Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.9.2021 o 11:33 hod.

Ing.

Ľubomír Vážny

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 16:11 - 16:13 hod.

Valocký Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pán podpredseda, som tak zhrozený, že už som rozmýšľal, či vôbec vystúpim. Vážení kolegovia a kolegyne ja okrem pána poslanca Petra Polláka, som nepočul jednu otázku alebo jednu nejakú pripomienku ku správe pána generálneho prokurátora, ktorú tu teraz prejednávame. To je prvá vec. Druhá vec. Celé toto divadlo, ktoré tu prebieha a generálny prokurátor sa musí na nás a teda poviem na túto snemovňu takto pozerať a trávi tu čas, veď to je kolegyne a kolegovia jedna veľká hanba. Druhé čo mi tu z toho vyplýva z tejto rozpravy, že všetci kto pracovali za vlády SMER-u, ľudia by mali byť strčení do basy, prokurátor ich nesmie oslobodiť súd ich nesmie oslobodiť. Uvedomujete si, že keby ten tento prokurátor generálny nezastával princípy právneho štátu, tak toto je prevrat vážení kolegovia, veď si to už konečne a to prídete o dva roky opäť? Budeme zatvárať vás? Veď to nemôže takto fungovať. Pán generálny prokurátor som lekár, nie som právnik, ani taxikár, chcem sa vám ospravedlniť skutočne za túto snemovňu, za túto diskusiu, ktorá už nemá s vašou správou nič spoločné a aby tu kolegovia hovorili o nejakých, kto bol právom a neprávom katastrofa, obdivujem vás, že toto vôbec vydržíte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.9.2021 15:56 - 16:06 hod.

Blaha Ľuboš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 15:08 - 15:09 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja by som len chcel vysvetliť aj vzhľadom na to čo tuná bolo už povedané ohľadne tej nešťastnej, resp. tej, tých repríz nešťastnej tlačovej konferencie, ktorú pán prokurátor mal, a teda boli na ne rôzne ohlasy zo strany médií, či teda bol naplnený zákon alebo nebol naplnený zákon.
Vážení kolegovia, v žiadnom mediálnom zákone nemáte napísané, akým spôsobom má ten alebo onen informovať o dôležitej veci, ktorá sa stala. Ani minister, ani poslanec, a už vôbec nie prokurátor, ale má informovať. A či si ten kto informuje, zvolí tlačovú besedu, zvolí vyhlásenie, zvolí čokoľvek je jeho pánska vôľa. Ide o obsah, akým spôsobom on sám prezentuje to čo prezentovať chce. A to znamená, keď je to formou vyhlásenia, je to formou vyhlásenia. Keď je to formou tlačovej besedy, je to formou tlačovej besedy. A tuná sa tie informácie skutočne dostali do všetkých médií preto, lebo aj to bola forma vyhlásenia. Nakoniec aj tak to bolo pôvodne, pôvodne teda napísané a ohlásené.
Čiže to, že printy alebo ja neviem kto sa sťažovali, že vlastne teda že neboli pozvaní na tlačovú besedu, no nemuseli byť pozvaní na tlačovú besedu, ale k tým informáciám mali prístup presne taký, aký si zvolili. Čiže to všetko, ten cirkus ohľadne predvolávania pána prokurátora na rôzne výbory, to je proste omyl. To je hlúposť a na nič také ani netreba reagovať, lebo žiadny zákon nebol porušený.
Skryt prepis
 

30.9.2021 14:52 - 14:53 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, hovoríme o kategorizácii, ktorú ste schválili na vláde, kde priamo v tom sa hovorí o 11 tis. lôžok, ktoré sa zrušia, resp. sa pretransformujú na lôžka následnej starostlivosti a chcem sa spýtať ako chcete vyriešiť tzv. tú mapu pacienta, to znamená, že keď sa porušia tieto, tieto lôžka v týchto jednotlivých regiónoch v rámci celého Slovenska, ako následne budete riešiť tie, by som povedal, tú následnú starostlivosť z hľadiska záchraniek, prevozných tímov, zvýšenia počtu odborných pracovísk tam, kde budete chcieť toto všetko vykonávať.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 30.9.2021 14:33 - 14:35 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán minister. No neodpovedali ste úplne priamo, že či áno či nie, hovoríte teda, ja som to pochopil tak, že teraz sa bude 2 roky sledovať situácia a potom sa to nejakým spôsobom vyhodnotí. No myslím si, že pán minister keby ste komunikovali a teda neviem prečo ste nekomunikovali, lebo teda ste komunikovali možno len čiastkovo, my sme napríklad, ja som dostal informáciu z pondelka tohto týždňa, kde bol nejaký zaslaný list asociácie nemocníc Slovenska, že táto kategorizácia sa odkladá na rok 2022. Takúto informáciu som dostal. A keď sa bavíme teraz o Hornej Nitre, kde v Bojniciach je nemocnica, ktorá je spádová asi pre 200 tisíc obyvateľov, lebo zastrešuje samozrejme okres aj Partizánske, Bánovce, Prievidzu, sčasti aj Žiar a tak ďalej, tak my teraz jednak máme možnosť využiť peniaze, ktoré sú v rámci transformácie regiónu Hornej Nitry, kde vieme teraz akútne a aktuálne riešiť nejakú modernizáciu a vybavenie v rámci tejto nemocnice, kde samozrejme my z rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja veľmi intenzívne investujeme, jednak máme tam nové operačné sály, robíme kompletne nový urgentný príjem, ODCH a tak ďalej, a tak ďalej, sa rekonštruuje nemocnica, ale teraz nemáme reálnu, reálny podklad z vášho ministerstva na to, alebo neviete vy dať reálny podklad na to, aby sme mohli si tieto finančné prostriedky uplatniť z tejto transformácie, to je také, že teraz budeme tu čakať? Hej, že nerozumiem tomu, pán minister, že takýmto spôsobom a teda chcem sa aj spýtať, že ako komunikujete s tou asociáciou, viem, mám informáciu, že napríklad nekomunikujete vôbec so samosprávami, či vyššími alebo miestnymi regionálnymi z hľadiska tejto kategorizácie, ktorá sa pred tým volala stratifikácia, bohužiaľ...
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 30.9.2021 14:19 - 14:20 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pani ministerka, myslím si, že všetci vieme, že vy neviete, takže o tom svedčila aj vaša odpoveď na toto. Vy ste sa niekedy prešli medzi starostov po regiónoch? Zistili ste, aká je situácia?
Pani ministerka, v takom stave, v akom sa teraz nachádzajú eurofondy, sa ešte v živote nenachádzali. Nefunguje to, obce a mestá proste nemôžu žiadať žiadnu, žiadnu dotáciu, žiadne eurofondy, a ja vám úplne, aj tu kolegom poviem úplné klamstvo, ktoré ste povedali, a to je ten váš princíp. Hovoríte o tom, že za predchádzajúcich vlád sa žiadna nemocnica nepostavila. Akože nie? Však v roku 2015 sa otvárala nová Nemocnica svätého Michala, čo je šesť rokov dozadu, pani ministerka. Takže to by ste mohli vedieť. (Reakcia z pléna.) To by ste mohli vedieť. A vôbec to nie je pravda, o čom ste teraz hovorili. Nekomunikujete, nefunguje to, žiadne, žiadne výzvy pre obce a mestá, veľa peňazí prepadne preto, lebo nebudú vyčerpané, a myslím si, že občania na Slovensku vidia, kto spravuje eurofondy a financie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 11:47 - 11:49 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán generálny prokurátor, máte skutočne obrovskú úlohu rozlíšiť a zabrániť v tejto spoločnosti politickým procesom, a to aby sme sa nevrátili do 50. rokov. Lebo tá cesta tam skutočne alebo to čo sa tu deje, tá cesta ukazuje 50. roky. Preto vám dôverujú primátori, to ste videli ten potlesk na ZMOS-e, preto vám dôveruje široká verejnosť a preto vám dôverujú prokurátori. Lebo prokurátori majú skutočne strach, aby nemali tlak, aby nemuseli rozhodovať politicky, majú rodiny a deti. Vedia, že politické rozhodovanie po zmenách vlády prináša iba revanš, neprofesionalitu. A tohto sa obávajú a naozaj do vás vkladajú určitú nádej a podporu. Aby som pre ľudí porovnala rozdiel, čo kritizuje opozícia a čo očakáva od vás a čo robí pán Čekovský na kultúrnom na výbore, keď prišli novinári. Ja som to písala. Týždeň vopred sa objednali z hlavných správ. Povedal, že ich nevpustí. A prenos, na rozdiel od vás, kedy ste zobrali všetky relevantné médiá, zobral svoj Facebook či svoj mobil a prenášal výbor, pretože nevpustil novinárov, údajne, že bol COVID, ja som ho sfotila, bolo plne voľných miest, prenášal cez svoj mobil na svoj vlastný Facebook. A predstavte si, že keď došlo k diskusii tak ešte ten svoj mobil vypol, aby ľudia nevideli tú diskusiu. A táto, a tento človek si dovolí vás kádrovať. Tento človek si dovolí porovnávať váš prípad so svojím prípadom. Čiže ja neviem, ale vnímam to ako obrovský nátlak na to, aby sa skrivila spravodlivosť a vnímam to, ako neporovnateľnú vec a aby poslanci parlamentu rozprávali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 11:33 - 11:35 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem len skonštatovať, to čo vnímam z verejnosti, z profesijnej verejnosti, z občianskych združení, ako aj z bežných občanov. Tá konštatácia je nasledovná po určitom období beznádeje a dovolím si povedať aj temna bez viery v právny štát, tu svitla nádej a pomaly, pomaličky rastie krehká dôvera v právny štát, v právnu silu a tiež rastie nádej, že štátna moc, žiaľ v rukách polobláznov má koncovku a nebude môcť byť bezbreho zneužívaná. Toto je zásluha prokurátorského stavu na čele s generálnym prokurátorom. Tiež chcem povedať, že je potrebné vydržať v tomto boji, pretože vnímam priame ataky, tie priame ataky sú cez média, cez koalíciu ale aj cez špeciálnu prokuratúru na generálnu prokuratúru aj na generálneho prokurátora. Ale sú aj podprahové ataky, ktoré sú ešte horšie. Ten podprahový atak ma vyrušil teraz napríklad, keď sme schválili, že o po sedemnástej hodine príde špeciálny prokurátor a má jednu jednoznačne zadefinovaný termín. Ale jeho nadriadený generálny prokurátor tu referuje na trikrát, to je tiež nezmysel a tiež to vnímam ako podprahový atak na generálneho prokurátora a tiež podprahový atak je ten, čo zrejme ide predložiť spravodajca, lebo to nejdem ani komentovať čo to ide predložiť. Čiže je treba vydržať v tomto boji. Ja osobne a myslím si, že aj verejnosť to tak vníma, že nikde sa zatiaľ nestalo v konaní generálnej prokuratúry ani v konaní generálneho prokurátora, že bol porušený zákon 153/2001 v znení neskorších predpisov, ktorý jednoznačne hovorí, čo má generálny prokurátor urobiť. Čiže je netreba sa upokojiť a na záver poviem len to, že s uspokojením pri hlasovaní zoberiem správu generálneho prokurátora na vedomie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 11:29 - 11:31 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pán generálny prokurátor sfúkli ste Dostála ako sviecu, výborne som sa zabával na tej časti o vašom kolegovi s Ruskej federácie, vy s ním nemáte nadnárodný zločin, drogy, terorizmus nie, vy sa ho máte spýtať na Navaľneho, to chcel od vás pán Dostál, ale žiaľ bude sklamaný. Toto nie je vaša úloha. Viete veľmi dobre ste mu vysvetlili to, že doposiaľ tu nebol problém 363, doposiaľ, dokonca ani v čase, keď bol Lipšic vo vláde, ale teraz, dokonca rok a pol tejto vlády nebol problém, ale teraz chvíli, keď ste vy nejako rozhodli tak oni to idú účelovo zmeniť a tvária sa, že to bol problém vždy. Len sa akosi nedostal na pořad dne. Z hľadiska zákazu Lipšica, alebo účasti Lipšica v tej komisií pracovnej ste veľmi dobre vysvetlili, že preboha však ste nadriadený Lipšcia, ste šéfom nejakej inštitúcie. Viete si predstaviť páni kolegovia, že by povedzme niekde zavolali prezidenta policajného zboru alebo tam by sa tam nanominoval sám nejaký pochôdzkar z križovatky a ten prezident policajného zboru by do toho nemohol nič povedať, veď to je úplne absurdné a konanie generálneho prokurátora je úplne logické. Ja sa skôr pýtam pána Žilinku a nie je toto politické lobovanie za Lipšica zo strany Dostála a ďalších poslancov vládnej koalície dôkazom toho, že je to ich človek, že on je práve politický nominant, že oni si ho ťahajú za motúziky, lebo toto takýto pocit z toho môže mať verejnosť. Posledná vec. Stíhanie Tódovej. Viete tu sa krásne ukázalo, že pán Dastál považuje za nátlak pokiaľ prokurátor si robí svoju robotu a obviní Tódovú, za to čo spáchala a ona reálne spáchala trestný čin, ale pokiaľ sa toto obvinenie zruší tak to už nie je nátlak, však pre Boha tu bol taký obrovský tlak na prokuratúru, že Lipšic vám o tom k tejto veci hovoril na porade ako ste povedali, tak ja sa pýtam, a to Lipšic zariadil stiahnutie tohto obvinenia? Toto je skôr otázka, ako je možné, že Tódovú zbavili obvinenia na základe politického nátlaku, toto by vás malo zaujímať pán Dostál. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 10:45 - 10:46 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, vy ste sa len jednou vetou vo vašom asi 15 minútovom vystúpení teraz dotkli 10 stranového pozmeňovacieho návrhu, ktorý rieši úplnú zmenu. Však ten zákon samotný má 13 strán, čo som si pozeral a 10 je pozmeňovací návrh. A ja teda neviem kladiem si otázku, že či to vy z ministerstva životného prostredia predkladáte takéto paškvily sem do Národnej rady, keď poslanci musia robiť 10 stranové pozmeňovacie návrhy. Nemyslím si, že tam máte ľudí, ktorí sú neschopní, myslím si, že tam máte veľa šikovných ľudí na životnom prostredí. Ale potom, potom neviem to je asi pravdepodobne ten totálny chaos vo vašej vládnej koalícií, kde každá zo štyroch alebo troch už teda koaličných strán si tam nejaké veci chce dať a potom sedíte do večera neviem síce kde, čo a ako a riešite 10 stranový pozmeňovací návrh. Je to totálny chaos, chaos, chaos. Verím, že toto všetko vidia občania Slovenskej republiky.
Skryt prepis