Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.9.2021 o 11:52 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 14:59 - 15:01 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani kolegyňa, ja som naozaj rád, že si, ste v tomto, v tomto svojom pozmeňujúcom návrhu použili niektoré veci, o ktorých sme tu rozprávali v takom širšom kontexte v prvom čítaní. A to je to rozšírenie tej pozície pre všetky zdravotné poisťovne, ktoré tam majú byť. To je správna vec. To tak nemôže byť, že tam môže byť iba jedna poisťovňa. Potom je tam napríklad hodnotenie podľa výsledkov toho inštitútu. To je tiež veľmi dôležité. Tiež sme to hovorili. Žitie podľa svojej práce, to je tiež extrémne dôležité. Celkový ten návrh, ktorý ste predložili, nevyzerá zle. Budeme zvažovať, aby sme ho mohli podporiť.
Chcel by som ale upriamiť ešte jednu vec, a ktorá sa tu žiada, pretože vy ste ju spomenuli, a je to extrémne dôležité pre slovenské zdravotníctvo. A to je QOLI hodnotenie poskytovania zdravotnej starostlivosti z hľadiska toho objemu peňazí, ktorý máme. A tam si treba uvedomiť jednu vec, na ktorú naše zdravotníctvo aj dlhodobo zomiera, alebo dlhodobe ňou trpí, a to je, že život zachraňujúce výkony, život zachraňujúce výkony sú platené pod svoje náklady a liečba, ktorá vlastne len iluzórne predlžuje život, resp. iluzórne pomáha, a tie výsledky sú naozaj biedne, je platená niekoľkonásobne, akoby podľa zákona o QOLI, čo znamená, je rok pridaného života, ktorý by mal stáť okolo 40-tisíc eur, platíme.
Ak nezmeníme tento neporiadok, si, dúfam, môžem povedať, tak budeme stále trpieť na to, že nebudeme mať dostatočných zdrojov na tú zdravotnú starostlivosť, ktorou naozaj vieme extréme pomôcť všetkým tým ľuďom, ktorí ju potrebujú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 14:27 - 14:28 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ako som už v prvom čítaní spomenul, ja nemám výhrady voči HTA a HTA prístupu a k všetkým technológiám a medicínskym zariadeniam a liekom a všetkým potrebám, ktoré v zdravotníctve sú, jediné, čo mi určitým spôsobom vadí na tomto zákone, je, sú možno dve, možno tri veci. Skúsim ich v rýchlosti povedať.
Prvá vec je, že nejde na to samostatná kapitola peňazí, ale peniaze sa berú znova zo zdravotných poisťovní, ktoré, kde budú chýbať v systéme, pretože systém ich má nedostatok, to je jedna vec.
Po druhé veľa ve... veľa aj v... z... v pozmeňovacom návrhu, ktorý teraz predložil pán poslanec Krajčí, je vlastne vyslovených určitých neistôt, ktoré existujú z toho, že neni celkom isté, ako dobre tento systém celý bude fungovať. A z toho dôvodu som si myslel, že by bolo výhodnejšie, keby celý systém fungoval pri ministerstve ako sekcia a potom sa pretransformoval na samostatnú jednotku.
A po tretie chcem ešte pripomenúť, že existuje slovenská spoločnosť pre HTA, je to vlastne člen Slovenskej lekárskej spoločnosti, a s ktorým bolo dobre spolupracovať blízko, pretože oni zastupujú tých odborníkov, korí sú z tej všeobecnej lekárskej praxe.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 12:11 - 12:13 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán predseda, Miro Suja ma predbehol, podporili ste v tomto pléne už viacero ko... opozičných návrhov. Tiež v tomto prípade sa bavíme o tom, že nemôžme z toho robiť politiku ani politické preteky. Ja tiež nejdem hovoriť o tom, že som na tom dlhodobejšie pracoval. Mne sa jedná ako cyklistu, ako aktívny cyklista chcem spraviť všetko pre to, aby sa čo najrýchlejšie a čo najviacej životov zachránili, aby sa nestávali takéto nešťastia, aké sa stalo napríklad pri Trenčíne, od nás, odkiaľ som ja, kde mladý úspešný cyklista zahynul.
A ja som si dával aj vypracovávať Parlamentnému inštitútu vlastne analýzu ochrany cyklistov v iných krajinách, Európskej únie, Európskej únie. Mne to skôr tak pripadá teraz, že ani nie kolegyňa Romana Tabák, ale skôr potom asi tuto pán Sloboda zo SaS-ky tiež niečo ide predkladať, lebo tiež niečo teraz organizuje. A mám pocit, že možno je u vás priamo, v koalícii nie ste ešte dohodnutí, že kto to vlastne ide predkladať. A ja kľudne navrhnem riešenie, kľudne sa môžem s pani poslankyňou Tabák dohodnúť, že aké má ona riešenie, a môžme toto pustiť v prvom čítaní, ide o spoločnú, dobrú vec a v druhom čítaní môžme kľudne sa môže predložiť z jej strany poslanecký pozmeňovací návrh, tak ako to ona spracovala a navrhuje.
A môj pohľad z pohľadu toho, ako to bolo v minulosti a ako to je teraz. Vždy, a to si treba otvorene povedať, vždy mal polície... Policajné prezídium malo vždy voči tomu výhrady a vždy aj výhrady voči tomu bude mať. Treba to proste schváliť, 1,5 metra. My sa bavíme, my sa bavíme o tom, že to, vymožiteľnosť je tam. Keď to funguje v iných vyspelých krajinách, tak to bude fungovať aj na Slovensku. A hlavne to má psychologický efekt pre tých šoférov, že to treba dodržiavať.
Tak ako ste povedali, príde znalec, položí cyklistu a je to skoro ako dva metre. Takže už teraz... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 12:09 - 12:10 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, je to korektné, čo si povedal, ako to, ako, samozrejme, musím priznať. Len mne na tomto celom vadia tie nezmyselné politické preteky, lebo toto je naozaj o všetkom možnom, len nie o tom, kto to predloží prvý. No a, no vieš, no argument Romana-Neromana, no tak ten návrh zákona, je to tu, tak ako v tejto chvíli sa treba baviť o tom, či ten zákon sa dá niečím vylepšiť alebo či sa nedá niečím vylepšiť, lebo jasné, koaličná zmluva, podporiť-nepodporiť, nepustí. Jasné, ale ako hovorím toto predseda s politickou nesúvisí.
Možnože keď sa takýto návrh zákona príjme čím skôr, ja si nerobím veľké ilúzie, ale možno aj veľa cyklistov sa zachráni a veľa ľudí, ktorí sú v rámci tejto cykloturistiky, bude lepšie spávať, preto, lebo ako si povedal, skutočne mám to tu napísané doslova a do písmena, veľkosť tohto zákona je, že už musia niečo tí vodiči dodržiavať. No, tak to je absolútna pravda. Môžeme sa tu sporiť o čomkoľvek, proste je tu istá norma, ktorá je nad všetkými ako Damoklov meč. Jednoducho túto normu treba dodržiavať, no a už nech s tým vysporiada ten, kto bude kritizovať, či áno, či nie. Ale robiť z toho politické preteky, to sa mi zdá také v tejto chvíli také, také strašne malé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 12:01 - 12:03 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len s údivom sledujem, že začali sa tuná nejaké zase blbé politické preteky ohľadne toho, že koľko bude ten cyklista, ako ďaleko bude, čo bude, čo je vymáhateľné, čo nie je vymáhateľné. Presne to, čo hovoril pán podpredseda Národnej rady.
Prosím vás pekne, veď tu v prvom rade ide o nejakú dopravnú ohľaduplnosť a nebavme sa tuná úplne o iných veciach, hej, čo je lepšie, čo je horšie. No tak sú tu isté kritériá, ktoré sú týmto zákonom podchytené, tak ich treba jednoducho, treba sa o nich baviť, treba ich dodržiavať. Ale pokiaľ nebudeme ako vodiči, alebo teda istí príslušníci, ktorí sú v rámci tej cestnej, cestnej premávke nejakým spôsobom zainteresovaní, či už ako cyklisti, alebo ako vodiči, dovtedy tu poriadok nebude a budeme tu mať, ja neviem, množstvo a množstvo zbytočných obetí. Čiže v prvom rade ohľaduplnosť a toto je návod, ako k tej ohľaduplnosti nejakým spôsobom dospieť.
No a okrem toho však ten kamerový systém za chvíľu bude úplne všade, takže to bude veľmi jednoducho kontrolovateľné a veľmi jednoducho bude, budeme môcť ukázať prstom na niekoho, kto alebo dodržal, alebo nedodržal, alebo sa choval tak, alebo onak. Prosto toto je, toto je nezmysel. Treba sa vrátiť späť, treba toto prijať, hovoriť o týchto veciach, eventuálne vylepšiť všetko, čo sa dá, ale nie tuná blbo politizovať o tom, že je to také alebo onaké.
Proste to, čo predviedol pán poslanec, ja už ani neviem, ako sa volá, je úplne trápne a dobre, že je preč.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 11:59 - 12:01 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, presne tak, ako si to hovoril, veď celý ten zákon nebol postavený na politike, že kto si ide prihrievať na tom polievočku, ale bol postavený na tom, že ideme s úmyslom chrániť ľudské životy cyklistov.
A zase sa to otočí štýlom, čo tu predviedol pán Sloboda, nech, tak, dúfam, že tak sa volá, sa... ospravedlňujem sa, ak som si to doplietol, že príde, nabrízga, zavrie dvere, odíde preč. Nemá ani toľko úcty si vypočuť reakciu na svoje vystúpenie, kde mu človek sa snaží slušným spôsobom vysvetliť, že čo je vlastne pointa toho celého zákona, potom tu podpásovo dá ešte procedurálny návrh, aby sa, aby sa zákon vrátil na dopracovanie, aby zase spravil kľučku, namiesto toho, presne ako si povedal, že stačilo povedať, že áno, je to dobrá myšlienka, zákon, ale má nejaké nedostatky, tak posuňme ho do druhého čítania. Druhé čítanie je presne na to, aby sme sa v druhom čítaní pobavili, že čím ho vieme vylepšiť, ten zákon, prípadne predsa tam vzniká priestor na to, že sa vyjadrí k tomu aj ministerstvo vnútra, vyjadruje sa, predsa ku každému poslaneckému návrhu sa musí vyjadriť aj vláda na svojom rokovaní, kde dáva odporúčajúce, resp. zamietavé stanovisko.
Alebo na druhej strane, vystúpim a chlapsky poviem, mám pripravený lepší zákon, ako je váš, preto ako koaličný poslanec dám zarezať váš opozičný. A ideme ďalej. A tým pádom sa budeme baviť o tom jeho, ale nie takýmto alibistickým spôsobom, že tuná príde, natrieska, natrieska a ujde preč, pri takejto téme, ktorá fakt nenásobí, nedelí, ale hovoríme o ochrane a ľudských životov, nič iné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 11:52 - 11:53 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán poslanec, toto je na, ja neviem, jak sa k tomu vyjadriť, že vy ešte aj pri takejto téme, ako je ochrana zdravia cyklistov, začnete riešiť to, čo bolo pred ôsmimi rokmi, alebo neviem koľkými rokmi, že sme to mali času doteraz dávať. To je fakt umenie, mohli ste aspoň počkať, kým dokončím faktickú, aspoň toľko úcty mi dať, ale nevadí, prajem vám pekné kráčanie.
A skúste mi vysvetliť, pán poslanec, keď hovoríte, že aby to bolo vymáhateľné, že ako sa vymáha dodržanie bezpečnej vzdialenosti medzi Bratislavou a Trnavou pri troch, resp. dvoch alebo troch sekundách, že či vás policajti merajú so stopkami. Veď tu o nič iné nejde, len aby sme chránili ľudské životy. Áno, môžme sa baviť o tom, že ako sú budované, resp. nie sú budované cyklotrasy, ale veď ide o ľudský život toho cyklistu. Sami dobre viete, keď sa hýbete na tých autách, jazdíme po cestách, takže, že ako to vyzerá. Ale rozprávať tu o tom, že to sme mohli spraviť pred ôsmimi rokmi. Viete, vy týmto návrhom, ktorý ste dali, teraz procedurálny na to, aby sa vrátilo navrhovateľovi, viete, čo robíte? Idete spraviť to, že keby ten zákon neprešiel, tak by ďalších šesť mesiacov táto téma nemohla byť prerokovaná.
Tak takýmto zbabelým spôsobom dáte nám navrhovateľom, aby sme to zobrali, aby sme si to stiahli na prepracovanie, aby vy ste si vytvorili priestor na to, aby ste si ho predložili vlastným spôsobom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.9.2021 11:14 - 11:15 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán podpredseda, chcem vás požiadať, aby sme zajtra o 11.00 hod. nehlasovali z takého normálneho, ľudského dôvodu, o 10.30 hod. bude pohreb našeho kolegu Ivana Vargu, na ktorom sa chceme viacerí zúčastniť, tak by som požiadal o takúto možnosť, že by sme hlasovali až o tej 17.00 hod. Ďakujem pekne.
A druhá vec. Bolo by možno vhodné, pán podpredseda, keby sme zaviedli alebo zosúladili pravidlá, ktoré tu máme. Platí, že rokovanie výboru nemôže byť počas rokovania Národnej rady. Teraz hovoríte, že bude seminár, a pozývate poslancov. Tak buď teda povedzme, že sa preruší schôdza, alebo potom bude platiť, že aj výbor Národnej rady môže prebiehať aj počas rokovania Národnej rady. Nemôžu byť dve kritériá pre účasť poslancov na nejakých podujatiach.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 10:43 - 10:45 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, najmenej rozvinuté okresy, regionálne rozdiely, možno ešte by som k tomu pridal nevhodná štruktúra voľných pracovných miest, z hľadiska potreby jednotlivých okresov sú vážne veci. Trošku som prekvapený, že ste podrobili absolútnej kritike to, čo tu doteraz bolo. Efektívnosť, viete, efektívnosť sa nedá merať len s tým, že koľko konkrétnych pracovných miest sa vytvorilo.
Napríklad z pozície rezortu práce z Operačného programu Ľudské zdroje bol projekt za 30 mil. len pre tieto menej rozvinuté okresy pre podporu aktívnej politiky trhu práce. Darmo podnikateľ povedal, že chce otvoriť, ja neviem, nejaké remeselné miesto, keď sme takého človeka na úrade práce evidovaného nemali. Jeho bolo treba rekvalifikovať, trebalo ho vyškoliť a oni sa potom vrátili do toho procesu a to sa v tých štatistikách jednoducho neobjavuje. Treba povedať, že takýmto spôsobom sa, sa veľmi veľa ľudí zamestnalo, ktorí boli pred tým dlhodobo evidovaní nezamestnaní. A treba povedať a veľmi otvorene, že aj veľa Rómov, a ja som osobne presvedčený, že keď 80 % si následne po skončení projektu z nich udržalo pracovné miesto, že to boli dobré projekty aj efektívne, takže neberte to len podľa toho, kto ako kde dostal traktor, ale aj podľa týchto vecí.
No a ešte jedna vec - sociálne podniky. Pripravil som projekt na 50 mil., doteraz stojí. Pán predseda sociálneho výboru, vy to viete.
Ďalšia vec. Aktívna politika trhu práce stojí. Nič sa v tomto smere nerobí, lebo nie sú prostriedky na jednotlivých okresných úradoch práce.
To znamená, to je ďaleko širší komplex, ako len táto otázka, pretože rezort práce môže v tomto prípade veľmi veľa urobiť na konkrétnych miestach v konkrétnom regióne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 9:55 - 9:57 hod.

Habánik Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja rovnako považujem tému inkluzívneho vzdelávania za veľmi aktuálnu, ale aby sme došli k tomu cieľu a k tomu želateľnému stavu, ktorý v rozprave odznel, budeme musieť prejsť ešte strašne dlhou cestou a chcel by som pri tejto príležitosti upozorniť alebo upriamiť vašu pozornosť na také dva problémy. Ony nie sú nové, sú to problémy dlhodobé, ale treba na nich nájsť nejakú spoločenskú zhodu.
A to prvým problémom, ktorý ja tu vidím, je systém odmeňovania pracovníkov v regionálnom školstve, či už hovoríme o pedagogických, odborných, ale aj nepedagogických zamestnancov, pretože títo ľudia s týmito deťmi a žiakmi pracujú.
No a po druhé je to tam modernizačný dlh a to všetci veľmi dobre vieme, že ten priamo potom a veľmi úzko súvisí aj s kvalitou vzdelávania, a ak naozaj nám ide a záleží nám na každom jednom dieťati a každom jednom žiakovi bez ohľadu na to, či potrebuje, alebo nepotrebuje inkluzívne vzdelávanie, tak tu budeme musieť postupovať míľovými krokmi vpred, aby sme dokázali tento želateľný stav zabezpečiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis