Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.11.2022 o 9:55 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:25 - 10:27 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem za slovo. Som rád, pán poslanec Raši, že si naviazal na úvodné vystúpenie Vlada Baláža, a samozrejme som rád, aj, že si rozvinul veci do celkovej šírky problému zdravotníctva, ako služby vo verejnom záujme.
Áno, povedzme to celkom otvorene, a bolo to v úvodnom vystúpení Vlada Baláža, že vždy pravicové vlády zanechávali za sebou problémy a problematické veci, krízové dokonca v zdravotníctve. Prečo? No, naše vlády, službu vo verejnom záujme považovali ako za systém budovania sociálneho štátu, pretože služby vo verejnom záujme sú základnými kritériami, pokiaľ sa týka sociálneho štátu.
Ale povedal zároveň aj jednu vec, že ani minister zdravotníctva, keby akokoľvek chcel, neposunie veci ďalej bez toho, aby sa tomu nevenovala celá vláda. Pretože budovať sociálny štát nemôže ani jeden rezort samostatne ani dva, ale len celá vláda programovo. Ale ak to programovo sa nerieši, tak potom aj taký vážny problém ako je tento krízový moment v zdravotníctve, vyzerá tu v najvyššom zákonodarnom orgáne Slovenskej republiky takto. Že vládna koalícia tu má dvoch alebo troch ľudí, a samozrejme tí tu trpia za všetkých, za ten stav, ktorý je.
Aj v treťom roku tejto vlády, ale sa mnohí ministri a aj poslanci stále spoliehajú len na to, že kritizujú bývalú vládu. To, ale nepomôže ani zdravotníctvu, ani celému Slovensku tak ako je.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:25 - 10:28 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Richard, ja nadviažem na tvoje záverečné slová a zdôrazním to ešte raz, že našou úlohou dnes neni tu vyvolávať konflikt, ale riešiť veľmi závažnú situáciu, ktorá nastala. Ja sa nepovažujem za odborníka v zdravotníctve, a preto sa skôr sústredím na to z regionálneho pohľadu. Pretože som zo Starej Ľubovne a Starej Ľubovne sa to týka veľmi vážne. Je to jedna moderná nemocnica, vybudovaná nemocnica, tí, ktorí ste z tejto oblasti ju poznáte. Poznajú aj sám pán minister, lebo viackrát sme sa tam stretli už. Dala tam výpoveď polovica lekárov s tým, že čo mám informácie, lebo mnohých lekárov poznám, keďže mesto je malé. Tí lekári sú odhodlaní ísť dokonca.
A to, ako si spomínal Richard, tam sú celé oddelenia. Sú to štyri oddelenia, gynekológia, chirurgia, neurológia a interné oddelenie. To znamená, že ak to dotiahnu dokonca, 1. 12. nemocnica zhasne. A ja si neviem sám predstaviť, čo bude potom. Pretože v tomto regióne je v ohrození Kežmarok, je ohrozený Poprad so svojou nemocnicou, a takisto aj prešovská nemocnica. Čiže bude to jedna veľká katastrofa.
Tak ja pevne verím, že to riešenie sa nájde. A dobre si Richard povedal, že minister zdravotníctva má veľmi ťažkú úlohu. Ja sa s Vladom Lengvarským poznám osobne, pretože sme spolupracovali štyri roky na ministerstve obrany a úprimne mu držím palce, aby tú podporu našiel v predsedovi vlády, pretože tu, konečne predseda vlády by sa mal postaviť a zohrať dôležitú úlohu a zatlačiť na ministra financií, aby tie peniaze našli.
Lebo ak dokázali nájsť tie peniaze na iné rozpočtové kapitoly, tak musia nájsť peniaze aj na ministerstvo zdravotníctva a na riešenie tohto vážneho problému, lebo tu je buď zlé alebo ešte horšie a katastrofálne riešenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:25 - 10:26 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem za vystúpenie. Za mňa môžem povedať jednu vec, že skutočne tento štát momentálne v tom, v tomto volebnom období funguje absolútne neefektívne. Ak si spomenieme na samotné spomínané testovanie, tak sme minuli možno 800 000 000. Na lotérie očkovacie, úplne nezmyselne vyhodených 50 000 000. Spomeňme atómovky. Spomeňme ukradnutých 24 000 000 na vedy na, na tú pomoc. Nebudem hovoriť o tom, že tento štát na druhej strane mal obrovské zdroje. Nikdy žiadna vláda nemala toľko peňazí, ako má táto.
Máme tu plán obnovy, máme tu nevyčerpané zdroje z Európskej únie, staré programovacie obdobie, nové programovacie obdobie, navýšenie štátneho rozpočtu na dvojnásobok. A tu niekto tvrdí, že tu neni dostatok peňazí na zdravotníctvo? To, čo bolo povedané, podpisujem, koniec zdravotníctva, skolabovanie zdravotníctva, rovná sa koniec štátu. Ľudia tu budú umierať. Ale to sa nedá vyriešiť pamätným dňom zlyhania zdravotníctva na Slovensku. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:25 - 10:27 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán presedajúci. V nadväznosti na to, čo povedal pán, pán doktor Raší, teda pán poslanec Raši, dovoľte aj niekoľko, teda nesúvislých slov a postrehov z hľadiska pacienta, ktorý prichádza s týmito službami do kontaktu a, a nemá prečo rozumieť systému. Alebo teda nemá prečo hodnotiť ten systém taký alebo onaký podrobne. Vidí len jeho výsledky.
A tu sa treba jednoducho pozrieť do tej minulosti veľmi korektne. Kde vlastne začal tento brajgel v tomto zdravotníctve. No, bol tu jeden minister zdravotníctva, takzvaný reformátor, ktorý urobil z pacienta klienta. A to si povedzme úplne otvorene. Pacient je ten, ktorého treba liečiť. Klient je ten, ktorého si treba udržiavať. To sú tí movití alebo nemovití. Hej? Proste takí existujú. Tam to všetko začalo. A my v tejto chvíli, ako po tých x rokoch, kedy to trvalo z hľadiska tohto pohľadu, žneme výsledky tejto reformy. Tejto reformy, tohto reformátora, ktorý ešte aj dnes sa vyjadruje k tomu, aké by to zdravotníctvo malo byť alebo nie. Robil rôznych poradcov kdesi v zahraničí, ale toho klienta vymyslel on z toho pacienta. A ja som sa stal klientom a nie pacientom. Lenže ja som pacient. Ako 99 ak nie 100 % ľudí, ktorí idú k lekárovi. A tam sa zmenil tento pohľad. A toto je podľa môjho názoru jedno z najväčších svinstiev, ktoré sa v tom zdravotníctve za tie roky stalo.
Tento iný pohľad na nás všetkých, ktorí ideme k tým lekárom s istou dôverou a nerátame si s tým, nerátame s tým, že sa staneme klientami, ktorých si treba udržiavať a nie liečiť. To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:10 - 10:12 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým, ktorí reagovali na moje vystúpenie. Za seba chcem povedať, že áno, vďaka za otvorenie tejto schôdze, ale na druhej strane poviem, že ja žiadam všetkých poslancov a nielen teda opozičných, ale koaličných, aby schválila toto uznesenie. To uznesenie hovorí úplne konkrétne veci, ktoré táto vláda má robiť. To znamená, my chceme zaviazať vládu, aby riešila tento problém. My ako opozícia by sme si mohli povedať, že čím horšie, tým lepšie, ale my to nechceme. My chceme, aby sa riešili dané problémy, ale ako som už spomenul vo svojom vystúpení, problémy zdravotníctva sa nedajú riešiť iba na úrovni ministra zdravotníctva. Problémy zdravotníctva musí riešiť hlavne predseda vlády Slovenskej republiky a potom si musí prizvať ministra zdravotníctva, musí si prizvať ministra financií, ministra školstva a všetkých, ktorých sa to dotýka. Bez toho sa to nedá vyriešiť.
Ale čo robí pán Heger? Tam niekde sedí, dáva tlačovky, stále rozpráva svoje frázy a nič sa nedeje. Prvého dvanásty nám tikajú hodinky, 1. 12. lekári dajú tie výpovede a slovenské zdravotníctvo reálne môže skolabovať.
Vláda, zobuďte sa a robte niečo!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:10 - 10:12 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
toho rozpočtu štátneho a toho návrhu a toho schvaľovania zo strany ministra financií. Treba si uvedomiť, že tu sa ide, tu sa ide tak ako kamarátsky a minister financií dáva peniaze tomu, s kým je za dobre a nie tým, s kým je zle. Pomenoval si to presne. Kto dostal najviac peňazí? No dostalo to napríklad ministerstvo obrany. Ministerstvo obrany preto, lebo všetky, všetky zásoby z hľadiska kompletnej vojenskej techniky odovzdali na Ukrajinu a ide sa všetko nakupovať nanovo.
Ďalej. Životné prostredie. Koľko dostalo navyše ministerstvo životného prostredia? Neskutočné peniaze. A všetko pôjde pre tretí sektor, mimovládne organizácie.
A, samozrejme, už spomínané aj ministerstvá, ktoré nedostali a ktoré mali dostať. Školstvo, zdravotníctvo, však to mali byť, to mala byť priorita tejto vlády, ktorá vo svojom aj programovom vyhlásení vlády o tom hovorila. Ja poviem jeden príklad, ako sa chová minister financií. A ešte bol minister, mám pocit, ešte bol, ešte premiérom tento človek, nemenovaný človek mi to spomínal, ktorý mal osobnú skúsenosť, keď bol na jednom stretnutí, kde bol vtedajší minister školstva za SaS a bol premiér Matovič, ktorý potľapkal tohto, tohto ministra školstva a hovorí mu, že pokiaľ sa mi Richard Sulík neospravedlní, tak ti neotvorím tie školy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 9:55 - 9:56 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Lacko Kamenický, ja ti chcem tiež poďakovať za vystúpenie a chcem, samozrejme, ako viacerí predrečníci poďakovať aj kolegom z koalície, že otvorili túto schôdzu, kde môžme širokej verejnosti povedať ten aktuálny stav a pomenovať tie problémy. Ale hlavne tie riešenia. Ten návrh, ktorý sme predložili v tomto uznesení. Chcem poďakovať aj pánovi doktorovi Balážovi za to prvotné vystúpenie v tomto pléne pri tomto bode. No tak ako si to, pán kolega Kamenický, povedal z hľadiska toho rozpočtu štátneho a toho návrhu a toho schvaľovania zo strany ministra financií, treba si uvedomiť, že tu sa ide, tu sa ide tak, ako kamarátsky a minister financií dáva peniaze tomu s kým je za dobre a nie tým, s kým je zle. Pomenoval si to presne. Kto dostal najviac
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 9:55 - 9:57 hod.

Zahorčák Viliam Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán kolega Kamenický, uvádzal si desivé čísla o tom, koľko zdravotníkov nám chýba, koľko zdravotníkov zo Slovenska odchádza. Ale naznačil si aj tým, že čím to je. Evidentne je to tým, že podmienky pre ich prácu na Slovensku sú zlé. V prvom rade je to neadekvátne ohodnotenie, ktoré je v porovnaní s okolitým svetom nízke. Ale je to aj inými podmienkami. V katastrofálnom stave je dnes zdravotnícka infraštruktúra, nedostatok zdravotníckych pomôcok a to je takisto alarmujúce. To, že mnoho ľudí zo systému odchádza, spôsobuje veľké ťažkosti aj tým, ktorí v ňom zostali, pretože tí sú už teraz preťažení a vízia, že to bude ešte z tohto pohľadu horšie, im nielenže nedáva nádej na zlepšenie, ale skôr ich núti uvažovať o tom, aby z neho odišli aj oni. Čo môže byť už skutočne zničujúce. Je preto nevyhnutné dať zdravotníctvu to, čo potrebuje. A súhlasím s tým, čo si viackrát povedal, že namiesto investícií do zbraní, do podpory vojen, vrátane tej ukrajinskej, musíme investovať do nemocníc, do lekárov, do zdravotných sestier, ale aj do školstva, ktoré so zdravotníctvom súvisí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 9:55 - 9:57 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Som veľmi rád, že Laco Kamenický pomenoval tri kľúčové faktory v tejto kríze. Za prvé, kolabujú nemocnice. Ide reálne o život a tuto z vládnej koalície sedia traja mušketieri. Portos, Atos, Aramis a Záborská. Štyria ľudia. Štyri kusy. Kolabujú nemocnice. Tu je naozaj najvážnejší problém, aký môže nastať v krajine a oni sú dneska idú váľať svoje zadky niekam do svojich teplých domov a kašľú na ľudí, že budú umierať v nemocniciach. Toto je tragédia. Kde je premiér? Kde ja pani Čaputová? Ešte raz. Ide skolabovať zdravotníctvo. Kde ste?
Po druhé. Vláda má k dispozícii 35 mld. Dokáže nájsť peniaze na obrnené transportéry. Dokáže nájsť peniaze na to, aby niekde na Ukrajine sa vraždili ľudia. Ale nevie nájsť peniaze na to, aby sme pomáhali našim seniorom, lebo tí budú prví umierať, pokiaľ skolabuje zdravotníctvo. Ale ako povedalo OĽANO, seniori volia SMER, takže o seniorov sa netreba starať. Že, áno. A potom sú tu traja.
Tretia vec. Takéto lekárske štrajky tu boli vždy iba za vlády pravice. Vždy. A to povedal Vlado Baláž úplne presne. V roku 2006, keď tu vládol Dzurinda. V roku 2011, keď tu vláda Radičová a dnes, keď tu vládne Heger. A vždy sme tie vaše špinavosti potom museli riešiť my, keď sme prišli ako ľavica späť k moci. A sem to speje. Vy absolútne neviete nič riešiť. Absolútne nič. To, čo ponúkate Slovensku je len chaos, rozvrat a arogancia. A už to vidia aj lekárski odborári. Konečne. Dobré ráno, stará mama. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2022 9:55 - 9:58 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
každá vláda má určité, určitý priestor, určité možnosti, ale bez toho, aby sme videli pohľad lekárov na danú problematiku sa tie problémy nedajú, nedajú vyriešiť. Zdravotníctvo stojí veľké peniaze a preto, ja si myslím, že ak takáto situácia, premiér Heger nemôže povedať, že, ja som počúval jeho vyjadrenia, že lekári prišli v tom auguste, s ním rokovali a že mu povedali, že treba niečo robiť. No a o n povedal, že no tak však my robíme. Len to nie asi dostatočné, keď teda sa, keď vidíme, aká tá celková situácia je.
Za mňa môžem povedať, že nefunkčná vláda spôsobí to, že bude aj nefunkčné zdravotníctvo. A príčinou nefunkčného zdravotníctva sú nielen choroby. Sú to zdravotné následky pre našich pacientov, ale môže to skončiť až smrťou. Som presvedčený, že táto vláda si možno neuvedomuje akú zodpovednosť za tieto úmrtia ponesie. Možno si neuvedomuje, že mnohé tie rodiny, ktoré prídu z dôvodu nedostatočnosti zdravotnej starostlivosti o svojich blízky sa asi na to nebudú len tak prizerať. Nedá sa to vyriešiť tak, ako sa to vyriešilo pri obetiach covidu, že urobíme pamätný deň všetkým obetiam. Ja teda pevne verím, že riešením slovenského zdravotníctva nebude to, že zavedieme pamätný deň za obete zlyhaného zdravotníctva. To asi nie je riešenie pre Slovenskú republiku. Za stranu SMER - sociálna demokracia sme povedali, že štátny rozpočet, a teda aj rozpočet zdravotníctva zahlasujeme v prípade, že budú splnené podmienky. Vzhľadom na to, čo som už povedal, že som presvedčený, že táto vláda, proste, je nefunkčná, je chaotická a prejavuje sa to, napríklad veľmi ... (nezroz. vyslov.)v rezorte zdravotníctva budeme požadovať garancie toho, že budú predčasné voľby, že nám koalícia takúto garanciu dá. A ďalšia vec. My sme požadovali presun 3 mld. eur práve do oblasti, napríklad zdravotníctva, sociálnych vecí a školstva, ktoré my považujeme za veľmi dôležité. Sami vidíte, že takýto presun by bol vhodný. Neviem teda, budeme míňať veľa peňazí na zbrane, budeme ich vyvážať a naše zdravotníctvo na Slovensku bude kolabovať. Čiže opäť pripomenie toto sú naše podmienky. A my samozrejme urobíme všetko preto, aby zdravotníctvo mohlo na Slovensku fungovať. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis