Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.11.2022 o 14:16 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:31 - 16:32 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
... pán minister vnútra. To nebola svojvôľa, či je to koaličný alebo aký partner. To bolo kolektívne rozhodnutie vlády, na čele ktorej stojí premiér. Takže toľko k tomu.
A to, že Vít Rakušan dvadsať minút pred rokovaním oznámil, že hranice ostanú uzatvorené, nie že dvadsať minút pred rokovaním, on to povedal dvadsať minút potom ako na Slovensku vyšla informácia, že predseda vlády Heger sa ide stretnúť s pánom Fialom, tak nám nechali odkázať ešte, že chlapci, cestujete do Čiech zbytočne, lebo aj tak to nepújde. To bol celý ten problém.
A keď hovoríte o hliadkach, že by neboli účinné na hraniciach, veď som to hovoril aj vo svojom vystúpení. V rokoch 2015 a 2016 presne tou demonštráciou tých cvičení a demonštráciou toho, že sme pripravení na riešenie tejto krízy, tak to mal byť odkaz tým migrantom, nechoďte sem, lebo budú naplnené schengenské pravidlá čo sa týka ...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:16 - 16:17 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Šeliga, musím oceniť vašu šikovnosť ako ste sa tak šikovne snažili podsunúť tému dnešnej tlačovej besedy nášho predsedu, lebo tieto dôvody boli odvolávaním, pri odvolávaní sedemkrát predtým ako dnes. A keď ste si všimli ani predseda Fico vo svojom úvodnom slove, ani ja vo vystúpení za klub sme nepovedali ani slovo o téme manipulácie trestných konaní a podobne preto, aby sme nevytvárali zámienku pre niekoho iného. Takže túto tému si nechajme bokom a tvárme sa, že ani neodznela.
Hovoríte, že sa čudujete pánovi Fialovi alebo teda to neviete pochopiť, ale to treba pochopiť tak, že pán Fiala je predseda vlády a predsa nie minister vnútra, ale vláda Českej republiky na svojom zasadnutí rozhodla o tom, že uzavrú hranicu so Slovenskou republikou, následne to predĺžila a následne ohlasovali ďalej, že to bude pokračovať. Čiže nie pán minister vnútra. To nebola svojvôľa, či je to koaličný alebo aký partner. To bolo kolektívne rozhodnutie vlády, na čele ktorej stojí premiér. Takže toľko k tomu.
A to, že Vít Rakušan dvadsať minút pred rokovaním oznámil, že hranice ostanú uzatvorené, nie že dvadsať minút pred rokovaním
====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 15:16 - 15:16 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Pán poslanec Šutaj Eštok sa spýtal pani Záborskej, že ako to ona hodnotí v rámci svojho kresťanského presvedčenia.
No ja sa, pán poslanec, s viacerými z poslancov OĽANO, teda špeciálne z Kresťanskej únie o tom rozprával. Oni tomu neveria. Oni vám povedia to, čo vám povedal pred chvíľou pán Šefčík, že je to vytrhnuté z kontextu, z kontextu a Hamran povedal, že to tak nie je. No to je neuveriteľné, ja neviem, asi málo pracujeme, málo im to vysvetľujeme, málo ich posielame za Petrom Pčolinským. No nech sa ho idú spýtať, on im to povie, ako to je celé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 15:01 - 15:01 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kočner bol človek, ku ktorému chodieval Richard Sulík na raňajky a Igor Matovič s ním obvykle diskutoval o politických otázkach. Ale to až tak nesúvisí s tým, čo povedal pán poslanec Šutaj Eštok, vo svojom vystúpení. Preto by som chcel dva momenty povedať.
Prvý sa týka, tie, tých migračných dôvodov, kvôli ktorým odvolávame ministra Mikulca. Vážení, aj keby bola pravda, že Česká republika údajne nedodržuje nariadenia Európskej únii, tak ak zavreli hranicu, bolo to v bytostnom záujme Českej republiky. Namiesto toho, aby si Slovenská republika, teda vláda brala príklad od Čechov, tak sa chváli, že dodržujeme predpisy Európskej únie. No to je ako mŕtvemu zimník alebo pre občanov Slovenskej republiky ako stierače na ponorke. To sú také naozaj zdôvodnenia a taký úžitok to má pre nás všetkých.
Druhý moment, už teda veľakrát sa tu čítali zápisnice z rôznych odposluchov. Sú to naozaj strašné veci. A pán poslanec Šutaj Eštok sa spýtal pani Záborskej, že ako to ona hodnotí, v rámci svojho kresťanského presvedčenia. No ja sa pán poslanec s viacerými z poslancov OĽANO, teda špeciálne s kresťanskými o tom rozprávam. Oni tomu neveria. Oni vám povedia to, čo vám povedal pred chvíľou pán Šefčík, že je to...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:31 - 14:33 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Deniska, som rád, že si sa oprela vo svojom vystúpení jednak o faktá a takisto o vyjadrenia kolegov či už z Rakúska alebo, alebo z Českej republiky. Veď práve oni nám vystavili tú vizitku za naše nič nerobenie, teda nie naše, ale ministra vnútra. A keď si ja spomeniem na to, že za čo boli odvolávaní naši ministri vnútra počas našich vlád, kde nám bolo vytýkané, čo aké neviem aké problémy, ale jeden medzinárodný spomeniem, ktorý bol považovaný za obrovský problém vtedy. Keď sa zabudla alebo zabudol policajt nechtiac atrapu výbušniny, ktorá cestovala do Írska. A z toho bol medzinárodný škandál a medzinárodná hanba. Tak, čo je potom toto? Čo je potom toto, keď náš najbližší partner, nazvem ho celoživotný, Česká republika, lebo spája s ním bratská história, nám pred očami takto zavrie hranice. A zavrie ich nám tak, že ani nikomu nepovie. To znamená, že, že keby aspoň varoval a vyzýval, ale proste videli, že nič nerobíme a nie sme schopní nič robiť, tak nám jednoducho stiahli oponu pred očami a robte si čo chcete. A my aj napriek tomu stále nerobíme nič, ale kritizujeme a kritizujeme Rakúšanov a Čechov za to, že oni si robia poriadok na svojej hranici. Namiesto toho, aby sme sa od nich poučili a začali robiť to isté.
A bolo tu spomenuté, že minister si nepreniesol zodpovednosť. On už ani nemá na koho. Veď on už nemá ani svojich štátnych tajomníkov. Nemá riaditeľa kancelárie, má vymeneného. Generálnych tajomníkov služobného úradu. Veď aj teraz mu skončil štátny tajomník, ktorý mu mal práve pomáhať a ktorý mohol byť dnes na miesto neho na som salzburskom fóre a on mal sedieť a riešiť migračnú krízu tuná v parlamente a argumentovať, že ako to fantasticky robí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:16 - 14:18 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Milan, ja využijem vlastne to tvoje vystúpenie aj na to, čo som nestihol v reakcii na faktické poznámky, že to čo si hovoril o zlyhávaní. Každý hovoríme o tom, že zlyhala Európska únia, dokonca hovoria o tom aj koaliční poslanci. Či už pán Šefčík alebo pán Potocký a presne to som im chcel povedať. Teda, ak my konštatujeme, že Európska únia zlyháva, tak teraz ktoré štáty zlyhávajú, lebo podľa našej optiky to čo my tvrdíme, tak zlyháva Slovenská republika, pretože nerobí nič. Podľa koaličnej optiky zlyhávajú Češi a Rakúšania a zlyhávajú vlastne tým, že si chránia svoje územie a vlastne napĺňajú readmisné dohody a vracajú nelegálnych migrantov späť na Slovensko len preto, že naša vláda je neschopná a to sami aj skonštatovali, že proste tým, že my sme nerobili nič, tak oni nám zaviedli kontroly. A my teraz vlastne ich budeme obviňovať z toho, že oni robia katastrofálne rozhodnutia a presne to čo ste viacerí aj vo faktických svojich poznámkach povedali, že to stane sa asi takým národným heslom, že Slovakia alebo Slovak in border is very very open. No veď presne to je návod pre prevádzačov a presne to je základná informácia pre prevádzačov a pre tých ľudí, ktorí sa snažia touto balkánskou cestou, že choďte cez Slovensko, lebo tam vás čakajú s otvorenou náručou. A presne to v rokoch 2015 a 2016 a našej vlády sme dávali odstrašujúce príklady, že ak nelegálne prekročíte našu hranicu, tak v rámci schengenského kódexu, v rámci schengenských pravidiel bude to riešené tak ako má byť. Nikto nespochybňuje ľudí, ktorí k nám prichádzajú s vojnou ohrozených území, ale presne tak ako to bolo povedané, kto ich vie presne identifikovať či sú alebo nie sú občanmi Sýrie a či sú priamo alebo nie sú ohrození vojnou a o tom, že na východe máme pretlak a takisto že na východe musia policajti strážiť ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:46 - 13:48 hod.

Saloň Marián Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa chcem poďakovať svojim opozičným kolegom za ich podporné stanoviská, prípadne aj rozširujúce myšlienky, ale využijem túto reakciu na pánov z koalície dvoch poslancov až zo štyroch, ktorí tu zostali. Takže pôjdem odzadu. Pán poslanec Šefčík. Policajný prezident nazval českých policajtov, no tých, ktorí tam boli na hranici, obvinili z nelegálneho pašeráctva, prevádzačstva cez československú hranicu. Pokiaľ ja viem je to trestný čin, tak nech to dotiahne dokonca, keď to je tak. Českí policajti, resp. české ministerstvo vnútra sa ospravedlnilo, že áno v jednom prípade sa to stalo, že boli 200 metrov tuším na našom území. Beriem, ale keď chcete ísť rokovať do Českej republiky s českou vládou o tom, aby Česi skončili kontroly na svojich hraniciach, tak predsa nemôžem na nich deň predtým zaútočiť, že sú prevádzači. Ale tak idem nejakou diplomatickou cestou alebo si to vyrokujem rovno tam, ale nie, že predtým. Tak potom, čo vyrokujem, nič. Pán kolega Potocký, áno som predsedom výboru na kontrolu činností SIS. Informácie každoročne Slovenská informačná služba dáva aj nášmu výboru, tak isto ako vojenské spravodajstvo a dostávajú tieto informácie o bezpečnostných rizikách v prípade nelegálnej migrácie cez akúkoľvek hranicu našu aj všetci príjemcovia zo zákona. Áno je to tak. Maďarská hranica má 654 km. Z toho 338 km sú vodné toky a pán kolega Potocký, sme obidvaja východniari. Čo pôjdu tí ilegálni migranti cez balkánsku cestu, cez Kráľovský Chlmec do Česka, no nie. Tu sa budú motať na nejakom 10 - 20 km úseku od Bratislavy po Komárno a budú sa snažiť niekde tuná v blízkych častiach dostať čo najbližšie k českej hranici a nebudú chodiť vrchom. Čiže netreba chrániť celých 650 ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:46 - 13:47 hod.

Kubánek Stanislav Zobrazit prepis
... pán poslanec, v minulosti sme odvolávali pána ministra pre zlé riadenie ministerstva vnútra, netransparentné konania, či podozrenia z ovplyvňovania trestných konaní. Dnes je to ešte horšie. Dnes sa zhoršuje zo dňa na deň bezpečnostná situácia na Slovensku, ktorá je zapríčinená absolútnou ignoráciou chránenia územia Slovenskej republiky. Kým Česká republika a Rakúsko si plnia svoju základnú povinnosť štátu, chránia si svoje hranice a zaisťujú tak bezpečnosť svojich obyvateľov, na Slovensku sa zväčšuje počet nelegálnych migrantov, ktorí sa pohybujú po našom území bez akejkoľvek kontroly. Migráciu sme zažili aj za vlády Roberta Fica v rokoch 2015 a 2018 a bola táto migrácia veľmi bravúrne zvládnutá a naši obyvatelia ani nevedeli o tom, že nejaká migračná kríza na Slovensku je. Dovoľujem si upozorniť na štúdiu Európskej agentúry pre zahraničnú a pobrežnú stráž Frontex zo septembra 2022, v ktorej sa uvádza, že medzi súčasnými migrantmi, ktorí prichádzajú do Európy môžu byť aj ľudia napojení na teroristické organizácie. Preto zvolený postoj ministerstva vnútra k stráženiu našich hraníc a zo dňa na deň zhoršujúca sa bezpečnostná situácia je dôvod na to, aby minister vnútra z tejto svojej pozície odstúpil.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:31 hod.

Kubánek Stanislav
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, v minulosti sme odvolávali pána ministra pre zlé riadenie Ministerstva vnútra, netransparentné konania, či podozrenia z ovplyvňovania trestných konaní. Dnes je to ešte horšie, dnes sa zhoršuje zo dňa na deň situácia...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 13:31 - 13:33 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Saloň, veľmi dobre si poukázal na to aký rozdiel je medzi tým, keď sme čelili migrácii v roku 2015 my, ako sme to zvládali, ako to teraz zvláda minister vnútra. Minister vnútra vo svojej obhajobe tu dnes v zásade plakal nad tým, že nemá dostatočné kapacity. No ja sa pýtam, koho je to chyba po dva a pol roku vládnutia, že nemá dostatočné kapacity. Koľkokrát a o koľko miliárd si táto vláda navýšila štátny rozpočet v roku 2020, 2021 a 2022. Myslím si, že tie zdroje sú dostatočné na to, aby si vedel aj rezort vnútra zabezpečiť kapacity na takéto krízové situácie. A keď už tie kapacity teda nie sú dostatočné, tak tu predsa máme aj ozbrojené sily. Je zaujímavé, že keď bolo treba vykonať celoplošné testovanie, tak zo dňa na deň sa nasadili všetky možné sily z ozbrojených síl, mali sme tu vojakov na každom rohu, ale dnes keď treba chrániť hranice voči nelegálnej migrácii, tak zrazu tieto možnosti ako keby ani neboli a minister vnútra sa vyhovára na nedostatočné kapacity. Tomuto naozaj, naozaj nerozumiem. A pokiaľ si hovoril o tom, že tu nie je bezpečnostné riziko, áno, minister to spomínal v súvislosti s konfliktom v Sýrii, že týchto občanov nie je možné, možné tam vracať. Len treba si povedať, že kto sú títo migranti. Sú to sýrski občania keď nemajú pasy, keď ich nevieme skontrolovať ich totožnosť a ich pôvod. Toto je asi základný, základný problém. Čiže oháňať sa tu medzinárodnými dohovormi o readmisii, ktoré, ktoré v súvislosti priamo so Sýriou toto zakazujú asi tu nie je na mieste, keď my nevieme overiť totožnosť týchto migrantov, keďže ani jeden z nich nemá, nemá platný cestovný doklad ani iný doklad.
Skryt prepis