Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.11.2021 o 11:29 hod.

JUDr.

Ján Richter

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.11.2021 14:14 - 14:15 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda.
V súlade s § 34 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky si dovolím predniesť procedurálny návrh, aby plénum Národnej rady Slovenskej republiky hlasovalo o zaradení následného bodu do programu aktuálnej 51. schôdze Národnej rady.
Navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky rokovala o problematike výrazného, neúnosného rastu cien potravín, elektriky, plynu a tepla. Vláda neberie v zreteľ, stále ignoruje a nereaguje na stav rastu cien životných komodít a v princípe ignoruje potreby občanov tejto krajiny.
Poslanecký klub SMER - SD niekoľkokrát inicioval mimoriadne schôdze k tejto problematike. Vláda Slovenskej republiky a vládna koalícia venuje k tak zásadnej problematike minimálnu pozornosť, preto si dovoľujem požiadať, aby plénum Národnej rady hlasovalo o zaradení tohto bodu na rokovanie 51. schôdze.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.11.2021 14:13 - 14:14 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne.
Navrhujem zaradiť ako bod č. 59 do programu návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky pána Tarabu na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky, ide o tlač 529.
Pán predseda, dlhodobo sme traumatizovaní rôznymi vyjadreniami na adresu, či dôjde, alebo nedôjde k novelizácii ústavy v súlade s nálezom Ústavného súdu, ktorý požaduje, aby priamo expressis verbis v ústave bolo zakotvené, že skrátenie volebného obdobia Národnej rady je možné na základe výsledka referenda alebo prijatia ústavného zákona. Preto navrhujem, aby sme o tomto návrhu poslaneckom rokovali na tejto schôdzi Národnej rady už ako uvedený bod č. 59.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2021 11:42 - 11:44 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Pán poslanec Stančík, váš prejav hodnotím ako kultivovaný, ba priam štátnický, ale, žiaľ, je len málo pasáží, s ktorými môžem súhlasiť.
Navyše sa veľmi musím ohradiť voči vášmu obvineniu na adresu nás opozičných politikov, pretože ich pokladám za zavádzajúce.
Povedzte mi, v čom je moja vina, keď na otázku o očkovaní odpoviem ľuďom, že je na vás, či sa rozhodnete dobrovoľne sa zaočkovať, alebo sa nerozhodnete? Ja nie som lekár, ja som politik. V živote by som si to nedovolil.
Nie je pravda ani to, že neprichádzame s riešeniami, len vy ich nechcete počuť, a ak ich počujete, tak ich veľmi rýchlo odmietate. Vaše riešenia sú, žiaľ, také, ktoré rozdeľujú spoločnosť, a to stále viac a viac, a to práve spôsobuje nervozitu a, žiaľ, aj nárast agresivity v spoločnosti. A je neprípustné podľa mňa, že pred pár mesiacmi sme si pripomenuli 80. výročie prijatia Židovského kódexu. A my robíme opäť tú istú chybu a rozdeľujeme ľudí na dve kategórie – na očkovaných a neočkovaných.
Ja súhlasím s tým, že kto je zaočkovaný a dostane COVID, tak bude mať miernejšie príznaky a mal by to zvládnuť oveľa ľahšie. Ale na druhej strane vy očkovaní takisto môžete byť nositeľmi a šíriteľmi tejto pandémie. Prečo to nikto nechce priznať?
Takže, pán poslanec, žiaľ, nemali ste rovnaký meter vo vládnej koalícii ani na vakcíny a zo Sputniku ste urobili hybridnú vojnu a potom sa čudujete, že ľudia sa húfne nedali zaočkovať. Takže vaše vystúpenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 15:18 - 15:20 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán kolega. Je mi ľúto, že hodina otázok bola iba polhodiny, ale aspoň faktickou, že som nevystúpila, ale aspoň faktickou. Povedal ste základnú pravdu, hovorme ľuďom pravdu, a v tejto snemovni nechcú počuť pravdu, oni nechcú diskusiu a keď začnete diskusiu, tak vás začnú urážať, začnú z vás robiť neviem čo a potom sa v kuloároch sťažujú, ako aj moja kolegyňa, ktorá bola dneska osobná, nebudem menovať, nechcem do toho zájsť, ako im ľudia ubližujú.
Presne ste spomenuli Nemecko, ja som to už ráno spomínala, a preto som povedala príbeh na futbalistov z Bayern Mníchov, lebo to sledoval celý svet a mám podklady komplet, všetko zdokumentované a ešte k tomu vystúpim, kde sa futbalisti medzi sebou ponakazovali a mali teda zlé testy, čo je úplne normálne, že Nemci hovoria, že očkovaní sa navzájom nakazia a nakazia ešte aj zdravých. Takže tam žiadajú lekári, žiadajú tam pracovníci gastra a všetko, aby sa testovali všetci, aby sa nákaza neprenášala z človeka na človeka.
Čiže nám ide o čo? Aby sme mali ľudí len očkovaných, ale aby... nech pozomierajú? Nám ide o to predsa, aby sa tá nákaza nešírila alebo ja neviem, o čo ide vám. A keď už máme poznatky z iných krajín, ako je Nemecko, ako sú iné štáty, tak, preboha, nechytajme mačku za chvost, ale poďme tými krokmi, ktoré už sú odskúšané.
A ďalej máte pravdu, že ako my tu máme hlasovať, keď pri každej, každá, čo tu ide reforma, školstvo, sa stretnú oni až vtedy s odbornou verejnosťou, keď už je štrajk. Stretnú sa až vtedy s lesníkmi, keď už je tu štrajk, stretnú sa až vtedy, keď je tu štrajk. Však my sme aj pol roka kedysi rokovali s tripartitou. Ja som ešte nepočula, čo vám, či vám vôbec toto slovo hovorí niečo.
A spomínate tu, že Ficove hodinky, keď hovoríme o sociálnom dialógu. Preboha živého, prosím vás pekne, fakt tým ľuďom hovorte pravdu, lebo napätie v štáte je obrovské a medzi ľuďmi, obrovské napätie a vy to musíte cítiť, choďte medzi ľudí!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:40 - 11:42 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Prvá veta. Škoda, že bola pokazená táto konštruktívna debata na základe toho konštruktívneho príspevku pána poslanca Fica. Aj vami, pán podpredseda. Nebolo to treba spraviť takýmto spôsobom, ale dobre, hovorím ešte raz, škoda.
Problémom celého očkovania podľa môjho názoru je vzťah k očkovaniu obyvateľov tejto krajiny slovenskej, je, dámy a páni, vzťah k tejto koalícii a tá jednoducho obrovská nedôvera aj s tými kauzami a so všetkým. Proste toto je vaša vizitka. Vzťah k očkovaniu je vzťah ku vašej koalícii a vzťah k vláde. Vzťah k Matovičovi, vzťah k Hegerovi, vzťah k takým ľuďom, ktorí si osobujú rečniť namiesto odborníkov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú.
Tuná tejto problematike rozumie len minister zdravotníctva. On je lekár, on môže povedať áno - nie a to my môžeme rešpektovať alebo nerešpektovať podľa toho, aké penzum vedomostí o tejto problematike máme. Ale tuná niektorí sa pasujú do role skutočne odborníkov na COVID, odborníkov na všetko, kadejaké dievčatá, ktoré so zdravotníctvom nemajú nič spoločného, boli možno na operačke sa pozerať tri mesiace. A títo ľudia udávajú tón celej tejto debate o COVID-e.
Prosím vás pekne, politici by sa čím skôr mali stiahnuť z tých odborných debát, to nemá zmysel. Nemôže predsa byť odborná debata a na to vystúpiť niekto, kto má 10-percentnú dôveru, a povedať, že choďte sa zaočkovať. Len on má 90-percentnú nedôveru, preto je to o tom celé takéto, to je bláznovstvo, čo robíte.
A tá podaná ruka, ktorá bola v tejto chvíli predsedom Ficom tuná povedaná celému parlamentu, zoberte to už konečne vážne a rozmýšľajte inak ako tupo politicky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:38 - 11:40 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán pred... pán Fico rozprával o tom, že Ústavný súd dá neskoro rozhodnutie, aj tom, že vyhlášky, ktoré boli prijaté, neboli, neboli, je teda zák... zákonné. Samozrejme, aj ľudia, keď budú mať problémy a tak ďalej, aj pri tom Ústavnom súde sa všetci spoliehali, že tie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ľudia nebudú mať peniaze na to, aby sa súdili. Tí pendleri a tí všetci, ktorým ste robili zo života peklo, keď išli cez hranice, koľko peňazí ich to stálo, samozrejme, vy poviete, že prepáčte, to je najlepšie - však prepáčte. Zmizne 24 mil., z úradu práce sa pošle schránkovým firmám - prepáčte. Ochorejú ľudia, majú problémy nejaké teda aj po očkovaní, alebo... - prepáčte, však všetko je, jednoducho sa stačí povedať dneska, že prepáčte, tejto koalícii a kričať na opozíciu.
Samozrejme, veci sa prijímajú dialógom. Ja si pamätám, keď sme my boli pri vláde, tak aj pol roka sa prijal... sa menil Zákonník práce, sa o tom diskutovalo dopredu so všetkými sociálnymi partnerami. Vy teraz nemáte ani ten chochmes zavolať zamestnávateľom, ktorým na plecia dávate všetky tieto peniaze.
A jasne že vám neveríme, však ste sa tu bili pri prvom očkovacom zákone, tam boli dole tlačovky, všetci, že bude 5 euro stáť test. Dneska máte súkromné MOM-ky - a to ešte tiež spomeniem - 15-20 euro len také fukoty a ešte ani papier nechcú dať, ani potvrdenie tým ľuďom. Však z tých ľudí robíte bláznov, však si pozrite, čo vám píšu tí ľudia, ten bežný národ.
A, pán predseda, prepáčte, ale keď komentujete veci, tak si dajte zistiť, kto má protilátky, kto nemá protilátky. Toto by ste mali mať už overené v Národnej rade u poslancov a nerobiť tu šaškáreň a vyhadzovať ľudí vonku, aby nemohli reagovať. A, samozrejme, len opozíciu. Takže aj toto patrí k tomu, keď takí ste, proste dodržiavate zákon, tak si to dajte zistiť, dajte si to vypýtať od klubov, či má niekto protilátky, nemá, alebo čo má, a aby tu bol aj nejaký poriadok, a nie potom povedia kolegyne, že my tu robíme bordel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:31 - 11:33 hod.

Takáč Richard
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:29 - 11:31 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, pán poslanec Fico, mám po tomto taký, nejakú predstavu, že tu má niekto záujem, resp. potvrdil, že sa viacerí kolegovia z koaličných radov boja aj vlastných tieňov, ale tu v tejto miestnosti nás, priatelia, umlčať nemôžete.
Teraz k veci. Pán predseda Fico hovoril o sociálnom dialógu, ktorý bol v tomto prípade vynechaný. Dovolím si povedať, že mám s tým dlhoročné skúsenosti. Chcel by som v tomto prípade, prípade zareagovať, niektoré veci možno veci ozrejmiť. Viete, sociálny dialóg je o hľadaní kompromisov. Je to ťažké, je to náročné, je to zložité, lebo sociálni partneri niekoho reprezentujú a celkom prirodzene v tom sociálnom dialógu majú záujem tých svojich členov obhajovať. V sociálnom dialógu nemôže byť víťazov a porazených. To je tá najdôležitejšia vec a to je ťažké dosiahnuť.
Len teraz mám taký dojem aj podľa vyjadrenia tých sociálnych partnerov, že sú všetci porazení, aj zamestnávatelia, aj zamestnanci. A čuduj sa svete, to je pre mňa prekvapujúce, vy ste porazili aj predsedu Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky pána ministra Krajniaka. Včera na vláde mu bola vlastne vyslovená nedôvera, to, čo sme nedosiahli my tu v parlamente, dosiahla vláda voči svojmu členovi. Potvrdzujú to aj jednotlivé vyjadrenia, ktoré včera bežali z vlády, vyšiel vonka jeden minister, hovorí: súhlasím, druhý: nesúhlasím, práve v týchto dôležitých veciach, ktoré sa týkajú Zákonníka práce a zákona o sociálnom poistení. Toto je možno výsledok, a preto sa netreba čudovať, že nie ste schopní hľadať konsenzus, nie ste schopní sociálneho dialógu, postaviť sa a hľadať nejaký ten rozumný kompromis s tak dôležitými ľuďmi, lebo tvorcovia týchto dvoch zákonov, ale v úvodzovkách aj konzument... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:27 - 11:29 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vidím, že v tejto sále sa veľmi ťažko počúva pravda, že ťažko sa počúva to, čo by tu bolo treba robiť. Ja chcem poďakovať Robertovi Ficovi za to, čo povedal.
Tento chaos, čo sa tu deje na Slovensku, ste spôsobili a tento zákon je opäť pamflet. Ja sa opýtam pána ministra, § 29 priestupky na úseku zdravotníctva. Priestupku sa dopustí ten,
a) ktorý sa nepodrobí povinnému vyšetreniu alebo liečeniu. Čo toto je za priestupok? Toto je príprava na čo? Na povinné očkovanie alebo na čo?! Kto sa nedá povinne zaočkovať, bude potom trestaný?!
Tento zákon je bianco šek pre túto vládu, chcem na to upozorniť. Najprv povie... najprv si ho prijmete a potom poviete tým zamestnávateľom, že viete čo, my vám nedáme nič alebo vám dáme 5 euro na tie vaše na tie vaše, na tie vaše testovačky. Prečo ste to neodkomunikovali s tými zamestnávateľmi? Jak oni majú vedieť, že, že do čoho nás ženiete? Ja sa pýtam, ako môžem ja zahlasovať za tento zákon, keď ja neviem, aké podmienky vy nastavíte v nejakých vašich rozhodnutiach ďalších. Kto tu môže s pokojným vedomím a svedomím za toto hlasovať? Myslím si, že nikto.
A ja sa pýtam, ja som na to upozorňoval, ak vy donútite pekárov, aby pri minimálnych mzdách alebo tých nízkych mzdách, ktoré platia tým ľuďom, zaplatili 150-200 euro za každého pri testovaní, tak sa vám na to vykašlú a nebudeme mať chleba. A vy namiesto toho, aby ste riešili zvyšovanie miezd, tak vy zvyšujete ešte cenu ešte aj tých, ešte aj toho chleba a tých rohlíkov. Toto je výsledok tohoto celého zákona. Absolútny amaterizmus a neschopnosť!
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:10 - 11:10 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán podpredseda, opakovane aj vám som už hovoril pri viacerých vystúpeniach a vy to veľmi dobre viete, z akého dôvodu mám tento štít. Tak prosím, rešpektujte moje vysvetlenie, ktoré som dal vám aj všetkým kolegom vo vedení Národnej rady Slovenskej republiky. Mám na to jednoducho všetky oprávnené dôvody a je v poriadku, že mám tento štít.
Ale ak dovolíte, nie ste žiadny kontrolný orgán, aby som teraz chodil za vami s nejakými potvrdeniami. Viete, že som kardiak, a ďalej nepôjdem.
Skryt prepis