Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.9.2021 o 18:23 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 28.9.2021 18:30 - 18:47 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, to, čo tu dnes predviedol minister Richard Sulík, je fraška. Nafučaný minister utečie z parlamentu, to sme tu naozaj ešte nemali. On sa urazil, že nedostal od svojich koaličných poslancov viac priestoru, pretože áno, koaličná väčšina má v rukách osud schôdze. A potom sa tu ja dozviem ešte od nejakého z tých pánov poslancov z koalície, že ja za to môžem, lebo som si dovolil kritizovať Richarda Sulíka.
Ako ešte raz, kolegovia, ja neviem, či ste vy zažívali Igora Matoviča, čo ten tu stváral, keď sme my vládli, jak tu behal s tými tričkami a s tými tabuľkami, jak tu po nás vrieskal, jak tu vulgarizmy dával atď., a my normálne pripomenieme politicky Richardorvi Sulíkovi, aké mal kšefty, ako čo zbabral v minulosti, a on sa urazí a odíde. To nemyslíme vážne. To už máme naozaj parlament tak dehonestovať, tak degradovať, že my tu budeme s našimi útlocitnými ministríkami hovoriť v rukavičkách, len aby náhodou neodišli a aby nám niečo teda povedali o tom, čo na Slovensku má byť. Preboha, však oni nekomunikujú teraz konkrétne s poslancami a s parlamentom, oni komunikujú celému národu. Tu hrozí, že budú o stovky eur zdvihnuté ceny energií, a Sulík si odíde. Sulík si proste odíde. On sa urazí, nafučí sa. To, to myslíme vážne? Ako toto tu nebolo, že rande SMER-u so Sulíkom, toto je parlamentná schôdza, kde ten Sulík má povinnosť, psiu povinnosť sedieť a vysvetľovať občanom Slovenskej republiky, čo bude s cenami energií. A namiesto toho sa urazí ako ohrdnutá nevesta. Takto to proste fungovať nemôže a ja sa čudujem, že tomuto infantilnému spôsobu politiky ako dávate prednosť.
Viete, Sulík tu mal dvadsať minút. Dvadsať minút. Presne toľko dvadsať minút, koľko mal Robert Fico. Robert Fico to využil na to, aby tu odborne predniesol stav energetiky a Sulík dovalil a povedal: lebo Fico, lebo Fico, Brhel, Fico, lebo Fico, lebo Fico, lebo Fico. Toto, na toto využil Sulík svoj drahocenný čas dvadsať minút. Tak potom čo čakáte od nás? Že my budeme teraz v rukavičkách? No samozrejme, že mu pripomenieme, čo on páchal v OLO. A keby sme boli moc zlí, tak sme mu tu mohli pripomínať Kočnera, raňajky atď., ale veď zmyslom je diskusia o energetike, o tom, čo bude do budúcnosti, a nie, aby si tu on odfrkol, že Robert Fico môže za všetko, ešte aj za vojnu v Afganistane. Takýmto spôsobom to nemôže fungovať.
My sme očakávali riešenia. Celý národ očakával riešenia. Čo spraviť, aby sme nemali rekordné zvyšovanie cien energií? Veď to zasiahne, opakujem, každú rodinu. A vy na to kašlete a on sa urazí. Toto je naozaj fraška, obyčajná fraška. Pre SMER sú chlebové témy prioritné, primárne. My ich budeme neustále otvárať. Nielen dnešná schôdza je o chlebe, ale aj zajtrajšia o cene potravín. Aj otázka verejných financií, otázka sociálneho štátu. My budeme dokola otvárať chlebové témy. Vy sa môžete urážať, koľko chcete. Môžete tu vybiehať, môžete búchať dverami, my o tom budeme hovoriť! A ľudia vidia, že sa bojíte týchto tém, že nemáte riešenia.
A ja som dúfal, že dneska, keď sa už aj teda urazil ten Sulík, že tu bude normálna programová diskusia. Však to bolo normálne zvykom, že tak máme tu ľavicovú stranu SMER - sociálna demokracia, my ponúkneme náš ľavicový pohľad, vy ste tu mohli ponúknuť váš pravicový pohľad. Tu sa mohol striedať jeden poslanec opozície a koalície za druhým, ale nie, vám odíde Sulík a vy ste úplne pohonkoví. Vy ste tu dokázali akurát toho Kazdu postaviť, čo bol úplne najsmiešnejší (povedané so smiechom) výkon, pardon, chcel som povedať výron, aký v parlamente zaznel. Toto myslíme vážne? Však vy neviete niečo povedať na obhajobu Sulíka pre budúcnosť energetiky?
Ja si myslím, že tá diskusia, programová, na Slovensku zmysel aj v týchto témach. Máme tu na jednej strane ľavicový koncept sociálneho a regulačného štátu, ktorý je postavený na neokeynesiánskej ekonómii a máme tu na druhej strane neoliberálny koncept, ktorého zástancami je Richard Sulík, ktorý je postavený na tom, čo Robert Fico presne citoval Joa Stiglitza na deregulácii, liberalizácii a privatizácii. To je mantra neoliberalizmu už dobrých päťdesiat rokov, ak rátame 30. roky, keď začal Friedrich von Hayek, ale ešte to nebolo v praxi, tak už pomaly sto rokov.
No ale neoliberálny model sa vyčerpal v roku 2008. Prišla obrovská globálna finančná kríza práve kvôli neoliberalizmu, práve kvôli deregulácii. Sulík je dneska fosília. Sulík je už dneska prežitok. Neoliberalizmus je v celom svete na smiech, ale on to tu ďalej opakuje ako zombík a furt dokola dáva: deregulácia, privatizácia, liberalizácia. Dokonca v prípade energetiky odporúča deregulovať ceny energetiky. Pri prakticky monopolnom sektore on odporúča, aby si tu nadnárodné korporácie určovali zdvíhanie cien energie, aby mali čo najmastnejšie zisky. Veď to je úplne absurdné. To už nie je ani liberalizmus. To je absurdita. To je Hlava XXII. Tak on najskôr spoločne s Miklošom rozpredali štátny majetok v oblasti energetiky, strategický štátny majetok, teraz opäť spolu s Miklošom chce odovzdať možnosť zdvíhať si ceny týmto monopolom, koľko len chcú, aby mohli nadnárodné korporácie nechutne bohatnúť. O tomto je Sulík, o tomto je SaS-ka, o tomto je ten váš slávny neoliberalizmus.
A my ako ľavičiari máme plné právo na to upozorňovať a hovoriť, že my chceme niečo iné. My chceme normálny sociálny štát. Ale toto je otázka odbornej diskusie. Však si, preboha, čítajte, ja neviem, pán Sulík, ja očakávam, že pán Sulík aspoň niečo číta, lebo vaši pročkovia v parlamente zjavne nemajú ani tento dar, ale však čítajte tú odbornú literatúru, však sa zamyslite nad tým, čo hovorí ten Stiglitz. On analyzoval politiku Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky za posledných 50 rokov a dospel k tomu, že deregulácia, liberalizácia a privatizácia vedie do pekla. O tom hovoril Robert Fico. Vedie to do pekla.
Však to začalo v 70. rokoch, kedy si veľké nadnárodné korporácie a západné banky naliali tonu peňazí, kopu peňazí do mimovládok, ktoré začali tento neoliberálny naratív šíriť a potom ste to mali v médiách, v mimovládkach, všade. Ovládli centrálne banky, ovládli rôzne vlády. Potom sa dostali do Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, ktorú takisto ovládli. A potom prišli prvé experimenty. Bolívia bola prvá. Kde je dneska Bolívia? Jeden z najchudobnejších štátov Latinskej Ameriky. Druhé bolo Chile, Pinochetovo Chile. Tam využili to, že prišiel autoritánsky prevrat, generál-fašista sa dostal k moci, zbavil sa odborov, nechal ich povraždiť, zmiznúť, zabili Allendeho, a on prišiel s neoliberálnym experimentom, kde sprivatizoval všetko, ešte aj dôchodky a zdravotníctvo. Toto bol neoliberalizmus v praxi.
Pokračovalo to Reaganom, Thatcherovou, pokračovalo to celou Európskou úniou, jeden štát za druhým, ale najhoršie bolo, čo spáchali v Afrike a v Ázii. Však tie krajiny všetky do jedného kľakli. Viete prečo? Lebo im Medzinárodný menový fond prikázal, že sa musia otvoriť, liberalizovať, deregulovať, privatizovať. A čo spravili? No samozrejme, tam tí miestni náčelníci veľmi radi sa nechali skorumpovať a vypredali celý sektor, celý národný sektor, štátny, zahraničným mamutom, zahraničným olichom, a oni zbohatli a tie krajiny padli na ústa. Jedna po druhej. Však sa pozrite, v akom stave je Afrika. Oni kolonizovali Afriku, kolonizovali Áziu, kolonizovali Latinskú Ameriku. Ono sa tomu tak pekne hovorí, že liberalizácia, deregulácia, privatizácia, to je kolonizácia. Zrazu nemáte, ste, to, čo jeden ľavicový politik v roku ´89 povedal aj vo vzťahu k Slovensku, k Československu: "Budete otroci vo vlastnej krajine." No to sa presne stalo. Oni to tu celé skolonizovali. Všetko to ten Mikloš s Dzurindom rozpredali do zahraničia a Sulík pokračuje v tejto ceste a Sulík im radil. Toto je ten neoliberálny program, ktorý my ako ľavičiari odmietame.
A opakujem, nehovorí to len Joe Stiglitz, profesor ekonómie. Ja viem, že vy máte iných profesorov, ako je Pročko, ktorý dokáže najlepší kotúľ vpred, ale počúvajte, preboha, trošku aj profesorov zo zahraničia. Počúvajte Dani Rodrika. Dani Rodrik nie je, nie, to nie je prášok na pranie, Dani Rodrik je profesor ekonómie, žiaden marxista, žiaden komunista, normálny centrista, alebo resp. ľavocentristický ekonóm. Však si ho vypočujte, ako zlyhala globalizácia neoliberálneho razenia. On hovorí o tom, že trhy absolútne vytlačili štáty.
Čo to znamená trhy? Trh znamená banky, obrovský finančný kapitál a obrovské nadnárodné korporácie. A tie zničili možnosť štátov sa brániť. Tie zničili možnosť štátov chrániť ľudí, lebo to je zmyslom štátu, alebo malo byť zmyslom štátu. A namiesto toho tu vznikol tento koncept neliberálneho štátu, ktorý akurát pomáha bankám a korporáciám, aby bohatli - a toto je presne to, čo Robert Fico hovoril -, aby bohatí boli bohatší, aby chudobní boli chudobnejší.
Opakujem, pozrite sa za posledných 50 rokov kvôli neoliberálnemu modelu. Všade vo svete sa zvyšuje nerovnosť, bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. Pozrite sa, ako ste dorantali Afriku, Áziu, Latinskú Ameriku. Samir Amin, ďalší z politológov, ktorého si možno popletiete s práškom na pranie, lebo nemáte vzdelanie. Samir Amin jednoznačne povedal, že východná a stredná Európa boli experiment. Oni zničili tieto režimy, aby sa mohli zmocniť nášho priemyslu a potom tu to zmangľovali, skolonizovali a ovládli západné korporácie. Oni sa zbavili konkurencie a ešte aj dostali lacnú pracovnú silu. Práve kvôli ľuďom ako Mikloš, Dzurinda a Sulík. To bol neoliberálny prevrat. A toto hovorí Samir Amin. Opakujem, nie, nie je to prášok na pranie.
Susan Strange to takisto používa, príklad Slovenska, strednej Európy. A ona hovorí veľmi otvorene: "Však vy ste sa, preboha, vzdali suverenity, národnej suverenity."
Toto nie je otázka iba sociálna, že tu mangľujete pracujúcich ľudí, to je otázka aj národná, že jedného dňa keď si tu tie energetické molochy, ktoré ste sprivatizovali, sprivatizovali, a ktoré keď si jedného dňa zmyslia, že vás vypnú, tak nás tu vypnú. My nemáme v rukách základné strategické sektory pre bezpečnosť krajiny. Nás môžu kedykoľvek vypnúť. My sme sa vzdali suverenity a spoliehame sa, náš veľký americký brat a veľký nemecký brat nás zakaždým budú chrániť. Takto nás hodia do koša, keď bude treba. O tom je geopolitika. Myslíte si, že sa budú spoliehať na to, nejakých malých? My sa musíme chrániť sami. A my sa takto hádžeme do koša, všetky naše nástroje na to, aby sme si zachovali nejakú národnú suverenitu. Veď toto je vlastizrada a ja som presvedčený, že stačí čítať Susan Strangeovú. Nemusíte teraz nevyhnutne čítať iba Pročkove spisy, mohli by ste niekedy siahnuť aj po naozaj odbornej literatúre.
Walden Bello, filipínsky sociológ a ekonóm hovoril veľmi otvorene o dvoch typoch neoliberalizmu a tie dva typy neoliberalizmu tu máme dodnes. Jeden typ neoliberalizmu je ten sulíkovský, alebo na Slovensku sulíkovský, to je ten robustný, primitívny pravicový koncept, že štát je zlý vlastník a všetko sprivatizujme, deregulujme, liberalizujme. To je ten pravicový typický, on to nazýva hard, ťažký neoliberalizmus. To bola Thatcherová, to bol Reagan, spoločnosť je zlo, spoločnosť je mŕtva, spoločnosť neexistuje, iba individualizmus a tupá privatizácia. To sa vyčerpalo.
Na miesto tohto neoliberalizmu prišiel nový, tzv. mäkký liberalizmus alebo liberalizmus, neoliberalizmus light. Predstaviteľmi sú napríklad George Soros, to hovorí Walden Bello, ekonóm. A títo tzv. progresívni neoliberáli, oni urobia to isté: privatizovať, deregulovať, liberalizovať. Len ešte okrem toho hovoria o tých postmoderných témach, že chráňme pritom menšiny, natrime to na ružovo, budeme ochraňovať gayov, budeme ochraňovať multi-kulti, ale inak je to ten istý neoliberalizmus. To je napríklad Progresívne Slovensko na Slovensku. To sú proste dve formy liberalizmu, ktoré ženú túto krajinu a celý svet do záhuby. Svet neni individualistický, svet neni darwinistický, my chceme normálne fungovať, spolupracovať, aby naše národy, aby naše štáty, aby naše spoločnosti prosperovali ako celok, nielen hŕstka mafiánov, oligarchov a zbohatlíkov, ako je Sulík alebo Matovič. My chceme prosperovať všetci.
Čiže, dámy a páni, toto celé má históriu. Neoliberalizmus začal niekedy v 70. rokoch naberať na sile vďaka chicagskej škole, možno ste niekedy počuli o menách, ako je Milton Friedman alebo Gary Becker, a to sú veci, ktoré sa už dávno vyčerpali. Už na to konečne zabudnite. Nie, štát nie je zlý vlastník. Vy keď ste v čase, keď ste vy rozpredávali telekomunikácie do zahraničia s heslom Štát je zlý vlastník, viete, kto si ich kúpil? Nemecký štát. Tu sa krásne ukazuje, ako ste strašne pomýlení. Štát nemusí byť zlý vlastník. Štát môže veľmi dobre manažovať a zároveň tie zisky potom idú celej spoločnosti, krajine, národu, a nie do vačkov západných korporácií, nie do vačkov na západ.
Celý koncept, Thomas Piketty na to krásne upozornil, celý koncept Európskej únie znamená to, že si tu nadnárodný kapitál a európsky kapitál prišiel a všetky tie zisky vyťahuje zo Slovenska. On zo Slovenska vytiahol podľa Pikettyho 4,8 % HDP a cez kohézne fondy sme sem naliali 2,2 %, čo si vyrátate, že to je strata, že sa vyťahujú peniaze odtiaľto, mangľujeme sa, žmýkame sa. Ale vy tlieskate, lebo máte na čele takýchto Sulíkov, ktorí nerozmýšľajú, ktorí len potrebujú zbohatnúť. A to sú presne tie jeho kšefty, ako boli v OLO a všetko to, čo sa týka aj toho, že však vy zoberiete, preboha, dôchodcom, zoberiete pracujúcim ľuďom minimálnu mzdu, zoberiete deťom obedy zadarmo a potom rvete stovky miliónov bankám na odvode. Toto ste vy. To je neoliberálna pravica. A my máme právo to odmietať.
A ja potom počúvam Sulíka, že vaši voliči tomu nerozumejú, že vy tu môžete rozprávať, čo chcete. No vaši voliči sú zjavne dostatočne pribrzdení, že tomu nerozumejú. Čo urážate našich voličov?! Naši voliči veľmi presne vedia, sú to pracujúci ľudia, majú praktické problémy. Chcú vedieť, čo ponúknete, ako vyriešite ceny energií. Kvôli vám im sa znižuje životná úroveň. Kvôli vám porastú ceny energií, lebo s tým nič nerobíte. A vy teraz idete im nadávať, že tomu nerozumejú? No Sulík tomu už len rozumie.
Čítali ste jeho diplomovú prácu? On tam použil štyri knižky! Štyri monografie použil Sulík do svojej diplomovej práce, si pamätám doteraz, jak sa vysmieval Dankovi, že použil tri. A on použil štyri! Bravó! Úžasné! Todová použila dve. Oni majú asi nejaké preteky. V normálnej humanitárnej vede používate v diplomovej práci asi 50-60 kníh. Ja by som študenta vyšmaril, keby použil menej ako tridsať. A Sulík si tu spravil oplácnutú prácu so štyrmi knihami! To ako, a tento človek sa hrá na mudrlanta, on sa tu hrá na najmúdrejšieho, on by tu išiel poučovať Joa Stiglitza!
Toto je podľa mňa, páni kolegovia, niečo, čo je absolútne nepredstaviteľné. Ja som presvedčený, že tu môže byť normálna programová diskusia. Ponúkame odborné pohľady na to, ako má vyzerať sociálny a regulačný štát. Ponúkame odborníkov, ktorí o tom píšu takéto tučné knihy, ktoré vy v živote čítať nebudete...
===== Toto je podľa mňa, páni kolegovia, niečo, čo je absolútne nepredstaviteľné. Ja som presvedčený, že tu môže byť normálna programová diskusia, ponúkame odborné pohľady na to, ako má vyzerať sociálny a regulačný štát. Ponúkame odborníkov, ktorí o tom píšu takéto tučné knihy, ktoré vy v živote čítať nebudete a vy namiesto toho, aby ste sa zapojili do tej diskusie, tak ste ticho, čušíte a ešte sa tento Sulík urazí. Asi by ukázal, že odborne a intelektuálne na to jednoducho nemá a že Robert Fico by si ho schoval do vačku. My chceme počuť riešenia. Je to tak veľa? Riešenia toho, že tu prichádza cenová kríza, plynová kríza, rast cien potravín. Chceme počuť riešenia, ale nie my, preto, lebo z roztopaše nemáme čo robiť. Ľudia sa nás na to pýtajú, občania Slovenskej republiky chcú počuť riešenia. A opakujem, v sektore, ktorý je prakticky monopolný, v sektore, kde je nevyhnutné, aby štát zasiahol, nemôžete tu blúzniť, že tu máme deregulovať, že tu nemáme o cenách hovoriť. Ja si pamätám Richarda Sulíka, ktorý pred rokom sa postavil, keď si zvolili vlastného šéfa ÚRSO ako tu povedal, ceny energií klesnú. Toto povedal Richard Sulík. Dneska zrazu ani rok neprešiel a vidíme tu rekordný nárast cien energií. Tak sa pýtam Sulíka kde pak soudruzi z NDR udelali chybu. Tak zjavne nemá riešenia, zjavne nevie čo robí, zjavne sú to absolútni diletanti a amatéri a zjavne neoliberálne recepty nefungujú.
Dámy a páni, viem, že s vami nemá zmysel diskutovať, viem, že nemáte na to, žiaľ, mentálnu kapacitu, pani Zemanová by nám najradšej zavrela ústa, pretože slovám ako je Stiglitz a Golden Belo nerozumie, to je príliš ťažké na ňu, pán Kazda, ten sa vyzná v herbári a v rastlinkách, ďalších ani nepoznám, vy ste absolútne nepodstatní. Ale chcel by som poprosiť ľudí na Slovensku, tlačme na nich, tlačme na nich, aby konečne prinášali riešenia, aby konečne prestali s týmto neoliberálnym experimentom, aby konečne prestali zapredávať Slovenskú republiku, aby konečne robili niečo pre ľudí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:28 - 18:30 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani Zemanová, mali by ste vedieť, že nie som členom hospodárskeho výboru, ja neviem o akom výbore hovoríte, kde som o tom mal debatovať. A ja som predpokladal, že práve plénum Národnej rady je tu na to, aby sa detailne debatovalo medzi všetkými kolegami o tejto veľmi vážnej téme. Čo urobil pán Sulík, no postavil sa a naduto odišiel. Mali ste všetci v rukách to, aby tu mohol rozprávať tri hodiny. Keby ste tu sedeli, odhlasovali ste si, mohol to predlžovať dokedy by potreboval, čiže nechápem, o čom hovoríte.
Tie detaily, o ktorých ste hovorili, ja som sa opieral o názory bývalého šéfa ÚRSA, ten asi rozumie trošku viac tomu ako vy, pani Zemanová a nebudem ani hovoriť o tom, že čo vy tu všetko stvárate. Ja, ja som zvedavý na to, aký bude váš výsledok, čo sa týka Plánu obnovy. Aký bude mať výsledok pani Remišová s čerpaním eurofondov. Ja čo počúvam, tak sa mi ježia sa hlavy, ježia sa mi chlpy na hlave. To sú strašné veci. Čerpanie je mizerné a vy Plán obnovy, jeden tu hľadá šéfa IFP na ministerstve financií, pán Sulík hľadá odborníkov na Plán obnovy a som zvedavý, kedy začnete robiť na tom, aby sa nejaké peniaze z tohto plánu vyčerpali. Ďakujem pekne.
===== sa mi chlpy na hlave. To sú strašné veci. Čerpanie je mizerné a vy plán obnovy, jeden tu hľadá šéfa IFP na ministerstve financií, pán Sulík hľadá odborníkov na plán obnovy a som zvedavý, kedy začnete robiť na tom, aby sa nejaké peniaze z tohto plánu vyčerpali. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:28 - 18:30 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani Zemanová, mali by ste vedieť, že nie som členom hospodárskeho výboru, ja neviem o akom výbore hovoríte, kde som o tom mal debatovať. A ja som predpokladal, že práve plénum Národnej rady je tu na to, aby sa detailne debatovalo medzi všetkými kolegami o tejto veľmi vážnej téme. Čo urobil pán Sulík, no postavil sa a naduto odišiel. Mali ste všetci v rukách to, aby tu mohol rozprávať tri hodiny. Keby ste tu sedeli, odhlasovali ste si, mohol to predlžovať dokedy by potreboval, čiže nechápem, o čom hovoríte.
Tie detaily, o ktorých ste hovorili, ja som sa opieral o názory bývalého šéfa ÚRSA, ten asi rozumie trošku viac tomu ako vy, pani Zemanová a nebudem ani hovoriť o tom, že čo vy tu všetko stvárate. Ja, ja som zvedavý na to, aký bude váš výsledok, čo sa týka Plánu obnovy. Aký bude mať výsledok pani Remišová s čerpaním eurofondov. Ja čo počúvam, tak sa mi ježia sa hlavy, ježia sa mi chlpy na hlave. To sú strašné veci. Čerpanie je mizerné a vy Plán obnovy, jeden tu hľadá šéfa IFP na ministerstve financií, pán Sulík hľadá odborníkov na Plán obnovy a som zvedavý, kedy začnete robiť na tom, aby sa nejaké peniaze z tohto plánu vyčerpali. Ďakujem pekne.
===== sa mi chlpy na hlave. To sú strašné veci. Čerpanie je mizerné a vy plán obnovy, jeden tu hľadá šéfa IFP na ministerstve financií, pán Sulík hľadá odborníkov na plán obnovy a som zvedavý, kedy začnete robiť na tom, aby sa nejaké peniaze z tohto plánu vyčerpali. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:27 - 18:28 hod.

Zahorčák Viliam Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Pán Kolega Kamenický vo svojom vystúpení si pomerne často hovoril o zmysle tejto schôdze, aj keď to mnohí moji predrečníci už tiež hovorili, ja si dovolím to isté zopakovať, že naozaj zmyslom tejto schôdze bolo zaujať stanovisko k tomu, či sa o problematike, ktorá dnes ešte možno tak veľmi netrápi, ale čoskoro bude veľmi trápiť Slovensko, či sa o nej budeme baviť alebo nie, osobitne. Teda či prijmeme uznesenie, ktoré bolo navrhované alebo nie. K tomu sme sa nedostali. Bola možnosť, aby už dnes odpovede na niektoré z otázok, ktoré nás všetkých trápia odzneli, namiesto toho sme opäť boli svedkami invektív a výčitiek smerom alebo typu lebo Fico, lebo SMER. Keďže ja to vnímam tak, že je tu snaha tejto téme sa vyhnúť, mám obavy ako občan i ako primátor jedného zo slovenských miest, že situácia je ďaleko dramatickejšia ako sa k nám dostáva, že tie dopady budú ďaleko horšie ako si myslíme. A ja pevne verím, že aj kvôli tomu kolegovia z koalície napokon to uznesenie podporia, schvália, aby naozaj sme o tom mohli zodpovedne a dlho detailne diskutovať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:23 - 18:25 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
No, treba si priznať, priatelia, je to trápna schôdza. Je to trápna schôdza a všetkým nám je tu trápne preto, lebo v prvom rade ten, ktorý mal odpovedať na otázky tuná nie je, ale na ne odpovedať mohol, keby ste tu boli vy. Je to trápne, skutočne a ten, ten, to prerozdeľovanie tých finančných prostriedkov, ktorý hovoril pán poslanec Kamenický, je trestuhodné, podľa môjho názoru, by malo byť dokonca trestné a dúfam, že v blízkej budúcnosti, keď príde tá ďalšia vláda, viete, ktorá bude hodnotiť túto vládu, aj bude istým spôsobom konať tak, aby tá trestnoprávnosť bola potvrdená. Preto lebo ako vy rozdeľujete, veď aj prezidentka povedala, že máte najviac peňazí zo všetkých slovenských vlád od roku 93, ako s nimi narábate, ako, ako skutočne riešite problémy slovenského obyvateľstva do budúcnosti, no tak si myslím, že o tom bude ďalšia správa o stave republiky, ak vaša kamarátka pani prezidentka bude aspoň trošku súdna. Veď inými slovami pomenovala, veď toto je rok traumy a ja dodávam, rok hrôzy, čo tuná vyvádzate. A toto ešte ak má pokračovať ďalej, no tak neviem si dosť dobre predstaviť, ako to ten občan všetko môže uniesť s tými predpokladanými zvýšeniami plynu, elektriky a čo ja viem, čo ste si naňho ešte všetko pripravili. Aspoň keby ste to vedeli normálne zdôvodniť a už sa prestaňte vyhovárať na minulosť. Žijeme dnes a rozmýšľame o budúcnosti, to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:21 - 18:23 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega, dovolím si ťa doplniť pár myšlienkami. Tiež som v prvom momente bol presvedčený o tom, že táto schôdza sa neuskutoční, že teda tá procedúra bude taká, že bude znovu obštrukcia a schôdza sa neuskutoční. Ale potom som uvažoval nad tým, že kto má aký záujem na tejto schôdzi. Ten náš záujem si pán kolega vysvetlil úplne objektívne, áno, patrí to do chlebových tém, pretože ide o životnú úroveň ľudí. Ale toto si uvedomujú aj koaliční partneri, vážení koaliční partneri strany Sloboda a solidarita a ich počin k tomu, že aby táto schôdza bola, bola určite o tom, aby sa buď presvedčili, že tu pán Sulík prednesie precízne zámery akým spôsobom sa vyrovnať s hrozbou vysokých cien energií, alebo teda sa presvedčia o tom, čo sa už mnoho razy stalo a ich predseda Igor Matovič to mnoho razy povedal, že pán Sulík nemá pripravené veci, ktoré sa od neho požadovali. A v tomto prípade ten priebeh schôdze mi potom dal znovu za pravdu, že asi pravdepodobne bolo tu treba zo strany pána ministra len prezentovať akési názory vo vzťahu k nám, ktorí sme predkladali schôdzu, ale nepovedal nič ako odpovede na naše otázky, ktoré boli veľmi relevantné. A myslím, že odpovede na tie otázky pre svojich voličov chceli očakávať aj koaliční partneri Slobody a Solidarity. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:19 - 18:21 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Lacko, dovolím si ťa len doplniť krátkou informáciou. Situácia je skutočne vážna a ľudia si to uvedomujú. Ceny energií sa šplhajú tak vysoko, že veľkí dodávatelia sú pripravení ponúkať domácnostiam splátkové kalendáre pre prípad, že by aj kvôli koronakríze neboli schopní platiť načas svoje účty. ZS energia eviduje nárast žiadostí od ľudí za prvý polrok v porovnaní s tým vlani o dvadsať percent a rovnakú situáciu zažíva aj Stredoslovenská energetika a eviduje zvýšený záujem svojich odberateľov o splátkové kalendáre. To ale nie je všetko, pretože okrem elektriny, plynu, vykurovania a stavebných materiálov a ďalšieho, budú mať tieto cenové nárasty ďalšie multiplikačné efekty. Nárast cien energií spôsobuje aj nárast cien potravín, spotrebného tovaru, služieb a prejaví sa v podstate všade okolo nás. O tomto je táto schôdza a verím, že napriek politickým záujmom a politickému spektru rozdielnemu v Národnej rade schválime uznesenie, ktorým požiadame vládu, aby nám do 15. 10. vysvetlila, alebo dala informáciu a nielen ctenej Národnej rade, ale všetkým občanom Slovenskej republiky čo a ako a kedy ide vláda robiť, aby zamedzila týmto zlým dopadom na ekonomickú situáciu každej rodiny na Slovensku. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.9.2021 18:15 - 18:19 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
ktorý ste mu, ktorý má zákonom už daný. Ja som bol ministrom financií, viete, keď mi niekto povie, nemali sme 280 miliónov na tých dôchodcov, tak poviem, že to je lož. Však ste si, minulý rok ste si upravovali rozpočet, tento rok ste si upravovali rozpočet, ste si ho navyšovali o miliardy. A tento rok ste si dokonca počas rozpočtu ešte o ďalších 3,8 miliardy navýšili výdavky. A vy hovoríte o 280-tich miliónoch? Viete ako by sa tým dôchodcom dneska tie peniaze zišli? A mohli ste im oznámiť, dobre, ideme, ja neviem, bude pätnásťpercentné zvýšenie, ale my to urobíme tak, že bude päťpercentné, ale dali sme vám ten trinásty dôchodok. Vy ste ešte aj tým deťom zobrali obedy zadarmo a hovoríte, aké to bolo super. Ja osobne som aj za, proti tomu, aby sa rušili gastrolístky, ale ja som za to, aby to bolo nejaký kartový systém, ktorý je lacnejší a aby na tom nezarábali tí, ktorí doteraz zarábali, ale ak dáte ľuďom peniaze vo výplate a pri najbližšom zvyšovaní im tú výplatu o tie gastrolístky nezvýšite, tak sa im to stratí v tej mzde. A ešte poviem druhú vec, že tie gastrolístky sa rozplynú ako hmla a tie peniaze na tie, na tie stravné, v tejto inflácii. Dva roky po sebe budete mať päťpercentnú infláciu, tak desať percent peňazí, ktoré tí ľudia zarobia už nebudú, už budú mať v strate, lebo za to si už nevedia kúpiť toľko tovarov a služieb.
Takže opäť chcem povedať, že, že táto schôdza nie je o ničom inom, ale o životnej úrovni ľudí. My tieto chlebové témy budeme stále vyťahovať, my chceme, aby sme sa o tom na pôde Národnej rady bavili a chcem vás všetkých požiadať, ak máte ešte fakt nejakú, nejakú súdnosť, tak poďme sa baviť aj o cene potravín. Ja nehovorím, že niekto tu dokáže všetko udržať a aby sa nezvyšovali potraviny, ale treba sa o tom baviť. Však vláda je na to, aby sa o niečo starala. Prepáčte, ja keď vidím aj premiéra Hegera, ja mám pocit, že on nejak tak akože blúdi v časopriestore, niekde sa tak objaví a, ale nič sa nedeje. Však preboha, vláda musí mať nejaké iniciatívy na to, aby ukázala ľuďom, že sa o ňu môžu opreť. Verte tomu, ľudia sú z tohto, z tohto už tak frustrovaní, ja stále hovorím, že ryba smrdí od hlavy a prenáša sa to z najvyššieho vedenia, a to hovorím aj o Igorovi Matovičovi a kľudne si jeho meno zoberiem do úst. Táto nervozita je v celej spoločnosti. A to čo povedala, tuto rozprávala pani prezidentka, tak to nie je o tom, že tú nervozitu spôsobuje opozícia, absolútne nie. Tá nervozita u ľudí je z tej nekompetentnosti, z toho chaosu. Však preboha, však a tá vaša lotéria, však to je taký paškvil, že som väčší nevidel. A dnes dojdem na výbor, kde na finančný výbor predkladáte v skrátenom konaní legislatívnom zákon, ktorý hovorí o tom, že idete odškodniť tú pani, ktorá nedostala 400 tisíc. Čiže kvôli tej pani ste vyrobili zákon. A viete ako ste to vyrobili? Neviem, či ste to niekto čítali. Urobí sa komisia. Tu je na všetko treba urobiť komisiu, ktorá rozhodne, či to bola vyššia moc, alebo to nebola vyššia moc. Tou vyššou mocou, viete čo sa rozumie? Že tá komisia bude zisťovať, aký rýchly internet bol v momente, keď pani pozerala televízor. A keď zistí, že ten internet bol celkom rýchly, tak tú žiadosť zamietnu a pani nedostane nič. Takže tu sa takto vyrábajú zákony. To je, to je neprípustné. Najprv to sprzníte, celá tá lotéria je na nič a výsledkom je to, že musíte prijať nový zákon v skrátenom legislatívnom konaní, aby ste vytvorili komisiu, ktorá možno rozhodne o tom, že pani nedostane nič. Tlieskam.
Takže dobre, aby som nezdržiaval. Takže na záver by som chcel povedať, zaoberajme sa životmi našich ľudí, zaoberajme sa životnou úrovňou našich seniorov, zaoberajme sa, sú to vaši voliči, takže mali by ste sa im zodpovedať a na konci volebného obdobia a ja teda dúfam, že to bude krátke obdobie, že to bude, že tu prídu predčasné voľby, budete robiť odpočet. A ja pevne verím, že ľudia vám toto všetko spočítajú. Ďakujem pekne.
(Slabší potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.9.2021 17:50 - 18:19 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Musím povedať, že keď začala táto schôdza, tak som sa zamýšľal nad tým, že čo vlastne má byť zmyslom tejto schôdze. A podľa mňa zmyslom tejto schôdze je to, aby sme zabezpečili to, či sa ľudia majú na Slovensku dobre alebo či sa budú mať horšie ako sa majú dnes. Aby sme sa zamysleli nad tým, akú majú ľudia na Slovensku životnú úroveň a či sa im bude dariť v budúcom roku lepšie alebo sa im bude dariť horšie. Keď som si vypočul príspevok pána Sulíka, čakal som všetko možné a väčšinou teda aj tí, ktorí keď ste niekto boli na nejakom mediálnom tréningu sa hovorí, že na začiatku sa hovorí podstata toho, čo chcete povedať. A pán Sulík, bohužiaľ, nevyužil ten čas, ktorý tu mal a opäť musím povedať, že všetky tie obštrukcie, čo ste voči nám ako opozícii urobili v parlamente, tak si myslím, že mali ste v rukách to, či pán Sulík bude ďalej vystupovať alebo nebude. Keby ste tu boli, proste si odhlasujete a pán Sulík tu môže rozprávať tri hodiny. Bohužiaľ, ste tu neboli. A nečudujte sa, že my ako opozícia sme na to reagovali, ako sme reagovali, lebo ja si pamätám, že my sme tu, vy ste tu v podstate na poslednej schôdzi zaviedli to, že tu nemusí sedieť žiadny predkladateľ. A je to úplne legitímne z našej strany, lebo, lebo keď tu bol pán Jarjabek poslanec Jarjabek v sále, tak ste povedali, však tu je predkladateľ, neni problém. Nechali ste popadať všetkých v rozprave. My sme boli na tlačovej konferencii a bolo, zhasla fajka. Viete, potom ten parlament bude vyzerať stále horšie a horšie a myslím si, že tá kultúra sa tu fakt nenosí.
Teraz k veci. Ja budem hovoriť o životnej úrovni. Povedalo sa tu strašne veľa slov, strašne veľa dôvodov, vyjasnení, ale nemáme žiadny výsledok. Chcem povedať, že ľudí na Slovensku nezaujíma to, že či my tu strávime jeden deň alebo 24 hodín, alebo, alebo, alebo týždeň. Ľudí bude na Slovensku zaujímať to, že keď sa zobudia do 1. januára budúceho roku a keď im prvý príde prvý šek, čo na tom šeku uvidia. To znamená, o koľko bude drahšie teplo, o koľko bude drahšia energia elektrina, o koľko bude drahší plyn. Povedalo sa tu veľa o tom, za čo všetko môže Robert Fico a musím povedať, že okrem toho, že môže napríklad za erupcie na slnku, tak môže aj za ďalšie veci, ktoré vám teraz vymenujem. Keď si porovnáme august v roku 2020, to je vaša vláda, a august 2021, tak stúpli ceny na dopravu o 11,1 %. A idem hovoriť o tých dopadoch na ľuďoch, o čom sa bavíme. Aj za to môže Robert Fico. Robert Fico môže napríklad aj za to, že alkohol a tabak zdraželi 8,6 %, že poštové služby zdraželi o 6,6 %, potraviny o 3,6 % a nehnuteľnosti o 12 %.
Jedna vec, ktorú štát vie, vie regulovať a ovplyvňovať je cena elektriny a energií. Čo sa deje. Vy idete zdražeť elektrinu podľa informácií zatiaľ, samozrejme, myslím, že až v novembri tohto roku sa dozvieme o koľko, lebo tam sa berú čísla za prvý polrok predchádzajúceho roku. Tak sa hovorí o zdražení elektriny o 10 až 15 %. To môže urobiť niektorým ľuďom navýšenie ich nákladov a zníženie ich životnej úrovne o 100 euro ročne. Pri plyne je to 15 až 18 %. Opäť, keď si zoberiete nejakú domácnosť, ktorá povedzme mesačne platí za plyn 100 eur, niektorí aj viac, tak pri 100 eurách to máte skoro 200 eur ročne. Teplo ide hore o 10 % alebo chcete ho zvýšiť. Ja sa pýtam, či chcete práve u tých nízkopríjmových skupín obyvateľstva, aby ľudia večer sedeli pri termostate, znižovali si teplotu až dokedy sa to bude dať a keď už sa to nebude dať, tak si oblečú svetre a hodia si termofor do svojich perín? Toto má byť výsledok? Mnohí ľudia a to hovorím najmä o senioroch, žijú skutočne z pár stovák eur mesačne. A najviac práve toto zdražovanie dopadá na nich. Seniori žijú v bytoch, ktoré postavili ešte bývalá, bývalé vlády za socializmu. Aj vďaka tomu, že sú vlastníkmi týchto bytov majú relatívne náklady obmedzené na niektoré položky. A energie, plyn, voda, elektrina je sú tie najväčšie položky práve v ich rozpočtoch, okrem teda samozrejme jedla. A títo dôchodcovia sú veľmi citliví hlavne na zvyšovanie cien. To sú ľudia, ktorí na rozdiel od mladých ľudí si celý život sporili na to, aby si prilepšili na dôchodok. Majú úspory a keď si pozreme na vývoj, vývoj inflácie na Slovensku, tak v tomto roku bude inflácia jedna z najvyšších od roku 2012. Čo sa stane, keď inflácia stúpne na 4 až 5 %, tak títo dôchodcovia, ktorí si nasporili svoje úspory za celý život, tak každý rok prídu reálne o 5 % svojich úspor.
Výhoda. Kto bude mať výhodu? No z inflácie budú mať výhodu hlavne mladý ľudia, ktorí majú veľké úvery. Úver sa spláca totiž v nominálnej čiastke a pri infláciách väčšinou stúpajú mzdy a tým pádom sa im to ľahšie spláca. A ja sa chcem opýtať, keď teda tu sa toľko bavíme o tom, že kto čo urobil a neurobil a kto čo ukradol, neukradol. Keď teda sa nám zvyšujú ceny takto neúmerne a musím povedať, spomeniem zopár cifier, ktoré budú občanov určite zaujímať. Budeme sa tu baviť v tomto pléne ešte o potravinách, ale ja trošku poviem zopár položiek. Za rok vašej vlády petržlen zdražel napr. o 107 %, rastlinné maslo o 17 %, zelenia ako uhorky, paradajky, zeler 15 až 17 %, kuracie prsia o 10 %, napr. citróny o 8,5 %, čerstvé maslo 8,2 %, chlieb celozrnný 6 %. A to chcete povedať, že teraz ešte treba tým ľuďom zaťať sekeru do chrbta a zvýšiť im ceny energií? A budeme tu hovoriť o tom, že však majme liberálny trh. Však nech sa nám zvyšujú ceny. Však neni problém, ľudia to zaplatia. Ľudia nemajú z čoho platiť takéto výdavky a dovolím si povedať, že budete sa možno veľmi čudovať, ale ľudia, ľudia vás znenávidia, ak nebudete nič robiť s energiami. A viete, to, že pán Sulík prišiel a povedal, že chce vystúpiť a nájde nejaké riešenie. Prepáčte, to čakal na to, kým my zvoláme mimoriadnu schôdzu, aby povedal riešenia, ako bude riešiť ceny energií? Však tá téma je na stole možno dva mesiace. A pán Sulík už sa mal stokrát postaviť pred kamery a povedať ľuďom, čo s energiami a čo s ich cenami bude robiť.
Okrem toho, že takto idete valcovať ľudí, tak počas COVID-u ste im nepomohli, teraz im budete zvyšovať ceny a tí sa vám potom za to pekne poďakujú. Stále sa tu hovorilo, aj dnes som to počul aj z úst pani prezidentky, jak sme zvládli nezamestnanosť. Tak vám oznamujem, že nezamestnanosť nám stúpla zo 6,21 % na 8,3 %. To až taký zase veľký úspech nie je. Ak si zobereme, že táto vláda v nominálnych výdavkoch stúpla, stúpli jej výdavky o neuveriteľných 9 miliárd eur. V roku 2019 sme mali výdavky štátneho rozpočtu na hotovostnej báze 18 miliárd. Teraz ich máme 27. Na COVID sa dalo minulý rok aj tento rok cirka okolo dvoch troch miliárd. Stále je to nepomer proti tomu, ako sa malo ľuďom pomáhať. Rastú nám neuveriteľným spôsobom výdavky a ľuďom sa nepomáha. Na druhej strane tu počúvame stále výhovorky na to, že nemáme peniaze v štátnom rozpočte na trináste dôchodky. Nenašlo sa 280 miliónov pre tých dôchodcov, ktorým idete zvyšovať ceny energií. Predtým, ktorým sa všetko zdražie. To vás vôbec nezaujíma.
Minimálnu mzdu, ktorú ste mohli zdvihnúť na 680 eur, tak ste dali len 646, aby každý ten človek, ktorý robí za minimálnu mzdu, dostal o 400 ...
===== ...dôchodcov, ktorým idete zvyšovať ceny energií. Predtým, ktorým sa všetko zdražie. To vás vôbec nezaujíma.
Minimálnu mzdu, ktorú ste mohli zdvihnúť na 680 eur, tak ste dali len 646, aby každý ten človek, ktorý robí za minimálnu mzdu, dostal o 400 euro menej. Ale ceny utešene rastú.
Zamestnanosť za prvý kvartál tohto roku a to je tvorba tých nových pracovných miest. My sme boli tretí najhorší v Európskej únii, mínuj jedna celá jedna percenta. A o dlhodobej nezamestnanosti ani nebudem hovoriť. Tá nám stúpla zo 60-tisíc skoro na 100-tisíc ľudí. Máme tu také okresy ako je Rimavská Sobota, Revúca, kde máme nazamestnanosť nad 20 % a stúpla za posledný rok o 5 až 6 percent. To sú neuveriteľné nárasty.
A vy sa stále tvárite, že všetko je tu v najlepšom poriadku, však ľudia sa majú fajn, lebo z poslaneckých lavíc je ten pohľad úplne iný na svet ako ten svet ktorý žijú ľudia na Slovensku.
Čo sa týka toho čo som očakával od pána Sulíka, ale nie na tejto schôdzi. Ja som a my sme mu dali termín, že nech predloží ten plán neskôr. Ten plán už dávno mal byť. Tu mal byť jasný plán, čo ide robiť s cenami energií. A môže sa vyhovárať na SMER, že urobil to, tamto, ono, ale SMER keď boli problém s energiami, s nárastom cien, vždy vedel zabrať a našiel riešenie ako tie ceny udržať stabilné. Viete, keď tu počúvam kolegov, ako hovoria o tom, že dokonca už sú tu nejaké plány na to, že by sa mali zaviesť nejaké poplatky do zdravotníctva, myslím, že pán Taraba to dnes hovoril. Tak už nič iné nám nezostáva, len spoplatnime ešte školstvo, aby to bolo v súlade s predstavami pána Sulíka a SAS. Urobme to, že zliberalizujme všetky ceny, však nech si nám tu každý určuje koľko tu tie energie budú narastať a každý rok sa budeme za chvíľu budeme mať ceny energií na takej úrovni, že dôchodcovia nebudú mať na potraviny.
Čo sa týka nejakých odborných argumentov, tak musím povedať, že som si prečítal jeden článok a myslím odporúčam ho každému, nebudem ho celý, nebudem ho tu ani čítať, ale zopár poznámok z neho. Je to, je to článok z 24. septembra 2021 Hlavné správy, kde je rozhovor s pánom Holienčíkom, ktorý hovorí o tom, že elektrina, cena elektriny na burzách nie je rozhodujúca. Lebo ja nebudem, ja som neni energetik a nebudem hovoriť o tom, o tom ako sa tvorí cena energií, ale trošku zase mám toľko znalostí, aby som si vedel vyvodiť z toho čo je tu napísané nejaké fakty. Nie je rozhodujúca a ceny elektriny na burzách sú len vstupným parametrom, nástrojom. ÚRSO má nástroje na to, aby ich vedeli eliminovať tieto, tieto negatívne vplyvy. Hovorilo sa tu o TPS-ke, áno, pri TPS-ke, keď cena energií ide hore, tak doplatky sa znižujú. To znamená, že ministerstvo hospodárstva a teda vláde zostáva viac peňazí na to, aby TPS-ko vedela znížiť. Takže to by mohlo byť jedno z riešení možno pán Sulík, chcel toto povedať na pred plénom Národnej rady. A možno chcel povedať, že vie zastabilizovať ceny energií. Nech povie reálne. Ja som, ja som realista, ja možno očakávam, že povie, dobre nebude to 15, urobíme takéto opatrenia, bude to stáť štátny rozpočet toľkoto alebo, alebo teda tých, ktorý platia TPS-ku. A bude tá cena možno nejaký menší nárast, ale, ale by si odôvodnil. Takéto nič sme doteraz nepočuli. Ľudia sú z toho zdesení, a určite, keď niekto povie, že idú ceny hore o 15 % a my sa tvárime, že nič sa nedeje, tak to asi veľa kľudu do slovenských domácností neprinesie.
Čo sa týka TPS-ky, štát dotuje elektrinu a musím povedať, že niekto tu hovoril, myslím, že pán Kazda o tom, že v 2009 roku to celé začalo a spomínali sa tu rôzni ľudia, ktorí na tom mali zarobiť. Ja chcem tiež povedať to, že pán Holienčík spomína pána Galeka. Hovorí o manželka štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka, bola v období vlády Ivety Radičovej riaditeľkou Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie SAPI. V tom čase dochádzalo k bujarej výstavbe solárnych elektrárni a bolo to v rokoch 2010 až 2012. To je rok po tom, čo ste povedali, že sa to tu celé začalo. Takže kto tu má kontakt na fotovoltalike. Bolo postavených najviac fotovoltaických elektrární práve v rokoch 2010 až 2012 a je zodpovedá to približne 60 % výkonu všetkých takýchto doteraz inštalovaných elektrárni. To bol ministrom hospodárstva Juraj Miškov práve z SAS. Ale vy budete najviac vykrikovať, kto tu na čom zarobil. Treba sa opýtať vašich ľudí, jak to vy nazývate, že kto na tom, kto na tom zarobil.
Chcem ešte jednu vec povedať, že inflácia nám rastie a stále tento vplyv ktorý bude, bude na ľudí je nedozierny. Na jednej strane im stúpajú ceny, na druhej strane sa im to prejavuje samozrejme aj napríklad v cenách bytov ktoré rastú o 12 %. A keď zastupuje tých mladých ľudí, o ktorých sa opierate vo voľbách, tak môžem vám povedať, že budú mať veľký problém, aby vôbec si mohli nejaký byt za chvíľu dovoliť. Ak sa pozriete za posledné tri roky stúpli ceny až o neuveriteľných 34 % a idú stále hore. Ja som sa rozprával aj s Asociáciou NARKS a oni tvrdia, že zatiaľ nie sú žiadne známky toho, že by takéto, že by ceny mali ísť dole.
Ja sa chcem opýtať, skutočne aj pána Sulíka, ktorý tu bohužiaľ nie je, že či to s tou liberalizáciou cenotvorby na Slovensku myslí vážne. My si nevieme, nemôžme dovoliť to, aby sa tu tvorili ceny od buka do buka, lebo ak, lebo práve energetika je oblasť kde je dobré mať monopol, kde teda štát dokáže regulovať ceny, aby to malo čo najmenší dopad na ľudí. Trh nevyrieši všetko. Zďaleka nie, a toto je práve jedna z oblastí, ktorej by sme s ktorou by sme si z rúk nemali, nemali pustiť.
Padlo tu ešte veľa slov o tom, ako veľmi sa plytvalo za vlád SMER-u, tak ja sa chcem opýtať, ja to preratávam stále na, na nemocnice. Keď sa tu minula teraz jedna miliarda euro na testy, to je 20 nemocníc takej kategórie ako je Svätého Michala v Bratislave. O MOM-kách ani nebudem hovoriť, lebo tu si urobili biznisy aj jeden z vašich štátnych tajomníkov z ministerstva zdravotníctva, ktorý má 17 alebo 19 takýchto MOM-iek. Každý mesiac zinkasoval 100-tisíc eur. A môžete si hovoriť čo chcete. To ľudia v regiónoch veľmi dobre vedia. Poznajú ľudí, ktorí tie MOM-ky majú a vedia, že na týchto MOM-kách sa niektorí tak nabalili, že dneska sa im tak darí ako nikdy predtým. Proste nezvládli. A to boli, to bolo 110 miliónov ktoré ste minuli len tak. To sú dve nemocnice.
O očkovacej lotérii, ale nebudem hovoriť lebo to je, to je asi 50 miliónov aj spolu s tými bonusmi pre sprostredkovateľov absolútne vyhodené peniaze, ďalších 50 miliónov, je to jedna nemocnica.
Na záver by som možno chcel ešte povedať toľko, že ja som očakával, že na tejto schôdzi na skutočne keď teda bude otvorená, lebo ja som čakal, že ju, že ju zarežete tak ako vždy. Som milo prekvapený, až na ten priebeh, lebo teraz momentálne si tu môžeme rozprávať sami pre seba. Ale ja pevne verím, že ľudia viete, všetko sa dá oklamať. V týchto tu napíšete rôzne zákony, tí ľudia skutočne nemajú tú kapacitu na to, aby to všetko naštudovali a prečítali. My na mnohé veci upozorňujeme. Ale to, či v januári 2022 niekomu príde šek, ktorý bude možno o 15, o 20, o 30 euro vyšší ako mal doteraz, tak verte, že tomuto ľudia rozumejú velice dobre. Velice dobre a poženú vás bičom. Pamätáte si, že takisto boli, to sú práve momenty kedy ľudia povedia dosť a niekedy povedia, že ideme do ulíc, lebo už toto nebudeme znášať.
Vyplytvali ste to čo povedala pani prezidentka dnes, áno, máte najviac peňazí zo všetkých vlád, ktoré na Slovensku doteraz boli. A čo sa deje? Ľudia trpia, ľudia sa majú zle, ľudia sú prepúšťaní z roboty. Hovorila o tom strachu. Ja som zažil strach ľudí, keď som bol na východnom Slovensku. Ako mi hovorili ľudia, že sa boja, že ich vyhodíte z práce. Lebo nebodaj by si dovolili ísť na nejakú schôdzu smerácku, lebo to by bol najväčší hriech na svete.
Čiže strach je tu veľký, je tu aj hnev veľký musím povedať. Lebo všetci čakali, že počas COVID-u, lebo za COVID nikto nemohol na Slovensku. A to keď vy zatvoríte všetky prevádzky ani za to tí ľudia nemajú trpieť. Toto je práve ten, ten moment kedy vláda musí zabrať, kedy musí vykompenzovať tie straty, ktoré tí ľudia mali. Čo dostali ľudia? No skoro nič.
Ja som sa rozprával s mnohými podnikateľmi, ktorí radšej zavreli prevádzku, prepustili ľudí, aby nemuseli riskovať budúcnosť. Mnohí ktorých bohužiaľ dnes stretávam a povedali, že my to zafinancujeme, my tých ľudí si udržíme, ktorí pomoc dostali vo veľmi malej miere, tak dnes povedali, viete, viete čo, že dneska, dneska to ľutujeme. Mali sme ich prepustiť vtedy. Lebo keby sme vedeli ako macošsky sa k nám bude správať táto vláda, tak by sme to urobili už na začiatku.
Čo sa týka, čo sa týka Hornej Nitry samozrejme, bolo tu veľa porozprávané, ale ja si tiež myslím, že treba sa pobaviť aj s tými ľuďmi a nájsť teda nejaký spôsob transformácie tých ľudí. Uhlie nie je asi budúcnosť, ale vidíte čo urobilo Nemecko. Nemecko sa momentálne spolieha maximálne na plyn, jadrová energetika absolútne nula, ale majú obrovské potreby. Ak si to niekto myslí, že to fakt vykryje z nejakých fotovoltarík alebo z nejakých veterných elektrárni, tak to je veľká chiméra.
A takisto oznamujem, že nie som energetik, ale sledujem trošku vývoj napríklad v oblasti batérií. Na mnohé z nich treba práve tie vzácne kovy, ktoré sa nachádzajú 90 % výroby vzácnych kovov na batérie sa ťaží v Číne. Čína ovláda celosvetový trh, tak som zvedavý, že kde tu všetci budú na tie baterky jazdiť, keď bude Čína tieto vzácne kovy používať len pre svoje, pre svoje potreby.
Čiže ja by som sa vrátil k tomu čo som začal. Táto schôdza nie je o tom, či sa pán Sulík urazí alebo sa neurazí. Táto schôdza je o životnej úrovni ľudí. My sme, budeme predkladať v najbližších dňoch teda viem, myslím, že už kolegovia hovorili, že idete dať naraz tri schôdze, aby ste ich mohli rýchlo zarezať, a tam sa tiež chceme baviť práve o tých potravinách, chceme sa baviť o tom, čo som tu hovoril o tých verejných financiách. Lebo dlh, ktorý ste tu spôsobili a niekto tu rozpráva, že, že my sme tu, my sme tu ja neviem zničili verejné financie na Slovensku. Pán Pročko, však to je smiešne. My sme dlh znižovali posledných šesť rokov na úroveň 48 %. Od roku 2013 dlh sa stále znižoval v Slovenskej republiky. Vy ste ho za rok aj niečo vystrelili o 15 % nahor. Vy idete hovoriť niečo, že my sme tu niečo urobili s verejnými financiami? A zajtra uvidíte za jednu minútu vybavíte celé všetky schôdze takto nezahlasujete, lebo pán Sulík vidíte, toto je presný príklad urobil sa zahral na odvážneho a potom utiekol. Lebo nevedel asi zniesť tie argumenty o ktorých sa tu bavíme. Ja som vedel, že pán Sulík asi príde nakydať na SMER a môže si dávať akékoľvek argumenty, ale jeho jediná úloha ktorá bola alebo tá základná úloha s ktorou mal dnes prísť, mal povedať slovenskej verejnosti, slovenským ľuďom, či teda od 1. 1. 2022 sa budú zvyšovať ceny energie alebo nebudú. Či sa bude zvyšovať cena plynu alebo nebude a či sa bude zvyšovať teplo alebo nebude. Toto sa ľudia na tejto schôdzi bohužiaľ nedozvedeli, a to je, to je veľká škoda.
Ja som sa nádejal, že skutočne k niečomu sa dopracujeme lebo mali sme také informácie, že schôdze sa otvorí, ale bohužiaľ. Skutek utek. Opäť sme tu väčšinou my sami, aj keď teda môžete povedať väčšina mojich kolegov je tu, ktorí sa zaoberajú nejakými hospodárskymi a energetickými záležitosťami a budeme ďalej hovoriť o tom, čo sa na Slovensku deje. Viete, keď zoberiete tomu dôchodcovi ten dôchodok, ktorý ste mu, ktorý, ktorý má zákonom už daný. Ja som bol ministrom financií. Viete, keď mi niekto povie, nemali sme 280 miliónov na tých dôchodcov, tak poviem, že to je lož. Však ste si minulý rok ste si upravovali rozpočet, tento rok ste si upravovali rozpočet, ste si ho navyšovali o miliardy...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.9.2021 17:50 - 18:19 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Musím povedať, že keď začala táto schôdza, tak som sa zamýšľal nad tým, že čo vlastne má byť zmyslom tejto schôdze. A podľa mňa zmyslom tejto schôdze je to, aby sme zabezpečili to, či sa ľudia majú na Slovensku dobre alebo či sa budú mať horšie ako sa majú dnes. Aby sme sa zamysleli nad tým, akú majú ľudia na Slovensku životnú úroveň a či sa im bude dariť v budúcom roku lepšie alebo sa im bude dariť horšie. Keď som si vypočul príspevok pána Sulíka, čakal som všetko možné a väčšinou teda aj tí, ktorí keď ste niekto boli na nejakom mediálnom tréningu sa hovorí, že na začiatku sa hovorí podstata toho, čo chcete povedať. A pán Sulík, bohužiaľ, nevyužil ten čas, ktorý tu mal a opäť musím povedať, že všetky tie obštrukcie, čo ste voči nám ako opozícii urobili v parlamente, tak si myslím, že mali ste v rukách to, či pán Sulík bude ďalej vystupovať alebo nebude. Keby ste tu boli, proste si odhlasujete a pán Sulík tu môže rozprávať tri hodiny. Bohužiaľ, ste tu neboli. A nečudujte sa, že my ako opozícia sme na to reagovali, ako sme reagovali, lebo ja si pamätám, že my sme tu, vy ste tu v podstate na poslednej schôdzi zaviedli to, že tu nemusí sedieť žiadny predkladateľ. A je to úplne legitímne z našej strany, lebo, lebo keď tu bol pán Jarjabek poslanec Jarjabek v sále, tak ste povedali, však tu je predkladateľ, neni problém. Nechali ste popadať všetkých v rozprave. My sme boli na tlačovej konferencii a bolo, zhasla fajka. Viete, potom ten parlament bude vyzerať stále horšie a horšie a myslím si, že tá kultúra sa tu fakt nenosí.
Teraz k veci. Ja budem hovoriť o životnej úrovni. Povedalo sa tu strašne veľa slov, strašne veľa dôvodov, vyjasnení, ale nemáme žiadny výsledok. Chcem povedať, že ľudí na Slovensku nezaujíma to, že či my tu strávime jeden deň alebo 24 hodín, alebo, alebo, alebo týždeň. Ľudí bude na Slovensku zaujímať to, že keď sa zobudia do 1. januára budúceho roku a keď im prvý príde prvý šek, čo na tom šeku uvidia. To znamená, o koľko bude drahšie teplo, o koľko bude drahšia energia elektrina, o koľko bude drahší plyn. Povedalo sa tu veľa o tom, za čo všetko môže Robert Fico a musím povedať, že okrem toho, že môže napríklad za erupcie na slnku, tak môže aj za ďalšie veci, ktoré vám teraz vymenujem. Keď si porovnáme august v roku 2020, to je vaša vláda, a august 2021, tak stúpli ceny na dopravu o 11,1 %. A idem hovoriť o tých dopadoch na ľuďoch, o čom sa bavíme. Aj za to môže Robert Fico. Robert Fico môže napríklad aj za to, že alkohol a tabak zdraželi 8,6 %, že poštové služby zdraželi o 6,6 %, potraviny o 3,6 % a nehnuteľnosti o 12 %.
Jedna vec, ktorú štát vie, vie regulovať a ovplyvňovať je cena elektriny a energií. Čo sa deje. Vy idete zdražeť elektrinu podľa informácií zatiaľ, samozrejme, myslím, že až v novembri tohto roku sa dozvieme o koľko, lebo tam sa berú čísla za prvý polrok predchádzajúceho roku. Tak sa hovorí o zdražení elektriny o 10 až 15 %. To môže urobiť niektorým ľuďom navýšenie ich nákladov a zníženie ich životnej úrovne o 100 euro ročne. Pri plyne je to 15 až 18 %. Opäť, keď si zoberiete nejakú domácnosť, ktorá povedzme mesačne platí za plyn 100 eur, niektorí aj viac, tak pri 100 eurách to máte skoro 200 eur ročne. Teplo ide hore o 10 % alebo chcete ho zvýšiť. Ja sa pýtam, či chcete práve u tých nízkopríjmových skupín obyvateľstva, aby ľudia večer sedeli pri termostate, znižovali si teplotu až dokedy sa to bude dať a keď už sa to nebude dať, tak si oblečú svetre a hodia si termofor do svojich perín? Toto má byť výsledok? Mnohí ľudia a to hovorím najmä o senioroch, žijú skutočne z pár stovák eur mesačne. A najviac práve toto zdražovanie dopadá na nich. Seniori žijú v bytoch, ktoré postavili ešte bývalá, bývalé vlády za socializmu. Aj vďaka tomu, že sú vlastníkmi týchto bytov majú relatívne náklady obmedzené na niektoré položky. A energie, plyn, voda, elektrina je sú tie najväčšie položky práve v ich rozpočtoch, okrem teda samozrejme jedla. A títo dôchodcovia sú veľmi citliví hlavne na zvyšovanie cien. To sú ľudia, ktorí na rozdiel od mladých ľudí si celý život sporili na to, aby si prilepšili na dôchodok. Majú úspory a keď si pozreme na vývoj, vývoj inflácie na Slovensku, tak v tomto roku bude inflácia jedna z najvyšších od roku 2012. Čo sa stane, keď inflácia stúpne na 4 až 5 %, tak títo dôchodcovia, ktorí si nasporili svoje úspory za celý život, tak každý rok prídu reálne o 5 % svojich úspor.
Výhoda. Kto bude mať výhodu? No z inflácie budú mať výhodu hlavne mladý ľudia, ktorí majú veľké úvery. Úver sa spláca totiž v nominálnej čiastke a pri infláciách väčšinou stúpajú mzdy a tým pádom sa im to ľahšie spláca. A ja sa chcem opýtať, keď teda tu sa toľko bavíme o tom, že kto čo urobil a neurobil a kto čo ukradol, neukradol. Keď teda sa nám zvyšujú ceny takto neúmerne a musím povedať, spomeniem zopár cifier, ktoré budú občanov určite zaujímať. Budeme sa tu baviť v tomto pléne ešte o potravinách, ale ja trošku poviem zopár položiek. Za rok vašej vlády petržlen zdražel napr. o 107 %, rastlinné maslo o 17 %, zelenia ako uhorky, paradajky, zeler 15 až 17 %, kuracie prsia o 10 %, napr. citróny o 8,5 %, čerstvé maslo 8,2 %, chlieb celozrnný 6 %. A to chcete povedať, že teraz ešte treba tým ľuďom zaťať sekeru do chrbta a zvýšiť im ceny energií? A budeme tu hovoriť o tom, že však majme liberálny trh. Však nech sa nám zvyšujú ceny. Však neni problém, ľudia to zaplatia. Ľudia nemajú z čoho platiť takéto výdavky a dovolím si povedať, že budete sa možno veľmi čudovať, ale ľudia, ľudia vás znenávidia, ak nebudete nič robiť s energiami. A viete, to, že pán Sulík prišiel a povedal, že chce vystúpiť a nájde nejaké riešenie. Prepáčte, to čakal na to, kým my zvoláme mimoriadnu schôdzu, aby povedal riešenia, ako bude riešiť ceny energií? Však tá téma je na stole možno dva mesiace. A pán Sulík už sa mal stokrát postaviť pred kamery a povedať ľuďom, čo s energiami a čo s ich cenami bude robiť.
Okrem toho, že takto idete valcovať ľudí, tak počas COVID-u ste im nepomohli, teraz im budete zvyšovať ceny a tí sa vám potom za to pekne poďakujú. Stále sa tu hovorilo, aj dnes som to počul aj z úst pani prezidentky, jak sme zvládli nezamestnanosť. Tak vám oznamujem, že nezamestnanosť nám stúpla zo 6,21 % na 8,3 %. To až taký zase veľký úspech nie je. Ak si zobereme, že táto vláda v nominálnych výdavkoch stúpla, stúpli jej výdavky o neuveriteľných 9 miliárd eur. V roku 2019 sme mali výdavky štátneho rozpočtu na hotovostnej báze 18 miliárd. Teraz ich máme 27. Na COVID sa dalo minulý rok aj tento rok cirka okolo dvoch troch miliárd. Stále je to nepomer proti tomu, ako sa malo ľuďom pomáhať. Rastú nám neuveriteľným spôsobom výdavky a ľuďom sa nepomáha. Na druhej strane tu počúvame stále výhovorky na to, že nemáme peniaze v štátnom rozpočte na trináste dôchodky. Nenašlo sa 280 miliónov pre tých dôchodcov, ktorým idete zvyšovať ceny energií. Predtým, ktorým sa všetko zdražie. To vás vôbec nezaujíma.
Minimálnu mzdu, ktorú ste mohli zdvihnúť na 680 eur, tak ste dali len 646, aby každý ten človek, ktorý robí za minimálnu mzdu, dostal o 400 ...
===== ...dôchodcov, ktorým idete zvyšovať ceny energií. Predtým, ktorým sa všetko zdražie. To vás vôbec nezaujíma.
Minimálnu mzdu, ktorú ste mohli zdvihnúť na 680 eur, tak ste dali len 646, aby každý ten človek, ktorý robí za minimálnu mzdu, dostal o 400 euro menej. Ale ceny utešene rastú.
Zamestnanosť za prvý kvartál tohto roku a to je tvorba tých nových pracovných miest. My sme boli tretí najhorší v Európskej únii, mínuj jedna celá jedna percenta. A o dlhodobej nezamestnanosti ani nebudem hovoriť. Tá nám stúpla zo 60-tisíc skoro na 100-tisíc ľudí. Máme tu také okresy ako je Rimavská Sobota, Revúca, kde máme nazamestnanosť nad 20 % a stúpla za posledný rok o 5 až 6 percent. To sú neuveriteľné nárasty.
A vy sa stále tvárite, že všetko je tu v najlepšom poriadku, však ľudia sa majú fajn, lebo z poslaneckých lavíc je ten pohľad úplne iný na svet ako ten svet ktorý žijú ľudia na Slovensku.
Čo sa týka toho čo som očakával od pána Sulíka, ale nie na tejto schôdzi. Ja som a my sme mu dali termín, že nech predloží ten plán neskôr. Ten plán už dávno mal byť. Tu mal byť jasný plán, čo ide robiť s cenami energií. A môže sa vyhovárať na SMER, že urobil to, tamto, ono, ale SMER keď boli problém s energiami, s nárastom cien, vždy vedel zabrať a našiel riešenie ako tie ceny udržať stabilné. Viete, keď tu počúvam kolegov, ako hovoria o tom, že dokonca už sú tu nejaké plány na to, že by sa mali zaviesť nejaké poplatky do zdravotníctva, myslím, že pán Taraba to dnes hovoril. Tak už nič iné nám nezostáva, len spoplatnime ešte školstvo, aby to bolo v súlade s predstavami pána Sulíka a SAS. Urobme to, že zliberalizujme všetky ceny, však nech si nám tu každý určuje koľko tu tie energie budú narastať a každý rok sa budeme za chvíľu budeme mať ceny energií na takej úrovni, že dôchodcovia nebudú mať na potraviny.
Čo sa týka nejakých odborných argumentov, tak musím povedať, že som si prečítal jeden článok a myslím odporúčam ho každému, nebudem ho celý, nebudem ho tu ani čítať, ale zopár poznámok z neho. Je to, je to článok z 24. septembra 2021 Hlavné správy, kde je rozhovor s pánom Holienčíkom, ktorý hovorí o tom, že elektrina, cena elektriny na burzách nie je rozhodujúca. Lebo ja nebudem, ja som neni energetik a nebudem hovoriť o tom, o tom ako sa tvorí cena energií, ale trošku zase mám toľko znalostí, aby som si vedel vyvodiť z toho čo je tu napísané nejaké fakty. Nie je rozhodujúca a ceny elektriny na burzách sú len vstupným parametrom, nástrojom. ÚRSO má nástroje na to, aby ich vedeli eliminovať tieto, tieto negatívne vplyvy. Hovorilo sa tu o TPS-ke, áno, pri TPS-ke, keď cena energií ide hore, tak doplatky sa znižujú. To znamená, že ministerstvo hospodárstva a teda vláde zostáva viac peňazí na to, aby TPS-ko vedela znížiť. Takže to by mohlo byť jedno z riešení možno pán Sulík, chcel toto povedať na pred plénom Národnej rady. A možno chcel povedať, že vie zastabilizovať ceny energií. Nech povie reálne. Ja som, ja som realista, ja možno očakávam, že povie, dobre nebude to 15, urobíme takéto opatrenia, bude to stáť štátny rozpočet toľkoto alebo, alebo teda tých, ktorý platia TPS-ku. A bude tá cena možno nejaký menší nárast, ale, ale by si odôvodnil. Takéto nič sme doteraz nepočuli. Ľudia sú z toho zdesení, a určite, keď niekto povie, že idú ceny hore o 15 % a my sa tvárime, že nič sa nedeje, tak to asi veľa kľudu do slovenských domácností neprinesie.
Čo sa týka TPS-ky, štát dotuje elektrinu a musím povedať, že niekto tu hovoril, myslím, že pán Kazda o tom, že v 2009 roku to celé začalo a spomínali sa tu rôzni ľudia, ktorí na tom mali zarobiť. Ja chcem tiež povedať to, že pán Holienčík spomína pána Galeka. Hovorí o manželka štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka, bola v období vlády Ivety Radičovej riaditeľkou Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie SAPI. V tom čase dochádzalo k bujarej výstavbe solárnych elektrárni a bolo to v rokoch 2010 až 2012. To je rok po tom, čo ste povedali, že sa to tu celé začalo. Takže kto tu má kontakt na fotovoltalike. Bolo postavených najviac fotovoltaických elektrární práve v rokoch 2010 až 2012 a je zodpovedá to približne 60 % výkonu všetkých takýchto doteraz inštalovaných elektrárni. To bol ministrom hospodárstva Juraj Miškov práve z SAS. Ale vy budete najviac vykrikovať, kto tu na čom zarobil. Treba sa opýtať vašich ľudí, jak to vy nazývate, že kto na tom, kto na tom zarobil.
Chcem ešte jednu vec povedať, že inflácia nám rastie a stále tento vplyv ktorý bude, bude na ľudí je nedozierny. Na jednej strane im stúpajú ceny, na druhej strane sa im to prejavuje samozrejme aj napríklad v cenách bytov ktoré rastú o 12 %. A keď zastupuje tých mladých ľudí, o ktorých sa opierate vo voľbách, tak môžem vám povedať, že budú mať veľký problém, aby vôbec si mohli nejaký byt za chvíľu dovoliť. Ak sa pozriete za posledné tri roky stúpli ceny až o neuveriteľných 34 % a idú stále hore. Ja som sa rozprával aj s Asociáciou NARKS a oni tvrdia, že zatiaľ nie sú žiadne známky toho, že by takéto, že by ceny mali ísť dole.
Ja sa chcem opýtať, skutočne aj pána Sulíka, ktorý tu bohužiaľ nie je, že či to s tou liberalizáciou cenotvorby na Slovensku myslí vážne. My si nevieme, nemôžme dovoliť to, aby sa tu tvorili ceny od buka do buka, lebo ak, lebo práve energetika je oblasť kde je dobré mať monopol, kde teda štát dokáže regulovať ceny, aby to malo čo najmenší dopad na ľudí. Trh nevyrieši všetko. Zďaleka nie, a toto je práve jedna z oblastí, ktorej by sme s ktorou by sme si z rúk nemali, nemali pustiť.
Padlo tu ešte veľa slov o tom, ako veľmi sa plytvalo za vlád SMER-u, tak ja sa chcem opýtať, ja to preratávam stále na, na nemocnice. Keď sa tu minula teraz jedna miliarda euro na testy, to je 20 nemocníc takej kategórie ako je Svätého Michala v Bratislave. O MOM-kách ani nebudem hovoriť, lebo tu si urobili biznisy aj jeden z vašich štátnych tajomníkov z ministerstva zdravotníctva, ktorý má 17 alebo 19 takýchto MOM-iek. Každý mesiac zinkasoval 100-tisíc eur. A môžete si hovoriť čo chcete. To ľudia v regiónoch veľmi dobre vedia. Poznajú ľudí, ktorí tie MOM-ky majú a vedia, že na týchto MOM-kách sa niektorí tak nabalili, že dneska sa im tak darí ako nikdy predtým. Proste nezvládli. A to boli, to bolo 110 miliónov ktoré ste minuli len tak. To sú dve nemocnice.
O očkovacej lotérii, ale nebudem hovoriť lebo to je, to je asi 50 miliónov aj spolu s tými bonusmi pre sprostredkovateľov absolútne vyhodené peniaze, ďalších 50 miliónov, je to jedna nemocnica.
Na záver by som možno chcel ešte povedať toľko, že ja som očakával, že na tejto schôdzi na skutočne keď teda bude otvorená, lebo ja som čakal, že ju, že ju zarežete tak ako vždy. Som milo prekvapený, až na ten priebeh, lebo teraz momentálne si tu môžeme rozprávať sami pre seba. Ale ja pevne verím, že ľudia viete, všetko sa dá oklamať. V týchto tu napíšete rôzne zákony, tí ľudia skutočne nemajú tú kapacitu na to, aby to všetko naštudovali a prečítali. My na mnohé veci upozorňujeme. Ale to, či v januári 2022 niekomu príde šek, ktorý bude možno o 15, o 20, o 30 euro vyšší ako mal doteraz, tak verte, že tomuto ľudia rozumejú velice dobre. Velice dobre a poženú vás bičom. Pamätáte si, že takisto boli, to sú práve momenty kedy ľudia povedia dosť a niekedy povedia, že ideme do ulíc, lebo už toto nebudeme znášať.
Vyplytvali ste to čo povedala pani prezidentka dnes, áno, máte najviac peňazí zo všetkých vlád, ktoré na Slovensku doteraz boli. A čo sa deje? Ľudia trpia, ľudia sa majú zle, ľudia sú prepúšťaní z roboty. Hovorila o tom strachu. Ja som zažil strach ľudí, keď som bol na východnom Slovensku. Ako mi hovorili ľudia, že sa boja, že ich vyhodíte z práce. Lebo nebodaj by si dovolili ísť na nejakú schôdzu smerácku, lebo to by bol najväčší hriech na svete.
Čiže strach je tu veľký, je tu aj hnev veľký musím povedať. Lebo všetci čakali, že počas COVID-u, lebo za COVID nikto nemohol na Slovensku. A to keď vy zatvoríte všetky prevádzky ani za to tí ľudia nemajú trpieť. Toto je práve ten, ten moment kedy vláda musí zabrať, kedy musí vykompenzovať tie straty, ktoré tí ľudia mali. Čo dostali ľudia? No skoro nič.
Ja som sa rozprával s mnohými podnikateľmi, ktorí radšej zavreli prevádzku, prepustili ľudí, aby nemuseli riskovať budúcnosť. Mnohí ktorých bohužiaľ dnes stretávam a povedali, že my to zafinancujeme, my tých ľudí si udržíme, ktorí pomoc dostali vo veľmi malej miere, tak dnes povedali, viete, viete čo, že dneska, dneska to ľutujeme. Mali sme ich prepustiť vtedy. Lebo keby sme vedeli ako macošsky sa k nám bude správať táto vláda, tak by sme to urobili už na začiatku.
Čo sa týka, čo sa týka Hornej Nitry samozrejme, bolo tu veľa porozprávané, ale ja si tiež myslím, že treba sa pobaviť aj s tými ľuďmi a nájsť teda nejaký spôsob transformácie tých ľudí. Uhlie nie je asi budúcnosť, ale vidíte čo urobilo Nemecko. Nemecko sa momentálne spolieha maximálne na plyn, jadrová energetika absolútne nula, ale majú obrovské potreby. Ak si to niekto myslí, že to fakt vykryje z nejakých fotovoltarík alebo z nejakých veterných elektrárni, tak to je veľká chiméra.
A takisto oznamujem, že nie som energetik, ale sledujem trošku vývoj napríklad v oblasti batérií. Na mnohé z nich treba práve tie vzácne kovy, ktoré sa nachádzajú 90 % výroby vzácnych kovov na batérie sa ťaží v Číne. Čína ovláda celosvetový trh, tak som zvedavý, že kde tu všetci budú na tie baterky jazdiť, keď bude Čína tieto vzácne kovy používať len pre svoje, pre svoje potreby.
Čiže ja by som sa vrátil k tomu čo som začal. Táto schôdza nie je o tom, či sa pán Sulík urazí alebo sa neurazí. Táto schôdza je o životnej úrovni ľudí. My sme, budeme predkladať v najbližších dňoch teda viem, myslím, že už kolegovia hovorili, že idete dať naraz tri schôdze, aby ste ich mohli rýchlo zarezať, a tam sa tiež chceme baviť práve o tých potravinách, chceme sa baviť o tom, čo som tu hovoril o tých verejných financiách. Lebo dlh, ktorý ste tu spôsobili a niekto tu rozpráva, že, že my sme tu, my sme tu ja neviem zničili verejné financie na Slovensku. Pán Pročko, však to je smiešne. My sme dlh znižovali posledných šesť rokov na úroveň 48 %. Od roku 2013 dlh sa stále znižoval v Slovenskej republiky. Vy ste ho za rok aj niečo vystrelili o 15 % nahor. Vy idete hovoriť niečo, že my sme tu niečo urobili s verejnými financiami? A zajtra uvidíte za jednu minútu vybavíte celé všetky schôdze takto nezahlasujete, lebo pán Sulík vidíte, toto je presný príklad urobil sa zahral na odvážneho a potom utiekol. Lebo nevedel asi zniesť tie argumenty o ktorých sa tu bavíme. Ja som vedel, že pán Sulík asi príde nakydať na SMER a môže si dávať akékoľvek argumenty, ale jeho jediná úloha ktorá bola alebo tá základná úloha s ktorou mal dnes prísť, mal povedať slovenskej verejnosti, slovenským ľuďom, či teda od 1. 1. 2022 sa budú zvyšovať ceny energie alebo nebudú. Či sa bude zvyšovať cena plynu alebo nebude a či sa bude zvyšovať teplo alebo nebude. Toto sa ľudia na tejto schôdzi bohužiaľ nedozvedeli, a to je, to je veľká škoda.
Ja som sa nádejal, že skutočne k niečomu sa dopracujeme lebo mali sme také informácie, že schôdze sa otvorí, ale bohužiaľ. Skutek utek. Opäť sme tu väčšinou my sami, aj keď teda môžete povedať väčšina mojich kolegov je tu, ktorí sa zaoberajú nejakými hospodárskymi a energetickými záležitosťami a budeme ďalej hovoriť o tom, čo sa na Slovensku deje. Viete, keď zoberiete tomu dôchodcovi ten dôchodok, ktorý ste mu, ktorý, ktorý má zákonom už daný. Ja som bol ministrom financií. Viete, keď mi niekto povie, nemali sme 280 miliónov na tých dôchodcov, tak poviem, že to je lož. Však ste si minulý rok ste si upravovali rozpočet, tento rok ste si upravovali rozpočet, ste si ho navyšovali o miliardy...
=====
Skryt prepis