Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

23.9.2022 o 11:10 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Fico Robert
Žiadam zvolať poslanecké grémium.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Fico Robert
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, skôr otázka. My ráno začíname v utorok rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. To znamená, že o štrnástej prerušíme rokovanie a budeme rokovať o energetike? Neviem, či to je vhodné celkom. To je prvá otázka.
Druhá otázka, my sme predsa už rozhodli o tom, že o tomto bode programu, o ktorom teraz hovorí pani poslankyňa Zemanová, budeme hlasovať o jedenástej v utorok. Prosím, nerobte si z tohto cirkus. O jedenástej v utorok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky. Využijem niektoré posolstvá, ktoré niektorí kolegovia zopakovali alebo zvýraznili a sú adresované predovšetkým na pána ministra.
Pán minister, podľa rokovacieho poriadku je prvé čítanie predovšetkým o zameraní návrhu zákona, čo tento zákon sleduje. Preto by som chcel navrhnúť a privítať, pokiaľ by sme tú odbornú diskusiu, ktorú som dnes načrtol a o ktorej by sme chceli ďalej hovoriť, preniesli do parlamentu v druhom a treťom čítaní, maximálne skrátili toto obdobie schvaľovania návrhu zákona v prvom čítaní, a predovšetkým opätovne chcem na vás apelovať, využijúc slová mojich predrečníkov, aby ste využili nasledujúce možno tri-štyri dni na riadne odborné posúdenie návrhu zákona, ktorý ste určite spracovávali v dobrej viere, bona fide, ale viete, pri takom tlaku a časovej náročnosti sa môže stať, že niektoré veci vám jednoducho nevyšli.
Chcem aj ja za SMER – sociálnu demokraciu zagarantovať, pán minister, že využijeme všetky naše doterajšie kontakty a možnosti a pokúsime sa spracovať set pozmeňujúcich návrhov, ktoré veľmi rád s vami prerokujem ešte pred tým, ako ich predložíme v Národnej rade, nech zbytočne nestrácame čas. Možno poviete, toto je akceptovateľné, toto nie je akceptovateľné. Teraz ide o veľa. Máme rozdielne názory na príčiny toho, kde sa dnes nachádzame. To tu bolo dnes jasne formulované. V tom sa nezhodneme. Ale máme tu sakramentský problém.
Sedemkrát sme žiadali Národnú radu o zvolanie mimoriadnej schôdze k zdražovaniu, vždy sme boli odmietnutí. Toto všetko sa už mohlo riešiť pred niekoľkými mesiacmi. Máme sakramentský problém, prosím, a teraz hovoria zo SMER-u – sociálna demokracia ľudia, ktorí majú vládne skúsenosti. Ak ho spolu nevyriešime, táto krajina pôjde celá do čerta.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Veľmi krátko.
Ja sa skutočne veľmi teším tomu, čo tu odznelo. Na jednej strane to podanie ruky, nielen teda politické, aj profesné. Na druhej strane ako som veľmi rád, že teda všetci môžeme skonštatovať, že je tu zmena atmosféry v tejto snemovni. Táto snemovňa začína rozmýšľať profesne a nie politicky, proste je tu úprimná snaha vyriešiť tento problém. A ja sa veľmi teším aj z tej reakcie koaličných poslancov. Viete, kto neprijme podanú ruku, je hlupák. No, tak ako to mám inak povedať? A ja som veľmi rád, že drvivá väčšina koalície v tejto snemovni pochopila a hlavne tí odborníci a profesne znalí ľudia, ktorí sa na čele s pánom ministrom, ktorí ako rozmýšľajú ako ďalej z tohto marazmu. Proste že sú to ľudia, ktorí pochopili, že teda tuto je problém, kde každá politická prekáračka je jednoducho trápna. A k tomuto prispel pán predseda Fico, za čo mu chcem veľmi pekne poďakovať a takisto poďakovať aj všetkým tým, ktorí túto situáciu pochopili a prispeli k zmene tej atmosféry, tak ako prispeli, čo sme teda počuli vo faktických poznámkach.
Tak ešte raz ďakujem a som veľmi rád, že v druhom čítaní sa budeme o tomto zákone baviť profesne a odborne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Konečne sme prišli do stavu, keď v tejto krízovej situácii je treba sa naozaj prebudiť v parlamente a začať hovoriť o tom, čo môže pomôcť Slovensku, čo môže pomôcť slovenským občanom, podnikom a celej spoločnosti. Nie je to žiadne tajomstvo, že z hľadiska úlohy štátu a regulácie tu prebieha 30 rokov súboj o tom prístupe etatistickom, teda čo najviac regulácie a čo najviac štátu, a ten liberálny postoj, čo najmenej štátu. Ak sa hovorí o tom, že trh zlyhal najmä v tejto súvislosti, o ktorej rokujeme, tak si treba dávať aj odpovede na otázku, či je trvalo udržateľný ten liberálny prístup k týmto otázkam a najmä vo vzťahu k občanom.
Pán predseda Fico, zaujal ma najmä, najmä postoj, pokiaľ sa týka potreby možno vytvoriť rámec časový na to, aby sa prerokovali veci nielen s tripartitou, a teda so sociálnymi partnermi alebo aj s profesnými organizáciami, ale možno aj z hľadiska legislatívneho procesu a nejakých návrhov, pretože pri skrátenom konaní vyprodukovať nejaké konkrétne ucelené pozmeňujúce návrhy, ktoré by naozaj obstáli aj odborne, aj legislatívne, je dosť problém. Pokúsme sa, pán minister, či by to nebolo možné.
Ukazuje sa, dámy a páni, kolegovia, že dnes v tejto situácii už absolútne nestačí kriticky tu vystupovať a kričať o niečom a vracať sa k minulosti, ale otvoriť hlavy, otvoriť srdcia a robiť spoločne na opatreniach.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda Robert Fico, myslím si, že excelentné vystúpenie hlavne v odbornej časti a hodné politika, trojnásobného premiéra. A myslím si, že si videl aj ocenenie koaličných poslancov, ktorí ocenili tvoje vystúpenie. Možnože jeden poslanec to neocenil, možnože by uvítal, keby si tu mával svetelným mečom zo Star Warsu, ale to už nechám na posúdenie každého individuálne. Ale treba zhodnotiť tú situáciu tak, ako si ty povedal. Trh zlyhal a zlyhal v tom, že to proste nefunguje. Špekulanti na tom zarábajú, tí, ktorí prekupujú elektriku. Slovenské elektrárne, však to je verejným tajomstvom, že predali na dva roky, ja neviem, za 62 euro? A nakupujeme spätne za nekresťanské peniaze. A možnože to je aj chyba to, že Sulík si neuplatnil pri predaji Východoslovenskej distribučnej spoločnosti predkupné právo ako štát.
Na druhej strane už hovorené sankcie. Však sú už politici Európskej únie, ktorí hovoria o tom, že pokiaľ by sme zrušili sankcie, tak ceny energií klesnú o polovicu. A samozrejme, spomínaná aj takzvaná, rôzne zelené ciele, green deal, ktorý proste zabezpečil to, kde sme sa dostali. A toto všetko, keď sa skĺbilo dohromady, tak sme v stave, že naši občania už reálne platia neskutočne vyššie zálohové platby za elektriku, za plyn, za teplo. My sa bavíme tu reálne o nejakom, o schvaľovaní v skrátenom legislatívnom konaní, ale to nie je ešte samotné riešenie. A to riešenie už musí, to tu už malo byť, lebo my sme päť minút po dvanástej, lebo tí ľudia reálne už platia vyššie platby. Budú platiť budúci rok ešte väčšie a, samozrejme, nehovoriac o firmách. Tie firmy nemôžu čakať teraz mesiace na nejaké, na nejakú pomoc od štátu, keď už reálne ľudia prichádzajú o prácu a idú na úrady práce. A to len začalo. Už máme štyri-päť veľkých firiem, ktoré končia. A toto je len začiatok. Treba, aby štát, vláda začali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

22.9.2022 16:25 - 16:40 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán kolega Fico, veľmi dobrá analýza problematiky rastu cien energií a hlavne poukázanie na témy alebo okruhy kompenzácie pre podniky, ale aj pre občanov Slovenskej republiky. Tu platí porekadlo, ktoré vláda asi nechápe, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Naviac nečinnosťou tejto vlády v danej oblasti je veľká skepsa a neistota nielen medzi podnikateľmi, ale aj medzi občanmi Slovenskej republiky, ktorú je vláda doslova povinná riešiť konkrétnymi opatreniami, a to sa zatiaľ nedeje.
Zatiaľ sú tu len také všeobecné tézy, ktoré naozaj treba výrazne uchopiť. Preto by si mala koalícia vážiť podanú ruku zo strany opozície, ktorá tu bola viackrát deklarovaná, a pripraviť jednoznačné a hlavne konkrétne opatrenia na kompenzáciu rastu cien energií, pretože ani podnikatelia, ani občania si nevedia naplánovať svoju budúcnosť vo svojej výdavkovej časti. A ako som povedal, tú skepsu je vláda povinná a tú neistotu je vláda povinná odstrániť veľmi rýchlymi krokmi, ktoré sa zatiaľ nedejú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

22.9.2022 16:25 - 16:40 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán poslanec, že ste nás uviedli, tie veci, ktoré dávno sme upozorňovali od minulého roku, že táto kríza dôjde. Samozrejme, že zlyhal trh. Veď keď si zobereme, nielen s elektrickou energiou, ale aj pokiaľ sa týka plynu. Zastavovanie jadrových elektrární a zastavovanie, proste alternatívne zdroje sú ďaleko, desaťnásobne drahšie, ako je jadrová elektráreň, ako je voda, ako je fotovoltaika. Čiže proste tieto všetky veci, ktoré Európska únia absolútne zlyhala, to si treba povedať na rovinu.
Upozorňovali sme, my od vás, pán minister, nič nechceme, chceme, aby ste sa stretli takisto s tripartitou, aby ste s nima prerokovali, lebo tí jednoducho budú vedieť, čo vedia ušetriť tie podniky. Povedia to isté, vedia povedať ZMOS, to isté vedia povedať odborári, čiže dostať kompletnú informáciu, aj keď nemusí to byť budúci týždeň v utorok. Dať to dohromady, máme budúci týždeň schôdzu, aby sme proste dostali podrobné informácie, akým spôsobom bude, aká je maximálna, čo môžme z hľadiska regulácie, čo treba dať proste ľuďom, čo treba za jednotlivé firmy.
Táto situácia je veľmi zložitá. Prekvapuje ma od niektorých poslancov z koalície, že sa ešte nezobudili. A ešte sa asi nezobudia, pretože tá kríza, ktorá dojde, bude ďaleko horšia, nielen pokiaľ sa týka plynu, energie, ale aj iných surovín, ktoré z Ruska sú dodávané. My si povedzme, že Mendelejova tabuľka je tam a veškeré firmy, hlavne v západnej Európe, čerpajú a vozia všetko stadiaľ. Ja si neviem niektoré veci predstaviť. Už sa konečne, a to ešte ma ďalej, viacej irituje to, že Amerika zvýšila vývoz z Ruska ropy z 12 % na 18. Pokračuje s nima vo vývoji, pokiaľ sa týka celej atómovej energii bez... (Reakcia z pléna.) Druhá vec, Američania idú prijímať 14 vodných elektrární, 4 jadrové elektrárne. Tak mi povedzte... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

22.9.2022 16:25 - 16:40 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predseda Fico, ďakujem za veľmi konštruktívny príspevok v rozprave s ponukou na spoluprácu. Na druhej strane treba povedať, že legislatívne pravidlá vlády hovoria o tom, že pri predkladaní návrhov zákonov, pokiaľ tieto predpokladajú aj nejaké vykonávacie právne normy, tak súčasťou by mal byť aj návrh týchto vykonávacích právnych noriem, či už sú to nariadenia, alebo vyhlášky. V tomto prípade chápem, že sme v skrátenom legislatívnom konaní, avšak bez toho, aby sme poznali obsah takýchto nariadení, tak v zásade schvaľujeme len nejaký bianko šek pre vládu, aby si mohla do budúcna schváliť čokoľvek.
Čiže takisto by som poprosil a apeloval na pána ministra, aby sme toto skrátené legislatívne konanie nebrali doslovne ako skrátené v tom zmysle, že by muselo byť doriešené za jeden alebo dva dni. Skrátené legislatívne konanie nie je o tom, že sa má prijať za dva dni, ale že sa má prijať na jednej schôdzi. To znamená, že máme tu dostatočný priestor v priebehu či už víkendu, alebo budúceho týždňa naozaj na to, aby sa dorokovali veci s tripartitou, aby sa pripravili aspoň nejaké zásady opatrení alebo nariadení vlády, ktoré budú mať vykonávať tento zákon a o ktorých by sme sa potom konkrétne mohli baviť, že či ich podporiť a ako ich podporiť a či k nim prípadne dať nejaké pozmeňujúce návrhy. Pretože k tomuto právnemu rámcu ako takému veľmi nie je čo pridávať, ale tam budú najmä dôležité tie vykonávacie právne predpisy, ktoré budú riešiť priamo tie opatrenia, ktoré sa majú v rámci tohto prijať. Takže ja navrhujem pánovi ministrovi, aby naozaj do druhého čítania pripravil tieto nariadenia, aby sme sa mohli konkrétne baviť o konkrétnych opatreniach, ktoré na základe tohto právneho rámca budú prijaté.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis