Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 17:42 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:46 - 17:47 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Čítať viete dobre, pani Zemanová, ale aby sme sa vrátili k meritu veci, viete, my sa tuná bavíme len a len o nejakom uznesení vzhľadom na to, že sa tu chystá jedno monštruózne zdražovanie energií, plynu a elektriky. O nič iného nejde, len o jedno uznesenie, kde máte informovať, čo s tým uznesením chcete robiť alebo nechcete robiť. Pán poslanec, toto, toto je princíp, prečo sme tu a prečo teda, o čomsi by sme sa mali baviť, či takéto uznesenie áno alebo nie, a nie tu kadejaké tie bočáky a také tie podprahové urážania - vy tzv. sociálni demokrati a podobné veci. A čo teraz vám mám ja povedať, že vy tzv. poslanec, ktorý tu už nebude o pár mesiacov? Veď ako o tomto hádam tá debata nebude, nie?
Vy máte hovoriť len o tom, či takéto uznesenie beriete na vedomie, či súhlasíte s tým zdražovaním, čo proti tomu chcete robiť, ak niečo chcete vôbec robiť a o tom mala byť táto debata v prvom rade zo strany pána ministra hospodárstva. No a nie je. No tak ako keď nie je, no tak dobre, no tak to zoberme na vedomie, môžeme túto schôdzu skončiť, poďme domov a vybavená vec. Ale tá podstata tejto schôdze bola v niečom úplne inom. Nie vôbec v tom, o čom ste hovorili vy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:42 - 17:44 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán Kazda, ak my sme psychotropní, tak čo ste potom vy. Vy, keby ste počúvali, veď to nemalo nieže myšlienku, to nemalo syntax, to nemalo slovosled. To boli také motanice, čo vy ste tu splietali. Ja rozumiem tomu, že by ste mnou posadnutý, ale, preboha, však sa aspoň naučte rozprávať. Však to bol taký blábol. Vy tu koktáte, vy tu blúznite, invektívy. Absolútne to nemalo žiadnu odbornú úroveň. Jedine s čím s vami môžem súhlasiť je, že áno, energetika je monopolné odvetvie. A preto musí byť regulovaná. A nieže tu blúzniť o tom, že ideme deregulovať a že teraz nebodaj necháme ceny na voľný trh, ako sme počuli od ministerstva hospodárstva. A hovoríte o tom, že regulovaná má byť nezávislým ÚRSO, no to je fajn. No ale potom to bol váš Richard Sulík, ktorý v roku 2020, keď si zvolil nového šéfa ÚRSO povedal, že sa znížia ceny energií. Toto povedal doslova Richard Sulík. Máme rok 2021, neprešiel ani celý jeden kalendárny rok, a už tu máme rekordné zvyšovanie o 15 %. Toto nám vysvetlite. Však Sulík nám sľuboval celému slovenského národu, že zníži ceny. Tak ako je možné, že ich dramaticky zvyšujú.
Ale potom som od vás počúval, že vy nie ste neoliberáli, vy sa to hanbíte priznať. Tak ale však Sulík tu roky hovoril o tom, že štát je zlý vlastník. Roky tu táral o privatizácii. Dokonca v roku 2013 SaS-ka chcela privatizovať ešte aj Štátne lesy. To tu máte dohľadateľné. Zároveň máte dohľadateľné výroky vášho pána Jána Oravca, čo je štátny tajomník u Richarda Sulíka, ktorý hovoril, ak by strategické sektory neprešli privatizáciou, trúfam si povedať, že by sme na tom boli oveľa horšie. Však vy od rána do večera obhajujete privatizáciu. Tak sa za to nehanbite. Áno, Sulík bol poradca Mikloša, keď sa tu privatizovalo. Nemusel byť týmto poradcom, mohol sa na protest proti tejto privatizácii vzdať. Ale on podporoval tento neoliberálny program a dneska sa čuduje, že celá energetika bola rozkradnutá nadnárodnými koncernami, ktorým on slúžil. To je celé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:39 - 17:40 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážený pán kolega Kazda, predkladateľ Robert Fico vystúpil, začal s vysvedčeniami, začal s Dubajom, začal s Plačkovou, ale povedal to najpodstatnejšie, čiže svoj čas využil na to, aby povedal, čo chcel. Vysvetlil prečo bola táto schôdza zvolaná. Vysvetlil, aký očakávame záver a výstup. A predstavil uznesenie. Uznesenie, ktorým Národná rada žiada vládu, aby do 15. čiže za dva a pol týždňa presne informovala o konkrétnych krokoch. Túto istú možnosť mal pán minister Sulík. Ak chcel rozprávať tri minúty alebo desať o tom, že lebo Fico, nech sa páči. Ale takisto mohol povedať, čo má nachystané, prípadne čo plánuje urobiť. A mohol povedať, podporte toto uznesenie, my za dva a pol týždňa prinesieme jasný rozpis vecí a dáme odpoveď na otázku ctenej Národnej rade, čo ide vláda robiť. Nič viac, nič menej. Celé. Aby nám neušla podstata tejto schôdze.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 17:14 - 17:15 hod.

Baláž Vladimír
Ďakujem, pán predsedajúci. Prosím vás pekne, keďže to na začiatku nebolo vysvetlené, viete mi povedať, aký bude priebeh schôdze? Bolo vysvetlenie, viete my povedať, aký bude priebeh schôdze?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 17:14 - 17:15 hod.

Baláž Vladimír
Ďakujem, pán predsedajúci. Prosím vás pekne, keďže to na začiatku nebolo vysvetlené, viete mi povedať, aký bude priebeh schôdze? Bolo vysvetlenie, viete my povedať, aký bude priebeh schôdze?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:12 - 17:14 hod.

Blanár Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým za faktické poznámky a krátko k pánovi Pročkovi, zrejme nepočúval, pretože ja som nehovoril o ekonomike, ale hovoril som, že nevenujem sa energetike. Ale pravdepodobne on má napísané len jedno vystúpenie, lebo doteraz som počul iba rovnaké, plus, mínus rovnaké vystúpenie, ktoré má vždy, keď vystúpi.
Janko Podmanický, ja s tebou súhlasím a možno sme sa neporozumeli, ja som chcel len povedať to, že nie celkom som súhlasil s tým, keď si povedal, že pán Sulík mal konštruktívne vystúpenie, lebo myslím si, že nemal a naviac ak si pozrieme to uznesenie, tak Národná rada sa bude zaoberať tým, čo vláda má predložiť 15.10. a tu potom môže prísť a povedať a obhajovať to, čo vlastne urobil, veď o tom bude Národná rada potom rokovať. Preto je tam ten termín do 15.10., aby to predložil. Ja si myslím, že pán minister jednoducho nezvládol to svoje vystúpenie, pretože zrejme mu išlo o niečo úplne iné, lebo nevie, čo má urobiť a čo idú urobiť, lebo keby to vedel, tak veľmi rýchlo by urobil konštatáciu, ktorú spomenul kolega Valocký. Prvé čo mal povedať, postaviť sa, vážené dámy a páni, tak ako som tu, milí občania Slovenskej republiky, nepôjde energia či už plyn alebo elektrická energia ani o cent hore a urobím všetky možné kroky, aby sa to tak stalo a do 15.10. vám predložím kompletne všetky kroky aj s termínami. Zatlieskali by sme a očakávaní do 15.10. by sme boli pripravení na diskusiu v Národnej rade. Ale toto sa bohužiaľ neudialo, pretože nemá, nemá čo urobiť.
No a pán kolega Nemec, to už sa ani nedá tento, to už viac ti nenapadne akože niekto trčí niekomu zo zadku? To ja ti mám hovoriť, že ty trčíš Matovičovi zo zadku, lebo už sa nedostane nikdy do parlamentu a preto, preto ho podporuje ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:06 - 17:08 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Dámy a páni, v nadväznosti na tie slová, ktoré povedal pán podpredseda Národnej rady Ďuri Blanár, by som chcel povedať jednu vec. Aj táto schôdza, táto schôdza netradične bez zodpovedného, bez toho človeka, ktorý mal dať odpovede na všetky tieto otázky, bola nejakým spôsobom zrealizovaná so súčasnou koalíciou. Priatelia, keby ste mali 76 hlasov a keby ste tuná sedeli a záležalo by vám na tom, že teda minister Sulík chce tuná niečo povedať, vysvetliť, objasniť, tak by ste tu sedeli, zahlasovali by ste za a pán podpredseda vlády Sulík by mohol rozprávať toľko koľko by ste si odhlasovali. Taká je pravda. Ale preto, že tu nie ste, pretože ste si to tak možno zrežírovali, že tu nie ste alebo ste niekde, ja neviem kde v pekle, nechcem použiť iný výraz, tak to dopadlo tak ako to dopadlo. No a vám to samozrejme vyhovuje preto, lebo možno to vyhovuje aj Sulíkovi, preto, lebo nemusíte odpovedať na všetky tie nepríjemné otázky, ktoré by v tomto pléne zazneli. Čiže je to len a len, a len, a len vaša réžia alebo vaša nezodpovednosť, alebo vaše chcenie, aby to takto dopadlo, lebo keby ste boli zahlasovali 76, bolo vás presne 50 pri tom hlasovaní hej. Neboli ste schopní presadiť hlasovanie tak, aby mohol Sulík rozprávať. Čiže buďte takí láskaví, nadávajte sami sebe, berte zodpovednosť za to vy čo sa tuná v tejto chvíli deje, vy ste za to zodpovední aj so svojou poondiatou teoretickou ústavnou väčšinou, ktorú máte, nemáte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:04 - 17:06 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Pán podpredseda, som rád, že si upozornil ešte jak prebiehala vôbec privatizácia, pretože za všetko môže SMER, ale nikto nepovedal, že privatizácia Slovenských elektrární bola spackaná pre jej, pán Mikloš podpísal zmluvu, nielenže predal pod cenu Slovenské elektrárne, ale ešte aj dividendy, ktoré Slovenské elektrárne mali, tak z toho mali stavať tretí, štvrtý blok a tretí, štvrtý blok mal byť dostavaný do roku 2012. Čo v skutočnosti nebol. Pokiaľ sa týkalo ... (Nezrozumiteľne vyslovené.) bol taký, tak isto bola, keď berete ceny, ktoré Brusel stanovil, u nás boli ceny nižšie stanovené ako boli v Čechách, v Nemecku a nakoniec pán Miškov, ktorý bol ministrom od roku 2010 až 2012 za Radičovej vláde mohol veškerú zmeniť namiesto toho zo 120 megavoltov proste zvýšil to ešte na 500. Čiže to mali v rukách. Pán Sulík bol predsa predsedom parlamentu. Pán Miškov bol jeho nominant. Keď toto celé bereme, tak za tým vôbec nie je strana SMER, ale jednotlivé vlády tak ako to proste bežalo a pokiaľ sa týka pána Sulíka, keby bol prišiel a povedal otvorene čo chce riešiť, ako chce riešiť ceny energie, ale aj ceny plynu. Potom by som bral to, že to na to je pripravený. Ale to uznesenie je postavené tak, že dúfam, že to do 15. októbra môže presne povedať a podať odpočet Národnej rady, čo chce robiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:02 - 17:04 hod.

Valocký Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Viete, už asi pol hodinu, teda ďakujem pánovi podpredsedovi Blanárovi za príspevok, ale už asi pol hodinu alebo hodinu tu debatujeme o tom, či minister Sulík odišiel, neodišiel, čo povedal, nepovedal. Ja ako občan Slovenskej republiky a občanov, ktorí nás sledujú, vôbec nezaujíma megawatthodina, nemegawatthodina, koľko stála hodina, koľko bude stáť hodinu. Veď na to potreboval pán minister Sulík asi 30 sekúnd alebo jednu minútu, aby povedal, vážení občania Slovenskej republiky, tak ako tu stojím minister hospodárstva, vám garantujem, že nebudete platiť za elektriku viacej. A nás občanov vôbec nezaujíma, že akým spôsobom, či je 60 na 40, 40 na 60 a podobne. A ešte by mal povedať, že keďže sme minuli desiatky a stovky miliónov euro na rôzne aktivity v oblasti zdravotníctva nezmyselné, tak nájdem peniaze ja ako minister hospodárstva na to, vážení občania, aby ste vy neplatili viacej za elektrickú energiu. To je celé. Ja už nepotrebujem počúvať ho teraz 20 minút, 40. Ja ako občan slovenskej republiky sa chcem dozvedieť, či budem platiť za elektriku viac alebo nebudem platiť viac. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:01 - 17:02 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený podpredseda, chcem povedať dve veci. Po prvé. Nevytvárajme nejaký falošný dojem, že chudák minister Sulík nevedel, čo má robiť, čo má, koľko má času, veď na začiatku mu to bolo povedané. Tak ako Robert Fico vedel predkladateľ, že má dvadsať minút a vmestil sa a keď mu píplo, tak skončil, takisto aj Richard Sulík vedel, že má dvadsať minút. Ako ich využil, je na ňom. On sa to nedozvedel minútu pred koncom. Bolo na začiatku povedané. To je jedna vec, že neplačme nad niečím, čo nebolo a druhá vec. Táto schôdza môže skončiť za hodinu, za dve. Veď zmyslom schôdze bolo, aby sme si nastolili problém, porozprávali sa siahodlho alebo krátko a požiadali vládu, aby do 15.10. ako si to presne povedal, informovala Národnú radu o opatreniach. Čiže ak to pán minister dneska nemá pripravené, no nemá ešte všetko jasné v hlave, má na to dva a pol týždňa, aby to spravil. Môžme skončiť schôdzu, odhlasovať uznesenie a ideme ďalej. To nejde o to, aby sme sa tu preháňahli a pretláčali. Zmyslom je tejto schôdze, aby sme sa do 15.10. v Národnej rade dozvedeli, čo ide vláda a ministerstvo hospodárstva na čele s Richardom Sulíkom robiť. To je celé. Toto by som bol rád, aby skutočne neušlo pozornosti ctenej poslaneckej snemovne. Ďakujem.
Skryt prepis