Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

15.6.2022 o 15:55 hod.

Ing.

Ľubomír Vážny

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Uvádzajúci uvádza bod 16.6.2022 16:39 - 16:54 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis

12.
Pán Sulík, ja som mal z vášho príhovoru pocit, že vy žijete na inej planéte. (Smiech v sále.) Choďte sa, prosím vás, pozrieť niekam na pumpu, koľko stojí benzín, dve eurá. (Ruch v sále.) Dve eurá stojí benzín pre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim:
Poprosím pokoj, počúvajme sa, páni poslanci.") pre milionára vášho typu je to asi drobné, ale ľudia na Slovensku reálne padajú na ústa.
To obrovské zdražovanie, ktoré ich postretlo, to nemôžete odbiť tým, že sa postavíte a veselo tu mávate nejakou brožúrkou, že všetko je vlastne super, my si tu makáme, tľapkáte sa tu po ramene, že však nebude 100-percentné zvyšovanie plynu, ale iba 40-percentné plus inflácia plus to, čo sa už zvýšilo. Ako vy ste sa už, človeče, úplne zbláznili? Však sa reálne pozrite, ako žijú seniori. Mali ste tu učiteľov, budete mať štrajk zdravotníkov, robotníkov, odborov, všetci sa tu búria a vy sa tu rehlíte im do očí.
Však, preboha, konečne pochopte, že nebyť sankcií proti Rusku, ktoré reálne nič neriešia okrem toho, že Vladimír Putin vďaka rastúcim cenám ropy a plynu zarobí ešte viac. Tak nebyť tohto, tak tu takéto obrovské zdražovanie benzínu, ropy a plynu nie je. Za to môžete vy, vy a ten váš Heger, vy, Pan a Mat, vy za to môžete. Preboha, však ste sa tu obidvaja vyviňovali jak takí dvaja chuligáni na sídlisku. Ste tu ukazovali esemesky Hegera. Nepríde vám to trápne? Sa teraz rehlíte, jak keby ste mali dávku kolagénu v sebe. Preboha, človeče, spamätajte sa. Slovensko padá na ústa, padá na ústa a vy sa tu rehlíte jak taký sfetovaný blázen.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2022 15:24 - 15:39 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, členovia vlády, dámy a páni, dovoľte mi, aby som v mene skupiny poslancov Národnej rady odôvodnil návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky pánovi Richardovi Sulíkovi, ktorý je poverený riadením významného rezortu, a to rezortu hospodárstva Slovenskej republiky.
Začnem možno otázkou, ktorá nám je kladená v posledných dňoch pomerne často. A táto otázka znie, že prečo v súvislosti s ropnou krízou, s problémami s plynom a s elektrinou, ale predovšetkým, prečo v súvislosti so schválením takzvaného šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii nepodávame návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky, ale individuálnemu členovi vlády, a to ministrovi hospodárstva. Pretože vraj na konci dňa to bola plná politická zodpovednosť premiéra, ktorý za vládu Slovenskej republiky prijal v Bruseli vážne politické rozhodnutie a súhlasil so závermi Európskej rady napriek tomu, že mal plnohodnotné právo tieto závery vetovať, ako sa to stalo v mnohých iných prípadoch, ako to možno je dosť typické pre iných premiérov, ale, bohužiaľ, nie pre premiéra, ktorý je dnes na čele vlády Slovenskej republiky. Odpoveď na túto otázku je pre nás veľmi jednoduchá a dúfam, že sa neurazí pán predseda vlády, ale my sa chceme dnes rozprávať s človekom, ktorý bude rozumieť tomu, čo mu hovoríme. Lebo obávam sa, že to, čo teraz budem hovoriť, bude niečo, čo bude znieť pre pána Hegera ako jazyk iného kmeňa. Aj preto by sme boli veľmi radi, keby dnešná diskusia a rozprava mala vecný charakter a povedali by sme si niečo viac o tom, čo sa vlastne deje v Európe, kde sa nachádzame, komu to ubližuje a komu to mimoriadne vyhovuje.
Začal by som nie mojím citátom, pretože asi by ste tento citát nemohli zobrať ako citát, ktorému by ste verili, ale začnem citátom z významného nemeckého týždenníka Der Spiegel, potom poviem aj autora, ktorý konštatuje, že výsledkom európskeho postoja, pokiaľ ide o šiesty balík sankcií proti Ruskej federácii, je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčšiu radosť alebo najväčší profit z týchto sankcií bude mať Čína a India a pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia. Zdá sa mi, že už ani v jednej vete sa to nedalo lepšie povedať, pretože o tomto všetkom je súčasná politika, o tomto všetkom sú dôsledky sankcií, na ktorých sa nedávno dohodla Európska únia. Ak dovolíte, tá veta je tak vážna a tak presná, že by som ju rád zopakoval: „Výsledkom európskeho postoja je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčší profit budú mať Čína a India, pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia.". Citujem Der Spiegel, necitujem centrálu strany SMER - sociálna demokracia.
Dámy a páni, politická vôľa veľkých západných krajín v Európskej únii, a, žiaľ, k tejto politickej vôli sa bez akýchkoľvek limitov a obmedzení pridala aj súčasná vláda Slovenskej republiky, teda vôľa poškodiť za každú cenu Ruskú federáciu tlačí európsku ekonomiku do neuveriteľného kúta. Predovšetkým by som chcel porovnať aký je vzťah rozhodnutí americkej administratívy k americkému biznisu a aký je vzťah rozhodnutí Európskej únie k európskemu biznisu. Nemôže sa stať, kto sleduje zásadnú zahraničnú politiku, že by americká administratíva prijala akékoľvek rozhodnutie v podobe sankcií, ktoré by poškodzovalo americký biznis. Vždy je tam zhoda. A keď sa po prijatí rozhodnutia ukáže, že toto rozhodnutie predsa len škodí americkému biznisu, dochádza okamžite k revízii týchto opatrení. V tomto je podstatný rozdiel medzi prístupom Európskej únie k európskemu podnikaniu a prístupom americkej administratívy k americkému podnikaniu.
Pán minister, budem teraz hovoriť informácie, ktoré možno sú do určitej miery považované za klasifikované v rámci európskeho prostredia. Ale predpokladám, že ako človek, ktorý sa touto problematikou zaoberá, ich máte dostatočne k dispozícii. Došlo k osloveniu predstaviteľov mimoriadne významných európskych firiem, ktoré pôsobia na území Ruskej federácie, a z týchto rozhovorov vznikli neuveriteľné závery. Závery, ktoré podľa mňa by sme mali rešpektovať, pretože ich formulovali európski podnikatelia, významní európski biznismeni. Toto nie sú závery, ktoré by robili európski politici alebo politici na úrovni individuálnych štátov.
Prvý záver je, že vôbec nevidia, že by sankcie, ktoré sú prijímané proti Ruskej federácii, mali akýkoľvek vplyv na správanie sa Ruskej federácie v zásadnej otázke, a to je otázka vojnového konfliktu na Ukrajine. To je mimoriadne vážny záver, ak to konštatujú významní predstavitelia európskeho biznisu, ktorý je umiestnený na území Ruskej federácie.
Po druhé, dámy a páni, konštatujú, a to je mimoriadne vážne, že na základe sankcií dochádza k zvyšovaniu sebestačnosti a samostatnosti ruského priemyslu. Opäť to nehovoríme my. To dnes sa ukazuje nielen v rámci Ruskej federácie. Zvyčajne sankcie, ak sú zavedené voči nejakej krajine, vedú k tomu, že tá krajina prijíma opatrenia ochranné, ktoré zabezpečujú, že to, čo nevedia doviesť, si zabezpečujú vlastnými silami. No a čo je najvýznamnejšie, konštatujú, že tu je vysoké riziko straty vlastníctva týchto podnikov, ktoré sú dnes na území Ruskej federácie, budem hovoriť aj o konkrétnych príkladoch.
Dnes je evidentné, že ak je nejaká firma pod sankciami na území Ruskej federácie a má ťažkosti s výrobou, ale nezatvorila definitívne prevádzku, má povinnosť platiť zamestnancom dve tretiny platu, ale keďže neprodukujú alebo sú obmedzení, tak majú obrovské problémy s cash flow-om a nakoniec to vedie až k rôznym pokusom o bankrot. Problémom je ale to, že takýto pokus o bankrot je v Ruskej federácii považovaný za závažný trestný čin. Preto pomerne často dochádza k prípadom, kedy sa dostávajú predovšetkým čínski a indickí investori k obrovským majetkom, ktoré musia za veľmi jednoduchých a lacných podmienok prevádzať majitelia týchto obrovských firiem na území Ruskej federácie. Buď sa prevádzajú čínskym a indickým majiteľom, investorom alebo, samozrejme, sa dostávajú do rúk ruských investorov. Je tu možno jedno vyjadrenie, ktoré treba povedať, a to je vyjadrenie významného predstaviteľa automobilového priemyslu: „Srdce nám krváca, keď vidíme ako sa naše pozície v Ruskej federácii dostávajú Číňania a predstavitelia z Indie." Asi sa nedozvieme v slovenských médiách, že Renault predal majetok v hodnote 2,2 miliardy eur za 1 euro s tým, že si bude môcť naspäť kúpiť tento majetok po šiestich rokoch. Nuž, ale kto vie garantovať, čo sa bude diať o šesť rokov v rámci Ruskej federácie. Takéto možnosti za objavujú a zdá sa, že viaceré zahraničné firmy takto uvažujú, že radšej sa vzdať za lacné peniaze s nejakou podmienkou možnosti návratu, hoci riziká, ktoré sú spojené s takýmto prevodom, sú mimoriadne obrovské.
Dámy a páni, vráťme sa teraz k slávnej vete, ktorá bola uverejnená v nemeckom týždenníku Der Spiegel, ktorá konštatuje, kto je najviac poškodený sankciami proti Ruskej federácie. Všetci to vieme a všetci to trpíme z nejakých morálnych, politických a etických dôvodov. Všetci vieme, že to je len a len Európa, Európska únia a sú to predovšetkým najslabšie články Európskej únie, a to sú krajiny, ktoré patria do tzv. východného bloku v rámci tejto významnej medzinárodnej inštitúcie. A vráťme sa teraz len k samotnej rope a čo sa udialo na ostatnom zasadnutí Európskej rady.
Dovolím si vyhlásiť strane, alebo za stranu SMER - sociálna demokracia, že pokiaľ ide o to, čo sa udialo v Bruseli zo strany predstaviteľov slovenskej vlády je fatálne zlyhanie. Opakujem fatálne zlyhanie. Pretože v mene akejsi politiky, ktorej málokto rozumie, ste, dámy a páni, pán predseda vlády, pán minister zahraničných vecí, pán minister hospodárstva úmyselne poškodili slovenskú ekonomiku a slovenské domácnosti. O tomto dnes niet absolútne žiadnych pochybností. Čo je najnebezpečnejšie, prijímali ste rozhodnutia bez akýchkoľvek konzultácií so zainteresovanými. Toto by sa, ako som povedal, v Spojených štátoch nikdy nemohlo stať. Ako je možné, že do posledných hodín sa rokovalo o trojročnej výnimke a zrazu trojročná výnimka sa zmenila na osem mesiacov. Ako je možné, keďže musia všetci v Európskej rade hlasovať za prijaté rozhodnutie, nemal predseda vlády Slovenskej republiky dostatočný tlak zo strany ministra hospodárstva a nemal dostatočnú odvahu vetovať veci. Pán predseda vlády, mňa nezdravili niektorí premiéri tri mesiace, keď som zavetoval povinné kvóty pre migrantov, ale urobil som to a nebolo to jednoduché. Chodili za mnou všetci a presviedčali ma, musíš, musíš, musíš. Ja som povedal, nemôžem, mám mandát zo Slovenskej republiky, ktorý mi zakazuje, aby som súhlasil s povinnými kvótami na migrácie. A bolo to Slovensko, s podporou v tom čase Českej republiky a českého premiéra Sobotku a s podporou maďarského premiéra Orbana, ktorý tento výsledok dosiahol. Pýtam sa, prečo ste súhlasili s ekonomickou vlastizradou v Bruseli. Pretože odsúhlasili ste podmienky, ktoré znamenajú pre Slovensko také ťažkosti, aké si dnes neviete, dámy a páni, predstaviť.
Možno dnes len tak šomrete, keď stojíte na benzínových pumpách a vidíte, ako sa šplhajú ceny benzínu a nafty hore. Tak vám teda odporúčam, spomeňte si na dnešný deň, keď sa budete pozerať na cenovky v septembri alebo v októbri tohto roku. Spomeňte si na tento deň. A budete blahorečiť, že benzín a nafta stoja okolo dvoch eur. Pretože nielenže budete blahorečiť za cenu, ale budete blahorečiť aj za to, že ešte dnes tá nafta a benzín sú. Pretože nie ja, ale, opäť, medzinárodní analytici vážne upozorňujú, že pri týchto krokoch, ktoré boli prijaté, sa môže stať, že bude nedostatok palív možno už počas letných mesiacov, kde bude dopyt po týchto pohonných hmotách väčší ako kedykoľvek inokedy.
Pán minister hospodárstva, ja nebudem dnes vôbec sa zaoberať žiadnymi vašimi individuálnymi prešľapmi a už vôbec sa nemienim zaoberať vašim konfliktom, ktorý nabral až na smiešnosti medzi vami a predsedom vlády po tom, čo v Bruseli boli schválené sankcie, ktoré výrazne poškodzujú Slovenskú republiku. Viete, neviem si predstaviť ako predseda vlády, že by niektorý individuálny člen z mojej vlády išiel na tlačovú konferenciu a ukazoval by nejaký prepis esemesiek, ktorý by ukazoval svoju pravdu. Do troch minút by bol tento člen vlády poslaný preč. To jednoducho nie je možné. To, čo ste predviedli po samite v Európskej únii, len potvrdzuje v akom katastrofálnom vzťahu sú vnútrokoaličné vzťahy. Prosím vás, ako vám môže Slovensko veriť? To je presne to isté ako keď je futbalová reprezentácia, sú tam dvaja dôležití hráči a tí dvaja dôležití hráči urobia pred zápasom tlačovú konferenciu a dohádajú sa pred celým Slovenskom. Ako má potom veriť občan Slovenskej republiky, že takýto tím je je schopný dosiahnuť nejaký výsledok. Ale nemienim sa zaoberať týmito otázkami, pretože v rámci diskusie, ktorú teraz vedieme, sú to v podstate dôležitejšie veci ako to, ako sa navzájom k sebe vo vládnej koalícii správate.
Chcel by som, vážené dámy a páni, zvýrazniť aj to, že našťastie sa dnes bavíme len o rope a nemusíme sa ešte baviť o plyne. Verím, že nikomu z vás neušla dnešná informácia, že pokiaľ ide o dodávky na územie Slovenska, tak došlo dnes k poklesu o 30 %. Sú na to rôzne argumentácie, výhovorky, ale kto sleduje zahraničný obchod a svetovú politiku veľmi dobre vie, že čo sa deje. Uvedomme si, že došlo aj k poklesu dodávok plynu cez Nord Stream. Zrazu je nejaká havária v Texase, kde je najväčší terminál na dodávky skvapalneného plynu, pretože skvapalnený plyn sa má dovážať na územie Európy ako nejaká náhrada pre prípad, že by došlo k zastaveniu odberu ruského plynu.
Dámy a páni, dnes sa jeden megawatthodina obchodovala v rozmedzí 95 až 100 eur a v podstate ceny v utorok, pokiaľ ide o plyn, vyleteli o 16 %. Sami avizujete, že niekedy v septembri, v októbri sa začneme baviť na Slovensku o zvyšovaní cien plynu o 100 až 150 %. Kde je, preboha, nejaká odpoveď vlády na tento katastrofický scenár? Kde je? Ja neverím na žiadne náhody, neverím, že dnes sú nejaké technické problémy pri dovoze ruského plynu cez Kapušany alebo že sú problémy technického typu cez Nord Stream. A neverím v žiadne havárie v Texase, pretože dobre vieme, že tu je obrovský záujem, aby cena naďalej stúpala, pretože na tom niekto fantasticky zarába. Preto chcem využiť aj toto moje vystúpenie a opätovne požiadať vládu, ktorú sme žiadali už šesťkrát na mimoriadnych schôdzach, predstúpte pred Národnú radu Slovenskej republiky a povedzte ľuďom, čo idete, preboha, robiť so 100 až 150-percentným zvyšovaním cenu plynu.
Dámy a páni, nemám chuť hovoriť do vlastných radov. Podľa zákona máme svoje vlastné platy, ale na Slovensku máme státisíce ľudí, ktorí žijú z dôchodkov 300-400 eur. A ja mám presne takú jednu rodinu, kde dvaja dôchodcovia, dvaja dôchodcovia zrazu dostali nedoplatok 300-400 eur. Zo 120 eur im zvýšili mesačnú platbu na 160 eur. Čo urobíte, keď to bude stáť o 100 – 150 % viacej. Akú kompenzáciu týmto ľuďom ponúknete. A opakujem, na šťastie sa bavíme dnes len o rope, nebavíme sa o plyne, pretože, na šťastie, v Európe sú stále ešte lídri, ktorí majú zdravý rozum. Keby išlo o pána Hegera, tak by podpísal aj rozsudok smrti nad Slovenskom, ale spolkový kancelár nemecký povedal, nedovolí zruinovať ekonomiku nemeckú len preto, že prestaneme odoberať ruský plyn. A veľmi správne sa k tomu postavil, pretože diverzifikácia je jedna vec, všetci sme za diverzifikáciu. Všetci sa tešíme, keď je možné dostať na územie Slovenska aj ropu, aj plyn z iných druhov krajín alebo možno z iných druhov dodávok cez rôzne typy ropovodov alebo či sú to rôzne terminály, alebo sú to možno nejaké tankery.
Mimochodom, by nám mohol porozprávať predseda vlády Slovenskej republiky, lebo s tým sa nepochválil, že akú výnimku vyrokovali Gréci v súvislosti s ropou. Bol by som veľmi rád, keby ste nám porozprávali, pán Heger, že za čo Gréci zabojovali. Gréci zabojovali tak, že zarobia milióny na tomto všetkom, pretože si povedali, že pre nich je dôležitejší záujem gréckeho hospodárstva ako nejaké vymyslené etické a morálne predsudky, ktoré Európsku úniu viedli k tomu, že prijala takéto rozhodnutie. Pokiaľ ide o ropu, ktorá bola predmetom tzv. šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii, ako som už naznačil, pôvodný plán bol, že bude mať každá krajina tri roky na to, aby sa pripravila na odstrihnutie od ruskej ropy. Nikto nikomu doteraz nepovedal, prečo sa tak v krátkom časovom úseku, išlo o niekoľko hodín, politicky rozhodli niektorí predstavitelia v Európskej únii a skrátili toto obdobie tri rokov na osem mesiacov. Rovnako nikto nikomu nevysvetlil, prečo vláda Slovenskej republiky nevetovala týchto osem mesiacov. Tri roky v poriadku. Tri roky je doba, ktorá je dostatočne vhodná na to, aby sa Slovensko a iné krajiny technologicky pripravili na to, že budeme spracovávať iný druh ropy. Určite tri roky sú aj doba na to, aby sa možno zvýšila kapacita Adrie, ktorá momentálne nie je dostatočná na to, aby zásobovala potreby európskeho trhu, ako niekto predpokladá. Opäť, samozrejme, budeme odkázaní na dovoz ropy z krajín, kde je možno podstatne horšia situácia v oblasti demokracie, ľudských práv, ako to je v prípade Ukrajiny.
Ak nám niekto chce povedať, že tých desať mesiacov, ktoré dostala Česká republika republika naviac, má pre Slovensko nejaký význam, tak klame a všetci viete, prečo klame. Pretože tá časť tej produkcie zo Slovnaftu, ktorá ide do Českej republiky alebo ktorá potom môže ísť 18 mesiacov predstavuje iba zlomok z produkcie, ktorú inak Slovnaft má. Pripomeniem aj to, že tých osem mesiacov, ktoré sú k dispozícii, je osem mesiacov, ktoré sa len veľmi ťažko budú dať zvládať. Ja by som chcel naozaj vidieť toho technika a toho experta, ktorý za osem mesiacov naplánuje, objedná a zrealizuje technologickú zmenu v Slovnafte. Za osem mesiacov, opakujem ešte raz. To je prakticky nemožné. Plus, ako som už uviedol, Slovnaft v takomto prípade pôjde na technologické minimum, čo môže výrazne túto firmu poškodiť. Pán predseda vlády spoločne s ministrom zahraničných vecí a spoločne s ministrom hospodárstva, ste sa rozhodli zdeštruovať jedinú monopolnú rafinériu, ktorú na Slovensku máme, čisto z nezmyselných politických dôvodov. Z čisto nezmyselných politických dôvodov a Slovensko bude trpieť. Opakujem ešte raz, trpieť tak, ako sa nám možno ani nezdá. Vy ste nám neverili, keď sme vás varovali pred niekoľkými mesiacmi, že dôjde k sociálnym výbuchom, protestom, demonštráciám a zhromaždeniam. To, čo včera predviedli učitelia, to je iba začiatok. Bude toho podstatne viac. Nebojte sa, my nič organizovať nebudeme, ľudia sú natoľko zorganizovaní.
Ja by som vám pripomenul, dámy a páni, ako ste nosili čaj autodopravcom, keď boli protesty proti nám, to my nerobíme. Ale pripravte sa na to, že podceňujete veci, tak ako vám, teraz opakujem, budete blahorečiť za situáciu v júni, ak sa budete pozerať na benzínové pumpy niekedy v septembri alebo októbri tohto roku. Čo môžeme očakávať? Šéf medzinárodnej agentúry pre energiu konštatuje, že prichádza k situácii, ktorá sa dá podobať ´70 rokom. Obrovská ropná kríza, ale pozor! Vtedy to bola iba ropná kríza, ale dnes tu máme ropnú krízu spojenú s plynovou krízou, pripomínam, dnes sa jedna megawatthodina obchodovala na úrovni 95 až 100 eur. Nárast ceny až o 16 % v utorok. Obrovský nedostatok, ktorý je umelo vytváraný, spôsobuje, že dnes tá cena pôjde ešte vyššie, ako to je v tomto okamihu. A do toho treba, samozrejme, ešte zaradiť aj problém s elektrickou energiou, pretože ak nás niekto chce presviedčať, že politické memorandum, ktoré bolo dohodnuté medzi ministerstvom hospodárstva a slovenskými elektrárňami, zachráni Slovensko pred rastom ceny elektrickej energie, túto rozprávku môžte rozprávať deťom v materskej škôlke, ale nie členom strany, predstaviteľom strany, ktorá bola 12 rokov súčasťou vládnej koalície. Čo nás teda čaká? Ja vôbec nebudem používať moje názory, to, čo hovoria zahraniční analytici a môžte si tieto názory naštudovať. Naše médiá vám to nedajú, ale ak si dáte prekladače alebo viete používať cudzie jazyky, tak to, prosím, si pozrite.
Na jeseň nás čaká brutálna drahota, pokiaľ ide o pohonné hmoty. Na jeseň nás čaká, bohužiaľ, nedostatok pohonných hmôt. A čo je najhoršie, začínajú sa objavovať vyjadrenia zahraničných analytikov, ktorí hovoria, že nejaké obdobie možno bude prídelové. Viete si predstaviť, že kvôli našej sprostosti budeme prideľovať ľuďom benzín a naftu, kvôli čomu, prosím vás. To by som naozaj chcel vedieť. Preto v tejto situácii nemôžem skonštatovať nič iné len to, že minister hospodárstva, do portfólia ktorého patria tieto odborné témy, totálne zlyhal. Až mi je to smiešne, ak čítam, že minister hospodárstva Slovenskej republiky volal českému premiérovi: Haló, pán premiér, pomôžte nám. A slovenský premiér mu odkazuje: Ja už som nechal Čechov a Maďarov nech si rokujú sami za seba. Toto sa nikdy nemohlo stať za našich vlád, nikdy.
Pán minister, nevytvorili ste dostatočný tlak na predsedu vlády, nevysvetľovali ste mu, čo to bude znamenať a môžte nám tu rozprávať teraz rozprávky, že všetko je v poriadku, lebo určite nám poviete, že všetko je v poriadku a že liter benzínu bude stáť euro v septembri alebo v októbri. A dobre sám viete, že to bude úplne inak, že sa blížime do mimoriadne vážnej doby pokiaľ ide o všetky energie vrátane ropy, plynu a už o elektrickej energii ani nehovoriac.
Preto nemám teraz vôbec chuť riešiť, aby sa tu riešili iné prípady vášho zlyhania z minulosti. Toto je dostatočný prípad na to, aby sme konštatovali, že minister hospodárstva zanedbal základné povinnosti, nepripravil a netlačil na predsedu vlády a spôsobil a vytvoril podmienky, ktoré výraznou mierou znížia životnú úroveň Slovenskej republiky možno počnúc od dnešného dňa.
Preto skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky nevidí inú možnosť len vysloviť ministrovi vlády Slovenskej republiky zodpovednému za riadenie ministerstva hospodárstva nedôveru.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

16.6.2022 14:25 - 14:40 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Pán minister Sulík, je mi tak trošku ľúto, že ste museli čítať túto odpoveď, pretože táto odpoveď je hodná rezortu diplomacie, pretože hovorilo sa v nej všetko možné, len priamu odpoveď na moju otázku som nedostal, ale to už som zvyknutý. Je zaujímavé, že v tej odpovedi sa kladie dôraz a apel na to, aby sme si prečítali celý ten rozhovor, a, paradoxne, tá odpoveď sa zameriava len vytrhnuté kontex... vytrhnuté veci z kontextu, ktoré sa hodia pánovi ministrovi alebo tomu, ktorú túto, ktorý túto odpoveď pripravoval. Takže nedočkal som sa konkrétnej odpovedi, samozrejme, beriem, že nenesiete za to zodpovednosť vy, ale tlmočte to, prosím, pánovi ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.6.2022 11:40 - 11:55 hod.

Kéry Marián
Ďakujem za slovo. Chcel by som upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie sa uskutoční 12.05 h v miestnosti č. 149.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2022 17:25 - 17:40 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec, vysvetlite mi, prosím vás, prečo by sme mali byť my poslanci Národnej rady a s nami aj obyvatelia miest a obcí rukojemníkmi vašich nezmyselných hádok vo vnútri koalície? Prosím vás, nezaťažujte s nimi Slovensko, zavrite sa niekde na 48 hodín a tam si to vysvetlite, keď už, tak aj ručne-stručne a keď to nedokážete, tak odíďte a skončite a naozaj mnohým Slovákom a Slovenkám by sa uľavilo. Miesto toho, aby ste sa snažili pomôcť mestám a obciam a to nielen primátorom a starostom, ale aj mnohým občanom, ktorí žijú v týchto obciach a mestách, tak vy nezmyselne hľadáte nejaké príčiny toho, ako sa to nedá, dávate do popredia koaličnú zmluvu.
Viete, vy ste týmto vaším vystúpením potvrdili jednu okrídlenú vetu, aká je definícia nepriateľa: je nepriateľ, úhlavný nepriateľ a koaličný partner.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.6.2022 15:55 - 16:10 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené poslankyne a vážení poslanci, dovoľte mi predniesť pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Fica a Ľubomíra Vážneho k návrhu na zmeny v zložení výborov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý máte ako tlač 1066. Návrh na zmeny v zložení výborov Národnej rady Slovenskej republiky, tlač 1066, sa mení a dopĺňa nasledovne:
Bod A. sa mení a dopĺňa a vrátane nadpisu znie nasledovne:
„A. odvoláva
poslanca Jána Richtera za SMER - sociálna demokracia z funkcie člena Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu;"
Bod B. sa mení a dopĺňa a vrátane nadpisu znie nasledovne:
„B. volí
poslanca Martina Nemkyho za SMER - sociálna demokracia za člena Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu".
Odôvodnenie. Zmena sa navrhuje na základe požiadavky poslancov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

15.6.2022 15:10 - 15:25 hod.

Hambálek Augustín
Hlasovanie o tomto návrhu zákona bude o 17. hodine.
Skryt prepis
 

15.6.2022 14:55 - 15:10 hod.

Hambálek Augustín Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vážení páni poslanci a pani poslankyňa, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač 1043. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý aj účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 9. septembra 2022 a gestorský výbor do 12. septembra 2022.
Skončil som, pán predsedajúci. Otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.6.2022 14:55 - 15:10 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Milé dámy, vážení páni, kolegyne, kolegovia, možno aj na základe tej trojročnej praxe, ktorú som aj vo svojom úvodnom vystúpení zadefinoval, vyslovujem stále presvedčenie, že tento prídavok má svoje plné opodstatnenie aj v tom ďalšom období. Tá prax tých troch rokov ukázala, že aj na základe vyjadrenia rodičov, a treba povedať, že aj odborníkov, ktorí sa venujú tej školskej problematike, aj na základe realizovaných prieskumov, ktoré dokonca za týmto účelom sa robili, že rodiny nemajú problém len s vykrytím nákladov na, ja neviem, školskú tašku, peračník a, neviem, ďalšie školské pomôcky pre prvákov, ale istou súčasťou toho, čo je potrebné, aby zabezpečili, sú napríklad aj nejaké poplatky, ktoré s tým súvisia, triedny fond, celkom iste prezuvky žiakov do školy, nehovoriac o tom, že sú potrebné aj prezuvky na telesnú výchovu, možno letné, zimné oblečenie, ktoré s tým súvisí, skrátka tých viac nákladov súvisiacich s nástupom dieťaťa do prvého ročníka školy je celkom iste viac a celkom iste aj bude, nehovoriac o tom, že to, čo možno vlani dokázali kúpiť za istý peniaz, dnes bude o desať, možno niekde aj o 20 % drahšie vzhľadom na vývoj cien, ktoré na našom trhu jednoducho máme. No a týmto príspevkom aspoň čiastočne sa kompenzujú tie náklady pre rodiny, pretože treba si uvedomiť jednu vec, že je až 30 % rodín, ktoré sú pod hranicou chudoby.
Som presvedčený, že títo veľmi potrebujú takúto pomoc, aby dokázali, by som povedal, solídne pripraviť aj to dieťa, aby sa necítilo byť nejaké menejcenné medzi tými svojimi spolužiakmi pri nástupe, nástupe do tej školy.
Suma prídavku na tento rok predstavuje 106,33, pretože podlieha pravidelnej valorizácii, čo je celkom prirodzené. No a my navrhujeme, resp. navrhujem, aby sme pokračovali v tomto, pretože ten zákon, ktorý bol prijatý pred tým mesiacom ohľadom kompenzácií súvisiacich s rastom cien energií a tovarov a ďalších náležitostí, zrušil toto, by som povedal, oprávnenie. A treba povedať jednu vec. Keď som mal možnosť hovoriť s viacerými kolegami či už z koaličného, alebo aj z opozičného tábora, viacerí o tom nemali ani šajnu. Je mi jasné, že s takýmito zrušeniami, nepopulárnymi, sa málokto pochváli, keď predkladá takýto návrh zákona, ale treba povedať jednu vec, tie skúsenosti sú o tom, že to každý rok oslovuje 60-tisíc detí, resp. ich rodičov.
To nie je zanedbateľná suma. To je veľmi veľká suma proste počtu, ktorá s týmto jednoducho súvisí, a preto som osobne presvedčený, že tu treba hrať s otvorenými kartami, tu netreba schovávať aj takéto veci, skôr naopak, ak tu vznikla, aspoň sa tak definuje, minulý mesiac nejaká prorodinná koalícia, no teraz by som očakával, že sa prejaví, lebo možno tak trochu bola podvedená aj ona, pretože nikto v tejto sále nepočul, že ten zákon tento prídavok jednoducho ruší. Predstavuje to čiastku na tých 60-tisíc detí, preto aj ten pomer sa pohybuje medzi 55 - 60-tisíc každý rok, asi 6,4 milióna nákladov s tým súvisiacimi. Ja si myslím, že to nie je taká čiastka, ktorá by bola problémová, ale opakujem ešte raz, veľmi pozitívne ovplyvňuje až 60-tisíc detí, resp. rodín a preto, preto si myslím, že je dôležité, aby tento prídavok bol opätovne, resp. príspevok bol opätovne schválený a aby sa v ňom ďalej pokračovalo, pretože po prvé, má opodstatnenie, pomáha ľuďom, neboli s tým žiadne problémy.
Z toho, čo som si mal možnosť niektoré veci preveriť, nebolo potrebného ani osobného príjemcu. Viete, nie každý rodič je rovnako zodpovedný a sú niektoré príspevky, ktoré idú cez starostu alebo iným spôsobom, aby sa dostali a naplnili ten účel, pre ktorý je v tomto prípade. Chvalabohu, som nezistil absolútne žiadne problémy, že by rodičia prepili ten prídavok a išlo to úplne iným účelom, ako sa pôvodne, pôvodne predpokladalo.
Preto si dovolím požiadať o podporu tohto návrhu. Možnože je aktuálne sa vrátiť aj tie tri roky dozadu, pretože vtedy ten návrh získal podporu 121 poslancov a mimovládnych poslancov vtedajšej koalície našej. Kompletne podporil tento návrh aj poslanecký klub SME RODINA, poslanecký klub OĽANO, no a poslanecký klub Ľudová strana Naše Slovensko, vtedy ešte kompletný. Očakávam, že tieto poslanecké kluby by mali toto hlasovanie zopakovať, pretože ešte raz hovorím, sú naďalej dôvody na to, aby sa kompenzovali tie náklady rodičom, viac náklady, ktoré súvisia s tým, že ich dieťa nastupuje do prvého ročníka základnej školy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.6.2022 14:40 - 14:55 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo.
Milé kolegyne, vážení kolegovia, predmetom môjho poslaneckého návrhu je opätovné zavedenie jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa, ktoré pri jeho zavedení od roku 2019 dostalo taký logický názov: ´Sto eur na školské potreby pre prvákov pri nástupe do školy´. Tak ako bolo naším cieľom pred tými tromi rokmi, to znamená pri vzniku, jednorazové zvýšenie tejto sumy prídavku na dieťa za príslušný kalendárny mesiac, kedy nastupujú deti do školy, bolo cieľom aspoň čiastočne kompenzovať finančné náklady, ktoré súvisia s nástupom dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.
Napriek tomu, že tento parlament v minulom mesiaci schválil tzv. inflačný balík pomoci rodinám a deťom, ktorý obsahuje aj nejaké to postupné zvýšenie pravidelných mesačných prídavkov na dieťa, v lete 2022, ale hlavne následne od 1. 1. 2023 som jednoznačne toho názoru, že tie problémy a tie viac náklady, ktoré s týmto súvisia, naďalej ostávajú a zvlášť v tejto sociálnoekonomickej situácii sú ďaleko-ďaleko, by som povedal, aktuálnejšie.
Preto si dovolím vás požiadať o podporu tohto návrhu zákona, za čo vopred ďakujem a, pán predsedajúci, hlásim sa prvý potom do rozpravy.
Skryt prepis