Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.9.2022 o 16:40 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:25 - 11:40 hod.

Kondrót Maroš
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Chcem vás len upozorniť, že je tu zvykom, a zrejme je to aj v rokovacom poriadku, že sa ne-pre-ru-šu-je procedúra hlasovania. Čiže procedurálne návrhy sa dostávajú na rad po hlasovaní. Vy ste prerušili v polke hlasovanie, pustili procedurálne, je to snaha ovplyvniť výsledok a myslím, že to nie je správne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:25 - 11:40 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán predsedajúci, ja mám naozaj vážne pochybnosti o platnosti alebo o možnosti takéhoto hlasovania, keď sme raz procedurálnym návrhom jeden návrh odhlasovali nejakým spôsobom, tak predsa nemôžme o tom istom návrhu druhým procedurálnym návrhom to zmeniť. Veď je to už rozhodovanie v tej istej veci o tom istom, o ktorom sa už raz rozhodlo, a takéto rozhodnutie predsa Národná rada nemôže opätovne hlasovať a rozhodnúť inak. To by sme potom akékoľvek rozhodnutie Národnej rady mohli opätovne hlasovať a zmeniť toto hlasovanie. Akože podľa mňa je toto absolútne neprípustné hlasovanie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Fico Robert
Žiadam zvolať poslanecké grémium.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Fico Robert
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, skôr otázka. My ráno začíname v utorok rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. To znamená, že o štrnástej prerušíme rokovanie a budeme rokovať o energetike? Neviem, či to je vhodné celkom. To je prvá otázka.
Druhá otázka, my sme predsa už rozhodli o tom, že o tomto bode programu, o ktorom teraz hovorí pani poslankyňa Zemanová, budeme hlasovať o jedenástej v utorok. Prosím, nerobte si z tohto cirkus. O jedenástej v utorok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky. Využijem niektoré posolstvá, ktoré niektorí kolegovia zopakovali alebo zvýraznili a sú adresované predovšetkým na pána ministra.
Pán minister, podľa rokovacieho poriadku je prvé čítanie predovšetkým o zameraní návrhu zákona, čo tento zákon sleduje. Preto by som chcel navrhnúť a privítať, pokiaľ by sme tú odbornú diskusiu, ktorú som dnes načrtol a o ktorej by sme chceli ďalej hovoriť, preniesli do parlamentu v druhom a treťom čítaní, maximálne skrátili toto obdobie schvaľovania návrhu zákona v prvom čítaní, a predovšetkým opätovne chcem na vás apelovať, využijúc slová mojich predrečníkov, aby ste využili nasledujúce možno tri-štyri dni na riadne odborné posúdenie návrhu zákona, ktorý ste určite spracovávali v dobrej viere, bona fide, ale viete, pri takom tlaku a časovej náročnosti sa môže stať, že niektoré veci vám jednoducho nevyšli.
Chcem aj ja za SMER – sociálnu demokraciu zagarantovať, pán minister, že využijeme všetky naše doterajšie kontakty a možnosti a pokúsime sa spracovať set pozmeňujúcich návrhov, ktoré veľmi rád s vami prerokujem ešte pred tým, ako ich predložíme v Národnej rade, nech zbytočne nestrácame čas. Možno poviete, toto je akceptovateľné, toto nie je akceptovateľné. Teraz ide o veľa. Máme rozdielne názory na príčiny toho, kde sa dnes nachádzame. To tu bolo dnes jasne formulované. V tom sa nezhodneme. Ale máme tu sakramentský problém.
Sedemkrát sme žiadali Národnú radu o zvolanie mimoriadnej schôdze k zdražovaniu, vždy sme boli odmietnutí. Toto všetko sa už mohlo riešiť pred niekoľkými mesiacmi. Máme sakramentský problém, prosím, a teraz hovoria zo SMER-u – sociálna demokracia ľudia, ktorí majú vládne skúsenosti. Ak ho spolu nevyriešime, táto krajina pôjde celá do čerta.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Veľmi krátko.
Ja sa skutočne veľmi teším tomu, čo tu odznelo. Na jednej strane to podanie ruky, nielen teda politické, aj profesné. Na druhej strane ako som veľmi rád, že teda všetci môžeme skonštatovať, že je tu zmena atmosféry v tejto snemovni. Táto snemovňa začína rozmýšľať profesne a nie politicky, proste je tu úprimná snaha vyriešiť tento problém. A ja sa veľmi teším aj z tej reakcie koaličných poslancov. Viete, kto neprijme podanú ruku, je hlupák. No, tak ako to mám inak povedať? A ja som veľmi rád, že drvivá väčšina koalície v tejto snemovni pochopila a hlavne tí odborníci a profesne znalí ľudia, ktorí sa na čele s pánom ministrom, ktorí ako rozmýšľajú ako ďalej z tohto marazmu. Proste že sú to ľudia, ktorí pochopili, že teda tuto je problém, kde každá politická prekáračka je jednoducho trápna. A k tomuto prispel pán predseda Fico, za čo mu chcem veľmi pekne poďakovať a takisto poďakovať aj všetkým tým, ktorí túto situáciu pochopili a prispeli k zmene tej atmosféry, tak ako prispeli, čo sme teda počuli vo faktických poznámkach.
Tak ešte raz ďakujem a som veľmi rád, že v druhom čítaní sa budeme o tomto zákone baviť profesne a odborne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Konečne sme prišli do stavu, keď v tejto krízovej situácii je treba sa naozaj prebudiť v parlamente a začať hovoriť o tom, čo môže pomôcť Slovensku, čo môže pomôcť slovenským občanom, podnikom a celej spoločnosti. Nie je to žiadne tajomstvo, že z hľadiska úlohy štátu a regulácie tu prebieha 30 rokov súboj o tom prístupe etatistickom, teda čo najviac regulácie a čo najviac štátu, a ten liberálny postoj, čo najmenej štátu. Ak sa hovorí o tom, že trh zlyhal najmä v tejto súvislosti, o ktorej rokujeme, tak si treba dávať aj odpovede na otázku, či je trvalo udržateľný ten liberálny prístup k týmto otázkam a najmä vo vzťahu k občanom.
Pán predseda Fico, zaujal ma najmä, najmä postoj, pokiaľ sa týka potreby možno vytvoriť rámec časový na to, aby sa prerokovali veci nielen s tripartitou, a teda so sociálnymi partnermi alebo aj s profesnými organizáciami, ale možno aj z hľadiska legislatívneho procesu a nejakých návrhov, pretože pri skrátenom konaní vyprodukovať nejaké konkrétne ucelené pozmeňujúce návrhy, ktoré by naozaj obstáli aj odborne, aj legislatívne, je dosť problém. Pokúsme sa, pán minister, či by to nebolo možné.
Ukazuje sa, dámy a páni, kolegovia, že dnes v tejto situácii už absolútne nestačí kriticky tu vystupovať a kričať o niečom a vracať sa k minulosti, ale otvoriť hlavy, otvoriť srdcia a robiť spoločne na opatreniach.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda Robert Fico, myslím si, že excelentné vystúpenie hlavne v odbornej časti a hodné politika, trojnásobného premiéra. A myslím si, že si videl aj ocenenie koaličných poslancov, ktorí ocenili tvoje vystúpenie. Možnože jeden poslanec to neocenil, možnože by uvítal, keby si tu mával svetelným mečom zo Star Warsu, ale to už nechám na posúdenie každého individuálne. Ale treba zhodnotiť tú situáciu tak, ako si ty povedal. Trh zlyhal a zlyhal v tom, že to proste nefunguje. Špekulanti na tom zarábajú, tí, ktorí prekupujú elektriku. Slovenské elektrárne, však to je verejným tajomstvom, že predali na dva roky, ja neviem, za 62 euro? A nakupujeme spätne za nekresťanské peniaze. A možnože to je aj chyba to, že Sulík si neuplatnil pri predaji Východoslovenskej distribučnej spoločnosti predkupné právo ako štát.
Na druhej strane už hovorené sankcie. Však sú už politici Európskej únie, ktorí hovoria o tom, že pokiaľ by sme zrušili sankcie, tak ceny energií klesnú o polovicu. A samozrejme, spomínaná aj takzvaná, rôzne zelené ciele, green deal, ktorý proste zabezpečil to, kde sme sa dostali. A toto všetko, keď sa skĺbilo dohromady, tak sme v stave, že naši občania už reálne platia neskutočne vyššie zálohové platby za elektriku, za plyn, za teplo. My sa bavíme tu reálne o nejakom, o schvaľovaní v skrátenom legislatívnom konaní, ale to nie je ešte samotné riešenie. A to riešenie už musí, to tu už malo byť, lebo my sme päť minút po dvanástej, lebo tí ľudia reálne už platia vyššie platby. Budú platiť budúci rok ešte väčšie a, samozrejme, nehovoriac o firmách. Tie firmy nemôžu čakať teraz mesiace na nejaké, na nejakú pomoc od štátu, keď už reálne ľudia prichádzajú o prácu a idú na úrady práce. A to len začalo. Už máme štyri-päť veľkých firiem, ktoré končia. A toto je len začiatok. Treba, aby štát, vláda začali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

22.9.2022 16:25 - 16:40 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán kolega Fico, veľmi dobrá analýza problematiky rastu cien energií a hlavne poukázanie na témy alebo okruhy kompenzácie pre podniky, ale aj pre občanov Slovenskej republiky. Tu platí porekadlo, ktoré vláda asi nechápe, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Naviac nečinnosťou tejto vlády v danej oblasti je veľká skepsa a neistota nielen medzi podnikateľmi, ale aj medzi občanmi Slovenskej republiky, ktorú je vláda doslova povinná riešiť konkrétnymi opatreniami, a to sa zatiaľ nedeje.
Zatiaľ sú tu len také všeobecné tézy, ktoré naozaj treba výrazne uchopiť. Preto by si mala koalícia vážiť podanú ruku zo strany opozície, ktorá tu bola viackrát deklarovaná, a pripraviť jednoznačné a hlavne konkrétne opatrenia na kompenzáciu rastu cien energií, pretože ani podnikatelia, ani občania si nevedia naplánovať svoju budúcnosť vo svojej výdavkovej časti. A ako som povedal, tú skepsu je vláda povinná a tú neistotu je vláda povinná odstrániť veľmi rýchlymi krokmi, ktoré sa zatiaľ nedejú.
Ďakujem.
Skryt prepis