Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.11.2021 o 11:10 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:29 - 11:31 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, pán poslanec Fico, mám po tomto taký, nejakú predstavu, že tu má niekto záujem, resp. potvrdil, že sa viacerí kolegovia z koaličných radov boja aj vlastných tieňov, ale tu v tejto miestnosti nás, priatelia, umlčať nemôžete.
Teraz k veci. Pán predseda Fico hovoril o sociálnom dialógu, ktorý bol v tomto prípade vynechaný. Dovolím si povedať, že mám s tým dlhoročné skúsenosti. Chcel by som v tomto prípade, prípade zareagovať, niektoré veci možno veci ozrejmiť. Viete, sociálny dialóg je o hľadaní kompromisov. Je to ťažké, je to náročné, je to zložité, lebo sociálni partneri niekoho reprezentujú a celkom prirodzene v tom sociálnom dialógu majú záujem tých svojich členov obhajovať. V sociálnom dialógu nemôže byť víťazov a porazených. To je tá najdôležitejšia vec a to je ťažké dosiahnuť.
Len teraz mám taký dojem aj podľa vyjadrenia tých sociálnych partnerov, že sú všetci porazení, aj zamestnávatelia, aj zamestnanci. A čuduj sa svete, to je pre mňa prekvapujúce, vy ste porazili aj predsedu Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky pána ministra Krajniaka. Včera na vláde mu bola vlastne vyslovená nedôvera, to, čo sme nedosiahli my tu v parlamente, dosiahla vláda voči svojmu členovi. Potvrdzujú to aj jednotlivé vyjadrenia, ktoré včera bežali z vlády, vyšiel vonka jeden minister, hovorí: súhlasím, druhý: nesúhlasím, práve v týchto dôležitých veciach, ktoré sa týkajú Zákonníka práce a zákona o sociálnom poistení. Toto je možno výsledok, a preto sa netreba čudovať, že nie ste schopní hľadať konsenzus, nie ste schopní sociálneho dialógu, postaviť sa a hľadať nejaký ten rozumný kompromis s tak dôležitými ľuďmi, lebo tvorcovia týchto dvoch zákonov, ale v úvodzovkách aj konzument... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:27 - 11:29 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vidím, že v tejto sále sa veľmi ťažko počúva pravda, že ťažko sa počúva to, čo by tu bolo treba robiť. Ja chcem poďakovať Robertovi Ficovi za to, čo povedal.
Tento chaos, čo sa tu deje na Slovensku, ste spôsobili a tento zákon je opäť pamflet. Ja sa opýtam pána ministra, § 29 priestupky na úseku zdravotníctva. Priestupku sa dopustí ten,
a) ktorý sa nepodrobí povinnému vyšetreniu alebo liečeniu. Čo toto je za priestupok? Toto je príprava na čo? Na povinné očkovanie alebo na čo?! Kto sa nedá povinne zaočkovať, bude potom trestaný?!
Tento zákon je bianco šek pre túto vládu, chcem na to upozorniť. Najprv povie... najprv si ho prijmete a potom poviete tým zamestnávateľom, že viete čo, my vám nedáme nič alebo vám dáme 5 euro na tie vaše na tie vaše, na tie vaše testovačky. Prečo ste to neodkomunikovali s tými zamestnávateľmi? Jak oni majú vedieť, že, že do čoho nás ženiete? Ja sa pýtam, ako môžem ja zahlasovať za tento zákon, keď ja neviem, aké podmienky vy nastavíte v nejakých vašich rozhodnutiach ďalších. Kto tu môže s pokojným vedomím a svedomím za toto hlasovať? Myslím si, že nikto.
A ja sa pýtam, ja som na to upozorňoval, ak vy donútite pekárov, aby pri minimálnych mzdách alebo tých nízkych mzdách, ktoré platia tým ľuďom, zaplatili 150-200 euro za každého pri testovaní, tak sa vám na to vykašlú a nebudeme mať chleba. A vy namiesto toho, aby ste riešili zvyšovanie miezd, tak vy zvyšujete ešte cenu ešte aj tých, ešte aj toho chleba a tých rohlíkov. Toto je výsledok tohoto celého zákona. Absolútny amaterizmus a neschopnosť!
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:10 - 11:10 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán podpredseda, opakovane aj vám som už hovoril pri viacerých vystúpeniach a vy to veľmi dobre viete, z akého dôvodu mám tento štít. Tak prosím, rešpektujte moje vysvetlenie, ktoré som dal vám aj všetkým kolegom vo vedení Národnej rady Slovenskej republiky. Mám na to jednoducho všetky oprávnené dôvody a je v poriadku, že mám tento štít.
Ale ak dovolíte, nie ste žiadny kontrolný orgán, aby som teraz chodil za vami s nejakými potvrdeniami. Viete, že som kardiak, a ďalej nepôjdem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2021 10:58 - 11:21 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán minister zdravotníctva, dámy a páni, dovoľte mi, aby som k tomuto návrhu zákona, o ktorom rokujeme v skrátenom legislatívnom konaní, vystúpil ako predseda poslaneckého klubu strany SMER – sociálna demokracia a hovoril v mene celého tohto klubu. Moje stanovisko z tohto dôvodu bude, pochopiteľne (ruch v sále a zaznievanie gongu), viac politické. Nemám ambíciu ísť do vysoko odborných vecí, možno okrajovo sa niektorých štatistík dotknem... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prepáčte, pán poslanec. Kolegovia, poprosím vás, aby ste diskutovali mimo sály.
Nech sa páči.

Fico, Robert, poslanec NR SR
... ale bude to predovšetkým stanovisko politického charakteru.
Pani prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová odkazuje opozičným lídrom, že majú byť ticho a že sa majú podriadiť tomu, čo navrhuje vláda Slovenskej republiky. Nepoznám v histórii moderného Slovenska, že by niekto hovoril opozícii, že má byť ticho a že má súhlasiť a podriadiť sa tomu, čo v danej situácii navrhuje vláda. Dokonca keby aj rozhodnutie vlády bolo správne, dobré a efektívne, aj vtedy má právo opozícia ako súčasť demokratickej súťaže povedať svoj vlastný názor, možno aj prispieť k vyššej kvalite takéhoto právneho predpisu, ale predovšetkým má právo oponovať, čokoľvek v tomto zákone vníma, čo je v rozpore s hodnotami, ktoré opozícia presadzuje, preto chcem odkázať aj touto cestou pani prezidentke, že nech neruší stáročné tradície demokracie, nech neruší tradície, že opozícia je tu na to, aby nastavovala zrkadlo vláde, a minimálne za SMER - sociálnu demokraciu môžem povedať, že my teda ticho nebudeme, pretože sme prešli za 22 rokov existencie tejto strany všetkým možným, a myslím si, že minimálne nikto nemôže spochybňovať skúsenosti, ktoré sme nabrali, aj s chybami, ktoré sme urobili, a že o tieto skúsenosti sa veľmi radi podelíme.
Vážený pán minister, obraciam sa na vás predovšetkým s tým, že na tento zákon, a trošku to odľahčím, ak sa nenahneváte, sa vzťahuje výrok jedného veľmi múdreho politika, ktorý povedal: „Ľudia by nemali vedieť, ako sa robia párky a zákony.“ A toto je presne ten prípad, že ani nech radšej ľudia nevedia o tom, ako ste dali dohromady tento návrh zákona, ktorý v podstate novelizuje desať zákonov, pretože má desať zákonných článkov. Ako predseda poslaneckého klubu SMER-u - sociálna demokracia vám najmä musím vyčítať absolútny nedostatok sociálneho dialógu pri prijímaní podobných zákonov. Sociálny dialóg sme my sociálni demokrati vždy považovali za normálnu, každodennú formu politickej práce. Áno, boli situácie, kedy bolo treba v skrátenom konaní predložiť nejaké návrhy, ale vždy sme hľadali nejaké cesty k zamestnávateľom, zamestnancom, k ZMOS-u, vysokým školám, cirkvám a ďalším a ďalším, ak bolo potrebné získať ich okamžité stanovisko.
Všimnite si, pán minister, ako začínate ustupovať zo svojich pozícií hneď potom, ako sa včera večer ozvali hlasy zamestnávateľov. Boli sme to aj my, ktorí sme včera podobne ako kolega z opozície pomenovali situáciu v nejakom podniku, ktorý môže mať 2,5-tisíc zamestnancov, a že aký dopad môže mať takéto opatrenie, ktoré navrhujete s testovaním na ekonomiku tohto podniku. Potom sa večer objavili pomerne tvrdé vyjadrenia predstaviteľov zamestnávateľov a predpokladám, že tieto tvrdé vyjadrenia budú pokračovať aj deň. A zrazu počúvame, že už asi teda nebude platiť to, čo je v tom zákone napísané, to ste povedali, myslím, aj vy, pani spravodajkyňa, že asi to štát preplatí, a všetko to bude inak, ako to je v zákone napísané.
To vám robilo taký problém si včera večer s tými zamestnávateľmi sadnúť? To vám robilo taký problém sadnúť si včera večer so zamestnancami, s odborármi, sadnúť si s mestami, obcami, župami a porozprávať sa o opatreniach, ktoré chcete urobiť? Nie je možné zákony, ktoré sa dotýkajú celého štátu, v takomto agresívnom tóne prerokovávať a pripravovať bez normálneho sociálneho dialógu. A teraz sami to pociťujete na vlastnej koži, čo vám to všetko spôsobuje, a že pravdepodobne budete musieť cez pozmeňujúce návrhy v druhom čítaní pristúpiť k radikálnym zmenám toho, čo ste tu navrhli. Viem, že sa vám možno nebude pozdávať to, čo teraz poviem ako pomenovanie tohto zákona.
Pán minister, vy ste sa včera pustili nezmyselne do vojny s polovičkou národa, do vojny s polovičkou národa, nie aby ste ju presvedčili logickými argumentami, že nech sa ide zaočkovať, ale do vojny presadzovaním agresívnych, zbytočne násilných foriem tlaku na ľudí, ktorí majú jednoducho iný názor. Tak teda buď žijeme v demokracii, alebo nežijeme v demokracii. Ak žijeme v demokracii, tak musíte rešpektovať aj názor iného človeka.
Pán minister, opäť to trošku odľahčím (povedané so smiechom), ak sa nenahneváte. Ako dieťa som chodil do školskej jedálne a som nenávidel špenát s vajcom. A nútili ma, búchali ma hlave a musíš to zjesť a musíš to zjesť a musíš to zjesť. Dokonca ani doteraz som k tomuto jedlu nie príliš priaznivo naklonený. Toto isté ste urobili s ľuďmi, pokiaľ ide o očkovanie. Keby ste sa s nimi bavili normálne, keby ste im ponúkali normálne argumenty, dnes by mohla byť situácia úplne iná, aká tu je, takže pre nás je najlepšia charakteristika tohto zákona, kvôli tomu, aby ste ľudí prinútili sa očkovať, ste sa pustili do vojny s polovičkou národa.
Pán minister, asi sa vám to bude ťažko počúvať, hoci nenesiete zodpovednosť, ja to musím uznať, za celé obdobie tejto vlády pána Matoviča a pána Hegera, ale je fakt, že keď čítam v médiách alebo počúvam, že zdravotníci sa musia rozhodnúť, koho dajú na pľúcnu ventiláciu, a to hovorím o novembri 2021, preboha, čo ste robili rok a pol. Prepáčte, to nie je na vás osobne. Opakujem, rešpektujem, že ste išli do funkcie neskôr. Ako je možné, že ak sme toto hovorili v apríli 2020, ak sme toto hovorili v máji 2020, kedy ešte na to mohlo byť aké-také vysvetlenie. Keď ste vedeli, že príde druhá vlna, na ktorú takisto ste neboli pripravení, vedeli ste, že ide tretia vlna, finančných zdrojov máte dostatok, my konštatujeme v novembri 2021, že zdravotníci rozmýšľajú, koho na pľúcnu ventiláciu dajú alebo nedajú. Toto považujem za fatálne zlyhanie. Fatálnym zlyhaním je to, pán minister, že zo strachu, a pamätáme si slávne vyjadrenia ministra zdravotníctva niekedy z prelomov rokov 2020 a ’21, že nebudeme prijímať žiadne opatrenia, lebo sa bojíme reakcií ľudí pred Vianocami. A spustilo sa nezmyselné celoplošné testovanie, ktoré nás stojí alebo stálo už takmer 1 mld. eur.
A teraz tá štatistika, ktorej sa jednoducho nemôžem vyhnúť. Je fakt, že obrovský počet úmrtí bol predovšetkým po tomto celoplošnom testovaní, pretože došlo k zmiešaniu zdravých a chorých ľudí a celoplošné testovanie spôsobilo obrovský nárast najmä v januári, februári 2021, kedy boli rekordné počty úmrtí na pandémiu. Potom opäť ste to celé vynechali a nechali ste to tak a zrazu sa dostávame do štádia tretej vlny a konštatujeme, že neviem koľko tisíc lekárov odchá... odišlo do predčasného dôchodku. Ďalší lekári a zdravotné sestry a zdravotní pracovníci hovoria, že chcú odísť. Konštatujeme, že nemáme dostatok zdravotníckej techniky. Tak potom načo sa vyhodila tá miliarda, načo sa vyhodili stámilióny na očkovaciu kampaň a na všelijaké lotérie, keď dnes hovoríme spoločne, že nám chýbajú elementárne, základné predpoklady?
Návrh zákona ako taký má ambíciu, to musím uznať, reagovať na zlé čísla, ku ktorým došlo. Náš názor poznáte, prečo to tak je, lebo ste to podcenili a nechali ste to tak, aj ste mali peniaze, aj právomoci, aj možnosti, ale neprijímali ste, nerobili ste to, čo bolo treba. Zrazu prichádzate s návrhom zákona, kde veľmi symbolicky si uvedomte, čo ste urobili v prvom článku tohto návrhu zákona, ste zvýšili pokuty za priestupky. Tým ako keby ste nafarbili ten návrh zákona, pán minister, násilím, agresivitou.
Vy si myslíte, že zvýšená pokuta zo 700 na 900 eur zmení správanie sa človeka na ulici? No nezmení sa, neviem ktorý kolega z opozície to pred chvíľočkou hovoril. Ak dnes poviete niekomu, že za to, za čo dostal pred mesiacom 700 eur dostane teraz 900 eur pokuty, tak jeho agresivita bude ešte vyššia, lebo my nevieme riešiť zlú atmosféru v spoločnosti, tú obrovskú nespokojnosť, ktorá dnes je vo verejnosti voči vám, hovorím teraz o vláde, tým, že zvýšime pokuty za priestupky. To jednoducho nikdy nefungovalo a fungovať nebude. Tak teda nemajte 90-percentnú nedôveryhodnosť ako vláda, majte 50-percentnú nedôveryhodnosť, nech vám aspoň polovička národa verí, a potom môžete prísť, samozrejme, aj s opatreniami a návrhmi, ktoré bude verejnosť brať vážnejšie.
Dosť sa tu už dnes hovorilo, pán minister, o tej povinnosti testovania v prípade zamestnancov a veľkých zamestnávateľov, zamestnávateľov ako takých. Príklady, ktoré boli spomenuté opozíciou v súvislosti s pekárňami, boli veľmi presné, pretože to je kritická infraštruktúra. Bavíme sa teraz o výrobe potravín, ktoré sú dôležité pre každodenný život. Ale máme tu aj kritickú infraštruktúru v priemysle, sú tu podniky, ktoré nevypínajú svoju výrobu 24 hodín. Ja som hovoril s nejakými podnikateľmi už včera večer, ma to zaujímalo, tak, pochopiteľne, prvé reakcie boli extrémne, extrémne odmietavé až násilné, ale potom začali to veľmi jednoducho rozoberať na drobné.
Kedy má ísť ten zamestnanec na ten test? To má po robote, keď je uťahaný z nejakého stroja alebo nejakého pásu ešte stáť hodinu v rade, možno niekde na nejakej zime, aby podstúpil testovanie, aby na druhý deň znovu mohol ísť do práce? Potom je to druhá vec, tie obrovské náklady, ktoré sú s tým spojené. Môžme rátať cenu testu, nie ako povedal kolega z opozície, 19,50, ale môžme povedať aj 15 aj 10 eur, stále sú to pri veľkých firmách státisícové náklady, ktoré idú na vrub tejto firmy. Toto nie je cesta.
Takisto - a budem hovoriť o určitých východiskách do budúcnosti, ktoré by mohli pomôcť sa postaviť k tejto téme úplne inak - my celkom nerozumieme, pán minister, a to by ste nám naozaj mohli vysvetliť, pretože je odborná časť verejnosti, ktorá hovorí, že očkovaní môžu prenášať COVID. Ja nie som lekár a nebudem okolo toho špekulovať, ale tvrdí sa, že očkovaní môžu prenášať COVID. Tak mi teda vysvetlite, prečo v tých čiernych okresoch do tých reštaurácií budú môcť chodiť len zaočkovaní, prípadne tí, ktorí prekonali COVID, a nebudú tam môcť ísť tí, ktorí sú najbezpečnejší, lebo majú v rukách test, a u nich je najnižšia pravdepodobnosť, že v danej situácii, keď do tej reštaurácii vstupujú, ten COVID majú. Nerobte segregáciu medzi zaočkovanými a neočkovanými. Ja viem, že čo je cieľom tohto zá... a to je tá vojna s národom a musíte sa dať zaočkovať a my vám ukážeme, keď to neurobíte, ako s vami zatočíme. Chýba niekedy aj logika v krokoch, ktoré momentálne robíte.
Dámy a páni, asi sa zhodneme na tom, že ani cesta celoplošného testovania, ani cesta obrovského tlaku na očkovanie alebo očkovania nie sú jedinou cestou, ako sa dostať z pandemickej situácie, že sú pravdepodobne len nejakou súčasťou tohto boja, ktorý zvádza dnes celý svet. Dovoľte mi preto, aby som pár myšlienok ponúkol a možno požiadal aj vás, pán minister, a vládu o spoluprácu, pretože máte nepochybne väčší vplyv na niektoré inštitúcie ako opoziční politici.
Začal by som, pán minister, tou mierou agresivity a násilia vo verejnosti, ktorá je daná aj tým, že či chceme, alebo nechceme, časť verejnosti je konfrontovaná s odbornými právnymi názormi, ktoré tvrdia, že nie je možné obmedzenia ľuďom dávať na základe vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva. Aj tu sme zvádzali veľa súbojov na pôde Národnej rady, či je správne, aby obmedzenia, ktoré by mali mať zákonný charakter, vykonal vo forme vyhlášky nejaký špecializovaný Úrad pre verejné zdravotníctvo alebo verejného zdravotníctva. Dobre, čert to zobral, keby to boli nejakí advokáti, právnici, ktorí niekde píšu do nejakých odborných časopisov, ale pozor, 12. marca, pán minister, tohto roku sa generálny prokurátor Slovenskej republiky obrátil s návrhom na vyslovenie nesúladu týchto vyhlášok s Ústavou Slovenskej republiky a tvrdí generálny prokurátor, že Úrad verejného zdravotníctva nemá vecnú pôsobnosť na vydávanie takýchto obmedzení základných ľudských práv.
Ja mám tiež obdobný názor a myslím si, že ak sme chceli niekoho obmedziť, tak to bolo treba urobiť zákonom. Dokonca ak by to až tak ďaleko malo zájsť, pán minister, že poviete, že do práce budú môcť chodiť len zaočkovaní a nezaočkovaní musia ísť na neplatené voľno alebo niekde inde, hovorím o extréme do budúcnosti, tak to budete musieť riešiť ústavnou cestou, pretože v ústave máme právo na prácu. Tak tam napíšte, právo na prácu má len ten, kto je zaočkovaný. To je vážny ústavnoprávny a zákonný problém.
Čiže až chceme trošku to násilie, tú agresivitu a ten hnev tej verejnosti, ktorý je vyvolaný veľkou nedôverou k vláde Slovenskej republiky, trošku zmierniť, tlačte na Ústavný súd aj vy. Ja už robím deň za dňom verejné vyhlásenia, žiadam Ústavný súd Slovenskej republiky. Ústavný súd musí konať. Nie je možné, aby v marci 2021 dostal tak vážne veci, ako je ústavnosť obmedzení ľudských práv, a doteraz o ničom nerozhodol. To kedy rozhodne Ústavný súd, o tri roky? No to nám všetkým bude ako mŕtvemu kabát. Ja spomínam Moniku Jankovskú, o ktorej rozhodol Ústavný súd po tom, čo už bola na slobode, že jej väzba bola nezákonná. No tak to naozaj musela mať veľkú radosť z takéhoto rozhodnutia, keď už bola na slobode.
Vytvárajme spoločne tlak. Tak sa teda dohodnime, že súčasťou tohto zákona, pretože pravdepodobne ho prijmete vy, bude aj uznesenie, kde celá Národná rada sa obráti na Ústavný súd Slovenskej republiky, a budeme žiadať ústavný súd, rozhodni a povedz, či je to v poriadku, že to môže byť na základe vyhlášky alebo to musí byť na základe zákona. A potom by ľudia už nemohli vonku hovoriť, keď ich policajt zastaví, dajte mi pokoj, pán policajt, ja nemám žiadny dôvod mať rúško a nebudem mať nejaké obmedzenia, lebo to je na základe nejakej neplatnej vyhlášky. Poďme do toho, pán podpredseda. Ja som pripravený, ak takéto uznesenie tu dáme vo vzťahu k Ústavnému súdu, žiadosť, my nemôžeme nič prikazovať Ústavnému súdu. Žiadame Ústavný súd, rozhodujte o týchto veciach v primeraných časoch, pretože ak už bude po COVID-e, potom už bude zbytočné, keď sa Ústavný súd k tomu bude vyjadrovať.
Druhé také odporúčanie pre vládu je, pán minister, verte mi, že zdôrazňovaním dobrovoľnosti očkovania s poskytovaním relevantných informácií takým normálnym prístupom k tým ľuďom dosiahnete podstatne viac, ako týmto búšením po stole. Toto je búšenie po stole, ktoré tu v tomto okamihu predvádzate, pretože ľudí len tak ľahko po tomto všetkom nezmeníte, a ak tento zákon prijmete, vám garantujem, že miera agresivity spoločnosti a hnevu bude podstatne vyššia, ako je teraz, hoci už v tomto okamihu je tá miera agresivity a akéhosi zlého pohľadu na vládu takmer neudržateľná.
Ďalšie odporúčanie, pán minister, je pre vás, aby ste zagarantovali každému na Slovensku podľa Ústavy Slovenskej republiky rovnaké právne postavenie, či je zaočkovaný, nezaočkovaný alebo je testovaný, alebo teda prešiel cez konkrétne choroby a dnes môže o sebe hovoriť o sebe, že má v tele protilátky. Toto je mimoriadne dôležité. Pokiaľ nebude právna rovnosť garantovaná ústavou medzi týmito troma formami, to je tzv. OTP, tak sa nepohneme z miesta. Preto ak riešite, pán minister, nejaké čierne okresy, musí to byť na princípe rovnosti týchto troch kategórií ľudí.
Ďalej - a to som už hovoril - prosím, začnite dialóg s verejnosťou, ale nie dialóg s verejnosťou tým, že budete vláčiť cez policajtov invalida v Prievidzi spútaného po zemi. Nemôžte robiť dialóg s verejnosťou s obuškami, nemôžte robiť dialóg s verejnosťou tým, že budete zvyšovať pokuty za priestupky a že budete ľuďom vždy stále iba niečo prikazovať a zakazovať. Myslím si, že tento dialóg s verejnosťou by mal byť predovšetkým motivovaný dialógom so sociálnymi partnermi, o čom som už hovoril a čo dnes jasne ukazujete, že jeho nedostatok vás prinúti urobiť zásadné zmeny vášho návrhu.
Štvrté odporúčanie, pán minister, ak to budú rozumné veci, ja vám tu za SMER - sociálnu demokraciu prehlasujem, my rozumné veci, veď sme ich podporili veľakrát tuná v tomto parlamente, a rovnako keby to boli rozumné veci, na ktoré treba financie, nebudeme kritizovať túto vládu za zvyšovanie deficitu a zvyšovanie verejného dlhu. Ak nám poviete, že potrebujete nakúpiť za 100 mil. nevyhnutnú zdravotnícku technológiu, ak nám poviete, že na motiváciu lekárov potrebujete 300 mil. a že to zvýši deficit o toľkoto, o toľkoto a že to zvýši verejný dlh o toľkoto a o toľkoto, porozprávajme sa o tom, a keď v tom budeme vidieť logiku a efektivitu, tak to jednoducho podporíme, lebo zdrojov máte, koľko len chcete, pretože ak ste boli schopní, ako som už uviedol, takmer miliardu použiť na celoplošné testovanie, a už o iných výdavkoch, rôzne tie kampane a rôzne tie očkovacie podporné programy, tak na toto peniaze nájsť musíte a my to podporovať budeme.
No a potom taký osobný zážitok, pán minister. Ja som nikdy nerád hovoril ani nebudem nikdy rád hovoriť o mojom zdravotnom stave, ale je fakt, že som jednoducho prešiel covidom. Strašne dôležité bolo, pán minister, že ja som mal veľmi slabé príznaky na úvod, ale test ukázal, že mám COVID. Ja som okamžite po tom testovaní dostal do piatich minút protokol lekársky, ktorý bol podpísaný lekárom, a dostal som balík liekov a podporných liečiv a povedali mi bez ohľadu na to, bez ohľadu na to, či tie príznaky sú také alebo onaké, okamžite začnite liečbu, lebo tým zabránite hospitalizácii. My všetci tu kričíme a riešime hospitalizáciu, až keď máme človeka na pľúcnej ventilácii, a potom všetci veľké náreky robíme, že nemáme dostatok pľúcnych ventilácií. Prečo to nie je tak, pán minister, že človek, ktorý príde na test, test mu potvrdí, že je pozitívny na COVID, samozrejme, a pravdepodobne ide ihneď preč, nečaká, ale môže mu to dobierkou prísť, môže pre to prísť nejaký jeho rodinný príslušník, že by priamo na tých odberných miestach dostávali títo ľudia protokol, ktorý by presne povedal, ako sa ten človek má správať. Viete, ľudia sa boja. Ja si nemyslím, že by tí ľudia, keď budú vedieť, že majú COVID a má lekárok podpísaný protokol, čo má od prvého okamžiku robiť, že by to nerobili a myslím si, že lekári sú dostatočne vzdelaní ľudia, aby povedali tým ľuďom, keď toto budete robiť, tak znižujete vo významnej miere znižujete miero... mieru, že budete hospitalizovaní. A keď potom bude tá hospitalizácia menšia, tak sa celkom objektívne zníži aj tlak na zdravotnícky personál a na vyťaženosť zdravotníckych zariadení.
Pán minister, toto nie je cesta, ako bojovať s covidom. Myslím si, že máte dostatok zdrojov aj na preplácanie testov. Ja to privítam, ak to zmeníte. Ak poviete, že zamestnávatelia to budú mať preplatené, že to nebudú náklady. Ak poviete, že ľudia tie testy budú mať zadarmo. Ste lekár, pán minister, považujete za normálne (povedané so smiechom), že rodič ide s dvoma malými deťmi k špecialistovi a obidve malé deti si musia dať urobiť test a on to musí zaplatiť? Veď ste v podstate nepriamo spoplatnili slovenské zdravotníctvo.
Pri náročných veciach, ktoré človek potrebuje k životu, cesta k lekárovi, cesta do práce, to, čo potrebuje k životu, to testovanie musí hradiť štát a my vám za to zahlasujeme, ale musíte s tým prísť. To musia byť efektívne návrhy, ktoré budú ľuďom pomáhať, a nie ich strašiť. Toto vyzerá ako nejaký Damoklov meč, ktorým mávate nad hlavou slovenskej verejnosti. Za týchto podmienok, pán minister, a dúfam, že rozumiete mi ako opozičnému lídrovi, že máme iný pohľad na veci, a najmä lídrovi, ktorý zažil aj to, čo je vládnutie, desať rokov som bol premiérom. Musíte akceptovať, musíte akceptovať naše stanovisko.
SMER - sociálna demokracia nemôže nikdy podporiť tento návrh zákona, ktorý považujeme za prejav vojny s polovičkou národa, aby ste túto druhú polovičku národa prinútili k očkovaniu.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

11.11.2021 10:10 - 10:25 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Určite sa prihlásim do rozpravy, aby som na všetky otázky odpovedala, ale všetkým kolegom ďakujem za reakcie, a poviem, ak Der, tak je Spiegel, sú, Hlavné správy, pán kolega, a všetky, ja vám všetky tie noviny prečítam, písali to 9. 11. o tých futbalistoch nakazených. Ja to dávam ako príklad. Potom iba im porozprávam, prečo som rozprávala o pánovi ministrovi, že je müsli, keď ani neprišiel medzi ľudí na východe, lebo mali pozatvárané prevádzky. A potom sa spýtam ešte ďalej, prečo, ja nehovorím, že východ je chudobný, on je chudobnejší, lebo nemá takú infraštruktúru, ako má Bratislava, ale ešte tým chudobným na východe pozatvárate prevádzky, nie v Bratislave! Chudobným, chudákom na východe pozatvárate prevádzky, lebo nemajú žolíkov. Ja sa ešte aj spýtam, že či COVID pozná žolíka, lebo ja neviem, že by COVID poznal žolíka nejakého.
A ďalej, čo je riešenie, vám poviem, je liečenie a testovanie. Vidíme to v iných krajinách, a keby ste nerobili tie nezmyselné lotérie a uplácali ľudí, aby, aby v rôznych osadách ťahali starých ľudí, aby sa očkovali, a ste im za to platili peniaze a natláčali takto ľudí, a keby ste sa radšej pozreli, že ľudia majú protilátky, ja som prekonala takisto COVID, mám protilátky a majú ľudia protilátky a majú zdravotné problémy, a keby ste to nerobili takým nátlakom.
A pánovi Žiakovi chcem povedať ešte, že, pán Žiak, ja som hovorila, aby ste tieto opatrenia nerobili, tak nerobte zo mňa blázna, že ako ste vy mi strašne vysvetľovali všetko. My sme sa o tomto, najprv sme sa o tomto bavili, ale perfektne viete prekrúcať veci a vám aj prečítam všetky tie noviny, kde to píše.
A pánu Kremskému už len toľko poviem. Pán Kremský, áno, propagoval očkovanie tento hráč, to je jedno, či cez svoju nadáciu, alebo cez čokoľvek, ale nerozprávajte, že čítam Hlavné správy, lebo ja mám všetky denníky, kde to je napísané. Ja mám to ofotené, lebo vás poznám. Na rozdiel od vás si chystám fakty, ktoré vy vôbec nepoužívate, vy klamete jedna... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2021 9:46 - 9:47 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážení kolegovia, kolegyne, chcem sa vyjadriť k skrátenému legislatívnemu konaniu, pretože si myslím, že obsahovo vôbec nespĺňa podmienky, alebo iba sčasti. Čo to znamená? Zatvárať ľuďom prevádzky, aby sme týmto ľuďom zobrali prácu, dávať im reštrikcie a sankcie, to nie je na ochranu zdravia, to je na likvidáciu rodín. Sedeli sme tu dva alebo tri dni na ochranu ľudského života, nepočatého. A počatý ľudský život idete ničiť a likvidovať? To sa nehanbíte? A ešte to dáte do legislatívneho skráteného konania a ešte vás v tom podporuje aj prezidentka? Mám len desať minút, tak budem stručná.
Ďalej. Čo je to za farizejstvo, že zaradili ste, že zoberiete pandemické OČR-ky prokurátorom, policajtom, ktorí nás chránia, a vzápätí sa na nich obraciate, aby bili ľudí, aby ich sankcionovali, a vynecháte sudcov? Prečo sudcov, vážení? To čo má znamenať? Tak ak ideme celú zložku, tak berieme celú zložku, a to je to vaše farizejstvo, ktoré robíte, a ešte to dáte do legislatívneho skráteného konania.
A teraz sa vrátim k jednej veci, lebo rozprávate, že opozícia len trepe, lebo nevie, ako to má riešiť. My sme vyvesili aj na webovú stránku riešenia, ale ja vám poviem riešenia z Nemecka. Všetci sa tu oháňate, ako sme v Európskej únii... (Ruch v sále.) Poprosím kolegov, aby sa zdržali tam hore, z OĽANA a podobne, aby som mohla rozprávať (neutíchajúci ruch v sále a zaznievanie gongu), potom nech sa prihlásia.
Európska únia nám rozpráva, ako všetci máme dodržiavať rovnakú legislatívu, sankcionuje Poľsko, ktoré povedalo, že zákony, ktoré sú schválené v Poľsku, sú zvrchované nad Európskou úniou, tak si z nich berme príklad. Lídrom je Nemecko, vážení, a vy veľmi radi používate emócie na ľudí a príbehy, tak ja vám poviem príbeh, ale najprv poviem, čo sa kedysi udialo.
Igor Matovič išiel oznámiť nie prezidentke, ale pani Merkelovej, že pretestuje všetkých občanov, zdravých-nezdravých, hlava-nehlava, aby urobil pokus na Slovensku za miliardu, a zdravých ľudí nahnal medzi chorých, aby sa nakazili. To bolo v prvej, v prvej fáze, kedy ten COVID teda ešte iba začal.
Čo sa deje teraz? Teraz nútite zamestnávateľov, na ich plecia alebo zamestnancov, aby si platili testovanie, a ja vám poviem, čo sa stalo v Nemecku. V Nemecku je známy futbalový klub Bayern Mníchov. Jeho najväčšia hviezda Joshua Kimmich, dúfam, že to prečítam dobre, robil (reakcia z pléna), robil, robil reklamu na očkovaciu kampaň v Nemecku, aby sa ľudia dali očkovať. Ja to mám všetko aj sfotené z novín. Viete, čo sa stalo? Zrazu sa zistilo, že tento Joshua Kimmich nie je očkovaný. Obrovský škandál v Nemecku, obrovský, až Merkelová sa k tomu vyjadrovala, že čo to má znamenať. Tento mladý chlapec sa vyjadril, že nedôveruje vakcíne, pretože je to pokus, a nikto negarantuje, že tá vakcína, ak sa, ak teda, však vy negarantujete už ani, ani OČR-ky pandemické, aj keby aj sa niečo udialo, negarantuje, že ľudia ak budú mať zdravotné následky, tak sa všetci lekári tvária, že to nie je po vakcíne. Ale poďme ďalej, lebo ja nespochybňujem, ja nie som očkovaná ani sa nechcem dať očkovať, kto chce, nech sa dá, ja to nespochybňujem. Ale čo sa stalo ďalej?
Ďalej sa stalo to v Nemecku, že bol to veľký škandál. Keď malo Nemecko nastúpiť, musím si pozrieť, lebo nie som futbalový, futbalový nejaký guru, tak sa musím na to pozrieť, že kde to mali, myslím, že s Lichtenštajnskom... (Reakcie z pléna.) Poprosím vás, buďte takí láskaví, nechajte si to pre seba, kolegovia, a radšej sa prihláste. Dobre? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kolegovia, nevyrušujte pani poslankyňu, nech môže vystupovať.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
No. Tak chcem povedať, že keď išli hrať proti, je to veľmi dôležité, Lichtenštajnsku, tak sa nakazili štyria hráči očkovaní medzi sebou, Julian Gaber a ďalší piati hráči nemeckého národného tímu vynechali pre karanténu zápas kvalifikácie - majstrovstvá sveta. Viete, čo sa stalo? Očkovaní nakazili očkovaných.
A čo sa teraz deje v Nemecku? V Nemecku vystúpili lekári a zase vám zacitujem z novín, lebo ja si myslím, že my tu chytáme mačku za chvost, a naša pandemická komisia by sa mala poučiť: „Testy na koronavírus u očkovaných ľudí sa musia výrazne rozšíriť a zaviesť plošne. Nemeckí zdravotníci požadujú výrazné rozšírenie koronových testov pre očkovaných ľudí, preto treba oveľa viac zdôrazniť, že očkovaní ľudia môžu preniesť vírus ďalej bez toho, aby sami ochoreli. Maloobchod, pohostinstvá, lekári požadujú opätovné zavedenie bezplatných rýchlotestov.“
Vážení, a my ideme dávať testy, kde sa nám očkovaní prenesú na očkovaných a neočkovaných, v čiernych okresoch zatvárame ľuďom živobytia. Pán minister, boli ste v Humennom. Povedali ste, že vy jete na obed len müsli a jogurty. Nechcem povedať, čo vám ľudia napísali pod to, keď to vyšlo na Facebooku. A potom ste išli kdesi sa najesť, ja neviem kde, ani ma to nezaujímalo, a prišli, a boli tam transparenty, že ľudia nemajú z čoho žiť, že sú pozatvárané reštaurácie. (Ruch v sále.) Pán Pročko! Že sú pozatvárané reštaurácie. Prečo ste medzi tých ľudí nešli? (Ruch v sále a zaznievanie gongu.) Nie, vy sa smejete a robíte tu cirkus, pán Pročko, vy sa zo všetkého smejete, zo všetkého! (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Páni poslanci!

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Vám je všetko smiešne! (Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Upozorňujem vás, aby ste sa ukľudnili, lebo použijem opäť rokovací poriadok. (Povedané súbežne s rečníkom.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Vám je smiešne, že ľudia nemajú z čoho žiť?! (Povedané súbežne s predsedajúcim.)
Ale ja si myslím, že, že, že to bude trošku, viete, karma je zdarma. Tak tí ľudia nemajú z čoho žiť, musia zatvárať prevádzky a ja som toho presvedčenia, že keby do prevádzok sa nezatvorili, ktorá Európska únia, mi povedzte, má takúto omaľovánku ako my, že zatvárajú. V Poľsku je všetko otvorené. Ja som si to dala, direkt som volala ľudí, ktorí tam žijú, nie čo nám tu médiá podsunú. V Poľsku je všetko pootvárané. V Nemecku je všetko pootvárané. Žiadajú, aby sa ľudia testovali aj očkovaní. A na základe tohto, čo sa stalo vo futbale, Bayern Mníchov, lebo musí prísť niekedy taká vec, ktorá, ktorá presvedčí možno cez nejakých známych ľudí.
V Švajčiarsku idú ľudia robiť referendum, ktoré bude záväzné pre vládu, lebo nesúhlasia s opatreniami, ktoré momentálne sú. A my miesto toho, aby sme povedali, to, čo sme dali pred tým, keď to nebolo treba, tie testy, a my sme povedali, že budeme testovať ľudí, aby medzi sebou neroznášali nákazu, a tak my teraz všetko prenesieme na zamestnávateľov, na zamestnancov, chudákov, ktorí každý druhý deň budú musieť chodiť na testy a ktorí zarábajú 500-600 eura. Tak nehnevajte sa na mňa, ak toto má byť v legislatívnom skrátenom konaní, tak toto je naozaj vojna voči, proti vlastnému národu a myslím si, že nemá to nič, nemá to nič, tak sa aspoň pozrite do iných krajín, ako to robia, lebo oni to už vyskúšali. Nemecko patrí medzi najviac zaočkovaných štátov a teraz to tam prichádza. Tak mne to tak prichádza, že my nechceme mať zdravých ľudí, my chceme mať ľudí len zaočkovaných. Alebo vám to dakto hovorí, že to tak musíte robiť, lebo zdravý rozum tak nehovorí?!
Takže nakoniec by som chcela povedať, preboha, zamyslite sa, zamyslite sa, chránite nenarodený ľudský život a likvidujete rodiny, deti, však tí ľudia nebudú mať z čoho žiť, tým deťom, budú tam, bude násilie v rodinách a podobne, pretože niektorí naozaj majú zdravotné problémy a jednoducho sa nechcú dať očkovať alebo to ten organizmus im to neprijme. Tak skúsme to, čo sme urobili predtým, otestujme. Lebo čo je z toho, ak očkovaný všade roznáša nákazu ešte aj na očkovaných? A že vakcína je zdravie? Ste hovorili? No nie je zdravie, lebo aj títo ľudia sú v nemocniciach. Hovorili ste, že je úsmev. No kto sa usmieva, keď ho nasilu pichajú ihlou? A teraz už hovoríte, že vakcína je sloboda. Aby ste aspoň toto dodržali, tak idete ľudí držať domov, idete zatvárať prevádzky a idete ničiť toto chudobné východné Slovensko, chudobné, mne je do plaču, čo robíte.
Pán minister, a ak vy jete 10 rokov müsli a jogurt, tak toto iní nejedia. Toto je od vás farizejské a mali ste u primátora obložené chlebíčky a jedlo a tam sú fotky zverejnené na mestskom úrade. Myslíte, že toto vám ľudia žerú? Tak sa pozrite do Nemecka a berte si príklad z vyspelejších krajín a nerobte si tu sami svoje, svoje výmysly a nútite ľudí, aby robili a konali proti svojej vôli a aby nemali prácu!
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2021 16:38 - 16:40 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Položím otázku: Súvisí zdravotníctvo ako služba vo verejnom záujme s celým systémom verejnej správy, a teda spravovania štátu? Nazdávam sa, že absolútne. Keď som tu pred pár dňami položil otázku na premiéra, že či uvažuje táto vládna garnitúra so zmenou územnosprávneho členenia, odpovedal pán Matovič miesto neho a vzťah k tým reformám, ktoré chcú jednotlivé rezorty robiť, povedal, že to je ešte na vážkach, ako tie reformy budú vyzerať a ešte nie sú ani dohodnutí, že či sa bude robiť zmena územného členenia. Ale ak sa pôjde takýmto spôsobom, že jeden rezort bude robiť reformy v území štátu, ktoré budú presahovať možno hranice terajších krajov a budú reflektovať na úplne iné zmeny, druhý rezort bude inak robiť, tretí inak, pretože je to tak, každý rezort inak, polícia chce tri kraje a tak ďalej, ale každý občan má z ústavy právo na rovnaký prístup k verejnej správe aj k službám vo verejnom záujme.
Problém s tými reformami, ktoré chcete robiť, je ten, že ste sa nevysporiadali s tým, čo s verejnou správou z hľadiska komplexnej reformy. A spomeniem aj ja Ivana Mikloša, hoci sme ho vždy kritizovali, ale reformu verejnej správy bral komplexne, komplexne, teda so všetkým a naposledy s územným členením a umiestnením aj služieb vo verejnom záujme v území. Vy to robíte úplne naopak. To je problém. Nečudujte sa samosprávnym krajom, nečudujte sa miestnej samospráve, že sú proti, pretože to robíte úplne naopak.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2021 16:25 - 16:27 hod.

Baška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pani poslankyňa Cigániková, ja som nehovoril čakať a vydržať, ja som hovoril poďme najskôr zmeniť ten ambulantný sektor, či už sú to všeobecní lekári pre dospelých, pre deti, pre deti a dorast alebo tieto špecializované ambulancie, poďme najskôr to podporiť, pretože tam je naozaj veľký problém, ktorý tu je.
Ja nehovorím čakať a vydržať, ale vy začínate úplne od konca. Začínate rušením nemocníc a ja to musím povedať, že to je rušenie nemocníc, teda poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti. To je pekné, že hovoríte, že však ony majú ešte finančnú garanciu, tie komunitné nemocnice, ešte ďalšie dva roky. A tie dva roky, už počas tých dvoch rokov, uvidíte, že keď sa to stane, že to bude komunitná nemocnica, tí lekári, tí, ktorí majú držať a udržať tú nemocnicu, oni odtiaľ odídu. Oni pôjdu, oni pôjdu inde, oni nebudú čakať na to, kým sa to stane, teda tá komunitná nemocnica, a kým teda dva roky ešte budú udržovať ten stav zdravotné poisťovne, ktoré tam budú dávať na tie oddelenia peniaze. To je podľa mňa nezmysel.
A ja si stojím za svojím, komunitná nemocnica nie je nemocnica, je to zariadenie sociálnych služieb plus ďalšie ambulancie, ktoré sú tam. Hovorili ste malá interná, malý urgent a tak ďalej, to je všetko proste ambulancia, lekár, ktorý tam je nejaký chirurg, ktorý zašije prst alebo niečo takéto urobí, nejaké hlavné veci, a potom pošle zasa tou sanitkou do inej nemocnice toho pacienta. A budú to naozaj len pre dlhodobo chorých, rehabilitácie a ďalšie takéto úkony, ktoré tam budú, ale tam tých lekárov, tých, ktorých tam naozaj potrebuje, čo, to, čo robí...
Čo robí nemocnicu nemocnicou? Nemocnicu nemocnicou robí to, že má urgent, má JIS-ku, prípadne ÁRO, alebo prípadne ten OMIS, má operačné sály a vykonáva tam operácie. To je podľa mňa nemocnica a nieže komunitná nemocnica je komunitnou nemocni... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2021 16:01 - 16:03 hod.

Baška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Miro, budem reagovať na teba ako prvého. Čo je na tom zlé, keď primátor mesta Partizánskeho chráni nemocnicu, ktorú tam má? Nemocnicu na okraji mesta. Tá nemocnica robí naozaj dobré výkony, slúži tým ľuďom, ktorí sú tam v tom okrese Partizánske a ktorí potrebujú túto zdravotnú starostlivosť. Myslím si, že to je povinnosť každého, nielen jeho, ale aj ďalších, aby tieto nemocnice naozaj, naozaj chránili, aby tieto nemocnice nejakým spôsobom nepadli.
A keď, ja som ešte v rozprave zabudol povedať o kapacitnej priepustnosti nemocníc. Veď aj teraz sa stáva, že si jednotlivé nemocnice aj u nás v kraji prehadzujú tých pacientov. Povedia, že tam tohoto pacienta my vám nezoberieme, zoberte si ho vy, alebo my ho zoberieme na chvíľku, dajte si ho tam. Proste ten pacient koluje, behá, behá krížom-krážom a teraz je už problém proste s tou mapou toho pacienta. A keď vy ešte zrušíte niektoré tieto nemocnice, tak potom bude ešte väčší problém. Proste týmto sa treba zaoberať, kde ten pacient nakoniec pôjde a kde mu bude poskytnutá ústavná zdravotná starostlivosť, a nie teraz ešte rušiť nemocnice.
Miro, neviem, čo si myslel tým, že my sme proti očkovaniu a že neumožňujeme nejaké, nejaké ďalšie miestnosti. Však si z Prievidze. Päť mesiacov tam bolo na zimnom štadióne zriadené veľkokapacitné očkovacie centrum, to sa teraz, to skončilo koncom augusta. To isté v EXPO výstavisku v Trenčíne a máme fungujúcich ďalších jedenásť očkovacích centier v celom Trenčianskom kraji, ich je jedenásť. Aj u vás, aj v Prievidzi, v našej bojnickej nemocnici. Tak keď bude záujem väčší o to, keď to nebude stíhať, tak vtedy môžeme o tom hovoriť. Ale veď normálne fungujú, aj v bojnickej nemocnici funguje aj takéto očkovacie centrum proste neprestajne. Čiže ľudia sa majú kde dať zaočkovať. A veď aj ja som vyzýval ľudí zaočkovať. Ja som sám zaočkovaný aj s mojou celou rodinou. Takže neviem teraz, aké populistické veci, do obchodného centra! Niekto to vymyslel, tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2021 15:48 - 15:50 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Jarko Baška, chcem ti poďakovať a myslím si, že si toto hlavne mali vypočuť koaliční poslanci, ktorí chcú hlasovať za túto takzvanú reformu nemocníc, kde ty ako župan si hovoril, ako predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, kde si aj povedal, ako sa k tomu postavili poslanci v rámci celého Trenčianskeho kraja. Ale povedal si, ako sa k tomu postavila aj SK8, všetci župani.
A tak ako si povedal, by som ešte doplnil, že tento návrh zákona zásadne mení proces tvorby a regulácie siete nemocníc. Samozrejme, dáva rozsiahle kompetencie ministerstvu zdravotníctva, tak ako si povedal, takú zmenku ministrovi, ktorý potom môže následne po schválení tohto zákona robiť, čo chce a akým spôsobom. Nezohľadňuje sa týmto zákonom vôbec regionálna dostupnosť akútnej zdravotnej starostlivosti, nezohľadňuje sa ani kapacitná priepustnosť nemocníc. Samozrejme, negarantuje sa ani dostatočné personálne obsadenie v nemocniciach vyššieho, vyšších typov a máme tam, samozrejme, nezohľadňuje sa ani kritická situácia v oblasti všeobecnej a špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti a, samozrejme, nie je možné robiť ani výrazné zmeny len v jednom segmente zdravotnej starostlivosti, a to v ústavnej zdravotnej starostlivosti bez predchádzajúcej reformy a posilnenia ambulantnej starostlivosti.
Presne tak ako si povedal, že by sme mali začať hlavne tou ambulantnou starostlivosťou, a to je presne príklad aj toho, že keď si zobereme nemocnicu napríklad v rámci Trenčianskeho kraja, tak zrušíme, zrušíme Myjavu, zrušíme Partizánske a budeme to všetko smerovať do trenčianskej fakultnej nemocnice, kde už teraz koľko razy sa stane, že z hľadiska kapacít to nemocnica nezvláda, lebo príde sanitka a koľko razy tam ten pacient čaká dve-tri hodiny. A to, keby sa zrušili tieto nemo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis