Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

18.2.2022 o 12:30 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 13:31 - 13:32 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán minister, ja sa opäť vrátim aj k tej prvej mojej reakcii, čo som reagoval na vás, ale ste mi neodpovedali, lebo zase ste hovorili o detektore lži pani Santusovej. Veď ja som vám tam jasne povedal ten postup. Ja som členom toho výboru na kontrolu činnosti NBÚ, čiže neviem, kedy ste boli vy na tom výbore, možno ja som vtedy chýbal. Presne som vám povedal celý ten postup, ako to je, aj to, že NBÚ-čko nespravilo záver, ale odstúpilo to KEÚ-čku, ale v tom čase KEÚ-čkari sa nenamietali ani ne... nijako ináč neupozorňovali na priebeh toho detektoru lži alebo niečo také, že pani Santusová odmietla vypovedať. Veď tie otázky dávali oni, NBÚ-čko vyhodnotilo ten graf, odstúpilo KEÚ-čku a KEÚ-čko už malo o tom rozhodnúť. Prípadne ak by malo nejaké doplňujúce otázky, tak by sa to riešilo. Tak neviem. Je to z vašej strany zavádzajúce, lebo aj vaši poslanci s týmto postupom súhlasili.
A keď ste hovorili o tom, že sa jej na... prišlo na nejakú činnosť, preto išlo, išla na dektr... na detektor lži, na koľko detektorov ste poslali spomínaných vyšetrovateľov NAKA? Na koľkých detektoroch boli oni, keď sú podozriví dajme... teraz v tejto fáze? Za, pri, pri páchaní svojej činnosti, resp. pri výkone svojej práce, ak to môžem slušne nazvať. Poslali ste ich na detektor takisto iniciatívne, ako pani Santusovú? No určite neposlali.
A k záveru vášho vystúpenia. Keď hovoríte o tretej osobe, že ste boli spomínaný ako tretia osoba, čiže ako to bolo povedané? Čiže tí policajti tam vlastne o vás klamú? A keď ste v prvom vystúpení sa obhajovali a ste tretiu osobu použili, nebohého Milana Lučanského, že tuším, že Kočner a neviem s kým sa o ňom rozprávajú ako o bývalom šéfovi inšpekcie, Milan to vybavil, Milan to nevybavil, ako to je, tak vtedy to bolo v poriadku na vašu obhajobu? A keď sa bavia o vás, tak už je to čistý blud, že?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 13:29 - 13:31 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, opomeniem váš záver, kde ste to dali na Matoviča. Ale presne vám poviem, ako fungujete.
Okresný súd rozhodol o tom, že štyria vyšetrovatelia NAKY, Čurilla a spol., pôjdu do väzby. Takto rozhodol okresný súd. Proti tomu bola podaná sťažnosť. O sťažnosti rozhodoval krajský súd, ktorý povedal, že z tejto väzby ich púšťa. V čom je rozdiel? V prípade toho sudcu, ktorý zobral vašich lotrov, ktorých máte na NAKE, do väzby, teraz prešetrujete na NAKE podozrenie zo spáchania trestného činu ohýbania práva zo strany sudcu, ktorý sa rozhodol na úrovni okresného súdu týchto vyšetrovateľov zobrať do väzby. Už sa teším, ako nejaký agronóm - vyšetrovateľ NAKY bude vyšetrovať sudcu okresného súdu, aby mu ten sudca vysvetľoval odôvodnenie svojho rozhodnutia. Tam sudca mal názor, že je materiálna stránka obvinenia a že sú aj dôvody na väzbu.
Potom prišiel krajský súd. Pán minister, ako som tu, tvrdím, tie tri ženy to nepísali. Ak sa pozrieme na to, ako písali rozhodnutia v minulosti, a porovnáme s týmto, niekto im to dal na kľúči.
Po ďalšie musíme povedať, že jedna bola odmenená okamžitým vstupom do Súdnej rady, druhá je priateľka prokurátora Špeciálnej prokuratúry pána Repu. Vidíte ten rozdiel? Takto pristupujete ku každému, kto vám zavadzia. Vám sudca zavadzal? Tak skúmame, či sa náhodou nedopustil trestného činu ohýbania práva. Zavadzia mi Santusová? No tak ju odstránim. To čo je za argument, že my sme súhlasili s tým, aby niekam išla? No keby som bol vo vašej pozícii, pán minister, tak jej sľúbim veľvyslankyňu v Spojených štátoch amerických za to, čo všetko ona k dispozícii má a čo všetko ešte môže urobiť, takže ani jeden argument, ktorý používate, aleže vôbec, aleže vôbec nesedí.
Pán minister, netrápte sa, odstúpte! Choďte od toho preč, netrápte sa! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 13:25 - 13:26 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, nehovoríte pravdu, keď hovoríte, že my spochybňujeme rozhodnutie krajského súdu. My ho nespochybňujeme, my ho v plnom rozsahu rešpektujeme. My spochybňujeme vašu interpretáciu tohto rozhodnutia. Rozhodnutia krajského súdu, rozhodnutie krajského súdu bolo rozhodnutie o väzbe, nie o vine.
Súd vykonával len tie dôkazy, ktoré smerovali k dôvodom na väzbu, nie k dôvodom na vinu. Z tohto dôvodu súd nevykonal podstatné množstvo dôkazov, ktoré má Generálna prokuratúra, na základe ktorého pokračuje trestné stíhanie týchto osôb. A o tom, či tieto osoby, teda resp. či existujú dôvodné podozrenia a dôkazy na to, aby bola podaná obžaloba, kde potom súd bude rozhodovať o vine, rozhoduje len a len prokuratúra, nie súd. Súd v tomto konaní rozhodoval len o väzbe a nevykonával dôkazy smerujúce k vine.
To znamená, že len prokurátor môže podať obžalobu, ak k takýmto dôkazom príde. To znamená, súd nemôže konštatovať v rozhodnutí o väzbe, že či tu sú dôvody, alebo nie sú dôvody na to, aby bola podaná obžaloba, resp. či tí páchatelia sú vinní, alebo nie sú vinní. On rozhodol len o tom, že nie sú podľa jeho názoru dôkazy na to, aby boli väzobne stíhaní.
A pokiaľ hovoríte, že odposluchy sú v uznesení Generálnej prokuratúry vytrhnuté z kontextu, pán minister, a vy odkiaľ viete, čo je v tých prepisoch, ak teda sú toto len výňatky z tých prepisov? Vy máte prístup do spisu a máte prístup k celým tým odposluchom? Vy máte oprávnenie na to mať prístup do spisu a prístup k celým odposluchom?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 13:05 - 13:07 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda Fico, chcel by som doplniť ešte jednu informáciu, ktorá sa týka odvolania pani Santusovej ako vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby, ktorá prešetrovala trestnú činnosť vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry. Jediný, kto môže dávať príkazy a kontrolovať vyšetrovateľku alebo vyšetrovateľa Policajného zboru vrátane vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby, je dozorujúci prokurátor. A dozorujúci prokurátor potvrdil, že v jej postupe nevidel žiadne pochybenie a nechápe dôvody jej odvolania. A prokurátor je jediný, opakujem, ktorý môže dávať pokyny a kontrolovať vyšetrovateľa. Napriek tomu sa začala kontrola, vnútorná kontrola Úradu inšpekčnej služby, na základe ktorej výsledkom bolo potvrdené, že, a konštatované, že neboli zistené žiadne porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov ani interných predpisov. Takže aké dôvody boli na odvolanie pani Santusovej ako vedúcej tímu Oblúk?
A keď už sme teda pri tých jednotlivých citátoch, keď hovoríte, že tu nie sú žiadne dôkazy, tak ja zacitujem iný citát, ktorý sa vzťahuje na pani Santusovú: „Mali by sme ju v nedeľu ráno spraviť, keď ju spravíš, budeš robiť aj domovku, aj prehliadku auta, budeš robiť prehliadku auta tých ďalších pánov, príslušníkov ÚIS uvedených v realizačnom návrhu ako podozrivý, a budeš robiť prehliadku na Úrade inšpekčnej služby v kancelárii, kde jej zoberiem spis na nás.“
Toto je neformálna komunikácia? Toto nie je návod na trestný čin marenia spravodlivosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 13:02 - 13:04 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja nadviažem na to, čo hovoril pán kolega Fico ohľadne toho, kto vás prišiel vlastne obhajovať, pán minister.
No v prvom rade to prišiel Mat... sem prišiel Matovič, hej, ktorý si potreboval uľaviť, ako to vždy raz týždenne robí či na vláde, alebo v parlamente, proste prišiel sa tuná sem, slušne povedané, vyverbalizovať. No tak sa mu to podarilo. Ale povedal jednu veľmi podstatnú vetu: „Budete držať hubu a krok.“
Pán minister (povedané so smiechom), to nebol odkaz pre nás, lebo nám môže Matovič viete čo. To bol odkaz pre vás a pre tých, čo sedia na tejto pravej strane, lebo to je jeho metóda práce. Budete držať hubu a krok, pán minister. Taká je pravda. Toto si uvedomte a hlavne teda pre budúcnosť, preto, lebo o tú vám zrejme ide, aby ste prežili aj ďalší rok, možno dva.
Ďalšia vec. Kto sem prišiel? No prišla sem Kolíková. Čo si prišla? Nič iného, ona prišla predstierať lojalitu a prišla s Matovičom si vybaviť svoju súdnu mapu. To je všetko. A to, že tuná povedala pár nesúvislých viet, ako keby nepovedala nič.
Potom vás tu obhajujú táto na pravej strane partia poslancov koaličných, ktorí dostávajú čosi, o čom ani nevedia, že čo. Iba to prečítajú, ani to nevedia dobre prečítať, proste to im píše kdesi centrála, nemajú s tým absolútne nič spoločného, proste čítajú, čítajú a vôbec tomu nerozumejú, čo čítajú. Preto, lebo im to ktosi prikázal, aby to tak akože dobre vyzeralo na vašu obhajobu. Pozrite sa, koľko je ich tu. Dva a pol.
Toto je vaša reálna situácia v tejto koalícii, pán minister. To si uvedomte. Proste je to tristné. Je to úplne tristné, lebo toto nie je podpora, toto je sranda. A prečo tu nie sú ministri z ostatných strán vašej koalície, o tom už ani nehovorím. Tak si to láskavo zvážte a konajte podľa toho, čo vlastne máte za podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 12:54 - 12:56 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, ďakujem za to, že si nastavil zrkadlo tejto situácie, ktorú tu máme. Je až paradoxné, že máme tu ministra vnútra, ktorý spolu s pani Kolíkovou a pánom Matovičom hovoria o tom, ako idú očistiť spoločnosť od neviem čoho a ako sú oni ten etalón čistoty, ktorý tu navodí do budúcna blaho slovenského národa.
Tak sa pozrime na vás, pán Mikulec, vy ste podozrivý z korupcie, pani Kolíková, však pán Matovič o nej povedal, že, Mária, ja si myslím, že si ten podvod spáchala. A táto Mária vás tu došla obhajovať a tento Matovič, Matovič, ktorý je usvedčený daňový podvodník, je to klamár, ten naklamal toľko ako nikto nikdy. Je to plagiátor a, bohužiaľ, je to aj psychiatrický pacient. A to je veľmi smutné, že takíto ľudia musia viesť Slovenskú republiku. Pani Kolíková, nebudem ani hovoriť o tých všetkých kšeftoch, to povedal pán predseda, ale vy sa tu snažíte presvedčiť, že tieto legálne za... zaopat... zaobstarané odposluchy, ktoré hovoria presne, detailne o tom, čo títo vyšetrovatelia v pracovnej dobe rozprávali, že toto je nejaká neformálna komunikácia? Takže odteraz každý jeden páchateľ, ktorý bude odpočúvaný, tak povie, že ja som sa len tak neformálne bavil a proti mne toto nemôže byť použité? Toto chcete povedať?
A to nie sú obyčajní ľudia, chlapi, čo idú pri pive si niečo povedať, to sú policajti, čo vyšetrujú závažnú trestnú činnosť. To je strašné.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.2.2022 12:30 - 12:54 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda Národnej rady, pán minister, to, čo teraz zopakujem a poviem, vôbec už nebudem hovoriť médiám, pretože chcem to hovoriť kvôli vlastnému svedomiu, a chcem, aby to bolo zapísané v zázname, pretože toľko demagógie a klamstiev, ktoré som si vypočul vo vystúpeniach predstaviteľov vládnej koalície, to si naozaj vyžaduje reakciu.
Najskôr začnem, pán podpredseda, tým, že sa tu dnes na obhajobu ministra stretla zaujímavá skupina ľudí.
Pán poslanec Dostál povedal, že to je asi jediný prípad, kedy... (povedané so smiechom) odvolávame ministra preto, že bojuje s korupciou, že normálne by mal byť minister odvolávaný pre podozrenie z korupcie. A vy už ste hluchí a slepí?
Dvaja dôveryhodní svedkovia, ktorí neboli ani v postavení obvinených, ani v postavení udavačov, uviedli, že tu išlo o 100-tisícový úplatok pre ministra vnútra Mikulca v súvislosti s určitými informačnými systémami. Boli to svedkovia Zurian a Imrecze, ktorí v tom čase, opakujem, neboli ani obvinení a nebol na nich vytváraní žiaden tlak. Viete, ale my toto už hovoríme pol roka, ako keby sme hádzali hrach na stenu, že minister vnútra je reálne podozrivý z korupcie.
Plus tu máme ďalší záznam jeho podriadeného, keď bol vo Vojenskom obrannom spravodajstve, že si pýtal iný úplatok v súvislosti s rekonštrukciou nejakého informačného systému niekde v Trenčíne. Máme tu dôkaz, ktorý jasne potvrdzuje, že rodinní príslušníci, otec a brat, zarobili na obrovských zákazkách, ktoré Vojenské obranné spravodajstvo dáva. Máme jasný dôkaz, že minister došiel o bezpečnostnú previerku, lebo klamal o daniach a peniazoch.
Máme jasný dôkaz, že minister riadil a koordinoval prerušenie zásahu Úradu inšpekčnej služby proti trom udavačom a kajúcnikom, z ktorých dvaja potom odišli. Čiže to je prvý, o ktorom sa bavíme a ktorý sa obhajuje.
Kto ho prišiel obhájiť? Prišiel ho obhájiť – a teraz budem počuť určite nesúhlasné hlasy – reálne uznaný daňový podvodník. Matovič má jedinú šancu alebo jediné šťastie v tom, že toto konanie bolo premlčané. Je to normálny daňový podvodník. Keď si prečítate to príslušné uznesenie, je konštatované, čo všetko tento chlap ukradol, pokiaľ išlo o dane.
A potom príde pani ministerka Kolíková, ktorá sa tvári, že je jedinou nositeľkou a autorkou slov, ako je transparentnosť a spravodlivosť. Dámy a páni, to ste na to zabudli, že ona je spolumajiteľka firmy, ktorá okráda majiteľov bytov v Moste pri Bratislave? Veď za to bol právoplatne odsúdený konateľ spoločnosti, v ktorej je pani Kolíková spolumajiteľka. To ste zabudli všetci už na to, že brat pani ministerky Kolíkovej robí miliónové obraty so slovenskou verejnoprávnou televíziou? To je také nóvum. To sú nové formy, nové metódy, ktoré ste vy uznali za právoplatné a jasné. My ich odmietame. Toto sa nedialo, že jednoducho si niekto vo firme okrádal spolumajiteľov bytov a ešte aj robil nejaké kšefty na verejnoprávnej televízii.
Takže je to veľmi zaujímavá partia ľudí, ktorá sa tu dnes stretla. Títo traja sú poslední, ktorí majú právo hovoriť o spravodlivosti alebo transparentnosti.
Pán minister, nedá mi, pretože stále sa dookola opakuje ten argument s tým krajským súdom. A použila to aj pani ministerka, ktorá, samozrejme, opäť povedala nepravdu. Pokúsim sa to veľmi zjednodušene povedať. Pánom prípravného konania je prokurátor, a nie súd. Súd rozhoduje len o vzatí do väzby. Áno, je pravda, že keď dostane súd návrh na vzatie do väzby, musí skúmať aj materiálnu stránku obvinenia, že či tam naozaj existuje nejaké podozrenie. Ak dôjde súd k záveru, že on tam nevidí takéto podozrenie, tak sa už ani potom nezaoberá dôvodmi väzby a zväčša tohto človeka do väzby nepúšťa. Ale to nemá nič spoločné s tým, či tento človek ďalej je alebo nie je stíhaný. Pánom je prokurátor. Generálna prokuratúra v rozhodnutí, ktoré bolo prijaté 4. februára, to povedala veľmi presne.
Krajský súd bez akýchkoľvek dôkazov, bez toho, aby sa čokoľvek oboznámil, s akýmkoľvek prepisom, akýmkoľvek dôkazom, ktorý bol predložený, tento výrok vyslovil, hoci tento výrok nie je pre nikoho záväzný. Absolútne pre nikoho. Tento výrok viedol akurát tak krajský súd k tomu, že boli títo štyria vyšetrovatelia, zločinní vyšetrovatelia NAKA pustení na slobodu, takže, prosím, nemávajte tu nejakým rozhodnutím krajského súdu. Názor krajského súdu nemá žiadny vplyv, tu je rozhodujúci prokurátor. Bola podaná sťažnosť proti vzneseniu obvinenia. O tejto sťažnosti rozhodovala Generálna prokuratúra a tá povedala, že štyria vyšetrovatelia NAKA budú naďalej stíhaní a sú obvinení zo závažnej trestnej činnosti. Bodka. Nás absolútne nezaujíma, čo hovorí nejaký krajský súd, lebo to nemá žiadny vplyv na rozhodnutie prokuratúry. Keby to tak bolo, ako vy sa tu snažíte navodiť, že súd niečo povedal, tak potom prečo sú právoplatne stíhaní? Oddeľujte to, prosím, a nerobte tu demagógiu a nehovorte o porušovaní zásad trestného konania, keď o tých zásadách trestného konania nič absolútne neviete.
Ja rešpektujem faktické poznámky, ktoré tu počujem zo strany predstaviteľov vládnej koalície, pretože prevláda absolútna naivita a neznalosť veci, a najmä je evidentné, že 98 % týchto faktických poznámok je čítaných z nejakých notebookov a z nejakých prepisov. Niekto to pripravuje na centrále nejakej politickej propagandistickej strany a vy to čítate ako zdravice zjazdu komunistickej strany. V poriadku, ja sa tomu ani venovať nebudem, pretože tam nie je žiadny obsah. To sú len podporné zdravice, ktoré sme tu počúvali v 80. rokoch.
Ale chcem sa dostať ešte raz k tomu, čo hovoril dnes pán minister vo svojom vystúpení, keď išiel po mne a hovoril o veciach týkajúcich sa samotného vyšetrovania zločinov, ktoré páchajú vyšetrovatelia NAKA.
Takže po prvé, pán minister, vy ste vyhlásili vo svojom vystúpení tu pred všetkými, že v podstate ten tím Oblúk na nič neprišiel, že v podstate nič nemá, nepredložil žiadny dôkaz. Rovnako ste vyhlásili, že pani Santusovej sa vlastne nič nestalo a že všetko je v poriadku. Nuž teda ja neviem, že či toto zodpovedá faktom a realite. Pani Santusová ako vyšetrovateľka a šéfka tímu Oblúk si robila svoju prácu, lebo na to je na Úrade inšpekčnej služby, aby skúmala, či iní policajti, v tomto prípade vyšetrovatelia NAKA, páchali trestnú činnosť. Dali legálne odpočúvať, o tom rozhodol súd Bratislave, pracovníkov NAKA a z tohto odpočúvania, ktoré trvalo, a dobre to viete, pán minister, asi tri mesiace, vznikol obrovský objem informácii, nahrávok, ktoré sa poprepisovali, ale v danom prípade sa použili len tie nahrávky a tie dôkazy, ktoré boli dôležité na potvrdenie, že štyria vyšetrovatelia NAKA, Čurilla a spol., si vymysleli komplet uznesenie o začatí trestného stíhania, aby odstavili Santusovú a jej tím.
A vy teraz hovoríte, že vlastne nič sa im nestalo. Tak sa im nič nestalo, pán minister, keď dnes preukázateľne vieme, že 16. júla si vymysleli celé uznesenie bez akýchkoľvek dôkazov? Písali popritom úradné záznamy, to už sú hodiny a minúty, toto všetko sa dialo 16. júla 2021. Na jednom stole sa písal vymyslený úradný záznam, na druhom stole sa písalo uznesenie o začatí trestného stíhania a tomu zodpovedajú aj výroky, ktoré vyšetrovatelia povedali a ktoré sú potom aj zaznamenané. Čo sa ďalej dialo? Samozrejme, že bolo treba urobiť aj iné kroky, aby sa Santusovej zabránilo konať voči nim. Oni sa reálne obávali, vážené dámy a páni. Títo zločinci na NAKE a prokurátori ÚŠP sa reálne obávali, že dôjde k zásahu Úradu inšpekčnej služby a že budú zadržaní a obvinení zo závažnej trestnej činnosti, ktorá sa týkala manipulácií trestných konaní. Tých manipulácií, o ktorých hovorila Slovenská informačná služba.
Opäť pokračujete, pán minister, a hovoríte, nič sa nestalo. Ako sa nič nestalo, keď Úrad inšpekčnej služby išiel urobiť zásah proti trom ľuďom, proti trom udavačom a to je Demeter, to je Zeman a Peter, zásah bol prerušený a dvaja z týchto udavačov mohli ujsť, pretože dostali včas informácie? Ako je možné, že zásah smeroval voči jednému objektu ohľadne Zemana, do ktorého ste vy pravidelne chodili, a môžete hovoriť o svojej priateľke, môžeme vám závidieť, je celkom pekná, ale ja si myslím, že ste tam chodili kvôli niečomu inému, že ste sa stretávali so Zemanom, tak ako sa stretával so Slobodníkom a s Makóom predseda vlády vtedajší Heger, prepáčte, Matovič, tak vy ste mali určite kontakty aj s týmito. Vy tvrdíte, že vlastne nič sa nestalo.
Idem ďalej. Vymenili ste si riaditeľa Úradu inšpekčnej služby a stal sa ním pán Scholz. A teraz počúvajte, veď ten pán Scholz hovorí, že v prípade odpočúvania Čurillu, Čurilla 16. júla hovorí: „No a čo minister? Nato pokračuje neznámy hlas: „Dobre, ide za ním teraz riaditeľ Úradu inšpekčnej služby“ - teda Scholz - „a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani Santusovú.“
Veď reálne za vami bol nadriadený Santusovej a spoločne ste podľa Čurillu vymýšľali, ako Santusovú zastavíte. Pán minister, sú ďalšie nahrávky, ktoré potvrdzujú, že sám ste navrhovali preventívny útok, že zoberme skôr Santusovú, ako Santusová zoberie nás. Dokonca sa tam hovorí o vás, o vašom mobile a ďalších veciach, ale vy tvrdíte, že sa v podstate nikomu nič nestalo.
Idem ďalej, Ďurka, ďalší obvinený vyšetrovateľ NAKA hovorí: „Kamaráta máme ináč nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby,“ hovorí o tom Scholzovi. A teraz počúvajte: „Teraz je tam a sťahuje nám záznamy z parkoviska.“ Čiže nie, aby pomáhal Santusovej jej nadriadený, on pomáhal vyšetrovateľom NAKA a pomáhal ministrovi vnútra zastaviť Santusovú. Dokonca keď riešili, dámy a páni, ako ju budú sledovať, tak chceli použiť čierny telefón, čiernu kartu, GPS, to všetko načierno. Keď niekto povedal, no ale na to treba nejaký príkaz, nato povedal jeden z vyšetrovateľov: „Čo ma je po príkaze, ja príkaz nepotrebujem, chcem vedieť, kde je.“ Nato hovoril Scholz: „Chvalabohu, že som jej ani auto nedal.“ Ona ani auto nemala. Viete, takto teda pomáhali ste na tom Úrade inšpekčnej služby Santusovej a spol.
Po prvé ste jej dali na krk zločincov z NAKY, ktorí jej robili zle, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, ktorého ste tam posadili, jej absolútne nepomáhal, naopak, spolu s vami a s prezidentom Policajného zboru vymýšľal, ako Santusovej, ako Santusovej poškodiť. A keď to nak... aj tak to nešlo, tak ste sa rozhodli Santusovú odvolať z pozície šéfky alebo vyšetrovateľky tohto prípadu. A na to bola reakcia predsa krajského prokurátora, ktorý povedal, že nevidí vôbec žiadne dôvody na odvolanie Santusovej z tohto prípadu, že bolo všetko v poriadku, ale vy ste nerešpektovali nič, ale že vôbec nič.
Scholz potom odchádza, pretože, samozrejme, pod obrovským tlakom dôkazov, je to jeden zo zločincov, tak tam dáte ďalšieho riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, ktorý sa volá Miko alebo Mika, teraz prepáčte, ak som jeho meno poplietol. Ale to je ten Miko, o ktorom som hovoril, že išiel na súd a zaručoval sa za Čurillu ako jeho bývalý, bývalý kolega. Ale vy budete hovoriť, pán minister, že v podstate sa jej absolútne nič nestalo, a vrcholom všetkého je, že ste zrušili tím Oblúk s odôvodnením, že nemáte kontrolu nad týmto tímom. Veď vieme, o čo ide, tu je masa nahrávok, tri mesiace, ktoré sa týkajú všetkých tých známych káuz, ako je Judáš, Očistec, Božie mlyny a Mýtnik. A všetky tieto nahrávky sa pokúšate získať a zničiť, pretože ak sa tieto nahrávky stanú súčasťou vyšetrovacích spisov, o ktorých teraz hovorím, bude jasne nadovšetko preukázané, že tieto prípady podobne ako prípad Santusovej boli manipulované od samého začiatku až do konca.
Pán minister, prečo ste klamali? Vy ste predsa povedali do médií, že 16. júla 2021 ste sa nestretli na Úrade špeciálnej prokuratúry s pánom Lipšicom. Veď pán Lipšic povedal, že sa s vami stretol v popoludňajších hodinách 16. júla, dokonca aj za prítomnosti Kysela. Čo ste tam robili? No, samozrejme, riadili tento zásah, pretože 16., 17. júl boli rozhodujúce dátumy, keď sa varilo to uznesenie a keď sa všetko aj valilo a proti Santusovej ako vyšetrovateľke. Takže, pán minister, a dnes hovoriť, že sa nič nestalo, že v podstate Santusová môže byť šťastná a spokojná, lebo pracuje na Úrade inšpekčnej služby, a všetko je v poriadku, a že nič nemáme k dispozícii, je jedno obyčajné klamstvo. K dispozícii máme prepisy legálne získaných nahrávok, ktoré potvrdzujú, že vyšetrovatelia pod vaším vedením, pán minister, v súčinnosti s prokurátormi Špeciálnej prokuratúry organizovali útok na Úrad inšpekčnej služby s cieľom odstrániť Santusovú, zlikvidovať vyšetrovací tím Oblúk, získať všetky dôkazy, ktoré potvrdzujú, že od roku 2020, ako táto vláda nastúpila, sa všetky veci manipulovali, toto je fakt a to je veľmi jednoduchý obyčajný príbeh, pán minister, a z tohto príbehu sa neviete nijakým spôsobom vyvliecť.
No a dokončím to tými médiami, pretože dobre viete, že ja médiá k životu nepotrebujem, ja som si ich užil za tých 30 rokov v politike pomerne veľa, ale si všimnite, ako to celé funguje. Vznikol tento problém, okamžite PR rozhovory, Lipšic, právoplatne odsúdený zločinec, okamžite veľký rozhovor. S kým? S pani Tódovou v Denníku N. Hneď nato uteká do denníka SME, ktorý vlastní Soros, 5. Avenue, New York. A pokračujeme ďalej, už dnes sedí v Exprese od nejakej 12.00 hod., pol hodinu rozpráva, ako je všetko v poriadku, ako sa jednoducho nič v tomto štáte nedeje.
Akonáhle bolo vystúpenie dokončené pána ministra a Matoviča, všetci novinári sa zbalili a odišli preč, lebo majú všetko, dostali jasný pokyn od šéfredaktorov a od majiteľov svojich médií, musíte túto vládu podržať za každú cenu.
A zoberte si predovšetkým to, čo povedal pán Pčolinský vo svojej krátkej, ale úplne pravdivej faktickej poznámke. Netvárte sa, prosím, že sa nič nestalo, netvárte sa. Nikomu z vás by som neželal, aby ste boli niekedy obeťou takéhoto brutálneho zneužívania trestného práva na boj s opozíciou, pretože o nič iné nejde. Každý jeden prípad, ktorý je dnes stíhaný, či je to v podobe ešte stále trestného stíhania, alebo je to už v podobe obžaloby podanej na príslušný súd, je rovnaký. Všetko je postavené na základe nejakého udavača, nejakého smiešneho človeka, ktorému hrozí mimoriadne vážna trestná činnosť, a tento človek porozpráva čokoľvek. Často sú to nepriame dôkazy bez toho, aby to ktokoľvek potvrdil, a tu máme reálne prepisy, ktoré hovoria o tom, čo sa dialo na NAKE 16. júla a nasledujúce dni, a potom už ani nepotrebujeme nahrávky, potom stačí sledovať, aké konkrétne kroky ste robili voči riaditeľovi Úradu inšpekčnej služby, voči Santusovej, voči Oblúku kto všetko vystupuje, čo robí.
Tak viete, to je už vrchol, keď, pán minister, Čurilla a spol. sú obvinení, právoplatne obvinení, opakujem, lebo len prokuratúra môže povedať, či budú, alebo nebudú stíhaní, sú povyšovaní. No dnes sa stal Čurilla dvojkou na NAKE v Bratislave, neviem, dokonca či nebol ešte aj povýšený z podplukovníka na plukovníka. To čo robíme? To znamená, že keď je človek podozrivý zo závažnej trestnej činnosti, tak ho musíme motivovať a podporovať, dáva ho do vyšších funkcií? Ako môžu ľudia, pán minister, ktorí sú dnes právoplatne stíhaní, Generálnou prokuratúrou potvrdené uznesenie, pokračovať v práci? Prečo nie sú odstavení z výkonu služby? To je jednoducho neakceptovateľné, aby takto svet na Slovensku fungoval.
Takže, pán minister, chápem, že ste v ťažkej pozícii, pretože ja sa domnievam, že keby sa toto nám stalo, pán minister, tak by som ako predseda vlády odstúpil, keby sa toto nám stalo, pretože ja viem, čo to je odvolávať ministra. Vy neviete, čo to je odvolávanie ministra. Ja sám som odvolal asi trinástich ministrov z funkcie, keď boli vo vláde, za úplne iné veci. Mali sme ministra hospodárstva, ktorý robil nejakú aukciu alebo niečo podobné, čo sa týkalo upratovania na ministerstve, a v elektronickej súťaži vyhrala nejaká firma, ktorá mala príbuzenský pomer s ministrom. Okamžite musel odísť!
A tuná máme ministerku Kolíkovú, ktorej brat zarába milióny v Slovenskej televízii, a ešte okrádajú ľudí v Moste pri Bratislave a príde sem a bude tu rozprávať o transparentnosti a bude tu rozprávať o boji proti korupcii. Už ani nehovorím o tom, čo na ňu povedal vtedajší premiér Matovič, že ten podvod s tou budovou ministerstva spravodlivosti urobila. Neskrývajte sa! Čo to nastavujete, aký parameter, to takto akože bude fungovať Slovensko? Aj v 50. rokoch si mysleli tí prokurátori a sudcovia, že keď robili zločiny, keď zneužívali trestné právo, že veď to my nejako prežijeme, nejako bude. Nie, nie, nie, spravodlivosť dobehne každého. Vyšetrujte, stíhajte, zatvárajte, ak máte na to dôkazy, ak na to budete používať pravidlá demokratického trestného práva 21. storočia. To, čo robíte, sú 50. roky a ja sa nikomu nevyhrážam.
Pán minister, ja som nikomu nepovedal, že pôjde do basy, ja hovorím, že musia odísť z roboty, a to teda musia odísť z roboty. Musí odísť z roboty predovšetkým Lipšic, pretože evidentne je tam podvodom ako špeciálny prokurátor, musia odísť všetci, ako je Repa a Šurek a podobní, pretože Repa priamo v tomto prípade je obviňovaný z tých nahrávok, že dával informácie vyšetrovateľom NAKA o tom, čo sa dialo na Generálnej prokuratúre. Musia odísť vyšetrovatelia, ktorí zneužívali trestné právo. Ja nie som orgán činný v trestnom konaní, na rozdiel od Matoviča sa nikomu nevyhrážam tými sprostými rečami, ktoré sme tu pred chvíľkou počuli, pretože ja na rozdiel od vás, pán minister, nie som ani podozrivý zo 100-tisícového úplatku ani z daňových únikov, ako to je v prípade pána Matoviča, kde bol dokonca ešte aj uznaný daňový podvodník, len kvôli premlčaniu mu to, mu to ušlo.
Ja myslím, že by ste mali rozmýšľať. Toto je tak vážna vec. Odstúpte. Prečo neodstúpite? Nerozumiem tomu. Sa bojíte, že vám padne vláda alebo čo sa stane, keď odstúpite? Veď snáď na vás nemôže stáť celá vládna koalícia. Dajte nejaký konečne signál, že máte mieru sebareflexie v týchto zásadných veciach. Ak to takto všetko sa bude hádzať do koša, že v podstate nič sa nedeje, všetko je v poriadku, čo si majú tí ľudia potom o tom všetkom myslieť, keď ešte naviac začínajú vychádzať ďalšie a ďalšie informácie von?
Môžete podceňovať alebo preceňovať fakt, ktorý opakujeme, že tu je 15 rozhodnutí Ústavného súdu, ktoré konštatujú, že sú porušované práva ľudí alebo boli porušené práva, ktorí sú vo výkone väzby. Tak ako sa mal ten Tibor Gašpar cítiť, keď dostal teraz rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v podstate konštatoval, že bol mučený vo väzbe, lebo mu nebola umožnená komunikácia s vlastnou rodinou? Čo mu teraz poviete, tomu Tiborovi Gašparovi, ktorý tam rok bol v tej väzbe a nemohol sa stretávať s vlastnou rodinou? Že sorry, Tibor?! Na to sa vám on môže vykašľať, že sorry, Tibor. Skúste si niekto sadnúť, doma si to urobte, skúšku, do špajze dvakrát štyri metre, dajte si tam televízor so štyrmi stanicami a budete tam mať jednu varnú kanvicu a pár drobností a buďte tam rok v tej cele. A na rok sa choďte prejsť do nejakého uzatvoreného priestoru na hodinu denne, pretože na to máte právo z hľadiska vychádzky, a ešte vám dáme aj parametre, pokiaľ ide o teplú vodu, studenú vodu, sprchovanie a ďalšie a ďalšie veci.
Nebláznite, to nehovoríme len my, dnes tu máte celý rad rozhodnutí Najvyššieho súdu, Ústavného súdu, Generálnej prokuratúry, ktorá jasne hovorí, že blbnete, totálne blbnete. My sa nebudeme brániť vyvodzovaniu zodpovednosti, veď táto krajina určite potrebuje vidieť, čo je to spravodlivosť, ale toto, čo vy robíte, so spravodlivosťou nemá absolútne, ale že absolútne nič spoločné.
Pán minister, vy to dobre viete, že toto je len začiatok toho balíka informácií. Samozrejme, že preto ste Santusovú chceli zlikvidovať, lebo viete, že ten balík toho odpočúvania priniesol strašné veci, vy to veľmi dobre viete a dobre viete, že aj my vieme veľa vecí, čo tam všetko je. Vy veľmi dobre viete, pán minister, čo sa dialo okolo Kučerku v súvislosti s Repom a Šurekom, veľmi dobre to viete. Viete mnohé iné veci, ďalšie a ďalšie a ďalšie.
Čo urobíte o dva týždne, keď zase niečo vyjde von tohto typu? Zase poviete, že fabulácie, vymyslené rozhovory, že to len tak je? A my tu budeme počúvať štyri roky, že porušujete ústavné práva, porušujte základné zásady trestného konania, porušujete všetko, čo len porušiť môžete, a vy sa budete tváriť, že my v mene boja so SMER-om môžeme všetko, lebo to je presne o tomto. Prijali ste taký naratív, ak je to SMER, ak je to opozícia, my môžeme všetko. My môžme byť zločinci, môžme páchať čokoľvek, pokiaľ sa to použije proti opozícii, to je teraz jedno, či to je SMER, či to je HLAS, alebo sú tuná kolegovia z ostatných strán, tak to je dnes všetko povolené.
Preto ja by som vám odporúčal v mene ukľudnenia, aspoň ele... elementárneho ukľudnenia veci, však odstavte tých vyšetrovateľov od roboty, pokiaľ to nebude vyriešené, a vy choďte preč. Však snáď nechcete povedať, že nie ste nahraditeľný? Takých ako má, ako ste vy, máme v okresnej organizácii v Žiari nad Hronom pätnástich, keby bolo treba. Však takého ministra nepotrebujeme, my potrebujeme reálny výkon. Odstúpte, pomôžte veci, pán minister! Nemám vám to ako inak povedať. Ja chápem, že vás neodvolajú, pretože máte zakázané vo vládnej koalícii urobiť akékoľvek personálne rozhodnutia, ktoré sú tu. Veď my si z toho nerobíme srandu, toto sú vážne veci.
Ak niekoho chytíte reálne, s dôkazmi, že niečo ukradol alebo skorumpoval, zatvorte ho a budeme ticho. Ale ukážte mi jeden prípad, ktorý je takto zadokumentovaný perfektne. Výsledkom je, že najskorumpovanejší je Makó a ten dostáva od vás zo Slovenskej pošty miliónové zákazky. To je tá vaša spravodlivosť made in Matovič alebo Heger.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 12:27 - 12:29 hod.

Vaľová Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani ministerka, vy ste žena? Ste žena? Vy môžte takého veci obhajovať, že kopnime Santusovú do p... hneď ako tam pôjde, odstavme ju od roboty, polejme jej auto, ublížme jej deťom, len aby sme to neprepálili, vieš, aby sme dačo neboli, že nakoniec skončíme ako tí najväčší k...? Toto môže jedna žena obhajovať?
A ja vám poviem niečo aj z praxe, pani ministerka. Spravodlivosť a korupciu. Ja som vám osobne odniesla list. V Humennom sudca okresného súdu, aby ste dali disciplinárne stíhanie, ktorý tvrdil, dvakrát klamal, nechal sa vylúčiť. Klamal pri výberových konaniach, máte tam, máte tam nahrávky výberových konaní. Dvakrát klamal, že nepozná daného oligarchu, a keď daný oligarcha vždy sa nechal vylúčiť, o 2 mil. sa súdil s mestom, zrazu tento sudca sa tváril, že ho nepozná, za radie... že rozohral veľkú úlohu v súdnom spore, pani ministerka, a my sme dokázali, že sú kmotrovci, Ústavný súd ho vylúčil, teda a bol to kmotor podnikateľa, ktorý sponzoruje Lipšicovú stranu. Viete čo, ani ste si to neprečítali. Ja som tam bola osobne, neprijala ste ma. Nechala ste... štátneho tajomníka a do jedného dňa či do dvoch ste mi dala odpoveď, že všetko je O. K. A viete, prečo bolo všetko O. K.? Lebo práve tento kmotor je s... člen OĽANO - NOVA, je s Lipšicom priateľ a bol jeho najväčší sponzor. Toto vy rozprávate o tom, že toto je spravodlivosť? Toto je, vážení, boj proti korupcii?
Tak ja vám budem nosiť veci z praxi, pani ministerka. Ukážem vám aj list. Za jeden deň ste sa nemohla oboznámiť ani so spisom. Za jeden deň ste sa nemohla oboznámiť ani so spisom, ktorý som vám doručila, a tento sudca klamal. Klamal pri vere... Keď ho prijímali, klamal. Sú na to nahrávky, všetko. Ani ste sa tým nezaoberala, lebo je to sponzor Lipšica, OĽANO - NOVA, pán Molnár, ktorý sponzoruje jeho stranu.
To nie je hanba, toto nie je korupcia, toto nie je špina?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 12:21 - 12:22 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pani ministerka, máte môj obdiv, že ste došli dnes v poradí ako druhý člen vlády obhajovať pána ministra Mikulca po včerajšej vašej vizitke a po včerajšom vašom vysvedčení, aké ste dostali od vašich kolegov vo vládnej koalícii, kde ste, preboha, na kolenách už prosili aj nás o podporu, aby sme teda zahlasovali.
Ale oceňujem jednu vec, že trošku menej ste sa venovali minulosti pri obhajobe pána ministra vnútra, pretože asi viete prečo, veď ste boli jej súčasťou, ste boli moja kolegyňa, štátna tajomníčka a sem-tam sme sa aj spolu stretli na vláde.
Pani ministerka, hovorili ste, že ani jeden policajt o pánovi ministrovi netvrdí, teda že o tom vedel alebo nevedel. No skúste si prečítať uznesenie Generálnej prokuratúry a na strane 52 a 53, čo hovoria dotyční policajti, keď sa tam bavia o tom, ako pán riaditeľ inšpekcie ide za pánom ministrom, a teda ako si navzájom, nechcem to citovať, každá jedno, ako si navzájom medzi sebou debatujú a sa pýtajú: „Teda môžme, môžme robiť ju, môžme?“ - „Áno, teda môžte.“ Ak sa, ak sa medzi sebou bavia o tom, že či je minister vedomý toho, že ak nám poberú mobily, tak je aj on v pi... a tak ďalej.
Takže, pani ministerka, najprv si naštudujte poriadne uznesenie Generálnej prokuratúry a potom dôjdite a obhajujte neobhájiteľné. Ale myslím si, že vlastne vy ste svoju odmenu za svoju prácu dostali už včera.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2022 11:59 - 12:01 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda. Takže, pán minister, vyjadrím sa, tak ako ste povedali, k tej neformálnej komunikácii vaš... tých kolegov, vašich kolegov na pracovisku. To sú tí vaši chlapci, ktorých tak veľmi intenzívne obhajuje a zastáva si ich aj pani prezidentka, kde ste ich komunikáciu dostali do role, že možnože by sa tam našlo nejaké, nejaký nedodržaný etický kódex. Ja vám prečítam, pán minister, tú ich komunikáciu, a vy síce o nej podľa mňa veľmi dobre viete, lebo vy ste všetky tie veci v rámci daných skutočností aj riešili.
Takže pán Guba: „Toto bude rodeo, akože to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude, že ja viem, že to bude masaker, ale že musíme ich zastaviť. Robte, čo treba.“
Juraj Porubský, vyšetrovateľ NAKA, sa pýta Pavla Ďurka: „Kto to má v dozore?“ na čo Pavol Ďurka odpovedá: „Daniel Lipšic. Teraz s tým, teraz s tým idú za ministrom aj s Kyselom.“
Pavol Ďurka informuje ostatných kolegov: „Kysel má prísť k ministrovi, to je na dneska dohodnuté, že dostane do rúk cédečko, a teda okrem iného aj výpovede Borisa Beňu a týchto vecí, že Zurian nejakým spôsobom bol v styku so službou a že tam vynáša informácie.“
Ján Čurilla, hovorí: „Kovařík overuje PPÚ,“ na čo hovorí Ján Čurilla: „Ešte je na ÚŠP pán minister? Lebo to rieši aj minister. To riešia. Toto, že na našej strane,“ povedal Kovařík.
Pán minister, na základe týchto vecí a týchto prepisov, ktoré, však sa opakujeme stále dokoliečka, sú zaznamenané legálne. A je to v týchto odposluchoch, by ste už dávne nemali sedieť na tej, na tej, na svojej stoličke, a nie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis