Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.11.2021 o 17:32 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2021 11:28 - 11:30 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, budem mať ambíciu reagovať na pána predrečníka.
Pán poslanec Linhart, súhlasím s vaším názorom, že ide o pomerne vážny problém, pred ktorým si nemôžeme zatvárať oči, a som veľmi rád, že pán poslanec Šimko prichádza s návrhom, ako sa dá pomôcť starostom, primátorom a v neposlednom rade mnohým ľuďom, pretože vy ste trošku síce zjednodušene, ale povedali ste, že kto hlasuje proti tomuto zákonu, tak hlasuje proti ľuďom. V konečnom dôsledku dá sa s tým súhlasiť, pretože môžu byť postihnuté mnohé rodiny, ktoré hľadajú, ako sa povie, strechu nad hlavou.
Čo sa týka však vašej prvej časti vystúpenia, to mi nebolo také sympatické, pretože ja nemám rád, keď sa hovorí o niekom, kto sa nemôže brániť. Viackrát ste dosť tvrdo zaútočili na primátora Nových Zámkov, ktorého poznám a s ktorým sme kolegovia v zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja. Hneď poviem, že častokrát máme iné názory, iné postoje, ale napriek tomu sa rešpektujeme a v dnešnej dobe, kedy je tak ľahké človeka obviniť, častokrát aj neopodstatnene, môžeme mu s tým zničiť kariéru, politickú kariéru aj pracovnú kariéru, tak treba naozaj rešpektovať tú prezumpciu neviny a netreba bezhlavo útočiť na človeka, ktorý tu navyše nie je a nemôže sa brániť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 17:42 - 17:43 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne aj za tieto slová, pán podpredseda. Je to absolútne tuná, si myslím, že všeobecný súhlas a myslím, že 99 % tohto parlamentu s tým musí súhlasiť, preto lebo je to jedna neokrôchaná drzosť, hlúposť, primitivizmus, namyslenosť, proste blbosť jak rampa a tuposť a primitivizmus. A hovorím ešte raz a hovorím to úplne dôsledne, aby si to každý zapamätal, aj vy, pán poslanec, k pani Záborskej sa tuná nebude chovať nikto neslušne! Aj ja s ňou môžem súhlasiť, ale nemusím súhlasiť, ale v živote by som si nedovolil to, čo ste si dovolili vy! Je to jedno chrapúnstvo od vás a mali by ste sa jej ospravedlniť! A to, čo hovoril pán poslanec Blanár, absolútne s ním súhlasím a poprosím pána predsedu, aby v takomto prípade zvolal grémium a to jednoducho rozhodne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 17:32 - 17:33 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán poslanec, iste ste si všimli, akú búrlivú pozornosť vyvolalo vaše vystúpenie. Samozrejme, to nie je dobré, ale je to len z toho dôvodu, že už tretí deň sa tuná zbytočne o čomsi bavíme. A som o tom presvedčený, že každý v tejto sále vie a je rozhodnutý, ako bude hlasovať. O tom som presvedčený, či budeme hlasovať zajtra, alebo či by sme hlasovali pred dvomi dňami. To je jedna vec.
Jediné čo som si tuná všimol, skutočne sa nejak maximálne zvýšil počet mužov, ktorí predstierajú tehotenstvo. Už som to raz povedal a takisto mi to lezie na nervy, lebo je to hrôza. Keby záležalo na mne a dalo by sa, asi by som o tomto všetkom nechal rozhodovať ženy v samostatnom referende. Preto, lebo toto skutočne je hrôza niektoré tuná príspevky počúvať.
No a asi posledná poznámka. Tak ako v celej spoločnosti rezonuje dopyt po lekároch, po sestrách, no ja myslím, že len v tejto sále je okolo sto lekárov a možno aj gynekológov. Proste už sa konečne spamätajme a netrepme o veciach, ktorým nerozumieme! Toto sú vedecké záležitosti a tuná v tomto parlamente o tom skutočne má málokto nárok o tom hovoriť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 16:39 - 16:41 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Viete, ja som v prvom čítaní zahlasovala za, lebo som očakávala, že naozaj prejdú tie dobré veci pre ženy, pre slobodné matky a vlastne ten zákon bude nejakým spôsobom, tí rozumní ľudia, ktorí tu sedia, sa dohodnú. Ale nie tuná v pléne.
Vážení, ja sa teraz pýtam spravodajcu, lebo sa ma pán Šefčík pýtal, že čo sa pýtam. Že koľko je pozmeňovákov? Tak doposiaľ 19 a pozmeňuje sa asi 100 bodov. Preboha, kto normálny za toto vie hlasovať, mi povedzte. Sto bodov meníte, hádate sa tu medzi sebou celá koalícia, mne pripadá, že každý, kto už videl tehotnú ženu na chodníku, dáva pozmeňovací návrh a každý vie o tehotenstve všetko. No povedzte mi ako my, ktorí nie sme v žiadnom marketingu a v ničom zainteresovaní, normálne ako žena, no mám za toto hlasovať? No vôbec nemám chuť za nič hlasovať.
Preboha, zoberte ten zákon, dohodnite sa kdesi za dverami a nie tu traumatizujete celú spoločnosť. Hádajú sa tu ženy, hádajú sa tu matky a proste traumatizujete všetkých miesto toho, aby ste sa dohodli. Navzájom sa tu napádate, navzájom sa tu okydávate, no skutočne to nie je pomoc tehotným matkám, takto som si to vôbec nepredstavovala, keby som bola vedela, že takéto niečo bude v parlamente, že sto bodov sa bude meniť, že sa tu budete predbiehať jedni pred druhými, budete si tu nadávať, ako som počula pred tým, do všelijakých zrúd a kade čoho, tak nehnevajte sa, nikdy by som v prvom čítaní nezahlasovala. Nie preto, že nechcem tým ženám pomôcť, ale preto, že taká partia ľudí, ktorá sa tu teraz zišla vo vláde, to je niečo neskutočné. Ľudia sú nešťastní z covidu, sú chorí zo všetkého možného a vy ich tu ešte traumatizujete, ešte aj tie matky a tie stresy. Sto bodov meníte v 19 pozmeňovákoch, to ešte nie je koniec. Nehanbíte sa?! Tak sa choďte dohodnúť, prosím vás, dajte to dole, stiahnite to!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.11.2021 11:12 - 11:13 hod.

Vaľová Jana
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 10:50 - 10:51 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja vám teda neďakujem za vaše vystúpenie. Ja ani nechcem teraz vravieť, na ktorej strane by som bol z hľadiska zákona, ale nehnevajte sa na mňa, pán kolega, ja tomu nerozumiem, prečo tak príkro, drzo, arogantne vystupujete. Koho? Ak chcete niekoho presvedčiť, tak ho presviedčajte, ale prečo takýto tón? Ako si to vôbec dovoľujete? To je proste tak drzé a tak chrapúnske voči kolegom, ktorí tu sedia, že to je neuveriteľné pre mňa. Prosím vás pekne, ak chcete mať nejakú budúcnosť, akúkoľvek, ako politik, ako človek, odborník alebo ako človek vôbec, tak troška kroťte svoj, neviem, či povedať temperament alebo čítajte viac kníh, alebo ja neviem, čo vám mám viac poradiť, ale prosím vás, niečo s tým urobte. To je naozaj neuveriteľné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 10:46 - 10:48 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Cmorej, tak ja vám poviem, s niektorými pozmeňovákmi súhlasím. Určite súhlasím s tým, aby život dieťaťa nebol nadradený nad život ženy, pretože o tom hovorí aj Ústavný súd Slovenskej republiky a jednoducho žena-matka, ktorá má ešte doma ďalšie deti, tak určite je pre túto rodinu potrebná a malo by to byť, malo to byť, mali by mať rovnaké práva aj matka, aj dieťa.
S čím nesúhlasím, je, že 15-ročné deti, pretože som matka a viem, čo je to dieťa, mám dve deti. Neviem, či vy máte, pán Cmorej, deti. Ak máte, tak mi to povedzte. (Reakcia z pléna.) Som rada, ale určite nie 15-ročné. Ako 15-ročné deti môžu sami rozhodovať o tom, či pôjdu na potrat, alebo nepôjdu bez súhlasu rodiča. Viete, čo je to puberta? Pubertu lekári klasifikujú, neviem, akých ste tam mali lekárov gynekológov, že je od 10 do 18 rokov. Ak sa to zmenilo, tak ma vyveďte z omylu, kedy je emočná instabilita, kedy ľudský organizmus rastie rýchlosťou sto percent a podobne. Čiže s tým nesúhlasím.
A, pán Stančík, dovolila, či, pán Cmorej, prepáčte, dovolila by som si povedať, skúste svoje deti učiť vychovávať slušne, pretože to, čo ste tu predviedli, viete, že bude sa pani zodpovedať, pani kolegyňa poslankyňa, ak nezahlasuje a všelijaké tie monštrá, všetko, čo používate, nepoužil ste to, ste to citovali, všetky tie slová ste priniesli liberáli a OĽANO do parlamentu. A potom sa sťažujete aj na výboroch, ako strašne vám ľudia ubližujú na Facebooku, aké strašné slová používajú, čo všetko voči vám robia. Viete, ak sme to povýšili do parlamentu, tak bežný človek si berie, že to je úplne bežná vec a môže to bežne používať. Takže ja by som poprosila možno aj trošku úcty, aby sme sa zároveň nevyhrážali kolega kolegovi, že ako musí hlasovať, prečo musí hlasovať proste, aké má kto svedomie. Ja si myslím, že každý tuná koná podľa najlepšieho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2021 11:37 - 11:39 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nestačím sa diviť, že čo sa vlastne deje. Inak, pani poslankyňa, ten vecný tón, ktorým ste vystúpili, je dosť vzácny posledné dni v tomto pléne. Som rád, že ste tak vystúpili. Ale ak ste položili otázku, že prečo je tu toľko rozporov, prečo je tu toľko nezhody v mnohých veciach, no tá prvá je, že príspevok pána ministra Budaja do celého tohto úsilia, ktoré tu je, bolo jediné. Prišiel sem, ponadával opozícii do chrapúňov a ja neviem, čo do všetkého možného, čo teda si asi pravdepodobne máloktorý minister v celej Európskej únii dovolí v pléne parlamentu, ale to je Jano Budaj. Ja som inak bol s ním v jednom koaličnom klube v roku 1998 - 2002.
Ak by sme nebrali do úvahy tú politizáciu, ktorá tu je, a išli by sme len na podstatu problému, tak musíme povedať, že preto je to poslanecký návrh, aby nemohol byť posudzovaný v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Pretože to, čo pán poslanec Šíbl povedal, že to bolo v pripomienkovom konaní, to je veľké klamstvo, pretože v tom možno bolo, boli tie dve strany pôvodného návrhu, ale vôbec nie ten dvoj alebo trojhodinový pozmeňujúci návrh, ktorý rieši všetky tie veci, ktoré tu mnohým prekážajú. A to je aj asi problém vášho koaličného sporu, že to ako koalícia neviete posúdiť. A ten hnev netreba obracať na nás.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2021 15:35 - 15:37 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, tiež som si, budem reagovať na to, čo ste uviedli, že v encyklike Laudato si sú aj iné formulácie, tak som tiež so záujmom si prebehol, pretože je to 150 strán, 152-stranová encyklika, že o čo vlastne ide, a predpokladal som, priznám sa, že som ju doteraz nečítal, uvažoval som nad tým, že pravdepodobne pôjde o encykliku, ktorá sa výsostne dotýka ochrany životného prostredia.
A zistil som, že táto encyklika sa zaoberá len čiastočne týmito otázkami, pretože jej hlavným zámerom je sociálna situácia vo svete vo vzťahu k prostrediu, v ktorom sa žije. A presne ste vy dali ten citát, ktorý hovorí, že táto encyklika je zameraná na ľudí, na ich postavenie, na tie nerovnosti, ktoré sa vytvárajú aj klimatickými zmenami, ale aj vôbec všetkým, čo sa okolo nich deje. A táto encyklika určite nebola písaná na základe toho, že by aj Svätý Otec hľadal počin v tom, ako vyzerá Slovensko. Tu sú postavené veci úplne inak, pretože tá chudoba je najmä v Južnej Amerike, v Afrike a v iných štátoch, a na tomto sú postavené veci.
A hľadať tam nejakú, nejakú súvislosť so Slovenskom v tejto encyklike a len v tejto oblasti, ktorú ste vy povedali, je postavená len na tom, že argumentácia vždy charakterizuje záujem. A ten záujem podľa môjho názoru nie je čistý ani vo vzťahu k tejto encyklike.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.11.2021 9:02 - 9:05 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Veľmi stručne, ak dovolíte.
Ak sme skonštatovali po mimoriadnom sociálnom výbore, že pán minister nepresvedčil minimálne opozičných poslancov a z toho titulu sme volili cestu vyslovenia nedôvery tu v pléne Národnej rady, môžem aj po tomto pokuse skonštatovať, že pán minister nepresvedčil. Nepresvedčil preto, že politická zodpovednosť vyplývajúca, by som povedal, z riešenia prvej pomoci, a to hlavne tej kauzy nešťastnej Okresného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Pezinku, má jednoznačne všetky princípy pre to, aby vyvodil aj svoju osobnú politickú zodpovednosť.
Tá prvá pomoc celkove je, je veľmi potrebná. Je to vlastne jediný prvok systémový, ktorý rieši aj zamestnávateľov, aj zamestnancov z hľadiska zachovania zamestnanosti, z hľadiska kompenzácie jednotlivých firiem, ale, ale to nešťastné nastavenie, na základe ktorého bolo potrebné robiť ďalšie úpravy, to znamená, že prvá pomoc plus, prvá pomoc dvakrát plus, čo ja vítam, lebo to je navyšovanie tých prostriedkov, si za ten rok a pol možno žiadala urobiť aj isté úpravy alebo konkretizáciu aj z hľadiska systému kontroly. Ten systém kontroly ukázal aj v tomto prípade, že má svoje veľké diery a je potrebné aj v tejto chvíli, lebo tá pomoc nekončí, sa nad tým veľmi vážne zamyslieť a, a riešiť jednoducho tento problém.
Nepôsobí dobre ani tá posledná kauza alebo problém z hľadiska nevyplatenia všetkých prostriedkov vzhľadom na to, že niekto v tej štátnej správe, konkrétne z rezortu, zle vyrátal nejaký vzorec na vyplácanie týchto kompenzácií, namiesto 100 % 80 %, čo znamená, že namiesto 1 100 maxima dostávali ľudia 880, čo je nejakých 220 eur rozdiel. Treba povedať, že podľa vyjadrenia pána ministra je to takmer 5 000 zamestnávateľov. To znamená, že veľké množstvo, ktoré síce sa bude teraz doplácať, pretože rezort povedal, že sa stala chyba. No len aj to je do istej miery výsledkom toho, že takéto chyby by sa stávať nemali. Pretože to nie je otázka jedného zamestnanca, po ňom bolo potrebné, aby sa isté veci kontrolovali. To je tak vážna vec, ktorá zasahuje v podstate celé Slovensko, že by sa to stávať nemalo. Aj to len dokresľuje, že prvá pomoc je dobrá, je dôležitá, je potrebná, ale z hľadiska logistiky a manažovania má svoje veľmi veľké úskalia a jednoducho problémy.
Preto si myslím, že tá politická zodpovednosť, ktorú žiadam, je namieste a mala by byť v tomto prípade aj vyvodená.
Ďakujem.
Skryt prepis