Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 11:40 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:37 - 18:39 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Taraba, musím súhlasiť so všetkým, čo ste povedali, aj napriek tomu, čo ste povedali o Ústavnom súde, tak chcem vás ubezpečiť, ako aj občanov, ktorí stoja vonku pred Národnou radou, že v prípade, že by tento návrh zákona náhodou prešiel, čo dúfam, že neprejde, tak my sa určite na Ústavný súd obrátime. Obrátime sa preto, pretože som presvedčený o tom, že tento návrh zákona je v rozpore s ústavou. Je v rozpore s ústavou preto, že čl. 13 ústavy, hovorí, že povinnosti možno ukladať len zákonom alebo na základe zákona v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd. A tieto medze, ktoré hovorí ústava, že možno len v jeho medziach, tak možno upraviť len za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.
A keď si pozriete tento návrh zákona, ktorý hovorí, že dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzkových priestorov zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb, a vstupu na hromadné podujatia, je možné len preukázaním sa vstupujúcich osôb potvrdením o absolvovaní očkovania alebo o prekonaní ochorenia, alebo potvrdením negatívneho výsledku testovania, neuvádza žiadne medze. My nevieme, čo je to dočasné podmieňovanie, my nevieme, čo sú to prevádzkové priestory zariadení, pretože z takéhoto, z takejto definície to je pracovisko, zamestnanie, je to škola, je to verejná jedáleň, je to reštaurácia, resp. akékoľvek iné zariadenie, električka, autobus, trolejbus, čokoľvek je prevádzkový priestor zariadenia.
Čiže a ďalej nevieme, čo je to hromadné podujatie, hromadné podujatie takisto nie je nikde definované. Čiže žiadne medze zákonom stanovené nie sú a žiadne nariadenie Úradu verejného zdravotníctva takéto stanoviť nemôže. Okrem toho je to v rozpore aj so zákonom o ochrane osobných údajov, kedy údaje o zdraví sú osobitnou kategóriou osobných údajov, ktoré sú zakázané spracúvať, a výnimky, ktoré zákon uvádza, ani jedna z nich neod... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:34 - 18:36 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Spomínali ste Ústavný súd, že vlastne ignoruje práva ľudí, a je to vidieť. Ja tu už viackrát čítam veci z praxe, ktoré mi prichádzajú do pošty, tak ako som čítala Egotex, s. r. o., ktorý ženám šičkám hovorí, že musia byť do 9. 8., budú kontrolovať, či sú zaočkovaní, alebo musia mať PCR test. Žena, ktorá má minimálnu mzdu 400 eur v čistom, 4-krát si urobí PCR test a je vybavená a nemá deťom čo dať jesť, nemá ako uživiť rodinu.
Viete čo, bola som sa pozrieť pred chvíľou cez okno a ako žene mi to bolo ľúto. Ženy, zamyslite sa v OĽANE, videli ste tých ťažkoodencov, čo pochodujú na tých ľudí? Normálne mi je do plaču.
Teraz zvýšili ostrahu, ďalší celý skoro pluk tam pochoduje. Čo to znamená? Že bude zákon prijatý? Vy sa nehanbíte, že vás musia proti týmto ľuďom, proti týmto ženám, ktoré nechcú dať očkovať svoje deti, proti ľuďom, ktorí sú zdraví a platia do zdravotnej poisťovne peniaze, ktorí v živote možno neboli chorí, ktorí v živote nemali COVID a možno sa s ním nestretnú, aby tých všetkých mohli liečiť. Čo to znamená? Že zákon prejde? Tak ťažkoodenci teraz pochodujú, celá čata či rota, nie som vojak, aby, aby týchto ľudí zastrašili tam vonku?! Je to, je to a vy si hovoríte, že nie ste fašistický štát.
Viete čo, niečo vám poviem, Andor Šándor, včera som to povedala, český analytik, na TA3 povedal, nie sú to moje slová: „Na Slovensku jsou použity gestapácko-esesácke, eštebácke metódy.“ Vážení, čo bolo gestapo? Najsilnejšia zložka štátu. To už o nás hovoria Česi, to už o nás hovorí zahraničie.
To fakt naozaj, naozaj tých ľudí idete takto strašiť, ktorí si prišli vydobyť normálne svoje práva, ktorí nechcú nič iba rovnoprávnosť, ktorí chcú rozhodovať sami o sebe, o svojich deťoch o svojom živote, ktorí prichádzajú o prácu, ktorí nemôžu ísť slúžiť do armády, nemôžu ísť na misiu, veď vám, veď to píšu z praxe?!
To naozaj toto chcete v tomto štáte, aby títo ľudia skutočne prišli o robotu, aby, aby celé rodiny sa tu rozvrátili?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:30 - 18:31 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec, dobre si povedal. Toto, toto je návrh fašistického zákona o apartheide. Ešte nie je prijatý a už rozdeľuje spoločnosť.
Dokonca fašizujúci sa poslanec Kazda už rozdeľuje ľudí na dobrých a zlých, spravodlivých a nespravodlivých, slušných a neslušných. Prvý protagonista apartheidu.
A čo urobíme s tými zlými, nespravodlivými a neslušnými? No budeme im obmedzovať občianske práva. Nakoniec im zakážeme vychádzať z domovov. Povedzme si, o čo ide v týchto falošných obavách tých dobrých a spravodlivých. Boja sa, že nezaočkovaní nakazia zaočkovaných chorobou, proti ktorej sú tí zaočkovaní očkovaní?
No toto sa vám podarila pekná šaškáreň.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:02 - 18:04 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Kotleba, povedali ste, alebo ste teda upozornili poslancov, že sa tu smejú, uškŕňajú z toho poslanci, ktorí sú vo vládnej strane. Áno, aj pred chvíľou pán Žiak tu vulgárne kričal a nadával mi, keď naozaj citujeme to, čo nám ľudia píšu, čo je skutočne z praxe.
Dneska sme tu povedali, že vojaci sú nútení, ktorým nikto nepovedal a idú do misie, môžu byť aj horší, môžu dostať príkaz, vymenia ich. Dneska sme tu citovali, ja som citovala, o šičky, ktorí pracujú vo firme Egotex, s. r. o., v Prešove, kde už dnes s účinnosťou do 9. 8. musia byť očkovaní, resp. musia doniesť test PCR. Vážení, takáto šička, ktorá má minimálny plat, si urobí štyrikrát PCR test po 75-80 euro a je vybavená. Doteraz sme ľudí mohli vlastne testovať hajlom-tajlom aj zdravých, nič. A teraz sme zakázali, MOM-ky sme zlikvidovali, pretože chceme všetkých vakcinovať.
A presne, ako povedal môj kolega, my nechceme ľudí zdravých, ale vakcinovaných.
A už vrchol je to, že pán Galko z SaS povie, že ľudia, ktorí nebudú vakcinovaní, budú platiť vyššie dane. Za čo? Za to, že sú zdraví? Za čo, že sú zdraví? (Reakcie z pléna.) Pretože nikdy nepoužili zdravotnú poisťovňu? Pretože vlastne sa nikdy možno s COVID-om nestretnú? Ako prečo? Lebo pracujú kvôli tým, a teda zabezpečujú, aby, aby bola naplnená poisťovňa zdravotná?
Takže toto je to nútenie, toto je, toto je vlastne výsledok všetkého toho, čo sa tu deje. A vy sa čudujete, že sa ľudia vonku búria. No, samozrejme, že sa ľudia vonku búria, pretože im ide o ich životy, o ich deti, o ich rodiny. A ľudí nezaujímajú žiadne farmaceutické firmy. A už vôbec to, čo tu je, že sú tu nejaké lotérie, výhry, kolesá šťastia, ktoré neplatia farmaceutické firmy, ale platia presne tí zdraví ľudia, ktorí sú vonku, ktorí nikdy neboli teda chorí, ktorí prispievajú tomuto štátu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 17:42 - 17:43 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Pán poslanec, veľmi dobré vystúpenie, až na ten začiatok, samozrejme aj celá opozícia bude hlasovať proti tomuto zákonu. Tento zákon vôbec nemal čo dneska byť, tak jako to povedali dvaja z dvoch strán koaličných, že načo tento zákon vôbec bol daný. No vráti sa to pánovi ministrovi a poviem prečo.
Pán minister, keď nastúpil za ministra, keby bol očkoval či čínskou alebo či je to ruskou vakcínou, alebo jakýmkoľvek zast... akýmkoľvek spôsobom, tak dneska nemá tento prúser, ktorý tu má. Povedzme si na rovinu, tá nejednotnosť klubu OĽANO je väčšia, ako je nejednotnosť v ostatných kluboch. Takže berme do úvahy, dneska sa dohadujeme, dneska sa dohadujú, že kto zahlasuje alebo kto tu vôbec nebude. Predpokladám, že viac poslancov z OĽANA tu nebude, ktorí by mali hlasovať, čiže situácia - ten zákon neprejde.
Je každý z nás, čo sme tuná, aj u nás je, sú očkovaní, dobrovoľne, kto sa chce dať zaočkovať, nech sa dá zaočkovať, kto nechce sa dať, je to jeho slobodné rozhodnutie. Nerozumiem, keď to doteraz fungovalo, prečo ste s týmto teraz došli a došli ste na poslednú chvíľu. Vypomstí sa to, je to na škodu veci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 16:44 - 16:46 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja opäť sa vrátim, pani kolegyňa, k tým slovám, lebo naozaj musím zastávať tých ľudí, ktorí prichádzajú dennodenne o prácu. Dobre ste povedali, že sú dané podmienky a vydieranie. Ešte raz poviem, ešte nefunguje ani zákon a už firma Egotex, s. r. o., zahraničná, núti ľudí, aby boli očkovaní pri vstupe do práce s účinnosťou do 9. 8. Sú to ženy, šičky. Alebo musia mať platný PCR test. Ja sa pýtam. Ako takáto žena, ktorá má 400 eur a možno v čistom, si zaplatí 4 PCR testy do mesiaca, tak čo má, celú výplatu v čudu? O čom vy sa tu bavíte? A vy sa tým ľuďom čudujete, že sú vonku, že sú nahnevaní, že niektorí sú aj vulgárni. Veď zúfalé, zúfalé veci prinášajú zúfalé činy.
Ďalej by som chcela povedať jedno, že ľudia prečo nemajú zadarmo možno iné lieky, veď títo ľudia, ktorí chcú mať dneska zadarmo aspoň testy, ktorí sa naozaj nechcú očkovať, platili si celý život poistné. Prečo im nedáte zadarmo prevenciu vitamínov? Prečo im nepovie... nedáte zadarmo, aby teda mali tie testy, aby mohli chodiť do práce. Ale nie, pretože ako povedal kolega, na Slovensku my nechceme mať zdravých ľudí, my chceme mať ľudí len očkovaných.
A to že už naozaj na farách budú vznikať očkovacie centrá, že už tie staré babky budete nútiť a vymysleli ste tam, že nemôžu ísť pozrieť na pápeža a že skutočne, ktoré sa nechceli doteraz zaočkovať, lebo sa boja, a že skutočne budeme mať v obchodných centrách medzi nanukami striekačky s injekciami, že už nepotrebujeme ani mínus 80 chladničky, lebo budeme očkovať v očkovacích centrách, to ako myslíte vážne, že toto je dobrá propaganda pre ľudí?
Prosím vás pekne, ak chceme mať zdravých ľudí, a naozaj dokážete, že nelobuje sa iba za firmami a ľudí, tak povedzme im aj tú prevenciu, všetko a ja ešte stále hovorím o tých protilátkach. Prečo ste zakázali odoberať ľuďom protilátky a musia si ich platiť. Prečo?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 16:26 - 16:28 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, stále rozprávame o tom, že ten zákon je nejasný. Ja by som bola veľmi rada možno, keby pán minister Lengvarský vystúpil a nám ten zákon vysvetlil, aby trošku tu tak nesedel, že sedí tu, sedí, aby nás vypočul, ale my by sme boli radi, aby sme s ním mohli diskutovať.
Čo sa týka, keď tu pán kolega Žiak vykrikoval po mne, aby som možno nedokončila svoju rozpravu, dobre, že odchádza, tak opäť prečítam. Spoločnosť Egotext, s. r. o., prijala za účelom zamedzenia šírenia COVID-19, ešte neplatí ani táto vy... ani tento zákon, ani vyhláška, že ľudia musia prísť do fabriky s účinnosťou do, od 9. 8. zaočkovaní, musia mať PCR test a podobne. Viete čo, jedná sa o šičky. Tie šičky nemajú peniaze na to, aby si tie testy platili. Prečo im nezaplatíme teraz tie testy, keď za bývalých čias sa testovalo hajlom-tajlom aj zdravých ľudí, keď už raz sme my za svoje dane tieto testy nakúpili, a tieto testy sme zaplatili. (Ruch v sále.)
Prosím vás, prestaňte, pán Žiak, tu provokovať dneska od rána poslancov. (Zaznievanie gongu.) Neviem, čím vás očkovali, ale asi nejakou besnotou.

Blanár Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, reagujte na predrečníka, nech sa páči.
A, pán Žiak aj kolegovia, upokojte sa, prosím.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Chápem, pardon, ale už naozaj... (Povedané súbežne s predsedajúcim.) To som rada. Dobre, aj keď by som poprosila ešte čas, keby sa dal aspoň o chvíľočku.
Takže vlastne títo ľudia prichádzajú o prácu a nerozprávajme, ako sme hovorili, že boli hoaxy, že všetci sme sľubovali, že sa budú očkovať raz, teraz už je to dvakrát, trikrát.
Vakcinačné centrá, preboha, vznikajú v svätých stánkoch, na farách, a to už nehovorím, že vznikajú ešte aj v obchodných domoch, kde kedysi sme potrebovali chladničky na mínus 80. Ako tí ľudia vám majú dôverovať? Teraz čo, hodíte vakcíny medzi nanuky, otvoríte skrinku s nanukmi a vyberte si, akú vám pichneme? Veď to je niečo nehorázne. A čudujete sa tým ľuďom, že sú vonku.
Prosím vás, nepripravujme ich o prácu a dajme im slobodu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 16:09 - 16:11 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Som rada, že ste prečítali o tých vstupoch do prevádzok, ktoré sa nedefinujú, a ja teraz poviem, ja som prišla s jednou vecou, kde mi písali vojaci, a pustila som to vonku, že išli na výberové konanie na misiu. Nikto ich neupozornil a teraz sa musia očkovať. Ak sa nezaočkujú, tak jednoducho... a Johnson & Johnson si musia dať, tak ich nikam nezoberú a prídu o prácu. Teraz týmto vojakom zavolali, že vlastne nemusia sa očkovať, ale šéf generálneho štábu ich môže vyradiť. No ja si vypýtam zoznam, ktorých ľudí vyradil, ako poslankyňa Národnej rady.
A teraz vám prečítam niečo iné, lebo ľudia mi veľa píšu, aby ste vedeli, že ešte aj bez vašej vyhlášky, ako diskriminujú ľudí v zamestnaní. Tak si to vypočujte. Lebo oni sú si istí, že to môžu robiť, veď prečo nie, keď to robí hygienik Mikas. Firma Egotex, s. r. o., prijala za účelom obmedzenia šírenia COVID-19 tieto opatrenia. S účinnosťou od 9. 8. 2021. Pri vstupe do objektu spoločnosti zamestnávateľ bude vyžadovať od každého zamestnanca preukázať sa potvrdením o očkovaní COVID-19 minimálne prvou dávkou, ktorý sa nepreukáže potvrdením o očkovaní, musí sa preukázať PCR trestom. To kde sme? To kde sme, vážení? A toto je zneužívanie a títo ľudia mi píšu, že prichádzajú o prácu. To kde sme?
Čo vy tu rozprávate o akých vyhláškach? Veď tí ľudia, čo tam vonku stoja, ich obdivujem. Na tej horúčave. Veď prichádzajú o robotu a vy sa tu smejete, máte 5-tisíc plat a chechotáte sa, proste, vakcína je úsmev, no úsmev pre vás a pre vaše biznis firmy.
Ešte že si povedzme. A Svätý otec, pri všetkej úcte, som veriaca, prináša jeho návšteva na toto územie len rozbroje a nepokoje. Miesto toho, aby prinášal kľud a vieru pre ľudí, a ešte niečo poviem, keď som sa dneska dočítala, že vakcinačné centrá už budú na farách, tak sa nehnevajte na mňa, a v obchodných, a v obchodných reťazcoch, tak to čo teraz má znamenať. Nevykrikujte na mňa, kolega, otočte sa dopredu! Ste drzý ako opica! A dlhodobo! Takže jednoducho chcem, chcela... (Prerušenie vystúpenia časomerom a ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:03 - 12:05 hod.

Valocký Jozef Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne.
Pán poslanec Svrček, ja ako opozičný poslanec musím ti poďakovať. Skutočne toto bol, toto bol príspevok k tomuto zákonu, k tomu zákonu, ako je predložený, bol argumentačný, vyvrátil, vyvrátil mnohé veci v tomto zákone. A nikto ma nemôže upodozrievať, ja som zaočkovaný, dvakrát, a tento zákon, ktorý sa predkladá, ktorý teda minister predkladá, je veľmi zlý. Veľmi zlý, pretože napríklad čo sa myslí pod pojmom prevádzka? Budú to malé potraviny o dvoch ľuďoch? Bude to štadión? Bude to nemocnica? Bude to, ja neviem, podujatie? Alebo tento zákon má slúžiť na to, aby sa ľudia nemohli zhromažďovať a prejavovať svoje názory tejto vláde?
Pán minister tu tak bezducho sedí, rozprávajte si, poslanci, asi, čo chcete a veľmi dobre vie ako lekár, keby som mu dal otázku, ministrovi: Pán minister, mám dve vakcíny, myslíte si, že mám protilátky? Prečo nevyšetrujeme protilátky? Prečo nezahŕňame do očkovania aj tých, ktorí prekonali COVID? Veď sú tu lekári v tomto pléne. Každý vie, o čom hovorím. Keby sa stanovili štandardy protilátok, vyšetriť a možnože by sme mali 2,5 milióna ľudí s protilátkami. Len plníte, pán minister plní politické príkazy, aby Mikas sa mohol postaviť vedľa Matoviča a trepať tam tie nezmysly. Ráno vydá vyhlášku a večer ju zruší. To je celé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:40 - 11:42 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Svrček, ja poviem prvú tú vetu, ktorú si povedal: "Sme v testovacej fáze." Vážení, to robíme testy na ľuďoch? A tí ľudia, ktorí sa nechcú tomuto testovaniu podrobiť, čiže nesúhlasia, tak tí ľudia majú byť vykázaní zo spoločnosti, nepriateľ spoločnosti?
Vrátim sa aj k tým vojakom, pretože niektorých osobne poznám a poviem vám, že sú desiati, ktorí majú ísť na Cyprus, a šesťdesiati, ktorí majú ísť do Litvy. Márne čakajú príkaz generálneho štábu, že sa majú zaočkovať, lebo taký príkaz im nikto nedá, lebo by sa mohli súdiť, ale pravidelne im telefonujú, že sa musia dať zaočkovať Johnsonom. Pravidelne na nich tlačia.
Ďalšiu vec, ktorú poviem, že sme v testovacej fáze. Keď sme mali protilátky, ja som COVID prekonala, som mala stredne ťažký, tak tri mesiace najprv boli protilátky, potom bolo šesť mesiacov protilátky a ja som si dala urobiť protilátky v krvi a mám ich stále dostatočné a som už asi trištvrte roka a lekári mi povedali, že bunka si pamätá, že nemusia byť ani protilátky, ona ak raz zvládne určitý typ choroby, tak si pamätá. Tak prečo tých ľudí nútime, aby sa očkovali? Kvôli čomu?
A ďalšia vec, že nechcete dať ľuďom testy zdarma. Tak keď Matovič testoval halabala, sme tu boli pokusná krajina, tak vtedy sa museli všetci testovať, či chceli alebo nechceli, zdarma, zdraví alebo chorí. Dneska tie testy raz zaplatíme za svoje dane, lebo celý život ľudia platia dane, a vy im poviete, aby ich ešte raz zaplatili? To čo je toto za filozofia? Ja tomu naozaj, ale naozaj nerozumiem.
A ako tu spomínal kolega, ja som bola s chorvátskym veľvyslancom, ktorý pred dvomi týždňami mi povedal, že idú všetkých testovať a hlavne očkovaných z toho dôvodu, že sú to prenášači choroby.
A to, že zneužívate ešte aj príchod Svätého Otca a ja ešte raz hovorím, že by sa cirkev mala k tomu postaviť, že ľudí zneužívate, aby sa museli dať očkovať, ak chcú vidieť pápeža, tak ja vám poviem, že Ježiš videl chorých, malomocných, stretol sa s kajúcnikmi, so všetkými a nerobil také rozdiely ako vy. To... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis