Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

9.12.2022 o 10:25 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 24.1.2023 13:53 - 14:03 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Možno krívam symbolicky ako slovenská demokracia, a preto mi dovoľte, aby sa k téme demokracia vyjadril aj v mojom vystúpení v mene poslaneckého klubu SMER - slovenská sociálna demokracia.
Začnem netradične. Pani Kolíková, ja som všeličo videl. Aj prevrátený komediantsky koč. Ale nevidel som človeka, ktorý hovorí, že vidí do mysle 1,2 mil. ľudí, ktorí boli v referende, že čo si vlastne želali alebo neželali. Vy ste génius. A takto sa správate (potlesk), takto ponižujúco sa správate k ľuďom na Slovensku a potom sa čudujete, že vás nikto nechce nielen ako ministerku, ale nikto vás nechce, aby ste zastupovali záujmy ľudí v Národnej rade.
Vážené dámy a páni, nepamätám si presne rok, ktorý to bol, ale navštívil som osobne predsedu izraelského knesetu pána Avrahama Burga. A keď sme sa lúčili, tak mi dával do ruky darček, ktorý vytiahol zo skrine. A bola to krásne strieborná holubica mieru. Ako mal tú skriňu otvorenú, tak mi povedal, Robert, pozri sa, máme síce plné skrine holubíc mieru, ale v krajine máme stále vojnu. Takto je to aj s demokraciou na Slovensku. Ja som nepočul snáď nikdy za tých posledných 30 rokov, čo som v slovenskej politike, toľko vyhlásení o demokracii, čo je demokratické a čo nie je demokratické, ako sme mali možnosť počuť v posledných dvoch alebo troch mesiacoch.
Predovšetkým treba povedať, dámy a páni, že vy sa tej demokracie neuveriteľne bojíte. Začal by som tým, že keď sa niekde objaví nejaké oznámenie, že ľudia chcú v súlade so zákonom protestovať alebo demonštrovať, prvé, čo robíte, zavoláte zváračov a necháte pozvárať bránu na úrade vlády. Vy sa bojíte tej demokracie tak, že keď politická strana, ktorá nikdy nebola typická násilnými prejavmi, ide klásť vence k soche Alexandra Dubčeka, tak tam pošlete možno dvetisíc policajtov, ako keby mala prísť občianska vojna. Vy sa bojíte demokracie, pokiaľ ide o parlamentné voľby. Vláda bola odvolaná kvôli neschopnosti v decembri 2022 a vy nás tu presviedčate, že je potrebné, aby ste nám ukázali do septembra, že viete vládnuť. Presviedčate nás, že to je správne, že v podstate je nespravodlivé, aby ste museli odísť z funkcie povedzme už niekedy v júni alebo v máji, čo by boli tie najvhodnejšie termíny pre všetkých ľudí na Slovensku.
Vy sa strašne bojíte najvyššej forme priamej demokracie vrátane pani prezidentky. Nepoznám krajinu sveta, kde by si hlava štátu dovolila 24 hodín pred konaním referenda urobiť verejné vyhlásenie a odhovárať ľudí od účasti v najvyššej forme priamej demokracie. To ste vy! Plné ústa demokracie. Najväčší demokrati. Toto všetko, čo tu sedí od vás naľavo a čo sedí tam hore v tých ľaviciach, to je pre vás ľudský odpad. My sme hyeny, dezoláti, opice, najnovšie sme aj háveď. My, samozrejme, znesieme tieto vaše urážky, ktoré nám dávate na dennej báze, ale rovnako máme právo vám pripomenúť, že sa demokracie bojíte ako čert kríža.
Vážené dámy a páni, to, že dnes musíme meniť ústavu, spôsobila prezidentka Slovenskej republiky nezmyselným podaním na Ústavný súd v roku 2021. V poriadku. Potom, čo zmarila referendum, Ústavný súd rozhodol, že ak chceme konať na Slovensku predčasné voľby, musíme expressis verbis do ústavy zakotviť, že buď sa to bude diať formou rozhodnutia Národnej rady, alebo to bude formou priamej demokracie v referende, s tým, že Ústavný súd veľmi jasne povedal, že pozor, poznáme dve formy zákonodarnej činnosti, jednu cez zástupcov v Národnej rade a druhú rovnocennú, ktorú môžu vykonávať ľudia v referende. Ústavný súd povedal veľmi presne, že platné rozhodnutie v referende má silu ústavného zákona a že nie je potrebné v žiadnom prípade vykonávať takéto rozhodnutia nejakými inými predpismi. A vy namiesto toho, aby ste rešpektovali toto rozhodnutie Ústavného súdu, dnes prídete surovo do Národnej rady, tváriac sa, že ste demokrati a vypúšťate referendum ako možnosť skrátenia volebného obdobia.
Pani Kolíková, vám asi zbytočne budem vysvetľovať, čo to je zákaz zužovania štandardu ľudských práv, ktorý je dosiahnutý v danej krajine a v danom ústavnom priestore. Ak raz Ústava Slovenskej republiky zagarantovala v roku 1992 nejaký rozsah ľudských práv, nie je možné tieto práva zužovať a vy dnes idete zobrať ľuďom jedno základné ľudské právo, v priamom referende rozhodovať o tom, či Národná rada Slovenskej republiky skončí skôr, alebo neskončí. Veď vy robíte protiústavné kroky, preboha. (Potlesk.)
Jasné, spoliehate sa na to, že prezidentka sa nemôže obrátiť na Ústavný súd, lebo nie je možné vetovať Ústavný súd, ale buďte kľudná, prezidentka by to aj tak neurobila, lebo prezidentka nechce predčasné parlamentné voľby. Prezidentka chce, aby ste zostali pri moci až do marca 2024, a má na to dôvody, lebo ste najlepším prietokovým ohrievačom na posielanie zbraní na Ukrajinu. Toto je dôvod, pre ktorý máte takú obrovskú podporu prezidentky. Prezidentky, ktorá oklamala celý národ, keď povedala, že musíme do konca januára zmeniť ústavu a voľby musia byť do 30. júna. Ako je možné, že už je dobrý september? Uvedomujeme si, že v septembri, ak budú voľby, tak ďalších 30 dní bude treba na to, aby tá vláda vznikla, ďalších 30 dní bude treba na programové vyhlásenie vlády. V podstate vy ste si vyárendovali, vláda, ktorá bola odvolaná pre neschopnosť, že budete vládnuť prakticky až do začiatku novembra 2023. A ste neodvolateľní, pretože už ste raz boli odvolaní. (Povedané so smiechom.) Už ste obesení, už vás utopiť nevieme. Jednoducho to Ústava Slovenskej republiky neumožňuje. A tvárite sa - my sme najlepší. (Potlesk.) My teraz ukážeme, ako to bude fungovať.
Je neskutočné takto útočiť na priamu demokraciu, ako to ukazujete v tomto nehoráznom návrhu. Čo to tu, pani Kolíková, rozprávate? Že treba nejakú diskusiu a nejakú širokú zhodu. Aká bola diskusia o tomto zákone? Ste nám oznámili, že máte 90 poslancov a že nás nepotrebujete. A teraz chodíte za nami. Už ste boli piati z vládnej koalície: „Pán Fico potrebujeme hlasy, lebo asi nemáme deväťdesiatku.“
V mene poslaneckého klubu strany SMER - slovenská sociálna demokracia vám oznamujeme, pokiaľ nebude v tejto zmene ústavy možnosť referendom skrátiť volebné obdobie, poslanci SMER-u ani jedným jediným hlasom nemôžu podporiť túto zmenu ústavy. A je to vaša plná zodpovednosť. (Potlesk.)
A ešte chcem, samozrejme, dodať, mám, bohužiaľ, málo času, páni kolegovia z OĽANO, obraciam sa na vás, keď ste chodili na náboženstvo alebo do školy a vtedy sa učilo, že sa nesmie klamať, tak ste asi vždy ste chýbali vtedy. Vždy. Pretože ja neviem, ale mám tu pred sebou to, čo ste si napísali do volebného programu. Vo volebnom programe máte napísané:
„Zmena volebného systému tak, aby sa vytvorilo 75 volebných obvodov, približne kopírujúcich dnešné okresy. Tam by ľudia priamo volili svojho poslanca.“ Bla, bla, bla...
Vy ste sa zbláznili? Toto máte vo vlastnom programe strany a vy dnes prichádzate s návrhom, že toto teda neplatí a že my si chceme zaviesť jeden volebný obvod, lebo si zavádzate lex OĽANO, lebo viete, že ste skončili, a jediné, čo vás ešte môže zachrániť v nasledujúcich parlamentných voľbách je jeden volebný obvod. Pán Boh vás ochraňuj pred systémom, kde by boli volebné systémy postavené na polovičke, volené na priamo, teda väčšinou a druhá polovička proporcionálne, by ste nemali ani dve percentá v nasledujúcich parlamentných voľbách. Klamete! Ako to povedal raz maďarský premiér v jednej nočnej rozprave a potom to bolo veľmi výrazne zneužívané voči nemu v kampani, keď hovoril, bol to, myslím, Gyurcsány: „Klamali sme ráno, klamali sme na obed, klamali sme večer.“
Dámy a páni z vládnej koalície, klamali ste ráno, klamete na obed, klamete na večer, klamete, celé vaše vládnutie je postavené na podvode. (Potlesk.) Ani jeden, ani jeden jediný hlas nedostane táto zmena ústavy, pretože SMER - slovenská sociálna demokracia nemôže opľúvať ľudí, ako to robíte vy. My nemôžeme ľuďom zobrať referendum. Nič iné tí ľudia nemajú, všetko im beriete. Beriete im sociálne istoty, beriete im životnú úroveň, beriete im dôstojnosť. A ešte im zoberiete aj to základné ľudské právo, aby vás mohli poslať do čerta! Hanba vám!
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 13:44 - 13:45 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Pani Kolíková, toto je jeden obyčajný podvod na ľuďoch. Pred troma dňami 1,2 mil. Slovákov vyhlásilo, že chce aj referendom mať možnosť predčasných volieb. Aj referendom. A vy sa postavíte o tri dni na to a úplne arogantne a bez mihnutia oka túto možnosť vylúčite z ústavy. To je taká arogancia, že to svet nevidel. Vy doslova mrzačíte demokraciu a beriete ľuďom základné ľudské práva, ktoré doteraz mali. Vy im reálne beriete základné ľudské práva. Viete, a keď sa zamyslíme nad tým číslom, vy reprezentujete stranu, ktorá získala vo voľbách 179-tisíc voličov. V porovnaním s tým 1,2 mil., ktoré prišlo na referendum, a chceli, aby referendom bolo možné meniť vládu a predčasné voľby, je to necelá desatina, necelá desatina. Vy nikoho nereprezentujete. A keď si zoberieme dnešné prieskumu verejnej mienky, je to ešte menej. Vy ste takáto miniatúrna strana a cvičíte tu celým parlamentom! Ako si to môžte dovoliť? Rešpektujte 1,2 mil. ľudí! Čoho sa tak bojíte? Vy sa tak prekliate bojíte tých ľudí, že im chcete zobrať všetky práva. Ľudia na Slovensku väčšinovo chcú, aby voľby boli v júni. A väčšinovo chcú, aby prebehlo, mohlo prebehnúť referendum, aby mohli byť predčasné voľby. Obidve tieto práva im beriete, že sa nehanbíte!
Ďalšia vec. Hovorili ste o proporčnom systéme. Viete, tu si jeden miestny blázon vymyslel slameného panáka, vraj je tu nejaký komplot opozičných strán, ktoré chcú meniť volebný systém, čo je absolútny nezmysel. Ja vám ako politológ hovorím, že proporčný systém je najlepší a najspravodlivejší. A vy tu teraz skáčete ako jeden blázon píska.
Že sa nehanbíte takto zneužívať Národnú radu Slovenskej republiky!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22.12.2022 11:25 - 11:25 hod.

Kondrót Maroš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, dňa 15. decembra tohto roku zomrel profesor Matúš Kučera, významný slovenský historik. Patril k zakladajúcej generácii slovenských profesionálnych historikov. Jeho práce o slovenskom stredoveku vyvolali široký domáci i medzinárodný ohlas. Napriek tomu jeho vedecký postup bol brzdený zo strany komunistického režimu, lebo nebol stúpencom proletárskeho internacionalizmu, čo v našich pomeroch znamenalo hlásenie sa k čechoslovakizmu. Po prevrate odstránil anomáliu, že ako jediný národ na svete sme na národnej univerzite nemali katedru slovenských dejín. Bol poslancom Federálneho zhromaždenia, ministrom školstva Slovenskej republiky, prvým veľvyslancom Slovenskej republiky v Chorvátsku, je riaditeľom Slovenského národného múzea. Okrem tohoto bol výborný človek.
Česť jeho pamiatke! Poprosím o minútu ticha.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.12.2022 18:25 - 18:25 hod.

Podmanický Ján
Pán predseda, ja vás chcem poprosiť, keby ste nás informovali, aká je predstava o zajtrajšom rokovaní. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.12.2022 17:10 - 17:10 hod.

Podmanický Ján
Pán predseda, my sme už k tomuto bodu mali prestávku. Nemôžete dvakrát udeliť k tomu istému bodu prestávku na rokovanie poslaneckých klubov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2022 11:40 - 11:40 hod.

Fico Robert
Pán predseda, ja iba chcem využiť dve minúty na stanovisko klubu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.12.2022 12:40 - 12:40 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Máš pravdu, pán poslanec, a musím sa tebou stotožniť, tak to cítim aj ja. Chcem len pár postrehov povedať, po dvojdňovej pomaly rozprave k danej téme nezazneli ani z úst členov vlády, ani z úst poslancov koaličných žiadne argumenty, prečo je táto vláda nepostrádateľná.
Fakty hovoríte iba o... vecné argumenty teda nezazneli žiadne, nezazneli ani žiadne vecné argumenty, aké hodnoty pre spoločnosť táto vláda v legislatíve, v školstve, v investíciách, v zdravotníctve, táto vláda urobila. Žiadne hodnoty tu nevidím. Je to len strašenie minulosťou, strašenie budúcnosťou a spamätajte sa, postavte na stôl argumenty, prečo je táto vláda nepostrádateľná. Ja tomu nerozumiem a som z toho hlboko sklamaný. Som myslel, že niečo iné dáte na stôl. My sme zápasili s obrovským nedostatkom peňazí na investície, aj na iné na zdravotníctvo, na školstvo a vy máte pretlak peňazí, obrovský pretlak peňazí. Sú tu okrem štátneho rozpočtu, ktorý ste strašne zadlžili a do veľkého deficitu sa ženiete, máte prostriedky z eurofondov obdobia starého 2014 až 2020, máte prostriedky z plánu obnovy, máte prostriedky z nových eurofondov. To bude obrovské fiasko, veľa z tých peňazí úplne prepadne. A ja ale rozumiem a je mi to ľúto, prečo takého vecné argumenty nezazneli, pretože tak ako je úbohé vaše riadenie tohto štátu, také sú aj úbohé tie argumenty, ktoré ste dneska na stôl z dôvodu údajne nepostrádateľnosti tejto vlády položili, takže prestaňte strašiť minulosťou, prestaňte strašiť budúcnosťou a postavte na stôl argumenty, prečo je táto vláda nepostrádateľná.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.12.2022 12:10 - 12:10 hod.

Vaľová Jana
 

9.12.2022 10:25 - 10:25 hod.

Fico Robert
Nie, ďakujem pekne, pán podpredseda. Iba chcem poďakovať všetkým za faktické poznámky, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:25 - 10:25 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Pán predseda, chcem ti poďakovať za tvoje vystúpenie, ktoré myslím si, že v tejto sále nemalo obdobu, ale včera, keď som mal možnosť vidieť Sulíka, ako sa postavil sem a predkladal tento návrh na vyslovenie nedôvery, mi to bolo úplne smiešne, lebo som si predstavil takže rok dozadu, ak sa tu všetci v tej koalícii, vrátane SaS-ky objímali a bozkávali, a teraz SaS-ka predkladá to, čo predkladá.
Tridsať rokov ideme oslavovať, ale ja si myslím, že oslavovať nebudeme, ale budeme skôr tak pochovávať demokraciu, sociálny štát a právny štát. Keď mám možnosť a včera keď som zase videl vystupovať akože premiéra Hegera, ktorý sem príde, tak ja mám pocit, jak keby som sa zobudil v nemocnici po nejakom úraze, zapnem si televíziu a vidím v televízii vystupovať akože premiéra Hegera, tak zistím a poviem si, že žijeme v najlepšej krajine, v úžasnom štáte na celom svete.
Treba povedať, že tak ako to už niektorí pomenovali, včerajšie vystúpenie akože premiéra Hegera, ktorý povedal, že táto vláda je proreformná, proeurópska a proukrajinská, jednoznačne zase vo svojom vystúpení potvrdil to, že táto vláda je hlavne protislovenská, proti občanom. To, čo dokazuje Heger so svojou vládou, že sme jediná krajina v rámci Európskej únie, ktorá nepomáha svojim občanom, nezmyselnými sankciami, ktoré odsúhlasil, ešte neprišli ani na stôl, spôsobil to, že naši, naši občania platia za tieto protirus... tieto, tieto sankcie nezmyselné vysoké ceny potravín, elektriny a plynu.
Jediné riešenie je - predčasné parlamentné voľby.
Skryt prepis