Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.11.2022 o 14:16 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:31 - 14:33 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Deniska, som rád, že si sa oprela vo svojom vystúpení jednak o faktá a takisto o vyjadrenia kolegov či už z Rakúska alebo, alebo z Českej republiky. Veď práve oni nám vystavili tú vizitku za naše nič nerobenie, teda nie naše, ale ministra vnútra. A keď si ja spomeniem na to, že za čo boli odvolávaní naši ministri vnútra počas našich vlád, kde nám bolo vytýkané, čo aké neviem aké problémy, ale jeden medzinárodný spomeniem, ktorý bol považovaný za obrovský problém vtedy. Keď sa zabudla alebo zabudol policajt nechtiac atrapu výbušniny, ktorá cestovala do Írska. A z toho bol medzinárodný škandál a medzinárodná hanba. Tak, čo je potom toto? Čo je potom toto, keď náš najbližší partner, nazvem ho celoživotný, Česká republika, lebo spája s ním bratská história, nám pred očami takto zavrie hranice. A zavrie ich nám tak, že ani nikomu nepovie. To znamená, že, že keby aspoň varoval a vyzýval, ale proste videli, že nič nerobíme a nie sme schopní nič robiť, tak nám jednoducho stiahli oponu pred očami a robte si čo chcete. A my aj napriek tomu stále nerobíme nič, ale kritizujeme a kritizujeme Rakúšanov a Čechov za to, že oni si robia poriadok na svojej hranici. Namiesto toho, aby sme sa od nich poučili a začali robiť to isté.
A bolo tu spomenuté, že minister si nepreniesol zodpovednosť. On už ani nemá na koho. Veď on už nemá ani svojich štátnych tajomníkov. Nemá riaditeľa kancelárie, má vymeneného. Generálnych tajomníkov služobného úradu. Veď aj teraz mu skončil štátny tajomník, ktorý mu mal práve pomáhať a ktorý mohol byť dnes na miesto neho na som salzburskom fóre a on mal sedieť a riešiť migračnú krízu tuná v parlamente a argumentovať, že ako to fantasticky robí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:16 - 14:18 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Milan, ja využijem vlastne to tvoje vystúpenie aj na to, čo som nestihol v reakcii na faktické poznámky, že to čo si hovoril o zlyhávaní. Každý hovoríme o tom, že zlyhala Európska únia, dokonca hovoria o tom aj koaliční poslanci. Či už pán Šefčík alebo pán Potocký a presne to som im chcel povedať. Teda, ak my konštatujeme, že Európska únia zlyháva, tak teraz ktoré štáty zlyhávajú, lebo podľa našej optiky to čo my tvrdíme, tak zlyháva Slovenská republika, pretože nerobí nič. Podľa koaličnej optiky zlyhávajú Češi a Rakúšania a zlyhávajú vlastne tým, že si chránia svoje územie a vlastne napĺňajú readmisné dohody a vracajú nelegálnych migrantov späť na Slovensko len preto, že naša vláda je neschopná a to sami aj skonštatovali, že proste tým, že my sme nerobili nič, tak oni nám zaviedli kontroly. A my teraz vlastne ich budeme obviňovať z toho, že oni robia katastrofálne rozhodnutia a presne to čo ste viacerí aj vo faktických svojich poznámkach povedali, že to stane sa asi takým národným heslom, že Slovakia alebo Slovak in border is very very open. No veď presne to je návod pre prevádzačov a presne to je základná informácia pre prevádzačov a pre tých ľudí, ktorí sa snažia touto balkánskou cestou, že choďte cez Slovensko, lebo tam vás čakajú s otvorenou náručou. A presne to v rokoch 2015 a 2016 a našej vlády sme dávali odstrašujúce príklady, že ak nelegálne prekročíte našu hranicu, tak v rámci schengenského kódexu, v rámci schengenských pravidiel bude to riešené tak ako má byť. Nikto nespochybňuje ľudí, ktorí k nám prichádzajú s vojnou ohrozených území, ale presne tak ako to bolo povedané, kto ich vie presne identifikovať či sú alebo nie sú občanmi Sýrie a či sú priamo alebo nie sú ohrození vojnou a o tom, že na východe máme pretlak a takisto že na východe musia policajti strážiť ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:46 - 13:48 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa chcem poďakovať svojim opozičným kolegom za ich podporné stanoviská, prípadne aj rozširujúce myšlienky, ale využijem túto reakciu na pánov z koalície dvoch poslancov až zo štyroch, ktorí tu zostali. Takže pôjdem odzadu. Pán poslanec Šefčík. Policajný prezident nazval českých policajtov, no tých, ktorí tam boli na hranici, obvinili z nelegálneho pašeráctva, prevádzačstva cez československú hranicu. Pokiaľ ja viem je to trestný čin, tak nech to dotiahne dokonca, keď to je tak. Českí policajti, resp. české ministerstvo vnútra sa ospravedlnilo, že áno v jednom prípade sa to stalo, že boli 200 metrov tuším na našom území. Beriem, ale keď chcete ísť rokovať do Českej republiky s českou vládou o tom, aby Česi skončili kontroly na svojich hraniciach, tak predsa nemôžem na nich deň predtým zaútočiť, že sú prevádzači. Ale tak idem nejakou diplomatickou cestou alebo si to vyrokujem rovno tam, ale nie, že predtým. Tak potom, čo vyrokujem, nič. Pán kolega Potocký, áno som predsedom výboru na kontrolu činností SIS. Informácie každoročne Slovenská informačná služba dáva aj nášmu výboru, tak isto ako vojenské spravodajstvo a dostávajú tieto informácie o bezpečnostných rizikách v prípade nelegálnej migrácie cez akúkoľvek hranicu našu aj všetci príjemcovia zo zákona. Áno je to tak. Maďarská hranica má 654 km. Z toho 338 km sú vodné toky a pán kolega Potocký, sme obidvaja východniari. Čo pôjdu tí ilegálni migranti cez balkánsku cestu, cez Kráľovský Chlmec do Česka, no nie. Tu sa budú motať na nejakom 10 - 20 km úseku od Bratislavy po Komárno a budú sa snažiť niekde tuná v blízkych častiach dostať čo najbližšie k českej hranici a nebudú chodiť vrchom. Čiže netreba chrániť celých 650 ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:46 - 13:47 hod.

Kubánek Stanislav Zobrazit prepis
... pán poslanec, v minulosti sme odvolávali pána ministra pre zlé riadenie ministerstva vnútra, netransparentné konania, či podozrenia z ovplyvňovania trestných konaní. Dnes je to ešte horšie. Dnes sa zhoršuje zo dňa na deň bezpečnostná situácia na Slovensku, ktorá je zapríčinená absolútnou ignoráciou chránenia územia Slovenskej republiky. Kým Česká republika a Rakúsko si plnia svoju základnú povinnosť štátu, chránia si svoje hranice a zaisťujú tak bezpečnosť svojich obyvateľov, na Slovensku sa zväčšuje počet nelegálnych migrantov, ktorí sa pohybujú po našom území bez akejkoľvek kontroly. Migráciu sme zažili aj za vlády Roberta Fica v rokoch 2015 a 2018 a bola táto migrácia veľmi bravúrne zvládnutá a naši obyvatelia ani nevedeli o tom, že nejaká migračná kríza na Slovensku je. Dovoľujem si upozorniť na štúdiu Európskej agentúry pre zahraničnú a pobrežnú stráž Frontex zo septembra 2022, v ktorej sa uvádza, že medzi súčasnými migrantmi, ktorí prichádzajú do Európy môžu byť aj ľudia napojení na teroristické organizácie. Preto zvolený postoj ministerstva vnútra k stráženiu našich hraníc a zo dňa na deň zhoršujúca sa bezpečnostná situácia je dôvod na to, aby minister vnútra z tejto svojej pozície odstúpil.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:31 hod.

Kubánek Stanislav
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, v minulosti sme odvolávali pána ministra pre zlé riadenie Ministerstva vnútra, netransparentné konania, či podozrenia z ovplyvňovania trestných konaní. Dnes je to ešte horšie, dnes sa zhoršuje zo dňa na deň situácia...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:33 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Saloň, veľmi dobre si poukázal na to aký rozdiel je medzi tým, keď sme čelili migrácii v roku 2015 my, ako sme to zvládali, ako to teraz zvláda minister vnútra. Minister vnútra vo svojej obhajobe tu dnes v zásade plakal nad tým, že nemá dostatočné kapacity. No ja sa pýtam, koho je to chyba po dva a pol roku vládnutia, že nemá dostatočné kapacity. Koľkokrát a o koľko miliárd si táto vláda navýšila štátny rozpočet v roku 2020, 2021 a 2022. Myslím si, že tie zdroje sú dostatočné na to, aby si vedel aj rezort vnútra zabezpečiť kapacity na takéto krízové situácie. A keď už tie kapacity teda nie sú dostatočné, tak tu predsa máme aj ozbrojené sily. Je zaujímavé, že keď bolo treba vykonať celoplošné testovanie, tak zo dňa na deň sa nasadili všetky možné sily z ozbrojených síl, mali sme tu vojakov na každom rohu, ale dnes keď treba chrániť hranice voči nelegálnej migrácii, tak zrazu tieto možnosti ako keby ani neboli a minister vnútra sa vyhovára na nedostatočné kapacity. Tomuto naozaj, naozaj nerozumiem. A pokiaľ si hovoril o tom, že tu nie je bezpečnostné riziko, áno, minister to spomínal v súvislosti s konfliktom v Sýrii, že týchto občanov nie je možné, možné tam vracať. Len treba si povedať, že kto sú títo migranti. Sú to sýrski občania keď nemajú pasy, keď ich nevieme skontrolovať ich totožnosť a ich pôvod. Toto je asi základný, základný problém. Čiže oháňať sa tu medzinárodnými dohovormi o readmisii, ktoré, ktoré v súvislosti priamo so Sýriou toto zakazujú asi tu nie je na mieste, keď my nevieme overiť totožnosť týchto migrantov, keďže ani jeden z nich nemá, nemá platný cestovný doklad ani iný doklad.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:33 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega poslanec Saloň, si sa zaradil po Robertovi Ficovi vo svojom vystúpení medzi tých, ktorí dnešnej sále vystúpili k odvolávaniu ministra vnútra čo sa týka hlavne migrácie a nezvládnutej tejto situácie medzi odborníkov, ľudí, ktorí pomenovali, ja pevne verím, že široká verejnosť vidí, že čo ponúka koalícia a čo ponúka opozícia. Je neskutočné, keď tu počúvame o tom ako vo veci zlyhala Európska únia a naši predstavitelia ako minister vnútra je v situácii, že zlyhala Európska únia, tak to musí byť takto, my nič nemôžeme robiť. Ale vidíme, že iné krajiny, keď vidia, že zlyhala Európska únia, tak sa začínajú a starajú sa o svojich občanov a riešia títo túto situáciu na vlastnú päsť. Bohužiaľ, naša vláda toto nerieši a tak ako si poďakoval aj napríklad policajtom alebo vojakom, v tomto prípade im treba poďakovať, ale ja mám množstvo informácií z celého Slovenska, že policajti sú sťahovaní z celého Slovenska, sú posielaní na hranice do Kútov a prídu tam a nemajú žiadne inštrukcie, žiadne informácie, nevedia čo tam majú robiť, odstoja si tam dvanásť hodín a idú naspäť domov. Je to jednoznačné zlyhanie ministra vnútra. Hovoriť tu o nedostatku policajtov, však boli situácie môžme využiť napríklad Ministerstvo obrany, využiť vojakov. Len viete, tu by v prvom rade vláda a minister vnútra museli byť schopní a museli byť chcieť sa starať o občanov. Im je to úplne jedno. A je neskutočné, keď tu počúvame rôzne dezinformácie zo strany predstaviteľov koalície o tom ako, ako sa to nedá, ako to takto práveže správne funguje. No nech sa, nech si porovnajú ten rok 2015 s týmto rokom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:33 hod.

Zahorčák Viliam Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci. Situácia v Slovenskej republike v súvislosti s migrantmi je veľmi zlá. Vie to každý Slovák, osobitne tí, ktorí žijú v blízkosti českých, maďarských hraníc. Vedia to aj zodpovedné orgány v Česku a v Rakúsku, ktorí urobili opatrenia na to, aby to u nich nebolo rovnako ako u nás. A jediný kto to nevie alebo to zľahčuje je minister vnútra a prezident Policajného zboru. Podľa nich je to vraj lepšie ako to bolo v roku 2015. Vedel by som možno aj s tým súhlasiť, že je to lepšie ako v roku 2015. Ale pre koho je to lepšie? Možno a zaiste pre tých prevádzačov, ktorí túto činnosť organizujú, ale aj pre mnohých možno, ktorí sú v pozadí tejto riadenej migrácie. Ale otázne je, že komu má Ministerstvo vnútra a Policajný zbor slúžiť, či zámerom týchto ľudí alebo či má chrániť občanov Slovenskej republiky a ich majetky. Jednoznačne, že to druhé, pretože títo migranti sú potenciálnym nebezpečím pre Slovensko a je potrebné urobiť teda všetko pre to, aby ich počet na Slovensku bol podstatne nižší, aby sa na Slovensko vôbec nedostávali. Problémy ktoré tu v poslednom období riešime, či už so zdravotníctvom alebo aj s migráciou sú problémami, ktoré tu vôbec nemuseli byť. Sú dôsledkom toho, akú vládu máme, sú dôsledkom toho, že naša vláda nie je schopná organizovať a zabezpečovať to čo sa od nej očakáva a neobstojí ani to, že je to európska záležitosť, pretože mnohé krajiny ukázali, že proti tomu vedia bojovať, vedia tomu čeliť a aj naša vláda sa mohla na tento problém pripraviť a urobiť účinné opatrenia pred tým, aby k tomu čo dnes zažívame vôbec nemuselo dôjsť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:33 hod.

Šuca Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Vážený pán kolega Marián Saloň, chcem ti poďakovať za tvoje vystúpenie v rozprave. Veľmi konkrétne si popísal, rozobral problém, ktorý na Slovensku máme a to je ilegálna migrácia. Som veľmi rád, že si citoval českého ministra vnútra, českého policajného prezidenta, rakúskeho ministra vnútra. Zaujímavé je toto. O chvíľu bude výročie vstupu Slovenska do schengenského priestoru, vstúpili sme tam 21. 12. 2007 a sme súčasťou krajín s Rakúšakmi a s Čechmi, ktorí sme v schengenskom priestore. Česi a Rakušáci uzavreli hranice, strážia si svoje hranice a argument nášho pána ministra vnútra je ten, že vnútornú hranicu strážiť medzi Maďarskom a Slovenskom nebudeme, lebo to je narušenie schengenského kódexu, to sa nedá a nemá to nijaká efekt. Tak pre Rakúšakov a Čechov to efekt má, pre slovenského ministra, ktorý už dávno v svojej pozícii nemal byť, to efekt nemá. Padali tu rôzne názory, bola tu debata o hermeticky uzavretí hraníc. No asi ťažko sa dajú hermeticky uzavrieť hranice, ale dá sa napríklad urobiť to, čo urobili Maďari, medzi Maďarskom a Srbskom postavili štvormetrový plot a poctivo si hranice strážia. Vôbec nesúhlasím s tým čo tu bolo povedané, že maďarsko-srbské hranice sú deravé ako ementál. Čiže tu sú tri rozdielne pohľady na jednu vec. A boli tu spomínané stanové mestečká. Ja by som skôr upriamil pozornosť na Úrad policajného zaistenia, ale to v prípade keby sme poctivo strážili hranice slovensko-maďarské, každý takýto ilegálny migrant by mal skončil práve v týchto dvoch zariadeniach, ktoré je jedno v Medveďove a jedno je v Sečovciach. A keby toto fungovalo, tak by sme nemuseli stavať stanové mestečká. To je ten problém a zásadný rozdiel medzi našim ministrom vnútra a ministrami vnútra okolitých krajín. Ďakujem pekne ešte raz za tvoje vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 13:16 - 13:31 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Aké koordinačné cvičenie robil Policajný zbor s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky, kde by boli pozvali aj členov branno-bezpečnostného výboru sa pozrieť, aby mohli potom tlmočiť svojim občanom poslanci Národnej rady, že nemusíte sa ničoho báť, prebehlo veľké cvičenie policajtov v Ozbrojených síl Slovenskej republiky na slovensko-maďarskej hranici, kde sme ukázali ako sme pripravení na nelegálnu migráciu. Bolo také cvičenie? Pokiaľ je sa pamätám, žiadne. Česi nám ukázali, že si to cvičenie vedia spraviť a nakoniec nám tie hranice aj zatvorili.
Ale asi tak ako minister podceňuje niektoré veci, tak podceňuje aj túto situáciu a myslí si, že prevádzači sú hlupáci, že proste, keď prešli prvýkrát cez maďarskú hranicu, druhý, tretí a to všetko bez kontroly, nik ich nekontroloval, nezadržal, takže asi to je v poriadku. V roku 2016 na margo tých cvičení, keď si možno pamätáte, tak presne takéto koordinačné cvičenie prebehlo na území Slovenskej republiky, kde sme vlastne ukázali, demonštrovali sme možnosť využitia na určitých úsekoch zelenej hranice, kde samozrejme, na zelenej hranici, tam kde je tlak na prekročenie nelegálnej tej hranice, sme ukazovali možnosť využitia mobilných bariér za súčinnosti či už pozemnej alebo leteckej techniky ako túto hranicu chrániť.
A už aj takéto cvičenie zanechá odkaz či už na susednej krajine alebo aj na tých nelegálnych migrantov, ej, pozor, asi sú na tom Slovensku na nás pripravení, tak asi bude ťažké prekračovať slovenskú hranicu, tak si poďme hľadať nejaké iné cesty a nie územie Slovenskej republiky. Presne to čo sa stalo v roku 2015, lebo tam nedostali odkaz nelegálni migranti, že Slovakia very open, very, very open. Tam dostali odkaz, že keď dôjdete na Slovensko ako nelegálny migrant, tak čaká vás tu riadny postup tak ako pri nelegálnych migrantoch je. To znamená, že máme úrady policajného zaistenia, cely predbežného zadržania na oddeleniach hraničnej kontroly, kde v rámci schengenských pravidiel tak ako sa to má robiť, sa vráti tých nelegálnych migrantov cez tú hranicu, cez ktorú prešli. Ale tak ako bolo povedané, no dokazovať, keď ich chytíme v Kútoch, dokazovať maďarským kolegom, že oni prešli cez maďarskú hranicu, no tak to je asi dosť ťažké. Ale ak ho chytíme priamo na slovensko-maďarskej hranici, tak asi ťažko budeme, bude nám maďarský kolega, policajt tvrdiť, že došli z Poľska, hej. No, ale tak to už na druhej strane, keď som spomenul tú bariéru, by sme, by ma celkom zaujímalo to, že či vôbec tú bariéru ešte máme, že či tá bariéra už neskončila ktovie kde. To je ten lepší prípad.
Takže, ale tak ako som hovoril, Česká republika nám ukázala ako vie cvičenie pripraviť a teraz ako nám ho realizuje, ako nám realizuje online v priamych kontrolách na hraniciach. No, ale čo. My sme postavili stanové mestečko, možno z toho nakoniec bude obrovské stanové mesto a potom čo spravíme? Tak ako doposiaľ, nič. A preto hovorím, že pri kombinácii, lebo hermeticky uzavrieť hranicu, že sa nedá. Pri kombinácii tých opatrení, ktoré som spomínal a iných opatrení, čiže využitia technických prostriedkov, či už pozemných alebo leteckých, alebo je tam hranica Dunaj, tak aj vodných sme mohli eliminovať túto trasu cez našu hranicu a tá vnútorná kontrola by bola na hraničných prechodoch a mobilná bariéra, ktorá sa rozloží a zloží podľa aktuálnych rizík by bola inštalovaná len na určitý čas. A tak ako som tu spomínal, na mieste podľa tlaku na našu hranicu.
Ale, pán neprítomný minister, vy tvrdíte, že zavedenie kontrol na maďarskej hranici neprinesie želaný efekt a treba sa sústrediť na ochranu vonkajšej hranice, áno, treba, ale nie teraz, že ide na maďarskú hranicu včera. Ide na salzburské fórum do Rumunska dnes, bol pán minister v Českej republike minulý týždeň. To mal kričať už päť mesiacov, šesť mesiacov dozadu, že treba, ale aj niečo pre to reálne spraviť. A my sme tam poslali policajtov, koľko, 40 policajtov minulý týždeň. Ako ja držím našim policajtom prsty, lebo určite tak ako všade, kde boli v zahraničných misiách, či už vojaci alebo policajti, tak nám robia dobré meno. Ale teraz? No, ale to by na ministerstve vnútra pán minister musel pracovať.
Ale, pomôžem si ďalším výrazom pána ministra, že je scestné si myslieť, že dokážeme hermeticky uzavrieť hranicu a neprejde ani noha. Veď to nikto ani nechcel, hermeticky uzavrieť. Ale, ak by boli tie kontroly zavedené včas, boli by posilnené hliadky, boli by kontroly aj zelenej hranice, tak to by bolo práve vyvolalo to čo som hovoril, že u maďarskej strany reakciu, že musia aj oni začať niečo robiť, pretože by sa hromadili tí nelegálni migranti presne tak ako nám sa hromadia na česko-slovenskej hranici, tak by to bolo pri našich účinných kontrolách na slovensko-maďarskej hranici. A vtedy by ten problém sa riešil tam. A verte mi tomu, že Maďarsko tak ako boli Česi vystavení obrovskému tlaku obyvateľov, postupne to začína teraz u nás v tých prihraničných oblastiach, tak isto by bola aj maďarská vláda vystavená takémuto problému. A verte mi, že museli by to riešiť, lebo aj pre nich je to citlivá téma, tak by si robili poriadok aj maďarsko-srbskej hranici, čo nehovorím, že nerobia. Potrebujú tú pomoc, ale vám hovorím, že úplne ináč by sa správali aj na svojom vlastnom území. Lebo oni vlastne tento problém nemusia riešiť, pretože všetko cez maďarskú hranicu prejde k nám a my si s tým musíme robiť teraz poriadok.
Premiér Heger po zasadnutí Bezpečnostnej rady oznámil slávnostne, že bude rokovať s českou stranou ohľadne migrácie a navrhne hneď niekoľko riešení a je už po rokovaní, ale na odpoveď sme nemuseli dlho čakať. Český minister vnútra Vít Rakušan nám z voleja odkázal vtedy, že si nemyslí, že výsledkom rokovania so Slovenskom bude zrušenie kontrol. Citujem ho v tom čase. "Zajtra budeme rokovať so slovenskou stranou, ale ja si skutočne nemyslím, že tým výsledkom bude nejaké akútne zrušenie znovu zavedených kontrol. Avizoval možný výsledok stretnutia slovenského a českého premiéra, ministrov vnútra a policajných prezidentov". Dnes si môžeme povedať, že ako to rokovanie dopadlo?
Tak presne ako to Vít Rakušan povedal v tom čase, čiže kontroly ďalej platia a ďalej platiť aj budú. A presne tak ako už bolo spomínané, pokiaľ budú stanové mestá v blízkosti českých hraníc, kde je voľný pohyb nelegálnych migrantov, ktorí sa opätovne a opätovne pokúšajú prekročiť českú hranicu, veď to logiku dáva, že Česká republika ani nemá dôvod tieto hranice otvoriť.
Český minister Vít Rakušan predstaviteľom samospráv v tom čase zdôraznil tiež, že v období zavedenia kontrol Česko denne evidovalo približne 350 migrantov denne na svojom území, kdežto Slovensko podľa dostupných štatistík 150 migrantov týždenne. Čiže, kde bola tá disproporcia? Tá disproporcia sa ukazuje, akým spôsobom sa stala česká strana a akým spôsobom sa stávala slovenská strana. A, bohužiaľ, migračné prúdy zo Slovenska do Českej republiky prúdili bez nejakých väčších zásahov na slovenskej strane, dodal Rakušan, hej. Všetko citujem ministra vnútra. To nehovorím ja.
Pán neprítomný minister, vy ste minulý týždeň uviedol, že na Slovensko aktuálne prichádza viac migrantov z Česka ako z Maďarska. Prosím vás, a tam je aká logika? Že vracajú sa naspäť na Slovensko a tu chcú zostať? Alebo sa chcú najesť, odpočinúť si a pokračovať späť do Česka? Na to reagovali českí kolegovia, český rezort vnútra slovami, že nemá poznatky o tom, že by sa zvýšil príchod nelegálnych migrantov z Rakúska, čo je druhá cesta, ktorú by mohli utečenci využiť. No, tak potom asi došli z Poľska, podľa všetkého. Ale čo už.
No, a teraz aby som nezabudoval aj na policajného prezidenta pána Hamrana, tak pán policajný prezident zase exceloval v relácii Na rovinu, že sa vyjadril o českých kolegoch, že pozbierajú migrantov a prinesú ich na hranicu. Dokonca sa nám stal jeden prípad, kedy ich priviedli až za hranicu 200 metrov a vyložili nám na území Slovenskej republiky nelegálnych migrantov, česká polícia, veď to je pomlčka, regulárne prevádzačstvo. Akože takto urážať kolegov a potom oznámiť cez predsedu vlády, že ideme rokovať s predsedom vlády Českej republiky, s ministrom vnútra Českej republiky a s policajným prezidentom Českej republiky, kde ich nazveme nelegálnymi prevádzačmi, no určite nám otvoria náruč a nám oznámia, že páni kolegovia, veľmi pekne vám ďakujeme za vašu spoluprácu, od zajtra otvárame hranice. Takže asi v tomto prípade vždy je lepšie pána Hamrana radšej nechať doma a nebrať ho nikam, lebo potom je taký výsledok. A to ešte spomeniem ďalšie také jeho vyjadrenie, že to bolo tuším, že po rokovaní Bezpečnostnej rady, že migrácia nie je v kódexe schengenských hraníc bezpečnostné riziko.
Áno, je pravda, že nie je bezpečnostné riziko, ale verím, že nikdy sa nestane to čo sa stalo v Bulharsku, kde zastrelili bulharského policajta, keď hliadkoval na hranici, lebo potom čo, budeme tiež tvrdiť, že to neni v schengenskom kódexe ako bezpečnostné riziko?
A spomeniem aj takú inú rovinu, nebudem sa jej venovať nejak špecificky, lebo ja nie som odborníkom na zdravotníctvo, ale profesor Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva tiež pomáha bezpečnostným zložkám v stanovom mestečku a tuším, že to bolo pre TA3 a tam porozprával o tom, že s akými chorobami migranti prichádzajú. Nikto nepodceňuje choroby, treba sa o chorých ľudí starať, že pán doktor, ale ak si spomenieme, že v tomto prípade, že Slovakia very, very, open a keď si spomenieme na časy COVID-u, kde Slovakia bola very, very closed, kde sme ani z okresu do okresu nemohli cestovať, kde v jednom čase bol zákaz vychádzania, tak ako sa majú na to naši ľudia pozerať. Ale to už nechám na debatu pre tých, ktorí tomu rozumejú.
A na záver. Tiež to bolo spomínané, to mám pocit, že ako keby som povytrhával iným z príhovorov svoj príhovor, že podľa nás, teda nie podľa mňa, ale podľa našej vlády a podľa nášho pána ministra vnútra všetci okolo nás robia katastrofálne rozhodnutia, či už Česi alebo Rakúšania, tým že zaviedli hranice kontroly na svojich hraniciach, tak vlastne my tvrdíme, že to sú najhoršie možné rozhodnutia, aké ich vlády mohli spraviť. A na druhej strane my máme vyjadrenia typu, že my to zvládame excelentne a samozrejme, len vy pán neprítomný minister máte všetko pod kontrolou. Ďakujem vám pekne za pozornosť a verím, že toto hlasovanie bude úspešné.
Skryt prepis