Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.9.2021 o 10:29 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 11:47 - 11:49 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán generálny prokurátor, máte skutočne obrovskú úlohu rozlíšiť a zabrániť v tejto spoločnosti politickým procesom, a to, aby sme sa nevrátili do 50. rokov, lebo tá cesta tam skutočne, alebo to, čo sa tu deje, tá cesta ukazuje tie 50. roky. Preto vám dôverujú primátori, to ste videli, ten potlesk na ZMOS-e, preto vám dôveruje široká verejnosť, a preto vám dôverujú aj prokurátori, lebo prokurátori majú skutočne strach, aby nemali tlak, aby nemuseli rozhodovať politicky, majú rodiny a deti a vedia, že politické rozhodovanie po zmenách vlády prináša iba revanš, neprofesionalitu. A tohto sa obávajú a naozaj do vás vkladajú určitú nádej a... a podporu.
Aby som pre ľudí porovnala rozdiel, čo kritizuje opozícia a čo očakáva od vás a čo robí pán Čekovský na kultúrnom na výbore, keď prišli novinári. Ja som to písala. Týždeň vopred sa objednali z Hlavných správ. Povedal, že ich nevpustí. A prenos na rozdiel od vás, kedy ste zobrali všetky relevantné médiá, zobral svoj Facebook či svoj mobil a prenášal výbor, pretože nevpustil novinárov, údajne, že bol COVID, ja som ho sfotila, bolo plne voľných miest, prenášal cez svoj mobil na svoj vlastný Facebook. A predstavte si, že keď došlo k diskusii tak ešte ten svoj mobil vypol, aby ľudia nevideli tú diskusiu. A táto, tá, táto, tento človek si dovolí vás kádrovať, tento človek si dovolí porovnávať váš prípad so svojím prípadom?!
Čiže ja neviem, ale vnímam to ako obrovský nátlak na to, aby sa skrivila spravodlivosť, a vnímam to ako neporovnateľnú vec, a aby poslanci parlamentu rozprávali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 11:33 - 11:35 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem len skonštatovať, to, čo vnímam z verejnosti, z profesijnej verejnosti, z občianskych združení, ako aj z bežných občanov. Tá konštatácia je nasledovná.
Po určitom období beznádeje - a dovolím si povedať - aj temna, bez viery v právny štát tu svitla nádej a pomaly, pomaličky rastie krehká dôvera v právny štát, v právnu silu a tiež rastie nádej, že štátna moc, žiaľ, v rukách polobláznov má koncovku a nebude môcť byť bezbreho zneužívaná. Toto je zásluha prokurátorského stavu na čele s generálnym prokurátorom.
Tiež chcem povedať, že je potrebné vydržať v tomto boji, pretože vnímam priame ataky, tie priame ataky sú cez médiá, cez koalíciu, ale aj cez Špeciálnu prokuratúru na Generálnu prokuratúru, aj na generálneho prokurátora.
Ale sú aj podprahové ataky, ktoré sú ešte horšie. Ten podprahový atak ma vyrušil teraz napríklad, keď sme schválili, že o... po 17.00 hod. príde špeciálny prokurátor, a má jednu... jednoznačne zadefinovaný termín. Ale jeho nadriadený, generálny prokurátor, tu referuje na trikrát, to je tiež nezmysel a tiež to vnímam ako podprahový atak na generálneho prokurátora. A tiež podprahový atak je ten, čo zrejme ide predložiť spravodajca, lebo to nejdem ani komentovať, čo to ide predložiť. Čiže je treba vydržať v tomto boji.
Ja osobne a myslím si, že aj verejnosť to tak vníma, že nikde sa zatiaľ nestalo v konaní Generálnej prokuratúry ani v konaní generálneho prokurátora, že bol porušený zákon č. 153/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov (ruch v sále a zaznievanie gongu), ktorý jednoznačne hovorí, čo má generálny prokurátor urobiť. Čiže je treba sa upokojiť.
A na záver poviem len to, že s uspokojením pri hlasovaní zoberiem správu generálneho prokurátora na vedomie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 11:29 - 11:31 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán generálny prokurátor, sfúkli ste Dostála ako sviecu (povedané so smiechom), výborne som sa zabával na tej časti o vašom kolegovi z Ruskej federácie, vy s ním nemáte riešiť nadnárodný zločin, drogy, terorizmus, nie, vy sa ho máte spýtať na Navaľného, to chcel od vás pán Dostál, ale, žiaľ, bude sklamaný. Toto nie je vaša úloha.
Viete, veľmi dobre ste mu vysvetlili to, že doposiaľ tu nebol problém s 363, doposiaľ, dokonca ani v čase, keď bol Lipšic vo vláde, ale teraz, dokonca rok a pol tejto vlády nebol problém, ale teraz, v tejto chvíli, keď ste vy nejako rozhodli, tak oni to idú účelovo zmeniť a tvária sa, že to bol problém vždy, len sa akosi nedostal na pořad dne.
Z hľadiska zákazu Lipšica alebo účasti Lipšica v tej komisii pracovnej ste veľmi dobre vysvetlili, že, preboha, však ste nadradený Lipšcia, ste šéfom nejakej inštitúcie. Viete si predstaviť, páni kolegovia, že by povedzme niekde zavolali prezidenta Policajného zboru a on by ta... alebo tam by sa, tam nanominoval sám nejaký pochôdzkar z križovatky a ten prezident Policajného zboru by do toho nemohol nič povedať? Veď to je úplne absurdné. A konanie generálneho prokurátora je úplne logické.
Ja sa skôr pýtam pána Žilinku, a nie je toto politické lobovanie za Lipšica zo strany Dostála a ďalších poslancov vládnej koalície dôkazom toho, že je to ich človek, že on je práve politický nominant, že oni si ho ťahajú za motúziky? Lebo toto, takýto pocit z toho môže mať verejnosť.
Posledná vec - stíhanie Tódovej. Viete, tu sa krásne ukázalo, že pán Dastál považuje za nátlak, pokiaľ prokurátor si robí svoju robotu a obviní Tódovú za to, čo spáchala, a ona reálne spáchala trestný čin, ale pokiaľ sa toto obvinenie zruší, tak to už nie je nátlak, však, preboha, tu bol taký obrovský tlak na prokuratúru, že Lipšic vám o tom k tejto veci hovoril na porade, ako ste povedali, tak ja sa pýtam, a to Lipšic zariadil stiahnutie tohto obvinenia?
Toto je skôr otázka, ako je možné, že Tódovú zbavili obvinenia na základe politického nátlaku, toto by vás malo zaujímať, pán Dostál.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 10:45 - 10:46 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, vy ste sa len jednou vetou vo vašom asi 15-minútovom vystúpení teraz dotkli 10-stranového pozmeňovacieho návrhu, ktorý rieši úplne... úplnú zmenu. Však ten zákon samotný má 13 strán, čo som si pozeral a 10 je pozmeňovací návrh. A ja neviem, teda kladiem si otázku, že či to vy z ministerstva životného prostredia predkladáte takéto paškvily sem do Národnej rady, keď poslanci musia robiť 10-stranové pozmeňovacie návrhy. Nemyslím si, že tam máte ľudí, ktorí sú neschopní, myslím si, že tam máte veľa šikovných ľudí na životnom prostredí.
Ale potom, potom neviem, to je asi pravdepodobne ten totálny chaos vo vašej vládnej koalícii, kde každá zo štyroch alebo troch už teda koaličných strán si tam nejaké veci chce dať, a potom sedíte do večera, neviem síce kde, čo a ako, a riešite 10-stranový pozmeňovací návrh. Je to totálny chaos, chaos, chaos.
Verím, že toto všetko vidia občania Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 10:29 - 10:29 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Pán kolega, vládna koalícia, chcem vás poprosiť, to čo ste tu zase teraz predviedli? Toto je legislatívny proces? Vy do večera píšete pozmeňovací návrh k zákonu na desať strán? To akože, to teraz čo ste tu predviedli, vyše 20 minút ste čítali pozmeňovací návrh? To toto je akože riadny legislatívny proces? To je neskutočné!
Ako to široká odborná verejnosť, samospráva, všetci ako sú úplne oboznámení s týmto pozmeňovacím návrhom? Včera to tu už bolo povedané, hovorí sa to tu v tomto pléne každý boží deň. Vy popierate akúkoľvek zákonnosť a fungovanie, tak ako to fungovalo voľakedy. Toto, toto je neskutočné, to je nonsens. A teraz my máme o 11.00 hod. o tom hlasovať? Ako páni a dámy vo vládnej koalícii, vstúpte si do svedomia, pán minister.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 18:57 - 18:59 hod.

Valocký Jozef Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne, pán podpredseda.
Keďže som, pán Dostál, pán poslanec Dostál, keďže som lekár a nevyznám sa v práve a nerozumiem ani paragrafom, ale keď počúvam túto debatu, mne vyplýva z toho, že ako keby koalícia a poslanci koalície, teraz to hovorím vo všeobecnosti, mali niečo proti generálnemu prokurátorovi. Tak sa vás pýtam, pán poslanec Dostál, čo zlé urobil generálny prokurátor, že takto tu naňho v podstate útočíte. Lebo nerozumiem, čo zlé urobil. Podľa môjho názoru stráži zákonnosť. Alebo je to, pán Dostál, preto, že sa objavili nezákonnosti špeciálnej prokuratúry spolu s policajtami a on zasiahol?
Druhú otázku by som mal na vás, pán Dostál: Nechcete náhodou, aby generálny prokurátor Žilinka zmizol a mohol tam ísť Daniel Lipšic? A ak, ďalšiu otázku mám, ak sa vám to nepodarí, tak predpokladám, že prídete s návrhom odčlenenia špeciálnej prokuratúry na samostatnú jednotku, kde už na nich nikto nemôže dávať pozor.
Ďakujem. Čakám na odpoveď.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 18:51 - 18:53 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán poslanec Dostál, vyjadrím sa k vašim tvrdeniam ohľadom kompetencií generálneho prokurátora. Zodpovedným za zákonnosť prípravného konania je tzv. dominus litis, pán sporu, je v každom právnom štáte zástupca štátu. V prípade slovenského právneho poriadku je to práve prokurátor. Spochybňovanie tejto kompetencie je v rozpore s požiadavkou právneho štátu. Keď si pozriete do zákona o prokuratúre, kompetencie, ktorá má prokuratúra, tak medzi kompetencie patrí trestné stíhanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov a dozor nad zachovávaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania v rozsahu podľa osobitného zákona a v prípravnom konaní. Čiže zopakujem, dozor nad zachovávaním zákonnosti. Keďže generálny prokurátor je v zmysle postavenia prokuratúry na čele hierarchicky usporiadanej jednotnej sústavy štátnych orgánov, ktoré pôsobia vo vzťahu podriadenosti a nadriadenosti, tak sa pýtam: Ak generálny prokurátor, ktorý je na čele takejto organizácie, zistí, že v rámci tejto organizácie, v rámci prípravného konania, kde je pánom sporu prokurátor, sa deje nezákonnosť, tak sa má na to nečinne prizerať podľa vás?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 18:44 - 18:46 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Dostál, strašne veľa politiky bolo v tom vašom príspevku. Ja by som tak ako veľmi racionálny zostal ako v tých poznámkach, ktoré som si spravil. Pán generálny prokurátor bol zvolený v rámci existujúcej právnej úpravy. To znamená aj s tou tristošesťdesiattrojkou, ktorá vám tak neuveriteľným spôsobom vadí. To znamená, poslanci ho volili v rámci, v rámci existujúcej právnej úpravy s tým, že tristošesťdesiattrojku všetci brali na vedomie. Jedna vec.
Prirovnávate tuná generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora. No viete, prečo ten pán generálny prokurátor dostal 132 hlasov? No jednoducho preto, lebo nikdy nebol stranícky angažovaný ako špeciálny prokurátor. Špeciálny prokurátor dokonca bol váš koaličný kolega, jednoducho celý život robil politiku, a teraz by sa chcel tváriť nadstranícky. To sa jednoducho nedá. My sme sa o tom bavili už aj vtedy, keď sme sa zaoberali touto voľbou. Proste, jednoducho straník nemôže byť v tejto, to je niečo podobné ako novinár, keď sa stane poslancom a potom sa chce vrátiť do nejakých, nejakého médiá a tam sa chce tváriť teda, že je nadstranícky a chce si robiť svoju robotu. No kto mu už uverí? Toto je Lipšicov problém. Kto mu uverí, že nie je straník? On je straník ešte aj dnes. To je ten najväčší problém.
No a ja sa spýtam len tak na záver, pán Dostál. Mali by ste tieto výhrady, čo sa týka k tristošesťdesiattrojke, aj vtedy, keby generálny prokurátor bol špeciálnym prokurátorom a špeciálny prokurátor bol generálnym prokurátorom? Mám na mysli, samozrejme, zámenu mien tých ľudí, ktorí sú v súčasnosti vo funkciách, to znamená pána generálneho prokurátora a pána Lipšica. Čo by ste robili, keby bol Lipšic generálny prokurátor? Vadila by vám tristošesťdesiattrojka? Vystúpili by ste takýmto spôsobom, ako ste teraz vystúpili, takto kriticky? Alebo je to zase len účelová hra z vašej strany?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 18:42 - 18:44 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán Dostál, je fascinujúce, že vy poučujete generálneho prokurátora o prokuratúre, pričom vy ste vyštudoval právo, ja som si pozeral, vy ste bakalársku prácu písal o vývoji parlamentarizmu vo Veľkej Británii. Diplomovú prácu ste písal o vývoji, historickom vývoji formy vlád v Anglicku a Francúzsku, ale vy idete ako odborník poučovať generálneho prokurátora, ktorého som si tiež teraz pozrel, on je PhD., on je, na rozdiel od vás, vy ste len magister, on je PhD. a od roku ´95 pracuje na prokuratúre, napísal desiatky štúdií, má za sebou rigoróznu aj dizertačnú prácu. To je akože, vy mu ani po členky nesiahate. Čo vy tu mudrujete, preboha, človeče! Vy akože odborne tu máte šúchať nožičkami a počúvať, čo vám hovorí odborník! Čo, kde sme sa to už dostali?! Však vy ste absolútny laik v tejto oblasti.
A z morálneho hľadiska je to ešte absurdnejšie, čo tu vy stvárate. Však vy ste bol pred rokom ´89 aktívny zväzák, ktorý tu písal budovateľské články do Nového slova. Potom ste sa 18. novembra ´89 zobudil ako presvedčený veľkotonážny pravičiar a liberál, priateľ Ameriky. Však vy ste charakterové monštrum. Vy tu niečo rozprávate pánovi Žilinkovi, čo je celý život principiálny a zásadový?! Vy tu niečo idete rozprávať o tom, že...
Ja si inak, som si pozeral, že vy ste sa venovali vo svojej práci ešte že význam právnej kontinuity. To bol ako výsledok vašej práce o vývoji parlamentarizmu vo Veľkej Británii. Tak vy tu tárate o význame právnej kontinuity vo svojich diplomových prácach a teraz tu idete tristošesťdesiattrojku takto zrušiť a zmeniť len preto, že sa vám nepáči, ako rozhodol generálny prokurátor v konkrétnej oblasti. No keby takto fungovala Veľká Británia, tak tam je dneska anarchia a úplný bordel. Pretože vy nemôžete účelovo meniť zákony len preto, že sa vám nepáči nejaké rozhodnutie pána Žilinku. A ešte ho kádrujete za to, že sa stretol s Rusom. No úplný zločin proti ľudskosti. Stretol sa s Rusom. Zabime ho! Upáľme ho!
Neskutočné, pán Dostál! Neskutočné!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 18:11 - 18:12 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Ja by som chcel trošku nadviazať na slová pána predsedu Národnej rady v tom zmysle, že dokonca si myslím, že generálny prokurátor nemôže brať vážne, či ho niekto v parlamente chváli, alebo ho chváli, alebo ho nechváli. Preto lebo keď ho niekto chváli, dokonca si myslím, že mu ubližuje, preto lebo tá druhá strana tieto veci politické absolútne zneužíva a ukazuje sa, vidíte, tí vás chvália preto, lebo toto. A tí, ktorí sú na tej opačnej strane politického spektra, hovoria presne to isté voči tým, ktorí ho akože chvália. Nie? Božechráň pána generálneho prokurátora chváliť alebo nechváliť, proste treba jednoznačne zobrať na vedomie, čo generálny prokurátor robí, lebo tú dôveru sme mu preukázali tými 132 hlasmi, ktoré dostal. Čiže, prosím vás pekne, nechváľte pána generálneho prokurátora, lebo mu jednoducho ubližujete. To sa proste nehodí. Sú to všetko politické aspekty, ktoré tá druhá strana vyslovene zneužíva a, samozrejme, že zneužije, nehovoriac už o novinárskej obci.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis