Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2022 o 15:56 hod.

PaedDr.

Anton Stredák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:59 - 16:01 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Najmä kolegom z opozície, na jednoduchších (povedané so smiechom) kolegov z koalície reagovať nebudem, napokon pán Laurenčík sa takým spôsobom opustil ako podpredseda Národnej rady, že mám obavy, že si niekde v zákulisí evidentne hrkol. Ale takýmto spôsobom sa, preboha, v parlamente správať nemožno.
Ja som presvedčený, že tu je veľmi vážna situácia, a reagujúc na slová pána Poláka, ja keď hovorím o čvarge, ja nehovorím o Rómoch, len preto, že sa pozerám smerom na klub OĽANO, ja hovorím o tejto strane. OĽANO sa správa jednoducho veľmi primitívne, agresívne, nemajú vzdelanie, nemajú morálku. Jeden po druhom. A toto nehovorím ja. To si myslia Slováci. 90 % Slovákov. Vášho dvorného šaša Matoviča nenávidí na Slovensku 88 % Slovákov podľa prieskumov. Ľudia vami pohŕdajú, ľudia vami pohŕdajú.
Ale čudujete sa im? Seniorom ste zobrali všetko. Robotníkom ste zobrali minimálnu mzdu. Teraz ste zničili našu suverenitu a navláčite sem americké vojská a jediné, čo vás zaujímajú sú Ukrajinci a posielanie zbraní na Ukrajinu, aby tam mohli umierať ďalší ľudia. Toto ste vy, primitívi. A je našou povinnosťou povedať vám to, pretože vy dneska ohrozujete samotnú štátnosť, samotné fungovanie štátu. Vy ste si vyložili vládu ako nejakú mafiu, že vy si môžte dosadzovať ľudí, ako je Hamran, Lipšic, Mikulec, a tí tu budú robiť špinavú robotu a likvidovať opozíciu.
Opakujem, toto je zlomový okamih slovenských dejín, pokiaľ vydáte Roberta Fica do väzby. Tu nejde o to, že či by mal byť, alebo nemal byť trestne stíhaný. Tu je o tom, že vy mu chcete zapchať ústa. Vy ho chcete hodiť do väzby, aby sa nemohol brániť voči vašim politickým útokom. Ste zbabelci.
Ste nielen primitívi, ale aj zbabelci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:57 - 15:59 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. A, milý Ľubo, vážený kolega, spomenul si mnoho podstatných vecí a podal si čiastočnú analýzu všetkého toho, čo sa tu deje. Teším sa na dokončenie tvojho vystúpenia v ďalšej rozprave.
Strávil som v Národnej rade Slovenskej republiky už zopár rokov. Pamätám si časy najväčšej slávy KDH, najväčšej slávy HZDS aj SDKÚ, pamätám si komunistov v slovenskom parlamente aj SDĽ-ke, SDĽ-ku či ANO. Vždy tu bola vysoká úroveň ľudí a takisto aj vzťahy na najvyššej úrovni.
Štvrtá cenová skupina nastúpila do parlamentu v roku 2010 príchodom Sulíka a SaS-ky. Možno preto, že tam mal Matoviča. Úroveň SaS-ky bola vtedy oveľa vyššia, to treba povedať.
Potom nastúpila piata cenová skupina. Tá nastúpila s Matovičom a jeho hnutím o dva roky neskôr, hnutím, ako oklamať ľudí a najľahšie obyčajných. Títo ľudia, žiaľ, netušia, kde sú, s nimi nikto nepracuje, netušia, o čom je Národná rada, aká je úloha Národnej rady Slovenskej republiky, a najmä aká je ich úloha v Národnej rade. S príchodom týchto ľudí skutočne nastáva rozpad parlamentarizmu a následne rozpad štátu. To je to, čo nám hrozí.
Nielenže tlieskajú každej hlúposti, čo počujú, a to už dávno nemajú osemnásť, ale čo je horšie, aj schvália nekriticky každú hlúposť, ktorú im predložia. Rozbehli ten najnechutnejší spôsob komunikácie s opozíciou, aký tu kedy bol. Cieľ je primitívny a jasný - zlikvidovať opozíciu. Karma ich dostihne, ale treba jej pritom aj pomôcť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:56 - 15:57 hod.

Stredák Anton Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kolega Blaha, vo svojom vystúpení si viackrát spochybnil uznesenie o obvinení Roberta Fica a tvojim tvrdeniam, s tvojimi tvrdeniami sa zhodujú aj viacerí odborníci z trestného práva. Tí tvrdia, že pokiaľ ide o trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ten v danom kontexte považujú za nezmyselne vykonštruovaný, pričom ak by pripustili politickú motiváciu daného obvinenia, povedzme si, že práve názov tohto trestného činu vyzerá v titulkoch, v článkoch nach... najšokujúcejšie, takže celé toto uznesenie je účelovo vykonštruované.
Kolegovia, toto je realita. Vládnym politikom sa podriaďujú tie najdôležitejšie inštitúcie v štáte. Zamyslite sa, kto teda rozhodne najbližšie o osudoch trestnoprávnych veciach, politici alebo kvalifikovaní sudcovia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:54 - 15:56 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ľuboš, ďakujem ti za tvoje vystúpenie. Ono, ako ťa kritizovali niektorí, áno, tvoje vystúpenia sú expresívne, ale ty vieš trafiť ten klinec po hlavičke a niekedy sa to veľmi ťažko počúva.
Hovoril si o tom, že ako odborníci sa vyjadrovali k vzneseniu tohto obvinenia, tak presne pán generál Ivor hovoril, že, budem ho citovať: „Ja by som rád hovoril len vo všeobecnosti, ale nedá sa mi nespomenúť práve to obvinenie zločineckej skupiny. Zločinecká skupina, je to určitý pojem, ktorý bol do nášho právneho poriadku vsunutý po určitých skúsenostiach z 90. rokov, keď u nás začali zločinecké bandy, skupiny jednak domácich gangstrov, ale aj zo zahraničia, ktorí tu prinášali tie formy práce a trestnej činnosti najmä zo zahraničia.“ Čiže tam bol účel tej zločineckej skupiny. A tu bolo už také zúfalstvo, že proste musel sa vymyslieť takýto trestný čin a vsunúť sa do uznesenia, a konkrétne aj v tom uznesení ešte je to aj za politickú prácu, ktorú, ktorú náš predseda robil.
A ďalší odborník, pán Burda, pán dekan, citujem ho tiež: „Trestný čin založenia a zosnovania a podporovania zločineckej skupiny v danom kontexte považujem za nezmyselne vykonštruovaný. Ak by sme pripustili politickú motiváciu obvinenia, práve názov tohto trestného činu vyzerá v titulkoch najšokujúcejšie,“ hovorí expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda. V rozhovore okrem iného analyzuje aj odôvodnenosť jednotlivých skutkov, z ktorých sú Robert Fico a Robert Kaliňák obvinení.
Spomínal to aj Jaro Baška o tom rovnakom metri. A presne tu ten rovnaký meter chýba a hlavne chýba v tom, že na jednej strane koaličným poslancom vyhovuje to, že spomínajú kajúcnikov, že ako vypovedajú, ale na druhej strane akosi zabúdajú na to, že kajúcnici vypovedajú aj voči ministrovi vnútra. Prečo nekričíte o tom? A prečo nekričíte o tom, že sám pán policajný prezident Hamran sa vyjadril v televízii Markíza, že minister Mikulec nemal právo na informácie, ktorých sa dožadoval u ne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:52 - 15:54 hod.

Habánik Jozef Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci. Ja sa dotknem tej časti vystúpenia pána poslanca, v ktorej sa venoval tej téme, či my tu vlastne dnes rozprávame o tom, či niekto vinný je, alebo nie je, či niekoho stíhame, alebo nestíhame, či niekto má, alebo nemá byť vyšetrovaný. Ale toto nie je téma.
My dnes hovoríme o tom, že či riadne zvolený poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, človek, ktorý dostal mandát od občanov Slovenskej republiky v riadnych demokratických parlamentných voľbách, a veľmi silný mandát, môže alebo nemôže chodiť riadne do práce a vykonávať si svoju poslaneckú a politickú prácu. A mňa nezaujíma, či to je niekto zľava, sprava, zo stredu, z východu, západu, zo severu, z juhu, by to malo byť rovnaké pre každého jedného zo 150 legitímne zvolených poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
A toto by sme si mali ctiť, pretože to je základ, to je atribút demokracie, že to rešpektujeme. Ak, ak my rešpektujeme, že sme v opozícii, tak očakávame rovnako, že tá väčšia časť snemovne, tá väčšia časť tohto parlamentu bude rešpektovať tú menšinu, tú opozičnú menšinu a vytvorí istý priestor v zmysle rokovacieho poriadku, v zmysle Ústavy Slovenskej republiky a ďalších právnych predpisov na to, aby táto opozícia mohla vykonávať svoju prácu. Ja viem, že je to ťažké, ale treba to rešpektovať, pretože áno, tak veľmi silná väčšina to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:50 - 15:52 hod.

Baška Jaroslav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ľubo, vo svojom vystúpení si hovoril v jednej časti aj o tzv. rovnakom metri a porovnával si niektoré veci, ako sa správa súčasná koalícia, keď bola opozíciou, a porovnával si to s tým prípadom, ktorý sa teraz rieši v parlamente.
Jednou z tých veľmi zlých vlastností ľudí je pokrytectvo. Nemám rád, a je to vidieť aj tu v politike už dlhé obdobie, dlhé roky, že politici niektorí, a teraz je to súčasná koalícia, veľmi radi kritizovali nás za niektoré veci, a myslím si, že robia presne to isté, to, čo kritizovali na nás. Je to vidieť na veľmi veľa prípadoch teraz a aj v rámci tohto prípadu, ktorý má riešiť to, že predseda SMER-u Robert Fico by mal ísť do väzby.
Čiže nemám rád túto zlú vlastnosť a toto pokrytectvo u týchto politikov, pretože akože zlodej kričí, chyťme zlodeja. Toto, toto by nemalo fungovať ani v politike a boli aj v minulosti rôzne prípady, kedy aj tie judikáty rozhodli jasne, že nemohli politici nejakým spôsobom kritizovať na tých druhých politikoch to, čo sami robili. A ľudia to dobre, dobre naozaj vidia. A toto je naozaj ten prípad, ktorý, ktorý to pokrytectvo úplne, úplne definuje.
Spomínal som pána poslanca Rajtára a jeho asistenta Rybaniča, spomeniem napríklad aj bývalého ministra obrany Galka, ktorý odpočúval krížom-krážom a zneužíval Vojenské spravodajstvo na odpočúvanie nielen sekretár... sekretárok, svojich, svojich vodičov, ale aj toho vodiča maďarského kamiónu, a jednu vec, to poviem potom ďalej... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:48 - 15:50 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Je to veľmi zložitá situácia v tejto poslaneckej sieni, pretože obvinenie pána Fica beží, môžu pokračovať vo vyšetrovaní proste, a nie to, čo chcú, dať kolúznu väzbu.
Ja asi mám zlú pamäť, keď v tejto snemovni bola prečítaná správa Slovenskej informačnej služby, keď sa tu čítalo pri odvolávaní pána ministra, a do dnešného dňa nebol ani zavolaný na výsluch. Ja neviem, prišli ste ako vláda s vládnym programom, že budete zavádzať novú kultúru v tomto parlamente. Vaša kultúra svedčí o tom, čo ste tu zaviedli. Veď keď sa dneska spýtate v slovenskej právnickej obci k tejto kauze, tak krútia hlavami, nakoniec dekan právnickej fakulty vo svojom, resp. v denníku Pravda vyslovil názor. A vyslovili ho viacerí právnici. To ja nechcem, ja nie som právnik, ja som ekonóm, ale... Pán Baránik, nesmejte sa, veď smejte sa nad svojou hlúposťou!
Ten, to, čo ste tu zaviedli, alebo to, čo tu zaviedol aj pán Matovič, pokiaľ sa týka vášho vystupovania, to nikdy nebolo. Dneska každého poslanca, keď sa objaví vonku, ľudia majú naňho názor. Ale názor taký, aký ste vytvorili a vytvárate ďalej. Vy si vôbec neuvedomujete, že vás pozerajú dôchodcovia, ale pozerajú vás aj mladí ľudia. Vážnosť slovenského parlamentu išla na bod mrazu, tak si uvedomte, že čo, o čo sa tu vôbec hrá.
A druhá vec, veď nech šetrí, ale zachovajte dôstojnosť, a nie to, čo ste tu robili, alebo nie to, čo, tie nahrávky, ktoré sú. Alebo chcete mi povedať, že to nie je pravda? Že ich nahrával SMER? Veď zamyslite sa vôbec nad tým, kde... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:44 - 15:46 hod.

Baláž Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy a páni, snáď k tomu vystúpeniu pána Blahu a k tomu, čo sa deje, len dve poznámky.
Prvá poznámka je, že je bezpochybné, že história zaznamená roky po roku 2020 ako roky temna. V tomto období nás postihol COVID, bezprecedentná agresia Ruska voči Ukrajine a vojna na Ukrajine a ešte, čo je najhoršie, vláda, ktorá teraz vládne. Budeme si na to pamätať. Budú si na to pamätať naše deti, ktoré sa o tom budú učiť v škole. Je to neskutočná hanba nám všetkým, že sme toto dovolili.
Druhá poznámka. Nedá sa neopakovať, nedá sa to neopakovať, aby sme si to všetci utvrdili v hlavách, lebo napriek tomu, že nikoho v tomto pléne nechcem podceňovať, zdá sa mi, ako keby tu to nebolo niekomu jasné. Pán Fico je obvinený. Nikto nezakázal nikomu, aby ho vyšetroval. Nikto. Ani my. Ani my teraz nerozhodujeme o tom, či bude vyšetrovaný, alebo nebude vyšetrovaný.
My teraz rozhodujeme o tom, či pôjde do väzby. Do väzby, ktorú ste vy, táto vláda, zmenili na inkvizíciu, na temné väzenie, kde týrate ľudí len preto, aby ste dostali akékoľvek priznanie od nich. Je to naozaj neúctivé a hanebné. Je to predsa len politik opozície, treba tu troška zadržať dych, nech ste už akokoľvek nahnevaní, sklamaní alebo akokoľvek nenávidíte týchto ľudí.
Zamyslite sa, prosím, nad tým, však vy sa tiež raz budeme musieť pozrieť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:41 - 15:43 hod.

Zahorčák Viliam Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Blaha, ja sa pridávam k tým, ktorí nadobúdajú pocit, že dnes v tomto čase, ktoré žijeme, začala deštrukcia demokracie na Slovensku.
A pre mňa je až desivé, že mnohí tu sediaci koaliční poslanci sa z toho neskrývane tešia. Je nenormálne, že do spoločnosti sa nám opäť vracia atmosféra strachu, že mnohí ľudia sa už obávajú hovoriť svoj názor o pomeroch na Slovensku, o Ukrajine a o mnohých iných témach, ktoré dnes na Slovensku rezonujú. A tým, že sa im ešte ukáže, že ten, kto s mnohými témami, ktoré sú prezentované vládnou koalíciou, nesúhlasí najhlasnejšie, ak ten pôjde čo i len na niekoľko dní do väzby, bude to mať pre ľudí ešte zastrašujúcejší efekt a ja sa nemôžem ubrániť dojmu, že aj o to celým týmto cirkusom ide.
Ide evidentne o návrat k 50. rokom so všetkým, čo k tomu patrí, k celej tej neslávnej ére, udavačstvo, neschopní ľudia vo vysokých funkciách držiaci sa tam šírením strachu, v ktorých mnohí sú aj dokázanými podvodníkmi.
Toto v normálnom štáte sa udiať nemôže. Žiaľ, u nás sa to deje, a preto jednoznačne možno povedať, že normálnym štátom nie sme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:39 - 15:41 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Blaha Ľubo, chcel by som vo svojom vystúpení niektoré tie podstatné veci, ktoré si pomenoval, možno trošku viacej konkretizovať. Mám tým na mysli hlavne tie krvavé oči, ktoré si skleňoval, skloňoval vo viacerých oblastiach z hľadiska tvorby zločineckej skupiny, nominácií, kolúznej väzby, ale začať je treba asi s tým, že máme za sebou polčas vládnutia tejto koalície. Ľudia vystavili vysvedčenie, to jednoznačne nedostatočný, možno trikrát podčiarknuté a táto vládna koalícia nemá schopnosť urobiť nejaký reparát. Preto narýchlo vymysleli rýchlu tézu - poďme niečo urobiť a to niečo urobiť, treba umlčať politickú opozíciu a treba zatvoriť jej lídra. Od toho sa odrážajú všetky ostatné veci, ktoré s tým jednoducho, jednoducho súvisia. Spustili celý systém. Systém právnych a následne mediálnych záležitostí, s ktorými ako deku chcú prikryť všetky tie problémy, ktoré s tým súvisia.
Kolúzna väzba, kladiem si otázku, kedy je potrebná kolúzna väzba. Veď z pragmatického hľadiska, koľko uplynulo času, odkedy tu bolo, odkedy bol obžalovaný pán poslanec Fico, odvtedy, odvtedy, ako koná, odvtedy sa konajú tlačové konferencie a všetko, čo mu tam vyčítali. Pýtam sa, po takom dlhom čase sa ideme znova vracať k téze kolúznej väzby? Veď je to smiešne. Tomu neuverí nikto v tejto republike a myslím, že v tomto prípade ste veľmi naivní, ak si myslíte, že po tom všetkom, čo ste urobili, sa slovenský národ nechá ďalej oklamať.
Ďakujem.
Skryt prepis