Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.2.2022 o 16:05 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 11:57 - 11:59 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán minister, vy ste časť vašej obhajoby, poviem, tú obhajobu, kde sa pokúsil obhajovať, lebo predtým ste hovoril len o minulosti, postavili do roviny, že my niečo tvrdíme, že Robert Fico niečo tvrdí alebo niekto z nás niečo tvrdí. No, veď sám dobre viete, že to nie je pravda, lebo my len čerpáme z uznesenia Generálnej prokuratúry, kde jasné dôkazy hovoria o tom, že ako sa to celé dialo. Čiže my to netvrdíme. A preto budem používať tie vaše slová, že toto netvrdím ja. Tak tiež to netvrdím ja, ale tvrdí to uznesenie Generálnej prokuratúry.
Hovorili ste, že pani Santusová nie je obeť. No, pani Santusová je obeť, lebo ak by nebola obeť, tak dnes stojí na čele tímu Oblúk, ktorý ste zrušil. Keď sa vrátime do minulosti a si spomeniete, keď nebohý Milan Lučanský zrušil tím Kuciak, kde bol dôvod uvedenia a zrušenia tohto tímu to, že bola podaná obžaloba, a vy pri vašom zrušení tímu Oblúk ste uviedli, že vlastne nemáte na nich vplyv a nemôžete sa dostať k veciam, ktoré oni robia, tak to je veľký rozdiel.
Pani Santusová a detektor lži, už to spomínal aj pán predsedu výboru Beluský. No, viete, máte aj svojich poslancov členom, členmi tohto výboru a všetci poslanci do nohy hlasovali za informáciu a zobrali ju na vedomie, ktorú predniesol riaditeľ Národného bezpečnostného úradu, kde jasne povedal, áno, pani Santusová dala námietku, čo sa týka výkonu detektoru lži, ale vaši dvaja podriadení, teda jej nadriadení, riaditelia Úradu inšpekčnej služby sami požiadali Národný bezpečnostný úrad o to, aby vykonal tú bezpečnostnú previerku za prítomnosti pracovníkov Kriminalisticko-expertízneho ústavu, kde oni, títo pracovníci dali presne otázky, aké sa ich budú pýtať.
Národný bezpečnostný úrad pohovor vykonal, spravil z toho tzv. ten graf a ten graf odstúpil KÚ, kde ako vy sám tvrdíte, že do dnešného dňa tento polygraf nie je vyhodnotený. A prečo? Pýtam sa prečo? (Reakcia z pléna.) Na tom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 11:52 - 11:53 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister, prakticky celé vaše vystúpenie sa nieslo v duchu poukazovania na niektoré aktivity z minulosti, za ktoré, áno, nepochybujem, sú aj niektorí aktéri právoplatne odsúdení na základe dôkazov a tiež sú aj vo výkone trestu.
Veľmi málo ste sa venovali svojej obhajobe, pretože váš postoj k predmetnej veci je naozaj ťažko obhájiteľný. Zľahčujete právoplatné rozhodnutia a dôkazy, ktoré existujú. Myslím, že to nemôžme spochybniť. Zľahčujete veľmi nebezpečnú komunikáciu vašich podriadených z Národnej kriminálnej agentúry na oficiálnej štátnej pôde ako priateľskú komunikáciu, neformálnu komunikáciu niekde pri pive.
Keď si hneď odmyslím hospodárske škody, ktoré ste za dva roky vášho vládnutia napáchali, či už prakticky v každej oblasti hospodárstva vrátane tej katastrofy v eurofondoch, ktorá sa deje a na ktorú budeme trpieť ešte dlho, a takéto vaše činy spôsobujú skepsu v podnikateľskom prostredí a skepsu v občanoch a v dôveru štátu, ešte väčším problémom je skutočnosť, že sú reálnym spôsobom ohrozené bezpečnostné záujmy štátu, ústavou chránené práva občanov tohto štátu a hlavne sa zvyšuje nielen hospodárska, ale aj bezpečnostná skepsa občanov tohto štátu a výrazne a znižuje dôvera občanov tohto štátu v Slovensko, na čom vy máte leví podiel.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 11:41 - 11:43 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, ja mám pocit, že vy nechápete význam slov, to, čo ste tu rozprávali. To bolo taká zložka demagógie, manipulácie, presne to, čo robia tí vaši vyšetrovatelia. Vy... Ak nechápete a hovoríte o nejakom vytrhnutí z kontextu, my vám to tu budeme čítať a celé, aby ste chápali ten kontext, o ktorom sa bavíme. Vy chcete povedať, že tí vyšetrovatelia tri mesiace hrali ochotnícke divadlo, že sa tam len tak rozprávali v nejakom, v nejakej hre, ktorú si vyfabulovali? Tak potom by mali dostať Oscara za toto.
Hovorí sa tam napríklad o tom, že pán, napríklad, Guba hovorí: To bude... „Toto bude rodeo, akože to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude, že ja viem, že to bude masaker, ale že musíme ich zastaviť. Robte, čo treba.“ Vyšetrovateľ Ďurka: „Fica treba robiť, Kaliňáka, Pellegriniho.“ Zase Ďurka: „Zapálime jej“ - Santusovej - „auto kanistrom.“ Opäť je tu pán Ďurka: „Len ju treba ako keby, ju normálne spraviť a do väzby jebnúť.“ Pán Magula: „Úloha je spraviť SMER zločineckú skupinu, a tak úplne zničiť opozíciu.“
Vy tomu nechápete, o čom sa tu rozpráva? Toto je čo, divadlo ochotnícke? Alebo čo to je? A hovoríte, že nie sú dôkazy. Toto sú tie dôkazy. Vy by ste mali okamžite odstúpiť. A hovoríte, že dôkazom toho, že tu je všetko v poriadku, že pani Santusová je naďalej v službe. No prepáčte, zrušili ste vyšetrovací, vyšetrovaciu jednotku na... len na to, aby ste sa dostali k tým dôkazom, ktoré o vás mali.
Je to zločinecká skupina, neohradzujte sa tu nejakým Kiskom o mafiánskom štáte. Mafiánsky štát ste tu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 11:38 - 11:39 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, pýtali ste sa, že kde nastal zlom na náhľad vyšetrovateľov, niektorých vyšetrovateľov z Národnej kriminálnej agentúry.
No ten zlom nastal vtedy, keď sa zákonným spôsobom zadokumentovali dôkazy o protiprávnom konaní týchto vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, o manipuláciách jednotlivých trestných konaní a o fabulovaní dôkazov.
A akože nie sú žiadne dôkazy? Veď tie dôkazy sú jasne v uznesení Generálnej prokuratúry zo 4. februára jasne zadokumentované a zanalyzované, takže tie dôkazy existujú.
A pokiaľ hovoríte o rozhodnutí senátu krajského súdu, predpokladám, sťažnostného, predpokladám, že hovoríte o rozhodovaní o sťažnosti proti väzbe týchto vyšetrovateľov. Súd, ako už judikoval Najvyšší súd vo viacerých rozhodnutiach, súd pri rozhodovaní o väzbe nie plnohodnotne, ale len z pohľadu väzby posudzuje materiálne podmienky trestného stíhania. Súd sa vôbec nezaoberá dôkazmi k vine alebo trest... trestu. A teda ani nemôže pri rozhodovaní o väzbe sa vyjadrovať k vine alebo nevine.
Pánom prípravného konania je len prokurátor a len ten môže rozhodnúť o tom, či podá obžalobu, alebo nepodá obžalobu. Až keď ju podá, tak až potom súd môže rozhodovať o vine a treste. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 11:36 - 11:38 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, za slovo. V nadväznosti na to, čo povedal pán minister vnútra, jedna veta. Pán minister vnútra, problém nie je v tom, že vás niekto zastrašuje, problém je v tom, že vám značná časť slovenskej verejnosti neverí, o čom budú odteraz hovoriť moji kolegovia, ale vy ste hovorili stále o tej, o tej transparentnosti a poctivosti, ako to všetko funguje.
Ja mám na vás jednu otázku, pán minister. Ako sa vám podarilo vybaviť to posledné vaše vystúpenie v TA3 presne v ten deň, keď vás mal parlament odvolávať? Vy ste doobeda o 8.30 hod. vystúpili v TA3, vy ste tam vystúpili ako ten najkladnejší hrdina, ako ten slovenský Old Shatterhand s tými všetkými fantastickými fotografiami ako milovník psov, milovník rodiny, milovník... tie, tie pohľady do neba modravého naštylizované. Proste ako sa vám toto podarilo spraviť? Dokonca, dokonca, keď skončilo celé to vaše vystúpenie, s tými veľmi takými otázkami - v úvodzovkách - provokatívnymi, tak sa celá tá relácia ešte raz zopakovala. To skutočne neviem prečo.
Povedzte mi, bolo to plánované vystúpenie v tej TA3, proste prečo z vás toho Old Shatterhanda robili, vysvetlite mi to. Bolo to plánované alebo to bola náhoda, že vám v ten deň zavolali, alebo nejakým spôsobom náhodou práve vtedy, keď vás poobede ten parlament mal odvolávať? No jednoznačne ako náhoda, teda skutočne, to by som doprial každému ministrovi, ktorý bol v takej situácii ako vy. Aj s úsmevom ste tam rozdávali, ste tam hladkali to štúdio pohľadom skutočne ako človek v tej, v tom najlepšom, najromantickejšom rozpoložení. No proste, pán minister, krásny Old Shatterhand, skutočne obdivujem, obdivujem, len ten návod by som potreboval vedieť z vašej strany. Ako sa vám to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.2.2022 9:04 - 9:42 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda Národnej rady, dámy a páni, dovoľte mi, aby som v menej skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predložil návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky, ktorý je poverený riadením Ministerstva vnútra, a to pánovi Romanovi Mikulcovi.
Dovoľte mi, aby som tento návrh odôvodnil najskôr trošku širšie politicky a potom veľmi konkrétne veľmi jasnými dôkazmi, ktoré potvrdzujú, že minister vnútra Slovenskej republiky pán Roman Mikulec by v žiadnom prípade nemal pokračovať vo výkone svojej funkcie.
Vážené dámy a páni, v tomto prípade, ale aj v ostatných prípadoch, ktoré sledujeme v poslednom období, môžeme konštatovať, že vládna koalícia stratila akúkoľvek mieru dôstojnosti. Ak by som ako predseda vlády povedal svojmu koaličnému partnerovi, že je nádorom na krku, a poznajúc mojich koaličných partnerov v rokoch 2016 až ’20 pána Danka alebo pána Bugára, tak viem, že by tým dňom skončila akákoľvek vládna koalícia. Nemôžeme rešpektovať, dámy a páni, vaše rozhodnutie, ktoré ste prijali na schválenom rozhodnutí, keď ste sa stretli všetci poslanci vládnych klubov a ste si povedali, že všetko si musíme odpustiť, všetko, nech sa stane čokoľvek, len táto vládna koalícia sa nemôže rozpadnúť, aby nedošlo k návratu opozície, ktorá, samozrejme, má za sebou dlhoročné vládne skúsenosti.
Túto dôstojnosť, dámy a páni, absolútne strácate aj v tomto megaškandále, ktorý je dnes predmetom rokovania Národnej rady. Tento škandál má dva rozmery. Prvý rozmer je, že nikdy v histórii moderného Slovenska nebolo takto zneužívané trestné právo na politické účely.
Ale rovnako tento škandál má rozmer historický v tom, že nikdy médiá takto neodignorovali škandál zneužívania trestného práva v boji proti opozícii, nikdy. Môžete sa na tom smiať, koľko chcete, vážení priatelia, urobili sme porovnanie a zistili sme, že médiá v prípade môjho plávania v bazéne urobili 11-krát viac príspevkov, ako je tento megaškandál zneužívania trestného práva. Ja sa nechcem teraz vôbec zaoberať médiami, ale chcem skonštatovať, že svojím konaním nielen samotní novinári, ale aj predovšetkým majitelia sa dostávajú do polohy politických spolupáchateľov tohto zločinu, ktorý sa tu stal.
Príbeh je veľmi jednoduchý. Príbeh začal v rokoch 2016 až 2020, kedy sa začali šíriť klamstvá o predstaviteľoch vtedajšej vládnej koalície, jej nominantoch a, pochopiteľne, aj ľuďoch, ktorí sa pohybovali v podnikateľskom prostredí a ktorí boli účelovo spájaní so stranou SMER - sociálna demokracia alebo s inými dnes opozičnými stranami. Tie klamstvá nadobúdali rozmer vymyslených rôznych účtov na Belize a smiešností, ktoré v podstate médiá s radosťou šírili, a na základe tohto klamstva došlo v roku 2020 k rozhodnutiu voličov, ktoré sme my rešpektovali.
Musím ale dodať, že predstavitelia vládnej koalície veľmi dobre vedeli, že na tvrdenia, ktoré v rokoch 2016 až ’20 šírili, nemajú žiadne dôkazy a že v podstate nič nie je pravda. A keďže potrebovali doručiť nejaký výsledok, tak sa cielene, plánovite rozhodli, že pôjdu do zneužívania trestného práva, a to tak, aby bez akýchkoľvek problémov bol ktokoľvek, na koho bolo ukázané prstom, obvinený, zadržaný a vzatý do väzby. Možno to vnímate ako iba nejaké malé príbehy v živote ľudí, dámy a páni, ale teatrálne zatýkanie predstaviteľov opozície, nominantov opozície, ľudí z podnikateľského prostredia za prítomnosti médií, zatváranie do výkonu väzby bez akýchkoľvek dôvodov, ktoré často trvalo dlhšie ako rok. Potom boli títo ľudia prepúšťaní - bez jediného slovíčka „prepáčte“ alebo „stalo sa“ - za sprievodu minimálne 15 rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý skonštatoval, že došlo k hrubému porušeniu práv ľudí. A nehovoriac o zničených súkromných a rodinných životoch.
Ja viem, že vám je to úplne jedno. A smejete sa na tom a myslíte si, že to je iba tak, stráviť 12 alebo 16 mesiacov v cele, ktorá má 2 x 4 metre, a dobre viete, že v tej cele nevinne, lebo ste nič neurobili, a ste tam len preto, lebo vás niekto spája s opozíciou.
Toto zneužívanie trestného práva hneď od prvého dňa tejto vládnej koalície nabralo také rozmery, že nemohlo si ju nevšímať oko spravodajských služieb, prípadne iných kontrolných orgánov. To zneužívanie bolo tak jasné, že hoci samotná Slovenská informačná služba bola pod kontrolou vládnej koalície, nemohla povedať, že my to nevidíme, my to nepočujeme a nechceme o tom hovoriť.
Predsa nie je možné, dámy a páni, že zatvoríte bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv možno na viac ako rok do väzby a doteraz nie je skončené vyšetrovanie, a nevedia, čo s tým majú urobiť tí zločinci na NAKA, pretože, samozrejme, neexistujú voči nemu žiadne dôkazy. Rovnako sa pýtam, čo sa bude diať s ďalšími obvinenými, ktorí boli prepustení z väzby, a preukázateľne nie je schopnosť orgánov činných v trestnom konaní doručiť dostatok dôkazov, ktoré by garantovali, že títo ľudia sa môžu postaviť pred súd a, nedajbože, na súde by boli ešte aj odsúdení.
Nech nám je všetkým mementom, dámy a páni, čo ste vyviedli špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi! Nech je to mementom! A tieto slová si teraz zapamätajte, čo vám hovorím, pretože na 14 rokov, na 14 rokov ste to vy urobili so svojimi nohsledmi na NAKE, na prokuratúre špeciálnej a na ďalších súdoch, v tomto prípade Špecializovanom trestnom súde. Na 14 rokov ste poslali človeka do výkonu trestu odňatia slobody, pretože nevieme, čo sa bude diať na Najvyššom súde, na základe výpovede udavačov, kajúcnikov - vymyslený prípad od samého začiatku až do samého konca.
Keďže rozsah zneužívania trestného práva, ktorý tak ignorujú médiá, pretože chránia túto vládnu koalíciu, média totiž vedia, že spoločne s vládnou koalíciou prehrávajú. V roku 2020 oslavovali rovnako bujaro médiá ako oslavovala vládna koalícia. A dnes rovnako médiá smútia a plačú, lebo vidia, že to, čo sa dnes deje na Slovensku, je aj ich totálna prehra. A namiesto toho, aby nabrali mieru dôstojnosti a povedali stačilo, poďme o tom verejnosti hovoriť, tak sa píše o blbostiach a nezmysloch a základné veci, ktoré sa týkajú fungovania tohto štátu, sú ignorované.
Základom toho, čo sa dnes deje a čo budeme aj pomaly popisovať, samozrejme, je známa správa, ktorú na Národnej rade Slovenskej republiky prečítal predseda Národnej rady pán Kollár po tom, čo túto správu mu predložil riaditeľ Slovenskej informačnej služby pán Aláč. Dámy a páni, aby sme si uvedomili, kde sa nachádzame a o čo ide, dovoľte mi prečítať tri vety iba alebo štyri vety z tejto známej správy.
„Podľa spravodajských informácií zadokumentovaných SIS univerzálni svedkovia od príslušníkov polície dostávajú informácie o prebiehajúcom trestnom konaní, o úkonoch vyšetrovania, osobitne o výpovediach iných svedkov. S vedomím príslušníkov polície navzájom koordinujú svoje výpovede tak, aby sa navzájom potvrdzovali a pôsobili hodnoverným dojmom. V niektorých prípadoch tak vzniká podozrenie z krivých výpovedí. V iných prípadoch, naopak, kajúcnici, teda udavači, zamlčujú spáchané trestné činy svoje a iných páchateľov, ich výpovede sú selektované a neúplné s cieľom kryť trestné činy, o ktorých majú vedomosť.“
Musím pokračovať ďalej: „Univerzálni svedkovia takto ohrozujú zákonnosť a objektívnosť a maria účel prebiehajúcich spoločensky významných trestných konaní v oblasti boja proti korupcii. Výsledkom ich konania môže byť obvinenie aj nevinných osôb a výrazné oslabenie dôvery v orgány činné v trestnom konaní aj o zákonnosti týchto konaní. Spravodajskou operatívnou činnosťou“, citujem ďalej, „boli získané poznatky k spôsobu fungovania členov pracovnej skupiny.“
Doslova hovorí SIS o existencii pracovnej skupiny a my už dnes vieme, kto to presne je. Sú to konkrétni vyšetrovatelia NAKA, sú to konkrétni prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, ale, bohužiaľ, sú to aj konkrétni sudcovia Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, v Banskej Bystrici a sú to aj konkrétni sudcovia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Táto pracovná skupina, ktorá rieši mediálne známe kauzy, najmä pod názvami Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik, čiže v podstate všetko to, čo dnes je v médiách proti opozícii, bolo manipulované od samého začiatku až do samého konca.
„Pre konanie tejto pracovnej skupiny je charakteristické, že vyhľadávajú spolupracujúce osoby, tzv. udavačov, kajúcnikov, v prebiehajúcich trestných konaniach za účelom ich oslovovania na ďalšiu spoluprácu. Táto spolupráca spočíva v podávaní účelových výpovedí proti vopred vytypovaným osobám v úmysle privodiť ich trestné stíhanie.“
Toto je čítanie z minulého roku, z roku 2020, ktoré samé osebe malo viesť k pádu vlády Slovenskej republiky. Ale keďže táto vládna koalícia požíva takú ochranu médií ako ešte nikto nikdy v histórii modernej - a ja som zažil v slovenskej politike toho veľa - nepožívala. Samozrejme, život išiel ďalej a každý si myslel, že nič sa nebude diať.
Dámy a páni, spomeňte si na otázku, ktorú jeden z vás ste postavili pánovi riaditeľovi Aláčovi, ktorý sedel tu na tomto mieste. A otázka znela: „Pán riaditeľ, v tej správe sú napísané tak vážne veci, že to je na pád vlády. Môžete potvrdiť, že to máte zadokumentované?“ Odpoveď bola: „Máme to zadokumentované procesnými dôkazmi, ktoré sú okamžite použiteľné v trestnom konaní.“ A dobre vedel, o čom hovorí, pretože bavíme sa už o máji 2021, pretože slávne stretnutie, na ktorom bola prezidentka, predseda vlády, predseda parlamentu a ďalší, 10. mája 2021 na pôde SIS skončilo tak, že každý zaliezol do diery a myslel si, že to nejako mlčaním prejde a nikto o tom nebude hovoriť. Ale táto správa už vychádza v čase, kedy dochádzalo k legálnemu odpočúvaniu príslušníkov NAKA a ďalších ľudí, ktorí boli podozriví z páchania vážnej trestnej činnosti.
Keďže ste všetci vtedy kričali a hovorili, že poďme hľadať a ukazujte nejaké dôkazy, že naozaj to tak je, ako to je napísané v tej správe. Teraz máte na stole toľko dôkazov, že sa ešte čudujem, že tu vôbec sedí minister vnútra. Táto schôdza vôbec nie je o ministrovi vnútra. On je nepodstatný. On je podstatný len v tom, že riadi skupinu vyšetrovateľov NAKA a zločiny na základe politických pokynov, ktoré dostal.
Ani nemám chuť sa dnes zaoberať minulosťou pána Mikulca, pretože ak by som začal tým, že prihadzoval kšefty svojim rodinným príslušníkom, že prišiel o bezpečnostnú previerku, lebo klamal o peniazoch, a ďalšie a ďalšie a ďalšie veci, nehovoriac, samozrejme, o najznámejšej kauze, že dvaja relevantní svedkovia hovoria, že pýtal úplatok vo výške 100-tisíc eur, tak aký má dôvod sa zaoberať touto minulosťou, keď v podstate médiá to prikryli a Mikulcovi je to absolútne jedno. Mikulec je dnes iba nástrojom toho, čo chceme slovenskej verejnosti povedať, nástrojom, aký obrovský megaškandál tu v tomto okamihu máme.
Pýtali ste dôkazy, dámy a páni, a tie dôkazy prišli. Môžeme dnes už skonštatovať, že už v marci 2021 posiela Slovenská informačná služba prvé poznatky Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Hovoríme o kontrolnom orgáne na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky. Tu bolo prvýkrát preukázané v týchto poznatkoch, že pracovná skupina vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov ÚŠP a vybraných politicky angažovaných sudcov Najvyššieho súdu a Špecializovaného súdu na Slovensku plní zadanú politickú úlohu. Tá úloha je veľmi jednoduchá a veľmi jasná, keďže nemám... ani nemám chuť niečo tu ukazovať, ale som si zobral so sebou prepisy vecí, ktoré boli. Tá úloha presne komentovaná jedným z vyšetrovateľov NAKA takto: „Úloha je jasná, spraviť SMER zločineckú skupinu, a tak úplne zničiť opozíciu.“ Toto nie je klebeta, dámy a páni. Toto je doslovný prepis vyjadrenia jedného z vyšetrovateľov, operatívnych pracovníkov NAKA z prvej polovičky roku 2021, kedy hovoria: „Úloha je jasná, spraviť SMER zločineckú skupinu, a tak úplne zničiť opozíciu.“
Na tomto pracujete, dámy a páni z vládnej koalície, od samého začiatku, lebo nič iné neviete ponúknuť slovenskej verejnosti. Ponúkate len zlobu a zneužívanie trestného práva. Nie sú v záujme žiadne výsledky. A vrcholom, ako som povedal, je strata dôstojnosti. Keby mne niekto povedal, že som nádorom na krku vo vládnej koalícii, tak do dvoch minút už nie som súčasťou takejto vládnej koalície.
Keďže došlo k monitorovaniu a týchto predstaviteľov pracovnej skupiny od marca 2021, na toto, samozrejme, museli prísť aj monitorovaní, čiže predstavitelia NAKA, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry a sudcovia Najvyššieho súdu a Špecializovaného trestného súdu začali chápať, aká je situácia nebezpečná, lebo si uvedomili, že sa na nich zberajú materiály. Všetko to, čo budeme dnes tu hovoriť, opakujem, nie sú klebety a nie sú to ani udania nejakých udavačov, ktorým už nikto na Slovensku neverí. Nehovoriac o tom, že týchto udavačov ešte aj korumpujete. Predsa je výsmech, aby najväčší zločinec, akého tu na Slovensku máme, Makó, dostával štátne zákazky na štátnej pošte v miliónových hodnotách. Veď to je normálna štátna korupcia, ktorú robíte k udavačom len preto, aby udávali ďalších a ďalších ľudí.
My hovoríme a budeme poskytovať informácie, ktoré sú výsledkom prepisov legálnych odposluchov. Príslušný súd v Bratislave rozhodol, že určitá skupina ľudí, ktorá bola na základe poznatkov SIS označená, bude odpočúvaná, a tie odposluchy boli potom aj konkrétne prepísané. My máme dnes na stole dôkaz, ktorý ukazuje, ako to tu funguje. A nemáme žiadny dôvod pochybovať o tom, že tieto metódy, ktoré boli použité v prípade Santusovej a Úradu inšpekčnej služby, boli používané vo všetkých citovaných kauzách, ako je Judáš, Mýtnik, Božie mlyny, ja už ani presne neviem, ako sa všetky tie medializované kauzy volajú, pretože tá miera vynaliezavosti policajtov pri naz... ešte Očistec a ďalšie a ďalšie, pretože je zrejmé, že ak to robili pri Santusovej, tak to bez zaváhania robili aj tam a postupne sa ukazujú konkrétne príklady, kde potvrdzujeme, že to tak naozaj, naozaj bolo.
Viete si predstaviť, dámy a páni, že by ste boli predmetom trestného stíhania ako podozrivá osoba alebo obvinená osoba, stál by proti vám typický udavač, ako je napríklad Slobodník alebo Makó, s ktorým sa pán Matovič pravidelne stretáva? Inak to je tiež zaujímavé, že predseda vlády mal stretnutia s najväčšími udavačmi.
A predstavte si, že príde prokurátor Špeciálnej prokuratúry Repa a povie udavačovi, ktorý má na vás vypovedať: „Pán Slobodník, čokoľvek si vymýšľaj, hovor čokoľvek. A keď si nevieš vymyslieť, stačí, keď budeš potvrdzovať, potvrdzovať to, čo hovorí Makó.“ Toto hovorí prokurátor Špeciálnej prokuratúry! Ako by ste sa cítili bezpečne, keby ste boli obvinený a mali by ste na krku vymyslené obvinenie a možno obžalobu na 15 alebo 20 rokov, keby prokurátor Špeciálnej prokuratúry nahováral udavača, aby, ak si nevie niečo vymyslieť, aby aspoň potvrdil to, čo hovorí iný udavač. Čo má toto, prosím vás, spoločné s trestným demokratickým právom? A ja viem, o čom hovorím, pretože som expertom v oblasti trestného práva. Prepáčte, ak je z vás niekto expert na nejaké povolanie, tak ja to robím 30 rokov, tak si dovolím povedať, že tejto veci minimálne rozumiem. (Ruch v sále a zaznievanie gongu.)
Čiže v tejto situácii sú tu príbehy, ktoré sú pre nás neakceptovateľné. A ja som veľmi rád, že na konci dňa sa zverejnili tieto odposluchy v prípade Santusovej a my môžme poskytnúť jeden model toho, ako to tu na Slovensku pod, samozrejme, kuratelou ministra vnútra funguje. Aj ďalších ľudí.
Predovšetkým, ako som už uviedol, vyšetrovatelia NAKA, ale aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dostali informácie, že sú monitorovaní. Tak sa rozhodli, že urobia, ako to citujú okrem iného aj tie odposluchy, tzv. protiúder, ako to vraj urobili Židia v roku 1967. Ja naozaj teraz citujem. „Nieže Úrad inšpekčnej služby, Santusová a spol. príde a dá pokyn na zadržanie, obvinenie 14 ľudí, policajtov, vyšetrovateľov NAKA, dokonca prokurátorov ÚŠP, ale predtým treba Santusovú zlikvidovať.“ A použili na to najhrubšie, najšpinavšie metódy, ktoré sú hodné 50. rokov minulého storočia, a nie roku 2021 alebo roku 2022.
Tak si teraz zoberte, že sa stretne táto banda zločincov na NAKE a povedia si, že pozor, pozor, hrozí nám, pretože robíme špinavosti od apríla 2020, že sem príde nejaké komando, ktoré nás všetkých pozatvára. Tak sa stretávajú v slávny deň 16. júla. A 16. júla sa rozhodujú, že idú zaútočiť na Úrad inšpekčnej služby, aby neboli ďalej monitorovaní, ale predovšetkým, aby získali všetky dôkazy, ktoré boli nahromadené už v spomínaných kauzách Judáš, Mýtnik, Božie mlyny a tak ďalej a tak ďalej, ale aj Očistec, lebo vedia, že všetky tieto veci sú nahraté, sú tam, budú pridané k tým spisom a budú viesť, samozrejme, k oslobodeniu všetkých ľudí, k obrovskej hanbe a potom k otázke, čo s vami, aká miera trestnoprávnej zodpovednosti bude vyvodzovaná voči nim, ktorí to robili, ktorí to riadili a ktorí to koordinovali, lebo niekto to robil, niekto to riadil a niekto to koordinoval. A každý tento stupeň aktivity má svoju trestnoprávnu zodpovednosť.
16. júna sa teda stretávajú vo večerných alebo popoludňajších hodinách a prišlo rozhodnutie - ideme napísať nejaké vymyslené uznesenie o začatí trestného stíhania, ktoré sa má dotýkať Santusovej, ktorá v tom čase viedla vyšetrovací tím Oblúk v rámci Úradu inšpekčnej služby, a ďalším pracovníkom Úradu inšpekčnej služby. Nemajú nič, to potvrdzujú záznamy. Nemajú ani bodku. Tak robia paralelne. Pri jednom stole sedí operatívny zamestnanec, policajt, ktorý si vymýšľa nejaký úradný záznam. Vo vedľajšej kancelárii sedí ďalší, ktorý píše druhý úradný záznam. A potom píšu ďalší, to už je slávny Čurilla a spol., bavíme sa o tých štyroch vyšetrovateľoch, ktorí samotní spisujú konkrétne uznesenie o začatí trestného stíhania. Vymyslené od začiatku až do konca. Tam nie je jedno jediné slovo pravdy. A celý tento proces vzniku tohto uznesenia a útoku na Santusovú bol zaznamenaný legálnymi odposluchmi. Znovu, my teraz tu nehovoríme o nejakých rozprávkach, my nehovoríme o udavačoch, kajúcnikoch, hovoríme o konkrétnych veciach, ktoré tí ľudia tam hovorili. A môžu sa vyhovárať, koľko chcú, že nejaká neformálna diskusia.
No tak teda ak je neformálna diskosuvia, že... diskusia, že treba Santusovej zapáliť auto kanistrom, no tak to je teda veľmi zvláštna neformálna diskusia. Ak je neformálna diskusia: „Len ju treba normálne spraviť a do väzby“ - prepáčte, médiá - „jebnúť,“ tak to je, môžme povedať, že neformálny jazyk, ale to nie je neformálna diskusia. Tu boli prijímané konkrétne rozhodnutia, to znamená urobiť uznesenie, zadržať, obviniť a dať návrh do väzby a zbaviť sa jej. A dostať sa, samozrejme, potom kompletne ku všetkým dôkazom, ktoré tím Oblúk získal na týchto zločincov v rámci NAKA.
Uvedomte si, dámy a páni, čo sa vlastne dialo. Áno, naozaj Úrad inšpekčnej služby sa rozhodol, že urobí prvý zákrok, ktorý sa dotýkal známych to udavačov Zemana, Demetera, a ten tretí bol Petrov, to je Zemák, Tiger, tie mená sú už tak známe dnes pomaly ako Matovič alebo ktokoľvek iný na Slovensku. A oni jednoducho rozhodli, že prerušia tento zásah, samozrejme, s vedomím ministra vnútra a s vedomím prezidenta Policajného zboru. A odposluchy ešte potvrdzujú, že si predtým hovorili a volali a zisťovali, kto vlastne bude použitý na ten zásah voči týmto trom zločincom. Samozrejme, zvláštne je, že pán minister Mikulec pravidelne chodil do baraku presne toho istého, v ktorom mal byt aj jeden z týchto udavačov a zločincov Zeman. Keď sa ho na to pýtajú médiá, alebo sa vlastne nepýtajú, pretože médiá ho kryjú, tak odpovedá, že obyčajná náhodička. Tak takáto náhodička by určite nikomu z nás neprešla.
Prvý dôkaz toho, ako brutálne zasahovali, bolo to, že prerušili policajný zásah Úradu inšpekčnej služby, na základe toho sa podarilo dvom týmto zločincom ujsť. A pokračovalo to, samozrejme, ďalej. Ak si pozrieme, čo všetko hovorili títo vyšetrovatelia a policajti na adresu Santusovej, boli pripravení urobiť čokoľvek. Vymyslieť si veci, zobrať ju v nedeľu ráno, dokonca je tam neuveriteľná miera agresivity niektorých vyjadrení, ale toto všetko ste počuli a budete počuť, pretože my vám budeme čítať celé to uznesenie Generálnej prokuratúry, ktoré je tak už dnes známe. Na základe tohto všetkého došlo k definitívnemu obvineniu vyšetrovateľov NAKA, Čurillu a spol., bol daný návrh na ich vzatie do väzby a boli na chvíľku aj vzatí do väzby.
Už vtedy, keď prvýkrát sa rozhodovalo o ich obvinení, obvinenie obsahovalo odposluchy, ktoré nám jednoducho tvorili husiu kožu, lebo sme neverili, že takéto niečo je. Bola podaná sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia a o tejto sťažnosti rozhodovala Generálna prokuratúra veľmi známym uznesením zo 4. februára tohto roku, ktoré my máme k dispozícii a ktoré bude aj predmetom rokovania tejto Národnej rady. Toto uznesenie, dámy a páni, prináša neuveriteľné, neuveriteľné poznatky.
Po prvé prináša poznatky, z ktorých sa nemôže minister vnútra vyvliecť, že o všetkom vedel minister vnútra. Vedel úplne o všetkom, čo tento zločinecký tím NAKA robí, dokonca to bol aj návrh ministra vnútra, že či by Santusovú nemali zobrať skôr, ako Santusová zoberie ich. Už len toto, samozrejme, je zločin z dielne ministerstva vnútra a samotného ministra, ale opäť, médiá veľmi benevolentne všetko zamlčujú. Boli tu koordinačné porady. Predsa vieme o tom, že v konkrétny deň išiel minister vnútra na Úrad špeciálnej prokuratúry k Lipšicovi. Čo povedal minister vnútra na otázku médií? Že to nie je pravda, že tam nebol. Lipšic sa pokakal a hneď to priznal a povedal, áno, bol u mňa, bol tam aj Kysel a rokovali sme o tom, ale nebolo to ráno, bolo to popoludní, lebo vraj mal predtým doobeda nejaké pojednávania.
Čiže tieto výsluchy potvrdzujú, že zločineckú činnosť vyšetrovateľov NAKA a niektorých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry koordinoval, riadil minister vnútra. Bodka, vybavené. Pán minister, neviem, čo tu ešte sedíte a v tejto situácii robíte! A stále nám hovoríte, že polícia má voľné ruky. Aké má polícia voľné ruky, keď dostáva konkrétne pokyny od ministra, prezidenta Policajného zboru a ďalších a ďalších?
Nebezpečné je, vážení priatelia, že do tohto vstupovali aj prokurátori Špeciálnej prokuratúry, a stále tie isté mená, stále Čurilla v prípade NAKY, v prípade Špeciálnej prokuratúry hovoríme o Repovi a hovoríme o Šurekovi, hovoríme o Kyselovi, hovoríme o Lipšicovi. Tak Repa, prokurátor Špeciálnej prokuratúry, ktorý nemá absolútne s týmto prípadom nič spoločné, komunikuje s vyšetrovateľmi NAKA a hovorí im, viete čo, bol na Najvyššom súde teraz niekto vypovedať a vypovedal toto, toto, toto a toto. Ako môže prokurátor, ktorý nemá nič s vecou, informovať vyšetrovateľov NAKA a ostatných policajných zamestnancov, o čom vypovedal na Generálnej prokuratúre alebo na inom inštitúte nejaký iný svedok? Hrubé porušovanie, zneužívanie právomocí verejného činiteľa ako hrom.
Ďalej z tohto vyplýva, že ovplyvňovali a komunikovali s udavačmi. Viete si predstaviť, že jeden z udavačov, myslím, že išlo o Zemana, bol niekde v Trnave, tak si volá s vyšetrovateľom NAKA a on mu hovorí: „Vieš čo, ja nemôžem prísť teraz, lebo mám na krku nejakú sledku, pravdepodobne zo Slovenskej informačnej služby.“ A oni mu radia, choď doprava, doľava, schovaj sa tam, urob tri otočky a potom sem dôjdi. Volajú potom Tigrovi, kde sa s ním dohadujú, že buď pripravený niečo povedať. Si pripravený niečo povedať na Santusovú? Samozrejme, Tiger bol pripravený povedať kedykoľvek čokoľvek, lebo jemu horí pod zadkom, a v takejto situácii bol schopný akýchkoľvek svinstiev a prasačín.
A to nie je všetko. Musím ísť ďalej, vážení priatelia, dámy a páni, pretože to sú veci, ktoré človek ani nepochopí. Santusová pracovala na Úrade inšpekčnej služby a jej nadriadený bol jej riaditeľ Úradu inšpekčnej služby. Prvého odvolali, potom došiel druhý, ktorý sa volal Scholtz. Tak Scholtz nie aby pomáhal Santusovej a tímu Oblúk, čo boli jeho podriadení, on ich podrážal. Výpovede potvrdzujú, že telefonuje s vyšetrovateľmi NAKA a hovorí: „Už robím poriadky, nahrávam vám to všetko, čo je na Úrade inšpekčnej služby, všetko vám prinesiem, musíme sa jej zbaviť.“
Čiže ešte samotný riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, ktorého tam takto nastrčili, robil všetko pre to, aby Santusová bola zlikvidovaná. Viete, že Santusová nakoniec bola zlikvidovaná. Bola z tohto prípadu poslaná preč. A to je málo, dokonca ju poslali na detektor lži dvakrát, dvakrát prešla. Pán minister, choďte na detektor lži a porozprávajte o tom stotisícovom úplatku. Vybuchne ten detektor lži od klamstiev (potlesk), ktoré tam, ktoré tam porozprávate. (Doznievanie potlesku.)
A to nie je všetko. Koho urobili, prosím vás, po Scholtzovi šéfom Úradu inšpekčnej služby? Šéfom inšpekčnej služby urobili nejakého pána Miku. Viete, kto je pán Miko? Blízky spolupracovník Čurillu. A keď Čurillu brali do väzby, tak on došiel na súd a hovorí: „Všetky spoločenské záruky dávam za týchto ľudí.“ A dnes je riaditeľom - alebo neviem, ako sa volá najvyšší predstaviteľ Úradu inšpekčnej služby - a tento človek.
A do toho ešte, aby nebolo toho málo, samozrejme, prichádza zrušenie tímu Oblúk s odôvodnením, primitívnym odôvodnením, že nemali sme nad nimi kontrolu. Však ani nemáte mať čo kontrolu. Úrad inšpekčnej služby je na to, aby zisťoval, či policajti, vyšetrovatelia NAKA páchajú alebo nepáchajú nejaké zločiny.
Je veľmi nebezpečné, že do tohto bol zapojený aj špeciálny prokurátor Lipšic. Lipšic potvrdil, že bol uňho minister vnútra a že sa o týchto veciach rozprávali. Prichádzajú ďalšie a ďalšie svedecké výpovede, ktoré hovoria o tom, že Lipšic zohral v tomto mimoriadne aktívnu úlohu. O kom sa to bavíme pri Lipšicovi? Právoplatne odsúdený zločinec, poskok Matoviča, politicky angažovaný, ktorý nenávidí opozíciu, ktorý získal advokátsku skúšku podvodom, ktorý získal justičné skúšky podvodom. A čo je najhoršie, ešte aj tú bezpečnostnú previerku získal podvodom, dnes sa na ministerstve práce vedie trestné konanie vo veci neznámeho páchateľa, pretože dostal previerku v rozpore so zákonom. Veď si prečítajte to uznesenie z toho 4. februára 2021, ktoré tam presne cituje konkrétny úradný záznam, ktorý hovorí o tom, ako získal Lipšic nezákonne bezpečnostnú previerku.
Tak to je teda partička, dámy a páni, to je partička! Minister vnútra - podozrivý z korupcie, z rodinných kšeftov, nemá bezpečnostnú previerku, z koordinácie zločinných aktivít, špeciálny prokurátor - právoplatne odsúdený zločinec, podvodník, ktorý sa dostal ku všetkému len podvodom. Ešte aj od tej Penty si nechal vyúčtovať 250-tisíc eur bez toho, aby pre nich čokoľvek urobil. Ja by som tiež chcel byť tiež taký advokát, že za nič 250-tisíc eur si vyúčtovať, len aby teda niekto mal od neho pokoj.
Toto je obraz katastrofy, toto je obraz, ktorý, ja to ani neviem pomenovať. Všeličo sa dialo, ale že by takto sa zneužívali služby, takto sa zneužívala NAKA, takto sa správali prokurátori na Špeciálnej prokuratúre, to nemá, to naozaj nemá obdobu. A tých... a tých prípadov, ktoré potvrdzujú, že čo všetko robili tí prokurátori ÚŠP, stále tí istí, Kysel, už ani neviem tie ich mená, Repa a ďalší, Šúrek a, samozrejme, veľmi známy sudca Najvyššieho súdu, osobný priateľ zase Matoviča pán Kliment, ich kandidát na generálneho prokurátora, ich kandidát v Súdnej rade a on sedí na Najvyššom súde Slovenskej republiky a tvári sa, že ja som nezávislý sudca Slovenskej republiky. Ako môže byť nezávislý, keď sa sám hlási k politike vládnej strany OĽANO a má na túto adresu pozitívne vyjadrenia?
Je veľmi vážne aj to, že o tomto všetkom vedela, pochopiteľne, pani prezidentka Čaputová. O všetkom vedela. A nás mrzí, že Čaputová bola prvá, ktorá sa postavila za tých štyroch zločincov na NAKA, za Čurillu a spol., ktorí boli obvinení a sú stále obvinení, pretože Generálna prokuratúra potvrdila opodstatnenosť trestného stíhania Čurillu a spol. Bola prvá, ktorá sa postavila a začala brániť týchto štyroch vyšetrovateľov NAKA, že to nie je dobré, že títo ľudia majú ísť do väzby a že sú stíhaní, a ja neviem čo všetko. Dobre, ak to urobila, my sme celkom pochopiteľne po tom, čo 4. februára vyšlo toto rozhodnutie Generálnej prokuratúry, požiadali prezidentku o stretnutie. Viete, čo nám povedala? Že ona do živých vecí nepôjde. Aha, vitajte, pani prezidentka, dobré ráno! To znamená teraz, keď si, je nadovšetko jasné, že ste kryli zločincov, pani prezidentka, tak zrazu je to pre vás živá vec? Ale predtým to pre vás živá vec nebola, keď ste sa postavili pred kamery a povedali ste, že za týmito ľuďmi stojíte.
Prezidentka o všetkom vie od 10. mája 2021 (potlesk), 10. mája 2021 bola na stretnutí na Slovenskej informačnej službe a bola presne informovaná o tom, aké zločiny sa dnes páchajú na úrovni NAKY, Špeciálnej prokuratúry a na úrovni niektorých súdov. A neurobila nič, pretože je súčasťou vládnej koalície a môže hovoriť, čo chce, tak ako sú médiá súčasťou vládnej koalície.
A tak ako nemáte vo vládnej koalícii ani štipku dôstojnosti, lebo keby ste ju mali, tak sa na toto v žiadnom prípade nemôžete pozerať, myslím si, že by sme mohli veľmi veľa čerpať z rozhodnutia Generálnej prokuratúry, ale ako som uviedol, bude toto uznesenie predmetom čítania, nech sa tá verejnosť dozvie, aké konkrétne veci, kto čo povedal, kde čo bolo a ako bolo.
Ja som dnes úplne presvedčený, opakujem ešte raz, že v prípade ministra Mikulca, my ho považujeme za panáka a figúrku, ktorý len robí špinavú robotu, nič iné. On nie je podstatný v tomto megaškandále. Zopakujem základné veci. Megaškandál zneužívania trestného práva na boj s opozíciou. Úloha je jasná, rozkaz znel jasne – jak v tom slávnom českom filme – opozícia musí byť zničená. To je jedno, akým štýlom. Ten štýl dnes všetci vidíme. A to, čo som teraz hovoril o Santusovej, ako ju likvidovali a ako ju nakoniec aj zlikvidovali, ja som vcelku rád, že to zobrala nakoniec krajská prokuratúra pod kontrolu teraz, že to už nebude robiť nejaký tím NAKA alebo niekto iný, tak dnes o tom všetkom môžeme povedať, že všetky špinavé metódy, ktoré sme videli v prípade Santusová, sa používali vo všetkých prípadoch, ktoré som už tu citoval.
Čiže rozsahom škandál, ktorý nemá obdobu. Rozsahom mlčania a spolupáchateľstva médií, to nemá obdobu. Môžte znovu sa na tom zabávať. Môže niekto násobne viac urobiť príspevkov o mojom plávaní v bazéne ako o tomto? Ľudia, bláznite? Však tí ľudia sú tam pozatváraní.
Prečo zomrel Lučanský? No, kvôli vám zomrel v tej väzbe! (Reakcie z pléna.) Ale môžte kričať, koľko chcete, jasné, že kvôli vám, pretože ste urobili všetko pre to vrátane atmosféry, vrátene všetkého, aby títo zločinci na NAKE, Špeciálnej prokuratúre, na súdoch mohli robiť to, čo dnes robia. Pozrite sa, do akého stavu ste dostali... (Reakcie z pléna.) Nevykrikujte, potom kričte tuná, keď budete hovoriť! Do akého stavu ste dostali Jankovskú! Do akého stavu ste dostali rodiny tých ľudí, ktorí sú dnes doma z výkonu väzby, sa nehanbíte?! Vám je to úplne jedno? (Reakcie z pléna.)
A čo si myslíte, čo si vy myslíte, že (reakcie z pléna a zaznievanie gongu) po tomto všetkom sa na vás bude niekto pozerať? Vy ubližujete, ubližujete v mene svojich politických cieľov ľuďom. Porušujete zákony, zneužívate trestné právo. (Potlesk a ruch v sále.) Jednoducho vy ste zločinci, vy ste rovnako zločinci... (Neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, páni poslanci, ukľudnite sa. Tlieskaním vyrušujte pána poslanca Fica, nemôže pokračovať. (Hovorené súbežne s rečníkom.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
... ako aj tí, ktorí tam boli.
Dámy a páni, za týchto okolností, za týchto okolností chcem povedať, že my nevidíme žiadny dôvod sa teraz zaoberať pánom Mikulcom. Opakujem, je to to panák, ktorý jednoducho len dostal úlohy a robí, čo robí, pretože on je poskokom pána Matoviča, vôbec ma nezaujíma! Ale my musíme tej slovenskej verejnosti hovoriť, preboha, čo to tu máme za zločincov v tomto štáte. Toto máme akceptovať? Však vyšetrujte, stíhajte, ale demokraticky, právne, normálne. Kto spáchal trestný čin, nech ide aj do väzby, ak sú splnené podmienky. Kto spáchal trestný čin, nech je aj odsúdený. Ale ak považujete za model správania sa a vyrovnávania sa s nejakými vecami to, čo ste urobili Dušanovi Kovačikovi, tak ste na mimoriadne, opakujem, mimoriadne nebezpečnej ceste.
A záver. Dobre viete, že končíte. Už nikdy nebudete v žiadnej vládnej koalícii. Vy to veľmi dobre viete. Tak vás chcem len upozorniť na jednu vec. Ak sa domnievate, že tento váš koniec budete sprevádzať ďalšími zločinmi, ktoré páchate, tak ste na veľmi, veľmi zlej ceste. Preto prosím Národnú radu, aby neváhala, aby neváhala, pretože miera dôstojnosti, miera nejakej sebareflexie v tejto bande tu žiadna nie je. Tak preto si myslím, že jediná cesta je odvolať ministra vnútra z funkcie, pretože ako prisluhovač, sluha v prípade Matoviča a ďalších politických predstaviteľov robil tú najšpinavšiu robotu, akú len robiť mohol.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.2.2022 17:44 - 17:45 hod.

Fico Robert
Pán predseda, ďakujem pekne za pochopenie. Chcem sa spýtať, pretože mám skúsenosť z vedenia vlády, že buď existovalo generálne uznesenie vlády, ktoré poverovalo ministrov na zastupovanie iných ministrov, alebo je konkrétne rozhodnutie vlády Slovenskej republiky, že tento návrh zákona môže za ministra zdravotníctva predniesť minister práce. Radi by sme videli toto rozhodnutie vlády Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.2.2022 17:38 - 17:38 hod.

Jarjabek Dušan
Ďakujem veľmi pekne.
Pani poslankyňa, chcem sa veľmi poďakovať za tento návrh. Ja som pochopil absolútne všetko, čo ste hovorili, proste bolo to pre mňa totálne zrozumiteľné, len keby ste boli taká láskavá, keby ste mi zopakovali ten index 35aaba, toto mi je nejasné. (Povedané s pobavením. Smiech v pléne.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.2.2022 16:18 - 16:20 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán kolega Susko, ja som v rozprave v prvom čítaní k tomu prvému návrhu zákona o sídlach okresných súdov tu hovoril o tom, ako sa aj tie historické korene z hľadiska súdnictva ešte z Rakúska-Uhorska vysporiadali so sídlami, s ich lokalizáciou. A povedal som tu, že ten okresný súd v Topoľčanoch, ktorý vznikol ešte 1872, sa nepodarilo zlikvidovať ani za Rakúsko-Uhorska, ani po 1918. za prvej Československej republiky, ani za slovenského vojnového štátu, ani po ´48., ani po ´68., ani po ´89., až prišla pani ministerka Kolíková a chce ho zlikvidovať.
A chcem tu ešte jednu vec povedať a to súvisí s plánom obnovy. Pamätáme sa, aké výhrady sme mali pri tvorbe a prijímaní plánu obnovy a ako sme upozorňovali na to, že spraviť požiadavku na riešenie budov v súdnictve a na to napasovať požiadavku z plánu obnovy a potom s tým, ja to poviem otvorene, politicky vydierať všetkých, že ale prídeme o prostriedky z plánov obnovy a musíme prijať takúto reformu, veď to neni pravda. Brusel vám bez problémov odsúhlasí zmeny, pretože to nie sú eurofondy, ale to sú prostriedky, ktoré bude Slovenská republika musieť vracať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.2.2022 16:05 - 16:05 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Vážená pani ministerka, vážené kolegyne, kolegovia, pani ministerka vystúpila pred hlasovaním o návrhu zákona, ktorým sa má zriadiť Mestský súd v Bratislave, a teda otvorila rozpravu k tomuto bodu. Ja som rád, že umožnila znova vystúpiť k tejto veci.
Musím povedať, že zriadenie Mestského súdu v Bratislave je jedna zo súčasti celej reformy sústavy súdov, tzv. súdnej mapy. Keďže je otvorená rozprava k tomuto bodu, ja sa budem venovať len tomuto bodu.
Účelom reformy systému súdov by v prvom rade mal byť lepší prístup k spravodlivosti pre občana. A to nielen z hľadiska miestnej príslušnosti k súdu, ale najmä z hľadiska efektivity, kvality a rýchlosti súdnych konaní ako takých.
Pani ministerka, vy ste vo svojom prejave však vôbec neodôvodnila, ako má k tomuto prispieť centralizácia do jedného obrovského súdu v Bratislave z doterajších piatich okresných súdov. Argumentujete špecializáciou. Veď ale na všetkých okresných súdoch v Bratislave, na všetkých piatich, je zabezpečená špecializácia v zásade najlepšie na Slovensku vo všetkých agendách, tak v agende obchodnej, ako aj agende civilnej, ako aj agende trestnej, tak aj v agende poručenskej. Vo všetkých piatich okresných súdoch je takisto zabezpečený náhodný výber sudcu v zmysle medzinárodných predpisov.
Argumentujete, že je nevyváženosť v zaťažení sudcov na jednotlivých okresných súdoch. Toto je síce pravda, ale len čiastočne a takýto nepomer je len v zásade na Okresnom súde Bratislava I a to len z historického hľadiska, kedy v určitých trestných veciach historicky konal len Okresný súd Bratislava I. A dnes je to už úplne inak a tá zaťaženosť je práve preto, že dobiehajú staré veci, ktoré, ako ste sama povedali v rozprave, sa nebudú prerozdeľovať. Teda tento problém sa nijako zlúčením do jedného veľkého súdu nevyrieši. A okrem toho Ústavný súd Slovenskej republiky opakovane konštatoval, že prieťahy v súdnych konaniach na Okresnom súde Bratislava I nie sú spôsobené zlým manažmentom súdu, ale zlou personálnou politikou ministerstva spravodlivosti.
Povedali ste, že zlúčením nedôjde k prerozdeleniu spisov, teda že nedôjde k prieťahom, tak potom sa pýtam: Načo sa to potom vôbec robí? Načo sa zriaďuje takýto jeden veľký súd? A z hľadiska nového nápadu prípadov to bude možné zistiť a zanalyzovať najskôr po piatich až šiestich rokoch.
Na druhej strane však sťahovaním z piatich okresných súdov do novej budovy určite dôjde k zdržaniu, veď je to úplne logické, že dôjde k zdržaniu, no zo samotného princípu sťahovania, a teda dôjde k prieťahom v jednotlivých súdnych konaniach a, dovolím si povedať, k značným prieťahom.
Ak sa bavíme o dostupnosti k súdu a teda ako sa zlepší prístup k spravodlivosti, tak potom v prípade Bratislavy ani tak nejde o vzdialenosť k súdu, ako je to v iných miestach na Slovensku, čo sme sa mohli baviť pri tom prvom návrhu z hľadiska okresných súdov, ale v celkovej logistike. Viete si predstaviť, ako sa logisticky 500-tisícová Bratislava bude situovať do jedného miesta niekde v centre Bratislavy? Dopravná logistika, parkovanie, logistika s pojednávacími miestnosťami, vstupom na súd, kontrolou pri vstupe na súd, do pojednávacích miestností a tak ďalej.
A keď sa už bavíme o dôvodoch, decentralizácia na štyroch okresných súdoch sa udiala, ak sa dobre pamätám, ak mám dobré informácie, v roku 1978 a piaty súd neskôr.
Pani ministerka, kde máte dáta, ako sa zhoršila, ako sa zhoršili súdne konania z hľadiska efektivity a dĺžky konania oproti predchádzajúcemu roku? Samozrejme, s ohľadom na vývoj demografie, vecnému obsahu, nápad vecí a podobne. Kde je takáto analýza, ktorá hovorí, že sa to zhoršilo, aby bolo odôvodnené vracať sa späť k stavu spred ´78. roku? Nikto – ani my ako poslanci Národnej rady, ktorí máme o tomto rozhodovať, ani samotní sudcovia, ani verejnosť – nikto takúto analýzu nevidel a nikto takéto dáta nepozná. A návrat k nejakému modelu by sa mal urobiť práve na základe dát a analýzy toho, že či predchádzajúce, predchádzajúca decentralizácia splnila, alebo nesplnila svoj účel. Pokiaľ takéto dáta a analýzu nemáme, tak ťažko môžte odôvodňovať, že toto prispeje k efektívnemu súdnemu konaniu a k zrýchleniu súdnych procesov.
A keď už sme pri tom teda, 150 až 200 sudcov v Bratislave bude v poriadku, keď napríklad súd v Galante bude mať 15 sudcov? To je potom v poriadku?
Argumentujete vo verejnom priestore, sme boli svedkami v reláciách, odporúčaním Európskej komisie pre efektivitu justície alebo pre efektívnu justíciu. Tak táto hovorí, pani ministerka, práve naopak, ako to vy interpretujete. Upozorňuje na riziká takýchto megasúdov. Hovorí, že je neefektívne ísť práve touto cestou a že treba zastabilizovať existujúce súdy a personálne obsadenie na nich.
A pokiaľ ide o samotné budovy v Bratislave, z piatich okresných súdov v Bratislave len jedna z týchto budov je v nájme, štyri majú vlastné budovy, ktoré všetky prešli dôslednou rekonštrukciou. A je absolútne teraz neefektívne, aby sme tieto peniaze, ktoré sa použili na rekonštrukciu týchto súdov, vyhodili do vzduchu a kupovali novú budovu a tieto budovy – samozrejme pod cenu – predávali, pretože neviem si predstaviť, že akým spôsobom sa tieto budovy budú predávať alebo akým spôsobom sa zhodnotia.
A to, čo povedala pani Zemanová, je úplne nezmysel, veď predsa sa nedá najskôr predať budovy a potom z toho zafinancovať nejakú budovu novú. Veď čo budú tí sudcovia súdiť na ulici dovtedy? A okrem toho tie peniaze majú ísť práve z plánu obnovy. Ja si myslím, že ešte stále máme čas upraviť plán obnovy a tieto financie, ktoré sú určené výlučne na nákup nových budov, radšej použiť na či už elektronizáciu, respektíve informatizáciu justície tak, aby bol skvalitnený a zefektívnený súdny proces. A to sú hlavné dôvody, prečo nemôžme za tento návrh v žiadnom prípade zahlasovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis