Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.10.2021 o 15:24 hod.

RSDr.

Vladimír Faič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 26.10.2021 16:15 - 16:35 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, chcel by som povedať aj vážený pán Sulík, ale pán Sulík zdupkal s odôvodnením, že pri mne nedokáže byť v tej sále, keď ja rozprávam. Výborne, tomu sa hovorí v slovenčine zbabelosť. Ale verím tomu, že ma počúva na diaľku.
Pán Sulík, budete počúvať, ale ubezpečujem vás, že budem čo najnežnejší a najjemnejší, tak ako ja zvyknem, pretože si nemyslím, že ste najväčšou škodnou v tejto vláde, tou je Igor Matovič a napokon bol to Igor Matovič, ktorý otvoril kauzu ranč. Môžte poďakovať svojmu koaličnému partnerovi, a keď počúvam tuto pani, zabudol som meno, z OĽANO, ako vychvaľuje (smiech) Richarda Sulíka, ako budú hlasovať, ja len pripomínam tuto drahým kolegom z OĽANO, že to bol Sulík, ktorý vás zbavil Matoviča. Sulík, ktorý vám zobral premiéra, šéfa strany. Ako takto sa mu podhadzovať, poviem, že vy nemáte ale absolútne žiadnu česť, ale čo čakáte od intelektuálnych jednobunkovcov.
Páni kolegovia, začnem správou dnešného dňa, správou dnešného dňa je, že vláda, štát odpočúva opozičného lídra. Nepíše sa rok 1941 ani 1951, je rok 2021. My žijeme v Európskej únii, v údajnej demokracii a štát odpočúva opozičného lídra, fantastické! Ako keby som čítal životopis Benita Mussoliniho. Ste na seba, dúfam, hrdí. Toto sa nepodarilo naozaj od fašistických čias reálne nikomu a vy sa tvárite, že to je v poriadku. A ešte tu točíte storky, a to sa chcem spýtať pána Sulíka, ktorý mi napriek tomu, že ho považujem za priemerného sociopata, pripadá, že má niečo v hlave a že nad tým rozmýšľa, čo sa deje. On naozaj verí tomu, že líder opozície bol odpočúvaný kvôli nejakej storke o pytliakoch? A že tam tí policajti boli ale kompletní magori slepí, hluchí a pozerali sa na tie záznamy a oni tam videli nejaké porcovanie jeleňa. Kde tam videli porcovanie? To tá slanina, ktorú pojedal pán Sulík, to bolo to porcovanie jeleňa? A kvôli tomu ďalej a ďalej počúvali a ďalej a ďalej sledovali a posúvali, toto ako chceme veriť, hej?
A mňa by strašne inak zaujímalo, jak tá storka pokračuje, že ako a dostalo na stôl pána Bárdyho alebo pani Tódovej v Denníku N alebo v Aktualitách, že ako? Že či nejaká teda poplašená veverička okolo utekala a tá kamera spadla jej na chvost, nejak sa jej tam zavadila a ona utekala z Levíc do Bratislavy, trafila presne na adresu Aktualít a tam to hodila Bárdymu do lona. On jej dal oriešok a bolo. Takto to funguje, hej? Tomuto veríme, tejto storke a tvárime sa, že hej, že čitatelia Denníka N, čitatelia SME-čka a čitatelia Aktualít tomuto veria. A druhá možnosť je to, že tu štát zneužíva orgány činné v trestnom konaní na likvidáciu opozície. Odpočúva lídra opozície a túto špinu využíva proti Robertovi Ficovi aj keď teda, ja vám nechcem boriť sebavedomie, ale jediné, jediný škandál, ktorý som si všimol na zázname, ktorý ste takýmto spôsobom sprístupnili slovenskej verejnosti, je to, že Robert Fico pojedá slaninu. To je naozaj národná tragédia.
Vy ste zabili Milana Lučanského, vy môžete za obrovské zdražovanie, vy môžete za energetickú krízu, 13-tisíc ľudí zomrelo kvôli vám, ale najväčší problém Slovenska je, že Robert Fico pojedá slaninu na chate. Toto je naozaj smiešne, je to smiešne, ale zároveň tragédiou je, že viete, vo vašej milovanej Amerike za takéto veci americkí prezidenti odstupujú. A ja opäť pripomínam prípad Watergate, to bolo jedinýkrát v 20. storočí, čo odstúpil americký prezident, jedinýkrát. A bolo to za odpočúvanie opozičnej demokratickej strany. Ešte aj americký prezident mal dosť chochmesu na odstúpenie, ale vy, a teraz hovorím k pánovi Sulíkovi, vy ste akože liberálna strana? Ktorá si ctí slobodu a liberálnu demokraciu a teraz práva opozície, práva menšín, a to chcete povedať, že je v poriadku pokiaľ tu ako posledný Mussolini odpočúvate opozíciu? Tomu ideme teraz tlieskať pod zámienkou, že naháňame pytliakov? Však vy robíte úplných idiotov zo Slovákov, rozumiete si? Toto je niečo absolútne, ale absolútne neprijateľné a myslím si, že dneska ste už dali celému svetu najavo, že ste len prachsprostí fašisti, prachsprostí fašisti, ktorí odpočúvajú opozíciu.
Čo príde ďalej? Najskôr ste zneužili políciu, aby odpočúvala opozíciu. Zajtra pošlete armádu do ulíc a pošlete nás do koncentračných táborov, tak? No ak budete takto pokračovať, tak toto nám hrozí. Ja sa pýtam, nemáme my všetci opoziční poslanci v spálni, v obývačke alebo v kancelárii kamery? Však si vymyslíte, že sme tam možno porcovali jeleňov a dáte nám tam kamery. Toto tu má na Slovensku fungovať? Nech sa páči, pán Sulík, som veľmi rád, povedzte mi, prosím, naozaj dôverujete tomu, že niekto mohol veriť, že sa v tej chate porcujú jelene pri deviatom pohľade v hodinovom zázname na Roberta Fica ako pojedá tú slaninu, mal pocit, že sú tam nejaké jelene? Vy tomu naozaj veríte, hej? Lebo potom asi tu jeleňom je niekto iný, ak chcete tu toto slovenskej verejnosti hovoriť, tak bude pochybovať o vašej inteligencii. Prosím vás, vysvetlite mi to, či toto je v zhode s vašimi liberálnymi ideálmi, že štát by nemal takýmto spôsobom likvidovať opozíciu a že štát by nemal narúšať súkromie a intímnu zónu. Verme, že sa na tomto zhodneme, ale pokiaľ máte vzor v Benitovi Mussolinim, tak asi naozaj nie je o čom ďalej hovoriť. Toto je obrovitánsky škandál a ja som presvedčený, že musí kľaknúť celá vláda, musí. Pokiaľ nie, tak už nepredstierajme, že sme demokracia. To je normálne fašistický režim, ktorý tu ide likvidovať opozíciu a urobí čokoľvek. Opozíciu, políciu zneužije, súdy zneužije, pošle to svojim spriazneným oligarchickým médiám a vybavené. No tak fajn, ale naozaj tomu nehovorme demokracia.
Druhá téma. Pán Sulík, že či sa vám páči, alebo nie, váš austrálsky ranč je veľkou témou. Môžete sa smiať ako Fantomas, ide vám to úžasne, tie vaše chechoty fantomasovské sú naozaj kúzelné, ale pravdou ostáva, že vy ste minister vlády Slovenskej republiky a nie Krokodíl Dundee. Vy si nemáte čo kupovať v Austrálii ranče za podozrivé peniaze. A hlavne v situácii, viete, vy sa tu postavíte a poviete, že ja som čestný človek, no to je úžasné, keď si to o sebe poviete. No ale je to naozaj tak? Keď ste boli v OLO, tak som také niečo nevidel. Ako uliať si 20 mil. len tak, že som riaditeľ, tak si dohodím pozemok a potom na tom zarobím. To je to čestné, toto má znamenať čestnosť? Ako tie raňajky s Kočnerom, vy to tak zľahčujete, že vy ste obeť. Áno, najväčšia obeť. V dejinách nebolo väčšej obete. Ježiš Kristus bol obeťou Piláta Pontského a Richard Sulík obeťou Mariana Kočnera, dve najväčšie obete ľudských dejín. Toto chceme, tomuto veriť, hej? Kto vám kádroval stranu, pán Sulík, kto? Kto vám kádroval stranu? Marian Kočner. To neboli nevinné stretnutia, to nebolo rozbíjanie vajíčok. Však vy ste sa dohadovali o generálnom prokurátorovi, on vám kádroval stranu. Veď on bol súčasťou, a ja si pamätám výroky pani Blahovej, vašej bývalej členky, ktorá hovorila, že vy ste dosadzovali do SaS-ky Kočnerových ľudí. To povedala pani Blahová, nie ja. Žiaden príbuzenský vzťah, je to iba menovkyňa.
Pán Sulík, toto ako vysvetlíte? Toto ako vysvetlíte, však vy ste boli Kočnerovou stranou, stranou človeka, ktorý je dneska obviňovaný z toho, že zavraždil Kuciaka. Vy ste boli jeho stranou, jeho partičkou, jeho eseróčkou. Pán Sulík, ja chápem, že vy ste do veľkej miery sociopat, ale musíte chápať aspoň trošku ten spoločenský život, že nemôžem sa stretávať s mafiánom len tak a tváriť sa, že som čestný človek a potom si kupuješ ranč? Tak sa máme právo pýtať. Za aké peniaze, si kúpil ten ranč? Neboli to Kočnerove peniaze? Neboli to korupčné peniaze a nie sú tí ďalší dvaja ľudia, ktorí tam sú napísaní, Kočner, Makó alebo ďalší gauneri? To sú úplne legitímne otázky, pán Sulík. Už ste zase zutekal? Veľká odvaha, nevedieť si vypočuť iný názor. No takto ako Krokodíl Dundee v Austrálii ďaleko nezájdete.
Pán kolega Sulík, legitímne otázky. S kým budete bývať v tom vašom slávnom ranči? Koľko to stálo? A odkiaľ tie prachy pochádzajú? Toto sú zásadné otázky a vy ako minister ich musíte zodpovedať. V opačnom prípade má pravdu Matovič, že tu nemáte čo robiť, že ste tu nielen spáchali kolektívnu vraždu, z toho vás obviňuje Matovič, váš koaličný partner, ale navyše ste jeden skorumpovaný grázel. Toto tvrdí v zásade Matovič, prečo inak vy hovoril o tom ranči? A viete, ja sa tak pýtam, že to je úžasný pocit, že ako slovenského občana, keď vidím, že máme ministra, ktorý sa zaoberá hospodárstvom a ekonomikou a životnou úrovňou na Slovensku, ktorý plánuje po skončení svojho funkčného obdobia ujsť do Austrálie, na druhý koniec sveta, lebo vie, že tu také šialenstva popácha, že tu už ostať nemôže. Čo chcete väčší dôkaz toho, aký je to patlan, aký je to diletant. On utečie pred vlastnou zodpovednosťou. Toto bude Sulíkov scenár. Je to arogantné a je to absolútne protiľudské.
Viete, potom sa postaví Richard Sulík, že teda on je ten čistý, čestný človek a začne sa navážať do mňa, lebo ja mám za sebou, teraz som si to tak zhrnul, moje škandály začal menovať. Mojím škandálom je, že som napísal knihy, trest smrti mi dajte, lebo som písal knihy a vo svojej diplomovke som podľa neho použil 260 kníh, čo je úplná národná tragédia, lebo on je hrdina, lebo použil štyri. A zároveň je môj druhý najväčší hrdelný zločin, že som nepredkladal zákony ako vládny poslanec.
Ja vám, pán Sulík, vysvetlím, ako funguje parlament. Keď máte vládu, tak sa prerokovávajú vládne návrhy, ktoré sa dohodnú medzi koaličnými partnermi, to je tá disciplína, ktorá vám príliš nejde. To sa potom dáva do parlamentu a my, samozrejme, podporujeme ako poslanci a diskutujeme o tých veciach. Ale nie je povinnosťou vládneho poslanca a určite nie predsedu európskeho výboru, ktorý rieši európske regulácie, aby predkladal domáce zákony. Ale on tomu nerozumie, on považuje za hrdelný zločin, že Blaha nepredložil zákony.
Takže on spolupracoval s Kočnerom, jemu Kočner kádroval stranu, on tu robil kšefty s OLO, on má na hlave toľko masla, že to snáď nemá nikto okrem Matoviča, ale on bude vyčítať Blahovi že napísal knihy a že nepredkladal dostatok zákonov. Toto je úžasné. Tak toto je Richard Sulík. Viete, on používa rád slovo tupelo. Ja si myslím, že on je úplnou definíciou tohto slova. A viete, kedy som na to došiel, že je definíciou tohto slova? Keď som si prečítal jeho diplomovú prácu a to je ďalšia téma, ktorá vás mimoriadne pobaví.
Lebo pán Sulík hovoril o tom, aký je vzdelaný odborník, hej, že on dokonca je taký odborník, že nemusí citovať iné knižky vo vedeckej práci, hej. Lebo však ja som vysokoškolský učiteľ, viem, ako tu funguje v humanitných vedách. Vy si nemôžete tam napísať nejaké eseje, že ja si myslím to a ja si myslím ono. Vy musíte citovať zdroje, vedecké zdroje, odborné knihy a pracovať s nimi a komparovať a robiť s tým textom. Toto je zásadná úloha diplomanta. On to musí vedieť alebo teda on do tej školy hádam ani nechodil, keď to nevie.
Ja mám takú krásnu otázku, že čítal som verziu jeho diplomovej práce, ona je stále na jeho stránke sulik.sk. Na strane 21 som sa dočítal to, čo asi hovorí Sulík, že on tam mal tie svoje myšlienky, hej. Toto je zjavne jeho myšlienka, čítam: "Tu sa nachádza ďalších 8 strán prepočtov. Všetky prepočty sú zhrnuté v nasledovnej tabuľke. Myslím si, že konkrétne prepočty nebude treba vedieť. Jediné, čo by ich možno mohlo zaujímať," čo by ich možno mohlo zaujímať, to si zapamätajte, čo je veľmi zaujímavé, "je to, že pri dani z príjmov PO", právnických osôb, "sa pri zníženej sadzbe ráta so zvýšeným základom dane z dôvodu, že subjekty prestanú svoj základ dane optimalizovať, čo po slovensky znamená, že prestanú oje..., píp, štát, lebo sa im to pri nízkej sadzbe neoplatí. Rišo." Toto je reálne v jeho diplomovke, v tej ktorej na stránke sulik.sk. Ako on nielenže používa vulgarizmus, možno že ide o nejaký nový vedecký termín, zatiaľ som do takej hĺbky ekonómie ešte neprestúpil, ale on toto píše.
A ja sa pýtam, že jediné, čo by ich možno mohlo zaujímať, koho? Žeby komisiu, ktorá ho bude skúšať? A žeby tú prácu nepísal on a žeby to bolo na nejaký hlúpy odkaz pre toho, kto ju reálne písal? My tu máme možno ďalšieho plagiátora, olalá. No ja som veľmi zvedavý, pán Sulík, čo na toto poviete a podpis je Rišo. Možno to bol nejaký iný Rišo, ktorý zase vám to písal, ja nerozumiem. Čo je toto, čo má toto robiť v diplomovej práci, preboha?
Pán Sulík, poprosím vás, že okrem ranča by ste nám vysvetlili, ako ste došli vôbec k svojmu titulu. Okrem toho teda, že ste do dejín ekonómie prispeli týmto krásnym výrazom, ktorý som radšej vypípal. Takže tupelo.
No a potom toto tupelo, prepáčte za ten výraz, používa ho Sulík na opozičných poslancov, toto tupelo sa postaví pred národ ako minister hospodárstva a povie, že zrušme úrady práce. A potom povie, že riešme energetickú krízu tým, že budeme šraubovať žiarovky. A my sa potom úplne legitímne pýtame, pán Sulík, nie ste klientom pani Plačkovej? Veď toto môžte robiť len po naozaj silnej dávke kolagénu, to inak nejde. Ako môže jeden minister takéto niečo povedať, keď nie je skolagénovaný, poviem to slušne.
Pán Sulík, je to tu naozaj legitímna otázka. Vy sa k tomu musíme, vy tomu musíte čeliť. Plačková bola prepustená, nebola podaná sťažnosť prokurátora. Zomrel líder, díler alebo líder tej skupiny dílerov zomrel vo väzbe, lebo možno mohol spievať o nejakých klientoch, o nejakých tupelách. A ja sa pýtam, po týchto výrokoch a po tom, čo sme vás tu videli s tými neexistujúcimi zreničkami, tak ste alebo nie ste zamontovaný do tohto prípadu. Úplne legitímna otázka a hlavne, keď hovoríte o žiarovkách, o úradoch práce alebo keď chodíte na rande s mikrofónmi. Ja som vás videl bozkávať ten mikrofón. Naozaj som sa pýtal, to čo ste si predtým, preboha, naozaj šľahli? Komu napadne bozkávať mikrofón? Pán Sulík, obávam sa, že vy na tieto otázky jednoducho budeme musieť odpovedať.
Potom sú tu ale ďaleko vážnejšie témy, vážnejšie pre Slovensko, ako je energetická kríza, zdražovanie, to sú veci, ktoré jednoducho musí jeden minister hospodárstva riešiť. On to nemôže odbaviť, že všetko vyrieši voľný trh. To jednoducho nejde. Ten jeho neoliberálny fanatizmus, tá jeho excelovská sociopatia je vrcholne nebezpečná pre celú Slovenskú republiku.
V každej inej krajine, čo čítam, riešia energetickú krízu. Ja nehovorím, že Sulík môže za tie ceny energií. Však, áno, má to globálne príčiny. Ale každá krajina, ktorá je zodpovedná, to rieši. A už dávno majú všetky tie návrhy, ktoré my navrhujeme ako strana SMER, už dávno majú vo svojich programoch, už dávno ich realizujú. Kým tento lieta po expách, kde ako chodí do Dubaja, aby dozeral na to, ako to všetko pokašleme. Ako on sa tu vyhovára, že on chodil do Dubaja pracovne. Tak to bola úžasne dobrá robota, to vám poviem, že šesť dní sme meškali, ako náš pavilón.
A potom úplne dokonale, na starosti to mala jedna dievčina, ktorá je zhodou okolností priateľkou Juraja Drobu, kamaráta Richarda Sulíka a veľkého politika SaS. A táto pani si dokazuje lajznúť, že povie pre médiá, že za to môže Fico, za to môže SMER. Pamätáte ten náš povestný smiech na tlačovej konferencii? Už takýto nezmysel si vymyslia, že ešte aj za toto vinia SMER. Ale kto to viní SMER? Frajerka Drobu? To myslia vážne, tam necítia konflikt záujmov. Ale vy ste až úplne uletený, pán Sulík, ale aj vaši kolegovia. Takýmto spôsobom, preboha, nemôžete robiť politiku na Slovensku. Strápňujete Slovenskú republiky a ešte aj také veci, ako je Expo, ktorá by mala byť našou pýchou. Vy dokážete toto domrviť.
Považujem vás za maximálneho patlala a myslím si, že patlal je také slovo, ktoré vystihuje vás a vašu politiku, pani Zemanová, patlal. V prípade ženského rodu - patlalka. To ste, to ste vy, výborne. To sú jednobunkovce a vy ste patlali, dobre, aby sme si to rozdelili, aby sme si to rozdelili.
Takže, páni kolegovia, je tu viacero dôvodov, pre ktoré chceme odvolávať Richarda Sulíka. Ten zásadný je, ten zásadný je, že absolútne nezvláda energetickú krízu, absolútne nezvláda zdražovanie, nič nerobí, ak vynecháme teda jeho úplne mimoriadne vzácnu činnosti, čo je kupovanie rančov v Austrálii. Ako na seba zjavne myslí, ale na ľudí na Slovensku teda nemyslí vôbec. A ja som presvedčený, že ľudia tohto typu, neoliberálni sociopati, nemajú čo robiť vo vláde. Ale zjavne si to nemyslím sám. Myslí si to aj Igor Matovič. A ten prišiel s týmto škandálom a to je nádherný, nádherná ukážka, ako krásne funguje táto koalícia.
Len viete, na Slovensku umierajú ľudia, ľudia prichádzajú o slobodu. Dneska sme sa dozvedeli dokonca, a to je tragédia, že s najväčšou pravdepodobnosťou náš bývalý kolega Jaroslav Paška zomrel na následky očkovania. To sme sa dneska dozvedeli. A toto je oficiálna informácia a žiaden hoax. A v takejto situácii z nás tu robíte tých najväčších extrémistov, lebo si dovolíme hovoriť o očkovaní aj alternatívne informácie. V takejto chvíli berete slobodu ľuďom na Slovensku a nútite ich do vašich medicínskych experimentov a v takejto situácii tomu asistuje neoliberálna strana, ktorá by sa mala zaoberať slobodou. Ja si myslím, že toto je vážny prúser, ale ten najvážnejší prúser vznikol včera, vznikol včera, keď unikol záznam tzv. slovenský Watergate.
A preto opakujem, pokiaľ liberálna vláda bude tolerovať, že tu fašistický štát na čele s Eduardom Hegerom, Lipšicom a ďalšími bude odpočúvať opozičných lídrov, tak sa v ničom nelíšite od Mussoliniho, Pinocheta a podobných monštier, ale že v ničom. A preto opätovne získava na zmysle novotvar, ktorý vznikol v posledných rokoch, liberálni fašisti. Vy ste obyčajní liberálni fašisti!
Dámy a páni, prosím, rozpustite to, kým vás nerozpustia masy na Slovensku, lebo už vás majú ľudia akurát tak plné zuby, špeciálne Sulíka. A ja vás ubezpečujem, že tí ľudia si vás doženú aj na tom vašom krokodíl-dundeeovskom ranči v Austrálii.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

26.10.2021 16:11 - 16:15 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Chcem len predložiť v rámci rozpravy dva návrhy uznesení, o ktorých by sme potom mali hlasovať ešte pred tým, ako dôjde k samotnému hlasovaniu o uznesení o vyslovení nedôvery, potom, pán spravodajca, vám odovzdám obidve tie uznesenia v písomnej podobne.
Prvé uznesenie alebo prvý návrh, ktorý predkladám (rečník sa obrátil na predsedajúceho), pardon, ja som myslel, že hovoríte na mňa, sa dotýka toho, že dnes minister hospodárstva nepredložil žiadny plán, preto mi dovoľte, aby som predložil návrh uznesenia Národnej rady k vážnym sociálnym dopadom výrazného rastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a k ohrozeniu finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s otvorením prevádzky medzinárodného plynovodu Nord Stream 2.
Národná rada Slovenskej republiky zdôrazňuje, že podľa čl. 114 Ústavy Slovenskej republiky je vláda za výkon svojej funkcie zodpovedná Národnej rade Slovenskej republiky. Upozorňuje na ekonomické, finančné a sociálne riziká, ktoré predstavuje avizované výrazné zvyšovanie cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a na vážne ohrozenie príjmov štátneho rozpočtu po sprevádzkovaní medzinárodného plynovodu Nord Stream 2, a preto žiada vládu Slovenskej republiky, aby v termíne do 15. novembra 2021 predložila Národnej rade Slovenskej republiky:
Po prvé. Vecný a časový harmonogram krokov, ktoré vláda Slovenskej republiky okamžite podnikne, aby eliminovala ťažké sociálne a hospodárske dopady výrazného zvýšenia cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022.
Po druhé. Postup pri ochrane finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s ukončením výstavby a sprevádzkovaním medzinárodného plynovodu Nord Stream 2. Pán spravodajca, to je prvé uznesenie, nech sa páči.
Rovnako, keďže pán minister neodpovedá na otázky, ktoré dostáva z pléna Národnej rady, navrhujem, aby sme hlasovali aj o druhom návrhu uznesenia. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky pripomínajúc čl. 116 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého je člen vlády za výkon svojej funkcie zodpovedný Národnej rade Slovenskej republiky, žiada člena vlády Slovenskej republiky povereného riadením Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky pána Richarda Sulíka, aby v termíne do 29. októbra 2021 predložil Národnej rade Slovenskej republiky písomnú informáciu o dátume nadobudnutia vlastníctva nehnuteľnosti ranču v Austrálii, jeho rozlohy, kúpnej ceny a ďalších spoluvlastníkoch tejto nehnuteľnosti (meno a priezvisko, štátna príslušnosť). Bratislava, október 2021.
Pán spravodajca, aj odôvodnením predkladám aj tento druhý návrh uznesenia.
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 16:05 - 16:07 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda, za slovo.
Pán minister, no my by sme o tom ranči ani už nehovorili, ale mali by ste nám povedať, čakal by som od vás, keď fakt si dáme to porovnanie 800 metrov vinohrad Roberta Fica a dám si porovnanie vášho ranču niekde v Austrálii a ja si myslím, že ani jeden kolega z koalície nie je naivný, keď poviem ranč v Austrálii, že sa bavím o, ja neviem, 1 000 metrov, 2 000 metrov alebo čo. Tak sa bavíme asi o stovkách hektároch nejakého ranča. Takže, pán minister, nebudeme o tom hovoriť, keď nám poviete, s kým to máte, aké veľké to je a hlavne odkiaľ ste na to zobrali finančné prostriedky, pán minister, lebo ste verejný funkcionár a myslím si, že na Slovensku to občania Slovenskej republiky potrebujú vedieť a je to vo vašom záujme, aby ste tieto všetky pochybnosti vyvrátili.
Nevyvrátili ste vo svojom vystúpení teraz pochybnosti, ktoré máme, že sa niekde rokuje o tom, že sa predá časť alebo celá časť podielu štátu v Slovenských elektrárňach, v teplárňach a tak ďalej a tak ďalej. Čiže idete a pokračujete v privatizácii, ktorú ste začali s Miklošom a Dzurindom? A chcem vám pripomenúť, pán minister, že práve SMER - sociálna demokracia v minulosti zobral späť Gabčíkovo, z ktorého teraz plynú veľké miliónové príjmy do štátneho rozpočtu, takisto Transpetrol, matku SPP, zastavili sme privatizáciu bratislavského letiska, pán minister, toto sú reálne, reálne veci, ktoré sa reálne udiali a nie tie, o ktorých vy tu zahmlievate a rozprávate.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 15:56 - 15:58 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, aj všetkým kolegom za faktické poznámky. Ono by to bolo zlé pre vystupujúceho, keby nedostal ani jednu faktickú, a preto si ja vážim každú, aj keď ste viac-menej, kolegovia, kolegyne, vôbec nepochopili vystúpenie a vy vôbec nechápete ani to, ako to tu na Slovensku funguje.
Pán kolega alebo kolegyňa, kto hovoril o tom, no ja si myslím, že nie je v poriadku, keď na Slovensku sa rapídne zvyšujú ceny elektriky, plynu, tepla, budeme sa teraz baviť iba o tomto, nie o potravinách a o ďalších veciach, ktoré sa dejú, a minister hospodárstva Richard Sulík rieši svoj fantastický úžasný ranč ako austrálsky kovboj v Austrálii. A po druhé, keď tuto ľudia riešia to, že či budú mať 2, 3, 4, 5, 10 eur mesačne na to, aby si zaplatili zvýšenú cenu energií nielen na účte, ale aj v tom, že bude zvýšená cena potravín a ďalších vecí a on si varí v tričku SaS ako minister hospodárstva halušky v Dubaji. Dámy a páni, skúste sa nad sebou troška zamyslieť.
Pán Kazda, vy hovoríte o tom, že všetko by mal alebo teda časti týchto vecí by mali vlastniť spoločnosti, nie štát. Tak sa vás pýtam, je pravda na tom, že minister hospodárstva už rokoval s nejakými finančnými skupinami o tom, že predá nejaký podiel v Slovenských elektrárňach? Je pravda, že sa rokuje o tom, že sa predajú nejaké podiely v teplárňach? A tak ďalej a tak ďalej. Toto je postupná, postupné dokončenie zo strany Richarda Sulíka totálnej privatizácie toho, čo ešte zostalo po Dzurindovi a Miklošovi na Slovensku. A to vidíme a videli sme to aj pri východoslovenskej distribučnej spoločnosti, kde si minister hospodárstva neuplatnil predkupné právo.
Dámy a páni a plán obnovy to bude jeden veľký prepadák pre Slovensko... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.10.2021 15:30 - 15:50 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, prečítal som si nejaké komentáre na sociálnych sieťach teraz pri odvolávaní ministra hospodárstva Richarda Sulíka a viac-menej všetci ho tam nazývajú teraz momentálne takým, že austrálsky kovboj, austrálsky kovboj. To teraz tak ide internetom.
Keď som si vypočul vystúpenie ministra hospodárstva k jeho odvolávaniu a k tomu, ako ministerstvo hospodárstva pod jeho vedením a táto vláda nerieši rapídne zvyšovanie cien elektriky, plynu a tepla, tak z jeho vystúpenia som mal skoro, som nadobudol dojem, že tu odvolávame Roberta Fica. Lebo keby som si spočítal, koľkokrát minister hospodárstva povedal Fico, tak by mi určite nestačili dvoje ruky.
Keď som počúval pozorne vystúpenie premiéra, ak ho môžeme nazvať premiérom, pána Hegera, ktorý prečítal správu, ktorú mu napísali zamestnanci ministerstva hospodárstva, ktorú si ani poriadne neprečítal, lebo podľa mňa by sa nestotožnil s tými vecami, ktoré boli v rámci toho vystúpenia, ktoré mal napísané, by sa s nimi nestotožnil, tak by ich ani nemohol takto rozprávať. Lebo tam bolo veľa klamstiev a nezmyslov. Ale v konečnom dôsledku sa zastal ministra hospodárstva Richarda Sulíka a plne ho podporil. A potom som si spomenul na rok a pol vlády tejto partie, ktorá tu je na Slovensku, tejto koalície, a spomenul som si na predchádzajúceho premiéra Matoviča. Kolegyne, kolegovia, prečítam vám pár výrokov, ktoré hovoril Igor Matovič na Richarda Sulíka:
Matovič hovorí o Sulíkovi, je to sabotér, podrazák. Vymeníme ho za iného. Sulík rozbíja vládu. Vládu by rozbil, aj keby ju viedla Matka Tereza. Sulík je idiot, Sulík klame, útočí a nadáva.
Keď som si ďalej ešte prečítal, že ho vyzval, že Sulík má podať do Vianoc demisiu. Potom si prečítam ministra obrany pána Naďa, ktorý hovorí o tom, že pokojne tu môžeme, môže byť aj menšinová vláda. Sulík je vulgárny, drzý a neslušný. Dámy a páni, toto nehovoríme my, toto hovoria koaliční partneri ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Poviem vám ešte na margo vystúpenia ministra, ktorý o tom hovoril, aký je čestný, úprimný, ako neklame. Aká je taká, nechcem povedať, že básnička, ale prečítam vám to a myslím si každý to veľmi dobre pochopí.
Hovorí Richard Sulík: "Klamem iných, klamem vás, klamem stále, zas a zas." Richard Sulík, strana SaS. Toto je celkom také aj zaujímavé, takže troška také vsunutie niečoho iného, ale vidíte tu je, tu je také výstižné to, aký je ten minister hospodárstva Richard Sulík.
Dámy a páni, dnes odvolávame, veľmi sa teším na postoj napríklad aj poslancov z OĽANO, ako sa postavia k tomuto odvolávaniu, že koľkí zahlasujú "za". Ja predpokladám, že jedna tretina by mohla zahlasovať možnože aj za, keby mali také akože, by som povedal, sami by sa mohli tak rozhodnúť a možnože by bolo aj viacej. Ideme odvolávať ministra hospodárstva Richarda Sulíka z veľmi závažných dôvodov, že nerieši sa tu vôbec a nič sme sa nedozvedeli o tom, ako sa zamedzí rapídnemu zvyšovaniu cien elektriky, plynu, tepla.
Myslím si, že minister už viackrát preukázal, že nemá čo robiť na svojom mieste. Viacej mu záleží na tom, ako bude tráviť svoj možnože nejaký skorý dôchodok niekde v Austrálii, kde si bude užívať ranč, kde sme sa nedozvedeli o tom, že koľko stoviek hektárov ten ranč má, s kým to vlastne v skutočnosti má. Keď sme tu naposledy otvorili bod, a to nebol bod - rokovanie o odvolávaní ministra hospodárstva, ale bol to bod o tom, ako sme sa chceli dozvedieť o tom, že čo ide vláda konečne robiť s tým, aby sa nezvyšovala cena elektriky, tak Richard Sulík, ktorý bol predtým aj predseda parlamentu, po dvadsaťminútovom prejave, kde len útočil do SMER-u, lebo Fico, lebo SMER a neviem čo všetko a dozvedeli sme sa, že za zvyšovanie cien elektriky môže SMER a Fico, tak po dvadsiatich minútach sa tváril, ako keby ja som nevedel, že mám dvadsať minút, prosím vás, dajte mi ešte ďalších dvadsať minút. No tak, pán minister, my sme skôr očakávali, že prvých dvadsať minút ste mali sa venovať hlavne odborne veciam, ale ja chápem, že ste nám nevedeli čo povedať. Nevedeli ste nám povedať, akým spôsobom zamedzíte tomu, aby sa zvyšovala cena elektriky a ďalších komodít pre tých najslabších občanov na Slovensku.
Pome teraz k pár bodom k tomu, prečo by mal pán minister hospodárstva Sulík skončiť a, povedzme si, pomenovať jeho niektoré prešľapy. O tom, že povedal, že teda si odkrútime žiarovky v detskej izbe a tak budeme šetriť elektriku, keď ľudia nebudú mať finančné prostriedky, to je myslím si, že každý občan na Slovensku si spravil na to vlastný názor. A nehovoriac potom aj o podnikateľoch, ktorým povedal, že keď nebude plyn, tak sa načas vypnú fabriky. O tom, že ideme riešiť, že aj keď všetci dobre vieme, že táto vláda má najviac finančných prostriedkov, tak hovorí Richard Sulík o tom, že kde ideme šetriť. Ideme šetriť tým spôsobom, že ideme zrušiť úrady práce a prepustíme 9-tisíc zamestnancov. Skôr by som čakal opačne, že by povedal, že chcem poďakovať zamestnancom úradov práce a možno, že im dať aj nejaké odmeny navyše.
Už spomínaná výstava v Expo Dubaji, kde pohľad ministra hospodárstva je, že všetko je v pohode, nič sa nestalo, však aj iné krajiny meškali, nielen Slovensko. Ale zas druhá strana hovorí o veľkej blamáži, o tom, ako sme sa zas ako krajina, ako Slovenská republika, na tejto výstave vyfarbili. Tak ja vám poviem inú pikošku. Neviem, či to bol tento víkend, alebo ktorý, neviem, pár týždeň možno alebo pár dní dozadu. Pán minister hospodárstva Richard Sulík bol v Dubaji, kde varil halušky. Varil tam halušky. A varil halušky v tričku SaS, čo teda ako neviem si predstaviť, neviem, prečo práve v tričku SaS varí halušky na Expo v Dubaji, a to je, to je príklad toho, že ministrovi hospodárstva a tejto vláde vôbec, ale vôbec nezáleží na tom, čo bude s občanmi na Slovensku pri tak rapídnom zvyšovaní cien elektriky, plynu, tepla, potravín a ďalších všetkých vecí, ktoré sa na Slovensku idú diať. A čo sa bude diať ešte od januára budúceho roku. Tak minister hospodárstva si aktuálne rieši svoj ranč v Austrálii, rieši si to, že varí halušky v Dubaji v tričku SaS, pritom je minister hospodárstva. A toto je príklad toho postoja týchto liberálov, ktorí sú tu v parlamente, ktorí hovoria o tom, že trh všetko vyrieši. Na čo nám je vo vlastníctve štátu pôda, lesy, všetko predajme súkromníkom. Toto je presne typický liberálny postoj týchto pánov poslancov a tejto politickej strany.
Nehovoriac o tom, že už spomínané zrušenie, teda neuplatnenie si predkupného práva pri Východoslovenskej distribučnej spoločnosti, kde minister hospodárstva povedal, že to sa nám neoplatí kupovať ten podiel. Neuplatňujem si predkupné právo, a, dámy a páni, to, že sme si neuplatnili predkupné právo pri Východoslovenskej distribučnej spoločnosti, je jedna z vecí, ktorá priamo súvisí so zvyšovaním cien elektriky u nás na Slovensku. To je presne, distribučné spoločnosti patria do tých 60 %, ktoré ovplyvňujú rapídne zvyšovanie ceny elektriky.
My sme si neuplatnili predkupné právo a ja vám poviem približné čísla ziskov týchto distribučných spoločností, ktoré sú tri na Slovensku a momentálne dve distribučné spoločnosti vlastní jedna nemecká spoločnosť. Takže Západoslovenská distribučná spoločnosť zisk za rok 2020 75 mil. euro. Stredoslovenská distribučná spoločnosť 138 mil. euro. A Východoslovenská distribučná spoločnosť 35 mil. euro.
Dámy a páni, ale toto sú len akože oficiálne zisky. My sa nebavíme o tom, kde tieto spoločnosti vyvážajú určitú časť peňazí do Nemecka tým spôsobom cez rôzne právne poradenské služby, cez rôzne marketingové veci, čiže môžeme sa baviť radovo o niekoľkonásobne väčších miliónových ziskoch pre tieto distribučné spoločnosti, ktoré priamo ovplyvňujú cenu elektriky v tých 60 %, a my si neuplatníme predkupné právo pri Východoslovenskej distribučnej spoločnosti. Áno, všetci dobre vieme, pán minister hospodárstva Sulík len pokračuje v začatej privatizácii, ktorú začal ešte spolu s pánom Miklošom a Dzurindom, keď robil poradcu v rokoch 2002 až 2003 a zhruba sa hovorí o tom, že distribučné spoločnosti majú marže okolo 50 %.
Už spomínaných, dnes som sa dozvedel, že je to až 360 mil. eur, čo je nejaký dlh, ktorý treba zaplatiť, ktorý tu od začiatku omieľa minister hospodárstva, že to je náš nejaký záväzok, ktorý musíme zaplatiť distribučným spoločnostiam. A vidíte to priame prepojenie, že na jednej strane minister hospodárstva si neuplatní predkupné právo pri Východoslovenskej distribučnej spoločnosti a na druhej strane operuje tým, že 360 mil. musíme zaplatiť distribučným spoločnostiam, a to len preto, lebo oni si nárokujú tieto peniaze od štátu, ale už nepovie k tomu, že tých 360 mil. je nadhodnotených, že tí predchodcovia, keby tam boli normálni aj na tom ÚRSO, by nezaplatili tieto peniaze. To znamená, že toto je také odklepnutie 360 mil. eur a taká argumentácia, že preto sa rapídne zvyšuje cena elektriky, plynu.
A už tak rozprávané, hovorené o tom, že tu spomína minister hospodárstva nejakú pani, ktorá rozprávala o nejakom, nejakom balení finančných prostriedkov do alobalu a hovorí o tom veľkolepo. Pán minister, keby ste vedeli, tak pani to večer povedala pod nátlakom a ráno to celé dementovala, ale však potrebujete nejaké barličky, lebo neviete vysvetliť 360 mil., neviete vysvetliť vzdanie sa predkupného práva pri distribučných spoločnostiach.
Musím spomenúť, lebo, aspoň pár vetami, aj keď robil pán minister ex, teda predtým nebol minister, ale robil šéfa odvozu a likvidácie odpadu OLO, tak keď si dcérska spoločnosť OLO výhodne predala pozemky pre jeho firmu Faxcopy, nehovoriac o pánovi Kočnerovi a Sasanke. Ja neviem, či, a tak ja keď to sledujem všetko aj v rámci Slovenska, aj tých diskusií, že som veľmi rád, že občania Slovenskej republiky vnímajú ten, nie ten rozdielny meter, ale ten rozdielny kilometer, kde v prípade stretávania sa na raňajkách Kočnera s pánom Sulíkom, sa pán Sulík dá do pozície ako obete, ospravedlní sa a všetko je v poriadku, nič sa nedeje, všetko ako čo? Stalo sa, ja som obeť, mňa tam nahrali. A to, že sa tam riešilo kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora a ďalších veciach a ďalších, o tom, že sme sa dozvedeli, že SaS-ka dostala peniaze od Penty v igelitke a tak ďalej a tak ďalej. Samozrejme, nehovoriac ešte aj už o spomínanom kšefte pre hlavného udavača na Slovensku pána Makóa cez Slovenskú poštu, kde teda som rád, že sme sa dnes dozvedeli, že je to nominant pána, pána Sulíka a si to vymenili so SME RODINA. Nehovoriac, samozrejme, aj o pani Plačkovej, ktorá veľmi záhadne a za záhadných okolností sa dostala z väzby na slobodu a teraz niekde, neviem, či nie zhodou okolností z Dubaja zase, možnože sa tam aj stretávajú, keď tam chodí pán Sulík teraz na to Expo s pani Plačkovou a riešia tam nejaké tie veci.
Čo sa týka cien elektriky, tak už viackrát spomenuté bolo to, že je zložená z tej 40 % silová a 60 % TPS-ka. Pri tej TPS-ke, ktorá je zložená z viacerých vecí, ako sú dotácie, prenosové poplatky a už spomínané aj tie distribučné poplatky. Nemôže povedať minister hospodárstva a poslanci za SaS-ku, aj tuto pán Kazda hovorí o tom, že my nemôžme s tým nič robiť, že to tá cena, to v rámci celého sveta a tak ďalej. Áno, však my vieme, že tých 40 %, tá silová je tvorená na medzinárodných trhoch, ale tých 60 % vie reálne ovplyvniť štát, a to nehovoríme len my. To hovoria všetci dotknutí odborníci, podnikatelia, všetci, ktorí sa v tomto vyznajú, že štát reálne vie do tohto zasiahnuť. Nemôže to byť na tom, že povedia tu poslanci za SaS-ku, neviem, kto to presne povedal, že čo my s tým nemôžme nič spraviť, že to trh vyrieši, no však cena bude vyššia, no tak ľudia zaplatia. Len my si uvedomujeme, že už teraz asi 28 % občanov je tým tak dotknutých, že majú reálne problémy so splácaním?
My sa nebavíme o tom, že ten občan, lebo každý tu hovorí, aj z vystúpenia ministra Sulíka sme mali možnosť počuť len - Fico, Fico, Fico. A veci do minulosti a žiadne ponúkanie riešení, že by prišiel a povedal, dobre, ideme spraviť toto, toto, toto, o toľkoto percent znížime zvyšovanie cien elektriky, občania budú mať takúto a takúto cenu. To sme sa nedozvedeli. My sme sa dozvedeli - lebo Fico, lebo SMER. Ale tých občanov na Slovensku hlavne zaujíma, čo spraví táto vláda, aby sa nezvyšovala cena elektriky, plynu, tepla? Neni to, neni to, neni to o tom, že my len tu riešime, že sa zvýši, že ten samotný občan dostane na tej poukážke, že sa mu zvýšila tá cena. Ale tá, tú cenu to zvýšenie pocíti aj pri potravinách, pri službách, pri všetkom. To je, to je začarovaný kruh. A už teraz vidíme aj pri tých potravinách, ako to pociťujú teraz reálne pri zvyšovaní cien potravín, a to má súvis priamo aj s tým zvyšovaním, zvyšovaním cien elektriky.
Dámy a páni, dozvedeli sme sa, a všetci to vieme úplne od začiatku, že táto vláda, ktorá tu je, vyhrala voľby na základe klamstva a vyhrali voľby a zistili, že ideme zostavovať vládu. A zistili, že to nevedia robiť. Je to partia nevzdelaných ľudí. Sú to neodborníci. Proste vidíte to na tých jednotlivých ministerstvách, ako to všetko nefunguje.
Ešte poviem aj k tomu, ak sa tu aj minister oháňal, že pri tej fotovoltaike už tu tak viackrát spomínanej, ak hovoril o tom, že však za SMER-u sa vydali povolenky, to SMER tú fotovoltaiku riešil a tak ďalej. A už to mám pocit, že minister ani nedementoval asi v nedeľu v diskusii, kde mu asi pán podpredseda Juraj Blanár povedal, že však za vás v roku 2010 - ´12, keď vy ste mali ministerstvo hospodárstva, sa vydalo najviac povoleniek. Za vás sa to celé riešilo. Za vás, keď bola vtedy ešte pána štátneho tajomníka exmanželka, pána Galeka, ktorá bola šéfka tejto organizácie, ktorá zastrešovala túto fotovoltaiku na svete. Takže toto sú jednoznačné veci a presne je to príklad toho a terajšieho postu liberálnych poslancov za SaS-ku, kde voľný trh všetko vyrieši.
Dámy a páni, už spomínaný aj environmentálny fond, teda kde asi reálne je, teda je tam asi nejakých vyše jednej miliardy eur, si treba uvedomiť, že áno, na tomto fonde environmentálnom sa akumulujú tieto peniaze, ale tie peniaze majú slúžiť určitému účelu, určitému zámeru. Tie peniaze majú slúžiť obciam, mestám, určitým podnikateľom, teda určitým firmám.
Dámy a páni, ja si neviem predstaviť, že keď sa zoberú tieto peniaze z tohto environmentálneho fondu, ako si tie veľakrát malé obce budú môcť riešiť hlavne tie také, by som povedal, environmentálne projekty, ako sú kanalizácie, vodovody. Však je množstvo obcí, ktoré nemajú reálne ešte vybudovaný vodovod, a práve ten environmentálny fond by mal slúžiť na to, aby sa prostredníctvom týchto finančných prostriedkov tieto vodovody, kanalizácie a ďalšie takéto projekty realizovali v tých obciach a mestách. Samozrejme, že keď sa aj budú čerpať finančné prostriedky z environmentálneho fondu, tak sa to započítava do celkového dlhu krajiny.
Dámy a páni, dovoľte mi ešte veľmi v krátkosti zopakovať. Strana SMER - sociálna demokracia vždy ponúkala riešenia a tie sme ponúkli aj na tlačovej konferencii. A to je hlavne pri riešení rapídneho zvyšovania cien elektriky, plynu, potravín a tak ďalej a tak ďalej. Štát, banky a obchodné reťazce. Musíme zoškrtať výdavky štátneho rozpočtu, nákup nejakej vojenskej techniky musí počkať. Dočasná nulová DPH na energie. Keď Európska komisia hovorí, že nemôže byť nulová, tak bude 0,1. Samozrejme, že zníženie TPS-ky, vratky na vysoké ceny plynu a pomoc firmám a zavedenie bankového odvodu a, samozrejme, riešenie dočasného zníženia marží v rámci tovarov a služieb v potravinách.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 15:24 - 15:26 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Kazda, na vás mi je sympatické, že ste priamy vo svojich názoroch, argumentácii. Samozrejme, že pri tej priamosti človek potom si trošku zoberie niektoré veci trošku do takej objektívnej pozície. No ak sa mnohé štáty a vlastne celá Európa zaoberá, aké regulačné mechanizmy uplatniť, keď príde takáto situácia ohľadne energií, tak vy hovoríte, že sa pripravuje zákona, ktorý bude znižovať reguláciu. Bude hovoriť o deregulácii. Ak je to tak, tak by asi mali zbystriť pozornosť všetci tí, ktorým trošku, ako sa hovorí, leží na srdci aj sociálna otázka v štáte.
A to, čo ste povedali, že čo sa očakáva od vlády, že vláda nemá kompetencie, vláda nemá možnosti niečo urobiť, no povedzte občanom Slovenska, na čo im je taká vláda, keď sa príde do takejto situácie a vy poviete, vláda nemá kompetencie, vláda nič s tým nemôže urobiť.
No ďakujem pekne za takú vládu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 15:09 - 15:11 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán podpredseda Blanár, chcem ťa doplniť ďalšou informáciou, ktorá vlastne vyplýva z priebehu tejto schôdze, ktorej sa zúčastňujeme, terajšej schôdze, kde sme predložili návrh uznesenia, ktoré malo zabezpečiť to, čo sa nám nepodarilo na mimoriadnej schôdzi, ktoré malo zabezpečiť, aby vláda Slovenskej republiky ako celok informovala Národnú radu o konkrétnych opatreniach, ako zabrániť neúmernému nárastu cien energií. Ja priznám sa, nechápem logiku našich koaličných kolegov, že čoho sa báli, keď sa to neschválilo. Im stačí, že povie nejakú informáciu tu niektorí z našich kolegov alebo že to povie dokonca pán minister bez toho, aby boli veci zabezpečené aj finančne, pretože len na vláde sa dajú také veci, také opatrenia prijať.
Ja tú logiku nechápem. A naozaj, ak si to povieme na mimoriadnej schôdzi. Nič. Ste to odmietli. Na tejto schôdzi konkrétne uznesenie ste odmietli a dnes vám stačí to, čo tu povedal pán minister ohľadne cien energií? Bez toho, aby to boli vyvážené konkrétne opatrenia prijaté vládou? Naozaj vám to stačí? Naozaj s týmto pôjdete aj domov a poviete svojim spoluobčanom, že takto to bude, pretože sa naozaj prijali nejaké opatrenia? Nemyslím si, že je to dostačujúce, ale naozaj, hovorím ešte raz, nechápem tú logiku z tohto prístupu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 14:44 - 14:45 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No veľa ste toho narozprávali, kolegovia, takže veľmi rýchlo telegraficky. Idem od konca.
Pán Viskupič, banky zvyšujú poplatky napriek tomu, že ste im zrušili bankový odvod. To si pozrite. Budú mať historicky najväčšie zisky. O čom tu rozprávate? Keď už hovoríte o tom kradnutí, tak musím vám pripomenúť opäť, ja viem, že pánovi Sulíkovi to nebude veľmi príjemné, ale to OLO, Sulík a riaditeľ OLO si kúpil pozemok jedna celá hektáru za štyri, pre svoju spoločnosť Faxcopy, za 46 mil. Po roku to cez dve firmy predali za 86 mil. - 42 miliónov. Vy budete kádrovať SMER? Už vieme, za čo si možno kúpil ten jeho ranč. Toľko.
Čo sa týka pána Žiaka. Pán Žiak, zareagujem na to, čo ste povedali. Viete, vy keď si chcete očistiť svoje meno cez pána Sulíka, tak vám gratulujem, tak môžte v tom pokračovať.
Pán Lehotský, vy tu rozprávate o reformách. Však si pozrite, aké reformy tu robíte. Jedna horšia ako druhá. Vašej pani milovanej Kolíkovej demonštrujú sudcovia pod oknami. Však sa to nepáči nikomu, tak jak ste to nastavili, je to celé zle.
Pán Lengvarský. Tomu utekajú všetci zdravotní pracovníci. Osemsto sestier od začiatku tohto roku. A do konca roku podľa mňa odídu ďalší aj lekári. Čiže ja nebudem hovoriť o daňovo-odvodovej reforme pána Matoviča. To nie je žiadna reforma. Vy tu rozprávate o reformách? Však sa spamätajte!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.10.2021 14:02 - 14:32 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážené dámy, vážení páni, čo sa týka tejto sály, tak vidím, že je absolútne prázdna. U svojich kolegov musím ospravedlniť, lebo tí sú na tlačovej konferencii, tí niečo robia, ale musím povedať, že toto je vizitka tejto vlády. Toto je vizitka tejto vlády. Ja som nezažil odvolávanie v minulosti, že by takto sa stavala vláda Slovenskej republiky k odvolávaniu svojho ministra. Nie je tu ani jeden minister, predseda vlády už vôbec nie a dokonca ani ten, ktorého sa to priamo týka, a je to pán Sulík. Ja to považujem za absolútne chrapúnstvo, ak tento pán, ja som prvý v rozprave za kluby dnešný deň a tento pán sa proste postaví, povie, ja už som všetko povedal, čo som chcel povedať, tak ja už tu nemám čo robiť, ja odchádzam. Prišiel, pohladil nás všetkých svojím pohľadom a odišiel očarený svojou dôstojnosťou. Takže ten, ktorý je odvolávaný, sa tu vôbec nenachádza, výborne.
Ja svoj príhovor som mal, mám teda dva zámery. Hovoriť na jednej strane, samozrejme, o cenách energií a vôbec o cenách, ako sa vyvíjajú, čo považujem za hlavný dôvod toho, prečo ideme pána ministra odvolávať. A keď mi zostane čas, nakoľko mám len polhodinu, tak sa možno budem venovať potom ešte aj nejakým tým kauzám pána ministra, lebo on si myslí, že on tu môže na nás kydať, on môže hovoriť čokoľvek a my musíme mlčať a k ničomu sa nemáme vyjadrovať.
Takže poďme najprv k cenám energií. Čo sa týka pána Sulíka, odvolávame ho hlavne preto, že nezvláda celkovo situáciu, ktorá vznikla na Slovensku, a musím mu pripomenúť jednu vec. Ceny na Slovensku sa vyvíjajú neuveriteľným spôsobom. Je tu najvyššia inflácia od novembra roku 2011, budúci rok sa bude hýbať na úrovni 4,2 %. Podľa analytikov sa budúci rok táto inflácia bude pravdepodobne ešte zvyšovať. Hovorí sa v apríli o inflácii 6,2 %, ale to sú len čísla. Ja musím povedať, že, samozrejme, inflácia sa meria na základe spotrebného koša, v ktorom nie všetko úplne sa nachádza a závisí aj v akom váhovom pomere. A keď si teda zobereme, že napríklad potraviny, ktoré ľudia konzumujú, tvoria asi tak 30 % všetkých nákladov mnohých našich domácností, tak sú v tom spotrebnom koši v menšom percente zastúpené a vidíme, že napríklad hovorí sa o zvyšovaní cien potravín na budúci rok o desať až pätnásť percent.
Keď si zobereme napríklad elektrinu, plyn, teplo, tu sa hovorí o dvojcifernom náraste. Pán minister nám tu dnes hovoril o tom, jak je všetko v najlepšom poriadku, že netreba sa o nič báť, lebo všetko sa vyrieši, v podstate máme všetko pod kontrolou, urobíme nejaké hedžové opcie, takže máme všetko pod nejakou kontrolou. Len, bohužiaľ, musím mu oznámiť, že všetky tieto obchody tiež niečo stoja a otázka, ako sa tá cena bude aj v budúcnosti vyvíjať.
A s jedným súhlasím, že nárast cien energií na rok 2022 bude relatívne ešte mierny oproti tomu, čo sa bude diať v roku 2023. Bavili sme sa o tom nedávno v jednej relácii, ja som na to upozorňoval. Ak sa bavíme o cenách elektriny, tak tá sa vyvíja, v podstate sa meria na základe prvého polroka daného roku, že teraz sa berie priemerná cena okolo 61,2 eura za MWh a keď si zobereme, že ceny nám pokorili stoeurovú hranicu, tak budúci rok, ak teda sa budú na začiatku roku vyvíjať ceny týmto spôsobom, tak bude ten nárast ešte väčší. O to viac by mal pán Sulík niečo s týmto sa snažiť robiť.
Pohonné hmoty nám zdraželi, zdražejú o 25 %. Tu sa bavíme o 50-litrovej nádrži, ktorá pôvodne stála 54 eur a bude nás stáť 72 eur alebo už nás stojí. Reštaurácie, hotely nárast o 11,8 %, škôlky, o ktorých ste toľko hovorili v tom programovom vyhlásení vlády, jak idete sa o ne postarať, tak postarali ste sa tak, že škôlky nám dražejú o 14 %, doprava o 11,8 %. Dokonca chlieb vám dražie, celozrnný chlieb asi o 7 % a o zelenine ani nebudem hovoriť. Tam sa hýbeme na úrovni okolo 15 - 20 %.
Na koho to bude mať dopad? Bude to mať dopad hlavne na bežných ľudí, ale najviac, by som povedal, asi na dôchodcov, ktorým táto vláda v rozpočte, teda sa píše, idete valorizovať dôchodky o 1,3 %. Tak to je výsmech, lebo ceny nám rastú oveľa rýchlejšie. A s jednou vecou súhlasím, čo hovorí, niekde písal nejaký článok pán Sulík, teda písal a hovoril, že neverí tomu, že inflácia je len 4,2 %. Na toto, pod toto sa plne podpíšem, a preto hovorím, že valorizovať dôchodky o 1,3 % pri inflácii, ktorá sa bude hýbať niekde vyše 5 - 6 %, tak toto je veľký problém. To znamená, že dôchodcovia nielenže infláciou budú prichádzať o svoje úspory, lebo tie sa znehodnocujú, a na druhej strane ešte budú doplácať aj na to, že v reále si budú vedieť kúpiť oveľa menej tovarov ako doteraz. Takže to sú ceny.
Dopad to bude na bežných ľudí, samozrejme. Teda inflácia, samozrejme, ovplyvňuje každého rozpočet a bežní ľudia, ktorí napríklad niektorí žijú z nejakého svojho rodinného rozpočtu na úrovni 600 - 700 eur, to veľmi silne pocítia. A to, že pán Sulík sa pochválil tým, že v minulom roku zabezpečil nižšie ceny plynu, tak a v tomto roku za to môže trh, tak mu odkazujem, že ľudí toto nezaujíma. Ľudí zaujíma, keď dôjdu vo februári šeky, či bude mať šek, ktorý doteraz platil v nižšej hodnote alebo vo vyššej hodnote. A toto keď príde, tak potom uvidíte, ako sa ľudia budú pozerať na to, čo ste pre nich urobili.
Trpia, samozrejme, mestá, trpia obce, zdravotnícke zariadenia, lebo energie sa prejavujú vo všetkom. Samozrejme, majú vyššie výdavky a o to menej zase budú môcť použiť peňazí na iné veci, ktoré mali napríklad v svojich badžetoch. Čiže toto vidím ako veľký problém.
A čo sa týka, čo sa týka samotných ľudí, pán Sulík sa tu chválil, neviem, koľko tu napočítal svojich super opatrení. Ja mu za chvíľu poviem, že môže si tu hovoriť, čo chce, ale neurobil v podstate nič z toho, čo mu odporúčajú napríklad a aj čo robia iné štáty a čo odporúča Európska komisia. Riešenie pána Sulíka na nárast ceny energií je, že poďme si vyšrobovať žiarovky, to nebol vtip, páni a dámy. No tak pán Sulík sa snaží zbagatelizovať, ale on to hovoril úplne vážne, že príde a tým svojim deťom vynadá a vyšrobuje tie žiarovky. Čiže toto je riešenie.
Riešenie nárastu teda nezamestnanosti, zruší pán Sulík úrady práce, samozrejme, je to veľmi jednoduché.
Ale poďme sa pozrieť na tie opatrenia, o ktorých som hovoril. Európska komisia odporučila v podstate dva druhy opatrení. Samotný summit bol v podstate nejaký indikatívny, tie závery zas neboli až také svetoborné, nakoľko nechala komisia všetko väčšinou práve na vlády jednotlivých štátov, ale odporučila určité veci, ktoré môžu štáty urobiť okamžite a čo môžu urobiť štáty v strednodobom horizonte.
Najprv by som vo všeobecnosti možno začal hovoriť o tých strednodobých opatreniach, ale tie sa týkajú väčšinou aj celej Európy. Tam sa hovorilo veľa o zväčšenej kapacite uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov, posilniť úlohu spotrebiteľov na trhoch s energiou, uľahčiť spotrebiteľom napríklad zmeny dodávateľov. Umožniť vlastnú výrobu elektrickej energie, vyššie investície do obnoviteľných zdrojov. Samozrejme, do energetickej efektívnosti a aby sa spustili aukcie energie z obnoviteľných zdrojov. Ďalšími strednodobými opatreniami bolo napríklad prehodnotiť súčasný model trhu s elektrickou energiou a prípadne preskúmať výhody spoločného obstarávania zásob plynu pre členské krajiny. V tejto oblasti, to je oblasť, samozrejme, európskych inštitúcií, kde by sme mali byť aktívni a tam v podstate presadzovať tie záujmy, ktoré najviac vyhovujú Slovenskej republike a slovenským záujmom.
No ale veľmi dôležité a tie najdôležitejšie boli práve tie krátkodobé opatrenia. Teda môžme to porovnať s tým, čo tu pán Sulík rozprával o tých svojich 18 opatreniach. Viete, všetko rozprával, len v rozpočte nemá nič. A rozprávať, rozprávať a nemať žiadne peniaze a hovoriť, každého presviedčať, jak som ja urobil 18 opatrení a nič ma to nestálo, je výborné, ale tie efekty na ľudí asi nebudú moc silné.
Takže prvé krátkodobé opatrenie, ktoré navrhuje Európska komisia, na zmiernenie dopadov rastov cien energií pre domácnosti sú napríklad energetické šeky a energetické poukazy. Tie napríklad využila Česká republika, ktorá ide dať svojim asi 4,3 mil. domácnostiam 1 500 českých korún energetický šek. Je to okolo 60 eur a takisto napríklad po energetických šekoch siahlo Francúzsko vo výške 100 eur pre každú domácnosť, je ich tam asi 6 mil. Takže toto urobili iné krajiny. Čo sa týka Talianska napríklad, tiež dáva celkový balík okolo 3 mld. eur na úľavy pre obyvateľov, čo sa týka samotnej energetickej, energetického zdražovania.
Ďalším opatrením je dočasné zníženie daňových sadzieb pre domácnosti. Opozícia tu navrhovala znížiť DPH na energetiku z 20 % na 5 %, čo by v podstate znamenalo, že by nemuselo dôjsť k nárastu, skoro žiadnemu dopadu na jednotlivé domácnosti. Samozrejme, toto plénum takéto návrhy neprijíma, ani ich neprijalo práve z dôvodu, že koaliční poslanci to nepodporili. Takéto opatrenia robí, páni a dámy, napríklad Česká republika, znižuje, odsúhlasila zníženie DPH z 21 % na 0 % v Českej republike. Španielsko znížilo DPH na elektrinu z 21 % na 10 % a dokonca znížilo spotrebnú daň z 5,1 % na 0,5 %. Takže toto sme opäť nevyužili a pán Sulík si ani nemusel dať veľkú námahu, aby musel veľa sa nad tým zamýšľať.
Takže poďme ďalej. Dočasné odklady platieb za energie. Niečo možno sa v tejto oblasti udeje, ale takisto nemám zatiaľ nejaké konkrétne návrhy. Ja, čo sa týka tej firmy, ktorá tu skrachovala, Energy Slovakia sa volala alebo tak nejak, Slovak Energy. Slovak Energy. Tak tu musím povedať jednu vec, že volalo mi veľa ľudí známych, ktorí sú zákazníkmi tejto spoločnosti, mnohí z nich sú odberateľmi aj elektriny, aj plynu. Musím povedať, že keď toto vypuklo, že táto firma v podstate sa zbavuje svojich zákazníkov, tak sa do tejto firmy bolo nemožné dovolať. Takisto distribučky nebrali skoro telefóny alebo boli tak zahltené, že nevedeli vybaviť tie dopyty tých ľudí jednotlivých, ktorí sa na to dopytovali, ale pána Sulíka sa chcem opýtať jednu vec. Ako napríklad pri, lebo napríklad pri elektrine, tam v podstate tí dodávatelia v poslednej inštancie zabezpečujú to, že automaticky prejdú tie zmluvy do ich portfólia. Ale čo sa týka plynu, tam napríklad mnohí klienti, ktorí sú staršieho dáta narodenia, absolútne nemusia ani tušiť, že akonáhle si neuzavrú novú zmluvu s náhradným dodávateľom, tak v prostriedku zimnej sezóny môžu zostať bez plynu. Tak som zvedavý, že ako toto zabezpečilo ministerstvo hospodárstva, aby sa takéto prípady nestali.
Upozorňujem na to dopredu. Ja nechcem, aby dôchodcovia, ľudia na Slovensku nie z vlastnej viny sa dostali do takýchto fatálnych problémov. A na Slovensku je ich okolo 300-tisíc takýchto domácností. V Českej republike podobná firma, myslím, že s tým istým majiteľom, tak tam tých klientov, ktorých oklamali, je asi 900-tisíc.
Dobre. Čiže poďme ďalej. Ochrana občanov pred odpojením zo siete. To je napríklad tá problematika, o ktorej sa práve bavíme. Tu nie je to niečo, čo by nejakým spôsobom ovplyvňovalo cenu energií, ale zabezpečí aspoň to, aby sa nedostali ľudia, nestali sa rukojemníkmi nejakých distribútorov, ktorí ich napríklad nebudú ochotní zobrať do svojej správy.
Priemysel nám krachuje. Mnohé firmy majú obrovské problémy a nie je to tak, že však sa to nejak vyvŕbi, však potom uvidíme. Teraz peniaze nemáme, nedáme a potom, keď tá firma skrachuje, tak jej pomôžem. Takto to proste nefunguje. Keď si zoberieme firmu napríklad Slovalco, tá vyrába elektrolýzou hliník. Je to jedna z najenergetickejších, najnáročnejších výrob, aj keď táto firma má na druhej strane najmodernejšiu technológiu a ak by sa stalo, že vypne výrobu, tak tie kade, ktorý sa to elektrolyticky vyrába, sú znehodnotené. To môžu proste vyhodiť a musia to kúpiť nanovo. Čiže to nie sú také procesy, ktoré sa dajú prerušiť a povedať si, že potom to doriešime.
Európska komisia navrhuje práve pomôcť priemyslu v súlade s pravidlami štátnej pomoci. Myslím si, že komisia je v tomto veľmi ústretová, nakoľko niektoré pravidlá sa nedajú za bežných okolností použiť, vidíme ochotu, aby napríklad sa mohli použiť práve tie emisné, teda výnosy z emisných povoleniek práve na pomoc priemyslu. Zatiaľ teda neviem o tom, že by na Slovensku takáto nejaká úľava bola, ale musím povedať, že envirofond, z ktorého, kde som sa teda dozvedel, že asi miliarda eur, neviem, či to je pravda, asi áno. Každý rok tam plynie 250 až možno 400 mil. eur, tak z týchto prostriedkov by bolo možné pomôcť týmto firmám, ale keď to pomôžete neskoro, tak už tým firmám nepomôžete. Akurát bude to mať obrovský dopad na zamestnanosť a na tých ľudí, ktorí sa v tých regiónoch nachádzajú.
Nakreslili ste si hospodársky rast, myslím, že na budúci rok okolo 3,7 %, 3,2 alebo 3,7 % a tento hospodársky rast sa nedá dosiahnuť tým, že nepomôžeme tým firmám a že ich v podstate zlikvidujeme. Duslo Šaľa vyrába AdBlue, ktoré dodáva do celej Európy, a ak ten podnik padne, tak neviem teda, tí, ktorí takéto palivo používajú alebo aditívum, ako budú jazdiť na tých svojich autách, tak to som teda zvedavý. Či budú tie čipy dávať preč alebo čo s tým budú robiť. Opäť veľký problém. Čiže Duslo Šaľa treba jednoznačne rokovať a toto je jedna z vecí opäť, ktorú ja vidím ako výtku pánu Sulíkovi, prečo ho tu dnes odvolávame.
Ďalej komisia odporúča dotácie na úsporné spotrebiče, solárne panely. Opäť je to jedna z možností, ale z týchto piatich opatrení ja za najúčinnejšie považujem práve tie energetické šeky. My sme to použili v minulosti ako vratky, vratky na energie a zníženie daňových sadzieb, ktoré by sa okamžite vedeli prejaviť v tom, že by znížili ten dopad na domácnosti. Prípadne by väčšinu z neho eliminovali. Pri envirofonde, samozrejme, treba zohľadniť aj to, že z envirofondu sa na druhej strane podporujú sa aj obce a mestá, čiže, samozrejme, je treba zvážiť, aká suma pôjde mestám, obciam, napríklad práve na vybudovanie, neviem, tých čističiek, na neviem na nejaké voda, kanalizácia, neviem, na čo všetko sa envirofond používa. Ale treba rokovať v tripartite tak, aby bolo jasné, čo sa ide diať, akým spôsobom sa chce pomáhať a tuto vidím, že sa tiež toho veľa nedeje. To som dneska počul, že pán Sulík, tak ako aj dnes odtiaľto utiekol, tak aj z tripartity. Všetko už povedal, čo chcel povedať. Ja to považujem za aroganciu absolútnu. Ako odvolávať ministra a neni tu nikto z vlády. Samotný minister nie je. Ja si tu pamätám odvolanie Jána Richtera aj Petra Pellegriniho aj kohokoľvek iného ministra, tí si tu poctivo odsedeli celý čas a toľko miery arogancie. Vidím, že vy už si fakt myslíte, že si môžte dovoliť robiť úplne všetko.
Ešte, aby som pánu Sulíkovi pripomenul; koľko mám času ešte? Deväť minút, dobre; aby som mu pripomenul napríklad, čo robia iné krajiny. Tak na rozdiel od pána Sulíka Litva ide odkladať svoj plán liberalizovať trh s elektrickou energiou a v podstate ostatné sú tu krajiny, ktoré idú zavádzať ďalšie opatrenia, a teda hlavne sú to krajiny ako Poľsko, Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Lotyšsko a Rumunsko. Čo robí Slovensko? Slovensko spí. Takže to sebavedomie, ktoré tu má pán Sulík a ktoré nám to všetko prezentoval ako všetci, ako je SMER na vine za všetko, čo sa deje na Slovensku, nie je to tak. Tu sa vyhovára jeden člen vlády na druhého. Matovič tvrdí - nemám peniaze, Sulík potom tvrdí, že Sulík si nič nepýtal. Na druhej strane Sulík povie, že nedá mi minister financií. Z envirofondu mi nedá minister životného prostredia, tak ja sa pýtam, ako táto vláda dokáže fungovať a ako dokáže doručovať výsledky pre ľudí na Slovensku. Ľudí totiž nezaujímajú vaše hádky. Zaujíma ich, aká bude životná úroveň, ako sa im na budúci rok bude žiť. To znamená, či lepšie, alebo horšie. Viete, ja mám pocit, že keby SMER - sociálna demokracia nezvolalo kedysi tú prvú schôdzu, ktorou sme chceli upozorniť práve nielen na rast cien energií, ale aj rast cien potravín a ostatných, napríklad na to, že sa ide skupovať pôda na Slovensku, tak mám pocit, ako keby že spíme, že sa vôbec nezobudíme z tej letargie, ale dnes už, keď už to rieši aj Európska komisia, ten problém má každá jedná krajina. A každá jedná krajina to rieši, tak na Slovensku sa nerieši nič a to je dôvod, prečo chceme odvolávať Richarda Sulíka.
Pán Kazda, tu minule som počúval rozpravu, keď sme sa bavili o energiách, tak rozprával o tom, jak si všetci majú utiahnuť opasky. Len ja sa pýtam, ako si utiahne opasok ten dôchodca, ktorému ide zvýšiť o 1,3 % a zdražie mu potraviny, zdražie mu potraviny o 10 - 15 %. Potom prídete, že treba zaplatiť viac za elektriku, plyn a podobne a tomu človeku skutočne nezostane na život absolútne nič. Nemáme tu blahobyt, nedoručili ste ho, ako ste hovorili, jak sa nám bude super dariť.
Ja sa musím pozastaviť ešte pri rozpočte, lebo, viete, na jednej strane ja chcem byť fér, nechcem len hovoriť o tom, ako treba niekomu dať, ale aj odkiaľ na to zobrať. A keď si pozreme, že výdavky štátneho rozpočtu na budúci rok vo verejnej správe nám stúpajú zo 40 mld. na 49,4 mld., to je o 9,4 mld. viac, ako bolo v roku 2019. To je tá vláda, tá zlá vláda, o ktorej ste hovorili. A zoberem si, že dávate na budúci rok na COVID 0,7 mld. a 1,3 mld. z plánu obnovy, tak summa summarum mi z toho vyjde, že dávate, vy míňate navyše 7,4 mld. eur.
Na druhej strane vám stúpajú príjmy, keď si zobereme príjmovú stránku rozpočtu, tak vám pritečie o 5,2 mld. navyše a vy vygenerujete 5-percentný deficit a tvárite sa, akí ste úžasní, že vy ste o polovicu, že znižujete deficit. Neni to o polovicu, ten v tomto roku máte okolo 8 %, to, čo ste si nakreslili v bývalom rozpočte, vy ste ešte nemali jeden rozpočet, ktorý by ste nenovelizovali. Všade ste si v priebehu roka prihodili, raz, neviem, 3,8 mld., inokedy, neviem, už si to ani nepamätám, koľko miliárd, ale vy s tými miliardami narábate, ako keby to boli fazuľky.
Čiže tieto obrovské výdavky a nadpríjmy, teda príjmy, ktoré máte navyše, viete oveľa efektívnejšie použiť práve na tú pomoc ľuďom. Čiže vy, keď tu pán Matovič rozpráva o tom, že nemá peniaze, toľko peňazí nemala žiadna vláda a toľko peňazí neminula žiadna vláda. Keď hovoríte o tom, že v minulosti sa veľa míňalo, a preto sa veľa rozkradlo, tak vy musíte kradnúť x-násobne. Lebo 9,4 mld. navyše minúť, tak to chce teda guráž. A niekto tu rozpráva plné reči o efektivite, o tom, ako každé euro obracia trikrát, štyrikrát v ruke, tak to sa ja musím len smiať, lebo potom nevie ten človek, o čom, o čom hovorí. Čiže toto sa týka, toto sa týka samotných.
Potom ďalej zdroje, samozrejme, sme hovorili o bankovom odvode. Keď si pozrete výsledky bánk tohto roku, najviac sa tuším bankám za posledné desaťročie darilo v roku 2016. Mali vyše 900 mil. zisku hrubého, tak vám poviem, že tento rok možno tie banky opäť tromfnú tento rekord, ktorý tu bol v roku 2016. A ideme sa tu tváriť, že bankám, na banky sa nesahá, lebo tie majú, lebo tie sú kostrou slovenskej ekonomiky. To nespochybňujem, ale tá kostra slovenskej ekonomiky mávala zisky niekde okolo pol miliardy, čo považujem za veľmi luxusné. A tento rok hrubý zisk bánk môže dosiahnuť až 1 miliardu eur. Takže ja som zvedavý, ako vy si chcete ospravedlniť to, že vy ste im odpustili bankový odvod, vy ste im dali 232 mil. eur, ktoré ste im odpustili, ktoré mali odviesť do fondu na ochranu vkladov za rok 2019. Toto bolo to vaše úžasné memorandum - dohoda s bankami.
Povedali ste, že banky dajú miliardu do ekonomiky, ale banky predsa požičiavajú miliardy na úveroch a tie banky na nich zarábajú. Keby ste povedali, že banky tu idú urobiť nejaký veľký mega projekt, ktorý si ony odfinancujú, tak poviem dobre. Ale toto sú také bludy, také lacné triky na svojich voličov, že ja normálne žasnem. Banky sa kľudne môžu podieľať na tej celkovej situácii a nielen na covide, ale aj na tom, akým spôsobom idú byť zaťažené domácnosti na Slovensku.
Čiže na konci dňa ešte musím povedať, že treba, a to vyzývam aj Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, nech sa nezaoberá furt len tým, že tu mohol SMER, ktorý dosiahol historicky najnižší deficit, najnižšie deficity, znižoval šesť rokov dlh, kde sme teda mali, nominálne mzdy tu rástli historicky najviac za posledné obdobie o 7,8 %, v reálnom vydaní 5 %, tak aby stále do nás niekto kopal a hovoril o tom, ako sme my mali pripraviť pre túto vládu navyše 10 mld. My sme robili sociálne opatrenia, vy ste dali dneska na platy veľkú nulu, nedávate ani hasičom, ani vojakom, ani policajtom, ani verejnej správe. Čo sa týka zdravotníkov, tak tých ste oklamali. Ja si pamätám, ako ste tu všetci tlieskali pred Národnou radou, áno, ďakujeme všetci zdravotníci, že ste nám pomohli, takto ste im tlieskali. (Rečník slabo zatlieskal.)
A dneska im dávate iba to, na čo majú zákonný nárok, to znamená, platový automat. Minister financií povie, že ideme s pánom Lengvarským robiť analýzu toho, koľko kde zarábajú v okolitých krajinách. No tak tá analýza už mala byť dávno urobená a mala byť suma v rozpočte na budúce roky, aby sa týmto ľuďom nejak pridalo, aby nám neutiekli. Vy namiesto toho urobíte reformu zdravotníctva spôsobom, že tí ľudia budú musieť ešte ďalej cestovať jak dneska, tak sa vám na to všetci vykašlú, hodia vám tie plášte a odídu do toho zahraničia. Lebo tam tie platy majú oveľa vyššie, lebo náš pán minister netuší, koľko sú tie platy.
Ešte venujem možno pánu Sulíkovi zopár sekúnd, no už asi mu nevenujem, ale dobre. Takže nabudúce kauzy pána Sulíka, myslím si, že kolegovia sa k tomu budú vyjadrovať a všetky tie dôvody, čo som uviedol, sú minimálne na to, aby pán Sulík opustil svoje ministerské kreslo.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 11:49 - 11:50 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Pán minister, ja len toľkoto k tomu všetkému v nadväznosti na slová našeho pána predsedu. Vy máte úplne prirodzené problémy s opozíciou v parlamente. Ale máte úplne neprirodzené problémy s vašou koalíciou. Úplne neprirodzené problémy, keď jednoducho tieto veci vy neriešite a dôsledok toho nesie celá spoločnosť. Ja nebudem hovoriť o tom, ako vás Matovič nakriakol z toho, a teda jeho pážatá, samozrejme, nakriakol z toho, že ste zodpovedný za obete, za slovenské obede covidu. Toto je váš nepriateľ, pán minister. SMER je iba váš tvrdý politický oponent.
No a tak trochu nadľahčene, viete, ja som na vašu energetickú krízu pripravený, pán minister, zobral som si okuliare, ktoré majú vlastný zdroj. Všimnite si, svietim si sám, no a držím sa hesla - zasvieť si sám, keď ti Sulík nezasvieti. (Smiech v sále.)
Skryt prepis