Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

5.12.2022 o 14:10 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán špeciálny prokurátor, hovorili ste vo svojom vystúpení, že sa tu niekto bojí ísť pred súd a dosiahnuť oslobodzujúci rozsudok. Ale vy sám dobre viete, ako prokurátor a špeciálny prokurátor, ako bývalý advokát, že pánom prípravného konania je prokurátor a že nad zákonnosťou prípravného konania dohliada prokurátor a generálny prokurátor. A že súd nemá v tomto kompetencie zasiahnuť v prípravnom konaní do zákonnosti alebo nezákonnosti vyšetrovania a objasňovania trestných činov a nemôže to urobiť, lebo nerobí to ani v súdnom konaní, kde sa už rozhoduje o merite veci, nie o zákonnosti postupu pri získavaní jednotlivých dôkazov.
Takže tu je ten kameň úrazu, kde, kde účelovo tvrdíte, že sa akékoľvek aj nezákonne dosiahnuté obžaloby majú dostať pred súd. No sám dobre viete, ako advokát ste to určite x-krát presadzovali, že ak bol nejaký zákon, ak bol nejaký dôkaz získaný nezákonne alebo nezákonným postupom, tak nemôže sa dostať pred súd. A na to máme aj § 363 a na to máme aj dozor prokurátora nad prípravným konaním. Pretože inak by nám celý dozor prokurátora nemal, nemal zmysel.
A pokiaľ ide o to, že sa zastávate jednotlivých prokurátorov, ktorí tu boli menovaní, tak treba si pripomenúť, že v roku 2021 sme tu mali nejakú správu Slovenskej informačnej služby, ktorá hovorila o tom, že tu máme manipuláciu trestných konaní, že sa vymýšľajú dôkazy, že sa nahovárajú jednotliví spolupracujúci obvinení ako svedkovia na podávanie svedectiev, ktoré sú vymyslené a ktoré sú účelovo, účelovo podané, a dnes jednotlivými nahrávkami z legálnych odposluchov preukazuje, že táto správa bola ale že do bodky pravdivá. Tak by ma zaujímalo, že ako chcete obhajovať týchto prokurátorov, keď to, čo hovorila správa Slovenskej informačnej služby už v roku 2021, sa postupne jedno po druhom preukazuje.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2022 9:55 - 9:55 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán Lipšic, poprosím vás, keby ste o tom, kto tu je odvážny alebo zbabelý prednášali sám sebe. Ste právoplatne odsúdený zločinec, ktorý keď nemal ešte tento trestný čin na krku, tak chcel každého, kto zabije človeka na prechode, poslať do väzenia. Potom sa to stalo vám a urobili ste všetko preto, aby ste zostali na slobode. Chcel by som vidieť vašu odvahu a statočnosť, keby vám ráno niekto o piatej vykopol dvere, bez dôvodov vás zadržal, držal v špinavej cele policajného zaistenia neviem koľko hodín a potom posadil bez akýchkoľvek dôvodov na rok a pol do väzby. A po roku a pol by ste dostali rozhodnutie Ústavného súdu, že táto väzba bola nezákonná.
Pán Lipšic, kryjete zločiny. Vy tu rozprávate o nejakých elitných vyšetrovateľoch, ktorí sú pripravení zapaľovať svojim kolegom vyšetrovateľom z tímu Oblúk autá kanistrami, prepichovať pneumatiky. Sú to ľudia, ktorí sú pripravení nainštalovať čierne GPS-ká. Sú to ľudia, ktorí otvorene hovoria, že treba nakopať pani Santusovú do p... a nechcem povedať všade kde. Vy hovoríte chlapské reči. Nie. O všetkom toto vaši krásni prokurátori, ako je Šúrek, a bude tie mená hovoriť dookola, Repa, známy to synovec sudcu Najvyššieho súdu pána Kimenta. Či je to Kysel, či je Harkabus, či je to Hruška a ďalší a ďalší. Viete o všetkých zločinoch, ktoré sa páchajú na úrovni NAKA. A preto to znovu zopakujem. To nie je žiadne vyhrážka. Vyvinieme všetko úsilie na pôde Národnej rady Slovenskej republiky a rovnako vyvinieme všetky potrebné iniciatívy smerom k orgánom činných v trestnom konaní, aby ste odišli z Úradu špeciálnej prokuratúry s veľkou hanbou, lebo ste hanbou právneho štátu. Nemáte tam čo robiť. Pán Lipšic, vy ste sa nikdy nemali stať špeciálnym prokurátorom. Bohužiaľ, taká je pravda, krutá, ale taká je.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2022 9:40 - 9:40 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ďakujem za ústretovosť. Som sa naozaj trošku neskôr prihlásil.
Pán Lipšic, hovorili ste o všelijakých problémoch právneho štátu na Slovensku, ale najväčším problémom právneho štátu na Slovensku ste vy. Po prvé, chcem povedať, že ste právoplatne odsúdený páchateľ. Čo je niečo nevídané vo svete, aby bol špeciálny prokurátor právoplatne odsúdený zločinec. Po druhé, podvodom ste získali bezpečnostnú previerku. Dobre viete, že v tejto veci je vedené trestné stíhanie. Po tretie, ste politicky zaujatý. Vy nenávidíte opozíciu, nespĺňate absolútne žiadne predpoklady na výkon takejto funkcie. Pán Lipšic, vaši prokurátori na ÚŠP kryjú zločiny a vy to veľmi dobre viete. Sú zverejňované nahrávky, prepisy, ktoré potvrdzujú, že vaši prokurátori všetci, Repa, Šúrek, Kysel, Hruška, Harkabus, môžem ich menovať jedeného za druhým, vedia o špinavých zločinných metódach vyšetrovateľov čurillovcov, ktorých tuná takýmto spôsobom obhajujete nielen vy, ale takto ich obhajuje aj prezidentka Slovenskej republiky pani Čaputová.
Chcem vás ubezpečiť, pretože, bohužiaľ, vedeli ste, keď tu ráno nikto nebol, tak ste za tri minúty odrapkali niečo a ukončili ste rozpravu. Chcem vás ubezpečiť, že bude vyvinutá maximálna, maximálna snaha tak na úrovni Národnej rady Slovenskej republiky, ale verím, že takto bude vyvinutá snaha aj v orgánoch činných v trestnom konaní, aby ste s veľkou hanbou odišli z Úradu špeciálnej prokuratúry, pretože vy ste najväčší problém Slovenskej republiky, pokiaľ ide o parametre právneho štátu. Pán Lipšic, spamätajte sa. To, čo robia vaši slávni vyšetrovatelia, to sú zločiny, ktoré si nedovoľovali ani ŠTB-áci, ani komunisti v tých najhlbších dobách, a hovorím z vlastných skúseností a hovorím zo skúseností desiatok ľudí. Hlavným výsledkom vašej práce, pán Lipšic, je asi sedemnásť rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, kde je konštatované, že práva obvinených boli hrubo porušené pod vašim priamym dozorom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.12.2022 18:41 - 18:41 hod.

Podmanický Ján
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda, ja chcem poprosiť o vysvetlenie, teda zajtra o deviatej ráno či sa rokuje o špeciálnom prokurátorovi, alebo o ústave.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2022 17:26 - 17:26 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Dámy a páni, je to smiešne, trápne a prvoplánové, ako si takýmto spôsobom riešite vzťahy/nevzťahy so SaS-kou. Proste to sa až zle počúva, pritom pred tými tromi mesiacmi to bolo ešte všetko úplne inak. Robíte to na úkor nášho času a na úkor občanov Slovenskej republiky. Ale keď už teda ideme takto ďaleko, tak prosím vás pekne, začnite už, keď teda nemáme toho ministra kultúry, ktorý by o tom mal hovoriť, tak začnime hovoriť o koncertných sálach, začnime hovoriť o koncertných domoch, začnime hovoriť o kultúrnych domoch, začnime hovoriť o matičných domoch, začnime hovoriť o divadlách, začnime hovoriť o všetkých týchto inštitúciách, ktoré ťahajú za kratší koniec v tejto energetickej kríze. Aj toto sú všetko inštitúcie, ktoré ako budú mať veľký problém s finančnými prostriedkami. Takže poďme až takto ďaleko, keď už ste takí frajeri. A nie tuto akosi sa tuná, si tuná merať, merať svaly so SaS-kou, keď pred tromi mesiacmi, pred tromi mesiacmi ste boli najlepší kamaráti. No a teraz ešte najlepšie by bolo, keby ste ešte dali ďalšie trestné oznámenia na tú SaS-ku, aby ste si jó dokázali, akí ste vy fantastickí. Takže skutočne skvelé! Naozaj skvelé!
Skryt prepis
 

6.12.2022 16:41 - 16:41 hod.

Nemky Martin Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán kolega, ja vaše vystúpenie zhrniem do nejakých troch bodov.
Hovorili ste o nejakej politickej činnosti generálneho prokurátora. Ja by som sa chcel spýtať, že či mu závidíte, alebo že čo tam vadí. Pokiaľ tu obiehava Daniel Lipšic všetky televízie, to nekomentujete. To nám nevadí, s tým súhlasíme, to podporujeme.
Druhý bod. Dozvedeli sme sa, že chceli ste dokonca zakázať generálnemu prokurátorovi facebook. To je, to je niečo fantastické! To ja neviem, akože jak sme toto dokázali, alebo kam sme sa dostali, aby plénum riešilo takéto veci.
A tretia vec, kolega ma trošku predbehol. Hovorili ste, že generálny prokurátor má chrániť len záujmy štátu. S tým ja určite nesúhlasím, lebo má chrániť práva a právom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu. To znamená, že tá definícia znie takto.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

6.12.2022 16:41 - 16:41 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, chcel by som upozorniť na to, že pán poslanec Baránik síce podal akože pozmeňujúci návrh, ktorý nazval pozmeňujúcim návrhom, ale môže ho nazvať, akokoľvek chce, svojím obsahom je to alternatívny návrh uznesenia a môže sa o ňom hlasovať až po tom, ako nebude odhlasované uznesenie, ktoré bolo predložené v spoločnej správe. Čiže nie je to žiaden pozmeňujúci návrh a je to alternatívny návrh uznesenia. Upozorňujem na to, aby sme vedeli, ako budeme hlasovať.
Ďalšiu vec, ktorú povedal pán poslanec Baránik o bohorovnosti generálneho prokurátora, s tým absolútne nemôžem súhlasiť. Generálny prokurátor je, alebo prokurátor ako taký je pán prípravného konania. Pán prípravného konania, ktorému zo zákona vyplýva povinnosť skúmať a dohliadať nad zákonom procesu prípravného konania. A keď hovoril pán poslanec Baránik o tom, že sa majú dostať veci pred súd, tak áno, majú sa dostať veci pred súd, ale také, ktoré sú náležite objasnené a vyšetrené zákonným spôsobom v prípravnom konaní. Veď od toho je prokuratúra ako taká, dozorujúci orgán nad prípravným konaním.
A pokiaľ sa hovorí, pokiaľ hovoril o tom, že generálny prokurátor zastupuje štát, pán generálny prokurátor v prvom, na prvom mieste to, čo mu vyplýva aj zo zákona, je, že dbá na práva a právom chránené záujmy tak právnických, ako aj fyzických osôb, ale, samozrejme, aj štátu. A tomu zodpovedajú aj jeho úlohy, ktoré sú definované v Trestnom poriadku, ako má dohliadať na zákonnosť prípravného konania tak v prospech, ako aj v neprospech obvineného, aby boli náležite objasnené jednotlivé podozrenia zo spáchania trestných činov. Čiže nie za každú cenu len to, čo si praje koalícia, ale to, čo je naozaj zákonným spôsobom náležite obsiahnuté.
No a to, čo k tomu, k čomu povedal pán poslanec Baránik, právnik, advokát, že treba zrušiť zásady trestného konania, tak k tomu sa snáď ani netreba vyjadrovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2022 12:40 - 12:41 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Viskupič, v podstate ten pozmeňujúci návrh je v súlade s tým, čo si my predstavujeme, ako by sa to malo vyriešiť. To znamená, ak teda máme pomáhať gastru, a my sme za to, aby sa gastru pomohlo, tak dajme to minimálne na tých dvanásť mesiacov, lebo ináč to nemá absolútne žiadny zmysel. Ja považujem tú vsuvku, že iba na tri mesiace, zase nejaký figový list, ktorý použil pán Matovič len na to, aby mu prešla tá prvá časť o tých, o tých športoviskách a vlekoch.
Takže za stranu SMER môžem povedať, ak teda bude tento pozmeňujúci návrh, my zaňho zahlasujeme, ak prejde ten pozmeňujúci návrh pána Viskupiča, tak zahlasujeme aj za celý zákon. Ak neprejde, tak sa zdržíme hlasovania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2022 11:40 - 11:41 hod.

Podmanický Ján Zobrazit prepis
Pán poslanec Viskupič, práve sme si vypočuli, že musíme poďakovať vláde, že teda neudupala tie samosprávy do krachu, ale že teda zariadila to tak, aby prežili. To sme sa dozvedeli pred malou chvíľou.
Ja si myslím, že princíp daňového bonusu je správny. Len je nesprávne zdroje, odkiaľ sa čerpajú tieto finančné prostriedky. Neviem pochopiť, prečo sa berú tie finančné prostriedky samosprávam. Prečo sa nezoberú napríklad bankám, ktoré v časoch najväčších kríz zvyšovali zisky? Berú sa samosprávam, ktoré zabezpečujú obrovské množstvo služieb práve pre rodiny s deťmi – či už je to financovanie škôliek, či už je to financovanie stravovania detí, či už je to financovanie voľného času, centier voľného času, družín, či už je to financovanie športu, kultúrnych aktivít.
My sa tvárime, že ideme pomôcť rodinám. Tu im na jednej strane pridávame a zároveň im na druhej strane berieme. Veď tých 2 900 obcí v tomto ťažkom období bude musieť odniekiaľ tie peniaze zobrať, aby zafinancovalo základné služby, napríklad materské škôlky. Tie sú financované z obcí. Dnes stojí škôlka, ja neviem, 15 euro na mesiac, keď je samosprávna, niekde 20 euro, niekde 25 euro. Koľko bude stáť škôlka, sto euro? Tak ako sme tým rodinám pomohli?
Viete, ja mám pocit, že táto vláda sa rozhodla zničiť všetko, čo funguje. Už zničila toľko sektorov a ešte tu bol jeden sektor, ktorý fungoval a ktorý aj pomáhal, keď padala na hlavu napríklad s tým celoplošným testovaním, však to všetko samosprávy zabezpečili. Tak sa rozhodli, že idú zničiť aj samosprávy. A tento zákon, ktorý sa ide schvaľovať je o tom, že už teda dokonáme to dielo a doničíme aj samosprávy, aby už na tomto Slovensku nefungovalo nič.
No ďakujem pekne za také zákony.
Skryt prepis
 

5.12.2022 14:10 - 14:10 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán poslanec Dostál, ja som tiež prekvapený týmto návrhom a prekvapený som najmä z toho dôvodu, že ako vidíme, aká je parlamentná matematika v súčasnosti. Pretože tento návrh zákona v zásade skôr pomáha koalícii ako opozícii vzhľadom k tomu, aj keď teda pán poslanec Čepček je nezaradený poslanec, pretože koalícia má len dva kluby, čiže zjednodušilo by to najmä, najmä túto procedúru pre koalíciu, aj keď na druhej strane zase koalícia môže využiť právo predsedu Národnej rady, ktorý má aj sám takéto, takéto návrhové právo. No a opozícii to nijak nepomôže, pretože práve, ako povedal predrečník, strana SaS je ťažko povedať, či je koaličná, alebo opozičná strana, čiže tam aj tak dva kluby opozičné, keďže je teraz len jeden klub opozičný a strana SaS nie je jasné, či je opozičná strana, alebo nie, aj tak, aj tak nepomôže. Čiže nevidím v tom úplne, poviem úprimne osobne, nejaké ratio, skôr to pomáha terajšej koalícii ako opozícii.
Ja si skôr myslím, že by sme sa mali zamyslieť nad tým, či nezmeniť rokovací poriadok tým spôsobom, že najmä pokiaľ ide o preraďovanie jednotlivých bodov na nasledujúcu schôdzu, nie zaraďovanie nových bodov, ale buď vyraďovanie zo schôdze, alebo preraďovanie na ďalšiu schôdzu, by mal mať to dispozičné právo sám navrhovateľ alebo skupina navrhovateľov, ktorá ten návrh zákona navrhla. Pretože tak, ako má dispozičné právo ho navrhnúť, tak by mala ďalej mať aj dispozičné právo s ním ďalej nakladať. Čiže tu vidím skôr riešenie v rokovacom poriadku, alebo na zmenu rokovacieho poriadku, aby takéto, takúto kompetenciu dostali sami navrhovatelia bez ohľadu na to, či budú mať súhlas jedného, dvoch alebo troch klubov.
Ďakujem.
Skryt prepis