech, ako tu vykrikoval po predsedovi Národnej rady, že je plagiátor, že je niečo na polici a že treba, aby sa okamžite vzdal funkcie, lebo si dovolil niečo opísať? A potom prestrih, rok na to a zistíme, že Matovič je plagiátor, že on si nielenže svoju prácu ani nenapísal, diplomovú, on ju ani nečítal. Tá slečna, ktorá mu to písala niekde v Chorvátsku, ktorej za to zaplatil, on si nedal ani tú námahu, aby si jej veľdielo prečítal. On netušil, že to bol plagiát. Toto je tá morálna autorita, to je ten vzor pre mládež, pre študentov. Opakujem lúzer. Väčšieho lúzra v Slnečnej sústave niet. To je Igor Matovič.
Potom chytil do ruky Sputnik. Ja som už vopred ľutoval ruských bratov, lebo keď chytí do ruky Sputnik Matovič, tak to mohlo dopadnúť len tak, ako to dopadlo. Ako nikto nespravil takú negatívnu reklamu Sputniku ako práve Matovič. A to sa akože snažil pomôcť. Keď ten človek chce ubližovať, tak to je katastrofa, ale keď sa snaží pomôcť, to je pomaly ešte väčšia katastrofa. On doniesol Sputnik, on si spravil fotečku a klasika, tým to preňho hasne. On nedoťahuje veci, on spraví marketing a potom už to nechá tak.
No lenže to ďalej bežalo. Zrazu čo s tým Sputnikom urobíme? Tak sme ho rvali tri mesiace do hlodavcov, jediný Slovák ho nedostal a on to považuje za úspech, že wau. Nebol schopný ani len zaplatiť načas ten ma..., nechcel som povedať magor, prepáčte, lúzer, to je to správne slovo. On to nebol ani schopný zaplatiť. A potom umožnil všetkým tým rusofóbom, aby sa tu vyburovali na Sputniku a počúvali sme všetky tie nezmysly, aká je zlá tá vakcína. Dokonca si tu Korčok s Remišovou poplietli vakcínu s biologickou zbraňou. Oni nám dneska hovoria, že my sme proti očkovaniu. A kto nazval vakcínu biologickou alebo geopolitickou zbraňou? Však oni tak zneistili Slovákov, no keď je jedna vakcína zbraň, tak prečo by nebola aj americká vakcína alebo britská vakcína zbraň? Tá britská zbraň je mimoriadne úspešná, zomierali na ňu ľudia po celej Európe na krvné zrazeniny. Takže zjavne najviac zneistil na Slovensku voči očkovacej kampani, no, pán Matovič. A to on chcel pomôcť. Preto hovorím, on je lúzer.
To nie je otázka toho, že on by nejaký bol zlovoľný, on je len proste taký Pat a Mat v jednej osobe. V ňom sa to bije, on to má v sebe oboje, aj Pata, aj Mata. A takýmto spôsobom doriadil Slovensko.
Viete, ale asi to najväčšie lúzrovstvo som videl v jeho vedení vládnej koalície. To je, on došiel, triumfálne viesť vládnu koalíciu s 25 percentami, všetko mal kompletne pod kontrolou a jeho potom malý Sulík so 7 percentami rozšlapol ako chrobáčika. Však ten ho tak vyškolil ako takéhoto lúzra, ako je Matovič, to ste nevideli. Ako si mohol nechať zo seba robiť takéhoto lúzra od Sulíka, ktorý je taký miniatúrny v rámci vládnej koalície. Jeho vyšachovali z pozície, jeho zobrali preč z úradu predsedu vlády a dneska sa tu strápňuje ako minister financií a on to ešte pomaly považuje za svoje politické víťazstvo. No čistý lúzer. A väčšieho lúzra naozaj niet.
Ja teraz nebudem opakovať, čo všetko o ňom rozpráva Sulík, ale si zoberte len tak, dobre, Matovič nie je celkom v poriadku psychicky, hej. Ale zoberte si, že ste úplne psychicky v poriadku a že sa vám toto stane, že vás vyškolí ako malého chlapca váš koaličný partner, že vás hejtuje, že vás neustále napáda, že z vás robí to, čo ste, idiota, a potom takto prisoľuje do tých rán. On ho zbavil pozície a teraz takto solí. Ten Sulík si nedáva, on to robí možno naschvál, aby vybuchol ten Matovič. Ale ako rozprávať teraz poníženému, ohrdnutému, zúfalému Matovičovi, že je odporný človek? Tak ten Sulík naozaj si to vychutnáva. To vidíte, že to je až taký markíz de Sade, že on si chce toho Matoviča vychutnať a solí ho a solí. A my už len čakáme, kedy úplne vybuchne ten Matovič. Ako človek nemusí byť nejaký psychicky na dne, ako je Matovič, aby mohol vybuchnúť, a ja si myslím, že pán Matovič pôjde z politiky ale rovno, ale že rovno do nejakého sanatória a tam už ostane celý život. Pani Pavlínka by si mala dávať pozor na budúcnosť, lebo to môže skončiť pre tú rodinu veľmi zle. Budú manžela mať v sanatóriu, kto sa o nich postará? Aj keď musíme uznať, že pani Pavlínka je jedna z najbohatších dám na Slovensku a pán Matovič je len bezdomovec, ktorý vlastne nič nevlastní.
No minister financií, to krásna kapitola lúzrovstva Igora Matoviča. Pamätáte si, prišiel s tým, že každému dieťaťu dá 200 eur. Odkedy to povedal na tej slávnej tlačovke, počuli ste o tom niečo? Nejak sa to zase vytratilo. To jak s tým Sputnikom, že sa odfotil a bolo a skončilo. Povedal 200 euro, mohol povedať rovno 1 000 euro, lebo z toho nikdy nič nebude. Čokoľvek Matovič povie, z toho nikdy nič na druhý deň neni. On si niečo vymyslí a spľasne to.
Hovoril tu o zvýšení DPH-čky, zase nič. Čokoľvek ten človek povie, tak je presný opak pravdou. Hovoril o 200 eurách pre rodiny, no a opak je pravdou, 13. dôchodok bol zobratý dôchodcom, minimálna mzda bola zobratá robotníkom aspoň v tej výške, ako sme ju prijali, to isté obedy zadarmo pre deti a tak ďalej a tak ďalej. Čokoľvek si on navymýšľa, z neho vychádzajú také sľuby, že to nedokáže nikto sľúbiť ako Matovič, ale realita je vždy kompletne iná. Lebo on je kompletný lúzer, totálny lúzer, Igor Matovič.
Viete, toto všetko je viac-menej vtipná epizóda v živote Igora Matoviča, menej vtipná v živote Slovenska, ale tá najsmutnejšia časť je to, čo skončilo tradíciou. Opäť začal veľkými sľubmi o spravodlivosti, o tom boji s mafiou a podobne. Počúvame to pravidelne, mafia je každé druhé slovo Igora Matoviča, ten vidí mafiu všade. To býva, takéto halucinácie mávajú pacienti. A teraz Igor Matovič prevzal ten boj proti tej zlej mafii spôsobom, že tu máme mŕtveho hrdinu Milana Lučanského a že sa dneska dozvedáme od exšéfa NAKY Branislava Zuriana, že v skutočnosti je úplatkár Mikulec, jeho slávny minister vnútra, Matovičov minister vnútra a dozvedáme sa, že tu je reálne systém narafičených udavačov a potvrdzuje to aj správa SIS a že na čele tohto systému udavačov je pán Makó. Lajo Makó, s ktorým sa Matovič pravidelne stretával, ktorý bol prakticky jeho človek a ktorý mu dneska dáva kráľovsky zarábať a posiela jeho firme cez Slovenskú poštu 10 miliónov eur za jeho dobre odvedené služby. Makó povie, že hentoho odkrágľujeme, vybavené, dostaneš 10 miliónov. Štátna korupcia. Toto je tá spravodlivosť Igora Matoviča. V tomto jedinom je Matovič úspešný, zatiaľ. Že dokázal zariadiť, že Milan Lučanský je mŕtvy. Viete a mňa až strasie vždy zlosťou, keď si tu, keď sa tu ten lúzer postaví a on sa tu hrá na veľkého bojovníka s mafiou. Ste ho dneska počúvali? Čo tu rozprával? Že on sa vidí ako Dávid v boji s Goliášom, on sa tu vidí ako Cattani, ktorý bojuje proti Cose Nostre - psychopat, reálny psychopat.
Viete, kto bojoval s mafiou? Milan Lučanský. Ten bojoval so skutočnou mafiou, ktorá odrezávala hlavy. Kto dal do basy toho Černáka? Alebo Branislav Zurian. To sú ľudia, ktorí bojovali s mafiou, reálnou mafiou.
Matovič urobil to, že sa postavil, došiel do politiky, povedal, vy všetci ste mafiáni a ja som jediný lietadlo a ja s vami idem bojovať. Toto urobil. Čo je skôr psychopacia a nie nejaký boj s mafiou. A to je, takýmto spôsobom on rozvrátil spravodlivosť na Slovensku. A dneska sa krásne ukazuje, že tu má odpornú štátnu korupciu, systém narafičených udavačov a že obeťou tohto celého je Milan Lučanský, človek, ktorého sme mali oslavovať ako hrdinu, obeťou je Branislav Zurian, ktorému tu vykopávajú dvere kukláči, namiesto toho, aby sme takýmto ľuďom ďakovali za to, že nás zbavili skutočnej mafie, nie tej mafie, čo má Matovič vo svojej prázdnej hlave.
Nechcem hovoriť dlho, ako som spomínal, takže to už ukončím.
Matovič prehral všetko vo svojej politike, je to maximálny lúzer.
A mám tu ešte jednu Matovičovu prehru a to je rozsudok Okresného súdu v Trnave. Okresný súd v Trnave rozhodol, že žalovaný Igor Matovič, ktorého som žaloval ja, Ľuboš Blaha, poslanec Národnej rady, za jeho výrok o mydlení baranov, okresný súd rozhodol, že „Matovič je povinný na vlastné náklady pred plénom Národnej rady Slovenskej republiky na najbližšej schôdzi Národnej rady,“ to je táto, „ktorá sa uskutoční po právoplatnosti tohto rozsudku, osobne predniesť ospravedlnenie žalobcovi“, to je mne, „v nasledovnom znení: "Ospravedlňujem sa pánovi doktorovi Ľubošovi Blahovi za nepravdivé výroky, ktoré som dňa 24. septembra 2020 ako predseda vlády Slovenskej republiky predniesol na pôde Národnej rady v rámci parlamentnej hodiny otázok 12. schôdze Národnej rady"...“
Viete čo, nebudem to ani opakovať, nechám to na Igora Matoviča ako darček. Pán Matovič sa ešte na tejto schôdzi, ak chce rešpektovať rozsudok súdu, ktorý prehral, musí ospravedlniť. Musí sa ospravedlniť za to, čo tu natáral, a ja mu odporúčam, aby sa ospravedlnil aj celej Slovenskej republike a všetkým občanom, čo napáchal. Za tých 12 600 mŕtvych, za to, ako rozvrátil politickú kultúru na Slovensku, za všetko, čo dobabral.
Je to lúzer a ja sa teším na jeho verejné ospravedlnenie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis