Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 16:59 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:39 - 17:40 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážený pán kolega Kazda, predkladateľ Robert Fico vystúpil, začal s vysvedčeniami, začal s Dubajom, začal s Plačkovou, ale povedal to najpodstatnejšie, čiže svoj čas využil na to, aby povedal, čo chcel. Vysvetlil, prečo bola táto schôdza zvolaná. Vysvetlil, aký očakávame záver a výstup. A predstavil uznesenie. Uznesenie, ktorým Národná rada žiada vládu, aby do 15., čiže za dva a pol týždňa, presne informovala o konkrétnych krokoch.
Túto istú možnosť mal pán minister Sulík. Ak chcel rozprávať tri minúty alebo desať o tom, že lebo Fico, nech sa páči. Ale takisto mohol povedať, čo má nachystané, prípadne čo plánuje urobiť. A mohol povedať, podporte toto uznesenie, my za dva a pol týždňa prinesieme jasný rozpis vecí a dáme odpoveď na otázku ctenej Národnej rade, čo ide vláda robiť. Nič viac, nič menej. Celé.
Aby nám neušla podstata tejto schôdze.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 28.9.2021 17:15 - 17:15 hod.

Baláž Vladimír
Jasné, nechcem sa, samozrejme, hádať, ale ja som si to teda nevšimol, žeby to tu bolo odhlasované pri otvorení schôdzi, že budeme hlasovať po skončení rozpravy, čo si myslím, že nebolo odhlasované, takže s týmto veľmi nesúhlasím, ako mi to vysvetľujete. Práve preto sa pýtam, aby ste nám to povedali, a ja vám budem osobne vďačný. Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 17:14 - 17:15 hod.

Baláž Vladimír
Ďakujem, pán predsedajúci. Prosím vás pekne, keďže to na začiatku nebolo vysvetlené, viete mi povedať, aký bude priebeh schôdze? (Reakcia z pléna a smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:12 - 17:14 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Ďakujem veľmi pekne všetkým za faktické poznámky a krátko k pánovi Pročkovi, zrejme nepočúval, pretože ja som nehovoril o ekonomike, ale hovoril som, že nevenujem sa energetike. Ale pravdepodobne on má napísané len jedno vystúpenie, lebo doteraz som počul iba rovnaké, plus-mínus rovnaké vystúpenie, ktoré má vždy, keď vystúpi.
Janko Podmanický, ja s tebou súhlasím a možno sme sa neporozumeli, ja som chcel len povedať to, že nie celkom som súhlasil s tým, keď si povedal, že pán Sulík mal konštruktívne vystúpenie, lebo myslím si, že nemal. A naviac, ak si pozrieme to uznesenie, tak Národná rada sa bude zaoberať tým, čo vláda má predložiť 15. 10. a tu potom môže prísť a povedať a obhajovať to, čo vlastne urobil, veď o tom bude Národná rada potom rokovať. Preto je tam ten termín do 15. 10., aby to predložil.
Ja si myslím, že pán minister jednoducho nezvládol to svoje vystúpenie, pretože zrejme mu išlo o niečo úplne iné, lebo nevie, čo má urobiť a čo idú urobiť, lebo keby to vedel, tak veľmi rýchlo by urobil konštatáciu, ktorú spomenul kolega Valocký. Prvé, čo mal povedať, postaviť sa, vážené dámy a páni, tak ako som tu, milí občania Slovenskej republiky, nepôjde energia, či už plyn, alebo elektrická energia, ani o cent hore a urobím všetky možné kroky, aby sa to tak stalo, a do 15. 10. vám predložím kompletne všetky kroky aj s termínami. Zatlieskali by sme a v očakávaní do 15. 10. by sme boli pripravení na diskusiu v Národnej rade. Ale toto sa, bohužiaľ, neudialo, pretože nemá, nemá čo urobiť.
No a, pán kolega Nemec (rečník si vzdychol), to už sa ani nedá toto, to už viac ti nenapadne, akože niekto trčí niekomu zo zadku? To ja ti mám hovoriť, že ty trčíš Matovičovi zo zadku, lebo už sa nedostane nikdy do parlamentu, a preto, preto ho podporuje... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:06 - 17:08 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Dámy a páni, v nadväznosti na tie slová, ktoré povedal pán podpredseda Národnej rady Ďuri Blanár, by som chcel povedať jednu vec.
Aj táto schôdza, táto schôdza netradične bez zodpovedného, bez toho človeka, ktorý mal dať odpovede na všetky tieto otázky, bola nejakým spôsobom zrealizovaná no súčasnou koalíciou. Priatelia, keby ste mali 76 hlasov a keby ste tuná sedeli a záležalo by vám na tom, že teda minister Sulík chce tuná niečo povedať, vysvetliť, objasniť, tak by ste tu sedeli, zahlasovali by ste za a pán podpredseda vlády Sulík by mohol rozprávať toľko, koľko by ste si odhlasovali. Taká je pravda. Ale preto, že tu nie ste, pretože ste si to tak možno zrežírovali, že tu nie ste alebo ste niekde, ja neviem kde v pekle, nechcem použiť iný výraz, tak to dopadlo tak, ako to dopadlo.
No a vám to, samozrejme, vyhovuje preto, lebo možno to vyhovuje aj Sulíkovi preto, lebo nemusíte odpovedať na všetky tie nepríjemné otázky, ktoré by v tomto pléne zazneli. Čiže je to len a len a len a len vaša réžia alebo vaša nezodpovednosť, alebo vaše chcenie, aby to takto dopadlo, lebo keby ste boli zahlasovali 76, bolo vás presne 50 pri tom hlasovaní, hej, neboli ste schopní presadiť hlasovanie tak, aby mohol Sulík rozprávať.
Čiže buďte takí láskaví, nadávajte sami sebe, berte zodpovednosť za to vy, čo sa tuná v tejto chvíli deje, vy ste za to zodpovední aj so svojou poondiatou teoretickou ústavnou väčšinou, ktorú máte, nemáte. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:04 - 17:06 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Pán podpredseda, som rád, že si upozornil ešte, jak prebiehala vôbec privatizácia, pretože za všetko môže SMER, ale nikto nepovedal, že privatizácia Slovenských elektrární bola spackaná pre jej, pán Mikloš podpísal zmluvu, nielenže predal pod cenu Slovenské elektrárne, ale ešte aj dividendy, ktoré Slovenské elektrárne mali, tak z toho mali stavať tretí, štvrtý blok a tretí, štvrtý blok mal byť dostavaný do roku 2012. Čo v skutočnosti nebol.
Pokiaľ sa týkalo fotovoltaiky, takisto bola, keď beriete ceny, ktoré Brusel stanovil, u nás boli ceny nižšie stanovené, ako boli v Čechách, v Nemecku, a nakoniec pán Miškov, ktorý bol ministrom od, v roku 2010 až 2012 za Radičovej vlády, mohol veškerú zmeniť, namiesto toho zo 120 MW proste zvýšil to ešte na 500. Čiže to mali v rukách. Pán Sulík bol predsa predsedom parlamentu. Pán Miškov bol jeho nominant. Keď toto celé bereme, tak za tým vôbec nie je strana SMER, ale jednotlivé vlády, tak ako to proste bežalo.
A pokiaľ sa týka pána Sulíka, keby bol prišiel a povedal otvorene, čo chce riešiť, ako chce riešiť ceny energie, ale aj ceny plynu, potom by som bral to, že to bol na to aj pripravený. Ale to uznesenie je postavené tak, že dúfam, že do toho 15. októbra môže presne povedať a podať odpočet Národnej rady, čo chce robiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:02 - 17:04 hod.

Valocký Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Viete, už asi pol hodinu, teda ďakujem pánovi podpredsedovi Blanárovi za príspevok, ale už asi pol hodinu alebo hodinu tu debatujeme o tom, či minister Sulík odišiel, neodišiel, čo povedal, nepovedal.
Ja ako občan Slovenskej republiky a občanov, ktorí nás sledujú, vôbec nezaujíma megawatthodina, nemegawatthodina, koľko stála hodina, koľko bude stáť hodina. Veď na to potreboval pán minister Sulík asi 30 sekúnd alebo jednu minútu, aby povedal, vážení občania Slovenskej republiky, tak ako tu stojím minister hospodárstva, vám garantujem, že nebudete platiť za elektriku viacej. A nás občanov vôbec nezaujíma, že akým spôsobom, či je 60 na 40, 40 na 60 a podobne.
A ešte by mal povedať, že keďže sme minuli desiatky a stovky miliónov euro na rôzne aktivity v oblasti zdravotníctva, nezmyselné, tak nájdem peniaze ja ako minister hospodárstva na to, vážení občania, aby ste vy neplatili viacej za elektrickú energiu. To je celé.
Ja už nepotrebujem počúvať ho teraz 20 minút, 40, ja ako občan Slovenskej republiky sa chcem dozvedieť, či budem platiť za elektriku viac, alebo nebudem platiť viac.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:01 - 17:02 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán podpredseda, chcem povedať dve veci.
Po prvé. Nevytvárajme nejaký falošný dojem, že chudák minister Sulík nevedel, čo má robiť, čo má, koľko má času. Veď na začiatku mu to bolo povedané. Tak ako Robert Fico vedel, predkladateľ, že má dvadsať minút, a vmestil sa, a keď mu píplo, tak skončil, takisto aj Richard Sulík vedel, že má dvadsať minút. Ako ich využil, je na ňom. On sa to nedozvedel minútu pred koncom, mu bolo na začiatku povedané. To je jedna vec, že neplačme nad niečím, čo nebolo.
A druhá vec. Táto schôdza môže skončiť za hodinu, za dve. Veď zmyslom schôdze bolo, aby sme si nastolili problém, porozprávali sa siahodlho alebo krátko a požiadali vládu, aby do 15. 10., ako si to presne povedal, informovala Národnú radu o opatreniach. Čiže ak to pán minister dneska nemá pripravené, no nemá ešte všetko jasné v hlave, má na to dva a pol týždňa, aby to spravil. Môžme skončiť schôdzu, odhlasovať uznesenie a ideme ďalej. To nejde o to, aby sme sa tu preháňali a pretláčali.
Zmyslom je tejto schôdze, aby sme sa do 15. 10. v Národnej rade dozvedeli, čo ide vláda a ministerstvo hospodárstva na čele s Richardom Sulíkom robiť. To je celé. Toto by som bol rád, aby skutočne neušlo pozornosti ctenej poslaneckej snemovne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 16:59 - 17:01 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja som takisto presvedčený, že toto bolo celé zinscenované. Sulík dobre vedel, že má dvadsať minút, dvadsať minút si potreboval využiť na mítingový prejav o tom, ako za všetko môže Robert Fico, a potom, keď konečne mal povedať nejaké riešenie, tak sa zrazu tvári, aký je ublížený, že sme mu my v opozícii nedovolili to, čo mu mohla vládna väčšina schváliť. A teraz, sa tu teraz ideme predháňať, že ideme, kto viac poľutuje Sulíka.
Ako tu ľudia prídu na konci roka o stovky euro, od začiatku roka budú platiť o stovky eur viacej na energiách a my sa predháňame, kto viac poľutuje Sulíka. Veď to je absurdné! To mi pripomína Beverly Hills 902 10, pusťte Donu k maturite, pusťte Sulíka ku kecpultu – veď to je úplne absurdné.
Viete, Sulík mal dosť času na to, aby mohol vysvetliť, prečo dokážeme dať 2 mld. do zbraní, prečo dokážeme dať 50 mil. do nejakej šialenej Matovičovej lotérie na očkovanie, prečo lejeme milióny na očkovaciu kampaň do médií, prečo tu sa lejú, miliarda do testov, do neuveriteľnej zlodejiny s testami, ktorú tu spáchal Matovič, ale nevieme nájsť peniaze na kompenzáciu a na to, aby sme stabilizovali, stabilizovali ceny energií pre ľudí na celom Slovensku. Veď to sa dotkne každej rodiny na Slovensku, to sa dotkne ľudí, ktorí chodia nakupovať, to sa dotkne cien všetkého, a Sulík sa tu urazí a odbehne odtiaľto ako taký plačko, máme už Plačkovú, máme aj Plačku, lebo všetci sa teraz ideme rozplakať, že Richard Sulík nedostal slovo tak, ako si to predstavoval, lebo opozícia mu v tom zabránila, lebo opozícia v menšine má tú moc. Veď toto je úplne absurdné.
Skôr mohol ten Sulík naozaj vysvetliť to, čo je najdôležitejšie. Či reálne plánuje dereguláciu cien v energetike. Lebo pokiaľ toto ide urobiť, tak to je zločin proti ľudskosti. To je neoliberálny experiment, aký si dovolil naposledy Pinochet v Čile, a pokiaľ toto Sulík naozaj ide urobiť, tak spácha taký zločin, za ktorý jedného dňa bude súdený.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 16:47 - 16:49 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
66
Ďakujem pekne. Ja zhrniem tie faktické poznámky a pripomeniem kolegom, zrazu sme nejakí takí útlocitní, ale keď vládna koalícia, ktorá má väčšinu, zvolá parlament na sobotu a na nedeľu, tak sem všetci prídeme a všetci šúchame nohami a rokujeme.
Páni, ktorí tu teraz sedíme, a dámy, ktoré tu sedíme, uvedomme si jednu vec, že platia rovnaké pravidlá tak pre opozíciu, ako aj pre vládnu koalíciu.
Aká útlocitnosť je voči nám vedená v tomto parlamente? A odkedy, pán Kotleba, menšina v parlamente určuje procesy v Národnej rade? My sme zabránili pánovi Sulíkovi vystúpiť? Ja som ho volal, odmietol, lebo nemá čo povedať.
Ale, prosím, tu sa hlasovalo. Bol procedurálny návrh, bolo prítomných 53 poslancov. Čo to znamená? Že Národná rada nebola uznášaniaschopná. Kto robí uznášaniaschopnosť Národnej rady? Opozícia alebo vládna koalícia? Veď tu nikto z nich nie je, sa pozrite. My tu sedíme.
Takže to, že pán Sulík nevystúpil v Národnej rade, nech si poďakujú poslanci vládnej koalície, lebo tu jednoducho nesedia. Nie sú tu. (Potlesk.)
A prosím, ešte raz, ešte raz to chcem pripomenúť, veď si uvedomte (ruch v sále), aké príkoria s nami všelijaké tu robili v Národnej rade Slovenskej republiky, ako sa zneužíva rokovací poriadok proti nám, ako sa Ústava Slovenskej republiky zneužíva vrátane obštrukcií mimoriadnych schôdzí Národnej rady.
Sulík mal dvadsať minút, nemal tárať o Ficovi, o SMER-e a o blbostiach, ale Sulík mal hovoriť o tom, čo idú urobiť pre tento národ. Ale on nevie, čo má urobiť (potlesk), tak zutekal a teší sa z toho, že mohol zutekať. (Doznievanie potlesku.)
Skryt prepis