Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

9.12.2022 o 10:25 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.12.2022 18:25 - 18:25 hod.

Podmanický Ján
Pán predseda, ja vás chcem poprosiť, keby ste nás informovali, aká je predstava o zajtrajšom rokovaní. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.12.2022 17:10 - 17:10 hod.

Podmanický Ján
Pán predseda, my sme už k tomuto bodu mali prestávku. Nemôžete dvakrát udeliť k tomu istému bodu prestávku na rokovanie poslaneckých klubov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2022 11:40 - 11:40 hod.

Fico Robert
Pán predseda, ja iba chcem využiť dve minúty na stanovisko klubu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.12.2022 12:40 - 12:40 hod.

Vážny Ľubomír Zobrazit prepis
Ďakujem. Máš pravdu, pán poslanec, a musím sa tebou stotožniť, tak to cítim aj ja. Chcem len pár postrehov povedať, po dvojdňovej pomaly rozprave k danej téme nezazneli ani z úst členov vlády, ani z úst poslancov koaličných žiadne argumenty, prečo je táto vláda nepostrádateľná.
Fakty hovoríte iba o... vecné argumenty teda nezazneli žiadne, nezazneli ani žiadne vecné argumenty, aké hodnoty pre spoločnosť táto vláda v legislatíve, v školstve, v investíciách, v zdravotníctve, táto vláda urobila. Žiadne hodnoty tu nevidím. Je to len strašenie minulosťou, strašenie budúcnosťou a spamätajte sa, postavte na stôl argumenty, prečo je táto vláda nepostrádateľná. Ja tomu nerozumiem a som z toho hlboko sklamaný. Som myslel, že niečo iné dáte na stôl.
My sme zápasili s obrovským nedostatkom peňazí na investície aj na iné, na zdravotníctvo, na školstvo a vy máte pretlak peňazí, obrovský pretlak peňazí. Sú tu okrem štátneho rozpočtu, ktorý ste strašne zadlžili, a do veľkého deficitu sa ženiete, máte prostriedky z eurofondov, obdobia starého, 2014 až 2020, máte prostriedky z plánu obnovy, máte prostriedky z nových eurofondov. To bude obrovské fiasko, veľa z tých peňazí úplne prepadne.
A ja ale rozumiem a je mi to ľúto, prečo takého vecné argumenty nezazneli, pretože tak ako je úbohé vaše riadenie tohto štátu, také sú aj úbohé tie argumenty, ktoré ste dneska na stôl z dôvodu údajne nepostrádateľnosti tejto vlády položili, takže prestaňte strašiť minulosťou, prestaňte strašiť budúcnosťou a postavte na stôl argumenty, prečo je táto vláda nepostrádateľná.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.12.2022 12:10 - 12:10 hod.

Vaľová Jana
 

9.12.2022 10:25 - 10:25 hod.

Fico Robert
Nie, ďakujem pekne, pán podpredseda. Iba chcem poďakovať všetkým za faktické poznámky, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:25 - 10:25 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Pán predseda, chcem ti poďakovať za tvoje vystúpenie, ktoré myslím si, že v tejto sále nemalo obdobu, ale včera, keď som mal možnosť vidieť Sulíka, ako sa postavil sem a predkladal tento návrh na vyslovenie nedôvery, mi to bolo úplne smiešne, lebo som si predstavil tak že rok dozadu, ako sa tu všetci v tej koalíci vrátane SaS-ky objímali a bozkávali, a teraz SaS-ka predkladá to, čo predkladá.
Tridsať rokov ideme oslavovať, ale ja si myslím, že oslavovať nebudeme, ale budeme skôr tak pochovávať demokraciu, sociálny štát a právny štát. Keď mám možnosť a včera keď som zase videl vystupovať akože premiéra Hegera, ktorý sem príde, tak ja mám pocit, jak keby som sa zobudil v nemocnici po nejakom úraze, zapnem si televíziu a vidím v televízii vystupovať akože premiéra Hegera, tak zistím a poviem si, že žijeme v najlepšej krajine, v úžasnom štáte na celom svete.
Treba povedať, že tak ako to už niektorí pomenovali, včerajšie vystúpenie akože premiéra Hegera, ktorý povedal, že táto vláda je proreformná, proeurópska a proukrajinská, jednoznačne zase vo svojom vystúpení potvrdil to, že táto vláda je hlavne protislovenská, proti občanom. To, čo dokazuje Heger so svojou vládou, že sme jediná krajina v rámci Európskej únie, ktorá nepomáha svojim občanom, nezmyselnými sankciami, ktoré odsúhlasil, ešte neprišli ani na stôl, spôsobil to, že naši, naši občania platia za tieto protirus... tieto, tieto sankcie nezmyselné vysoké ceny potravín, elektriny a plynu.
Jediné riešenie je - predčasné parlamentné voľby.
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:25 - 10:25 hod.

Šuca Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený a ctený pán predseda Robert Fico, chcem vám poďakovať za vaše vystúpenie v rozprave. Od začiatku do konca, až do konca vášho diskusného príspevku bolo zrejmé, že vystupuje bývalý trojnásobný premiér Slovenskej republiky. Váš diskusný príspevok bol faktografický, bol vecný, bol konkrétny a nastavil zrkadlo tejto nešťastnej, chaotickej vláde diletantov, ktorá nevie, čo so Slovenskom robiť ďalej.
Áno, mali ste úplnú pravdu, keď ste povedali, že sa demokratickí poslanci navzájom chválili, hladkali, no v zlomku sekundy sa žrali a trhali ako besné psy. Všetci sme sa dozvedeli z úst pán premiéra Hegera, že je proeurópsky, že je proreformný a hlavne proukrajinský, len kedy sa už konečne dočkáme toho, keď niekto povie, že on s jeho bábkovou vládou sú aj proslovenskí, že ich zaujíma aj Slovák, nielen Ukrajinec. To asi nikdy. Tí veľkí, ohromní demokrati majú strach z predčasných volieb, majú strach z návratu SMER-u a hlavne majú strach z vás, pán predseda. No prečo asi? Už neplatí téza, že v parlamente budú sedieť ľudia, ktorí prejdú demokratickými voľbami, že získajú mandát od ľudí? Už neplatí téza, že vláda vznikne z demokraticky zvolených poslancov, ktorí dostanú mandát od ľudí? No asi nie, keby to mal vyhrať SMER, tak asi nie. Demokratické voľby budú vtedy, kedy vyhrá táto, táto luza, ktorá tu ani nevie, čo ďalej so Slovenskom.
Áno, máte právo vy rozprávať jediný o vzniku Slovenskej republiky, o oslavách Slovenskej republiky, pretože ste boli pri zrode Slovenskej republiky, boli ste pri zrode slovenskej ústavy. Ale títo nešťastní ľudia si nevážia nikoho a nič.
Ešte raz, pán predseda, ďakujem za vaše vystúpenie.
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predseda Fico, povedali ste rôzne dôvody na vyslovenie nedôvery vláde v zásade z každej oblasti spoločenských vzťahov. Myslím si, že každá z týchto oblastí, ktorú ste pomenovali, by stačila aj samostatne na to, aby to bol dôvod na odvolanie vlády. Budem sa venovať svojej v faktickej poznámke len jednej z týchto oblastí a to je demokracia a právny štát.
Začalo sa to všetko tým, ako po zvolení tejto, resp. vymenovaní tejto vlády pani Remišová si tu začala škrtať pexeso, koho z opozície treba odstrániť. A začala si škrtať, že koho sa im už podarilo a kto je ešte na rade. Bez toho, aby boli nejaké dôkazy, bez toho, aby boli nejaké relevantné súdne procesy, aby sa tí ľudia mohli obhájiť pred spravodlivými súdmi. Pokračovalo to v rezorte vnútra a v rezorte spravodlivosti ďalej.
Pokiaľ si zoberieme rezort spravodlivosti, pokračovalo to súdnou reformou, ktorá nebola o ničom inom, len ako biznise s nehnuteľnosťami, a ako bola o tom, ako odstrániť nepohodlných šéfov súdov, a pokračovalo to snahou o zrušenie § 363, pretože v tejto vládnej koalícii sa nepáči, keď prokuratúra by mala konať zákonne, a nie politicky, tak ako majú svoje predstavy.
No a pokračovalo to nakoniec správou Slovenskej informačnej služby o tom, ako sa manipulujú trestné konania, ako sa vymýšľajú dôkazy, ako sa nahovárajú svedkovia na krivé výpovede, no a končí to dnes tým, že všetky tieto dôkazy sa preukazujú legálnymi nahrávkami, kde kľúčovou z týchto nahrávok je jedna, ktorá hovorí o tom, kde sa vyšetrovatelia medzi sebou bavia, že dostali pokyn spraviť zo SMER-u zločineckú skupinu.
Myslím si, že všetky tieto dôvody, ktoré som povedal, by samé osebe stačili v každej štandardnej demokratickej krajine na to, aby už dávno vláda... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda Robert Fico, hovoril si tu o oslavách 30. výročia Slovenskej republiky. Ja som včera počúval tu pána Hegera, premiéra Slovenskej republiky, ktorý po 30. rokoch budovania samostatnosti a suverenity Slovenskej republiky povedal, že on je proukrajinský premiér, že tu máme proukrajinskú vládu. Ja si myslím, asi je dôležitejšie, aby sme mali proslovenskú vládu.
Táto vláda musí byť proste vymenená. Samá samochvála, smrdelo to tu celou sálou, hovorilo sa tu o tom, akí ste úžasní, ale ja vám len chcem pripomenúť, že napríklad do roku ’93, od vzniku tej Slovenskej republiky, do roku 2019 sa naakumuloval dlh 45 mld. Vy ste za tri roky tento dlh zvýšili, zvýšili o 26 mld. Ja som to prerátal. Viete, aké to je tempo? To je päťnásobné tempo, ktorým zadlžujete Slovenskú republiku, oproti tomu, čo sa vyvíjal dlh od roku 1993 do roku 2019.
Hovoríte o tom, že ste najväčší demokrati, dokonca stále dokola opakujete, že vy ste demokratické strany, tí ostatní sú neni demokrati, tak vy v mene tejto liberálnej demokracie potláčate slobodu slova. Zakazujú sa tu weby, ľudia sa tu vypínajú zo sietí sociálnych, kriminalizujú sa ľudia, ktorí majú iný názor.
Ešte k tým úrokom. Pán Bičánek, čo je šéf ARDAL-u, o tom hovoril v TA3, hneď ako ste predložili vládu, vám vyleteli úroky na úroveň skoro 4 %. Potom sa stabilizovali niekde na 3,7 % a ja som dostal informáciu po zverejnení vášho rozpočtu, ktorý má, minimá... mimochodom, jeden z najvyšších deficitov v eurozóne, sme po Grécku, Taliansku a Cypre, boli najrizikovejšou krajinou v eurozóne. Mali sme prirážku najväčšiu, čo sa týka oproti nemeckým dlhopisom.
Skryt prepis