Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

8.12.2021 o 14:22 hod.

JUDr.

Ján Richter

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vstup predsedajúceho 8.12.2021 15:20 - 15:21 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán minister, Igor, budem tak osobný aj ja, ako si bol ty voči mne, lebo mi to tak pripadalo ako rozhovor starého skúseného otca, keď dáva rady synovi. No, len vzhľadom na vek a možno aj na skúsenosti v politike je to trošku opačne. Ja si dobre pamätám, keď si sem prišiel a pozeral ten červený koberec, ktorý tu bol a ako si ho jednoducho okomentoval. Ale teraz k veci.
Lebo Fico. To bol výsledok celého tvojho, celého tvojho vystúpenia. 20 % si venoval tomu, čo som hovoril ja, 80 % niekde inde. Ja sa k tomu vyjadrovať, k tým ďalším veciam nebudem. Ak máš nejaké konkrétne podklady a dôvody, no tak konajte! K tomu nemám čo iné povedať. Len citové vydieranie a vyhrážanie. To bol ďalší jednoducho aspekt. Vieš, ak ideš nám vyčítať, prosím ťa, že máme chodiť po kanáloch, no zatiaľ je to inak. My chodíme medzi ľudí, ale vy máte – aj ty osobne – problém medzi tých ľudí chodiť, lebo asi by ťa poslali do tých kanálov. Taká je realita. Úplne opačná.
No ale teraz trošku viacej k veci. Prekvapilo ma a ja s tebou súhlasím, ty si v podstate povedal, že jediná autorita, ktorá tu je, je Robert Fico. Ja som skôr myslel a hľadal autority z vládnej koalície, tým si sa úplne vyhol, lebo vy tam máte veľmi veľké problémy. Pán minister, nedokázal si svojich koaličných partnerov presvedčiť o správnosti celoplošného testovania. Chýbajú mi analýzy, výsledky. Veď s tým bolo treba ďalej narábať. Toto všetko tu jednoducho nebolo. Bol to jednorazový akt, kde sa minuli nejaké testy a tým to, tým to jednoducho skončilo.
Očkovanie. Povedal som jasne. Jeden z veľmi z dôležitých prostriedkov, ale nikdy nie cieľ. Cieľ je zdravý človek.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2021 14:54 - 14:56 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Snažil som sa aj vo vystúpení vystúpiť bez nejakých emócií, zachovám si tento kredit aj ďalej. Chcem preto poďakovať kolegom z opozície, ktorí podporili moje vystúpenie.
Pán Beluský, no, odpoveď je v tomto prípade úplne jednoduchá. Ak by sme boli toto prijali, no tak priznáme to, že tu máme zaočkovaných a nezaočkovaných. A my tvrdíme, že tu máme zdravých a chorých. To je jedna základná vec. A druhá vec, keby tento návrh, ktorý ešte nepoznáme, veď my ani nevieme vlastne, za čo včera tá opozícia hlasovala, za niečo, čo zaznelo na nejakej tlačovej konferencii. Keby tam bolo bývalo povedané keš a ideme riešiť 300 každého dôchodcu a povedzme 200 nejaké motivačné, je to niečo úplne iné. Ale oni úplne v tomto druhom kole alebo pre druhé čítanie tú filozofiu prvého zákona zmenili.
Pán Potocký, áno, isteže dá sa hovoriť aj o tých našich zhromaždeniach, do akej miery pomohli alebo nepomohli. Ale štatistiky hovoria, že viete, čo najviac ublížilo? No nahnať ľudí na povinné očkovanie. Stálo to miliardu a potom tie štatistiky ukázali, že v tých radoch koľko sa ľudí reálne nakazilo. Možnože odtiaľto by bolo treba začať.
No a, pán Nemec, pomôcť ešte viac dôchodcom, áno, veď ja som to vo svojom vystúpení aj povedal. Ja nemám absolútne dobrý pocit z všetkého toho, čo som dosiahol, no ale politika je umenie možného. A nie je možné, ani toť pán minister financií nedá každému jednému ministrovi to, čo žiada a vôbec nie ani Krajniakovi. No a podobne som žil v tom aj ja. Ale som presvedčený o tom, že sme v rámci tých možností dokázali veľmi veľa vecí poriešiť. Veď to, čo dokázala táto vláda zmeniť, zrušiť v priebehu jedného mesiaca alebo jedného roka... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2021 14:22 - 14:46 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda Národnej rady.
Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, nie je mojím cieľom teraz v diskusii zhrnúť všetky pozitíva, negatíva, hovoriť od á do zet. Budem mať ambíciu v nejakých pätnástich bodoch sa vyjadriť a povedať, prečo, z akých dôvodov ideme dať pozmeňujúci návrh, ktorý už bol aj dopredu ohlásený, čo bude obsahovať. Máme k tomu pragmatické dôvody a je dôležité, aby sme mali o tomto možnosť hovoriť aj tu na pléne Národnej rady.
Vzhľadom na stav, ktorý tu je, hovoriť o potrebe kompenzácií a hľadania istých protiopatrení by bolo úplne zbytočné. Možno v čom sa zásadne líšime, že my chceme, aby sme hľadali a prijali opatrenia na obidve pandémie. Myslím teraz COVID-19. Ale pandémia, ktorá vyšla aj z posledného štatistického prieskumu, ľudia sa už dneska najviac boja chudoby. No na to treba reagovať a práve preto si myslím, že toto by bolo vzájomne potrebné tieto veci prepojiť a dať jasnú odpoveď ľuďom aj na jednu, jeden problém, aj na ten druhý problém.
Dosť ťažko sa mi teraz ide vystupovať, lebo ja neviem, čo bude obsahovať ten nový návrh. Som prekvapený, že na výboroch neboli predložené pozmeňováky, aby sme hovorili k niečomu konkrétnemu. Zatiaľ budem hovoriť k tomu, čo uviedla včera aj pani spravodajkyňa, keď povedala, že však to, čo odznelo na tlačovke.
Som tu dlho v tomto parlamente, ale to som doteraz ešte nepočul. No tak budem hovoriť k tomu, čo odznelo na tlačovke, i keď neviem na ktorej. Lebo tých tlačoviek bolo relatívne viac a každý si hovoril po svojom. Zachytil som to, čo pani Zemanová, dobre, je tu 300, ja to obhajovať nebudem, teraz neviem, sú za to, nie sú za to. Ale dobre, to je problém niekoho iného. Budem skôr vychádzať z toho, čo bolo predložené, aj s istými úvahami o tom, čo chcete zmeniť, to znamená, že odíde nejaké tie kartičky alebo poukážky a že to budú reálne, reálne peniaze, ktoré seniori v tomto prípade dostanú.
No začal by som asi s tým, že týmto návrhom zákona sa vláda absolútne v priamom prenose tu v parlamente usvedčila, že zrušenie 13. dôchodku bolo úplne zbytočné. Ak si pamätám, chýbalo tam nejakých 280 mil., aby bol vykrytý celý ten návrh, to znamená priemerný dôchodok každému dôchodcovi podľa druhu poberania, poberania dôchodku. Tu sa odrazu objavilo 500, nebol problém v priamom prenose povedať, že ďalších 100.
Ja som z toho prekvapený, uvidíme, čo bude predložené v rozpočte, ale minimálne si dovolím povedať, a to tu bolo potvrdené, usvedčili ste sa z klamstva.
Čo je horšie, a to som veľmi prekvapený aj smerom k pánovi ministrovi Krajniakovi, že, preboha, nepredĺžil ani minimálnu valorizáciu vo výške 2 % na ďalšie obdobie, lebo my sme to prijali s dobrou vierou na štyri roky. Nikto pred štyrmi rokmi nemohol vedieť, aká tu bude situácia. Jeden riadok, ktorý hovorí, že účinnosť sa predlžuje o ďalšie štyri roky alebo na nejaké obdobie, a bolo by to úplne inak. Minimálne tí dôchodcovia by mali pocit, že niekto vníma, čo sa deje a ich postavenie, a že sa to do istej miery odrazí aj na tom ich dôchodku.
Áno, pretože predpokladám, že v tých faktických môžete povedať, však aj ty, keď si bol minister, to nebolo vždy, neviem, nejaké valné. No len chcem reagovať zásadný rozdiel. Keď som bol minister, my sme mali iný problém. Ja som musel veľmi operatívne prijímať návrh zákona, ktorý riešil de-flá-ci-u. Keby tá deflácia bola bývala prešla až do toho zákona, my by sme museli skracovať dôchodky, to znamená brať ľuďom tie dôchodky, ktoré majú, alebo minimálne z nich odrátavať. To znamená zásadne odlišný stav, ako je teraz. A už vôbec nehovorím o tom, o tej veľkej vlne, ktorá sa na nás valí od toho 1. januára v podobe zdražovania, zdražovania všetkého od energií, služby, tovary, ktoré môžu dôjsť do čísel, ktorým sa valorizácia 1,3 % nieže nepribližuje, ale je po členky na akýkoľvek spôsob jednoduchého riešenia. To znamená, že aj toto je potrebné, aby tu zaznelo, aby sme sa aj k tomuto vyjadrili, pretože je to veľmi dôležité.
Kompenzácie zamestnávateľom a živnostníkom. V podstate od prvého momentu bola prijatá, prijaté opatrenie, ktoré sa volalo Prvá pomoc, alebo volá. No len prišla Prvá pomoc plus, Prvá pomoc dvakrát plus. Pýtam sa prečo. No pretože ten nieže odhad, ale prostriedky na tú kompenzáciu od začiatku, ktoré boli k dispozícii, boli malé. Musel prísť tlak zamestnávateľov, možno aj opozície, aby sa prijala, prijali potom tie plusky. No len zaujímavé, keď sa prijala tá druhá, to znamená dvakrát plus, o mesiac prišlo letné obdobie, relatívne lepšie časy, no a ona skončila.
Ale teraz sme v úplne inej situácii a treba povedať, a zamestnávatelia po tom veľmi volajú, tu najviac chýba tzv. opatrenie 3b. To znamená kompenzácia za stratu tržieb, za stratu výnosov, ktorá nie je riešená. A treba povedať, tá strata je preto, že štát rozhodol, že musia prevádzky zatvoriť. V tom prípade je nevyhnutné, aby sa štát aj postaral, aby sa tie prevádzky potom mohli otvoriť a fungovať ďalej aj s tými zamestnancami, ktorí sú tam.
Áno, chcem oceniť, že relatívne po tých 60-tisíc, čo pribudlo medzi nezamestnaných hneď, keď sa pandémia rozvinula, sa drží, darí pomerne dobre stabilizovať ten vývoj tej nezamestnanosti, ale si myslím, že to je len dočasné. Najhorší stav môže nastať vtedy, keď prestane akákoľvek kompenzácia na udržanie pracovného miesta a potom môže tá vlna prísť, že sa jednoducho budú ľudia musieť hlásiť na úradoch, lebo už nebudú pre niektorých zamestnávateľov zaujímaví, aby ich ďalej v tomto smere držali.
No a nehovoriac o tom, že od 1. januára, čo sa týka zamestnávateľov, veľmi vnímajú a čakajú na to zázračné slovíčko, ktoré sa volá kurzarbeit. Áno, podporili sme aj my ministra Krajniaka s tým, že o dva mesiace posunú predĺženie prvej pomoci, logicky. Kurzarbeit je 60 %, prvá pomoc je 80 %, prečo by sme to nemali podporiť? Vnímame ten rozdiel, no len rozdiel je v tom, že budeme zajtra a pozajtra preberať rozpočet a v rozpočte je na kurzarbeit vyčlenených 16,5 milióna. Na jeden mesiac to nevydrží podľa tých očakávaní, čo v tomto prípade zamestnávatelia majú. Dobre, však je tam aj nejaká rezerva, ale myslím si, že to bude minimálne stovka, ktorá bude potrebná, myslím teraz miliónov, na riešenie tejto problematiky. Minimálne také sú očakávania zamestnávateľov.
No a čo je najhoršie, my nereagujeme na zdražovanie, neriešia sa dopady na ľudí a neprijímajú sa protiopatrenia k zdražovaniu. Preto sme tu aj dnes, aby sme do istej miery tento problém riešili. Odmietli ste nás, keď sme chceli rokovať na mimoriadnych schôdzach o tomto. Veď to mala byť riadna konštruktívna debata, kde by sme boli bývali spoločnou debatou dospeli k nejakým riešeniam, ktoré by sa potom odporučili exekutíve, aby boli prijaté. Nič viacej, nič menej. Nechápem, prečo je obava aj o takúto diskusiu, pretože tá diskusia by mala celkom logické jednoducho vyústenie. A pre nás je v tejto chvíli dôležité, a preto hľadáme tú cestu, keď sa toto neudialo, aby sme prijali nejaký záver, ktorý bude súbežne, a zopakujem to ešte raz, riešiť obidve pandémie, aj COVID-19, aj zdražovanie a chudobu z toho vyplývajúcu, ktorá sa na nás valí. To nevidí takto opozícia, takto to vidia ľudia z hľadiska štatistík a prieskumov a je to treba jednoducho vnímať a brať veľmi vážne.
No, čo sa týka nejakého hodnotenia doteraz, treba povedať, že prepadáte, dámy a páni, vláda, čo sa týka zvládnutia tretej vlny COVID-u. Chýbajú systémové opatrenia v zdravotníctve, jednak personálne, jednak technické. Nezvládli ste pripraviť verejnosť na tretiu vlnu. No a lož má jednoducho krátke nohy, podviedla nás aj pani prezidentka, aj pán premiér, aj pán minister, keď tvrdili, ako sme dobre na tretiu vlnu pripravení. No nie sme. Teraz to je jednoducho vidieť, pretože viaceré opatrenia, ktoré sa mali prijať, sa neprijali. Naopak, pustili sme ľudí zo zdravotníctva, aby odišli za lepšími podmienkami niekde mimo alebo do predčasného dôchodku, pretože neboli schopní ďalej zvládať to prostredie a tú namáhavú prácu, ktorá tam jednoducho je.
Preto si dovolím povedať, že tá situácia je taká, ako je teraz, pretože prijali sme a vidíme akési zlaté teľa, prepáčte mi za ten výraz, a to je očkovanie. My vnímame očkovanie ako veľmi potrebné. Ja sa hlásim, že som zaočkovaný, ale viete prečo? Lebo som si zhodnotil plusy a mínusy a rozhodol sa, že pre mňa je výhodnejšie sa dať zaočkovať. A toto je to, čo očakávame aj od našej verejnosti.
Viete, ak tu niekto ponúka za základný cieľ očkovanie, tak sa mýli. Očkovanie je len prostriedok, veľmi dôležitý prostriedok, ako dosiahnuť ten cieľ, a to je zdravý občan. Preto absolútne odmietam delenie ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných, ale my ponúkame delenie na zdravých a chorých. Zdravým treba povedať, akú prevenciu majú udržiavať, čo majú prípadne brať na to, aby ostali naďalej zdraví, no a tých chorých treba liečiť. A to tu chýba. Liečenie absolútne nebeží, to je niekde, niekde úplne inde. A myslím si, že to je jedna zo zásadných chýb, pretože ak si niekto myslí, že niekde vo februári, v marci alebo neviem kde ustane tá druhá vlna, no príde štvrtá, piata a neviem koľká, my sa budeme musieť jednoducho naučiť žiť s tým COVID-om, a preto musí byť na to pripravené zdravotníctvo, musíme liečiť ľudí. Ak ich budeme liečiť, dosiahneme výsledky a nie nejaké krátkodobé, jednorazové, na mesiac, na dva, na tri, ktožvie ako ďalšie očkovanie, nakoľko nám budú veci garantovať, ale možno na ďaleko dlhšie obdobie.
No a čo je najhoršie a možnože aj o tomto je tu, nemáme riešenia. Základné riešenie, ktoré ponúkame, a to v podstate už po druhýkrát, je motivácia. Motivácia v tomto prípade pre seniorov nad 60 rokov, akési riešenie s poukážkami, chvalabohu, že ste poukážky vypadli, lebo nejaké, nejaké priekupníctvo a veksláci... Ja som myslel, že to už je dávno za nami, desaťročia, že to je archaizmus. A videl som, že sa tu niekomu zaleskli oči v tejto miestnosti, keď sa povedali, že znova ideme priekupníctvo a proste veci, ktoré tu už dávno, dávno, desaťročia sú za nami, sa opäť ako vpustili znova do popredia, lebo vekslák, to naše deti už pomaly to slovo ani nepoznajú, čo znamená.
Treba povedať jednu vec, že aj samotná vládna koalícia je nejednotná. To myslím, že bolo úplne jasne; pán minister, ja si osobne myslím, že vám dosť tí vaši kolegovia naložili včera v tej diskusii. Niektoré tie vyjadrenia, vystúpenia a diskusia boli veľmi-veľmi tvrdé. A to vyjadrenie po tom kompromise, ktoré som tu počul, nebudeme to obhajovať, radšej sa k tomu nebudeme vyjadrovať, no, to je také trpenie niečoho. To znamená, to zďaleka nie je presvedčenie toho, že sa prijíma niečo, čo naozaj ľuďom pomôže.
No a otázky, že opozícia nepomohla, opozícia okráda dôchodcov aj tým teraz, že takéto niečo nepodporí, myslím, že k tomu netreba veľa hovoriť. Ja by som vedel vyrátať súčet vecí, a to je od začiatku, začiatku, začiatku vládnutia tejto koalície, čo sa prijalo proti dôchodcom. Nezmyselne, nepochopiteľne, ale prijalo.
Treba povedať, že to nie je nový pokus. Bola tu lotéria, ktorý bol pokus, zo začiatku ho pán minister komunikoval ako motiváciu, už potom dokonca to bolo poďakovanie, no ale chýba mi, že by sa zhodnotila efektívnosť tohto opatrenia, pretože myslím si, že jednoducho veľká nebola, aspoň čísla a štatistiky tomu nevelia.
No, pán minister, aj nám ste, opozícii, riadne naložil, do bastardov a ešte aj ďaleko sprostejších výrazov, ktoré ste tu použil, v tom ste majster, to vám treba uznať, no ale zároveň ste na konci toho svojho vystúpenia volal opozíciu po spolupráci. To je absolútna schizofrénia. Nás netreba volať po spolupráci. Všetky protiepidemické návrhy zákonov, ktoré tu boli prijaté, opozícia podporila. Minimálne v tomto prípade budem hovoriť za klub strany SMER – sociálna demokracia. Veď my tu tiež žijeme a chceme žiť v prostredí, ktoré bude vyhovovať našim rodinám. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prepáčte, pán poslanec, na chvíľku. Chcel by som upozorniť pána poslanca Medveckého, aby si nasadil respirátor. Ďakujem veľmi pekne.
Môžete pokračovať.

Richter, Ján, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Tu stačí na toto povedať jednu jedinú vec, pán minister, máte moc a z toho vyplýva aj zodpovednosť. Moci ste sa uchopili a zodpovednosť hádžete na opozíciu. Nepochopiteľné, neriešiteľné! Ja si myslím, že toto je úplne jasné, čo som povedal.
My tvrdíme, a k tomu bude smerovať aj náš pozmeňujúci návrh, že pre seniorov netreba nejaké poukazy, ale reálne prostriedky. Snažil som sa pomenovať, prečo, z akých dôvodov. Je tu zdražovanie energií, potravín, jednoducho zdražovanie celého života, ktorý nás čaká tu na Slovensku, a preto prirodzene je vyjadrenie ľudí, že najväčšia obava je z chudoby. Tí seniori potrebujú tie prostriedky ihneď, aby sa vedeli pripraviť, aby prežili zimu, čo sa týka energií, no a vedeli sa pripraviť na to ďalšie obdobie, ktoré bude možno v prvých mesiacoch veľmi zaujímavé sledovať, kde to až pôjdu tie ceny, kde sa proste vyštverajú.
Keď som povedal, že očkovanie áno, my ho vnímame, my ho podporujeme, nemáme s ním problém, ale nevidíme to ako cieľ, ale len ako prostriedok na dosiahnutie cieľa, tak sa k tomu jednoducho hlásime, ale voláme po systémových opatreniach, a tie sem neprichádzajú.
Ja si dovolím povedať, že naša pripravenosť na tretiu vlnu je ešte horšia, ako bola na druhú. Sčasti je to aj logické, no odišlo 1 500 sestier, stovky lekárov, tí niekde chýbajú. Nakúpili sme techniku, dýchacie prístroje, no ale nemá ich kto obsluhovať. Preto to chce systémové zmeny, a preto je nevyhnutné možno sa vrátiť k takej základnej veci a, pán minister, ak by ste z týchto prostriedkov, o ktorých tu hovoríme od začiatku, o tých 500 miliónoch, povedal, že stovka má ísť na platy zamestnancov zdravotníctva, zdvihneme nie jednu, ale dve ruky. To je dôležité. To už bolo dávno potrebné, aby aj oni boli motivovaní, aby neutekali do Česka alebo niekde sem k susedom, kde majú ďaleko-ďaleko lepšie podmienky.
No a treba povedať ešte jednu vec. Tie štatistiky hovoria, že za minulý rok COVID bola štvrtá z hľadiska poradia príčina úmrtí. My máme pred tým, pred tou štvrtou ešte ďalšie tri. Onkologické, kardiovaskulárne a ďalšie. Čoho sa obávam, čo bude s týmito tromi. Ja viem, že nebude problém z hľadiska štatistík hodiť všetko na COVID, ale ten problém môže byť ďaleko ďalekosiahlejší a tam bude potom trvať veľmi-veľmi dlho, pokiaľ dobehneme to, čo teraz týmto zameškáme. To znamená, za toto je komplexnejšie potrebné tieto veci vidieť.
V Nitre som včera pozeral televíziu, celú neurologickú kliniku zatvorili a bude z toho veľké COVID oddelenie. No ale veď, preboha, neurológia je niečo veľmi dôležité, čo je potrebné dennodenne, každodenne, to bude niekde chýbať. Ja nie som proti tomu, aby sa vytvárali nové lôžka. Ale to musí byť premyslené, aby všetky tie základné úkony a medicínske odbory boli zachované, aby sa táto ochrana a liečba ľuďom jednoducho poskytovala.
No a nedá mi, aby som predsa len nespomenul, viete, možno sa nám alebo vám v tomto prípade, predstaviteľom exekutívy, nedarí presviedčať ľudí o tom, aby sa išli zaočkovať. Neviem, či si z vás niekto postavil otázku prečo. Nie je to aj chyba autorít? Kto čo hovorí, kto presviedča a že nepresvedčí? Veď my si všetci dobre pamätáme, že to bolo tu v tejto miestnosti, keď sme pošliapali a porušili všetko, keď sem naši kolegovia pozitívni museli prísť a hlasovať. Veď to videl celý národ. To sa nedá vysvetliť, to sa udialo tu.
Áno, pán minister, aj váš pobyt na tej svadbe, neviem, prečo to tak s radosťou ukazovali tie médiá, bez rúška, aj tých svadobčanov, tiež to asi nezanechalo dobrú stopu. No a som trvalo žijúci v Nitre. S počudovaním som sa pozeral na pána profesora, ako mu ide dobre čardáš na tom nočnom mulatčáku, ktorý popri nejakom školení v tej Nitre bežal. No ale ten pán profesor je naďalej členom tej expertnej skupiny, ktorá nám radí, čo máme a nemáme robiť. Kto tomu uverí? To sú také veľmi logické úvahy, ktoré je treba brať v úvahu, pretože ony sú jednoducho veľmi-veľmi dôležité. A tu nejde o to, či on zaplatí nejakú pokutu, alebo nezaplatí, ale že vôbec sa takéto niečo udeje, lebo sám nemôže byť presvedčený o tom, čo jednoducho hlása. A to vyzerá potom tak, že vodu káže, ale víno pije.
Každopádne však pred záverom chcem aj z tohto miesta, aj v mene klubu poslancov strany SMER – sociálna demokracia vysoko oceniť a poďakovať všetkým zdravotníkom, ktorí vo veľmi ťažkých podmienkach vykonávajú veľmi-veľmi ťažkú prácu. Nie je dôležité, koho volia, do akého kostola chodia, ale dôležité je to, že pracujú a robia všetko pre to, aby v ťažkých podmienkach poskytli tú zdravotnú starostlivosť, ktorá sa od nich jednoducho očakáva.
Možno je zaujímavé prečítať aj základný názor najsilnejšej, najväčšej organizácie na Slovensku, ktorým sú odbory. Vláda aj podľa predstaviteľov odborárskej obce rozhodla ísť cestou direktívnych rozhodnutí bez akýchkoľvek konštruktívnych rozhovorov. A to je jedna z príčin celospoločenského napätia. Jednoducho opäť nám chýba sociálny dialóg. Koľkokrát od začiatku a nástupu tejto novej vlády chýba ten sociálny dialóg.
Každopádne si myslíme, že je nevyhnutné, aby aj z tohto miesta zazneli návrhy, ktoré by riešili ten súbeh vecí, to znamená, opakujem ešte raz, aby sme riešili aj jednu pandémiu, aj druhú pandémiu, a preto mi dovoľte, aby som prečítal pozmeňovací návrh, ktorý predkladajú poslanci strany SMER – sociálna demokracia. Citujem.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov (tlač 808).
Čl. I bod 1 znie:
"1. Za § 30s sa vkladá § 30t, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 30t
Jednorazová finančná pomoc pre seniorov.
(1) Na zvládnutie protiepidemických opatrení a zmiernenie dôsledkov rastu cien sa v roku 2022 poskytne každej jednej fyzickej osobe, ktorá do konca roku 2021dovŕšila vek aspoň 60 rokov a má trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky, jednorazová finančná výpomoc 500 eur.
(2) Jednorazová finančná pomoc podľa ods. 1 sa oprávnenej fyzickej osobe poskytne do 31. januára 2022 prostredníctvom okresného úradu príslušného podľa trvalého alebo prechodného pobytu oprávnenej fyzickej osoby."."
Koniec pozmeňovacieho návrhu.
Ďakujem pekne, že ste si ma vypočuli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.12.2021 17:44 - 17:44 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, nejde o procedurálny návrh, ale ide o vystúpenie podľa § 35 ods. 5 rokovacieho poriadku, kde v mene klubu v dvoch minútach chcem zaujať stanovisko k návrhu zákona, o ktorom budeme teraz hlasovať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Áno, nech sa páči, máte na to nárok.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Pán predseda, v mene poslaneckého klubu strany SMER – sociálna demokracia chcem oznámiť, že v tej podobe, ako je návrh predložený, v prvom čítaní ho nemôžeme v žiadnom prípade podporiť a celý poslanecký klub strany SMER - sociálna demokracia bude hlasovať proti tomuto návrhu, pretože stále hovorí o poukazoch, voči ktorým máme jasné výhrady.
Chcem pripomenúť, že medzinárodné predpisy zakazujú podmieňovať a motivovať akýmkoľvek sociálnym, ekonomickým a finančným tlakom ľudí k tomu, aby sa očkovali. A to sú aj predpisy, ktoré boli prijaté na pôde Európskej únie.
Zajtra v druhom a treťom čítaní, pán predseda, v mene poslaneckého klubu predložíme návrh, aby každému jednému, ktorý je oprávnený podľa tohto návrhu zákona, teda 60 plus, bolo vyplatených nie 300, ale 500 eur v hotovosti, ale v žiadnom prípade aby to nebolo podmieňované očkovaním, ako je to v tejto situácii navrhované.
Rovnako budeme sledovať ďalšie pozmeňujúce návrhy, ktoré predložia kolegovia z opozície, a potom opäť si vyhradím právo podľa § 35 ods. 5 rokovacieho poriadku, aby som pred samotným hlasovaním zaujal stanovisko strany SMER – sociálna demokracia.
My vnímame, pán predseda, za dôležité predovšetkým pomôcť ľuďom nad 60 rokov, pokiaľ ide o zdražovanie. To je dnes podstatne vážnejší problém v tejto spoločnosti, a preto si myslím, že vyplatenie 500 eur v hotovosti každému jednému, ale nie ako podmienka, pokiaľ ide o očkovanie, je správne a spravodlivé a v tomto duchu sa budeme aj zajtra správať v druhom a treťom čítaní. Teraz v prvom čítaní SMER – sociálna demokracia hlasuje proti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.12.2021 17:10 - 17:10 hod.

Fico Robert
Desať minút. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.12.2021 17:10 - 17:10 hod.

Fico Robert
Pán predseda, chcem požiadať po tom, ako prerokujeme bod 808, teda ak mám správnu tú tlač, bavíme sa teraz o tých poukazoch, aby bol priestor na krátku poradu klubov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 16:49 - 16:50 hod.

Galis Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som v prvom rade chcel povedať asi toľko, že ja osobne problém najväčší vidím v tom, že dvaja poprední predstavitelia tohto štátu, či je to pán Sulík, alebo pán Matovič, si robia navzájom zle a na to trpí a dopláca celá krajina. Myslím si, že týmto odborným veciam, ktorých sa týka očkovanie, je, by sa mali zaoberať iba, iba odborníci, nikto druhý. Keď človek sleduje televíziu, tak hocikto sa k tomu vyjadruje, každý má svoj názor a musím povedať, že ľudia sú z toho úplne zblbnutí. Pretože čo je v správach o piatej, o siedmej už neplatí, ráno to už vôbec neni. Čiže bolo by dobré, aby bola skupina ľudí, ktorá je absolútne zodpovedná za toto. Odborníci, nie ľudia, ktorí prakticky so zdravotníctvom nemajú nič.
A nepochybujem aj o tom, že veľa dobrých názorov majú aj opoziční poslanci. A ja neviem, prečo sa nerešpektujú. Proste jak je niečo dobré pre tento národ, pre momentálnu situáciu, aká momentálne na Slovensku je, tak ja nevidím problém v tom, prečo poslanec alebo lekár, ktorý je sympatizant SMER-u, by nemal mať pravdu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.12.2021 13:40 - 13:40 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, podľa rokovacieho poriadku by nemali bežať výbory, keď sa spustí schôdza. Ja nechápem, ako ste mohli spustiť schôdzu, keď ja som ledva dobehol z výboru, aby som mohol hlasovať. Ďakujem pekne.

(Rokovanie 53. schôdze NR SR sa skončilo o 13.41 hodine.)

(Po skončení rokovania 53. schôdze NR SR a po prestávke pokračovalo rokovanie 51. schôdze NR SR.)


Poznámka:
V súvislosti s celosvetovou pandémiou nového koronavírusu COVID-19 počas rokovania NR SR všetci poslanci NR SR mali povinnosť mať na tvári respirátor typu FFP2 a po vstupe do rokovacej sály boli povinní ošetriť si ruky dezinfekčným prostriedkom umiestneným pri dverách. (Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 111 z 11. 03. 2021. Rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. OLP/2680/2020 zo dňa 17. 03. 2020.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.12.2021 11:07 - 11:08 hod.

Jarjabek Dušan
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja len toľko, že berieme na vedomie, že týmto hlasovaním ste vlastne zarezali mimoriadnu schôdzu bez toho, aby ste o nej hlasovali. Takže ďakujem veľmi pekne skutočne ešte raz, sa vám to podarilo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.12.2021 11:07 - 11:07 hod.

Kéry Marián
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Chcel by som upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie výboru sa uskutoční dnes 12.05 v miestnosti č. 149.
Skryt prepis