Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 19:42 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 19:49 - 19:49 hod.

Fico Robert
Pán podpredseda, dostali ste alebo ste nedostali písomné poverenie na riadenie schôdze Národnej rady od tohto okamihu. Neklamte nás. Dostali ste ho.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 19:45 - 19:46 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Áno, mám procedurálny návrh pán podpredseda. Predseda Národnej rady sa vôbec netajil tým, že túto schôdzu zvolal v piatok preto, aby dotiahol kšeft s nákupom bytov za miliardu. Ste sa pekne dohádali a urobili ste skvelý kšeft. OĽANO bude kupovať obrovské množstvo testov za stovky miliónov eur a samozrejme SME RODINA za to dostane miliardu na kšefty s developermi. Prosím, potvrďte, a v tom bude môj procedurálny návrh, potvrďte či je pravda, že vás poveril predseda Národnej rady by ste riadili ďalej túto schôdzu a že odišiel na dovolenku. Po tom všetkom čo predviedol včera a dnes, aký kšeft vyrokoval, že odišiel na dovolenku. Dávam procedurálny návrh, aby sme prerušili rokovanie parlamentu dovtedy kým sa nevráti predseda parlamentu, ktorý toto všetko spískal naspäť na svoje miesto a riadil túto schôdzu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 19:42 - 19:44 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, aj za faktické poznámky. Predrečník Štefan Kuffa to povedal. Tiež som očakával od pána bývalého ministra, aj štátneho tajomníka pána Mičovského a Fecka vystúpenia. Ale ja ich chápem, že nemôžu v tejto veci vystúpiť, lebo za rok a pol nič nespravili. Ľudia odišli, prepustili odborníkov, nedofinancovali, nezabezpečili digitalizáciu a preto sme v takom stave v akom sme. A aj pani kolegyňa Halgašová hovorí o tom, že táto vláda namiesto pomoci sa musela zaoberať neviem čím všetkým. No realita je taká, že vy ste zaoberali až tak tým všetkým, že ste v rámci plánu obnovy a odolnosti pre poľnohospodárov a potravinárov dali jednu veľkú nulu, jednu veľkú nulu. Vy ste ich zase z hľadiska úrovne ohrozili v rámci Európskej únie čim ďalej tým viacej a viacej. Nič ste nerobili. A také vyhováranie sa stále na toho Dobytkára na pani Matečnú, však dobre, vyhovárajte sa. Ja hovorím jednu vec, pokiaľ boli nejaké porušenia a nejaké veci, tak nech sa to vyšetruje. Ale také, to je také, také vyhováranie sa, že teraz nám Európska komisia, alebo DG AGRI ide skresať o 25 % preto, leto tu máme kauzu Dobytkár. Ako nám môže skresať na základe toho keď tá kauza Dobytkár nebola ešte vyšetrená. To sú len také, taká nejaká zvláštna argumentácie z vašej polohy a teraz čo, teraz sa na PPA-čke budú tváriť, že teda čo keď sa to nejako to dopadne, tak nejdeme vyplácať, lebo môžme prísť o to, že 25 % budeme musieť vrátiť. A čo keď to všetko dopadne úplne inak a my zistíme, že sme niekoľko miliónov, desiatok až sto miliónov nevyčerpali v rámci toho starého programovacieho obdobia. Takže treba zvážiť všetky tieto faktory a realita je taká, že tí poľnohospodári už tie výzvy, ktoré boli podané a tie zmluvy, ktoré sa mali podpísať, čakali na tie finančné prostriedky. Je to od minulého roka, sú to, boli ste tam vy koalícia, takže asi je to všetko v poriadku, keď tak hovoríte, tak sme mali tým poľnohospodárom a potravinárom tieto peniaze vyplatiť a nie teraz to budú musieť všetko úverovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 19:25 - 19:34 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, viem, že momentálne v tomto pléne a v rámci celej Slovenskej republiky sa rieši úplne iná a dôležitejšia téma, a to je diskriminácia občanov, ktorá podľa mňa aj po schválený tohto zákona, po týchto úpravách bude ďalej pokračovať, ale pevne verím, že sa nám to podarí potom zvrátiť na Ústavnom súde. Čo sa týka 280/2017 o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka o zmene zákonov a príspevku vlastne poskytovania z EÚ štrukturálnych a investičných fondov, navrhovaná zmena kompetencií prechodu tejto aktualizácie pôdnych blokov a prideľovania iných nových čísiel je súčasťou integrovaného systému administrácie priamych platieb, a preto nie je problém, keď toto bude vykonávať pôdohospodárska platobná agentúra. Je to zvykom aj v iných členských krajinách v rámci Európskej únie, kde to je rozdelené, niektoré to robia tieto agentúry a niektoré to robia samotné, samotné ministerstvá. Čiže samotný problém v presune nie je a problém, problém je dlhodobý z hľadiska tohto. Od roku 2004 do roku 2018 uvedené dve činnosti, ktoré sa teraz aktuálne presúvajú, boli vykonávané ministerstvom, hlavne po nástupe vtedajšieho ešte terajšieho bývalého pána Mičovského, ministra pôdohospodárstva, kde sa drasticky skrátil počet zamestnancov, ktorí riešili túto agendu.
Navyše tento rok sa tieto činnosti, ktoré sa presúvajú, opäť boli delegované na výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, a tento problém sa doteraz vôbec neriešil a len sa presúval vyše roka a pol, bolo to také presúvanie toho čierneho, čierneho Petra. Za rok sa nič neurobilo a nič sa neurobilo ani za ten rok a pol. Pod vedením pána Mičovského sa nespravilo ani s hardverovým vybavením, ani sa nezabezpečili mzdové prostriedky potrebné na navýšenie počtu štátnozamestnaneckých miest. A toto je najhoršie na tom to, že s vysokou mierou pravdepodobnosti môže byť jeden z dôvodov prečo pôdohospodárska platobná agentúra nezíska akreditáciu. Problém teda nie je v tomto presunutí týchto kompetencií v rámci tejto novelizácie, ale skôr tak ako som povedal, je problém personálny a technický, a preto my zahlasujeme za túto novelizáciu, za tento presun, ale budeme ostro sledovať, či sa zabezpečia finančné prostriedky a personálne vybavenie v rámci, v rámci PPA-čky na to, aby tieto, tieto veci fungovali.
V rámci pôdohospodárskej platobnej agentúry sú aktuálne veľmi vážne a dosť veľké problémy pod vedením aj terajšieho nového generálneho riaditeľa, ktorý hneď ako nastúpil na pôdohospodársku platobnú agentúru, tak pozastavil nielen vyplácanie už schválených žiadostí o platby aj zverejnenie, v rámci zverejnených výziev 4. 1, 4. 2, ale aj administráciu všetkých doteraz nevybavených žiadostí o platbu. Čiže je to na škodu samozrejme pre poľnohospodárov, ktorí s týmito platbami počítali a zvýši sa ich úverové zaťaženie, a tu je to podstatné, čo chcem vystúpiť, je v tom, že terajšie nové vedenie, nový generálny riaditeľ si zadal vypracovanie ďalšieho nejakého procesného, manuálneho úkonu, nejaký ďalší audit od spoločnosti PVC, a teraz vám vysvetlím celú genézu, ktorá začala fungovať ešte, ešte minulý rok. Čiže terajší nový šéf, generálny riaditeľ pôdohospodárskej platobnej agentúry zadal spoločnosti PVC vykonať ďalšie aktivity, čiže za to PPA-čka zase zaplatí. A poviem vám genézu z minulého roku, kde spoločnosť PVC pod vedením vtedajšieho generálneho riaditeľa PPA-čky a už vlastne pod vedením aj rezortu ministra, ministerstva, ministrom pánom Mičovským, spoločnosť PVC vykonala tzv. forézny audit na pôdohospodárskej platobnej agentúre, a tento forézny audit vykonala spoločnosť PVC. Táto spoločnosť PVC to vykonala zhruba za necelých 900 tis. euro, podotýkam, že teraz vykonáva ďalšie pod novým vedením generálneho riaditeľa pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Minulý rok tento audit, ktorý bol vykonaný, sa podpisoval dodatkom, a to je zhodou okolností veľká náhoda, tento, tento dodatok podpisoval vtedajší štátny tajomník, terajší minister pôdohospodárstva pán Vlčan pre spoločnosť PVC. Teraz sa vykonáva ďalšia aktivita od spoločnosti PVC na PPA-čke, čiže kladiem si otázku, koľko toho táto spoločnosť PVC robila, či pre ministerstvo, alebo pre pôdohospodársku platobnú agentúru. A poviem vám prečo hovorím o spoločnosti PVC. Určite ste sa to viacerí dozvedeli ešte v minulosti, viete kto je spoločníkom, alebo teda partnerom spoločnosti PVC, ktorá vykonávala tento forézny audit a vykonáva ďalšie veci? Je to pán Tučný a pán Tučný je spolužiak pána Matoviča a pán Tučný je brat, ktorého sestra spolu s pánom Tučným boli s pánom Matovičom na dovolenke v Chorvátsku, kde mu, páni, sestra pána Tučného prepisovala diplomovú prácu. Čiže jednoznačne preukázateľné, že pán Tučný, ktorý je partnerom tejto spoločnosti PVC, ktorá vykonávala forézny audit a vykonáva ďalšie veci, možno, že bude zaujímavé si pozrieť aj na jednotlivých iných ministerstvách, alebo spoločnostiach, či táto spoločnosť nevykonáva a je veľmi zaujímavé, že práve pán Tučný je kamarát zo školy a spolužiak pána Matoviča a je to jeho blízky človek, to sú všetko medializované informácie a vlastne vtedajší pán Tučný so svojou sestrou boli s pánom Matovičom na dovolenke v Chorvátsku, kde mu prepisovala jeho sestra diplomovú prácu.
Dámy a páni, myslím si, že toto sú jednoznačné prepojenia o tom, či už ako pán právnik Miškovič, ktorý na jednotlivých ministerstvách, alebo spoločnostiach vyťahoval neskutočné peniaze, tak aj asi pravdepodobne cez pána Tučného sa tieto peniaze vyťahujú teraz napr. cez PPA-čku, alebo ďalšie, ďalšie ministerstvá. Čiže budeme sa pýtať a mrzí ma, že tu neni pán minister, lebo by nám mohol vedieť odpovedať na tieto otázky, nakoľko minulý rok tento dodatok so spoločnosťou PVC podpisoval ako vtedajší štátny tajomník na ministerstve pôdohospodárstva. Je záhada, že teraz je minister, obsadil si človeka na
===== Vyťahujú teraz napríklad cez PPA-čku alebo ďalšie, ďalšie ministerstvá. Čiže budeme sa pýtať a mrzí ma, že tu neni pán minister, lebo by nám mohol vedieť odpovedať na tieto otázky. Nakoľko minulý rok tento dodatok so spoločnosťou PVC podpisoval ako vtedajší štátny tajomník na ministerstve pôdohospodárstva. Je záhada, že teraz je minister, obsadil si človeka na, za generálneho riaditeľa PPA-čky a zrazu tento človek dáva vykonávať tejto spoločnosti PVC ďalšiu nejakú zákazku. Takže budeme sa pýtať a žiadať od ministerstva aby nás informoval o tom, koľko táto spoločnosť vykonáva za aké financie. A je to neskutočný zase ďalší biznis, ktorý jednoznačne preukazuje, preukazuje prepojenia, prepojenie Matoviča a jeho blízkych ľudí kde sám priznáva o tom, že to je jeho spolužiak a bezprecedentne o tom, že mu ešte jeho sestra prepisovala diplomovú prácu.
Dámy a páni, toto keby sa stalo v minulom období za nás, tak ako len, len percento z toho je tak sú plné námestia a zas kričíte všetci na uliciach. Je to neskutočné a toto je príklad toho, ako fungujete. Takže je, potreboval som toto informovať a verím, že aj novinári po vypočutí si týchto informácií začnú, začnú troška viacej okolo toho a zistia všetky tieto informácie lebo je to len jeden ďalší kšeft. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 19:25 - 19:34 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, viem, že momentálne v tomto pléne a v rámci celej Slovenskej republiky sa rieši úplne iná a dôležitejšia téma, a to je diskriminácia občanov, ktorá podľa mňa aj po schválený tohto zákona, po týchto úpravách bude ďalej pokračovať, ale pevne verím, že sa nám to podarí potom zvrátiť na Ústavnom súde. Čo sa týka 280/2017 o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka o zmene zákonov a príspevku vlastne poskytovania z EÚ štrukturálnych a investičných fondov, navrhovaná zmena kompetencií prechodu tejto aktualizácie pôdnych blokov a prideľovania iných nových čísiel je súčasťou integrovaného systému administrácie priamych platieb, a preto nie je problém, keď toto bude vykonávať pôdohospodárska platobná agentúra. Je to zvykom aj v iných členských krajinách v rámci Európskej únie, kde to je rozdelené, niektoré to robia tieto agentúry a niektoré to robia samotné, samotné ministerstvá. Čiže samotný problém v presune nie je a problém, problém je dlhodobý z hľadiska tohto. Od roku 2004 do roku 2018 uvedené dve činnosti, ktoré sa teraz aktuálne presúvajú, boli vykonávané ministerstvom, hlavne po nástupe vtedajšieho ešte terajšieho bývalého pána Mičovského, ministra pôdohospodárstva, kde sa drasticky skrátil počet zamestnancov, ktorí riešili túto agendu.
Navyše tento rok sa tieto činnosti, ktoré sa presúvajú, opäť boli delegované na výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, a tento problém sa doteraz vôbec neriešil a len sa presúval vyše roka a pol, bolo to také presúvanie toho čierneho, čierneho Petra. Za rok sa nič neurobilo a nič sa neurobilo ani za ten rok a pol. Pod vedením pána Mičovského sa nespravilo ani s hardverovým vybavením, ani sa nezabezpečili mzdové prostriedky potrebné na navýšenie počtu štátnozamestnaneckých miest. A toto je najhoršie na tom to, že s vysokou mierou pravdepodobnosti môže byť jeden z dôvodov prečo pôdohospodárska platobná agentúra nezíska akreditáciu. Problém teda nie je v tomto presunutí týchto kompetencií v rámci tejto novelizácie, ale skôr tak ako som povedal, je problém personálny a technický, a preto my zahlasujeme za túto novelizáciu, za tento presun, ale budeme ostro sledovať, či sa zabezpečia finančné prostriedky a personálne vybavenie v rámci, v rámci PPA-čky na to, aby tieto, tieto veci fungovali.
V rámci pôdohospodárskej platobnej agentúry sú aktuálne veľmi vážne a dosť veľké problémy pod vedením aj terajšieho nového generálneho riaditeľa, ktorý hneď ako nastúpil na pôdohospodársku platobnú agentúru, tak pozastavil nielen vyplácanie už schválených žiadostí o platby aj zverejnenie, v rámci zverejnených výziev 4. 1, 4. 2, ale aj administráciu všetkých doteraz nevybavených žiadostí o platbu. Čiže je to na škodu samozrejme pre poľnohospodárov, ktorí s týmito platbami počítali a zvýši sa ich úverové zaťaženie, a tu je to podstatné, čo chcem vystúpiť, je v tom, že terajšie nové vedenie, nový generálny riaditeľ si zadal vypracovanie ďalšieho nejakého procesného, manuálneho úkonu, nejaký ďalší audit od spoločnosti PVC, a teraz vám vysvetlím celú genézu, ktorá začala fungovať ešte, ešte minulý rok. Čiže terajší nový šéf, generálny riaditeľ pôdohospodárskej platobnej agentúry zadal spoločnosti PVC vykonať ďalšie aktivity, čiže za to PPA-čka zase zaplatí. A poviem vám genézu z minulého roku, kde spoločnosť PVC pod vedením vtedajšieho generálneho riaditeľa PPA-čky a už vlastne pod vedením aj rezortu ministra, ministerstva, ministrom pánom Mičovským, spoločnosť PVC vykonala tzv. forézny audit na pôdohospodárskej platobnej agentúre, a tento forézny audit vykonala spoločnosť PVC. Táto spoločnosť PVC to vykonala zhruba za necelých 900 tis. euro, podotýkam, že teraz vykonáva ďalšie pod novým vedením generálneho riaditeľa pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Minulý rok tento audit, ktorý bol vykonaný, sa podpisoval dodatkom, a to je zhodou okolností veľká náhoda, tento, tento dodatok podpisoval vtedajší štátny tajomník, terajší minister pôdohospodárstva pán Vlčan pre spoločnosť PVC. Teraz sa vykonáva ďalšia aktivita od spoločnosti PVC na PPA-čke, čiže kladiem si otázku, koľko toho táto spoločnosť PVC robila, či pre ministerstvo, alebo pre pôdohospodársku platobnú agentúru. A poviem vám prečo hovorím o spoločnosti PVC. Určite ste sa to viacerí dozvedeli ešte v minulosti, viete kto je spoločníkom, alebo teda partnerom spoločnosti PVC, ktorá vykonávala tento forézny audit a vykonáva ďalšie veci? Je to pán Tučný a pán Tučný je spolužiak pána Matoviča a pán Tučný je brat, ktorého sestra spolu s pánom Tučným boli s pánom Matovičom na dovolenke v Chorvátsku, kde mu, páni, sestra pána Tučného prepisovala diplomovú prácu. Čiže jednoznačne preukázateľné, že pán Tučný, ktorý je partnerom tejto spoločnosti PVC, ktorá vykonávala forézny audit a vykonáva ďalšie veci, možno, že bude zaujímavé si pozrieť aj na jednotlivých iných ministerstvách, alebo spoločnostiach, či táto spoločnosť nevykonáva a je veľmi zaujímavé, že práve pán Tučný je kamarát zo školy a spolužiak pána Matoviča a je to jeho blízky človek, to sú všetko medializované informácie a vlastne vtedajší pán Tučný so svojou sestrou boli s pánom Matovičom na dovolenke v Chorvátsku, kde mu prepisovala jeho sestra diplomovú prácu.
Dámy a páni, myslím si, že toto sú jednoznačné prepojenia o tom, či už ako pán právnik Miškovič, ktorý na jednotlivých ministerstvách, alebo spoločnostiach vyťahoval neskutočné peniaze, tak aj asi pravdepodobne cez pána Tučného sa tieto peniaze vyťahujú teraz napr. cez PPA-čku, alebo ďalšie, ďalšie ministerstvá. Čiže budeme sa pýtať a mrzí ma, že tu neni pán minister, lebo by nám mohol vedieť odpovedať na tieto otázky, nakoľko minulý rok tento dodatok so spoločnosťou PVC podpisoval ako vtedajší štátny tajomník na ministerstve pôdohospodárstva. Je záhada, že teraz je minister, obsadil si človeka na
===== Vyťahujú teraz napríklad cez PPA-čku alebo ďalšie, ďalšie ministerstvá. Čiže budeme sa pýtať a mrzí ma, že tu neni pán minister, lebo by nám mohol vedieť odpovedať na tieto otázky. Nakoľko minulý rok tento dodatok so spoločnosťou PVC podpisoval ako vtedajší štátny tajomník na ministerstve pôdohospodárstva. Je záhada, že teraz je minister, obsadil si človeka na, za generálneho riaditeľa PPA-čky a zrazu tento človek dáva vykonávať tejto spoločnosti PVC ďalšiu nejakú zákazku. Takže budeme sa pýtať a žiadať od ministerstva aby nás informoval o tom, koľko táto spoločnosť vykonáva za aké financie. A je to neskutočný zase ďalší biznis, ktorý jednoznačne preukazuje, preukazuje prepojenia, prepojenie Matoviča a jeho blízkych ľudí kde sám priznáva o tom, že to je jeho spolužiak a bezprecedentne o tom, že mu ešte jeho sestra prepisovala diplomovú prácu.
Dámy a páni, toto keby sa stalo v minulom období za nás, tak ako len, len percento z toho je tak sú plné námestia a zas kričíte všetci na uliciach. Je to neskutočné a toto je príklad toho, ako fungujete. Takže je, potreboval som toto informovať a verím, že aj novinári po vypočutí si týchto informácií začnú, začnú troška viacej okolo toho a zistia všetky tieto informácie lebo je to len jeden ďalší kšeft. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:39 - 18:41 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán poslanec presne ako sme aj tušili, už o chvíľku je ohlásená tlačová konferencia OĽANO a SME RODINA, že sa dohodli, tým pádom Boris Kollár zradil. Len, aby ľudia, ľudia vedeli vonku, Boris Kollár, ako vždy zradil.
K tomu vášmu prejavu, ja naozaj nepoznám žiadneho veriaceho kresťana, ktorý by tak dehonestoval pápeža, ako sú predstavitelia OĽANO a predstavitelia tejto vlády, ktorí sa oháňajú kresťanstvom v každej druhej vete. Preboha, však oni spravili z pápeža nástroj v očkovacej kampani. Ako takto ho dehonestovať? Oni, oni ho premenili na merkantil na kľúčenku. Veď to je príšerné preboha. Bolo tu za kresťanstva pokiaľ viem bolo miluj blížneho svojho a nie očkuj blížneho svojho. Ako takto môžu zneužívať hlavu katolíckej cirkvi ja tomu naozaj nerozumiem a chcel by som vedieť čo by tak pápež povedal na to rozoštvávanie ľudí, ktoré tu oni robia.
Preboha, ako je možné, že ľudí vonku, ktorí majú svoje rodiny, ktorí majú svoje vzdelanie, ktorí majú svoje, svoju dobrú povahu a chcú aj za niečo bojovať nazývajú dezolátny dobytkom, luzou, ako si to vôbec môžu dovoliť preboha. Ako naposledy takýmto spôsobom urážal bežných ľudí Hitler, keď hovoril o židoch v druhej svetovej vojne. Si to uvedomujete, že hovoríte o slovenských občanoch?
Ja si myslím, že keby toto vedel pápež, tak sem za vami určite nepríde a s takými ľuďmi ako ste vy sa určite nestretne. Spĺňate všetky definičné znaky fašizmu. Nielen, že rozdeľujete ľudí na podľudí a nadľudí. Vy ich dehumanizujete. Ako môžete ľudí nazývať dobytkom a luzou preboha. A vy ignorujete ústavu, kriminalizujete opozíciu a ešte aj robíte medicínske pokusy na ľuďoch ako Mengele, to znamená, čistí fašisti, vy ste čistí fašisti a ešte máte na čele generála Pinocheta, či Lengvarského, či ako ho nazývate.
Toto je čistý fašizmus. Už si k tomu iba zahajlujte a budete takí ako Adolf Hitler.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:37 - 18:39 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Taraba, musím súhlasiť so všetkým čo ste povedali, aj napriek tomu čo ste povedali o Ústavnom súde, tak chcem vás ubezpečiť ako aj občanov, ktorí stoja vonku pred Národnou radou, že v prípade, že by tento návrh zákona náhodou prešiel, čo dúfam, že neprejde, tak my sa určite na Ústavný súd obrátime. Obrátime sa preto, pretože som presvedčený o tom, že tento návrh zákona je v rozpore s ústavou. Je v rozpore s ústavou preto, že čl. 13 ústavy, hovorí, že povinnosti možno ukladať len zákonom alebo na základe zákona v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd. A tieto medze ktoré hovorí ústava, že možno len v jeho medziach, tak možno upraviť len za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom.
A keď si pozriete tento návrh zákona, ktorý hovorí, že dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzkových priestorov zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb a vstupu na hromadné podujatia, je možné len preukázaním sa vstupujúcich osôb potvrdením o absolvovaní očkovania alebo o prekonaní ochorenia alebo potvrdení negatívneho výsledku testovania, neuvádza žiadne medze. My nevieme čo je to dočasné podmieňovanie, my nevieme čo sú to prevádzkové priestory zariadení, pretože z takéhoto, z takejto definície to je pracovisko, zamestnanie, je to škola, je to verejná jedáleň, je to reštaurácia, respektíve akékoľvek iné zariadenie. Električka, autobus, trolejbus, čokoľvek je prevádzkový priestor zariadenia.
Čiže a ďalej nevieme čo je to hromadné podujatie, hromadné podujatie takisto nie je nikde definované. Čiže žiadne medze zákonom stanovené nie sú, a žiadne nariadenie Úradu verejného zdravotníctva takéto stanoviť nemôže. Okrem toho je to v rozpore aj so zákonom o ochrane osobných údajov, kedy údaje o zdraví sú osobitnou kategóriou osobných údajov, ktoré sú zakázané spracúvať a výnimky, ktoré zákon uvádza, ani jedna z nich neod...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:34 - 18:36 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Spomínali ste Ústavný súd, že vlastne ignoruje práva ľudí, a je to vidieť. Ja tu už viackrát čítam veci z praxe, ktoré mi prichádzajú do pošty tak ako som čítala EGOTEX s. r. o., ktorý ženám šičkám hovorí, že musia byť do 9. 8. budú kontrolovať či sú zaočkovaní, alebo musia mať PCR test. Žena, ktorá má minimálnu mzdu 400 eur v čistom, 4 krát si urobí PCR test a je vybavená a nemá deťom čo dať jesť, nemá ako uživiť rodinu.
Viete čo, bola som sa pozrieť pred chvíľou cez okno a ako žene mi to bolo ľúto. Ženy zamyslite sa v OĽANE, videli ste tých ťažkoodencov, čo pochodujú na tých ľudí? Normálne mi je do plaču.
Teraz zvýšili ostrahu, ďalší celý skoro pluk tam pochoduje. Čo to znamená? Že bude zákon prijatý? Vy sa nehanbíte, že vás musia proti týmto ľuďom, proti týmto ženám, ktoré nechcú dať očkovať svoje deti, proti ľuďom ktorí sú zdraví a platia do zdravotnej poisťovne peniaze, ktorí v živote možno neboli chorí, ktorí v živote nemali COVID a možno sa s ním nestretnú, aby tých všetkých mohli liečiť. Čo to znamená? Že zákon prejde? Tak ťažkoodenci teraz pochodujú celá čata či rota, nie som vojak, aby, aby týchto ľudí zastrašili tam vonku? Je to, je to a vy si hovoríte, že nie ste fašistický štát. Viete čo, niečo vám poviem. Andor Šándor, včera som to povedala český analytik na TA3 povedal, nie sú to moje slová.
Na Slovensku sou použitý gestapácko-esesácke eštebácke metódy. Vážení čo bolo gestapo? Najsilnejšia zložka štátu. To už o nás hovoria Česi, to už o nás hovorí zahraničie. To fakt naozaj, naozaj tých ľudí idete takto strašiť, ktorí si prišli vydobyť normálne svoje práva? Ktorí nechcú nič iba rovnoprávnosť. Ktorí chcú rozhodovať sami o sebe, o svojich deťoch o svojom živote. Ktorí prichádzajú o prácu, ktorí nemôžu ísť slúžiť do armády, nemôžu ísť na misiu, veď vám, veď to píšu z praxe.
To naozaj toto chcete v tomto štáte, aby títo ľudia skutočne prišli o robotu, aby, aby celé rodiny sa tu rozvrátili? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:30 - 18:31 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec, dobre si povedal. Toto, toto je návrh fašistického zákona o aparheide. Ešte nie je prijatý a už rozdeľuje spoločnosť. Dokonca fašizujúci sa poslanec Kazda už rozdeľuje ľudí na dobrých a zlých, spravodlivých a nespravodlivých, slušných a neslušných. Prvý protagonista apartheidu. A čo urobíme s tými zlými, nespravodlivými a neslušnými? No budeme im obmedzovať občianske práva. Nakoniec im zakážeme vychádzať z domovov. Povedzme si, o čo ide v týchto falošných obavách tých dobrých a spravodlivých. Boja sa, že nezaočkovaní nakazia zaočkovaných chorobou, proti ktorej sú tí zaočkovaní očkovaní? No toto sa vám podarila pekná šaškáreň.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:02 - 18:04 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Kotleba, povedali ste alebo ste teda upozornili poslancov, že sa tu smejú, uškŕňajú z toho poslanci, ktorí sú vo vládnej strane. Áno aj pred chvíľou pán Žiak tu vulgárne kričal a nadával mi, keď naozaj citujeme to, čo nám ľudia píšu, čo je skutočne z praxe. Dneska sme tu povedali, že vojaci sú nútení, ktorým nikto nepovedal a idú do misie, môžu byť aj horší, môžu dostať príkaz, vymenia ich. Dneska sme tu citovali, ja som citovala o šičky, ktorí pracujú vo firme EGOTEX, s.r.o. v Prešove, kde už dnes s účinnosťou do 09.08. musia byť očkovaní, respektíve musia doniesť test PCR. Vážení, takáto šička, ktorá má minimálny plat, si urobí štyrikrát PCR test po 75 - 80 euro, je vybavená. Doteraz sme ľudí mohli vlastne testovať, hailom, tailom aj zdravých, nič a teraz sme zakázali, MOM-ky sme zlikvidovali, pretože chceme všetkých vakcinovať. A presne ako povedal môj kolega, my nechceme ľudí zdravých, ale vakcinovaných. A už vrchol je to, že pán Galko z Sa ...
===== štyrikrát PCR test po 7ť - 80 eur a je vybavená. Doteraz sme ľudí mohli vlastne testovať hajlom tajlom aj zdravých a nič. A teraz sme zakázali MOM-ky, sme zlikvidovali, pretože chceme všetkých vakcínovať. A presne ako povedal môj kolega. My nechceme ľudí zdravých, ale vakcinovaných. A už vrchol je to, že pán Galko z SaS povie, že ľudia, ktorí nebudú vakcinovaní budú platiť vyššie dane. Za čo? Za to, že sú zdraví? Za čo, že sú zdraví? Pretože nikdy nepoužili zdravotnú poisťovňu? Pretože vlastne sa nikdy možno s COVID-om nestretnú? Ako prečo? Lebo pracujú kvôli tým, teda zabezpečujú, aby bola naplnená poisťovňa zdravotná? Takže toto je to nútenie, toto je vlastne výsledok všetkého toho, čo sa tu deje. A vy sa čudujete, že sa ľudia vonku búria. No samozrejme, že sa ľudia vonku búria, pretože im ide o ich životy a ich deti, o ich rodiny. A ľudí nezaujímajú žiadne farmaceutické firmy. A už vôbec to, čo tu je, že sú tu nejaké lotérie, výhry, kolesá šťastia, ktoré neplatia farmaceutické firmy, ale platia presne tí zdraví ľudia, ktorí sú vonku, ktorí nikdy neboli, teda chorí, ktorí prispievajú tomuto štátu.
Skryt prepis