Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.9.2021 o 11:52 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 16:39 - 16:41 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem za všetky podporné stanoviská.
Pán Sloboda zase odišiel, to je také typické, aj predtým bola rozprava a dal faktickú, odišiel. Nevie, človek chce naňho reagovať. To je presne typické pre SaS-ku, za to, že už... (Reakcia z pléna.) A dobre, pardon.
Čiže za to, že sme to nepo... dobre, čiže v prvom rade sa chcem, pán Sloboda, ospravedlniť, že som tu pred 5 rokmi nesedel a nemohol som podporiť tých 1,5 metra. To je presne pre vás typické, že sme to nepodporili v minulosti my, tak vy to teraz nepodporíte. Tak to je taká argumentácia, akože zato, že ste to vy nepodporili, tak my to teraz nepodporíme. Máme to tu, môžme to schváliť.
Argumentácia zo strany ministerstva vnútra, pán kolega, treba to na hulváta schváliť. Proste ministerstvo vnútra a polícia mala vždy voči tomu v minulosti podľa mňa výhrady a voči tomu výhrady aj bude mať. Keď to dokáže fungovať teraz v Čechách, dokáže to fungovať v iných vyspelých krajinách Európskej únie, tak to dokáže fungovať aj na Slovensku. Polícia má kamery v autách, vie to monitorovať, vie to odmerať.
Ja hovorím o tom, že už teraz to platí. Už teraz, keď sa spôsobí nehoda, tak už znalec posudzuje presne tú vzdialenosť. Čiže to je aj ochrana tých šoférov, aby vedeli o tom, že áno, je tam zadefinovaná táto vzdialenosť a musím ja obchádzať toho cyklistu v tejto minimálnej vzdialenosti, aby som nespôsobil vlastne nejaké nešťastie, takže treba to proste schváliť. Tam ako čím viac sa bude chodiť na ministerstvo, resp. na políciu, tak tým viacej sa bude hľadať argumentácia.
Argumentácia o tom, že vyspelé Holandsko má vybudované cyklotrasy a tam to nemajú zadefinované. Tam majú zadefinované úplne niečo iné. Ja som to povedal. Majú zadefinované chráneného toho cyklistu ako takého v rámci zákona. A, samozrejme, že aj v tom Holandsku musia chodiť po klasických normálnych cestách, ale postavenie cyklistu v Holandsku a hlavne možnože aj tá mentalita tých ľudí, tých šoférov je proste niekde úplne iná.
Ja z vlastnej skúsenosti viem, keď idem na bicykli, obchádza ma kamión, proste ktorý za mnou ide a obíde ma v dostatočnej vzdialenosti, je úplne z inej krajiny, Estónsko... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.9.2021 16:19 - 16:32 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, ospravedlňujem sa aj za zdržanie. Kolegyne, kolegovia, no v prvom rade ma mrzí, že nás tu nie je viacej v tomto pléne, ktorí by sa zapojili. Myslím si, že viacerí, viacerí, je nás tu pár dohromady zo 150, ktorí sa, ktorí by sa aktívne zapojili do tejto, do tejto, podľa mňa veľmi potrebnej diskusie o tom, ako chrániť cyklistov na cestách.
Mali sme možnosť si vypočuť aj rôzne faktické poznámky a, samozrejme, aj vystúpenie, aj predseda parlamentu tu vystúpil, kolega, kolega Sloboda zo SaS-ky, ktorý navrhol tento návrh vrátiť nám ako navrhovateľom na dopracovanie s cieľom vyprecizovania navrhovaného odstupu vozidla od cyklistu. Neviem si predstaviť ak to, ako vyprecizovať 1,5 metra. Proste raz to je 1,5 metra a 1,5 metra to bude ďalej a bude to stále. Nerozumiem, čo je za tým, bohužiaľ, z vašej strany politika, koaličná politika. Treba o... treba povedať, že vy ani v rámci koalície nie ste dohodnutí. Vy, predkladá pán kolega Sloboda, predkladá nejaký návrh, potom som počul, že predkladá pani kolegyňa Tabák, predkladajú kolegovia zo SME RODINA a možnože ešte príde aj strana ZA ĽUDÍ so štyrmi poslancami, že predkladajú niečo ďalšie. Takže máme tu štyri koaličné strany, ktoré asi každé, ktoré každé budú predkladať nejaký návrh.
Bohužiaľ, tuto nemôžme my nejako špekulovať a rozmýšľať na to, ako to bude, lebo či chceme chrániť, alebo nechceme, toto je základná otázka. Chceme chrániť cyklistov na cestách, alebo nechceme? My môžme potom v druhom čítaní pri pozmeňovacom návrhu hovoriť o tom, že či chceme, aby to bolo definované tak, ako to je teraz v navrhovanom, v novelizácii zákona je to definované mimo zastavaného územia a zastavanom území, kde mimo zastavaného územia je definícia 1,5 metra obchádzania motorovým vozidlom cyklistu a v zastavanom území 1 meter.
Môžme sa baviť v druhom čítaní o tom, že či to bude, či to bude v obci, alebo mimo obce, či to bude 1,5 metra aj v obci, alebo toto sú všetko možnosti, ktoré vieme riešiť v rámci druhého čítania. Myslím si, že veľmi, veľmi podstatné je to, že je to tu podané a nehľadal by som za tým nič iné ako len ochranu cyklistov a neriešil by som to v kontexte v tom, že pome to odkladať. Teraz tu kolega predložil stiahnutie, je vás, máte väčšinu, viete si to odsúhlasiť, ale za mesiac, za dva mesiace môžme zachrániť množstvo cyklistov.
Ešte poviem jednu vec na margo, na margo SaS-ky, lebo vidím, že pán kolega Sloboda už chcel odchádzať, kde-tu aj viacerí z vás hovorili o tom, že však strana Sloboda a Solidarita už v minulom volebnom období, 2016 - 2020, predložila takýto poslanecký návrh a vtedajšia koalícia to neodsúhlasila. Pán kolega, nie je to pravda. Povedala to vaša kolegyňa Nicholsonová, ktorá povedala, že ona spolu s poslancom Národnej rady, spolu s kolegom Drobom chceli predložiť takýto poslanecký návrh do Národnej rady, kde vaša strana povedala, že nie, že takýto zákon sa nebude predkladať, a stopla to ona. Takže ja by som kľudne aj citoval, kde pani Nicholsonová spolu s... Ďuro Droba... chceli predložiť zmenu cestného zákona, ktorý by stanovil 1,5-metrový odstup od cyklistu pri predbiehaní: „Vlastný poslanecký klub nás prinútil novelu stiahnuť, padali argumenty, kvôli dvom mŕtvym cyklistom si predsa nebudeme proti sebe štvať 2 mil. voličov,“ takže toto, toto je fakt, a nie fakt charakteru, že ste to predkladali. Mali ste možnosť, chceli ste, ale vaša strana to zamietla.
Išiel by som ešte možnože troška zanalyzovať aj tie faktické poznámky a potom na záver by som poprosil aj pána Slobodu, aj ďalších kolegov z koalície o jednu vec. Všetci dobre vieme, že v Čechách, je to len pred pár týždňami, sa schválil takýto zákon, ktorý pomôže zachrániť určite aj životy a pomôže cyklistom v Českej republike. Treba si uvedomiť jednu vec, že Česká republika má také isté cesty ako my, možnože majú troška viacej, troška viacej cyklotrás vybudovaných, aj to len z dôsledku toho, že majú iný zákon, a teda resp. iné rozdrobenie, iné rozdrobenie pozemkov. Čiže infraštruktúra v Českej republike je veľmi podobná ako, ako u nás a, samozrejme, tá infraštruktúra je podobná, ako aj v iných krajinách a nemyslím si, že argumentácia, že na východnom Slovensku je problém, sa nedá aplikovať 1,5 metra, resp. predchádzať cyklistu, lebo už teraz tiež na východnom Slovensku musíme tých cyklistov predchádzať, obchádzať. Treba si, treba povedať, a toto musím, musia, musia pochopiť všetci poslanci, ktorí budú za to hlasovať, že toto sa nejedná o novú povinnosť, o novú povinnosť, že sa obchádza cyklista v menšej vzdialenosti. Toto je, toto neni zavádzanie novej povinnosti, ale robí sa len znenie zákona, je jasnejším a pochopiteľnejším. Ja som vám to už vysvetlil aj minule, že zoberme si to z toho opačného, opačného garde, z pohľadu šoféra motorového vozidla. To je aj na ochranu toho šoféra motorového vozidla, lebo teraz nemá napísané v zákone 1,5 metra, má tam že musí v dostatočnej vzdialenosti obchádzať cyklistu, a pri autonehode, keď motorového vozidlo narazí do cyklistu, a pri posudzovaní znalcom znalec vychádza z toho, aby som vám to vysvetlil, cyklista ide na krajnici, pomyselne si ľahne na ľavú stranu, a tak povedané, že nemôže ho to auto prejsť tak, aby prešiel po jeho tele, resp. musí ho obísť. A toto sa bavíme o možno 1,7-1,8 metra a už teraz to tam je zadefinované, už teraz to platí. To znamená, vy ako šofér vozidla, keď spôsobíte nehodu s cyklistom, už teraz to je takto posudzované. Čiže my sa bavíme o tom len, aby sa to tam zadefinovalo, aby to hlavne pôsobilo psychologicky na tých, na tých šoférov na Slovensku.
Samozrejme, ako som povedal, nie je to nová povinnosť a my sme si aj ako Slovensko stanovili ešte v roku 2013 cieľ, že do roku 2020 chceme dosiahnuť minimálne 10 % podielu cyklodopravy na deľbe prepravy, prepravy do práce. Bohužiaľ, tie odhady sú niekde okolo 3 % teraz aktuálne. A jednoznačne z prieskumov vychádza, že to, že nedosahujeme tie percentá, ktoré sme si v minulosti stanovili, je najväčšou bariérou na jazd... jazdy na bicykli práve obava občanov o svoju bezpečnosť so stretom s automobilom na cestách. Čiže toto jednoznačne vyšlo z... z rôznych prieskumov, ktoré sa, ktoré sa realizovali.
Nemôžme hovoriť o tom, že treba tých cyklistov dať na cyklotrasy. Nikdy, ani v tom Holandsku nie sú tie cyklotrasy tak vybudované, nikdy nebudú tak vybudované, aby sme či... aby sme vždy vedeli segregovať tú, tú cyklodopravu mimo komunikácií. Vždy pôjde ten cyklista po tej, po tej ceste. Nájdu sa také úseky - vždy - aj v tom, aj v tom vyspelom, vyspelom Holandsku.
Čo sa týka Holandska, a to môže odpoveď aj kolegovi Svrčekovi, ktorý hovoril o tom Holandsku, že tam je to fantastické a že nemajú zadefinovaný 1,5 metra v rámci, v rámci zákona. No v Holandsku to funguje troška iným spôsobom, a to tak, že tam sa uplatňuje jeden princíp, ktorý je definovaný v zákone, kde vodič ako silnejší účastník premávky automa... je automaticky zodpovedný za nehodu pri strete s cyklistom. Cyklista je tam zákonom chránený výraznej silnejšie ako v iných európskych krajinách, čiže oni to majú normálne v zákone zadefinované, že ten cyklista tam je chránenejší ako v iných krajinách Európskej, Európskej únie.
Nebudem sa opakovať, v koľko množstvoch krajín je toto zadefinované, ten 1,5 meter, ale aj napríklad pri porovnaní s Českou republikou pomer 50... necelých 56-tisíc km ciest je v Čechách 1 500 km takýchto vybudovaných cyklotrás. Takže myslím si, že bolo povedané toho a... aj viacerí tu hovorili o tom, a ja hovorím, že, samozrejme, tak ako šoféri musia dodržiavať a... dodržiavať zákony, tak, samozrejme, aj cyklisti sa musia správať zodpovedne a nechceme touto povinnosťou nejako zamedziť plynulosti, kde je jednoznačne dokázané, že tú plynulosť skôr obmedzujú, a resp. zhoršujú rôzne autonehody, rôzne dopravné situácie z hľadiska možnože práce na ceste a tak ďalej. Určite to nespôsobujú cyklisti a myslím si, že každý z nás pri tom, keď pribrzdí, obíde ho v dostatočnej vzdialenosti 1,5 metra, sa dostane do toho svojho cieľa vždy v tom, približne v tom rovnakom čase. Nie je to tak spôsobené ako, ako to niektorí hovoria.
Ja tu mám aj kompletný materiál, nebudem to teraz z toho vystupovať, kompletnú dôvodu správu z Českej republiky, kde teda Česká republika, schválili tento 1,5 meter, a je to tam veľmi pekne všetko pomenované. A ja chcem povedať, že, kolegyne, kolegovia, hlavne koaliční poslanci, máme tu prvé čítanie toho, novelizácia tejto zákona kde sa bavíme o tom, že chceme zaviesť 1,5 metra mimo zastavaného územia a 1 meter v zastavanom území.
Hovoríte o tom, že pomaly každý z koaličnej strany niečo chystá a dlho, niekoľko mesiacov na tom pracujete. Ja som tiež na tom niekoľko mesiacov pracoval, ja mám tiež spracovanú analýzu z Parlamentného inštitútu. Môžem sa, pokladám sa veľmi aktívneho cyklistu, a keď mi to čas dovoľuje, snažím sa ísť pomaly každý deň. Nejazdím horu, jazdím hlavne cesty, takže stretávam sa s tými kamiónmi, stretávam sa s tými vozidlami, zažívam to. Tiež som mal neraz rôzne kolízie a situácie, hlavne s kamiónmi na cestách. A hlavne ľudia, ktorí aktívne jazdia si vedia plnohodnotne uvedomiť, čo tento 1,5 meter spôsobí, aj keď len z pohľadu edukatívneho a preventívneho. Nebavíme sa o tom, hej, tu aj kolegyňa Romana Tabák hovorila o tom, že ako to budeme merať, ako to budeme merať. Už tu kolega Maroš Saloň povedal, ako meráme tie 2-3 sekundy, ktoré má... ktoré musíme dodržiavať medzi Trnavou a Bratislavou. No, tak sa to bude kontrolovať, ako sa to kontroluje v iným krajinách Európskej únie, a to polícia, polícia a vozidlá majú kamery a cez kamerový záznam vie pekne zistiť, či sa v dostatočnej vzdialenosti obchádzal ten cyklista, alebo nie.
Kolegyne, kolegovia, chcem vás poprosiť, myslím si, myslím si, že je potrebné toto schváliť, netreba v tomto robiť politiku, ale nie politiku medzi vami v rámci koalície. Môžte predložiť budúci mesiac v druhom čítaní pozmeňujúci návrh, aký len chcete, treba vyprecizovať, neviem teda čo, keď chceme definovať 1,5 meter, tak 1,5 meter. Neviem, či chceme ísť do metra, či chceme ísť do dvoch metrov, toto či je potrebné, ale toto môžte všetko zmeniť v rámci tohto, tohto, tejto novelizácie, ktorú tu máme, v druhom čítaní. Môžte sa dohodnúť, môže to byť a už o mesiac, o mesiac a pol môžme povedať cyklistickej verejnosti na Slovensku, že Národná rada, a verím, že naprieč politickému spektru koalícia - opozícia schválila, schválila túto novelizáciu, a tak sme pomohli cyklistom na Slovensku.
Ďakujem všetkým.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 15:13 - 15:14 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja chcem kolegovi Rašimu poďakovať za jeho prejav, ktorý bol veľmi fundovaný, odborný, bez nejakých zbytočných politických ťahaníc a škriepok a tak ďalej.
Ja si myslím, že je veľmi dôležité, aby si predkladatelia to možno ešte raz všetko vypočuli, lebo tie, tie poznámky sú strašne dôležité, strašne dôležité, lebo raz príde ten odpočet toho, čo sa tu vytvorilo, a raz sa pozrieme na to všetci, neni to akože nejaká, nejaké, nejaká hrozba, ale raz všetci sa budeme chcieť vidieť, aký to malo celé zmysel.
A naozaj veľmi silne cítiť, že to celé až taký veľký zmysel nemá, aspoň to v súčasnosti tak vyzerá, pretože je jednoznačné, že všetky tie úlohy, ktoré tento budúci inštitút bude mať, všetky sa už teraz robia alebo sa môžu robiť, ak ich treba rozšíriť na rôznych sekciách ministerstva zdravotníctva, ktoré boli v kope ako Inštitút zdravotnej politiky alebo Inštitút zdravotníckych analýz.
Takže ja ten príhovor ešte raz extrémne oceňujem a ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 14:59 - 15:01 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani kolegyňa, ja som naozaj rád, že si, ste v tomto, v tomto svojom pozmeňujúcom návrhu použili niektoré veci, o ktorých sme tu rozprávali v takom širšom kontexte v prvom čítaní. A to je to rozšírenie tej pozície pre všetky zdravotné poisťovne, ktoré tam majú byť. To je správna vec. To tak nemôže byť, že tam môže byť iba jedna poisťovňa. Potom je tam napríklad hodnotenie podľa výsledkov toho inštitútu. To je tiež veľmi dôležité. Tiež sme to hovorili. Žitie podľa svojej práce, to je tiež extrémne dôležité. Celkový ten návrh, ktorý ste predložili, nevyzerá zle. Budeme zvažovať, aby sme ho mohli podporiť.
Chcel by som ale upriamiť ešte jednu vec, a ktorá sa tu žiada, pretože vy ste ju spomenuli, a je to extrémne dôležité pre slovenské zdravotníctvo. A to je QOLI hodnotenie poskytovania zdravotnej starostlivosti z hľadiska toho objemu peňazí, ktorý máme. A tam si treba uvedomiť jednu vec, na ktorú naše zdravotníctvo aj dlhodobo zomiera, alebo dlhodobe ňou trpí, a to je, že život zachraňujúce výkony, život zachraňujúce výkony sú platené pod svoje náklady a liečba, ktorá vlastne len iluzórne predlžuje život, resp. iluzórne pomáha, a tie výsledky sú naozaj biedne, je platená niekoľkonásobne, akoby podľa zákona o QOLI, čo znamená, je rok pridaného života, ktorý by mal stáť okolo 40-tisíc eur, platíme.
Ak nezmeníme tento neporiadok, si, dúfam, môžem povedať, tak budeme stále trpieť na to, že nebudeme mať dostatočných zdrojov na tú zdravotnú starostlivosť, ktorou naozaj vieme extréme pomôcť všetkým tým ľuďom, ktorí ju potrebujú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 14:27 - 14:28 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ako som už v prvom čítaní spomenul, ja nemám výhrady voči HTA a HTA prístupu a k všetkým technológiám a medicínskym zariadeniam a liekom a všetkým potrebám, ktoré v zdravotníctve sú, jediné, čo mi určitým spôsobom vadí na tomto zákone, je, sú možno dve, možno tri veci. Skúsim ich v rýchlosti povedať.
Prvá vec je, že nejde na to samostatná kapitola peňazí, ale peniaze sa berú znova zo zdravotných poisťovní, ktoré, kde budú chýbať v systéme, pretože systém ich má nedostatok, to je jedna vec.
Po druhé veľa ve... veľa aj v... z... v pozmeňovacom návrhu, ktorý teraz predložil pán poslanec Krajčí, je vlastne vyslovených určitých neistôt, ktoré existujú z toho, že neni celkom isté, ako dobre tento systém celý bude fungovať. A z toho dôvodu som si myslel, že by bolo výhodnejšie, keby celý systém fungoval pri ministerstve ako sekcia a potom sa pretransformoval na samostatnú jednotku.
A po tretie chcem ešte pripomenúť, že existuje slovenská spoločnosť pre HTA, je to vlastne člen Slovenskej lekárskej spoločnosti, a s ktorým bolo dobre spolupracovať blízko, pretože oni zastupujú tých odborníkov, korí sú z tej všeobecnej lekárskej praxe.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 12:11 - 12:13 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán predseda, Miro Suja ma predbehol, podporili ste v tomto pléne už viacero ko... opozičných návrhov. Tiež v tomto prípade sa bavíme o tom, že nemôžme z toho robiť politiku ani politické preteky. Ja tiež nejdem hovoriť o tom, že som na tom dlhodobejšie pracoval. Mne sa jedná ako cyklistu, ako aktívny cyklista chcem spraviť všetko pre to, aby sa čo najrýchlejšie a čo najviacej životov zachránili, aby sa nestávali takéto nešťastia, aké sa stalo napríklad pri Trenčíne, od nás, odkiaľ som ja, kde mladý úspešný cyklista zahynul.
A ja som si dával aj vypracovávať Parlamentnému inštitútu vlastne analýzu ochrany cyklistov v iných krajinách, Európskej únie, Európskej únie. Mne to skôr tak pripadá teraz, že ani nie kolegyňa Romana Tabák, ale skôr potom asi tuto pán Sloboda zo SaS-ky tiež niečo ide predkladať, lebo tiež niečo teraz organizuje. A mám pocit, že možno je u vás priamo, v koalícii nie ste ešte dohodnutí, že kto to vlastne ide predkladať. A ja kľudne navrhnem riešenie, kľudne sa môžem s pani poslankyňou Tabák dohodnúť, že aké má ona riešenie, a môžme toto pustiť v prvom čítaní, ide o spoločnú, dobrú vec a v druhom čítaní môžme kľudne sa môže predložiť z jej strany poslanecký pozmeňovací návrh, tak ako to ona spracovala a navrhuje.
A môj pohľad z pohľadu toho, ako to bolo v minulosti a ako to je teraz. Vždy, a to si treba otvorene povedať, vždy mal polície... Policajné prezídium malo vždy voči tomu výhrady a vždy aj výhrady voči tomu bude mať. Treba to proste schváliť, 1,5 metra. My sa bavíme, my sa bavíme o tom, že to, vymožiteľnosť je tam. Keď to funguje v iných vyspelých krajinách, tak to bude fungovať aj na Slovensku. A hlavne to má psychologický efekt pre tých šoférov, že to treba dodržiavať.
Tak ako ste povedali, príde znalec, položí cyklistu a je to skoro ako dva metre. Takže už teraz... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 12:09 - 12:10 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, je to korektné, čo si povedal, ako to, ako, samozrejme, musím priznať. Len mne na tomto celom vadia tie nezmyselné politické preteky, lebo toto je naozaj o všetkom možnom, len nie o tom, kto to predloží prvý. No a, no vieš, no argument Romana-Neromana, no tak ten návrh zákona, je to tu, tak ako v tejto chvíli sa treba baviť o tom, či ten zákon sa dá niečím vylepšiť alebo či sa nedá niečím vylepšiť, lebo jasné, koaličná zmluva, podporiť-nepodporiť, nepustí. Jasné, ale ako hovorím toto predseda s politickou nesúvisí.
Možnože keď sa takýto návrh zákona príjme čím skôr, ja si nerobím veľké ilúzie, ale možno aj veľa cyklistov sa zachráni a veľa ľudí, ktorí sú v rámci tejto cykloturistiky, bude lepšie spávať, preto, lebo ako si povedal, skutočne mám to tu napísané doslova a do písmena, veľkosť tohto zákona je, že už musia niečo tí vodiči dodržiavať. No, tak to je absolútna pravda. Môžeme sa tu sporiť o čomkoľvek, proste je tu istá norma, ktorá je nad všetkými ako Damoklov meč. Jednoducho túto normu treba dodržiavať, no a už nech s tým vysporiada ten, kto bude kritizovať, či áno, či nie. Ale robiť z toho politické preteky, to sa mi zdá také v tejto chvíli také, také strašne malé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 12:01 - 12:03 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len s údivom sledujem, že začali sa tuná nejaké zase blbé politické preteky ohľadne toho, že koľko bude ten cyklista, ako ďaleko bude, čo bude, čo je vymáhateľné, čo nie je vymáhateľné. Presne to, čo hovoril pán podpredseda Národnej rady.
Prosím vás pekne, veď tu v prvom rade ide o nejakú dopravnú ohľaduplnosť a nebavme sa tuná úplne o iných veciach, hej, čo je lepšie, čo je horšie. No tak sú tu isté kritériá, ktoré sú týmto zákonom podchytené, tak ich treba jednoducho, treba sa o nich baviť, treba ich dodržiavať. Ale pokiaľ nebudeme ako vodiči, alebo teda istí príslušníci, ktorí sú v rámci tej cestnej, cestnej premávke nejakým spôsobom zainteresovaní, či už ako cyklisti, alebo ako vodiči, dovtedy tu poriadok nebude a budeme tu mať, ja neviem, množstvo a množstvo zbytočných obetí. Čiže v prvom rade ohľaduplnosť a toto je návod, ako k tej ohľaduplnosti nejakým spôsobom dospieť.
No a okrem toho však ten kamerový systém za chvíľu bude úplne všade, takže to bude veľmi jednoducho kontrolovateľné a veľmi jednoducho bude, budeme môcť ukázať prstom na niekoho, kto alebo dodržal, alebo nedodržal, alebo sa choval tak, alebo onak. Prosto toto je, toto je nezmysel. Treba sa vrátiť späť, treba toto prijať, hovoriť o týchto veciach, eventuálne vylepšiť všetko, čo sa dá, ale nie tuná blbo politizovať o tom, že je to také alebo onaké.
Proste to, čo predviedol pán poslanec, ja už ani neviem, ako sa volá, je úplne trápne a dobre, že je preč.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 11:59 - 12:01 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, presne tak, ako si to hovoril, veď celý ten zákon nebol postavený na politike, že kto si ide prihrievať na tom polievočku, ale bol postavený na tom, že ideme s úmyslom chrániť ľudské životy cyklistov.
A zase sa to otočí štýlom, čo tu predviedol pán Sloboda, nech, tak, dúfam, že tak sa volá, sa... ospravedlňujem sa, ak som si to doplietol, že príde, nabrízga, zavrie dvere, odíde preč. Nemá ani toľko úcty si vypočuť reakciu na svoje vystúpenie, kde mu človek sa snaží slušným spôsobom vysvetliť, že čo je vlastne pointa toho celého zákona, potom tu podpásovo dá ešte procedurálny návrh, aby sa, aby sa zákon vrátil na dopracovanie, aby zase spravil kľučku, namiesto toho, presne ako si povedal, že stačilo povedať, že áno, je to dobrá myšlienka, zákon, ale má nejaké nedostatky, tak posuňme ho do druhého čítania. Druhé čítanie je presne na to, aby sme sa v druhom čítaní pobavili, že čím ho vieme vylepšiť, ten zákon, prípadne predsa tam vzniká priestor na to, že sa vyjadrí k tomu aj ministerstvo vnútra, vyjadruje sa, predsa ku každému poslaneckému návrhu sa musí vyjadriť aj vláda na svojom rokovaní, kde dáva odporúčajúce, resp. zamietavé stanovisko.
Alebo na druhej strane, vystúpim a chlapsky poviem, mám pripravený lepší zákon, ako je váš, preto ako koaličný poslanec dám zarezať váš opozičný. A ideme ďalej. A tým pádom sa budeme baviť o tom jeho, ale nie takýmto alibistickým spôsobom, že tuná príde, natrieska, natrieska a ujde preč, pri takejto téme, ktorá fakt nenásobí, nedelí, ale hovoríme o ochrane a ľudských životov, nič iné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 11:52 - 11:53 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán poslanec, toto je na, ja neviem, jak sa k tomu vyjadriť, že vy ešte aj pri takejto téme, ako je ochrana zdravia cyklistov, začnete riešiť to, čo bolo pred ôsmimi rokmi, alebo neviem koľkými rokmi, že sme to mali času doteraz dávať. To je fakt umenie, mohli ste aspoň počkať, kým dokončím faktickú, aspoň toľko úcty mi dať, ale nevadí, prajem vám pekné kráčanie.
A skúste mi vysvetliť, pán poslanec, keď hovoríte, že aby to bolo vymáhateľné, že ako sa vymáha dodržanie bezpečnej vzdialenosti medzi Bratislavou a Trnavou pri troch, resp. dvoch alebo troch sekundách, že či vás policajti merajú so stopkami. Veď tu o nič iné nejde, len aby sme chránili ľudské životy. Áno, môžme sa baviť o tom, že ako sú budované, resp. nie sú budované cyklotrasy, ale veď ide o ľudský život toho cyklistu. Sami dobre viete, keď sa hýbete na tých autách, jazdíme po cestách, takže, že ako to vyzerá. Ale rozprávať tu o tom, že to sme mohli spraviť pred ôsmimi rokmi. Viete, vy týmto návrhom, ktorý ste dali, teraz procedurálny na to, aby sa vrátilo navrhovateľovi, viete, čo robíte? Idete spraviť to, že keby ten zákon neprešiel, tak by ďalších šesť mesiacov táto téma nemohla byť prerokovaná.
Tak takýmto zbabelým spôsobom dáte nám navrhovateľom, aby sme to zobrali, aby sme si to stiahli na prepracovanie, aby vy ste si vytvorili priestor na to, aby ste si ho predložili vlastným spôsobom.
Skryt prepis