Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.9.2021 o 16:17 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2021 16:18 - 16:20 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, ja ten váš zverinec tých vašich tigrov, ja neviem čo všetko, ja síce to nepoznám, ale jednu vec, jedna vec mi je jasná aj z toho, čo ste povedali. Pán minister vy ste hráte vabank, vy hráte absolútny vabank a vy to viete najlepšie a ja to z tej vašej reči absolútne cítim. Vy proste hráte vabank. Vy hráte ruletu sám so sebou. To je ten, to je, to je to, čo v tejto politike ešte nebolo. Vy hráte ruletu sám so sebou a ja som veľmi zvedavý, ako táto vaša hra dopadne skutočne preto, lebo, len by som vás chcel upozorniť, pán minister, keby ste náhodou vedeli, resp. nevedeli, žiaden minister vnútra nie je posledný, viete. A po vás príde ďalší minister vnútra a ďalší a ďalší a ďalší a tí budú skúmať toto všetko, o čom tu dneska tí ľudia, ktorí o tom vedia podstatne viac ako ja, hovoria. Ale ten pocit je jednoznačný, vy proste hráte vabank a to vám teda nezávidím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2021 16:17 - 16:18 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Najskôr sme tu mali mimoriadne mľandravý prejav predsedu vlády Hegera a teraz ešte mľandravejší prejav pána Mikulca. Páni kolegovia, vám asi na vláde dal niekto do rannej kávy Diazepam, veď to je absolútne neprístojné, aby ste sa takto správali. Kto vám ten písal, pán kolega? Však vy neviete povedať z hlavy na vlastnú obhajobu? To musí vám písať Bariak z Aktualít, ktorý je dneska najnovšie Matovičov poradca? To myslíte vážne, to myslíte vážne? Neviete povedať nič z hlavy? Však máte vysokú školu! Ste Master of Science. Ako je možné, že neviete povedať ani pár rozvitých viet z hlavy?
Počúval som vás, že ste hovorili, že: "v minulosti sa úplatky prijímali a dávali," citujem, no áno, vy napríklad ste zobrali 100-tisíc podľa pána Imreczeho a bolo to v minulosti. Vy ste úplatky prijímali a možno aj dávali. Kopali ste do špeciálneho prokurátora Kováčika, že je neprávoplatne odsúdený. Ale máme tu aktuálne špeciálneho prokurátora Lipšica, ktorý je právoplatne odsúdený za to, že zabil človeka. A to je dramatický rozdiel.
Potom tu máme vašu úžasnú myšlienku, že novinári mali predtuchu, že títo ľudia budú zatváraní, to nebola predtucha, pán kolega. Nerobte si z ľudí bláznov! Taká predtucha to bola asi ako to Remišovej pexeso, kde tam dala ešte aj tvár prečiarknutú Milana Lučanského, ktorý potom zomrel. To sú tie vaše predtuchy.
Toto celé je len váš obludný mafiánsky systém. Vy ste mafia, ale aj tá mafia môže mať štýl. Don Corleone to bol mafián, ktorý mal štýl, o ktorom sa točili filmy, ale my na Slovensku zrovna musíme mať takýchto mafiánskych sedlákov, ako je Mikulec, Matovič, ako je štartér. Prečo aj na Slovensku aspoň tá mafia nemôže mať štýl? Keby ste boli ako Don Corleone, tak si aspoň poviem, že máte nejakú úroveň, ale takto ste naozaj len takí hlúpi primitívni kolotočiari.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2021 15:49 - 15:51 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán Heger, chcem sa opýtať, keď ste tu vymenovali všetkých tých, o ktorých ste hovorili, bol to zoznam, ako keby ste si prečítali Denník N a ste nám to tu predniesli. A začali ste s jedným pánom, sa volá že Makó. Tento pán bol tak potrestaný za všetky tie veci, čo napáchal, že ste zaňho dokonca navýšili rozpočet SIS o 20 mil. na to, aby ho SIS zobrala do svojich radov. Nikto to, samozrejme, neprizná, ale na druhej strane, keď si zoberete stav, keď bola mafia v Taliansku, tak vtedy mafia korumpovala štát.
Vy viete, čo ste spravili? Vy ste to obrátili úplne naruby a štát tu korumpuje mafiána tým, že mu dáva zákazky za 9 a pol milióna euro. Tak do takého, do takéhoto absurdistanu ste to dostali.
Samozrejme, že všetci tí, ktorí vám niečo porozprávali dostali, už väčšina z nich je na slobode a jediný cieľ je zničiť svojich politických súperov. Viete, právo sa nedá dosiahnuť neprávom a ja som za to, aby, ak sa niekomu niečo dokáže, aby bol za to potrestaný.
Ale viete, máme tu aj také prípady, napríklad pán Ribár si odsedel úplne neprávom dva roky v base. Pán premiér, a vy hovoríte, máme tu na to tie všetky štácie, tak prečo to cez všetky štácie až po Najvyšší súd, ale nakoniec Ústavný súd rozhodol o tom, že pán Ribár bol neprávom dva roky v base. Vy ak budete takto ďalej pokračovať, ja neviem, kde bude brať štát na to peniaze, aby potom odškodňoval všetkých tých ľudí, ktorých budú púšťať, lebo to, čo sme si prečítali v uznesení, a to sú odposluchy, to nie sú žiadni kajúcnici. To, čo sme si tam prečítali, to je, to je na okamžité odstúpenie celej vlády. Ale ja si myslím, že takýchto vecí tu bude oveľa viac a ja som zvedavý, čo budete potom rozprávať, keď tu bude prepis pána Mikulca, ako dáva pokyny na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2021 15:48 - 15:48 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda vlády, ja mám na vás len jednu jedinú otázku, ktorá naozaj, ktorú by ma veľmi zaujímalo, ako si ju zodpoviete. Čo urobíte v nasledujúcom volebnom období, ja neviem, v blízkom alebo v menej blízkom čase, pokiaľ sa ukáže, že všetky tie obvinenia ministra Mikulca sú pravdivé? Čo budete vtedy robiť? Priznáte to? Nepriznáte to? Uveríte tomu? Neuveríte tomu? Ako sa vy, osoba, vy, premiér tejto vlády, k tomuto postavíte? Čo spravíte v rámci seba?
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2021 15:44 - 15:46 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán Heger, toto bol asi najtrápnejší prejav na obhajobu vlastného ministra, aký kedy zaznel od predsedu akejkoľvek vlády. Však vy ste na obranu Romana Mikulca nepovedali ani jedno slovo. Vy ste nepovedali slovko o čurillovskej mafii, aby som použil výraz pána Borisa Kollára, vy ste nepovedali slovo o tom, že dal pokyn Kovaříkovi na to, aby zastavili akciu, čo je jedno vážne obvinenie, za ktoré už dneska je pán bývalý policajný prezident stíhaný, a Mikulec ďalej sedí na svojej stoličke.
Vy ste nepovedali slovo o tom, že je obvinený pán Mikulec z toho, že zobral úplatok a obviňuje ho pán Imrecze v situáciách, kedy nebol donútený ešte orgánmi činnými v trestnom konaní. Čiže všetky tie zásadné obvinenia ste úplne obišli a ste tu čítali nejaký zoznam ľudí, ako je Makó, ten je až taký strašidelný, že vy ste mu dali, vaša vláda mu dala miliónový kšeft, to je ten váš trest za to, že tu robil také zlé veci.
Spomínali ste tu Beňu, ktorý dostal až taký ukrutný trest, že 14-tisíc pokutu a podmienku.
Spomínali ste tu Slobodníka, ľudí, všetko ľudí, ktorí de facto doviedli do väzby Milana Lučanského, kvôli ktorým zomrel. A teraz vy sa týmito ľuďmi pýšite. Veď toto sú všetko vaši mafiáni, vaši gauneri. Tak Makó, tak Beňa, tak Slobodník.
Toto je ten váš systém mafiánskych udavačov, ktorý ste si narafičili, a vy sa k tomu ani slovkom nezmienite. A to nehovoríme my, to hovorí vaša tajná služba, že takýto systém tu existuje. Vy to absolútne ignorujete.
Pán Heger, ja mám jedinú otázku. Žijete vy vôbec na Slovensku? Žijete vy vôbec na planéte Zem? Ja mám pocit po vašom príhovore, že vy ste práve prileteli z Marsu a rozkukávate sa, čo sa tu deje. A zisťujete, že tu je nejaký Roman Mikulec, ani netušíte, kto to je a keď sa naňho obzriete, tak vidíte kolotočiara v Petržalke. A ja vidím takisto.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.9.2021 11:15 - 12:00 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predseda, vážený pán minister, dámy a páni, dovoľte mi, aby som v mene ústavou predpísaného počtu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predniesol návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Slovenskej republiky Romanovi Mikulcovi. Návrh, ako som uviedol, spĺňa všetky ústavné predpoklady a ušetrím čas a nebudem komentovať spôsob, akým Národná rada nakladá s takýmito poslaneckými návrhmi, ktoré sa týkajú vyslovovania nedôvery členom vlády. Obmedzím sa na jedno konštatovanie, že nikdy v modernej histórii Slovenska sa nestalo, aby vládna väčšina obštruovala dva mesiace Národnú radu, kým nakoniec dôjde ku prerokovaniu tohto bodu programu. Vidíme v tom hrubé porušovanie nielen rokovacieho poriadku Národnej rady, ale i Ústavy Slovenskej republiky.
Vážený pán predseda, predtým ako uvediem skutkové okolnosti, ktoré nás viedli k predloženiu tohto návrhu, si dovolím postaviť otázku, ktorú považujem v tomto okamihu za dôležitú, a predovšetkým by som bol rád, keby na túto otázku aj niekto odpovedal. Vo viacerých komentároch komentátorov blízkych tejto vládnej koalícii sa objavujú tvrdenia, že dnes na Slovensku pôsobí mafia, ktorá je vo všetkých politických stranách, pôsobí v Slovenskej informačnej službe, pôsobí medzi podnikateľmi, pôsobí na polícií, na prokuratúre, na súdoch. Prosím, dajte mi vedieť, či to je tá moja mafia (reakcie z pléna), alebo či vzniklo niečo nové, aby som teda presne vedel (povedané so smiechom), či sa rozprávame o tom. (Reakcia z pléna.) Ďakujem pekne, takže ďakujem pekne. To som potreboval počuť. Je to úplne jasné, som hlava mafie, ktorá je prakticky všade aj medzi vami. To ma v tomto okamihu veľmi teší a som rád, že ste mi veľmi jasne túto základnú otázku objasnili.
Pán minister vnútra, niekoľko mesiacov sa v súvislosti s vaším menom objavujú informácie, ktoré vás diskreditujú v takom rozsahu a rozmere, že by ste nemali vykonávať pozíciu ministra vnútra. Už som vám to raz povedal. Prekvapuje ma, ako nezvládate mentálne to, že ste súčasťou politického súboja. Chcem odporučiť každému jednému politikovi, ktorý vstúpi do tejto arény, že musí rátať s tvrdou konfrontáciou a najmä musí rátať s ňou vtedy, ak sa objavia fakty, ktoré poukazujú na to, že človek, ktorý zastáva určitú funkciu, by túto funkciu zastávať nemal.
Vaša história je veľmi bohatá. Samozrejme, na všetky veci, ktoré sa okolo vás objavia, odpovedáte lakonicky, ja som to neurobil, ja som tam nebol, ja o tom neviem alebo nie je to pravda. Najskôr ste pracovali ako významný predstaviteľ Vojenského spravodajstva a zneužili ste svoje postavenie na to, že firma vášho otca získala lukratívne zákazky pri strážení nehnuteľností vo Vojenskom spravodajstve. Dokonca tak ďaleko ste zašli, že ešte aj byt, ktorý patril vašemu otcovi, sa používal ako spravodajský byt.
Keď to všetko vyšlo na povrch, sú k dispozícii zmluvy, tak hovoríte, že to nie je pravda. Potom ste pokračovali ako riaditeľ Vojenského spravodajstva v rokoch 2010 až 2012, keď ste vymenili otca za syna, za brata, prepáčte, a bratova firma takisto dostala lukratívne zákazky. Keď to vyšlo na povrch, existujú zmluvy, hovoríte, že to nie je pravda.
Podľa vás nie je pravda ani to, že existuje úradný záznam, ktorý podpísal váš podriadený, v ktorom sa konštatuje, že ste pýtali od neho, aby zabezpečil úplatok 10- až 15-tisíc eur v súvislosti s rekonštrukciou pravdepodobne zariadenia technologického v Trenčíne. Na všetko, čo sa okolo vás objavuje, hovoríte, že to nie je pravda. Hovoríte, že nie je pravda, že vtedajšia premiérka Radičová začala disciplinárne stíhanie za to, že ste zlikvidovali jeden materiál, ktorý hovorí o nehospodárnom nakladaní s hnuteľným a nehnuteľným majetkom vo Vojenskom spravodajstve. No bodaj by ste ho nezlikvidovali, keď sa v tom materiáli hovorilo o vašom otcovi aj o vašom bratovi. Hovoríte, že nie je pravda, že ste prišli o previerku "prísne tajné", no došli ste. Došli ste preto, lebo ste klamali. Klamali ste v otázkach daňových, kde ste nepriznali určité príjmy, ktoré sa týkali prevodu jednej nehnuteľnosti a vašeho cestovania do zahraničia alebo odmien a klamali ste aj v určitých personálnych otázkach. A bol to Najvyšší súd Slovenskej republiky, ktorý potvrdil v rozhodnutí, že odobratie previerky PT bolo úplne platné.
Tvrdíte, že je klamstvo, že Iveta Radičová ako premiérka vám zastavila povýšenie alebo cestu do Bruselu. Vy ste totiž chceli ujsť v roku 2012 a ste sa chceli skryť v jednom štábe v Bruseli, ale Iveta Radičová ako premiérka, poznajúc váš charakter, to preškrtla a povedala, že jednoducho nikam nepôjdete. Potom ste sa v nejakom okamihu stratili a objavujete sa až v roku 2020 ako minister vnútra.
Vážený pán minister, nepôjdem do žiadnych špeciálnych detailov vašeho pôsobenia v rezorte ministerstva vnútra, pretože rezort je obrovský a keby som začal ktoroukoľvek zložkou, tak tam nájdem celý rad rôznych zlyhaní. Ja sa však musím sústrediť v dnešnom vystúpení na to najpodstatnejšie a najzávažnejšie, a to je to, čo sa dnes deje v polícii, čo dnes sú schopní vyšetrovatelia NAKA, ktorých priamo riadite a kontrolujete, urobiť a aké výsledky máme pred sebou.
Nie je žiadnym tajomstvom, dámy a páni, že táto vládna koalícia sa dnes nemá čím pochváliť. Ak sa pozrieme na výsledky, a to je jedno, či to je oblasť ekonomická, sociálna, ktorákoľvek, všade je to totálny rozklad. Či už štátu právneho, či už štátu sociálneho, alebo obraz totálneho rozkladu verejných financií. Preto celkom prirodzene, my tomu ako politici rozumieme, ste sa rozhodli, že znásilníte tému očisty spoločnosti a že za každú cenu budete chcieť ukázať verejnosti, že to viete robiť, že viete zbavovať slovenskú verejnosť rôznych mafiánov, ľudí, ktorí korumpujú, podplácajú a ktorí napáchali vraj podľa vás závažné trestné činy v minulosti.
My sme, pán minister, teraz dúfam, že nám to nikto neuprie, upozorňovali dlhé mesiace, nie dva mesiace spätne, tri mesiace. Hovoríme o tom minimálne od júla roku 2020 na to, že tu dochádza k manipuláciám s trestnými konaniami. Pán minister, prestaňme spoločne klamať túto verejnosť, že ide o nejakú vojnu policajtov. Tu nejde o žiadnu vojnu policajtov. Tu ide o hrubé zneužívanie prostriedkov trestného práva na politické procesy. To nie je žiadna vojna policajtov. Ja som rád, neviem, ako sa to stalo, ale bola to Slovenská informačná služba pod vedením nového riaditeľa. Toho riaditeľa, ktorého ste si vy vybrali, ktorého ste aj nominovali za riaditeľa Slovenskej informačnej služby, ktorá prišla s informáciami o tom, že tu existuje skupina tzv. elitných vyšetrovateľov NAKA, ktorá s vedomím vybraných prokurátorov špeciálnej prokuratúry manipuluje trestné konania tak, že voči konkrétne vybraným osobám sa všetko celé vymyslí, podoprie sa to výpoveďami, kajúcnikmi a títo ľudia budú zadržaní, obvinení a potom vzatí aj to väzby. O tejto správe boli informovaní najvyšší ústavní činitelia v máji v roku 2021 na známom to stretnutí na pôde Slovenskej informačnej služby. Ale neurobili ste nič. Pán minister, vy ste neurobili nič, lebo ste o všetkom vedeli. Mňa mrzí, že neurobili nič ďalší najvyšší predstavitelia štátu, a to prezidentka Slovenskej republiky a predseda Národnej rady Slovenskej republiky.
Je na prospech predsedu Národnej rady, a to musím uznať, že pod obrovským tlakom prečítal na neverejnej schôdzi Národnej rady skrátenú formu tejto správy a viete, že táto správa obsahovala mimoriadne závažné skutočnosti o manipuláciách s trestnými konaniami. Sedel tu vtedy, a to si všetci dobre pamätáte, riaditeľ Slovenskej informačnej služby a dostal konkrétnu otázku. Pán riaditeľ, viete podoprieť svoje tvrdenia obsiahnuté v tejto správe nejakými dôkazmi? A jeho odpoveď všetci poznáme naspamäť. On vtedy povedal, že sú to dôkazy, ktoré sú procesne použiteľné okamžite.
Aká prišla reakcia zo strany vládnej moci, teda zo strany vás? Namiesto toho, aby sa spustilo obrovské vyšetrovanie tohto mega škandálu, namiesto toho sa spustil proces, ktorý mal zastaviť vyšetrovanie týchto mega zločinov vyšetrovateľov NAKA, niektorých prokurátorov špeciálnej prokuratúry, pretože vtedy ste, dámy a páni, už mali konkrétne obete manipulácie s týmito trestnými konaniami, teatrálne ste ráno chodili vykopávať dvere vysokým predstaviteľom, funkcionárom z bývalého vládneho obdobia. Zatvorili ste šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika a vy veľmi dobre viete, že to, čo predviedla sudkyňa Záleská, je monsterproces vymyslený od začiatku až do konca.
Dali ste zatvoriť dvoch prezidentov policajného prezídia. Jeden z nich zomrel za záhadných okolností vo výkone väzby a môžte tu rozprávať o samovražde, koľko chcete. Doteraz to nie je vyšetrené, čím sa to ďalej vyšetruje, tým je tých okolností viac a viac a viac. Pozatvárali ste ďalších ľudí, ja nebudem hovoriť, z prostredia podnikateľov, z prostredia súdov, z prostredia prokuratúry. A už vtedy vám malo brnknúť, že sa niečo deje, keď Generálna prokuratúra prijímala rozhodnutia a konštatovala, že toto konkrétne obvinenie musí zrušiť, lebo je tak vymyslené, abstraktné, že samotný obvinený ani nevie, proti čomu sa má brániť. Ukážte mi krajinu na svete, kde je vznesené obvinenie tak abstraktné a vymyslené, že to generálny prokurátor musí konštatovať v osobitnom rozhodnutí, kde povie, to je celé vymyslené od začiatku až do konca. A ten obvinený tam sedí a pozerá sa, lebo nevie, čo má povedať.
Obvinenia zneli veľmi jednoducho. Na neznámom mieste, nevieme kedy, nevieme kde, nevieme aká osoba, neviem v akej veci, nevieme aké peniaze, prásk, a už aj sedel vo väzbe. Toto sa jednoducho robilo a takýchto obetí ste mali desiatky. A namiesto toho, aby po správe Slovenskej informačnej služby ste začali konať, tak ste začali robiť proti akciu proti vyšetrovaniu. Pre nás bolo úžasom sledovať, ako ste si zatvorili vlastného riaditeľa Slovenskej informačnej služby. My všetci veľmi dobre vieme, že riaditeľa Slovenskej informačnej služby ste nezatvorili za podozrenie z vymysleného úplatku, konkrétneho vymysleného úplatku. Ale zatvorili ste ho preto, lebo ste mu potrebovali zatvoriť ústa, aby nemohol hovoriť o tom, o čom sa Slovenská informačná služba dozvedela v súvislosti s manipuláciami trestných konaní.
A mimochodom, dámy a páni, keď sme teda trošku konkrétnejší, svedok, ktorý svedčil v tomto prípade proti vašemu riaditeľovi Slovenskej informačnej služby, námestník Beňa, bol obvinený z takých trestných činov, že mu hrozil trest na doživotie. Viete, ako skončil? Z trestu na doživotie dostal smiešnych podmienečný trest odňatia slobody a aby sa nepovedalo 14-tisíc eur peňažný trest.
Pokračovali ste ďalej, keď ste zistili, že vyšetrovateľka Santusová, ktorá mala na starosti na inšpekcii tento prípad, tak ste jej zobrali prípad a ste ju odvolali, dokonca ste ju posielali na detektor lži a ešte ste ju poobviňovali zo všetkého možného, čo si len človek vie na tomto svete predstaviť. Odvolali ste šéfa Slovenskej inšpekčnej služby na ministerstve vnútra a ďalších a ďalších a ďalších. Chceli ste zatvoriť Zuriana, šéfa Národnej kriminálnej agentúry, človek si už ani nevie spomenúť, aké všelijaké kroky ste v tomto duchu urobili.
Vážený pán minister, namiesto toho, aby ste dali priestor inšpekcii, aby ste dali priestor ľuďom vyšetriť zločiny tej elitnej skupiny vyšetrovateľov a skupiny prokurátorov, tak ste ich ďalej podporovali.
Najnebezpečnejšie, dámy a páni, na celom tomto manipulovaní trestných konaní je to, že nielenže títo vyšetrovatelia si vymýšľajú celé prípady, ale potom volajú aj rôznych mafiánov, ktorých žiadajú, aby im to potvrdzovali krivými výpoveďami. Ak sa pozriete na troch najznámejších udavačov alebo štyroch najznámejších udavačov, tak sa pozrime, ako dopadli
Máte Csabu Dömötera, máte Petrova, máte Zemana, všetci boli postupne poprepúšťaní, všetci majú pozastavované podmienečné trestné stíhania. Dokonca si užívajú majetok, ktorý získali trestnou činnosťou, a to podčiarknem, užívajú si majetok, ktorý získali trestnou činnosťou.
A čerešničkou na torte, samozrejme, je pán Makó. Makó, ktorý dodnes chodí po Slovensku, chodí po zahraničí, a aby toho nebolo dosť, ešte ho aj korumpujete, pretože je obvinený z tých najzávažnejších trestných činov a vy ste mu dali štátnu zákazku na stráženie budov Slovenskej pošty za 10 mil. eur. Veď to je štátna korupcia v priamom prenose, ktorú momentálne robíte. (Potlesk.) Je to ohavný režim, ktorý ste vytvorili len preto, lebo chcete dokazovať, chcete dokazovať za každú cenu, za každú cenu, že máte pravdu, keď hovoríte o ľuďoch, že niečo spáchali alebo niečo urobili.
Pán minister, ako inak môžeme hodnotiť vaše konanie ako hrubé zneužívanie právomocí verejného činiteľa, keď na váš pokyn prezident Policajného prezídia pán Kovařík prerušil zásah, ktorý urobila policajná inšpekcia voči trom spomínaným udavačom. Hovorím teraz o Petrovovi, hovorím o Zemanovi a hovorím o Csabovi Dömöterovi. Nie my sme to predložili, ale vy ste sa sám priznali v rozhovore, myslím pre Hospodárske noviny, kde ste konštatovali, že ste hovorili s prezidentom Policajného prezídia Kovaříkom a že ste mu povedali, že má zastaviť tento zásah. Najzávažnejšie na tomto hrubom porušení vašich povinnosti a na tomto zločine zneužívania právomocí verejného činiteľa, ktorý ste spáchali, je to, pán minister, je to, že vďaka tomuto zásahu dvaja v tom čase zadržiavaní, podozriví ušli a mali možnosť sa nejaký čas aj skrývať. Jeden sa skrýval v Chorvátsku, potom ste si ho stiahli sem, lebo ste ho potrebovali na vypočutie v súvislosti s kauzou Dušana Kováčika a potom ten ďalší, čo ušiel, bol zadržaný neskôr.
Vážený pán minister, myslím, že ste si všetci prečítali, aj vy osobne, to, čo povedal o tomto zásahu prokurátor, krajský prokurátor jednoznačne skonštatoval, že odvolanie Santusovej bolo v rozpore so zákonom a prerušenie tohto zásahu policajného bolo takisto v hrubom porušení so zákonmi. Vy ste dokonca, pán minister, ešte aj verejne klamali, klamali ste, pretože ste povedali, že Santusová porušila všetky interné predpisy, ktoré existujú na inšpekčnej službe. Fakt je ale ten, že keď ste toto do médií hovorili, v tom čase už bolo vyjadrenie kontroly v rámci ministerstva vnútra, ktorá skonštatovala, že zásah bol v poriadku a že vyšetrovateľka Santusová v rámci Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra neporušila žiadne predpisy. Toto je fakt, pretože je evidentné, že nezvládate tlak, nezvládate funkciu a potom sa priznávate a klamete v priamom prenose. A dnes je úplne evidentné, že to robíte na dennej báze. (Potlesk.)
Vážené dámy a páni, samozrejme, malo to ďalšie a ďalšie pokračovanie. Mysleli sme si, že keď Úrad inšpekcie ministerstva vnútra bude pokračovať vo vyšetrovaní týchto vecí, že dôjde k nejakým výsledkom pomerne rýchlo. Čo ste urobili, dámy a páni, z vládnej koalície? Na čelo úradu inšpekcie ste postavili svojho vlastného človeka. Človeka, ktorý je podozrivý, že vynášal informácie organizovanému zločinu. A dnes je úplne evidentné, že tento človek na Úrade inšpekčnej služby ministerstva vnútra spolupracuje so zločincami, vyšetrovateľmi NAKA a s vybranými špeciálnymi prokurátormi proti svojim vlastným podriadeným na Úrade inšpekčnej služby. To ste dosiahli už vrchol stavu, ktorý si vôbec neviem predstaviť, že by ste takto rozbíjali aj ucelené inšpekčné kontrolné orgány, ktorých úlohu je predovšetkým monitorovať to, čo ste napáchali v rámci rezortu ministerstva vnútra.
Napriek tomuto všetkému, vážený pán minister, došlo k tomu, že objem informácií a dôkazov, ktorý je na stole, a vy lepšie viete ako ja, aký ten objem informácií je, že to, čo dnes je, vážený pán minister, v uznesení o vznesení obvinenia štyrom vyšetrovateľom NAKA, je iba zlomok z toho, čo ste napáchali, zlomok, vy to veľmi dobre viete. A je otázka času, keď všetko, čo bolo ponahrávané, ponatáčané, sa dostane na svetlo božie a som zvedavý, ako potom bude reagovať slovenská verejnosť, lebo už toto čítanie v tomto uznesení o vznesení obvinenia štyroch vyšetrovateľov je niečo, na čo treba mimoriadne silný žalúdok.
Došlo teda k rozhodnutiu, dámy a páni, pod tlakom obrovského množstva dôkazov, ktoré sú dnes na stole, že dôjde k obvineniu, čo si nikto nevedel predstaviť, k zadržaniu a potom aj vzatiu do väzby štyroch vyšetrovateľov NAKA, tzv. elitných vyšetrovateľov NAKA. Dámy a páni, keď si prečítate mená tých obvinených, to sú všetko vyšetrovatelia, ktorí boli vo všetkých medializovaných prípadoch, vo všetkých medializovaných prípadoch. Ak teda toto uznesenie o vznesení obvinenia hovorí o monštruóznom zneužívaní trestného práva na účely politické, my máme právo tvrdiť, že vo všetkých predchádzajúcich prípadoch, či už ide o Tibora Gašpara, či už išlo o generála Lučanského a ďalších a ďalších a ďalších. Obraz vyzeral úplne rovnako. Stretli sa niekde, napísali nejaké uznesenie o začatí trestného stíhania, potom sfalšovali úradné záznamy a potom zavolali Tigrovi, zavolali Zemanovi, zavolali Csabovi Dömöterovi, chlapci, poďte sem, teraz potrebujeme vaše krivé svedectvá.
Viete, keby to bola hra na guličky, kašlem na vás, ale zomrel generál Lučanský kvôli tomuto. Generál Lučanský je presne obeťou tohto vašeho zločineckého režimu. Celý prípad ste si naňho vymysleli od začiatku až do konca a použili ste voči nemu grázlov takéhoto typu. Keď sme počúvali rozsudok sudkyne Záleskej, najväčšej kamarátky najbohatšej novinárky v Európe Tódovej, nepočul iného svedka iba Makóa, Makó povedal, Makó povedal, Makó povedal. No bodaj by Makó nepovedal, keď mu hrozí takmer doživotný trest a vy mu dávate desaťmiliónové štátne zákazky Slovenskej pošty.
Celý prípad Dušana Kováčika je od začiatku až do konca vymyslený a vy to veľmi dobre viete. Samozrejme, ste ticho, lebo vám to vyhovuje a myslíte si, že takto to na Slovensku má fungovať. Dámy a páni, kto si prečítal, odporúčam to každému, je to náročné čítanie. Vznesenie obvinenia alebo uznesenie obvinení štyroch vyšetrovateľov NAKA, tých elitných vyšetrovateľov, ktorí boli úplne pri všetkých prípadoch z minulosti, tak vás opätovne chcem požiadať, pripravte si na to mimoriadne silný žalúdok.
Dovoľte mi, aby som toto uznesenie dostal do takej jednoduchšej polohy pre vysvetlenie slovenskej verejnosti, o čo vlastne ide. Pod tlakom informácií vypracovala Slovenská informačná služba správu, o ktorej som už dnes hovoril. Ako som už aj povedal, bol to riaditeľ Slovenskej informačnej služby pán Aláč, ktorý potvrdil, že všetky tieto veci majú procesne zadokumentované, všetky.
Takže, uznesenie o vznesení obvinenia štyrom elitným vyšetrovateľom, ktorí vo všetkých iných prípadoch konali, nie je založené na výpovedi Csabu Dömötera, nie je založené na výpovedi Zemana, nie je založené na výpovedi Makóa, ktorého korumpujete desaťmiliónovými zákazkami Slovenskej pošty. Toto uznesenie je založené na doslovných prepisoch odposluchov. A chcem pripomenúť, že tieto odposluchy sú legálne, pretože o nich rozhodol príslušný súd. A nejde iba o odposluchy, ide o kamerové záznamy, ide o ďalšie a ďalšie dôkazy, ktoré nie je možné prebiť.
A pripomínam ešte raz, že takýchto dôkazov, a pán minister to vie, vie to, je obrovské množstvo a dotýkajú sa tieto dôkazy iných ľudí ako nejakých štyroch chudákov, vybraných vyšetrovateľov z NAKY, ktorých ste zneužili na špinavú robotu. Vy to veľmi dobre viete a budete všetci prekvapení, keď tie veci vyjdú na povrch.
Čo teda urobili štyria elitní vyšetrovatelia, ktorí boli vo všetkých prípadoch dovtedy zaangažovaní do trestných stíhaní, zadržiavaní, v teatrálnom vykopávaní dverí, obviňovaní a braní do väzby na ľudí, ktorí pôsobili v rôznych funkciách v predchádzajúcom období. Dámy a páni, bol jeden piatok večer, myslím, že to bolo 16. júla 2021, tak sa stretli. Stretli sa večer v kancelárii v budove NAKA, mysliac si, že sú páni sveta, samozrejme, lebo cítili podporu ministra vnútra za svojím chrbtom a rozhodli sa teda, že musia zlikvidovať predstaviteľov policajnej inšpekcie, lebo policajná inšpekcia im už teda 16. júla pekne šliapala po krku. Samozrejme, že Santusovú mali vybavenú, mali tam nového riaditeľa inšpekčnej služby, ale mali jasný pokyn, jasný pokyn, treba ich zastaviť. A môžte sa, pán minister, a ktokoľvek za mnou sedí, smiať koľko chcete, ale vyjadrenia, ktoré na základe odposluchov sú použité v tomto uznesení o vznesení obvinenia, hovoria strašné veci.
Po prvé, musíme skonštatovať, že stretli sa vyšetrovatelia NAKA večer 16. júla a nemali v ruke nič, nemali žiadny dôkaz, nemali v ruke žiadny úradný záznam, nemali v ruke ani tzv. realizačný návrh, na základe ktorého sa pristupuje ku vzneseniu obvinenia. Viete si to uvedomiť? A začali písať, Čurilla diktuje jednému z vyšetrovateľov NAKA uznesenie, ktoré je od samého začiatku vymyslené, veď si to prečítajte! Handrkujú sa, vieš čo, daj tam ešte vydieranie, vieš čo, vydieranie tam nedám, však zatiaľ ešte nevydierajú, daj tam toto, no to tam celkom nesedí, ešte daj tam to, ale aby to sedelo. Mali hlavnú úlohu napísať uznesenie a vymyslieť tak, aby dozor nad týmto konaním mala špeciálna prokuratúra. Toto sa v tomto uznesení objavuje minimálne tridsaťkrát. Pripomínam aj to, že sú tam viaceré vyjadrenia ľudí, ktorí tam sedeli a písali toto uznesenie, že minister vie, minister hovorí, že treba zabrať, sú tam aj vyjadrenia vyšetrovateľov NAKA, ktorí hovoria o tom, že vedomosť musel mať o tomto prípade aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Jeden jediný prokurátor na svete, ktorý je špeciálny prokurátor, je v podmienke, je právoplatne odsúdený za zabitie človeka na priechode, to sa opäť môže stať iba na Slovensku, že si zvolíte za špeciálneho prokurátora takéhoto gaunera, politika, ktorý celý život postavil iba na útokoch proti súčasnej opozícii. (Potlesk.)
Zarážajúce je, keď ďalej čítame toto uznesenie, dámy a páni, že sami priznávajú, že nemajú nič v rukách, že to musia celé od začiatku až do konca vymyslieť a môžte sa chechniť, koľko chcete, páni poslanci. Toto je na základe odposluchov, opakujem, toto nehovorí Csaba Dömöter, toto nehovorí Makó, toto nehovorí Zeman, toto sú reálne odposluchy. Zarážajúce je, že hovoria, že napíšeme to uznesenie a potom ideme sfúknuť nejaké úradné záznamy, ktoré si napísali sami. Tak 16. 7. najprv napíšu uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci a potom, potom napíšu úradné záznamy, totálne vymyslené hovadiny, prepáčte za výraz.
Napríklad. Aby bolo úplne evidentné, išlo o začatie veci trestnej, ktorá sa mala dotýkať viacerých vyšetrovateľov Úradu špeciálnej inšpekcie ministerstva vnútra, ale dotýkalo sa napríklad aj NBÚ. Je tam úradný záznam, ktorý si vymysleli, že na NBÚ vraj preverujú nejakých pätnástich policajtov, vyšetrovateľov a neviem čo, že či im môže zostať bezpečnostná previerka. Je podozrenie, teraz počúvajte, je podozrenie, že rozhodovanie NBÚ môže byť v budúcnosti ovplyvnené nejakým tajomným pánom ix a osobami, ktoré nie sú identifikované z prostredia SIS. Záver - začať trestné stíhania, pokiaľ možno obviniť Konečného, šéfa NBÚ.
Toto sú dôkazy? Napísané až po tom všetkom? Ďalej. Kde bol realizačný návrh? V čase, keď sa písalo uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci, vo vedľajšej kancelárii píše ďalší vyšetrovateľ realizačný návrh a výborne sa pri tom zabávajú. Zachádzajú tak ďaleko, dámy a páni, hovoria, že to je preventívny úder a v ´67. hovorili, viete o čom, o sedemdňovej vojne, ktorá bola medzi Izraelom v rámci arabského sveta. Zabávajú sa výborne, chechcú sa, robia si z toho srandu, prepáčte za výraz, ale bežne sa používali výraz, však my ich odjebeme. Toto tam jednoducho je v priamom prenose všetko nahraté. A všetko smeruje k ministrovi vnútra a všetko smeruje k špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.
Dámy a páni, predstavte si, že toto uznesenie bolo potom zrušené generálnym prokurátorom, pretože bolo celé od začiatku vymyslené a všetci títo štyria vyšetrovatelia NAKA sú dnes zadržaní a vzatí do väzby. Tak si fakt predstavte, že je nejaký podobný večer piatok a štyria vyšetrovatelia sa takto stretli a povedali, dostali sme pokyn pokiaľ ide o Dušana Kováčika. Dostali sme pokyn pokiaľ ide o Milana Lučanského. Dostali sme pokyn, pokiaľ ide a budem pokračovať od sudcov Najvyššieho súdu, veď vy ste takto zaútočili na podpredsedníčku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, na sudcov, na niektorých prokurátorov, na policajtov a ďalších a ďalších a ďalších. A vychádzali ste len z toho, len z toho, že vám budú poskytovať krivé výpovede všelijakí zločinci.
Štyria vyšetrovatelia NAKA toho 16. júla pokračujú v uznesení ďalej. Samozrejme, vedia, že nemajú nič k dispozícii, tak jeden hovorí druhému, ten vyšetrovateľ, že práve pred chvíľkou som hovoril so Zemákom. No Zemák je, samozrejme, Zeman, jeden z najznámejších udavačov a dáva mu pokyny, je to nahraté, ako sa má zbaviť sledky, pravdepodobne na Zemanovi bola nejaká sledka. Že však im ujdi, nechcem hovoriť teraz slovník, ktorý bol používaný, do Trnavy, tam sa niekde otoč a potom sa vráť a my ťa niekde vyberieme a rovnako pokračujú v tvrdeniach a hovoria aj Tiger je pripravený povedať, čo je treba povedať.
Čiže. Vymysleli si kompletne celé uznesenie. Keby to pokračovalo ďalej, dámy a páni, tak štyria ľudia, možno aj riaditeľ Národného bezpečnostného úradu dnes sedia vo väzbe na základe totálne vymysleného uznesenia a takto ste to robili stále. Celý rok ste to robili takto a takto sedia v tej väzbe nevinní ľudia. A aby ste si zadovážili dôkazy, tak v čase, keď píšete uznesenie, píšete úradné záznamy vymyslené, píšete realizačné návrhy a voláte zločincom. Zemanovi, voláte zločincovi Csabovi Dömöterovi, voláte zločincovi Petrovovi alebo Tigrovi. To sú tí svedkovia, ktorí, samozrejme, majú podmienečne odložené stíhania, sú z najzávažnejších trestných činov podozriví, užívajú si vlastné majetky, cestujú si, chodia si. No bodaj by vám nepovedali, čo potrebujete povedať.
Csaba Dömöter bol zadržaný a priznal sa hneď ku všetkému. Zrazu sme zistili, že v prípade odovzdávania peňazí v Towers reštaurácii to bolo úplne inak a že to bolo celé od začiatku až do konca vymyslené. Bol som šokovaný zo záveru, ktorý použili vyšetrovatelia v tomto uznesení o vznesení obvinenia, prepáčte, o začatí trestného stíhania vo veci, že takéto niečo v modernej spoločnosti je nevídané, aby si vyšetrovatelia od začiatku až do konca vymysleli trestnú činnosť svojich oponentov, lebo ich chceli zlikvidovať. Že je nevídané, že popritom fabrikovali dôkazy. Prosím vás, však aspoň nejakú formu zachovajte! Toto sa jednoducho nedá porovnať ani s päťdesiatymi rokmi.
Pani kolegyňa, ja nechcem teraz s vami viesť žiadny súboj takto ústny, ale to akože, to sa akože za nás dialo toto, hej? Akože u nás zomierali ľudia vo výkone väzby, u nás sa dialo, že ste falšovali, klamali a že sa robia monsterprocesy. Prosím vás, ani nežartujte! Ja viem, že sa vám to ťažko počúva, ale to je realita, to je uznesenie, ktoré je na základe odposluchov, to nie je uznesenie, ktoré sme si vymysleli my v našom prípade. (Potlesk.) Pán minister... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán poslanec Fico, prepáčte, že vás prerušujem, mali by ste mať rozpravu a nie takúto komunikáciu s ostatnými poslancami. A rovnako chcem poprosiť, pani poslankyňa Kozelová, aby ste nereagovali teraz na predrečníka. Budete mať možnosť vo faktických poznámkach. Ďakujem.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ďakujem pekne, pán predseda.
Vážené dámy a páni, chcel by som povedať, že sme znovu očakávali, že po tomto všetkom minister vnútra preberie zodpovednosť. Ale on povie ako obyčajne, že to tak nebolo. Že on o ničom nevie, on sa s nikým nestretol a nikoho nevidel. Pán minister, pekný príbeh s tým dievčaťom, viete, ale keby som ja chodil do toho istého baráku, v ktorom býva Zeman, no tak by ste mi neverili absolútne nič a vy ste to vybavili jednou vetou, ja som tam chodil za nejakým dievčaťom.
Pán minister, ak už ste zobrali post ministra vnútra Slovenskej republiky a nechcete priznať zodpovednosť za konflikt záujmov, keď ste zadávali zákazky svojej rodine. Ak nechcete priznať zodpovednosť, že dvaja svedkovia v čase, keď neboli ani obvinení, ani vo väzbe, hovoria o tom, že 100-tisíc eur ste zobrali úplatok. Ak už nechcete zobrať zodpovednosť za to, že váš priamo podriadený na Vojenskom spravodajstve hovorí o tom, že ste si pýtali úplatok 10- až 15-tisíc eur. Ak už nechcete zobrať zodpovednosť za to, že ste protizákonne skartovali správu o nakladaní s hnuteľným a nehnuteľným majetkom vo VSS. Ak už nechcete zobrať za to zodpovednosť, že vám zobrali bezpečnostnú previerku na "prísne tajné". Ak už nechcete zobrať zodpovednosť za ďalšie a ďalšie veci... (Reakcie z pléna. Výkriky v sále.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím vás pekne, kolegovia, ukľudnite sa! Ukľudnite sa, prosím pekne, ukľudnite sa! Keď budete vyrušovať, tak preruším schôdzu. Prečítajte si rokovací poriadok! Máme tam jasne napísané, že nesmieme vnášať... Pán minister nič nevniesol, on to vyrobil tu. (Reakcia na skutočnosť, že minister financií ukazoval smerom do pléna papier s veľkým nápisom. Potlesk z pléna.) On to vyrobil tu, a tým pádom neporušil rokovací poriadok. Prosím, ukľudnime sa. Prosím, ukľudnime sa.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Nechajte ich, nechajte ich tak, nech si píšu, nech si píšu, čo chcú.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Ak chcete, aby pán poslanec Fico pokračoval ďalej, tak sa ukľudnite, lebo preruším schôdzu na hodinu!

Fico, Robert, poslanec NR SR
Nechajte ich tak. Nie, nie, nie, nie prosím vás, nechajte tak. Prosím vás, čo čakáte od plagiátorov? Jeden aj druhý nemajú ani vzdelanie, ani nič. (Potlesk.) Ako niekto si vykladá rokovací poriadok tak... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Čo čakáme od mafiánov, že pán Fico.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Prosím?

Kollár, Boris, predseda NR SR
Čo čakáme od mafiánov, že? (Potlesk.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
Neviem, čo povedal. Neviem. (Reakcie z pléna.) Aha. Dobre. Ďakujem pekne. Ďakujem pekne. Lepšie byť mafián ako plagiátor, ale to už je druhá vec. Nuž. (Reakcia z pléna.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Tak to vám gratulujem.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Nuž, chcem pokračovať, ak dovolíte, pán predseda, ale je trápne vykladať rokovací poriadok tak, že nemôžte sem nič niesť, ale čo si tu vyrobíte, to tu môžte. Takže nabudúce si sem prinesieme stometrové plátno, červené, modré a žlté farby a budeme si tu maľovať. Môžme? To je v poriadku? Asi áno, asi to tak bude... (Prerušene vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Určite budeme meniť tento rokovací poriadok, verte tomu.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Takže, pán predseda, pán predseda, viete, nebudem radšej komentovať vaše pôsobenie na pozícii predsedu Národnej rady. Budem pokračovať vo svojom vystúpení, ak dovolíte, a chcel by som dokončiť, že ak toto všetko, pán minister, pre vás nebol problém, tak mal by byť problém to, že ste priamo riadili a koordinovali prácu vyšetrovateľov NAKA pri tomto hrubom zneužívaní právomoci verejných činiteľov.
Znovu, dámy a páni, vôbec nejde o žiadnu vojnu policajtov. O žiadnu vojnu policajtov tu nejde. Ide o hrubé zločiny, zneužívanie právomoci verejných činiteľov vybraných funkcionárov v NAKA a niektorých prokurátorov špeciálnej prokuratúry, o čom všetkom vie aj minister, o čom všetkom vie, samozrejme, aj súčasný špeciálny prokurátor Lipšic a o čom, samozrejme, vedel ako predseda vlády Igor Matovič a vie to teraz ako minister financií a predseda najsilnejšej politickej strany.
Pokračujeme ďalej. Povedali sme si, že po takomto devastujúcom uznesení o začatí trestného stíhania vo veci na základe odposluchov sa opäť situácia ukľudní a budeme sa venovať veciam, tak ako sa máme venovať, v súlade s právnym poriadkom. Nie, prišla myšlienka vzniku komisie na obnovu dôvery v právny štát. To mi tak trošku pripomína normalizačné komisie z roku 1970, ale ak si myslíte, že nejaká komisia niečo vyrieši, ste na veľkom omyle.
Dámy a páni, ak urobíte to, čo zamýšľate, pretože viem, čo všetko máte na stole, ako ďaleko zájdete, je iba na vás, ale ak chcete urobiť z generálneho prokurátora štatistu, ak chcete urobiť zo špeciálneho prokurátora Lipšica, všetko na svete, to znamená, nebudeme potrebovať ani vyšetrovateľov, ani prokurátorov, ani sudcov, budeme mať Lipšica a Tódovú. Tódová napíše, Lipšic obviní, obžaluje, odsúdi a potrestá. Tak to urobte. Ale toto je už mimo rámca akýchkoľvek pravidiel demokratického súboja a právneho štátu.
Ak vám nevyhovovalo v tejto situácii, že generálny prokurátor využíval špeciálne oprávnenie podľa § 363 Trestného poriadku, kde ste boli v roku 2005? Veď SMER bol v opozícii a boli sme vtedy trošku inak nastavení, keď to Daniel Lipšic dával do Trestného poriadku. Veď to je váš výmysel. To nie je náš výmysel. A zrazu, keď vám to nevyhovuje, tak to idete zlikvidovať.
Pán predseda vlády, obraciam sa teraz aj na prezidentku Slovenskej republiky, aj na predsedu vlády Slovenskej republiky. Kladiem si otázku, či si vy vôbec uvedomujete, čo sejete. Či si vy vôbec uvedomujete, čo sa tu všetko môže diať v nasledujúcich rokoch v tejto krajine. Vy ste zasiali takú živnú pôdu pre revanš. SMER - sociálna demokracia nikdy nebude podporovať žiadny revanš a budeme všetko robiť pre to, aby sa diali veci v právnom rámci, to vy nerobíte. Vy úplne ignorujete, aleže úplne ignorujete Ústavu Slovenskej republiky, ignorujete všetky právne predpisy, ktoré tu na Slovensku máme.
Môžem potvrdiť v tomto okamihu, dámy a páni, že po tlačovej konferencii, ktorú sme mali pre české médiá v pondelok, kde možno tiež české médiá nás nemilujú, ale minimálne rozsah, akým informovali o situácii na Slovensku, ukázal, že sú podstatne profesionálnejší ako slovenské médiá, bol včera podaný oficiálny podnet na Európsku komisiu. V čom ten podnet spočíva? Ten podnet spočíva v tom, že podľa čl. 7 ods. 2 Zmluvy o Európskej únie, je Európska únia postavená okrem iného na hodnotách právneho štátu a ľudských práv. A rovnako Zmluva o Európskej únii hovorí, že Komisia môže sama sa obrátiť a podať návrh na Európsku radu za podmienok, ktoré sú v tomto článku napísané a požiadať Európsku radu o to, aby zakročila voči vládnej moci v krajine, ktorá porušuje hodnoty, na ktorých je postavená Európska únia.
Vy ste toľko toho dorobili, toľko zla ste priniesli v poslednom roku, vy ste totálne zničili akékoľvek predstavy o právnom štáte. Čo chytíte do rúk, všetko je deštrukcia právneho štátu. Teraz sa nechcem venovať otázkam iným, pretože toto je predovšetkým o právnom štáte. Ignorujete hrubo ľudské práva ľudí. Veď to nie sú naše vyjadrenia. Dnes je to už celý rad rozhodnutí Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Je to rad rozhodnutí, ktoré prichádzajú z Ústavného súdu Slovenskej republiky, kde sa konštatuje, že konkrétne ľudské práva, konkrétnych ľudí porušujete. Nám nezostáva nič iné, len takýmto oficiálnym podnetom, ktorý bol včera podaný na predsedníčku Európskej komisie, žiadať Európsku komisiu, aby sa začala zaoberať situáciou tu na Slovensku, pretože iná cesta nejde. S vami sa jednoducho inak nedá baviť, pretože zasiali ste revanš rozsahu, ktorému sa nebudete vedieť brániť.
My s tým nechceme mať nič spoločné, dámy a páni, ale ak ste pozatvárali, poobviňovali a ublížili desiatkam nevinných ľudí, do slova a do písmena nevinných ľudí, budete vidieť dôsledky.
Veľmi správne hovorí každý jeden právnik, ktorí na Slovensku pôsobí, ani jedno konanie súdne, ktoré je postavené výlučne na kajúcnikovi, nemôže obstáť.
A čo si vy myslíte, keď ste sa tak tešili z toho 14 ročného trestu pre Dušana Kovačíka? Kompletne celé vymyslené. Že to tak zostane a vy ste sledovali ten proces? A vy si uvedomujete, dámy a páni, že ak niekto pustil mafiána Kudličku na slobodu, tak je to súčasný predseda špecializovaného súdu Hrubala a vám dobre známy predseda senátu na Najvyššom súde Kliment, ktorý s ním hráva golf a ktorý ho pozná? Tak akú mal motiváciu Kliment a Hrubala pustiť Kudličku na stotisícovú peňažnú záruku? A tí sú dnes národní hrdinovia a Záleská ich odmietla vypočuť na súde napriek tomu, že to bolo opakovane tam navrhované a Dušan Kováčik, ktorý nemohol nič robiť, nepozná ani jedného, ani druhého, je obvinený Makóm, ktorého podplácate desaťmiliónovými zákazkami na štátnej pošte, ho dostal na 14 rokov do výkonu trestu odňatia slobody. Vy si myslíte, že takto to skončí?
Každý jeden prípad, kde to je postavené na kajúcnikoch. Kde to je postavené na takej kvalite, ako sme to videli v tomto uznesení o začatí trestnej veci voči tým štyrom elitným vyšetrovateľom, musí skončiť, samozrejme, fiaskom a on takýmto fiaskom aj skončí.
Využívam posledné dve alebo tri minúty, aby som ešte okomentoval aj včerajšiu udalosť. Dámy a páni, vy si sem zbytočne voláte všelijaké slečny Ing. Bendové a podobne, to vám nič nepomôže. (Potlesk.) Viete, dámy a páni, privítal by som veľmi, keby ste si volali dôveryhodnejšie osoby, pretože ak niekto odchádza zo Slovenska 22.-23. septembra a povie, že odchádzam mierne optimistická, vidím posuny, nuž tak teda odkazujem, pokiaľ ide o posuny, že v centre Amsterdamu bol zavraždený novinár. Odkazujem tejto pani, lebo vy ste, samozrejme, nadšení z nej a, samozrejme, a všetci jej tlieskate, že nech nám porozpráva o tom, ako zneužívala peniaze Európskej únie, to vám zrazu nevadí, že sem došla nejaká poslankyňa Európskeho parlamentu, ktorá bola obvinená z toho, že si načierno uplatňovala náklady za hotely v Bruseli, v ktorých nikdy nebývala. Desiatky tisíc eur ukradla z fondu Európskej únie, jasné toto sú pre vás dôveryhodní ľudia. Makó, ktorý kradol ako straka, ktorý berie štátne úplatky, Demeter - mafián, Petrov - mafián, Zeman - mafián, nejaká Ing. Bendová, ktorá kradla vo fonde Európskej únie, toto sú vaši svedkovia (potlesk), ja vám chcem naozaj zablahoželať.
Dámy a páni, sme svedkami totálneho rozvratu právneho štátu, totálneho. My sme za vyšetrovanie vecí, ale robte to kultúrne a v zmysle demokratického trestného práva, ako ho poznáme v celej modernej Európe. Každý jeden, kto je podozrivý z trestnej činnosti, nech je prešetrený, každý jeden, kto chce naozaj ujsť, kto chce ovplyvňovať svedkov alebo kto chce pokračovať v trestnej činnosti, nech je vzatý do väzby. Ale nepoužívajte väzbu ako mučiaci nástroj, robíte to, nezneužívajte trestne právo! Trestné právo nie je možné zneužívať v politickom súboji, ak týmto začnete, tak týmto raz aj skončíte. Znovu, my od tohto dávame ruky preč my s revanšom, ktorý príde, tak ako zajtra ráno vyjde slnko, nechceme mať nič spoločné.
Vážený pán predseda Národnej rady, nešiel som do všetkých detailov, pretože asi si uvedomujete, že vieme toho podstatne viac, ale počkáme si na vývoj, ktorý príde. Preto vás chcem len požiadať, vás, kolegov poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby ste po rozprave, ktorá bude bohviekedy zase, však, samozrejme, to je cirkus, toto nie je Národná rada. O druhej máme hodinu otázok, potom sú nejaké predpísané body, potom ani boh nevie, čo bude, kedy bude, toto tu nikdy v živote nebolo a napriek tomu, či už tá rozprava bude dnes, zajtra, pozajtra alebo na budúci rok, lebo aj to je možné, vás chcem požiadať, dámy a páni, aby ste v hlasovaní vyslovili nedôveru tomuto človeku. Tomuto človeku, tomuto, tomuto. (Potlesk.)
Pán minister vnútra, ukazujete na mňa prstom, pretože ste ministrom vnútra a si myslíte, že ma zajtra zatvoríte, kľudne to urobte. Ja na vás ukazujem ako politik, ako politik, tomuto človeku Národná rada, lebo vy sa zodpovedáte nie mne, zodpovedáte tejto Národnej rade, aby sme vám (potlesk), aby sme vám vyslovili nedôveru, pretože nielenže funkciu nezvládate, to bolo úplne evidentné, ani morálne, ani eticky, ani odborne, ale vy túto svoju funkciu hrubo zneužívate.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.9.2021 11:14 - 11:14 hod.

Fico Robert
Ak je v budove (reakcia predsedajúceho: "Je v budove."), tak počkáme minútu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.9.2021 10:32 - 10:33 hod.

Fico Robert
Pán podpredseda, ďakujem pekne, ale je to pravdepodobne prvýkrát v histórii Národnej rady Slovenskej republiky, čo otvárame schôdzu o vyslovení nedôvery konkrétnemu členovi vlády a ten člen vlády tu nie je prítomný. Nie je tu nikto z členov vlády, tak by som bol veľmi rád, keby ste buď rozhodli vy, že budeme pokračovať v schôdzi aj v jeho neprítomnosti, alebo aký bude ďalší postup. Ale ak tu je pán minister, tak by som rád minútu počkal.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2021 15:37 - 15:38 hod.

Susko Boris
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci. V prvom rade sa chcem ospravedlniť a opraviť chybu, ktorú som uviedol v spravodajskej informácii. Ústavnoprávny výbor návrh poslancov prerokoval na dnešnej schôdzi, teda 22. septembra, nie 21., ako som povedal.
A druhá vec, pán predsedajúci, chcel by som navrhnúť, aby sa o tomto uznesení k tomuto bodu hlasovalo zajtra o jedenástej hodine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.9.2021 15:10 - 15:10 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán navrhovateľ, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu v ústavnoprávnom výbore.
Predseda Národnej rady pridelil návrh poslancov Národnej rady na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a ústavnoprávny výbor návrh poslancov prerokoval na 88. schôdzi 21. septembra 2021, avšak neprijal uznesenie z dôvodu, že návrh uznesenia nezískal súhlas potrebnej väčšiny poslancov.
Predseda výboru ma poveril ako spravodajcu, aby som informoval o prerokovaní uvedeného návrhu v gestorskom výbore.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis