Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

6.10.2022 o 15:16 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

6.10.2022 16:16 - 16:16 hod.

Šuca Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, ctené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi predniesť informáciu gestorského výboru o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického právneho štátu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1297 z 3. októbra 2022 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického právneho štátu týmto výborom Národnej rady Slovenskej republiky: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky zároveň určil, aby Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky mal o predloženom návrhu rokovať 5. októbra 2022, ale nebol uznášaniaschopný. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť neprijal platné uznesenie z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Návrh správy o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu prerokoval výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť na svojej 60... pardon, na svojej 82. schôdzi 5. októbra 2022. Správa výboru nebola schválená, keďže návrh správy nezískal súhlas potrebnej väčšiny členov výboru.
Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť poveril poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Petra Šucu, aby plnil úlohu spravodajcu a aby na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky, a tiež poslancov Mariána Saloňa a Ondreja Ďuricu, aby plnili úlohu spravodajcov.
Pán predseda, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu k predmetnému bodu rokovania.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.10.2022 15:31 - 15:48 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dámy a páni, na úvod sa patrí poďakovať každému jednému poslancovi Národnej rady, ktorý hlasoval za schválenie programu tejto mimoriadnej schôdze, pretože nebýva vždy zvykom, že návrhy opozičných poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze získavajú podporu v podobne hlasovania o programe.
Predsa len, pán predseda, chcem sa na vás obrátiť na úvod s jednou požiadavkou, ktorá možno nie celkom súvisí obsahovo s touto schôdzou, ale súvisí časovo. Chcel by som vás požiadať, aby sme v čo najkratšom čase, možno na poslaneckom grémiu, vyriešili problém konfliktov termínov, kedy napríklad je mimoriadne dôležitý pamätný deň, ktorý si dnes pripomíname, 6. októbra, ale naše povinnosti nám neumožňujú vycestovať napríklad na Duklu, preto by bolo veľmi správne a veľmi dobré, keby sme pri ďalšom plánovaní Národných rád zohľadňovali tieto významné dni, aby sme mohli každý podľa svojho názoru a postoja si tieto sviatky pripomínať, preto mám túto prosbu v súvislosti s ďalším rokovaním poslaneckého grémia.
Ale k dnešnej schôdzi, ak dovolíte, dámy a páni. Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predložila návrh uznesenia k zneužívania trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu. Ja som zachytil, dámy a páni, niekoľko vyhlásení pred konaním tejto schôdze, ktoré naznačovali, že účelom tejto schôdze má byť zastrašovanie čestných policajtov a čestných prokurátorov, že nič iné za touto schôdzou nemôže byť. Nuž ale ja si myslím, že sme podstatne ďalej, ako niekedy v roku 2020, sme v októbri 2022 a my môžme konštatovať, že ak tu niekto zastrašuje a vydiera, tak to nie sme my. Ale, bohužiaľ, je to vybraná skupina policajtov, vyšetrovateľov NAKY, prokurátorov z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí používajú na dennej báze tieto právom zakázané metódy práce.
Ja dúfam, že nemusím sa vracať, dámy a páni, do minulosti, pretože veľa už tu bolo povedané o skupine vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry okolo vyšetrovateľa Čurillu. Veľa sme si vypočuli a prečítali z uznesenia Generálnej prokuratúry, ktorým Generálna prokuratúra zamietla sťažnosť týchto obvinených, a v tomto uznesení sme mali možnosť čítať a citovať z neho celý rad prepisov legálnych nahrávok, ktoré potvrdzujú, aké brutálne metódy práce používajú napríklad vyšetrovatelia a operatívni policajti Národnej kriminálnej agentúry. Nechcem nikomu znovu pripomínať, ak nás obviňujete, že my ideme zastrašovať a ideme niekoho vydierať, že to napríklad boli vyšetrovatelia NAKA, ktorí chceli zapáliť kanistrom auto vyšetrovateľke Úradu inšpekčnej služby, že jej chceli namontovať do auta všetky možné nelegálne prostriedky, že to bol vyšetrovateľ NAKY Emmel, ktorý potom, čo začal hovoriť pravdu o situácii v Národnej kriminálnej agentúre, bol obvinený a vyhodený z roboty, že to napríklad bol ďalší policajt Kučerka, ktorý bol hrubo vydieraný, o tom budem dnes hovoriť, prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry.
My chceme, aby sme využili, a ešte raz ďakujem za hlasovanie o tomto programe, dnešnú schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky na pomenovanie, v akom stave sa nachádza Slovensko ako právny štát. Ja sa obávam, že z právneho štátu za tie posledné dva roky zostali na Slovensku iba ruiny. Rovnako chápem, že sme v tieni mimoriadne vážnych hospodárskych, sociálnych problémov. Opäť pekári nám hlásia ďalšie výrazne zdražovanie pekárenských výrobkov, zatvára sa jedna reštaurácia za druhou, máme obrovské problémy v zdravotníctve, prakticky v každom segmente tohto štátu.
Ale my nemôžeme odignorovať to, čo hovorí Ústava Slovenskej republiky. Ústava Slovenskej republiky hovorí veľmi jasne, že Slovensko musí byť demokratický štát, musí byť právny štát a musí to byť sociálny štát. A všetky tieto tri charakteristiky Slovenska ako štátu sú rovnocenné, nemôžme preto pozerať len na sociálne a otázky demokratické, ale musíme hľadieť aj na otázky právne a... a o tomto má byť aj dnešná schôdza Národnej rady.
Prvýkrát sa objavila informácia, čo sa deje v našich orgánoch činných v trestnom konaní, v správe Slovenskej informačnej služby, ktorej skrátenú podobu na schôdzi Národnej rady prečítal súčasný predseda Národnej rady pán Kollár. Táto správa hovorila veľmi presne a jasne o existencii skupiny vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ale predovšetkým hovorila o manipulácii s trestnými konaniami, hovorila o vymýšľaní dôkazov, o fabuláciách. Hovorila jednoducho o brutálnom zneužívaní trestného práva na politický boj.
My k tomu dodávame veľmi jasne, dámy a páni, že vôbec nepochybujeme v opozícii, prečo sa na Slovensku dnes trestné právo zneužíva. Zneužíva sa predovšetkým preto, aby bola oslabená opozícia. Žiadny iný cieľ tam nie je. A kto sa trošku vyzná v parametroch hry, tak vie, že vie, že ak niekto chce bojovať s opozíciou prostriedkami trestného práva, musí porušovať Trestný zákon, musí porušovať Ústavu Slovenskej republiky, lebo viesť politický súboj s opozíciou cez zbrane trestného práva sa nedá demokraticky a právne, dá sa len protiústavne a protiprávne. V tom je náš problém, na ktorý my poukazujeme. Veď nech sa vyšetruje, ak sú akékoľvek podozrenia, ale nech všetko prebieha v súlade so zákonom.
Prepáčte za úprimnosť, vôbec sme sa nečudovali, že na čele ministerstva vnútra bol posadený pán Mikulec. Vôbec. Koho máme ešte z vás presviedčať v októbri 2022, že to bola zlá voľba? S mnohými z vás hovorím na chodbách, všetci frflete a hovoríte, už sa hanbíme za ministra, len dúfame, že príde nejaká príležitosť, kedy ho budeme môcť odvolať. Všetku špinavú robotu na ministerstve vnútra riadi minister vnútra Mikulec. A nielen to. O všetkom vie, komunikuje a odsúhlasuje. Potvrdzujú to mnohé záznamy, potvrdzujú to legálne nahrávky, potvrdzujú to prepisy týchto nahrávok. Čiže nečudovali sme sa, že na čelo toho trestného represívneho aparátu bude postavený človek typu pána Mikulca s jeho minulosťou, s jeho aférami a s tým, ako sa správa na ministerstve vnútra.
Prepáčte, dámy a páni, všetkým nám je hrozne ľúto, aká tragédia sa stala pred niekoľkými dňami v Bratislave. A všetci sme zrazu geniálni a vymýšľame, čo všetko treba priniesť, aké nové tresty, aby sa takého niečo nedialo. A kto dal za predsedu Špecializovaného trestného súdu pána Hrubalu, my alebo vy? Hrubala, 2001, opitý - ako sudca - chytený za volantom, zadržaný vodičský preukaz. 2005, Hrubala opitý havaruje pri Žiari nad Hronom, odmieta dychovú skúšku, odmieta, samozrejme, odber krvi. Za odmenu, 2020, vláda Slovenskej republiky cez ministerku Kolíkovú jednoducho menuje pána Hrubalu za predsedu Špecializovaného trestného súdu. On sa dnes odmeňuje, lebo vidíme, ako riadi ten Špecializovaný trestný súd. A najmä vidíme, ako niektorí jeho kolegovia, ako pani napríklad Záleská a podobní významne spolupracujú.
Boli sme to my alebo vy, ktorí dali na čelo Úradu špeciálnej prokuratúry človeka, ktorý zabil človeka na prechode pre chodcov? Človeka, ktorý podvodom získal bezpečnostnú previerku, ktorý podvodom získal advokátske skúšky, ktorý vypisoval faktúry státisícové finančnej spoločnosti Penta za ničnerobenie. Samozrejme, že takýto človek bude slúžiť a bude robiť všetku špinavú robotu aj s jeho ľuďmi, ktorí sú tam pod ním.
Dámy a páni, samozrejme, že vrcholom všetkého bolo, keď autora správy Slovenskej informačnej služby, alebo teda inštitúcie, hlavu inštitúcie, ktorá prišla s informáciou o zneužívaní trestného práva, ste obvinili, zadržali a hodili do väzby. Vynikajúce! Toto je vaša predstava o spravodlivosti a o právnom štáte, lebo, ešte raz to zdôrazním, ak chcete s opozíciou bojovať na poli trestného práva, môžete to robiť len vtedy, ak to trestné právo budete zneužívať.
Chcel by som, ak dovolíte, dámy a páni, začať dnes hovoriť aj ďalšie veci, ktoré možno ešte neboli zverejnené, ale ktoré len potvrdzujú, čo všetko sa deje na NAKE, na Úrade špeciálnej prokuratúry, a že toto všetko jednoznačne, jednoznačne potvrdzuje pravdu o tom, že skupina, o ktorej Slovenská informačná služba vo svojej správe hovorila, existuje a že táto skupina používa také metódy, aké používa.
Vám stále netrklo, dámy a páni vo vládnej koalícii, že tu máme skoro už 18 rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý konštatoval hrubé porušenie základných práv ľudí?! Tých ľudí, ktorí sú dnes šikanovaní touto skupinou a možno ďalšími policajtami, vyšetrovateľmi a prokurátormi? Vám netrklo, že najčastejším porušovateľom ľudských práv je Najvyšší súd Slovenskej republiky? Že najčastejším porušovateľom ľudských práv je jeden konkrétny sudca na Najvyššom súde, pán Kliment? Veď to už kričí všetko do nebies. A čo vám dnes poviem, vám možno niektorým aj vyrazí dych, čo títo ľudia sú všetko schopní dorobiť.
Ako som už naznačil, o zverstvách policajtov a vyšetrovateľov na Národnej kriminálnej agentúre okolo skupiny pána Čurillu sme už povedali toho veľa. To uznesenie tu bolo skoro celé prečítané Generálnej prokuratúry, ale predovšetkým je treba povedať, že z týchto dôkazov, ako aj dôkazov, ktoré my prinášame v podobe prepisov esemeskovej komunikácie a v podobe ďalších dôkazov, jednoznačne vyplýva, že brutalita, vydieranie, porušovanie zákonov, vymýšľanie dôkazov, to je typická pracovná metóda mnohých vyšetrovateľov na Národnej kriminálnej agentúre.
Bohužiaľ, tieto praktiky sa preniesli dnes, znaky, už aj na Úrad špeciálnej prokuratúry. Mne sa ani nechce veriť, dámy a páni, ja vám ale prečítam oficiálny dokument, nie správu tlačovú z našej tlačovej konferencie alebo nejakú klebetu. Ja vám prečítam niečo z uznesenia krajskej prokuratúry z 28. marca 2022. Je zvláštne, že tento dokument, opakujem ešte raz, z marca 2022 sa doteraz nedostal na verejnosť. A pravdepodobne sa nedostal sa preto, lebo prokurátori Špeciálnej prokuratúry urobia všetko preto, aby sa nikdy nedostal. Mám v rukách uznesenie prokurátora krajskej prokuratúry, ktorý rozhodol o tom, že začal trestné stíhanie pre skutok právne kvalifikovaný ako pokračujúci zločin vydierania. Znovu pripomínam, nečítam klebety. Čítam uznesenie krajskej prokuratúry.
Čiže krajská prokuratúra sa rozhodla začať trestné stíhanie vo veci mimoriadne vážneho zločinu vydierania, pričom v odôvodnení tohto rozhodnutia sa hovorí okrem iného toto: „Ondrej Repa hovorí Kučerkovi:
„Zajtra civil, jasne. To ti aj Lajo odkazuje, že on sa o teba postará, ale už fakt nechcem počuť žiadne p... Ty si uvedom, že máš ženu, že máš deti a ženu v nejakom postavení, a buď to urobíme vo veľkej hanbe, alebo to urobíme tak, že...“ že, že... „Ďalej mu povedali Šurek s Repom, Kučerkovi, že má dve možnosti, buď sa prizná ku skutku týkajúceho sa spoločnosti JOPI TRADE a bude spolupracovať, alebo mu pristane na pozemku jeho rodinného domu vrtuľník, resp. ho môžu policajti zadržať ako policajta Pakšiho, ktorého hodili kukláči o zem na dvore Prezídia Policajného zboru. Tiež mu uviedli, že to môžu urobiť potichu s tým, že mu odložia vnesenie obvinenia, alebo s hanbou a veľkým humbukom, aby mala jeho manželka, prokurátorka krajskej prokuratúry, veľkú hanbu. Doktor Repa mu tiež povedal, či chce srať vo väzbe krv ako Lajo Makó.“
Dámy a páni, toto je na svete od marca 2022 a my sme netušili, že prokuratúra začala trestné stíhanie vo veci, ktoré sa dotýka dvoch prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Všetci ste boli zhrození a boli ste na mňa veľmi nahnevaní, keď som v tlačovkovej miestnosti našej strany zavesil dva gestapácke plášte. My sme vtedy nevedeli o tomto uznesení, ale vedeli sme o tom, že manželka dotknutého policajta Kučerku podala trestné oznámenie. Išlo o prokurátorku krajskej prokuratúry, kde presne hovorila to, čo tu hovoria predstavitelia krajskej prokuratúry v samotnom rozhodnutí o začatí trestného stíhania vo veci. My sme boli presvedčení, že pani Kučerková hovorí pravdu a že pravdepodobne existuje záznam z tohto stretnutia medzi Repom, Šúrekom a Čurillom.
Pripomínam ešte raz, bavíme sa o prokurátoroch Úradu špeciálnej prokuratúry. A oni hovoria človeku, ktorý tam sedí: „Budeš srať krv! Pristane ti vrtuľník, hodia ťa na zem kukláči, zbijú ťa! A buď to urobíme potichu, alebo tvoja rodina s tvojimi deťmi to jednoducho pocíti.“ To sme kde?! V ’38. v Nemecku?! Alebo kde sme?! Alebo sme v roku 2022 na Slovensku?
Čo sa udialo, dámy a páni? Po našej tlačovej konferencii, samozrejme, pani Kučerková bola obvinená, bola vyhodená z roboty, otec pána Kučerku, chudák, to nezvládol, zomrel, bol medzitým, samozrejme, obvinený. A aby toho nebolo všetkého ešte dosť, tak prinútili, dotiahli z väzby Kučerku zo Žiliny, z najhoršej väzby, na Úrad špeciálnej prokuratúry a prinútili ho podpísať ospravedlnenie, ktoré na hlavičkovom papieri ÚŠP písal prokurátor Hruška. Samozrejme, že to podpísal, bol pod obrovským nátlakom. Hneď po tom ho previezli do bratislavskej väznice, o ktorej sa hovorí, že je v porovnaní so žilinskou hotelom Hilton, čo len naznačovalo, že mu chceli vyjsť v ústrety, lebo sa priznal. Všetky médiá slávnostne hovorili, Fico klamal, SMER klamal, všetko vymyslené, pretože Kučerka sa ospravedlnil.
A zrazu, dámy a páni, máme na stole nahrávku. Máme nahrávku, ktorú sme už opakovane tu púšťali, myslím teraz vo verejnom priestore na Slovensku. Ja si myslím, že stačí, ak zopakujeme tie veci, ktoré tam boli povedané, že máš ženu a deti, tak sa rozhodni, čo budeš, čo budeš robiť. Vydieranie ako vyšité! Nečudujem sa preto, nečudujem, že krajská prokuratúra už v marci 2022 začala trestné stíhanie vo veci, a ja teda verím, pretože som bol vypovedať v tejto veci na Generálnej prokuratúre, aj som dodal tú nahrávku, ktorú ja mám k dispozícii, aby sa to skonfrontovalo. Fakt je ten, že nahrávka je autentická, pretože hovoril som so samotným pánom Kučerkom a on potvrdil, že táto nahrávka je autentická.
Lenže čo sa stalo potom pánovi Kučerkovi? Pán Kučerka sa dostal na Špecializovaný trestný súd, kde dostal jedenásťročný trest. Jedenásťročný trest! Kto bol konajúci prokurátor? Kto iný, ako JUDr. Repa. Ide to na Najvyšší súd, lebo bolo podané odvolanie. Tipnite si, no kto bude rozhodovať o tom odvolaní, ktoré bolo podané? Samozrejme, strýko pána Repu pán JUDr. Kliment.
A to nie je všetko. Bolo tu rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré jednoznačne povedalo, že Kliment je vylúčený z tohto konania, napriek tomu v podstate obišli rozhodnutie Ústavného súdu a tento spis si pridelili, senátu č. 5T, ktoré, samozrejme, patrí senátu pána JUDr. Klimenta. My sme upozornili a upozorňujem znovu verejne pred celým Slovenskom na manipuláciu v prideľovaní spisov - a teraz dobre počúvajte, prečo to hovorím.
Potvrdenie o tom, že tento spis pána Kučerku bol pridelený súdu a senátu 5T, teda Klimentovi, bolo vydané 22. 6. o 11.10 hod., 11.10 hod.! Toto potvrdenie dostal advokát o 11.10 hod. A tu mám potvrdenie o generovaní náhodným výberom, že sa to vyberá, a to bolo 11.15 hod. To si z nás robia srandu, alebo čo? Preukázateľná manipulácia s prideľovaním spisu. Prečo? No lebo, samozrejme, Kliment bude musieť strážiť chrbát svojho synovčeka na Úrade špeciálnej prokuratúry, ktorý robí také veci, ako robí, v tomto prípade to bolo vydieranie.
Keby tu bola elementárna miera spravodlivosti po tom, ako tá nahrávka vyšla, už mal byť okamžite Repa so Šúrekom mimo Špeciálnej prokuratúry. Už sa znova malo prehodnocovať, ako to bolo s pridelením spisu na Najvyšší súd, už sme sa mali znovu o tom baviť, či ten trest jedenásť rokov nie je iba zastrašovanie Kučerku za to, že sa rozhodol o niektorých otázkach hovoriť.
Za týchto podmienok, dámy a páni, ja nemôžem nič iné povedať, že to je jednoducho strašné. Je to strašné, ak prokurátori Špeciálnej prokuratúry sa takto správajú. A tie fašistické pláže si zas... plášte si zaslúžia a normálne im tie plášte aj opakovane posielame, či si ich preberú, alebo nepreberú, je ich problém, ale toto nemôže byť na Slovensku akceptované.
Dámy a páni, treba ísť ďalej, samozrejme, a pozrieť sa aj na to, čo robia s udavačmi a s kajúcnikmi. My sme niekoľkokrát naznačovali, že v prípade udavačov a kajúcnikov, ktorí pôsobia univerzálne, dostávajú často títo udavači, kajúcnici pokyny, ako majú vystupovať a čo majú hovoriť. Veľmi častá je aj príprava týchto udavačov a kajúcnikov, dostávajú poznámky, ide na výpoveď a tam v podstate hovorí to, čo má povedať.
Dovoľte, aby som sa vrátil k jednej veci, pretože máme v tom aj určitý posun. Pamätáte sa, že sme zverejnili, pretože zverejňujeme len pravdivé veci, nevymýšľame si, zverejnili sme fotografiu esemeskovej komunikácie, ktorej vyšetrovateľ NAKY Čurilla posiela vtetajšiemu šéfovi operatívy Kaľavskému takéto, takúto esemesku:
„1. Viezol Bandurku do Towers.
2. Telefóny si nechali doma.
3. Bandurka išiel s obálkou, kde mal 100-tisíc. Csaba nevie, na čo boli tie lóve.
4. Vysadil Bandurku a videl cez sklo, že si sadol ku Ferovi a po chvíli k nim prišiel Makó.
5. Bandurka vyšiel bez obálky, nechal ju Ferovi s Makóom.
6. Bolo to v čase, keď sa riešil pozemok na Drotárskej, to riešil Bandurka.“
A, samozrejme, na záver: „Moje meno nech tam nie je.“ Akože nech tam nedáva to jeho meno, hovorí Čurilla.
Dámy a páni, keď sme to zverejnili, túto správu, tak sa všetci ozvali a povedali, že čo to vyťahujeme, že vraj toto iba bol, bol popis toho, čo porozprával ten svedok, že asi Čurilla po nejakom čase len napísal, že čo vlastne ten svedok povedal. Problém je v tom, dámy a páni, že my pracujeme a hľadáme a máme v rukách zápisnicu o výsluchu, v tomto prípade kpt. Kaľavského, ktorému bola určená táto esemesková správa. Čo hovorí Kaľavský - a teraz dobre počúvajte - vo svojej výpovedi zo dňa 14. apríla 2021?
„22. 8. v čase o 9.42 hod.“, to je presne toto (rečník prstom poťukal po papieri na rečníckom pulte), „som dostal správu v aplikácii od Jána Čurillu. Obsahom správy bolo, čo má Csaba Demeter vypovedať pri výsluchu. Jano Čurilla povedal, že mám nainštruovať dobre svojho človeka, nech nainštruuje Csaba Demetera, nech toto uvedie pri výsluchu. Bolo to šesť bodov. V podstate Csaba Demeter mal povedať, že viezol Mateja Zemana, stotisíc že nevidel cez sklo...“ Presne popisuje tento prípad. Tak kto klame?! Klameme my, alebo klame Čurilla? Čurilla posielal dopredu pokyny, ako má konkrétny svedok vypovedať. A potvrdzuje to človek, ktorý to mal zabezpečiť. Ale, samozrejme, čo sa stalo Čurillovi? Čurilla je povýšený a má vyššiu funkciu. Ale ak nejaký vyšetrovateľ ako Emmel povedal pravdu, tak ho obvinili a vyhodili z roboty. Ak Santusová, vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby chcela vyšetrovať zločiny na NAKE v prípade Čurillu, viete, čo s ňou dorobili. Dnes je niekde na východe Slovenska, vyšetrovací tím Oblúk je zlikvidovaný. Takto sa dnes pracuje na Slovensku, o ktorom mnohí hovoria, že je to stále ešte právny a demokratický štát.
Môžme ísť ďalej s tými pokynmi a príkazmi. Objavujú sa nám, dámy a páni, prípady, kedy evidentne začínajú s týmito kajúcnikmi a týmito udavačmi pracovať už aj advokáti. Máme veľmi zaujímavú skupinu alebo dvojičku advokátov, v tomto prípade je to advokátka Jana Valková, viete, že ide o dcéru nebohého pána JUDr. Valka, bývalého predsedu Ústavného súdu, a potom aj jej kolega, ktorý sa, myslím, volá pán JUDr. Ivanovič. Je zachytená mailová komunikácia medzi jedným z najznámejších, najznámejších udavačov na Slovensku Suchobom a jeho advokátkou pani Valkovou. A Valková hovorí Suchobovi pred výsluchom, to je pred výsluchom, citujem: „Nebol si v emirátoch teraz, keby niečo. Vyšetrovateľka akože nemá tie tabuľky ani mail, pretože to odovzdáš priamo na výsluchu. Pri priznaní treba akcentovať, že rozdelenie zisku a následné vytvorenie firiem...“ bla-bla-bla.
Dámy a páni, nevídané! Jednoducho, nebudem to preháňať, predpokladám, že pani Valková navštívila vyšetrovateľa NAKA, možno navštívila prokurátora Špeciálnej prokuratúry a tí, tí jej povedali, takto inštruuj to svedka, toho udavača, aby to všetko sedelo, ak bude vypovedať v daných veciach.
To sú veci, dámy a páni, kde aj ja prestávam rozumieť, že vôbec takéto niečo existuje, a, samozrejme, o tom ešte budeme hovoriť.
Tretia kategória udavačov, ktorí sa objavujú v našom priestore a ktorí sú zneužívaní, sú univerzálni udavači typu pána Bernarda Slobodníka. Dámy a páni, ja som si to napísal a kľudne si to napíšte aj vy. Bernard Slobodník vypovedá ako kľúčový svedok, často ako jediný svedok v kauzách: Očistec, Judáš, Kaifáš, Mýtnik 1, Mýtnik 2, Mýtnik 3, Dobytkár, Santusová, Daňový úrad a ešte tu mám niečo, čo neviem celkom prečítať, to je niečo ohľadne Sabinova, to znamená minimálne v desiatich obrovských kauzách. Jeden univerzálny svedok, ktorý vraj má byť náhodný, samozrejme, lebo svedok by sa mal vyskytnúť pri nejakej veci, chodí a rozpráva, čo videl, počul, a predovšetkým potvrdzuje to, čo hovoria často niektorí iní. Viete, keby to nebolo na smiech, tak je to na plač.
Ale ja si dovolím vám prečítať opäť úryvok z toho, čo tento univerzálny svedok Slobodník, ktorý v desiatich kauzách je nenahraditeľný, hovoril s dvoma policajtami v aute. Je to nahrávka, ktorá je legálna, tá nahrávka je k dispozícii a máme prepis tej nahrávky.
Hovorí Bernard Slobodník tým dvom policajtom, nechcem tie mená hovoriť, lebo tam to vyšetrovanie pokračuje, ktorí policajti to boli: „Toto som chcel poprosiť, že ráno na deviatu mám byť na ÚŠP a ja neviem, ja si jednoducho nejaké konkrétne veci vážim, nepamätám, niečo také, čo sme robili, nejaký taký prípad, že niečo aj konkrétne, že na čo by som si mohol spomenúť. No neviem, neviem, ktorý prípad by som vysvietil, jednoducho v žiadnom prípade neviem. Nehovorte toto nikomu, prosím vás, a skúste, prosím ťa... vás, niečo pozrieť, veď tu to je, tuto keby si mi aj kúsok niečoho len poslal, že by si mi len svojimi vetami pár oných poslal.“
To ste videli? On sa stretne pred výsluchom s policajtami operatívcami, ešte na konci povedal, že ich odmení za to, a pýtal si od policajtov: „Ja si nič nepamätám.“ Však aj sa nečudujem, že si nepamätá, večne opitý a pod drogami. „Ja si nič nepamätám, niečo mi povedzte, niečo mi napíšte, lebo ja idem zajtra na ÚŠP, ešte sa vrátim k Danielovi Lipšicovi a tam ja niečo musím povedať, tak ja si nič nepamätám, ja nič neviem.“ No tak mu napísali nejaký papierik. Došiel s tým papierikom, niečo povedal, nestačilo, lebo sa tam potom znovu musel vrátiť o niekoľko dní.
To takto má fungovať univerzálny svedok v desiatich kauzách?! Kde sú ľudia pozatváraní, kde ľudia povybíjali dvere, policajti, týmto ľuďom, kde hádzali týchto ľudí na zem, mnohí strávili rok vo väzbe! Tipnite si, koľko tento človek, ktorý sa priznal k brutálnej korupcii, strávil dní vo väzbe. Ani jeden jediný! A keď bol podaný návrh na väzbu, prišiel prokurátor a stiahol tento návrh na vzatie do väzby Slobodníka za to, lebo vedeli, že všetky špinavosti, ktoré mu napíšu na papier, bude vedieť kedykoľvek, kedykoľvek zrealizovať.
Horšie ešte je ale aj to, že tento človek v čase, keď sa dostal do problémov, sa nechal okamžite zastupovať Danielom Lipšicom, ktorý v tom čase bol ešte advokát. A opäť, on bez zaváhania tým policajtom ešte pred tým výsluchom na ÚŠP hovorí: „Zajtra idem vypovedať.“ To v tom aute je nahraté. „Lipšic všetko dohodol, to je všetko Lipšic. Podľa toho, ako Lipšic rozprával so Šúrekom, mňa nebudú brať. Môže byť hocičo na mňa, a keby aj, tak že by v priebehu konania tam nejaká dvestošestka prišla, ale prinajhoršom by to skončilo s podmienkou.“
A teraz, kto ste právnici, ma dobre počúvajte. Toto hovorí Bernard Slobodník v čase, keď nebol urobený žiadny procesný úkon. Pýtam sa, čo robil Daniel Lipšic s prokurátorom Šúrekom. Ako je možné, že vybavuje Lipšic, že polícia nebude brať Bernarda Slobodníka? Ako je možné, že vybavuje Lipšic, že keď sa aj niečo stane, tak to bude najhoršie nejaká podmienka? To sme kde? Veď to nie je dohoda o vine a treste. To je hrubé zasahovanie a bolo evidentné, že obrovský vplyv v tom čase mal Lipšic na konanie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Opäť, kde sme, preboha?! Vy to nevidíte?! Ste slepí? Vy neviete, koho ste dali za špeciálneho prokurátora?! Vy nevidíte, koho ste dali za predsedu Špecializovaného trestného súdu?! Vy nevidíte, akých sudcov, aké zrúdy držíte na Najvyššom súde a na Špecializovanom trestnom?! Veď tí ľudia ubližujú ľuďom!
Nie každý má toľko energie, možnosti možno ako ja, ktorý som tiež vystavený týmto perzekúciám, pretože niekto sa zlomí. Keď vám ráno o piatej vykopnú dvere, tak sa môžete naozaj zlomiť. Ak ešte dostanete aj samopalom do brucha. A ak meria... mieria samopalmi na vašu rodinu. A ak sa vám vyhrážajú. A ak nevidíte rodinu tri mesiace vo výkone väzby. Nedostávate poštu. Alebo poštu dostávate tak, že sa úmyselne zamieňa tá pošta, že ak vám pošle manželka poštu, tak vám nepríde, ale nejaký vyvrheľ, ktorý vo vedľajšej cele vám napíše, že obes sa, tak to vám doručia do troch minút. Toto musí skončiť. Ak si niekto myslí, že my prestanete o tom hovoriť, ste na veľkom omyle. A mne je ľúto, musím to skonštatovať, čím ďalej, tým viacej nahrávok chodí a dôkazov o tom, aké zverstvá páchajú títo vyšetrovatelia a títo prokurátori a my sa s tým budeme musieť v rámci Národnej rady aj poriadne vysporiadať. (Reakcie z pléna.)
Pán Baránik, choďte naspäť do Spojených štátov, tam vám bolo lepšie ako tu. (Reakcie z pléna.)
Ak dovolíte, ak dovolíte, ak dovolíte, by som pokračoval. (Reakcie z pléna.) Kľudne ho nechajte, nech si rozpráva, čo chce.
Dovolíte, aby som teraz prešiel k ďalšiemu veľkému problému, ktorý vnímame, a to je financovanie činnosti udavačov kajúcnikov. Nás mimoriadne zaujala nahrávka, ktorá bola takisto už zverejnená, kde prokurátor Špeciálnej prokuratúry JUDr. Repa hovorí, hovorí v tomto prípade policajtovi Kučerkovi. To je ten rozhovor, kde došlo k vydieraniu.
Repa hovorí Kučerkovi: „Takto, zajtra civil, jasné? To ti aj Lajo odkazuje.“ Na to odpovedá Kučerka: „Dobre.“ - „Lajo potom povedal, že sa o teba postará,“ hovorí Repa Kučerkovi.
Nás to zaujalo z toho dôvodu, dámy a páni, pretože je evidentné, že Ľudovít Makó, ktorý svedčí v 87 prípadoch, tak ako v 10 veľkých prípadoch svedčí už spomínaný Bernard Slobodník, v 86 prípadoch svedčí tento univerzálny svedok Ľudovít Makó. Zdá sa, že má nadradené postavenie, pretože on pravdepodobne používa prokurátorov Špeciálnej prokuratúry ako nejaký nosič. Nosič typu, že choď a povedz toto: „Lajo ti odkazuje, pôjdeš do civilu. Lajo sa o teba postará.“ No bodaj by sa nepostaral, zrátajte dámy a páni, keď chcete vidieť spravodlivosť, koľko zákazok ste dali firme, ktorá patrí pánovi Ľudovítovi Makóovi, za posledné dva roky. Jasné, točia sa veľké peniaze a z tých veľkých peňazí sa ľahko vyberajú peniaze, ktoré sa potom dajú použiť na financovanie iných udavačov, možno aj na uplácanie policajtov alebo prokurátorov.
Je tu, samozrejme, ďalší obrovský problém, o ktorom dnes treba tuná pred vami hovoriť, a ja by som veľmi rád bol aj konkrétny, aby niekto nemal pocit, že sa vyhýbam zodpovednosti za slová, ktoré používam. Podal som včera na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosov z trestnej činnosti. Ten príbeh, ak dovolíte, je, je, je veľmi, je veľmi jednoduchý a ja vám ho poviem asi takýmito slovami.
Opäť, máme tu mimoriadne známeho udavača, kajúcnika pána Suchobu, ktorý potom, ako sa dostal do problémov, koho si najal? Pani Janu Valkovú. Ja nechcem o pani Valkovej nič hovoriť, ja ju nepoznám. Ale keby som ja mal taký problém ako pán Suchoba, určite nejdem za pani Valkovou. Ale hľadal by som niečo lepšie, kvalifikovanejšie. No len je evidentné, že pani Valková a jej kolega Ivanovič robia všetko pre to, aby zabezpečili pre týchto ľudí na orgánoch činných v trestnom konaní maximálne výhody. Pán Suchoba ako udavač a kajúcnik za právne služby zaplatil spoločnosti Valková & Partners za 5 mesiacov 510 000 eur. Ja neviem, ja nemám pocit, že sme na Wall Street. A vôbec, je to spolupracujúci človek, pán Suchoba, tam sa nerobí také množstvo úkonov ako u ľudí, ktorí nespolupracujú. Keď nespolupracujete, dávajú sa sťažnosti, dávajú sa odvolania, robia sa námietky. Keď spolupracujete, tých úkonov je strašne málo. Za 5 mesiacov 510 000 eur posiela Suchoba na účet advokátke Valkovej alebo na jej firmu, ktorá sa nazýva Valková & Partners.
Čo urobili s týmito peniazmi? Z tejto čiastky je prakticky všetko použité na nákup investičných strieborných mincí od spoločnosti PORT of comp. Nevedno prečo. Advokátka posiela žiadosť na spoločnosť PORT of comp, s. r. o., a chce od nich kúpiť mince. Ona posiela 176 363 a advokát Ivanovič posiela 342 642. Tie peniaze prichádzajú na účet spoločnosti PORT of comp, s. r. o. Čo tá spoločnosť s tým robí? Ide do bankomatu, vyberie 10 000, ide do banky, vyberie 10 000. Všetky tie peniaze, ktoré dostali za mince, vybrali v podstate do podoby hotovosti. Ale mince žiadne. Prečo, ak máte legálnych 510 000 eur na účte od vašeho klienta, potrebujete tie peniaze dostať do podoby nelegitímneho kešu? No, lebo ten keš potrebujete niekde používať. Tak asi ona nemohla posielať zo svojho účtu nejaké úplatky alebo nejaké peniaze iným udavačom a kajúcnikom, ktorí tam boli.
My sme presvedčení všetci, že finančné prostriedky boli zasielané pánom Ivanovičom a Valkovou na účet firmy PORT of comp nie za účelom nákupu striebra, lebo žiadne mince neexistujú, ale predovšetkým za účelom vytvorenia zásoby hotovosti. Uvedomte si, že čo sa potom udialo s tou spoločnosťou PORT of comp. A teraz sa zasmejete. V prípade spoločnosti PORT of comp došlo k jej premiestneniu do Spolkovej republiky Nemecka a konateľom po premiestnení bola osoba z Českej republiky Aleš Podhrázký. A sú tu ešte dve spoločnosti, lebo tá spoločnosť PORT of comp má dvoje, dve spolupracujúce firmy. V obidvoch spolupracujúcich firmách je otec konateľa spoločnosti PORT of comp, čiže úplne jasná práčka peňazí.
A teraz počúvajte. V prípade prvej spoločnosti MK - GASTRO CLEAN, to je teraz spoločnosť, ktorá spolupracuje, a tam je otec konateľa spoločnosti PORT of comp, je súčasným konateľom osoba z Maďarskej republiky Anna Radics Oláhné, a podľa verejne dostupných zdrojov táto spoločnosť eviduje daňový nedoplatok vo výške 190 000 eur. Druhá spoločnosť, ktorá patrí otcovi tohoto konateľa, sa nazýva URSA GROUP. Došlo k zmene obchodného mena na URSA MAIORIS CONSULTING SL, s. r. o., a súčasným konateľom spoločnosti je osoba Pedro Ramón Valladares Avila, nedoplatok 240 000, samozrejme, samozrejme, eur. Ja si myslím, že na toto nepotrebujeme... (Reakcia z pléna: „Už len Felipe González chýba.“) Už len González chýba, áno, už len González chýba. Ale to sú všetko údaje, ktoré sú potvrdené.
Takže je našou povinnosťou sa pýtať, a nie je to náhodou vytváranie hotovosti, ktorá sa používa na uplácanie policajtov a prokurátorov? Lebo keď chcete nejakému kajúcnikovi, udavačovi pomôcť, a poznáte sa s tými policajtami a s tými vyšetrovateľmi, a s tými prokurátormi, potrebujete nejakú hotovosť, keď chcete niečo vybaviť. Keď chcete pomôcť nejakému inému udavačovi, my len žiadame, preboha, prešetrite to, aby sa nám nestalo, že nám tu budú lietať milióny eur niekde, a ja viem, že táto informácia mimoriadne, mimoriadne znervóznila skupinu okolo Čurillu. Mimoriadne.
Ja som dodal na Generálnu prokuratúru nielen trestné oznámenie, dodal som aj komplet USB kľúč so 400 súbormi, kde sú finančné toky, kde nájdu všetky faktúry, všetko, čo potrebuje nájsť, tam nájdu. Len nech to, preboha, vyšetria, pretože ak je tu také podozrenie, no načo, ešte raz, ak máte legálnych 510 000 eur, načo fiktívne kupujete mince. Fiktívne. A súčasne viete, že ten, komu ste tie peniaze poslali, tak ich vyberal po 10 000 z bankomatov a z bánk. A potom sa zmenili na firmu v Českej republike, v Maďarsku, a potom prišiel na záver Pedro Ramón Valladares Avila. Teda bez toho Gonzáleza. To je všetko pravda. A zase nič, samozrejme.
Zajtra si prečítame v novinách - Fico útočil na čestných policajtov. Toto sú čestní policajti? Toto sú čestní vyšetrovatelia a čestní prokurátori? Preboha, však už prestaňme blázniť.
Rád by som ešte sa dotkol posledného prípadu, ktorý možno zdvihne teraz žlč v radoch vládnej koalície, ja to musím ale povedať. Rovnako žiadame prešetriť a v tomto duchu boli aj podané konkrétne podania, prešetriť to, čo sa udialo na Finančnej správe v prvých mesiacoch vládnutia OĽANO na Finančnej správe, pretože Finančná správa patrí pod kuratelu ministerstva financií, a v tom čase tam pôsobil súčasný premiér a predseda vlády pán Heger ako minister financií, takže ak dovolíte, najprv vám prečítam uniknutú mailovú komunikáciu, a potom vám dám k tomu jednoduchý komentár, pretože je to veľmi jednoduché ako facka.
Pán Suchoba – asi mal slabú chvíľu – sa sťažuje vo svojom maily pani Valkovej, jeho advokátke, a hovorí: „Následne v roku 2020“, hovorí, „vám osem mesiacov nezaplatia faktúry za vašu odvedenú prácu. Ale veď to nevadí, systémy, ktoré spravujú miliardy euro príjmov štátneho rozpočtu.“ Pretože Suchoba mal firmu, ktorá zabezpečovala pre Finančnú správu nejaké počítačové programy, aby ten systém dokázal fungovať. „Osloví vás kamarát, že to vie vybaviť za 10 %. Zaplatíš a všetko pôjde. Dodatky pôjdu, všetko pôjde. Nikoho netrápi, že by mal štát hradiť svoje záväzky, mal by byť dobrý hospodár. Príde človek, ktorý vybaví, aby vám zaplatili. Tak mu zaplatíš preddavok a hop, zrazu je všetko uhradené.“ Pozor, najmenej skorumpované ministerstvo budúceho premiéra Eduarda Hegera. Stále citujem z mailu.
„Bohužiaľ, váš najväčší klient, ten, ktorý bojuje proti daňovým podvodom v štáte si, si cez vás a kamaráta v Čechách, asi preto, že je Čech, zavolá na stretnutie. Tam vám odprezentuje, že robíte síce super robotu, nič proti vám nemajú, chcú s vami robiť aj dodatky vypodpisujú, len presne vedia, ako tiekli peniaze a koľko sme ukradli, a ako prejav dobrej vôle chcú od nás 2 až 5 mil. eur. Ak zaplatíte, všetko pôjde ako predtým. A, samozrejme, to nie je iba pre nich. Je v tom aj minister. Jednoducho“, pýta sa na záver, „no a ešte výpalník do toho namočí aj Hegera?“ Oprávnene. „Teda už neviem, neviem, čo si mám o tom myslieť,“ hovorí v tejto situácii pán Suchoba.
Takže, dámy a páni, nech to dostanem do zrozumiteľnej reči. Osem mesiacov po parlamentných voľbách v roku 2020 neplatí Finančná správa za vykonané služby spoločnosti ALEXIS. Dôjde za ním kamarát, ktorý sa podujal vybaviť za 10 %, že to bude zaplatené. Suchoba dotyčnému zaplatil preddavok a faktúry boli zaplatené. Ide o fakt korupcie na Finančnej správe osem mesiacov po tom, ako OĽANO zvíťazilo v parlamentných voľbách. Urobte si s tým poriadok. To je vaše OĽANO, to je vaša Finančná správa, nie naša. Desať percent a osem mesiacov úmyselne neplatili faktúry, aby ho potom, samozrejme, vypálili.
Treba pripomenúť, že pán Žežulka nastúpil do funkcie 1. 12. 2020 a bol, v podstate tá informácia, že bude vymenovaný, bola známa už 19. 11. 2020, takže klamal Matovič, keď tvrdil, že všetky faktúry boli vyrovnané ešte pred nástupom Žežulku do funkcie. To nie je jednoducho pravda, pretože v čase, keď Žežulka už bol vo funkcii na Finančnej správe, ešte stále bol problém s týmito faktúrami a s tým 10 % požiadavkom, za ktorý potom to malo byť vyplatené.
V každom prípade, Suchoba potvrdzuje fakt dlhu Finančnej správy voči firme ALEXIS v roku 2020. A to, že niekto za 10 % vybavil, pričom Suchoba potvrdil aj zaplatenie preddavku, aby Finančné správa svoje správy, svoje záväzky uhradila. V tom čase bol minimálne ministrom financií Eduard Heger, čiže niesol zodpovednosť aj za fungovanie Finančnej správy.
Ale idem ďalej. Druhý skutok už Suchoba priamo spája so šéfom Finančnej správy, so Žežulkom. Podľa správy sa Suchoba so Žežulkom skutočne stretol, kde Žežulka za to, že Finančná správa bude naďalej so Suchobovou firmou spolupracovať, že vypodpisujú dodatky, požadoval 2 – 5 mil. eur eur. A práve tu mal Žežulka uviesť, že v biznise je zahrnutý aj vtedajší minister financií Eduard, Eduard Heger.
Čo od nás iné chcete, ako to, že vás žiadame, aby ste to vyšetrili? Tak urobte test Ficom. Nech sa páči, poďte na to. Ja som minister financií a šéf Finančnej správy povie, že si vypýtal 2 až 5 mil. eur za niečo a že má časť ísť z toho Ficovi. By ste ma tu roztrhali na márne kusy. A pán Heger sem príde, svätý, koruna na hlave, nič sa nedeje. Samozrejme, že vám neveríme ani pol slova, kradnete ako straky v OĽANO, ale to je váš problém, lebo na to sa príde.
Preto sme nemali inú možnosť, len tieto veci povyťahovať, hovoriť o nich a jednoducho naznačovať, čo za problém to, preboha, na Slovensku máme. Ako fungujú policajti? Ako sa pracuje s kajúcnikmi? Zdá sa, že tu je finančný mechanizmus, ako uplácať, ako podporovať jednoduch... jed... týchto jednotlivých kajúcnikov a udavačov. A ďalšie a ďalšie veci. Zdá sa, že sa manipuluje s prideľovaním spisov, že sú tu rodinné vzťahy medzi prokurátormi a sudcami, že sa navzájom kryjú, že mnohí ľudia sú nespravodlivo perzekvovaní. Jasné, ak to chcete viesť ako politický súboj, musíte porušovať zákon. Inak to robiť neviete.
Dámy a páni, skupina poslancov Národnej rady vás žiada, aby sme prijali takéto uznesenie, ktoré sa pokúša reagovať na všetky tie veci, ktoré som pomenoval vo svojom vystúpení.
Návrh uznesenia k zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu.
Národná rada
A. schvaľuje
A.1. komplexné prerokovanie zneužívania inštitútov trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu na rokovaní schôdze Národnej rady
termín: do 20 októbra
A.2. schvaľuje požiadanie predsedu Slovenskej advokátskej komory o zúčastnenie sa a vystúpenie na rokovaní schôdze Národnej rady podľa § 20 ods. 4 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov v súvislosti s prerokovaním bodu A.1. tohto uznesenia;
B. považuje za neprijateľné
B.1. zneužívanie inštitútov trestného práva vybranou skupinou policajtov a vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a niektorých sudcov Špecializovaného trestného súdu, Najvyššieho súdu Slovenskej republiky aj na zasahovanie do slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti s vážnym dopadom na pokračujúci rozklad právneho štátu;
C. vyjadruje vážne znepokojenie
C.1. nad situáciou v niektorých orgánoch činných v trestnom konaní, osobitne na Národnej kriminálnej agentúre a Úrade špeciálnej prokuratúry, kde ďalšie a ďalšie dôkazy potvrdzujú manipuláciu s dôkaznou situáciou, ale aj vydieranie osôb, ktoré nemajú záujem spolupracovať s vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry a niektorými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry (prípad M. Kučerka);
D. ostro protestuje
D.1. proti pokračujúcemu využívaniu systému tzv. kajúcnikov - udavačov, ktorí za účelom ochrany svojich osobných záujmov poskytujú krivé svedectvá a často postupujú podľa inštrukcií, ktoré dostávajú buď priamo od vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (prípad Zeman), alebo od svojich obhajcov, ktorí preukázateľne spolupracujú s vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry a s niektorými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry a sprostredkovávajú tok informácií (prípad Suchoba);
E. oceňuje
E.1. zodpovednú prácu tých orgánov činných v trestnom konaní, ktoré dôsledne zákonnými postupmi prehlbujú demokratický a právny štát;
F. žiada
F.1. ministra spravodlivosti Slovenskej republiky
a. predložiť na rokovanie schôdze Národnej rady podľa § 128 ods. 1 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov správu o rozhodnutiach Ústavného súdu Slovenskej republiky o porušení základných práv a slobôd fyzických osôb v trestnom konaní a o povinnostiach štátu zaplatiť peňažné náhrady,
do: 15 dní,
b) využiť zákonné oprávnenie na podanie disciplinárneho podnetu voči sudcom v prípadoch uvedených v častiach B. až D., F.1. tohto uznesenia,
do: bezodkladne
F.2. generálneho prokurátora Slovenskej republiky
a. preveriť zákonnosť konania orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti so skutočnosťami uvedenými v častiach B. až D. tohto uznesenia, a to z úradnej povinnosti aj v prípade neprijatia tohto návrhu uznesenia,
b. zabezpečiť nestranné vyšetrenie, a to z úradnej povinnosti aj v prípade neprijatia tohto návrhu uznesenia medializovaných podozrení o:
- existencii systému tzv. kajúcnikov - udavačov, ktorí majú vytvárať ekonomické zázemie pri iných tzv. kajúcnikov - udavačov (prípad Kučerka a Makó), dokonca v niektorých prípadoch priamo riadiť postup iných kajúcnikov - udavačov (prípad Makó), ďalej
- možnom použití niektorých príjmov obhajcov od známych kajúcnikov - udavačov (prípad Valková - Suchoba, Ivanovič - Imrecze) na vytvorenie hotovosti, ktorá môže vytvárať ekonomické zázemie pre iných tzv. kajúcnikov - udavačov, prípadne na korupciu v prostredí vybraných policajtov a vyšetrovateľov v Národnej kriminálnej agentúre, resp. vybraných prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, a na záver
- trestnej činnosti prezidenta Finančnej správy Slovenskej republiky Žežulku a bývalého ministra financií a súčasného predsedu vlády Eduarda Hegera pri tzv. vypaľovaní obchodných spoločností spolupracujúcich s Finančnou správou Slovenskej republiky,
F.3. žiada Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet
a. v spolupráci s Výborom Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny uskutočniť v súlade so zákonom č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov kontrolnú činnosť na Finančnej správe Slovenskej republiky za účelom získania všetkých potrebných informácií týkajúcich sa vážneho podozrenia, že súčasné vedenie Finančnej správy Slovenskej republiky, konkrétne prezident Finančnej správy pán Žežulka a bývalý minister financií Slovenskej republiky a súčasný predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger boli súčasťou tzv. vypaľovania predstaviteľov obchodných firiem spolupracujúcich s Finančnou správou Slovenskej republiky (prípad Suchoba),
termín: bezodkladne.
A na záver
F.4. predsedu Slovenskej advokátskej komory
a. predložiť na rokovanie schôdze Národnej rady Slovenskej republiky informáciu o reálnych podmienkach zabezpečovanie ústavného práva na obhajobu advokácie,
termín do: 18. októbra 2022.
Dámy a páni, dovoľte mi, aby som vás požiadal o podporu prijatia tohto uznesenia, ktoré nevedie k žiadnym záverom právneho charakteru ani k žiadnej zodpovednosti, ale ktoré vyzýva príslušné inštitúcie, aby vyvinuli podstatne viacej iniciatívy pri prešetrovaní podozrení, ktoré som zhrnul v dnešnom vystúpení v rámci mimoriadnej schôdze Národnej rady.
Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.10.2022 15:16 - 15:16 hod.

Fico Robert
Ďakujem pekne. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 17:40 - 17:40 hod.

Podmanický Ján
Ďakujem za slovo, pán predseda. Poprosím do záznamu, pri hlasovaní č. 253 som sa zdržal hlasovania a systém ma vykázal, že som hlasoval za.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 17:10 - 17:10 hod.

Baláž Vladimír
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.10.2022 18:10 - 18:10 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem pekne aj za tieto pripomienky alebo tie faktické.
No, snáď jedna vec, že ak by sme sa tu začali baviť o tom, že kto je viac a kto je menej zodpovedný, to by bola asi cesta do pekla. To celkom tu nie je len, len, pán poslanec, táto debata, ktorá sa týka akéhosi odvodu, alebo neviem, ako by sme to nazvali, išla automaticky do hry a bola súčasťou debaty v rámci štvrtej priemyselnej revolúcie. Čo ona prináša, čo je potrebné urobiť v jednotlivých oblastiach a automaticky vyšla. To nevyšla odtiaľto, to vyšla prvýkrát, keď Slovensko bolo predsedajúca krajina v rámci Európskej únie. A vyšiel s tým môj nemecký kolega, ktorý povedal, ako ďaleko sú v tomto smere pripravení, no a o tom sa viedla veľmi, veľmi dlhá debata potom v podstate dva dni, ktoré to, celé to, celé to istým spôsobom obsahove zaujalo. Takže už toľko len vysvetlenie smerom k vám. To nevymýšľali tu ani nejakí, dobre, boli tam sociálni demokrati v tom čase, však aj sú teraz stále, ale oni to mali tak hlboko a ďaleko rozpracované, že povedzme si úprimne, že asi sa Európa bude v tomto prípade orientovať aj podrobne a tieto veci minimálne prehodnocovať.
Takže ešte raz, nie zodpovednosť, nezodpovednosť, ale doba a, a veci a pozitívne veci, lebo štvrtá priemyselná revolúcia prinesie len pozitívne veci. Samozrejme, že my sa jej nebránime, len automaticky musia rátať aj s tým, že tu budú aj nejakí dôchodcovia a je potrebné, aby tí dôchodcovia mali mať z čoho tú dôstojnú starobu, o ktorej sa bavíme. Všetko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.10.2022 17:40 - 17:40 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne za slovo.
Pán minister, kolegyne, kolegovia, je mi sympatické, že klub SME RODINA je tu takto prítomný a podporuje svojho ministra. Na druhej strane sa vám pokúsim možno dosť objektívne niektoré veci pomenovať, lebo niektoré vyjadrenia, ktoré tu boli, mne SaS-ka, možno ani že pán Cmorej nie sú mi nejakí veľmi sympatickí ľudia, pretože dneska absolútna dominancia pána Bohu, ktorý je trh, ako je niekde za nami, ale zas nemáte pravdu. Lebo pán minister ide budúcim dôchodcom znižovať dôchodky, pán Kašper, a to ADH-čka. Tá ADH-čka je o tom, pokúsim sa k tomu zaujať stanovisko.
Viete, čo je môj možno problém? Že, neviem, pól roka alebo koľko je tomu, čo sme prešli od toho prvého čítania, neviem koľko mesiacov. Čakal som, čakal som, že sa k niečomu dostaneme a budeme o niečom hovoriť. Ja sa neviem vyjadrovať tomu, čo pani poslankyňa Hajšelová bude predkladať, pretože na rozdiel od pána Cmoreja som to nevidel. Sú isté veci, ktoré tam možno viem si predstaviť, ak je tam, že ideme zamraziť 5,5 % zvyšovania v II. pilieri. Tak áno, to podporíme, pretože ten II. doteraz napriek všetkému nepresvedčil. Toľkoto, ja sa nemám problém s týmto ako tajiť, ale zas na druhej strane, isté opatrenia, ktoré by tomu mali pomôcť, by som tiež očakával. Keď sme preberali II. pilier, to znamená dôchodkové sporenie, nevidel som to tam. Možno sa dočkáme v druhom čítaní, kedy ten priestor je. Možno toľko úvodom k tomu, pretože ten priestor tu bol a vôbec aj ten proces, ktorý predchádzal tomu predloženiu do toho prvého čítania, bol dosť rozporuplný. Rozumiem tomu, lebo ak žije na Slovensku 5,5 milióna ľudí, tak 5,5 milióna rozumie dôchodkom a každý má ambíciu sa jednoducho k tomu vyjadrovať.
Ale tu sú aj také, také vyjadrenia, ktoré by asi bolo treba brať v úvahu. Bolo tu vedenie OECD, no absolútne ako odmietli rodičovský bonus, i keď na druhej strane beriem, že čo sa týka OECD, to sú v prvom rade ekonómovia, chýba im ten sociálny rozmer, a to je treba vyvažovať, ale aj tu na domácej, na domácej politickej scéne Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Národná banka Slovenska, odborníci na dôchodkové systémy z Univerzity Mateja Bela, ktorí, si myslím, že sa trošku až preceňujú v niektorých veciach. Lebo aj iných odborníkov tu máme ako je pán Šebo, ale dobre. Akceptujem. Akceptoval som ho aj, keď bol aj minister. Dokonca som podpisoval ďalej tie zmluvy, aby s nami spolupracoval a bol nejakou súčasťou tvorby tej reformy. To znamená, že toto sú isté veci, ktoré je potrebné vidieť.
Mňa čo osobne v tomto prípade mrzí je postoj sociálnych partnerov. Výhrady, vážne výhrady mali odborári, zamestnávatelia, Jednota dôchodcov Slovenska, ako to sú inštitúcie, ktoré majú sa právo vyjadriť a niečo k tomu povedať. Možnože medzi tými, medzi tým pán minister s nimi sedel a povie nejaké výsledky, ale z toho, čo ja mám, by som povedal, ako doteraz tie poznatky, keď samotná Jednota dôchodcov Slovenska je proti tomuto, no tak nad tým sa je potrebné zamyslieť. Veď to je I. pilier, ktorý sa ich bezprostredne dotýka. I keď a ja beriem, že do istej miery terajší dôchodcovia budú zvýhodnení, pretože sa môžu tam niekde nájsť.
Tento zákon ide proti budúcim dôchodcom a tam je to, o čom sa bavíme, čo je zakotvené v tej nešťastnej, nešťastnej ADH-čke. Toľko možno taký, taký úvodný vstup do toho. Ja nechcem vnášať do toho absolútny rozmer nejakého rozporu, ale na druhej strane musím povedať, že tak ako aj ja, ale aj moji kolegovia z klubu, keď to ostane takto, ako je to v tejto podobe, nie sme pripravení podporiť tento návrh. Ale myslím, že to pán minister tak trošku aj, aj ovláda. No neviem, čo všetko do toho vniesol pán Palko, pretože už niekde desať rokov dozadu KDH tu malo nejaké ambície, dokonca aj ponúkalo riešenie cez ten rodičovský bonus, ale, ale myslím si, že takto ako sa postavil, zase ak bude takto prijatý, vytvorí istú skupinu poškodených ľudí.
Ja viem, ako som mal dlhé roky problém odškodniť tzv. starodôchodcov, to je tá kategória ľudí, ktorá bola znevýhodnená po prijatí tej rozsiahlej novely Kaníka, a doteraz nie som presvedčený, že sme to absolútne poriešili, to možnože ani v tomto prípade nejde, ale, ale v žiadnom prípade by tam nemali ostať proste ďalšie problémy, ktoré by sa niekedy v budúcnosti mali riešiť, lebo potom nielen pocit, ale aj reálne, by som povedal, zhodnotenie tých ľudí nemusí byť práve najlepšie.
Zmenili ste tých 5 % na 3 %, asi je to dobré v tomto prípade, pretože tam je asi tá najväčšia oponencia. Bolo tu jasne povedané, koho sa nebude týkať ten rodičovský bonus. Treba povedať, že to je jedna pätina budúcich dôchodcov, to znamená, že každý piaty budúci dôchodca nebude mať zo zákona nárok, lebo je v nejakej tej kategórii.
Mňa najviac viete čo mrzí? To, čo som sa snažil a treba povedať v čom sa aj dosť pokračuje, možno aj pani Žitňaská osobne sa dosť zasadila o to, že aby boli trošku inak riešení ľudia, ktorí sa starajú, hlavne matky, ktoré sa starajú o ťažko postihnuté deti svoje. Lebo to je kalvária, to je osud, ony sa jednoducho oddajú tej službe a to nie je na rok, na dva, to je na celý život. A ony nakoniec budú postihnutí, ich sa nebude týkať jednoducho tá možnosť toho rodičovského bonusu. Pýtam sa, prečo? Veď to sú ako Matka Tereza, ktorá, ktorá by si v tomto prípade mala prvá zaslúžiť, aby, aby mohla sa uchádzať o túto podporu, ona bude z toho jednoducho vyňatá. Nejdem na tie ďalšie kategórie, toto vidím ako taký, taký styčný bod, ktorý tam veľmi trčí, a nenachádzam odpoveď na to. A očakával som, že toto sa bude, budete snažiť nejakým spôsobom vyriešiť, pretože ony nemajú inú alternatívu tie matky, len sa starať. A ja som veľmi rád a bol by som veľmi rád, aby sa im valorizovali a stále navyšovali tie, tie príjmy, ktoré z toho majú, a bol by som veľmi rád, aby boli úplne inak riešené z hľadiska, z hľadiska dôchodku.
No a my tu máme aj alternatívy, čo ma prekvapuje, že doteraz nebol záujem sa k tým alternatívam jednoducho dostať. My sme tú alternatívu, čo sa týka „odškodnenia" tých matiek za to, že, za to, že sú matkami, mali niekde úplne inde. Veď sme to riešili v súvislosti s rodičákom. A to je príjme čistý príjem, ktorý mala matka predtým. Prečo nejdeme takýmto spôsobom odškodniť? A to sa bude priamo týkať tej matky, priamo toho odškodnenia, to je, áno, pokladám aj za veľmi dôležité, lebo v tejto chvíli to úplne dotiahnuté táto otázka jednoducho nie je.
No, hovoril som o tom aj v prvom čítaní. Česi to vyriešili tak, že iba ženy – matky a po druhé, maximálne nejaké percento z odvodov, no ale podieľa sa aj to dieťa svojimi percentami. A to je už úplne iná rovina. To je aj solidarita, to je spoluúčasť na tom a tomu, s týmto by som sa vedel stotožniť. Lebo v takomto prípade to nielen nejaký boží dar, že mám šťastie, že mi dieťa zarába o niekoľko viac ako tí ostatní, a preto ja mám nárok na vyšší, vyšší rodičovský bonus.
Kladiem si otázku, prečo v tomto prípade majú byť potrestané deti, ktoré sa dobre vychovali, majú vzdelanie a majú to nešťastie, že robia napríklad na úradoch práce za 700 alebo 800 eur brutto s vysokou školou. V zdravotníctve koľko je takýchto. Veď koniec koncov aj to školstvo stále nie je o tom, že by, že by ako, a popritom sú to dobre vychované deti, na ktoré môžu byť rodičia hrdí, ale sú do istej miery potrestané zato, lebo nebudú sa môcť takýmto spôsobom odvďačiť ako, ako tie, ktoré majú iný príjem z možno z nejakých iných, iných dôvodov.
No a teraz tá ADH-čka. Trvale zníženie ADH. To je trvalé, to je 5 % menej ako bolo doteraz, čo sa týka, týka priemernej mzdy. 5 % dole. Dobre, na budúci rok to podľa materiálu, ktorý predložil pán minister, vychádza mínus 7 eur, potom tuším 21 či 22, neviem, ďalej nevyčíslil, koľko je to menej, ale o dva roky títo, ktorí pôjdu teraz do dôchodku, budú mať mesačne o 22 eur menej. Možno z toho platia tí, ktorí berú tie bonusy rodičovské. Ale pýtam sa, prečo?
A nehovoriac o tom, že som tu použil v tom prvom vystúpení nejaké tabuľky, ktoré hovoria o tom, koľko Slovensko z HDP dáva, dáva na dôchodky. A sme v trojici najhorších, V4 je ďaleko, ďaleko lepšia pred nami. To znamená, prečo nejdeme do toho, že v tomto prípade možno ideme systémovo prehodnotiť aj tie odvody, teraz myslím aj tie štátne, a nebudeme sa báť len toho, že to bude Slovensko prestárle. Pretože toto sú prostriedky, ktoré pôjdu celkove na tých, na tých dôchodcov, čo sa týka tých percent z toho HDP. Neviem, to sú všetko veci okolo, ktorých by bolo treba veľmi, veľmi konkrétne diskutovať, a zdá sa mi, že v tomto prípade sme celkom nevyužili ten, ten časový priestor.
A to nehovoriac o tom, čo sa týka doby dožitia, ktorá je relatívne veľmi výhodná, má stále, je tu istý progres aj u nás, tak ako v celej Európe. Čo ja viem, posledné štatistiky sú o tom, že ženy 80,34 roka a muži 73,75 roka sa dožívajú. No ale tá tragédia je niekde inde, a to je dožitie v zdraví. 54,6 roka je, je u žien a muži 55,5 roka, veď to je o 20 rokov u žien a 25 rokov u mužov rozdiel. Človek podľa tohto, ktorý pôjde do dôchodku, narodil sa 2003, to znamená, že má nejakých 19 rokov a keď pôjde do dôchodku, ak by ostali terajšie, ktoré sú, že tam ten strop je 64, pôjde do dôchodku, ale podľa tohto nového pôjde v 69. Samozrejmá vec, že adekvátne sa to bude asi, asi ďalej zvyšovať, ale je to logické, že, že tieto parametre sú nastavené v tomto prípade jednoducho k tomu.
To znamená, že tá ADH-čka no a tých 40 rokov, pán minister, vzbudil ste veľký záujem, pozornosť. Ja keď som sa stretal v tom čase ešte ako minister alebo po skončení toho obdobia aj s odborármi veľmi to vítali, pokiaľ nezistili konkrétnosti okolo toho. Lebo v podstate je to istá, istá obdoba predčasného dôchodku, áno, s inými parametrami, lebo tam nie je ten istý, by som povedal, odčítanie toho bonusu, no ale plus-mínus je to jedno a to isté.
Ja tu mám taký nejaký, nejaký rozpočet, odpočet, ktorý sa týka tých dopadov, lebo to nie sú len tí 0,3 %, to keď si zráta, stráca pri výpočte až na ADH-čke z toho vyplývajúcej, a keď tie parametre všetky zráta, to je rozdiel 7 až 10 %. To znamená, ak by mal brať, ja neviem, 800 eur, čo pre budúcnosť je asi reálny nejaký dôchodok, no tak možno nejakých 70 eur bude, bude mesačne poberať menej. To len z toho, z tohto titulu. To znamená, že tie dopady tam sú, sú veľké a potom treba povedať otvorene, že komu sa to platí a komu sa to neoplatí, lebo predčasný dôchodok bol určený v prvom rade pre tých, ktorí si neboli schopní nájsť už prácu alebo ich zdravotný stav bol taký, že radšej akceptovali ten predčasný dôchodok, hoci vedia, že to nie je jednorazové. To je predčasný dôchodok doživotne. To znamená, na tých 20 rokov na kedy sa plánuje každý, každý jeden ten dôchodok.
No možno toto ako k tomu a nie je tu pán Ledecký, pretože mne celkom nedalo s tým čím argumentoval, čo sa týka tej udržateľnosti. Tú udržateľnosť ja som počúval osem rokov, kde kto skade z Bruselu alebo neviem skadiaľ, zo Svetovej banky prišli strašili, strašili a strašili. Ale tá, tá pravda je trošku niekde inde. O 50 rokov, priatelia, v 2070 9,8 % predikcia výdavkov dôchodkového systému voči HDP, čo sa týka Slovenska, 11,4 priemer Európy, ale Maďarsko 11,2, Česko 10,9, Poľsko 10,2. Priemer je 11,4. Nehovorím o tých vyspelých krajinách kapitalistických, ktoré, teda západných, ktoré sú asi, asi niekde inde. Ale toto sú konkrétne čísla, to znamená, že, a nehovoriac o tom, že dovtedy môže prísť úplne iná situácia, stav, že ešte lepšie sa nám možno začne dariť v zamestnanosti, no a, samozrejme, čím viacej ľudí robí, tak tým je tam lepšie vytvorený priestor. No a stále je tam aktuálna aj tá otázka, okolo ktorej som tu aj občas hovoril, že príde čas, ktorý Nemci majú veľmi dobré pripravený ohľadom istých odvodov za, za roboty a jednoducho zariadenia, štvrtá priemyselná revolúcia, ktorá sa musí zakotviť aj niekde tu, aby tie dôchodky boli zabezpečené, to je logická vec. Toľko možno k tým mojim výhradám. Na škodu veci, možnože keby kolegyňa Hajšelová bola vystúpila predo mnou, bol by som rád zareagoval aj na niečo, čo je tam, ale však ten priestor tu jednoducho asi stále je.
Viete, prosím (reakcia z pléna), áno, je ešte ústna rozprava, ak si to medzitým naštudujeme, len, len, prečo. Viete, sme v takom nejakom utajení a práve som čakal, že tie veľké mesiace, ktoré sme mali pred sebou, sme mohli využiť práve na to, aby sme sa k tomu reálne vyjadrili, pretože všetci máme záujem na tom, aby terajší, ale aj tí budúci dôchodcovia mohli, tak ako Ústava Slovenskej republiky hovorí, žiť istú dôstojnú starobu, ktorú by im garantovala, garantovala aj ústava.
Viete, taká posledná myšlienka moja úplne na záver, niekedy mám taký pocit, a to nepatrí ani k vám možno všeobecne do našej spoločnosti, že často chceme riešiť dlhy budúcnosti, lebo o tomto do istej miery hovoríme, no a my pritom trošku zabúdame alebo nemáme vysporiadané dlhy minulosti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.10.2022 15:25 - 15:25 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcem poďakovať za tie pripomienky kolegov. Ale ak dovolíte, zameriam sa na dvoch. Na pána Viskupiča a na pána Šimka.
To, že som pomenoval, že zlyhal trh, pán poslanec, dalo by sa hovoriť ďalej. Zlyhala Európska únia, zlyhali ďalšie inštitúcie, ktoré mali konať a mali konať ďaleko inak. Len trošku ma prekvapila tá vaša skratka, ktorú ste v tomto smere urobil, že jednoducho hlavný dôvod je v tom, že sa v predchádzajúcom období zlyhalo. Inak skratka hovorí, že ´lebo Fico´. Ale to asi, to asi v tomto prípade, prípade jednoducho nie je. To, že to tak nie je, je o tom, že sme stále v trojke krajín, ktorá dáva najmenšie percento HDP na dôchodky. To ako ekonóm asi tieto veci chápete. Nehovoriac o tom, že my sme uchovali II. pilier, ktorý má z hľadiska budúcnosti svoj význam. I keď doteraz nie som celkom presvedčený, že či som postupoval úplne správne, či som nemal možno postupovať ako Maďari, Česi alebo Poliaci, alebo ďalší. Ale je tu istý kapitál, s ktorým sa dá kalkulovať a z hľadiska udržateľnosti pre ten budúci, budúce obdobie.
Pán poslanec Šimko, 70 miliónov eur z plánu obnovy ide na digitálnu zručnosť dôchodcov. Pani Remišová hovorí, že 172-tisíc dôchodcov sa vyškolí, vyučí, aby mohli následne vedieť s týmto pracovať. Vítam to. Podporujem to. No ale budú si môcť dovoliť zriadiť nejaké internetové pripojenie? Inak je toto teraz tá hlavná priorita, s ktorou vláda mala ísť? Tých 70 miliónov, keby možno mal k dispozícii teraz minister práce, tak s tým vie riešiť veľmi konkrétne dopady na niektoré cieľové sociálne skupiny, ktoré by to veľmi, veľmi potrebovali. My riešime teraz digitálnu gramotnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.10.2022 15:25 - 15:25 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Pán poslanec, veľmi podrobne si rozobral a veľmi dobre, v akom stave je dôchodkový systém. A ja kvitujem, že, a podporíme, samozrejmá vec, 14. dôchodok. Chcem, samozrejmá vec, v druhom čítaní doplniť, ale chcem poprosiť, pán minister, napriek tomu, že situácia je taká, aká je, aby ste sa pozreli na invalidných dôchodcov. Pretože tí prakticky sú najviac postihnutí. Nakoniec aj výška invalidného dôchodku je najnižšia, keď to zoberiete z tej skupiny ľudí, ktorí sú najviac postihnutí. To je tak, ako tí, čo postihnutí, ktorí sú na dávkach hmotnej núdzi, tak proste invalidní dôchodcovia a ešte najhoršie sú tam dve kategórie tých invalidných dôchodcov. I keď tá prvá je už veľmi malá, ale proste sú tam. K tým by sa, aj prídeme s pozmeňovacím návrhom asi k tým invalidným dôchodkom, proste, aby sa zvýšili. Pretože tá čiastka je.
A to isté sa chcem vrátiť k valorizácii tých 2 %. Viete, tých krikľúňov, ktorých je tu k I. pilieru a vôbec k valorizácii, že veď zoberte si jednu vec. Že zvýšime dôchodky nie za päť rokov, ale za desať rokov o 20 %. Zoberme priemerný dôchodok, ktorý dneska vieme, aký je, a zvýši sa ten dôchodok o 20 %. Viete, aká je to čiastka dôchodku? A skúste si tí, čo tu hovoríte, čo stále hovoria k I. pilieru, že to treba zmeniť, skúste si pozrieť, a to teraz hovorím, aj my sa máme za niektoré veci čo hanbiť, od roku 2004, čiže od 1. 1. 2005, kedy bola dôchodková reforma 461, tridsiatka, o koľko sa zvýšil priemerný dôchodok, proste veci. Samozrejmá vec, bolo to poznačené určitými výkyvmi, to, čo sme tu hovorili, že deflácia, ale proste jednoducho títo ľudia, starí ľudia, hlavne penzisti sú najviac ohrození. Čiže vítam to. A proste podporíme to a prídeme aj s návrhmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.10.2022 14:55 - 14:55 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda Národnej rady.
Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, trošku som rozmýšľal, či ísť do vystúpenia už v prvom čítaní, ale ja si myslím, že je dôležité aj v prvom čítaní, aby niektoré veci zazneli, možno by sme ešte hľadali nejaké možnosti, ak sú tu vôbec ešte reálne možno po tom, čo dostal dôveru pán minister financií bude vedieť byť trošku štedrejší aj k dôchodcom a bude sa dať debatovať ešte možno aj o tom, či tých 70 % sa nedá navýšiť aspoň na 100 %, i keď možno to celkom zďaleka ako nerieši celé tie naše problémy.
Ale začnem s tým, čo som možno, možno by som mal končiť. Nielen ja, ale aj celý poslanecký klub strany SMER – sociálna demokracia podporí tento návrh v prvom čítaní s tým, že budeme očakávať, že do toho druhého čítania budeme spoločne hľadať ešte nejaké riešenia. Samozrejmá vec, že osobne si myslím, že teraz je potrebné ďaleko viac uvažovať nad tým, aby to nebolo jediné riešenie nejaká podoba 13. alebo druhého 13. dôchodku ako štátnej sociálnej dávky, ale aby sme možno spoločnej hľadali riešenia, ako ďalej kompenzovať všetky tie dopady na seniorov a hľadať aj v iných oblastiach. Či už na priamo kešove, alebo nejakým iným spôsobom ako kategórii seniorov pomôcť, pretože spoliehať sa len na to, že tu od 1. januára bude iná veľká vysoká valorizácia, veď to je valorizácia, ktorá má pokryť v podstate infláciu, ktorá sa tohto roku vyskytuje, aj to nie celú, pretože v tejto chvíli si myslím, že by mala byť nastavená trochu inak a neriešiť veci, ktoré sú aktuálne rok pospiatku a to ešte za prvý polrok.
To znamená, aj tu by sme asi možno mali zvažovať niektoré postupy podobne, ako ich urobili Česi, pretože tá situácia je taká, ona si vyžaduje, aby sme riešili niektoré veci v konkrétnejšej dobe a až nie dôsledky, aby to nebolo tak ako, čo ja viem, tu sa predtým prerokoval iný zákon, že by to skončilo, že operácia sa podarila, pacient zomrel. Riešme toho pacienta vtedy, keď tú reálnu potrebu jednoducho má a potrebuje. Hovoriť dlho o tom, že aká je situácia a enormné zdražovanie potravín, energie, bývanie, základné služby v tejto chvíli možno by bolo, bolo, bolo plytvaním toho času, ktorý tu je, pretože nielen pri tomto zákone, ale aj pri viacerých zákonoch, ktoré ambícia a snaha bola hľadať opatrenia ako kompenzovať, ako pomáhať, ako riešiť túto situáciu. A toto je len nejaká, nejaká parciálna súčasť toho celého, pretože sa to dotýka jednej skupiny, ale veľmi, veľmi veľkej dôležitej a treba povedať, že sociálnej skupiny, ktorá na rozdiel od mnohých ďalších sociálnych skupín, ktorá tiež cíti tie, tie veľké dopady zdražovania, si nie vždy je schopná sama pomôcť, pretože oni si už svoje odrobili a nie všetci, dovolím si povedať, drvivá väčšina z nich nie je schopná ďalej pracovať a práve preto prišla doba a situácia, kedy musí pomáhať ďaleko viac štát. Nehovoriac o tom, že už aj keď aj všetci svetoví liberáli, aj tí slovenskí uznali, že trh zlyhal a je potrebné, aby sa v tomto prípade o ľudí postaral štát.
Každopádne pán Sulík si asi, asi už uvedomil, že to, čo tu mal pred voľbami, že menej štátu a viac trhu, je, je minulosťou. Ten život nás dostal do úplne inej, by som povedal, situácie a k tej sa treba jednoducho venovať a na tú treba reagovať. 22 rokov sme nemali takú infláciu, ako je táto. Dvadsaťdva rokov. To znamená, sme niekde úplne inde a možno dnes porovnávania, aj keď ja som chcel hovoriť trošku viacej o tom 13. dôchodku, ale aby sme sa pustili do situácie, čo vy, čo my a prečo, v tejto situácii asi celkom nie, lebo museli by sme sa dostať niekde, hovorím, 22 rokov dozadu, kedy bola obdobná situácia, čo sa týka inflácie, a čo je ešte horšie a čo ma ďaleko viacej mrzí, my sme sa dostali do roku 1991, viac ako 30 rokov dozadu, kedy parita medzi životnými nákladmi, to znamená, pomer priemernej starobnej penzie k priemernej mzde bol taký ako je teraz, nejakých 41,8 %. Neviem, možno, pán minister, opravte ma, ak máte iné čísla, ale toto vychádza z čísiel, ktoré mám posledné zo štatistiky. Zle, veľmi zle, ideme, ideme niekde no, dostali sme sa 30 rokov ďalej dozadu, to sa ako nedá nikomu vysvetliť, že musí tú situáciu vedieť zvládnuť a zvlášť nie osoba, človek, ktorý je odkázaný na pomoc. Myslím teraz hlavne, hlavne tých dôchodcov, tých seniorov. Preto je nevyhnutné im pomôcť, a preto je nevyhnutné sa možno zaoberať aj otázkou, ktorá súvisí s tým, že či tých 70 % zohľadňuje tú situáciu, v ktorej sa dnes dôchodcovia nachádzajú.
Nehovoriac o tom, že možno teraz by sa bolo treba vrátiť aj k tomu, že či pán Matovič dobre zvažoval vtedy, keď kupoval dôchodcov, aby sa dali zaočkovať. Ja si myslím, že dôchodcovia sú v dostatočnej miere zodpovední voči vlastnej osobe, pretože poznajú svoj zdravotný stav a všetky ďalšie veci okolo toho, a v konečnej miere treba si povedať, že tá akcia vôbec nesplnila tie očakávania, ktoré tu boli. Možno teraz tie veľké milióny by sa ďaleko viacej hodili, veľmi objektívne použili pre tých dôchodcov ako, ako v tom období.
Treba tu vidieť ďalšie veci, ktoré s tým súvisia. 360-tisíc dôchodcov berie menej ako 435 eur. To znamená, že je to z hľadiska štatistík pod hranicou chudoby. A to možno ani nie sú tie najaktuálnejšie čísla, to sú možno čísla pol roka, ktoré sú niekde dozadu. To sú všetko impulzy, ktoré nás musia viesť k tomu, aby sme sa touto otázkou zaoberali. A možno práve aj preto volanie tých reprezentačných orgánov dôchodcov, v tomto prípade myslím hlavne na Jednotu dôchodcov Slovenska po tom, aby aj životné minimum sa upravilo inak. Dobre. Išlo relatívne dosť hore, ale zďaleka nie tak, jako tie očakávania boli. A stále som presvedčený o tom, že tých 180-tisíc podpisov, ktoré sem dali na ten, na tej petícii dôchodcovia, ako akože sme sa s tým v podstate veľmi málo zaoberali. Dokonca poviem vôbec. To nie je len o nejakom 13. dôchodku. Tam tie požiadavky sú veľmi jasne zadefinované a dovolím si povedať, že sú vysoko aktuálne. A to nielen pre túto chvíľu, ale z hľadiska aj tej najbližšej budúcnosti. Pretože z toho, čo nám povedal pán Kažimír generál, teda guvernér Národnej banky, nás v budúcom roku nič lepšie nečaká. Skôr opačne, a práve preto je teraz, treba myslieť už len nie na operatívne riešenie, ale ďaleko viac na systémové riešenia, ktoré by túto situáciu riešili.
Ja viem, že systémovým riešením je ten návrh zákona, ktorým sa budeme asi za chvíľku venovať, kde sa tiež predpokladám že budem mať možnosť vyjadriť, ktorý sa týka prvého piliera dôchodkového, ktorý je možno o systémovosti. No, ale zďaleka nerieši tie očakávania, ktoré možno v tomto prípade tí dôchodcovia jednoducho majú.
Začalo sa to možno niekde pred dvomi rokmi, zrušenie riadneho dôchodku. Možno teraz, keď sa pozrieme na to, pán minister, zrátame tie čísla, myslím teraz tie milióny, ktoré sa dôchodcom dostali v nejakej podobe dávky, a, ja neviem, riešenia, sú už niekde úplne inde. Veď vtedy to bolo tuším nejakých 580 miliónov v tom ´20 roku, keď by sa bola bývala zohľadnila tá čiastka tých 460 eur ako priemerný dôchodok, ktorý by boli bývali dostali všetci starobný dôchodcovia, a to je rozdiel nejakých 200 alebo 230 miliónov k tomu, kde sme teraz. Pre dnešný rok ´22 by to bolo, tuším, 506 miliónov, keby sa bola bývala tá valorizácia dodržala. Pardon, 506. 506 eur tá, tá čiastka, ktorá vyjadrovala, vyjadrovala ten priemer. To znamená, toto sú všetko veci, nad ktorými by sme sa možnože mali teraz trošku viacej zamyslieť.
Zmrazili sme minimálne dôchodky. Dobre. Teším sa, že ich ideme od prvého januára rozmraziť, ale v nejaké dva roky alebo dva a pol roka tí, tí najmenej príjmoví dôchodcovia tu žili v nejakej situácii, ktorá, keď sa zmrazoval ten minimálny dôchodok, možno z ďaleka nebola o tom, aká príde doba, situácia a aké to môže mať na nich jednoducho dopady. Je tu samozrejmá vec, že aj otázka, že ste nepredĺžili valorizáciu, tú minimálnu valorizáciu o tie dve percentá. Ja osobne si myslím a hovorím to často z toj, z tejto pozície, že dnes minister práce musí ďaleko viacej reagovať na to, čo sa deje vonku. Na tú sociálnoekonomickú situáciu, na dopady a, a nevyhnutne presadzovať veci, aby boli prvé operatívne, ale potom aj systémové riešenia, ktoré by reagovali, reflektovali na ten stav jednoducho, ktorý je vonku.
To je o tom, ako keď som ja musel v podstate zo dňa na deň sem presadiť a ponúknuť zákon, ktorý riešil defláciu. Pretože v tom čase hrozilo, že by sme museli vyplácať menšie dôchodky vzhľadom na, na to, že tu nebola inflácia, ale deflácia, no tak sme rýchlo museli zakotviť, že žiadna deflácia nebude mať vplyv na výšku dôchodkov a následne na to sme prijali nový, novú, nový, by som povedal, novelu zákona, že minimálna valorizácia musí byť dvojpercentná. Išli sme ďalej, že tie dva percentá nebudú len o percentách, ale pre, pre, pokiaľ bude pre dôchodcu výhodnejšie kešové vyjadrenie tých dvoch percent, tak si má možnosť vyjat, vybrať. To znamená, buď tie percentá, alebo, alebo to, to absolútne, absolútne riešenie.
To sú všetko veci možno z hľadiska dnešnej situácie maličkosti, ale treba si uvedomiť, že sme to prijímali v období, keď tu bol absolútny ekonomický rast. Keď Sociálna poisťovňa postupne sa dostávala do, do lepších a lepších čísel. No a o to viac, že tá situácia je teraz iná. Je na to treba jednoducho myslieť. Či chceme alebo nechceme, na toto prostriedky musia byť. Hovorí nám to ústava o nejakej, dôstojnom živote seniorov v starobe a my musíme vytvoriť podmienky pre tých, ktorí si svoje odrobili statočne, poctivo, aby, aby tú dôstojnosť mali aj v tej jeseni života, života zachovanú.
Ja relatívne vysoko hodnotím aj to, že sme ten vianočný príspevok posunuli, že sme dali takzvaný vianočný, teda letný vianočný. Áno, bola to iste, iste pomoc pre, pre ľudí, len možnože takýmto istým spôsobom, a to sa vraciam a navrhujem a hovorím, pán minister, o tom českom module, som presvedčený, že ho poznáte. Ja z mojich čias som pravidelne s kolegami z Čiech, dobre, boli rovnakého vyznania straníckeho, ale hovoril o postupe, pretože tá naša spoločná minulosť a rôzne východiská ako velili k tomu, že je potrebné sa o sebe informovať a možno aj vzájomne inšpirovať. Išli úplne opačným spôsobom. My riešime niečo rok pospiatku. Aj to len ten prvý polrok. Oni išli opačne. Oni dávajú dopredu zálohu, aby tí dôchodcovia mali z čoho jednoducho platiť tie poplatky a, a všetky tie životné náklady. No a v tom ďalšom období to vyrovnávajú. To znamená, že ak skutočne tá inflácia bola taká ako predpokladali, tak je to okej. Keď nie, tak buď im niečo stiahnu, alebo naopak, niečo doplatia. Ale v reálnej dobe, v reálnom čase majú pri istej výške inflácie čím reagovať. Som osobne presvedčený, že v tejto situácii je to ďaleko lepšie riešenie a vychádzam aj z toho, že to bolo jednoducho dobre prijaté v aj, aj samotných, aj samotných Čechách.
Sú tu ďalšie veci, ktoré by sa v tomto prípade možno mali pomenovať, ktoré súvisia už možno trošku viacej aj s tou problematikou, ktorá sa týka toho, toho I. piliera. Nikto z expertov, ktorí sa tu často vyjadrujú, ekonómov, aj OECD, ktorí tu boli a kritizovali napríklad I. pilier niekde možno až neprimerane, nehovorí o tom, že sme krajina v Európskej únii v trojici najhorších, čo sa týka nákladov z HDP na výplatu a alebo proste na, na dôchodky ako také. To znamená, tu je priestor, tu je, tu je reálny priestor. My už sa dneska nemôžeme pomaly ani s Rumunmi a neviem s akými krajinami, na ktorých sme sa predtým pozerali úplne z výšky, hodnotiť, pretože sme na tom úplne inde. Nehovorím o krajinách ako je Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, tomu rozumiem. Ale my by sme sa mali aspoň priblížiť k priemeru Európskej únie dvadsaťsedmičky a sme ďaleko, ďaleko odtiaľ. Možno v tom ďalšom vystúpení tie veci pomenujem.
A to ešte o 20 rokov by sme boli ďaleko odtiaľ, ani keby sa nezrušil zastropovanie odchodu do dôchodku na 64 rokov. Ako tu všetci ekonómovia jednoducho kričali. Nie, tie čísla sú zďaleka iné. Veď v roku 2050, to znamená o 30 rokov plus-mínus, by naše náklady predstavujú nejakých 9,9 %. Priemer Európskej únie je 11,8. Maďari jedenásť celé, 10,6. Česi 10,8. Poliaci 11,2. A to už nehovorím o Rakušanoch, kde sú 14, 15 %. Ale, ale ten priemer Európskej únie je 12,4. A to hovorím o 30 rokoch dopredu, čo by malo byť pre nás isté vodítko a motivujúce. A myslím si, že niekedy ďaleko viac dostávajú priestor aj v médiách ľudia, ktorí kričia, strašia, ako bude, nebude, neudržíme. No udržíme, preto aj tieto čísla sú o tom, že je potrebné na tie dôchodky asi dávať toho viac. To si žiada asi potom absolútnu zmenu valorizácie. Vrátiť sa k tomu a hľadať úplne iné spôsoby ako. Ale možno rozdiskutovať dlhšie, triezvo, nie na základe vplyvu, ja neviem koho, liberálneho alebo socialistického, alebo, neviem, nejakého konzervatívneho krídla. Ale jednoducho reálne pomenovať veci. Pretože, áno, starneme, ale tie východiská vzhľadom na, na HDP a časť prostriedkov, ktoré idú nám na dôchodky, tu jednoducho sú.
Úplne na záver, myslím si, že aj v kontexte v tohto návrhu, ktorý sa týka 13. dôchodku, je tu nevyhnutnosť zmeny valorizácie. Ako, ja v tejto chvíli hovoriť nebudem, ale o tom sa treba baviť, o tom tu tých rozmerov, tých návrhov je ďaleko, ďaleko viac. Niektoré som spomenul, ony sú dokonca alternatívy aj, aj voči tomuto riešeniu, ktoré tu je. Ale možno o tom hovorím ešte viacej, keď budem v tom, v tom, v tej diskusii k prvému, prvému pilieru. Tá valorizácia, opakujem ešte raz, od 1. 1. vyrieši nič viacej, len nárast cien tovarov a služieb pre dôchodcov, ktoré definuje tá dôchodcovská, dôchodcovská inflácia. To znamená, to nie je všeliek a už nehovoriac o tom, že budú na úrovni prvého polroku minulého roku. A, bohužiaľ, ten posuv tej inflácii ide ďalej a ďalej, ďalej dopredu. Možno by sme mali zaujať stanovisko. Možno aj od vás očakávam, čo sa týka tých požiadaviek Jednoty dôchodcov Slovenska, ony sú logické. A hovorím, je ich tam viacej, ktoré smerujú k tomu, že je tam snaha komplexne, by som povedal, hodnotiť a, a, a kompenzovať tie, tie, tie dopady na nich. Veď tých možností je tam ďaleko, ďaleko viacej. Ja neviem, treba sa možno vrátiť v energetickej chudobe, do akej miery to, čo sa všetko pripravuje v kontexte, v kontexte tých dopadov, bude riešiť, pomôže to. Za to hovorím o kešových, to znamená priamych, priamej pomoci a nepriamej, ktorá môže v tomto prípade veľmi vážne, veľmi vážne pomôcť.
Toľko z môjho vystúpenia. Ešte raz hovorím, klub strany SMER – sociálna demokracia je pripravený tento návrh podporiť, ale ešte raz by som v tomto prípade vyzval aj pána ministra, ak je tu priestor, poďme sa o niečom baviť. Ako to ešte prípadne zvýšiť alebo sa aj s tými predstaviteľmi dôchodcov bavme o tom, ako budeme ďalej kompenzovať tie dopady, ktoré sú tu v tomto prípade na nich. Pretože si to jednoducho zaslúžia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis