Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 11:37 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:37 - 11:38 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec, veľmi zaujímavý príspevok ste predniesli v tejto Národnej rade, skutočne. A v súvislosti s týmto vaším príspevkom mňa napadá len tá najjednoduchšia otázka, ktorú si tuná skutočne od začiatku tejto debaty nikto nepoložil a ja ju teda verejne chcem položiť.
Dámy a páni, ktorí predkladáte a ktorí súhlasíte s týmto návrhom zákona, povedzte otvorene, o čo vám ide v tomto návrhu zákona. Aby ľudia boli zaočkovaní alebo aby boli ľudia zdraví? O čo vám ide v tomto návrhu zákona? Preto lebo vy absolútne neberiete do úvahy, že ľudia môžu byť aj iným spôsobom zdraví, ako keby sa mali očkovať. A to ako v tejto chvíli sa tu absolútne potláča a zákerným spôsobom, čo vadí aj tomu očkovaniu a aj tým, ktorí chcú byť očkovaní, a zákerným spôsobom podkladáte všetko a robíte všetko pre to, aby ste z toho takzvaného dobrovoľného očkovania spravili nedobrovoľné a dokonca nanútené očkovanie.
Vôbec sa tuná neberie na vedomie a vôbec nikto neskúma nejaké protilátky, o ktorých sa tuná hovorí tak sporadicky, možno niekto, protilátky. Ešte raz kladiem otázku, úplne závažnú otázku, povedzte to a priznajte to, o čo vám v tomto návrhu zákona ide: Aby boli ľudia zaočkovaní alebo aby boli ľudia zdraví?
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:13 - 11:14 hod.

Susko Boris
Ďakujem pekne. Ja by som chcel len zdôrazniť a poprosiť to, čo už predniesol pán podpredseda Blanár v rozprave, že po skončení rozpravy k prvým čítaniam k skráteným legislatívnym konaniam v tých dvoch zákonoch žiadame o pätnásťminútovú poradu pred hlasovaním. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:12 - 11:12 hod.

Kéry Marián
Ďakujem za slovo. Tiež by som chcel upozorniť kolegov zo zahraničného výboru, že zasadnutie výboru je dnes o 13. hodine v miestnosti č. 149.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:02 - 11:04 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja zacitujem z verejne dostupných dokumentov, že vplyv očkovania na šírenie vírusu SARS COVID v komunite zatiaľ nie je známy. Tiež nie je zatiaľ známe, do akej miery môžu zaočkované osoby naďalej prenášať a šíriť vírus. To znamená, že z hľadiska vedeckého poznania alebo preukázaných účinkov vakcíny očkované osoby musíme stále považovať za možných prenášačov ochorenia, tak ako osoby nezaočkované alebo ktoré neprekonali ochorenie COVID.
Chcem sa spýtať, pri návšteve Svätého Otca, keď sa všade rozpráva, že nezaočkovaní budú prenášať a môžu prenášať vírus, tak sa pýtam, že vôbec to nie je pravda, ak človek príde zdravý, otestovaný, tak tento neni prenášač a nemôže nakaziť iných. A možno by som aj týmto, myslím si, aj vyzvala Svätého Otca na zamyslenie, či naozaj nútiť tých ľudí, ktorí sú veriaci, že sa musia dať očkovať aj proti svojmu presvedčeniu, aj keď prekonali vírus teda, prekonali ochorenie COVID-19, lebo práve sa uvádza, že tí, ktorí prekovali COVID-19, nie sú prenášači, ich bunky si pamätajú a nemôžu ochorieť.
Ďalej sa vrátim, pán kolega, k tým vojakom. Ja som s nimi rozprávala. Idú do Cypru a na Lotyšsko. Keď išli na výberové konanie, nikto im nepovedal, že musia byť zaočkovaní. Akonáhle ich vybrali, sú to zdraví ľudia, veď tam musia ísť ľudia kondične, zdravotne na vyso... na veľmi dobrej úrovni, zrazu im povedali, že musí si dať pichnúť vakcínu. A už teraz nemôžeš inú, im telefonujú zo štábu generálneho, musí si dať pichnúť Johnson. To čo je? To čo je toto, vážení!
A hovoríte o pánovi Krčmérym. No, mňa pán Krčméry prekvapil. Pretože na začiatku je video, že netreba ľudí ani očkovať, máme na to lieky, máme všetko. A zrazu sa zmenil o 180 stupňov. Ja to nechápem, ako sa jeden človek v takomto veku môže zrazu prezrodiť podľa mňa, a je len za vakcináciu a vakcináciu. Každý nech rozhodne o svojom organizme a každý, aj tí ľudia, ktorí prekonali, sa predsa nemusia dať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 19:50 - 19:52 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým. Na úvod chcem povedať, že nechcem a môj príspevok nebol o tom, aby som ja teraz polemizoval o samotnom prístupe k vakcínam, pretože samotní vedci s tým si lámu hlavy a snažím sa aj ja zorientovať, lebo aj vakcíny mRNA sú už od roku 1980 používané, ale idem k tej podstate, o čom sa teraz bavíme my.
Pán Kazda, súhlasím s vami, ale ja som povedal aj bé a to vás doplním. Musia byť, ak nechcete diskriminovať ľudí, popri zaočkovaných musia mať aj ostatní prístup rovnako k PCR testu, a zadarmo. A to nielen to, ale musia mať aj rovnaký prístup na základe pravidiel. Ak raz prichádza niekto zo zelenej krajiny, tak nemôžete od neho doma pýtať, aby išiel na test. To jednoducho nie je možné. A toho, čo je zaočkovaný, tak beriete ako rovnocenného.
Ďalšia podstatná vec, že musia byť rovnako prístupné aj testy na protilátky. Tak potom na tom vakcinačnom mieste dajte ľuďom možnosť, tu máš, môžeš sa zadarmo PCR otestovať alebo si daj urobiť test protilátky a už potom budeme sa na to úplne iným spôsobom pozerať. Pretože ja som ten prípad zo Seychel, ktoré rozpracovala Svetová zdravotnícka organizácia, povedal úplne jasne. Tretina zo zaočkovaných v podstate boli tí, ktorí to opätovne dostali a mali aj ťažké priebehy, pretože napríklad obezita je veľké riziko a samotný Pfizer povedal, že účinnosť sa znižuje.
A, prosím vás, nechoďte tou cestou, že za všetko je opozícia, veď to vám už... za všetko je opozícia vinná. Veď to už vám nikto neverí, nechoďte tou cestou Matoviča, pána Naďa. My sme povedali jasne v strane SMER, že dobrovoľné očkovanie. A máme množstvo kolegov, ktorí sú zaočkovaní, a množstvo, ktorí sa rozhodli, a rešpektujeme to, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, majú na to svoj pohľad. A toto je to, čo presadzujeme aj pre všetky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.7.2021 19:05 - 19:25 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Ctená snemovňa, vážené kolegyne, kolegovia, áno, tá diskusia je emotívna a myslím si, že opodstatnene, pretože nebavíme sa o fazuľkách, ale bavíme sa o zdraví a o tom, že ctíme nejaké pravidlá, ku ktorým sa Slovenská republika prihlásila. A to sú aj dohovory o dodržiavaní základných ľudských práv, ale aj to, čo máme zadefinované v Ústave Slovenskej republiky. Atmosféru, ktorú tu vytvorila vláda svojím nekompetentným konaním a podporovanú aj mnohými médiami, v tomto prípade môžem citovať práve Sme, ktoré hovorí o tom, že tí, ktorí nie sú zaočkovaní, sú dobytok s IQ teľaťa. Je úplne opodstatnené, že tie emócie sú tu.
A preto mi dovoľte, aby som z tejto emocionálnej oblasti alebo z tohoto prístupu prišiel, alebo prešiel k tomu, ktorý je aj vecný a je dôležité ho povedať, pretože hovorilo sa v tej rozprave doposiaľ aj o tom, že tu chýba nejaká analýza, a pritom keby vláda počúvala a odborníci, odborníkov, ktorých tu máme, ktorí sú odchovaní našimi školami a sú ošľahaní skúsenosťami, to krásne pomenovali. A mne preto dovoľte, aby som ja dnes, teraz využil stanovisko, kde jasne pomenováva, v čom je problém, pani doktorka Marica Pirošíková, bývalá zástupkyňa Slovenskej republiky pri Európskom súde pre ľudské práva, ktorá opakovane hovorí, že nadpráva pre zaočkovaných proti COVID-19 zakladajú neopodstatnenú diskrimináciu, dámy a páni. A budem ďalej podkladať argumenty, ktorými sa, o ktoré sa opiera.
COVID pasom sa hovorí, že sú to imunitné certifikáty, hoci ide o, hoci tie o imunite nevypovedajú vôbec nič. Očkovaný nemusí mať ani protilátky a môže byť šíriteľom vírusu. Musel to uznať aj Najvyšší súd Českej republiky, že imunita po očkovaní sa len predpokladá, dámy a páni, sa len predpokladá – to je rozhodnutie súdu –, čo je nedostatočné pre oprávnenú diskrimináciu. Čiže kladiete otázku, že či teda ide teraz vláda dávať návrhy na schvaľovanie ideologických alebo imúnnych certifikátov.
Do obchodu budeme môcť už len ísť s testom, ak prejde tento návrh, ktorý tu predkladá pán minister Lengvarský. Návrh ale nehovorí nič o výnimkách pre supermarkety a lekárov. Aj na hromadné podujatia vrátane bohoslužieb už len s testom. Vláda posunula tento návrh do Národnej rady, ktorým chce zaviesť COVID pasy v prevádzkach a na hromadných podujatiach, aby zvýhodňovali zaočkovaných bez ohľadu na skutočnú imunitu. Podotýkam, bez ohľadu na skutočnú imunitu. Týmto rozširuje diskrimináciu z hraníc aj do vnútra štátu.
Viete, o čom hovorím, čo sa týka hraníc v súvislosti s tými, ktorí sa vracajú na Slovensko. To bola vyhláška, ktorú sme aj napadli na Ústavnom súde, a sme radi, že Ústavný súd pozastavil účinnosť tejto vyhlášky.
Podľa pani Pirošíkovej, rada pána ministra – teraz dobre počúvajte –, ministra Mikulca pendlerom, ktorú im odkázal, že obráťte sa so sťažnosťou na diskrimináciu na Ústavný súd, vyznieva úplne absurdne, keď vláda, v ktorej on sám sedí, zamedzila jednotlivcom obracať sa na súd vo veciach pandemických opatrení. Pamätáte si, dámy a páni a predovšetkým z koalície, že vy ste schválili taký zákon, kde jednotlivci sa nebudú môcť odvolávať na Ústavný súd do 1. 1. 2025?
To nebola opozícia, dámy a páni, to ste boli vy v koalícii! Čiže kde sa má ten jednotlivec dnes domáhať svojich práv? Nemôže to urobiť jednoducho.
A poukazuje na to, ako to robia v iných krajinách, keďže tuto pán Stančík hovoril o tom, veď v iných krajinách to funguje, ale nepovedal celú pravdu, keď hovoril, že očkovanie alebo testovanie. Áno, očkovanie zadarmo, testovanie si zaplatíte. To je rovnosť, dámy a páni? To je zjednodušený pohľad pána Stančíka.
Poukazuje teda, pokračujem ďalej, na práva a možnosti, ktoré občania a správne súdy v Českej republike majú, a to aj napádať oprávnene tieto ustanovenia, čomu naša vláda v oboch prípadoch zamedzila. Dámy a páni, až od 1. 1. 2025.
V Českej republike posudzuje tieto opatrenia Najvyšší správny súd, na ktorý sa obrátil lekár z Brna a, dobre počúvajte, ktorý nebol ani testovaný, ani očkovaný. Mal však protilátky potvrdené diagnostickým testom. Súd namietal, že ministerstvo pri obmedzení vstupu do interiéru riadne neodôvodnilo rozdielne zaobchádzanie s rôznymi skupinami ľudí, ktorí sú teoreticky odolní voči ochoreniu na COVID-19, lebo z laboratórne preukázanými protilátkami nepočítal. Súd to uznal ako neopodstatnenú diskrimináciu a v odôvodnení uviedol: Je nemožné povedať, že postavenie osôb s nameranými protilátkami je s ohľadom na cieľ, ktorý odporca mimoriadnym opatrením sleduje, dokonca silnejšie, pretože tieto osoby preukázateľne protilátky majú, zatiaľ čo u osôb vyliečených či očkovaných prítomnosť protilátok len predpokladá, dámy a páni. Ako navrhovateľ správne, teda hovorím z toho súdneho pojednávania, jednoducho predpokladá. To je rozhodnutie súdu v Českej republike.
Slovenské opatrenie už umožňuje tiež aj preukázať sa výsledkom diagnostického testu nie starším ako 180 dní. To znamená, že si ho musíte dať urobiť každý polrok na vlastné náklady, napriek tomu neprimerane zvýhodňuje zaočkovaných na úkor nezaočkovaných, pričom sa vie, že zaočkovanie negarantuje tvorbu protilátok. Ešte raz, vážené dámy a páni z koalície, zaočkovanie negarantuje tvorbu protilátok, čo vedia aj odborníci a uznal to aj súd z tohto pohľadu. Očkovaní nie sú kolektívne v inom imunitnom postavení, aby mali nadpráva. Odlišné zaobchádzanie by muselo vychádzať z reálnej imunity, ktorá sa vykazuje v protilátkach alebo tzv. T-lymfocytoch u každého jednotlivca. Toto sú fakty, dámy a páni, toto neni niečo emotívne, o čom hovoria.
A keďže žijeme v dobe vedeckého poznania, nemali by sme zakladať imúnne certifikáty na zbožných želaniach o predpokladoch, že každý očkovaný si vytvorí protilátky, keď vieme, že vakcína nie je stopercentne účinná. Dokonca u rizikových osôb, akými sú napríklad obézni, je o polovicu menej účinná, ako je účinnosť 95 % udávaná výrobcom vakcíny Pfizer. Samotný výrobca vakcíny Pfizer. Kde tu sa hovorí, kto bude rozlišovať, ty si obézny a tak ďalej, kto to ide urobiť? Tu to priamo tvrdia. A u niektorých sa ani protilátky nevytvoria. Čiže to znamená, aj keď sa zaočkujú, jednoducho sa im nevytvoria. Vakcína bez toho, aby človek poznal, či mu vytvorila ochranu, môže vytvárať falošný pocit istoty u zaočkovaných. V spoločnosti vytvára aj polarizáciu a podnecuje nevraživosť voči nezaočkovaným, že môžu ohroziť zaočkovaného.
Dámy a páni, vidíme to pred parlamentom a to nepoznáme mnohé príbehy, ktoré denno-denne sa môžu odohrávať na uliciach, v obchodoch, hocikde v bežnom živote, lebo takú atmosféru vytvárate. Teda vychádzajú tieto návrhy ako diskriminačné, ktoré sú zároveň segregačné, predovšetkým pre nezaočkovaných. Ide pritom o úplne nevedecký, doslova ideologický prístup, hovorí doktorka Pirošíková. Ak ide aj o to, aby sa vírus nešíril, tak potom treba každého, či očkovaného, alebo neočkovaného, pretestovať, ako sa to stále robí pri vstupe napríklad do USA. Aj očkovaní sú tiež šíriteľmi vírusov.
Ak v nejakej štúdii vyšlo, že mediánová výroba náloží je nižšia ako u neočkovaných, treba takým odborníkom pripomenúť, že ľudské práva sú individuálne a nie mediánové či spriemerované. Nemôžeme sa pozerať na ľudské práva iba na základe nejakého mediánu a spriemerovania. Človek napríklad s vynikajúcou mukozálnou imunitou zničí vírus na sliznici aj bez očkovania, pričom zaočkovaný obézny nielenže ochorie, ešte aj môže zomrieť a nakaziť kopec ľudí. To sú fakty, o ktorých hovorí doktorka Pirošíková.
Hladina protilátok a vírusová nálož sú tiež len individuálne parametre. A preto tieto fakty však ani občania nemajú kde namietať a súdy posudzovať. Čiže doktorka Pirošíková zdôrazňuje rozdiel medzi slovenskou realitou a zvyškom sveta v tom, že u nás sme jednotlivcovi, pokiaľ ide o obmedzovanie ľudských práv, ku ktorým dochádza zo strany výkonnej moci, znemožnili právo na prístup k súdu. To je to, čo som hovoril v súvislosti s odkazom pána Mikulca, ktorý ešte takýmto spôsobom, vediac, že je v tej vláde, v ktorej schvaľoval toto právo jednotlivcov u nás na Slovensku, zamedzili až do roku 2025.
Dámy a páni, už tu viackrát bolo menované a spomínané aj stanovisko Rady Európy, ale môžem pokračovať aj ďalej, keď pani doktorka Pirošíková hovorí o tom, že výnimku, ktorú predstavila vláda pre zaočkovaných, je táto výnimka diskriminačná, pretože je v rozpore so zákazom obsiahnutým v čl. 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv, zaobchádza rozdielne s osobami v porovnateľných situáciách. To znamená, rozdielne v porovnateľných situáciách, čo je diskriminácia. A zdôrazňuje, že výbor pre reguláciu zdravotných predpisov v mimoriadnych situáciách Svetovej zdravotníckej organizácie ešte 15. januára v roku 2021 odporúčal, aby krajiny nevyžadovali od prichádzajúcich cestujúcich doklad o zaočkovaní, a to vzhľadom na to, že vplyv očkovania na zníženie prenosu infekcie nie je známy a novoodhalené varianty koronavírusu by mohli znížiť účinnosť vyvinutých vakcín.
WHO rovnako sa zaoberá aj situáciou napríklad na súostroví Seychely, kde čelia ďalšej vlne pandémie napriek tomu, že už zaočkovanosť je tam 85 % dospelého obyvateľstva a 60 % celkovej populácie. Tretina aktívnych prípadov sa prejavila u plne zaočkovaných ľudí. Toto konštatuje WHO priamo v situácii, ktorá nastala na Seycheloch. Čiže jasne poukazuje na to, že nielen to, že sa stavia... a to teraz, aby to nevyznelo, že to očkovanie je zlé. Áno, má svoje výhody, ale nemôžeme sa na neho pozerať tak, že jednoducho rieši situáciu a všetci ostatní, čo sa nedajú zaočkovať, sú jednoducho dobytok alebo tí, ktorí majú teľacie IQ.
Konanie, ktoré zvýhodňuje očkovaných pri uplatňovaní práva na slobodu pohybu, môže dokonca ohroziť verejné zdravie, pretože zaočkovaní a neotestovaní cestujúci môžu šíriť ďalej nákazu a opätovne zhoršovať pandemickú situáciu.
Rezolúcia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy tu už bola citovaná a viackrát, azda už ani nie je potrebné ju spomínať. Je zarážajúce, že na rozdiel od iných krajín vláda vylúčila pri všeobecne záväzných právnych predpisoch, ktorými zasahuje do základných ľudských práv a slobôd, súdny prieskum, a to v priamom rozpore so záväzkami vyplývajúcimi z čl. 6 a 13 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, na ktoré upozornila vo svojich stanoviskách aj Benátska komisia, dámy a páni.
V tomto ohľade uvádzame, že v iných štátoch sa právo na prístup k súdu garantuje. Ako príklad uvádzame Francúzsku štátnu radu, ktorá je najvyššou súdnou inštitúciou správneho súdnictva vo Francúzskej republike. Teraz prichádzam s ďalším príkladom nie z Česka, ale z Francúzska, ktorý hovorí o tom, že tam bol rovnako problém dôchodcu, ktorý bol 83-ročný a bol zaočkovaný a žiadal, aby keďže je zaočkovaný, mal voľnosť pohybu bez obmedzenia, avšak táto štátna rada Francúzska jasne povedala, že nie je dôvod na takéto niečo, aby bol niekto zvýhodňovaný len kvôli tomu, že je zaočkovaný, oproti tým, čo sú neni zaočkovaní, pretože tam nie je žiadna garancia toho, že títo ľudia nemôžu prenášať infekciu.
To znamená, aj ten príklad, ktorý uvádzam, že vláda povedala, že po príchode zo zelených krajín je testovanie pre cestujúcich prichádzajúcich na Slovensko veľmi dôležité, je z tohto pohľadu absolútne neopodstatnené a neprimerané obmedzovanie slobody pohybu, nehovoriac o tom aj práva ústavného, že každý občan Slovenskej republiky má právo sa vrátiť do svojej vlasti.
Čiže teraz to zosumarizujem a chcem povedať záver z tohoto, čo som chcel, citujúc doktorku Pirošíkovú, ktorá si dala tú prácu a zdokumentovala mnohé prípady. Áno, treba bojovať s COVID-om, ale treba si predovšetkým získavať dôveru. Treba ľudí rešpektovať a narábať s nimi ako s rovnocennými, nie nadávať im do idiotov, do dobytkov a do neviem ešte čoho. A, samozrejme, rešpektovať ich slobodné rozhodnutie o tom, či sa dajú zaočkovať alebo nie.
A som presvedčený, že ak by sa komunikovalo o vakcinácii tak, ako sa má, že by sa hovorilo o všetkých aj plusoch, ale aj tých mínusoch, mnohí ľudia by si to ľahko zvážili a by sa slobodne rozhodli. Avšak tak, ako to robí táto vláda, to nie je o slobodnom rozhodnutí. To je presne to isté, čo urobila aj s povinným plošným testovaním nepresnými antigénovými testami. Dobrovoľne nasilu. Ako ináč si môžeme vysvetliť to, že zaočkovaní budú môcť chodiť, ale tí, čo sú neni zaočkovaní, tí si musia urobiť test, my vám preplatíme tri eurá na antigénový test, budete mať dva tuším, koaličná rada sa na tom zhodla, písíár alebo péceer testy, lebo sme Slováci, péceer testy a ostatné si zaplaťte. Tak keď zaočkovaný to dostane zdarma, tak to dajte aj tým ostatným ľuďom a urobte to prístupným tak ako to očkovanie, urobte prístupné aj tie péceer testy. A potom by sme sa už pozerali na vec úplne ináč. A som presvedčený, že aj ľudia by si zvažovali, čo urobia.
Toto je náš prístup, dámy a páni, nič viac. Získavať si dôveru ľudí a nie to, čo robíte vy. Pozerať sa na ľudí, že sú rovnocenní, a hlavne brať do úvahy aj fakty a netváriť sa, že zaočkovanie je všeliek, pretože klamete tým pádom ľudí. Ja som to na mnohých prípadoch, ktoré som tu prečítal, dokázal, že to jednoducho tak nie je. Veď si len zoberte diskusiu, ktorá sa dnes rozvíja v krajinách svetových, ale aj v Európskej únii, kde už hovoria o tom, že za nešíriteľa alebo za zaočkovaného človeka sa bude pokladať ten, ktorý je zaočkovaný dvoma dávkami, a to sa už hovorí aj o tretej dávke, a pritom je zaočkovaný, po zaočkovaní sedem mesiacov. Dokonca v inej krajine že deväť mesiacov. Tak mi to potom vysvetlite, ako si toto majú ľudia dať dohromady, keď budú zaočkovaní rovnakým Pfizerom alebo rovnakou Modernou v tej istej krajine a tam budú pokladaní sedem mesiacov za to, že sú zaočkovaní, a tam deväť mesiacov. A potom nejaký virológ na Slovensku ešte vystúpi a ten povie, ja si myslím, že to je dvanásť mesiacov. Takto to jednoducho nejde, dámy a páni.
Preto vás chcem poprosiť, pán minister, zvážte naozaj to, čo tu predkladáte, vráťte sa späť a skúste nájsť riešenie, tak aby ste si získavali dôveru a presviedčali ľudí normálnym spôsobom, otvorene o tom, že či sa majú, alebo nemajú dať zaočkovať, ale hlavne nediskriminujme ľudí, pretože je to neprípustné. Porušujeme tým aj záväzok dodržiavania ľudských práv k dohovoru o dodržiavaní ľudských práv, ku ktorému sme sa zaviazali, ale rovnako aj ustanovenie Ústavy Slovenskej republiky.
Čiže summa summarum, dámy a páni, my za takýto návrh zákona nebudeme hlasovať. Hovorím teraz za poslanecký klub strany SMER – sociálna demokracia. A dávam zároveň aj procedurálny návrh pani spravodajkyni, že na návrh dvoch poslaneckých klubov v zmysle rokovacieho poriadku žiadame pred hlasovaním o tomto bode programu vyhlásiť 15-minútovú prestávku, po ktorej potom budú môcť jednotlivé poslanecké kluby prezentovať svoje stanovisko o hlasovaní k tomuto návrhu zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.7.2021 17:22 - 17:23 hod.

Fico Robert
Ja len chcem poprosiť, pán podpredseda, o informácie, ktoré sa týkajú ďalšieho priebehu rokovania. Či dnes ešte hlasujeme, ako to bude vyzerať, ak už je nejaké rozhodnutie, pokiaľ ide o mimoriadnu schôdzu, aby sme sa vedeli zariadiť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 17:07 - 17:09 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Ďakujem veľmi pekne, kolegyne, kolegovia, za každú faktickú poznámku. Ja by som viac očakával od koaličných poslancov, ktorí pri skrátenom legislatívnom konaní hlasovali za, že budú obhajovať túto novelizáciu tohto zákona, že sa postavia na stranu pána ministra a povedia tým ľuďom a všetkým tu, že proste toto je fantastická novelizácia, je to úžasný zákon, my chceme rozdeľovať tých ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných.
Pán kolega Kazda z koalície, ktorý vystúpil, hovorí o tom, že chce od nás vedieť, že čo budeme my robiť, čo by sme robili. No, pán Kazda, ja vás chápem, ako toto počúvame už vyše roka, že čo by sme robili my. Ja vás úplne chápem, lebo vy neviete, čo robiť. A viete, najhoršie na tom je to, že my by sme vám aj poradili, ale my nevieme, čo vy zase vymyslíte o týždeň, vy nás prekvapujete zo dňa na deň väčšími prekvapeniami, ako napríklad aj touto novelizáciou tohto zákona, kde chcete rozdeľovať ľudí. Nehovoriac o množiacich sa informáciách, či z ministerstiev, alebo rôznych súkromných spoločností, o tom, ako budú zvýhodňovaní ľudia, ktorí sú zaočkovaní, a ako budú trestaní ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní.
Čo sa týka tohto, pán kolega jeden tu presne poznamenal, ide aj o totálnu zase likvidáciu gastra. Niežeby ste im schválili zníženie DPH na 5 % dočasne a potom na 10 %, ale ešte týmto spôsobom ich idete úplne zlikvidovať. A nehovoriac o tom, že bavíme sa o tom, že určití ľudia sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať, ale tento človek nevie dostať od svojho obvodného lekára žiadne potvrdenie o tom, že nemôže byť zaočkovaný. A vysvetlite mi, ako on má potom normálne cestovať a fungovať. No, musí si, musí sa testovať, ale možnože by sa dal aj zaočkovať, ale nemôže a nedostane ani na to potvrdenie. Čiže jednoznačne chaos nad chaosom, ktorý tu pretrváva vyše roka.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 17:04 - 17:05 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán kolega, ďakujem za vaše vystúpenie, ale chcel by som pripomenúť pánovi ministrovi Lengvarskému rezolúciu 2361 Rady Európy, ktorá hovorí v svojom bode 731, že je potrebné zabezpečiť, aby občania boli informovaní, že očkovanie nie je povinné a že na nikoho nie je vyvíjaný politický, sociálny alebo iný nátlak, aby sa dal očkovať, ak si to neprajú sami. Bod 732 hovorí: zabezpečiť, aby nikto nebol diskriminovaný za to, že nebol očkovaný kvôli možným zdravotným rizikám alebo nechcel byť očkovaný. Ja neviem, ako jasnejšie sa to dá ešte povedať.
Pán minister, pochopil som, že v tomto návrhu zatiaľ stále nie je, nie je, nehovorí sa o žiadnych nejakých kompenzáciách za to, čo navrhujete, rôzne tie testovania na to, aby človek mohol si zbehnúť na pivo. Tak ja sa pýtam, čo nie je diskriminujúce na tom, ak povolíte človeku, ktorý je očkovaný, si ísť dať pivo za dve eurá, a človeku, ktorý nie je očkovaný, že si môže dať to pivo za 25 euro plus 2 eurá, čiže 27 euro alebo pri PCR teste za 72 euro. Toto nie je diskriminujúce? A chcem sa opýtať, že vy takto, celá táto vláda, ide podporovať gastro, ktoré toľko trpelo počas COVID-u?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 17:00 - 17:02 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Priznám sa, že mňa tu niektoré veci v rámci tohto návrhu zákona normálne občiansky dráždia a neviem sa s tým vysporiadať vôbec, ako to tam niekto mohol pichnúť, preto lebo tak v prvom rade je tu nejaká zdravotná starostlivosť, ktorá je z ústavy bezplatná, hej, ešte stále to platí štátna, dobre, nehovorím o tých súkromníkoch. A vy teraz rozmýšľate o tom, že či to štát preplatí dvakrát, to testovanie, alebo raz, alebo čo to bude stáť. To ako keby ste mne určili, koľkokrát si môžem dovoliť mať chrípku, veď to je nezmysel toto napríklad.
Jasné, že všetci chceme byť zdraví a môžeme a máme na to tri možnosti, ktoré by sme mali skúmať. Zase laicky alebo teda sme zaočkovaní, alebo sme otestovaní, alebo sme ten COVID prekonali a máme nejaké protilátky. A zaujímavé, že toto zaujíma každého najmenej, či ten dotyčný, ktorý podstúpi takýto zdravotnícky zákrok, má protilátky, alebo nemá protilátky, čo je to najpodstatnejšie z toho všetkého.
Preboha, čo vás je do toho, akým spôsobom sa človek dopracuje k tomu, že je zdravý? Ešte raz sa pýtam, čo vás je do toho? Veď to je každého vec. Okrem toho je tu aj nejaký predmet, ktorý sa volá lekárske tajomstvo. Čo vás je, preboha, do toho, či som ja zdravý na základe toho, že sa dám otestovať a donesiem vám potvrdenie, alebo či som zaočkovaný, alebo či mám z nejakého dôvodu protilátky a ten COVID som prekonal. Veď to je celé blbosť, toto úplne, tak vráťme sa z tej kratšej cesty a stiahnite túto hovadinu a poďme ďalej.
Skryt prepis