Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.11.2021 o 11:27 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.11.2021 14:13 - 14:14 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne.
Navrhujem zaradiť ako bod č. 59 do programu návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky pána Tarabu na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky, ide o tlač 529.
Pán predseda, dlhodobo sme traumatizovaní rôznymi vyjadreniami na adresu, či dôjde, alebo nedôjde k novelizácii ústavy v súlade s nálezom Ústavného súdu, ktorý požaduje, aby priamo expressis verbis v ústave bolo zakotvené, že skrátenie volebného obdobia Národnej rady je možné na základe výsledka referenda alebo prijatia ústavného zákona. Preto navrhujem, aby sme o tomto návrhu poslaneckom rokovali na tejto schôdzi Národnej rady už ako uvedený bod č. 59.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2021 11:42 - 11:44 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Pán poslanec Stančík, váš prejav hodnotím ako kultivovaný, ba priam štátnický, ale, žiaľ, je len málo pasáží, s ktorými môžem súhlasiť.
Navyše sa veľmi musím ohradiť voči vášmu obvineniu na adresu nás opozičných politikov, pretože ich pokladám za zavádzajúce.
Povedzte mi, v čom je moja vina, keď na otázku o očkovaní odpoviem ľuďom, že je na vás, či sa rozhodnete dobrovoľne sa zaočkovať, alebo sa nerozhodnete? Ja nie som lekár, ja som politik. V živote by som si to nedovolil.
Nie je pravda ani to, že neprichádzame s riešeniami, len vy ich nechcete počuť, a ak ich počujete, tak ich veľmi rýchlo odmietate. Vaše riešenia sú, žiaľ, také, ktoré rozdeľujú spoločnosť, a to stále viac a viac, a to práve spôsobuje nervozitu a, žiaľ, aj nárast agresivity v spoločnosti. A je neprípustné podľa mňa, že pred pár mesiacmi sme si pripomenuli 80. výročie prijatia Židovského kódexu. A my robíme opäť tú istú chybu a rozdeľujeme ľudí na dve kategórie – na očkovaných a neočkovaných.
Ja súhlasím s tým, že kto je zaočkovaný a dostane COVID, tak bude mať miernejšie príznaky a mal by to zvládnuť oveľa ľahšie. Ale na druhej strane vy očkovaní takisto môžete byť nositeľmi a šíriteľmi tejto pandémie. Prečo to nikto nechce priznať?
Takže, pán poslanec, žiaľ, nemali ste rovnaký meter vo vládnej koalícii ani na vakcíny a zo Sputniku ste urobili hybridnú vojnu a potom sa čudujete, že ľudia sa húfne nedali zaočkovať. Takže vaše vystúpenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 15:18 - 15:20 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán kolega. Je mi ľúto, že hodina otázok bola iba polhodiny, ale aspoň faktickou, že som nevystúpila, ale aspoň faktickou. Povedal ste základnú pravdu, hovorme ľuďom pravdu, a v tejto snemovni nechcú počuť pravdu, oni nechcú diskusiu a keď začnete diskusiu, tak vás začnú urážať, začnú z vás robiť neviem čo a potom sa v kuloároch sťažujú, ako aj moja kolegyňa, ktorá bola dneska osobná, nebudem menovať, nechcem do toho zájsť, ako im ľudia ubližujú.
Presne ste spomenuli Nemecko, ja som to už ráno spomínala, a preto som povedala príbeh na futbalistov z Bayern Mníchov, lebo to sledoval celý svet a mám podklady komplet, všetko zdokumentované a ešte k tomu vystúpim, kde sa futbalisti medzi sebou ponakazovali a mali teda zlé testy, čo je úplne normálne, že Nemci hovoria, že očkovaní sa navzájom nakazia a nakazia ešte aj zdravých. Takže tam žiadajú lekári, žiadajú tam pracovníci gastra a všetko, aby sa testovali všetci, aby sa nákaza neprenášala z človeka na človeka.
Čiže nám ide o čo? Aby sme mali ľudí len očkovaných, ale aby... nech pozomierajú? Nám ide o to predsa, aby sa tá nákaza nešírila alebo ja neviem, o čo ide vám. A keď už máme poznatky z iných krajín, ako je Nemecko, ako sú iné štáty, tak, preboha, nechytajme mačku za chvost, ale poďme tými krokmi, ktoré už sú odskúšané.
A ďalej máte pravdu, že ako my tu máme hlasovať, keď pri každej, každá, čo tu ide reforma, školstvo, sa stretnú oni až vtedy s odbornou verejnosťou, keď už je štrajk. Stretnú sa až vtedy s lesníkmi, keď už je tu štrajk, stretnú sa až vtedy, keď je tu štrajk. Však my sme aj pol roka kedysi rokovali s tripartitou. Ja som ešte nepočula, čo vám, či vám vôbec toto slovo hovorí niečo.
A spomínate tu, že Ficove hodinky, keď hovoríme o sociálnom dialógu. Preboha živého, prosím vás pekne, fakt tým ľuďom hovorte pravdu, lebo napätie v štáte je obrovské a medzi ľuďmi, obrovské napätie a vy to musíte cítiť, choďte medzi ľudí!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:40 - 11:42 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Prvá veta. Škoda, že bola pokazená táto konštruktívna debata na základe toho konštruktívneho príspevku pána poslanca Fica. Aj vami, pán podpredseda. Nebolo to treba spraviť takýmto spôsobom, ale dobre, hovorím ešte raz, škoda.
Problémom celého očkovania podľa môjho názoru je vzťah k očkovaniu obyvateľov tejto krajiny slovenskej, je, dámy a páni, vzťah k tejto koalícii a tá jednoducho obrovská nedôvera aj s tými kauzami a so všetkým. Proste toto je vaša vizitka. Vzťah k očkovaniu je vzťah ku vašej koalícii a vzťah k vláde. Vzťah k Matovičovi, vzťah k Hegerovi, vzťah k takým ľuďom, ktorí si osobujú rečniť namiesto odborníkov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú.
Tuná tejto problematike rozumie len minister zdravotníctva. On je lekár, on môže povedať áno - nie a to my môžeme rešpektovať alebo nerešpektovať podľa toho, aké penzum vedomostí o tejto problematike máme. Ale tuná niektorí sa pasujú do role skutočne odborníkov na COVID, odborníkov na všetko, kadejaké dievčatá, ktoré so zdravotníctvom nemajú nič spoločného, boli možno na operačke sa pozerať tri mesiace. A títo ľudia udávajú tón celej tejto debate o COVID-e.
Prosím vás pekne, politici by sa čím skôr mali stiahnuť z tých odborných debát, to nemá zmysel. Nemôže predsa byť odborná debata a na to vystúpiť niekto, kto má 10-percentnú dôveru, a povedať, že choďte sa zaočkovať. Len on má 90-percentnú nedôveru, preto je to o tom celé takéto, to je bláznovstvo, čo robíte.
A tá podaná ruka, ktorá bola v tejto chvíli predsedom Ficom tuná povedaná celému parlamentu, zoberte to už konečne vážne a rozmýšľajte inak ako tupo politicky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:38 - 11:40 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán pred... pán Fico rozprával o tom, že Ústavný súd dá neskoro rozhodnutie, aj tom, že vyhlášky, ktoré boli prijaté, neboli, neboli, je teda zák... zákonné. Samozrejme, aj ľudia, keď budú mať problémy a tak ďalej, aj pri tom Ústavnom súde sa všetci spoliehali, že tie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ľudia nebudú mať peniaze na to, aby sa súdili. Tí pendleri a tí všetci, ktorým ste robili zo života peklo, keď išli cez hranice, koľko peňazí ich to stálo, samozrejme, vy poviete, že prepáčte, to je najlepšie - však prepáčte. Zmizne 24 mil., z úradu práce sa pošle schránkovým firmám - prepáčte. Ochorejú ľudia, majú problémy nejaké teda aj po očkovaní, alebo... - prepáčte, však všetko je, jednoducho sa stačí povedať dneska, že prepáčte, tejto koalícii a kričať na opozíciu.
Samozrejme, veci sa prijímajú dialógom. Ja si pamätám, keď sme my boli pri vláde, tak aj pol roka sa prijal... sa menil Zákonník práce, sa o tom diskutovalo dopredu so všetkými sociálnymi partnerami. Vy teraz nemáte ani ten chochmes zavolať zamestnávateľom, ktorým na plecia dávate všetky tieto peniaze.
A jasne že vám neveríme, však ste sa tu bili pri prvom očkovacom zákone, tam boli dole tlačovky, všetci, že bude 5 euro stáť test. Dneska máte súkromné MOM-ky - a to ešte tiež spomeniem - 15-20 euro len také fukoty a ešte ani papier nechcú dať, ani potvrdenie tým ľuďom. Však z tých ľudí robíte bláznov, však si pozrite, čo vám píšu tí ľudia, ten bežný národ.
A, pán predseda, prepáčte, ale keď komentujete veci, tak si dajte zistiť, kto má protilátky, kto nemá protilátky. Toto by ste mali mať už overené v Národnej rade u poslancov a nerobiť tu šaškáreň a vyhadzovať ľudí vonku, aby nemohli reagovať. A, samozrejme, len opozíciu. Takže aj toto patrí k tomu, keď takí ste, proste dodržiavate zákon, tak si to dajte zistiť, dajte si to vypýtať od klubov, či má niekto protilátky, nemá, alebo čo má, a aby tu bol aj nejaký poriadok, a nie potom povedia kolegyne, že my tu robíme bordel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:31 - 11:33 hod.

Takáč Richard
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:29 - 11:31 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, pán poslanec Fico, mám po tomto taký, nejakú predstavu, že tu má niekto záujem, resp. potvrdil, že sa viacerí kolegovia z koaličných radov boja aj vlastných tieňov, ale tu v tejto miestnosti nás, priatelia, umlčať nemôžete.
Teraz k veci. Pán predseda Fico hovoril o sociálnom dialógu, ktorý bol v tomto prípade vynechaný. Dovolím si povedať, že mám s tým dlhoročné skúsenosti. Chcel by som v tomto prípade, prípade zareagovať, niektoré veci možno veci ozrejmiť. Viete, sociálny dialóg je o hľadaní kompromisov. Je to ťažké, je to náročné, je to zložité, lebo sociálni partneri niekoho reprezentujú a celkom prirodzene v tom sociálnom dialógu majú záujem tých svojich členov obhajovať. V sociálnom dialógu nemôže byť víťazov a porazených. To je tá najdôležitejšia vec a to je ťažké dosiahnuť.
Len teraz mám taký dojem aj podľa vyjadrenia tých sociálnych partnerov, že sú všetci porazení, aj zamestnávatelia, aj zamestnanci. A čuduj sa svete, to je pre mňa prekvapujúce, vy ste porazili aj predsedu Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky pána ministra Krajniaka. Včera na vláde mu bola vlastne vyslovená nedôvera, to, čo sme nedosiahli my tu v parlamente, dosiahla vláda voči svojmu členovi. Potvrdzujú to aj jednotlivé vyjadrenia, ktoré včera bežali z vlády, vyšiel vonka jeden minister, hovorí: súhlasím, druhý: nesúhlasím, práve v týchto dôležitých veciach, ktoré sa týkajú Zákonníka práce a zákona o sociálnom poistení. Toto je možno výsledok, a preto sa netreba čudovať, že nie ste schopní hľadať konsenzus, nie ste schopní sociálneho dialógu, postaviť sa a hľadať nejaký ten rozumný kompromis s tak dôležitými ľuďmi, lebo tvorcovia týchto dvoch zákonov, ale v úvodzovkách aj konzument... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:27 - 11:29 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vidím, že v tejto sále sa veľmi ťažko počúva pravda, že ťažko sa počúva to, čo by tu bolo treba robiť. Ja chcem poďakovať Robertovi Ficovi za to, čo povedal.
Tento chaos, čo sa tu deje na Slovensku, ste spôsobili a tento zákon je opäť pamflet. Ja sa opýtam pána ministra, § 29 priestupky na úseku zdravotníctva. Priestupku sa dopustí ten,
a) ktorý sa nepodrobí povinnému vyšetreniu alebo liečeniu. Čo toto je za priestupok? Toto je príprava na čo? Na povinné očkovanie alebo na čo?! Kto sa nedá povinne zaočkovať, bude potom trestaný?!
Tento zákon je bianco šek pre túto vládu, chcem na to upozorniť. Najprv povie... najprv si ho prijmete a potom poviete tým zamestnávateľom, že viete čo, my vám nedáme nič alebo vám dáme 5 euro na tie vaše na tie vaše, na tie vaše testovačky. Prečo ste to neodkomunikovali s tými zamestnávateľmi? Jak oni majú vedieť, že, že do čoho nás ženiete? Ja sa pýtam, ako môžem ja zahlasovať za tento zákon, keď ja neviem, aké podmienky vy nastavíte v nejakých vašich rozhodnutiach ďalších. Kto tu môže s pokojným vedomím a svedomím za toto hlasovať? Myslím si, že nikto.
A ja sa pýtam, ja som na to upozorňoval, ak vy donútite pekárov, aby pri minimálnych mzdách alebo tých nízkych mzdách, ktoré platia tým ľuďom, zaplatili 150-200 euro za každého pri testovaní, tak sa vám na to vykašlú a nebudeme mať chleba. A vy namiesto toho, aby ste riešili zvyšovanie miezd, tak vy zvyšujete ešte cenu ešte aj tých, ešte aj toho chleba a tých rohlíkov. Toto je výsledok tohoto celého zákona. Absolútny amaterizmus a neschopnosť!
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:10 - 11:10 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán podpredseda, opakovane aj vám som už hovoril pri viacerých vystúpeniach a vy to veľmi dobre viete, z akého dôvodu mám tento štít. Tak prosím, rešpektujte moje vysvetlenie, ktoré som dal vám aj všetkým kolegom vo vedení Národnej rady Slovenskej republiky. Mám na to jednoducho všetky oprávnené dôvody a je v poriadku, že mám tento štít.
Ale ak dovolíte, nie ste žiadny kontrolný orgán, aby som teraz chodil za vami s nejakými potvrdeniami. Viete, že som kardiak, a ďalej nepôjdem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2021 10:58 - 11:21 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán minister zdravotníctva, dámy a páni, dovoľte mi, aby som k tomuto návrhu zákona, o ktorom rokujeme v skrátenom legislatívnom konaní, vystúpil ako predseda poslaneckého klubu strany SMER – sociálna demokracia a hovoril v mene celého tohto klubu. Moje stanovisko z tohto dôvodu bude, pochopiteľne (ruch v sále a zaznievanie gongu), viac politické. Nemám ambíciu ísť do vysoko odborných vecí, možno okrajovo sa niektorých štatistík dotknem... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prepáčte, pán poslanec. Kolegovia, poprosím vás, aby ste diskutovali mimo sály.
Nech sa páči.

Fico, Robert, poslanec NR SR
... ale bude to predovšetkým stanovisko politického charakteru.
Pani prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová odkazuje opozičným lídrom, že majú byť ticho a že sa majú podriadiť tomu, čo navrhuje vláda Slovenskej republiky. Nepoznám v histórii moderného Slovenska, že by niekto hovoril opozícii, že má byť ticho a že má súhlasiť a podriadiť sa tomu, čo v danej situácii navrhuje vláda. Dokonca keby aj rozhodnutie vlády bolo správne, dobré a efektívne, aj vtedy má právo opozícia ako súčasť demokratickej súťaže povedať svoj vlastný názor, možno aj prispieť k vyššej kvalite takéhoto právneho predpisu, ale predovšetkým má právo oponovať, čokoľvek v tomto zákone vníma, čo je v rozpore s hodnotami, ktoré opozícia presadzuje, preto chcem odkázať aj touto cestou pani prezidentke, že nech neruší stáročné tradície demokracie, nech neruší tradície, že opozícia je tu na to, aby nastavovala zrkadlo vláde, a minimálne za SMER - sociálnu demokraciu môžem povedať, že my teda ticho nebudeme, pretože sme prešli za 22 rokov existencie tejto strany všetkým možným, a myslím si, že minimálne nikto nemôže spochybňovať skúsenosti, ktoré sme nabrali, aj s chybami, ktoré sme urobili, a že o tieto skúsenosti sa veľmi radi podelíme.
Vážený pán minister, obraciam sa na vás predovšetkým s tým, že na tento zákon, a trošku to odľahčím, ak sa nenahneváte, sa vzťahuje výrok jedného veľmi múdreho politika, ktorý povedal: „Ľudia by nemali vedieť, ako sa robia párky a zákony.“ A toto je presne ten prípad, že ani nech radšej ľudia nevedia o tom, ako ste dali dohromady tento návrh zákona, ktorý v podstate novelizuje desať zákonov, pretože má desať zákonných článkov. Ako predseda poslaneckého klubu SMER-u - sociálna demokracia vám najmä musím vyčítať absolútny nedostatok sociálneho dialógu pri prijímaní podobných zákonov. Sociálny dialóg sme my sociálni demokrati vždy považovali za normálnu, každodennú formu politickej práce. Áno, boli situácie, kedy bolo treba v skrátenom konaní predložiť nejaké návrhy, ale vždy sme hľadali nejaké cesty k zamestnávateľom, zamestnancom, k ZMOS-u, vysokým školám, cirkvám a ďalším a ďalším, ak bolo potrebné získať ich okamžité stanovisko.
Všimnite si, pán minister, ako začínate ustupovať zo svojich pozícií hneď potom, ako sa včera večer ozvali hlasy zamestnávateľov. Boli sme to aj my, ktorí sme včera podobne ako kolega z opozície pomenovali situáciu v nejakom podniku, ktorý môže mať 2,5-tisíc zamestnancov, a že aký dopad môže mať takéto opatrenie, ktoré navrhujete s testovaním na ekonomiku tohto podniku. Potom sa večer objavili pomerne tvrdé vyjadrenia predstaviteľov zamestnávateľov a predpokladám, že tieto tvrdé vyjadrenia budú pokračovať aj deň. A zrazu počúvame, že už asi teda nebude platiť to, čo je v tom zákone napísané, to ste povedali, myslím, aj vy, pani spravodajkyňa, že asi to štát preplatí, a všetko to bude inak, ako to je v zákone napísané.
To vám robilo taký problém si včera večer s tými zamestnávateľmi sadnúť? To vám robilo taký problém sadnúť si včera večer so zamestnancami, s odborármi, sadnúť si s mestami, obcami, župami a porozprávať sa o opatreniach, ktoré chcete urobiť? Nie je možné zákony, ktoré sa dotýkajú celého štátu, v takomto agresívnom tóne prerokovávať a pripravovať bez normálneho sociálneho dialógu. A teraz sami to pociťujete na vlastnej koži, čo vám to všetko spôsobuje, a že pravdepodobne budete musieť cez pozmeňujúce návrhy v druhom čítaní pristúpiť k radikálnym zmenám toho, čo ste tu navrhli. Viem, že sa vám možno nebude pozdávať to, čo teraz poviem ako pomenovanie tohto zákona.
Pán minister, vy ste sa včera pustili nezmyselne do vojny s polovičkou národa, do vojny s polovičkou národa, nie aby ste ju presvedčili logickými argumentami, že nech sa ide zaočkovať, ale do vojny presadzovaním agresívnych, zbytočne násilných foriem tlaku na ľudí, ktorí majú jednoducho iný názor. Tak teda buď žijeme v demokracii, alebo nežijeme v demokracii. Ak žijeme v demokracii, tak musíte rešpektovať aj názor iného človeka.
Pán minister, opäť to trošku odľahčím (povedané so smiechom), ak sa nenahneváte. Ako dieťa som chodil do školskej jedálne a som nenávidel špenát s vajcom. A nútili ma, búchali ma hlave a musíš to zjesť a musíš to zjesť a musíš to zjesť. Dokonca ani doteraz som k tomuto jedlu nie príliš priaznivo naklonený. Toto isté ste urobili s ľuďmi, pokiaľ ide o očkovanie. Keby ste sa s nimi bavili normálne, keby ste im ponúkali normálne argumenty, dnes by mohla byť situácia úplne iná, aká tu je, takže pre nás je najlepšia charakteristika tohto zákona, kvôli tomu, aby ste ľudí prinútili sa očkovať, ste sa pustili do vojny s polovičkou národa.
Pán minister, asi sa vám to bude ťažko počúvať, hoci nenesiete zodpovednosť, ja to musím uznať, za celé obdobie tejto vlády pána Matoviča a pána Hegera, ale je fakt, že keď čítam v médiách alebo počúvam, že zdravotníci sa musia rozhodnúť, koho dajú na pľúcnu ventiláciu, a to hovorím o novembri 2021, preboha, čo ste robili rok a pol. Prepáčte, to nie je na vás osobne. Opakujem, rešpektujem, že ste išli do funkcie neskôr. Ako je možné, že ak sme toto hovorili v apríli 2020, ak sme toto hovorili v máji 2020, kedy ešte na to mohlo byť aké-také vysvetlenie. Keď ste vedeli, že príde druhá vlna, na ktorú takisto ste neboli pripravení, vedeli ste, že ide tretia vlna, finančných zdrojov máte dostatok, my konštatujeme v novembri 2021, že zdravotníci rozmýšľajú, koho na pľúcnu ventiláciu dajú alebo nedajú. Toto považujem za fatálne zlyhanie. Fatálnym zlyhaním je to, pán minister, že zo strachu, a pamätáme si slávne vyjadrenia ministra zdravotníctva niekedy z prelomov rokov 2020 a ’21, že nebudeme prijímať žiadne opatrenia, lebo sa bojíme reakcií ľudí pred Vianocami. A spustilo sa nezmyselné celoplošné testovanie, ktoré nás stojí alebo stálo už takmer 1 mld. eur.
A teraz tá štatistika, ktorej sa jednoducho nemôžem vyhnúť. Je fakt, že obrovský počet úmrtí bol predovšetkým po tomto celoplošnom testovaní, pretože došlo k zmiešaniu zdravých a chorých ľudí a celoplošné testovanie spôsobilo obrovský nárast najmä v januári, februári 2021, kedy boli rekordné počty úmrtí na pandémiu. Potom opäť ste to celé vynechali a nechali ste to tak a zrazu sa dostávame do štádia tretej vlny a konštatujeme, že neviem koľko tisíc lekárov odchá... odišlo do predčasného dôchodku. Ďalší lekári a zdravotné sestry a zdravotní pracovníci hovoria, že chcú odísť. Konštatujeme, že nemáme dostatok zdravotníckej techniky. Tak potom načo sa vyhodila tá miliarda, načo sa vyhodili stámilióny na očkovaciu kampaň a na všelijaké lotérie, keď dnes hovoríme spoločne, že nám chýbajú elementárne, základné predpoklady?
Návrh zákona ako taký má ambíciu, to musím uznať, reagovať na zlé čísla, ku ktorým došlo. Náš názor poznáte, prečo to tak je, lebo ste to podcenili a nechali ste to tak, aj ste mali peniaze, aj právomoci, aj možnosti, ale neprijímali ste, nerobili ste to, čo bolo treba. Zrazu prichádzate s návrhom zákona, kde veľmi symbolicky si uvedomte, čo ste urobili v prvom článku tohto návrhu zákona, ste zvýšili pokuty za priestupky. Tým ako keby ste nafarbili ten návrh zákona, pán minister, násilím, agresivitou.
Vy si myslíte, že zvýšená pokuta zo 700 na 900 eur zmení správanie sa človeka na ulici? No nezmení sa, neviem ktorý kolega z opozície to pred chvíľočkou hovoril. Ak dnes poviete niekomu, že za to, za čo dostal pred mesiacom 700 eur dostane teraz 900 eur pokuty, tak jeho agresivita bude ešte vyššia, lebo my nevieme riešiť zlú atmosféru v spoločnosti, tú obrovskú nespokojnosť, ktorá dnes je vo verejnosti voči vám, hovorím teraz o vláde, tým, že zvýšime pokuty za priestupky. To jednoducho nikdy nefungovalo a fungovať nebude. Tak teda nemajte 90-percentnú nedôveryhodnosť ako vláda, majte 50-percentnú nedôveryhodnosť, nech vám aspoň polovička národa verí, a potom môžete prísť, samozrejme, aj s opatreniami a návrhmi, ktoré bude verejnosť brať vážnejšie.
Dosť sa tu už dnes hovorilo, pán minister, o tej povinnosti testovania v prípade zamestnancov a veľkých zamestnávateľov, zamestnávateľov ako takých. Príklady, ktoré boli spomenuté opozíciou v súvislosti s pekárňami, boli veľmi presné, pretože to je kritická infraštruktúra. Bavíme sa teraz o výrobe potravín, ktoré sú dôležité pre každodenný život. Ale máme tu aj kritickú infraštruktúru v priemysle, sú tu podniky, ktoré nevypínajú svoju výrobu 24 hodín. Ja som hovoril s nejakými podnikateľmi už včera večer, ma to zaujímalo, tak, pochopiteľne, prvé reakcie boli extrémne, extrémne odmietavé až násilné, ale potom začali to veľmi jednoducho rozoberať na drobné.
Kedy má ísť ten zamestnanec na ten test? To má po robote, keď je uťahaný z nejakého stroja alebo nejakého pásu ešte stáť hodinu v rade, možno niekde na nejakej zime, aby podstúpil testovanie, aby na druhý deň znovu mohol ísť do práce? Potom je to druhá vec, tie obrovské náklady, ktoré sú s tým spojené. Môžme rátať cenu testu, nie ako povedal kolega z opozície, 19,50, ale môžme povedať aj 15 aj 10 eur, stále sú to pri veľkých firmách státisícové náklady, ktoré idú na vrub tejto firmy. Toto nie je cesta.
Takisto - a budem hovoriť o určitých východiskách do budúcnosti, ktoré by mohli pomôcť sa postaviť k tejto téme úplne inak - my celkom nerozumieme, pán minister, a to by ste nám naozaj mohli vysvetliť, pretože je odborná časť verejnosti, ktorá hovorí, že očkovaní môžu prenášať COVID. Ja nie som lekár a nebudem okolo toho špekulovať, ale tvrdí sa, že očkovaní môžu prenášať COVID. Tak mi teda vysvetlite, prečo v tých čiernych okresoch do tých reštaurácií budú môcť chodiť len zaočkovaní, prípadne tí, ktorí prekonali COVID, a nebudú tam môcť ísť tí, ktorí sú najbezpečnejší, lebo majú v rukách test, a u nich je najnižšia pravdepodobnosť, že v danej situácii, keď do tej reštaurácii vstupujú, ten COVID majú. Nerobte segregáciu medzi zaočkovanými a neočkovanými. Ja viem, že čo je cieľom tohto zá... a to je tá vojna s národom a musíte sa dať zaočkovať a my vám ukážeme, keď to neurobíte, ako s vami zatočíme. Chýba niekedy aj logika v krokoch, ktoré momentálne robíte.
Dámy a páni, asi sa zhodneme na tom, že ani cesta celoplošného testovania, ani cesta obrovského tlaku na očkovanie alebo očkovania nie sú jedinou cestou, ako sa dostať z pandemickej situácie, že sú pravdepodobne len nejakou súčasťou tohto boja, ktorý zvádza dnes celý svet. Dovoľte mi preto, aby som pár myšlienok ponúkol a možno požiadal aj vás, pán minister, a vládu o spoluprácu, pretože máte nepochybne väčší vplyv na niektoré inštitúcie ako opoziční politici.
Začal by som, pán minister, tou mierou agresivity a násilia vo verejnosti, ktorá je daná aj tým, že či chceme, alebo nechceme, časť verejnosti je konfrontovaná s odbornými právnymi názormi, ktoré tvrdia, že nie je možné obmedzenia ľuďom dávať na základe vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva. Aj tu sme zvádzali veľa súbojov na pôde Národnej rady, či je správne, aby obmedzenia, ktoré by mali mať zákonný charakter, vykonal vo forme vyhlášky nejaký špecializovaný Úrad pre verejné zdravotníctvo alebo verejného zdravotníctva. Dobre, čert to zobral, keby to boli nejakí advokáti, právnici, ktorí niekde píšu do nejakých odborných časopisov, ale pozor, 12. marca, pán minister, tohto roku sa generálny prokurátor Slovenskej republiky obrátil s návrhom na vyslovenie nesúladu týchto vyhlášok s Ústavou Slovenskej republiky a tvrdí generálny prokurátor, že Úrad verejného zdravotníctva nemá vecnú pôsobnosť na vydávanie takýchto obmedzení základných ľudských práv.
Ja mám tiež obdobný názor a myslím si, že ak sme chceli niekoho obmedziť, tak to bolo treba urobiť zákonom. Dokonca ak by to až tak ďaleko malo zájsť, pán minister, že poviete, že do práce budú môcť chodiť len zaočkovaní a nezaočkovaní musia ísť na neplatené voľno alebo niekde inde, hovorím o extréme do budúcnosti, tak to budete musieť riešiť ústavnou cestou, pretože v ústave máme právo na prácu. Tak tam napíšte, právo na prácu má len ten, kto je zaočkovaný. To je vážny ústavnoprávny a zákonný problém.
Čiže až chceme trošku to násilie, tú agresivitu a ten hnev tej verejnosti, ktorý je vyvolaný veľkou nedôverou k vláde Slovenskej republiky, trošku zmierniť, tlačte na Ústavný súd aj vy. Ja už robím deň za dňom verejné vyhlásenia, žiadam Ústavný súd Slovenskej republiky. Ústavný súd musí konať. Nie je možné, aby v marci 2021 dostal tak vážne veci, ako je ústavnosť obmedzení ľudských práv, a doteraz o ničom nerozhodol. To kedy rozhodne Ústavný súd, o tri roky? No to nám všetkým bude ako mŕtvemu kabát. Ja spomínam Moniku Jankovskú, o ktorej rozhodol Ústavný súd po tom, čo už bola na slobode, že jej väzba bola nezákonná. No tak to naozaj musela mať veľkú radosť z takéhoto rozhodnutia, keď už bola na slobode.
Vytvárajme spoločne tlak. Tak sa teda dohodnime, že súčasťou tohto zákona, pretože pravdepodobne ho prijmete vy, bude aj uznesenie, kde celá Národná rada sa obráti na Ústavný súd Slovenskej republiky, a budeme žiadať ústavný súd, rozhodni a povedz, či je to v poriadku, že to môže byť na základe vyhlášky alebo to musí byť na základe zákona. A potom by ľudia už nemohli vonku hovoriť, keď ich policajt zastaví, dajte mi pokoj, pán policajt, ja nemám žiadny dôvod mať rúško a nebudem mať nejaké obmedzenia, lebo to je na základe nejakej neplatnej vyhlášky. Poďme do toho, pán podpredseda. Ja som pripravený, ak takéto uznesenie tu dáme vo vzťahu k Ústavnému súdu, žiadosť, my nemôžeme nič prikazovať Ústavnému súdu. Žiadame Ústavný súd, rozhodujte o týchto veciach v primeraných časoch, pretože ak už bude po COVID-e, potom už bude zbytočné, keď sa Ústavný súd k tomu bude vyjadrovať.
Druhé také odporúčanie pre vládu je, pán minister, verte mi, že zdôrazňovaním dobrovoľnosti očkovania s poskytovaním relevantných informácií takým normálnym prístupom k tým ľuďom dosiahnete podstatne viac, ako týmto búšením po stole. Toto je búšenie po stole, ktoré tu v tomto okamihu predvádzate, pretože ľudí len tak ľahko po tomto všetkom nezmeníte, a ak tento zákon prijmete, vám garantujem, že miera agresivity spoločnosti a hnevu bude podstatne vyššia, ako je teraz, hoci už v tomto okamihu je tá miera agresivity a akéhosi zlého pohľadu na vládu takmer neudržateľná.
Ďalšie odporúčanie, pán minister, je pre vás, aby ste zagarantovali každému na Slovensku podľa Ústavy Slovenskej republiky rovnaké právne postavenie, či je zaočkovaný, nezaočkovaný alebo je testovaný, alebo teda prešiel cez konkrétne choroby a dnes môže o sebe hovoriť o sebe, že má v tele protilátky. Toto je mimoriadne dôležité. Pokiaľ nebude právna rovnosť garantovaná ústavou medzi týmito troma formami, to je tzv. OTP, tak sa nepohneme z miesta. Preto ak riešite, pán minister, nejaké čierne okresy, musí to byť na princípe rovnosti týchto troch kategórií ľudí.
Ďalej - a to som už hovoril - prosím, začnite dialóg s verejnosťou, ale nie dialóg s verejnosťou tým, že budete vláčiť cez policajtov invalida v Prievidzi spútaného po zemi. Nemôžte robiť dialóg s verejnosťou s obuškami, nemôžte robiť dialóg s verejnosťou tým, že budete zvyšovať pokuty za priestupky a že budete ľuďom vždy stále iba niečo prikazovať a zakazovať. Myslím si, že tento dialóg s verejnosťou by mal byť predovšetkým motivovaný dialógom so sociálnymi partnermi, o čom som už hovoril a čo dnes jasne ukazujete, že jeho nedostatok vás prinúti urobiť zásadné zmeny vášho návrhu.
Štvrté odporúčanie, pán minister, ak to budú rozumné veci, ja vám tu za SMER - sociálnu demokraciu prehlasujem, my rozumné veci, veď sme ich podporili veľakrát tuná v tomto parlamente, a rovnako keby to boli rozumné veci, na ktoré treba financie, nebudeme kritizovať túto vládu za zvyšovanie deficitu a zvyšovanie verejného dlhu. Ak nám poviete, že potrebujete nakúpiť za 100 mil. nevyhnutnú zdravotnícku technológiu, ak nám poviete, že na motiváciu lekárov potrebujete 300 mil. a že to zvýši deficit o toľkoto, o toľkoto a že to zvýši verejný dlh o toľkoto a o toľkoto, porozprávajme sa o tom, a keď v tom budeme vidieť logiku a efektivitu, tak to jednoducho podporíme, lebo zdrojov máte, koľko len chcete, pretože ak ste boli schopní, ako som už uviedol, takmer miliardu použiť na celoplošné testovanie, a už o iných výdavkoch, rôzne tie kampane a rôzne tie očkovacie podporné programy, tak na toto peniaze nájsť musíte a my to podporovať budeme.
No a potom taký osobný zážitok, pán minister. Ja som nikdy nerád hovoril ani nebudem nikdy rád hovoriť o mojom zdravotnom stave, ale je fakt, že som jednoducho prešiel covidom. Strašne dôležité bolo, pán minister, že ja som mal veľmi slabé príznaky na úvod, ale test ukázal, že mám COVID. Ja som okamžite po tom testovaní dostal do piatich minút protokol lekársky, ktorý bol podpísaný lekárom, a dostal som balík liekov a podporných liečiv a povedali mi bez ohľadu na to, bez ohľadu na to, či tie príznaky sú také alebo onaké, okamžite začnite liečbu, lebo tým zabránite hospitalizácii. My všetci tu kričíme a riešime hospitalizáciu, až keď máme človeka na pľúcnej ventilácii, a potom všetci veľké náreky robíme, že nemáme dostatok pľúcnych ventilácií. Prečo to nie je tak, pán minister, že človek, ktorý príde na test, test mu potvrdí, že je pozitívny na COVID, samozrejme, a pravdepodobne ide ihneď preč, nečaká, ale môže mu to dobierkou prísť, môže pre to prísť nejaký jeho rodinný príslušník, že by priamo na tých odberných miestach dostávali títo ľudia protokol, ktorý by presne povedal, ako sa ten človek má správať. Viete, ľudia sa boja. Ja si nemyslím, že by tí ľudia, keď budú vedieť, že majú COVID a má lekárok podpísaný protokol, čo má od prvého okamžiku robiť, že by to nerobili a myslím si, že lekári sú dostatočne vzdelaní ľudia, aby povedali tým ľuďom, keď toto budete robiť, tak znižujete vo významnej miere znižujete miero... mieru, že budete hospitalizovaní. A keď potom bude tá hospitalizácia menšia, tak sa celkom objektívne zníži aj tlak na zdravotnícky personál a na vyťaženosť zdravotníckych zariadení.
Pán minister, toto nie je cesta, ako bojovať s covidom. Myslím si, že máte dostatok zdrojov aj na preplácanie testov. Ja to privítam, ak to zmeníte. Ak poviete, že zamestnávatelia to budú mať preplatené, že to nebudú náklady. Ak poviete, že ľudia tie testy budú mať zadarmo. Ste lekár, pán minister, považujete za normálne (povedané so smiechom), že rodič ide s dvoma malými deťmi k špecialistovi a obidve malé deti si musia dať urobiť test a on to musí zaplatiť? Veď ste v podstate nepriamo spoplatnili slovenské zdravotníctvo.
Pri náročných veciach, ktoré človek potrebuje k životu, cesta k lekárovi, cesta do práce, to, čo potrebuje k životu, to testovanie musí hradiť štát a my vám za to zahlasujeme, ale musíte s tým prísť. To musia byť efektívne návrhy, ktoré budú ľuďom pomáhať, a nie ich strašiť. Toto vyzerá ako nejaký Damoklov meč, ktorým mávate nad hlavou slovenskej verejnosti. Za týchto podmienok, pán minister, a dúfam, že rozumiete mi ako opozičnému lídrovi, že máme iný pohľad na veci, a najmä lídrovi, ktorý zažil aj to, čo je vládnutie, desať rokov som bol premiérom. Musíte akceptovať, musíte akceptovať naše stanovisko.
SMER - sociálna demokracia nemôže nikdy podporiť tento návrh zákona, ktorý považujeme za prejav vojny s polovičkou národa, aby ste túto druhú polovičku národa prinútili k očkovaniu.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis