Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

9.12.2022 o 10:10 hod.

JUDr.

Ján Richter

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

9.12.2022 10:25 - 10:25 hod.

Šuca Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený a ctený pán predseda Robert Fico, chcem vám poďakovať za vaše vystúpenie v rozprave. Od začiatku do konca, až do konca vášho diskusného príspevku bolo zrejmé, že vystupuje bývalý trojnásobný premiér Slovenskej republiky. Váš diskusný príspevok bol faktografický, bol vecný, bol konkrétny a nastavil zrkadlo tejto nešťastnej, chaotickej vláde diletantov, ktorá nevie, čo so Slovenskom robiť ďalej.
Áno, mali ste úplnú pravdu, keď ste povedali, že sa demokratickí poslanci navzájom chválili, hladkali, no v zlomku sekundy sa žrali a trhali ako besné psy. Všetci sme sa dozvedeli z úst pán premiéra Hegera, že je proeurópsky, že je proreformný a hlavne proukrajinský, len kedy sa už konečne dočkáme toho, keď niekto povie, že on s jeho bábkovou vládou sú aj proslovenskí, že ich zaujíma aj Slovák, nielen Ukrajinec. To asi nikdy. Tí veľkí, ohromní demokrati majú strach z predčasných volieb, majú strach z návratu SMER-u a hlavne majú strach z vás, pán predseda. No prečo asi? Už neplatí téza, že v parlamente budú sedieť ľudia, ktorí prejdú demokratickými voľbami, že získajú mandát od ľudí? Už neplatí téza, že vláda vznikne z demokraticky zvolených poslancov, ktorí dostanú mandát od ľudí? No asi nie, keby to mal vyhrať SMER, tak asi nie. Demokratické voľby budú vtedy, kedy vyhrá táto, táto luza, ktorá tu ani nevie, čo ďalej so Slovenskom.
Áno, máte právo vy rozprávať jediný o vzniku Slovenskej republiky, o oslavách Slovenskej republiky, pretože ste boli pri zrode Slovenskej republiky, boli ste pri zrode slovenskej ústavy. Ale títo nešťastní ľudia si nevážia nikoho a nič.
Ešte raz, pán predseda, ďakujem za vaše vystúpenie.
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predseda Fico, povedali ste rôzne dôvody na vyslovenie nedôvery vláde v zásade z každej oblasti spoločenských vzťahov. Myslím si, že každá z týchto oblastí, ktorú ste pomenovali, by stačila aj samostatne na to, aby to bol dôvod na odvolanie vlády. Budem sa venovať svojej v faktickej poznámke len jednej z týchto oblastí a to je demokracia a právny štát.
Začalo sa to všetko tým, ako po zvolení tejto, resp. vymenovaní tejto vlády pani Remišová si tu začala škrtať pexeso, koho z opozície treba odstrániť. A začala si škrtať, že koho sa im už podarilo a kto je ešte na rade. Bez toho, aby boli nejaké dôkazy, bez toho, aby boli nejaké relevantné súdne procesy, aby sa tí ľudia mohli obhájiť pred spravodlivými súdmi. Pokračovalo to v rezorte vnútra a v rezorte spravodlivosti ďalej. Pokiaľ si zoberieme rezort spravodlivosti, pokračovalo to súdnou reformou, ktorá nebola o ničom inom, len ako biznise s nehnuteľnosťami, a ako bola o tom, ako odstrániť nepohodlných šéfov súdov a pokračovalo to snahou o zrušenie § 363, pretože v tejto vládnej koalícii sa nepáči, keď prokuratúra by mala konať zákonne, a nie politicky, tak ako majú svoje predstavy.
No a pokračovalo to nakoniec správou Slovenskej informačnej služby o tom, ako sa manipulujú trestné konania, ako sa vymýšľajú dôkazy, ako sa nahovárajú svedkovia na krivé výpovede, no a končí to dnes tým, že všetky tieto dôkazy sa preukazujú legálnymi nahrávkami, kde kľúčovou z týchto nahrávok je jedna, ktorá hovorí o tom, kde sa vyšetrovatelia medzi sebou bavia, že dostali pokyn spraviť zo SMER-u zločineckú skupinu.
Myslím si, že všetky tieto dôvody, ktoré som povedal, by sami o sebe stačili v každej štandardnej demokratickej krajine na to, aby už dávno vláda... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda Robert Fico, hovoril si tu o oslavách 30. výročia Slovenskej republiky. Ja som včera počúval tu pána Hegera, premiéra Slovenskej republiky, ktorý po 30. rokoch budovania samostatnosti a suverenity Slovenskej republiky povedal, že on je proukrajinský premiér, že tu máme proukrajinskú vládu. Ja si myslím, asi je dôležitejšie, aby sme mali proslovenskú vládu.
Táto vláda musí byť proste vymenená. Samá samochvála, smrdelo to tu celou sálou, hovorilo sa tu o tom, akí ste úžasní, ale ja vám len chcem pripomenúť, že napríklad v roku ’93 od vzniku tej Slovenskej republiky do roku 2019 sa naakumuloval dlh 45 mld. Vy ste za tri roky tento dlh zvýšili o 26 mld.. Ja som to prerátal. Viete, aké to je tempo? To je päťnásobné tempo, ktorým zadlžujete Slovenskú republiku oproti tomu, čo sa vyvíjal dlh od roku 1993 do roku 2019.
Hovoríte o tom, že ste najväčší demokrati, dokonca stále dokola opakujete, že vy ste demokratické strany, tí ostatní sú neni demokrati, tak vy v mene tejto liberálnej demokracie potláčate slobodu slova. Zakazujú sa tu weby, ľudia sa tu vypínajú zo sietí sociálnych, kriminalizujú sa ľudia, ktorí majú iný názor.
Ešte k tým úrokom. Pán Bičánek, čo je šéf ARDAL-u o tom hovoril v TA3, hneď ako ste predložili vládu, vám vyleteli úroky na úroveň skoro 4 %. Potom sa stabilizovali niekde na 3,7 % a ja som dostal informáciu po zverejnení vášho rozpočtu, ktorý má, minimá... mimochodom, jeden z najvyšších deficitov v eurozóne, sme po Grécku, Taliansku a Cypre, boli najrizikovejšou krajinou v Eurozóne. Mali sme prirážku najväčšiu, čo sa týka oproti nemeckým dlhopisom.
Skryt prepis
 

9.12.2022 10:10 - 10:10 hod.

Richter Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán predseda Fico, ja by som chcel niektoré veci možno trošku viacej konkretizovať ako si ich ty vo svojom vystúpení rozviedol.
Možno treba začať samotným podaním návrhu a tým úvodným slovom pána Sulíka. Som osobne presvedčený, že to, čo predložila SaS, čo ponúkol pán predseda Sulík, je taká jeho osobná snaha o rehabilitáciu, lebo skákal ako blcha v kožuchu. Nevedel, čo dnes, čo zajtra, a toto má byť akási rehabilitácia.
Majú svoje maslo na hlave, samozrejmá vec, že aj kolegovia z SaS. No a tu sa snažili povedať lebo SMER, lebo Fico. To je najjednoduchšie, vôbec nehodnotili svoje dva a pol roka vládnutia ako súčasť tejto koalície. No a tá diskusia ukazuje jednoznačne o tom, že SaS nie je opozičná strana. Je to urazená strana, ktorá odišla, alebo ju jednoducho vyrazili z toho vládneho piesočka a teraz hľadá spôsob a šancu, ako sa na ten istý vládny piesoček vrátiť, eventuálne s kým.
Objektívne treba povedať, jednu jedinú pravdu povedal pán predseda Sulík, že zlyhal trh. To znamená povedal, mýlil som sa pred voľbami, keď som celé Slovensko rozosial bilbordami, na ktorých bolo písané - viacej trhu, menej štátu. Opak je pravdou, je potrebné ďaleko viacej štátu, keď zlyhal trh.
Ak to mala byť vláda, ktorá tu pôsobí, viacej protikorupčná, no jednoducho zmenila sa. Zmenila sa na likvidáciu opozície, likvidáciu SMER-u a likvidáciu Fica, preto porušila všetky princípy právneho štátu na sociálneho štátu. A výsledok? Každý ôsmy občan Slovenskej republiky je na hranici chudoby, každý tretí dôchodca na hranici chudoby. Jedna, jednoduché riešenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2022 9:55 - 9:57 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Rozprával líder opozície a vláda nikde. Najskôr som si kládol otázku, ako je to možné, ale došlo mi to. Vláda si už balí kufre, lebo v utorok končí. A to je dobrá správa pre Slovensko, najkrajší vianočný darček, aký môžme Slovensku dať.
Škoda, ale že nevidela ten kontrast. Keď hovoril Robert Fico o 30. výročí Slovenskej republiky, hovoril o tom, ako máme spravovať Slovensko, ako pomáhať ľuďom, a čo sme videli včera, keď sa tu ruvali ako dve tlupy neandertálcov dve partie pravicových politikov, či už je to SaS, alebo OĽANO a SME RODINA. To bolo príšerné! (Reakcia z pléna.) To bolo ako z nejakej, pamätáte si možno tú českú komédiu Slnko, seno a pár facek, 64. minúta, ruvačka v kravíne. To ste včera predvádzali. Slnko, seno a Matovič! Toto ste vy a robíte to už dva a pol roka.
A potom príde SaS-ka, ktorá tu dva a pol roka vládla s vami, a uvedie dva dôvody na to, aby ste boli povalení. Jeden dôvod, že ste nezavreli dostatok opozičných politikov, čiže ste málo fašistickí. To vám vyčíta SaS-ka. A druhý dôvod, že dostatočne neľúbite gayov a transsexuálov, čiže ste málo dúhoví. A potom sa Heger vyviňuje, že nie, on je dostatočný fašista, veď on obhajuje Ukrajincov, on je ukrajinský premiér. Toto tu včera zaznievalo. Veď to je úplne absurdné. Vy ste sa kompletne vykašľali na Slovákov. A to, čo tu predvádzate, je jednoduchá, jednoducho liberálno-fašistická politika. A treba to pomenovať presne. A navyše ste primitívni. Primitívni, vulgárni, a to, čo ste tu včera predvádzali, to naozaj nepatrí do tejto sály.
Viete, Richard Sulík začal tým, ako objímal Igora Matoviča, boli sme dojatí, Angelika de Plessis-Belliere objíma Joffrey de Peyraca a skončilo to ruvačkou ako Slnko, seno a pár facek. Toto je absolútna fraška! Už to ukončite!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.12.2022 9:40 - 10:00 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Tam, tam nič nefunguje, absolútne nič tam nefunguje. Vy ste politická strana, ktorá jednoducho neexistuje. Vy ste dnes zaviedli do politického systému Slovenskej republiky model nevídaný. Tu je nejaká štruktúra, ktorá nemá zjazdy, nemá zasadnutia, nemá vnútorný stranícky život a je, samozrejme, najsilnejšia vládna strana. To sú veci, ktoré sa raz prejavia v slovenskom politickom systéme. Musí nastať štandardizácia politického systému. To sú všetko, opakujem, ešte raz momenty, pre ktoré budem vždy tvrdiť, vždy budem tvrdiť, že táto vláda musí byť odvolaná.
Preto, dámy a páni vám chcem povedať, že my sme nepotrebovali na náš postoj, ako som už uviedol niekoľkokrát, návrh, ktorý predložili poslanci za SaS a nezaradení poslanci okolo Petra Pellgriniho. A priznám sa, že by sme takýto návrh nikdy nepodpísali. A to hovorím veľmi otvorene.
Mňa včera šokoval Peter Pellegrini na tlačovej konferencii, keď povedal, že on podpísal tento návrh bez toho, aby ho čítal. To nie je teda príliš zodpovedné, podpísať tak vážnu vec, ako je návrh na odvolanie vlády bez toho, aby si tento návrh prečítal. Asi im to nie je príliš príjemné, pretože ani včera ani dnes tu nepáchne ani jeden poslanec okolo Petra Pellegriniho. Kde sú? Veď predsa podpísali návrh na odvolanie vlády. Kde sú? My sme návrh nepodpísali. Pozrite sa, ale tu sedíme a pracujeme. A snažíme sa normálne, vecne argumentovať a tvoriť.
Tento návrh by sme nepodpísali preto, lebo tam sú nezmysly. Po prvé musím povedať, čo to je, že vláda rezignovala, pokiaľ ide o boj proti mafiánskemu štátu a proti korupcii. To je Petrovi Pellegrinimu ľúto, že mu ráno o piatej nevykopli dvere, že ho nezadržal, že ho neobvinili z nezmyselných vecí a že ho na rok a pol neposadili do väzby? To majú málo starostí? Majú Petra Žigu obvineného, ďalšieho súputníka Petra Kažimíra obvineného. Áno, sú to nezmyselné, vymyslené obvinenia, ale musia konečne páni v HLAS-e pochopiť, o čo tu ide. A buď začnú bojovať proti tomu, alebo jednoducho budú podpisovať nezmysly, ako podpísali v tomto prípade. (Ojedinelý potlesk.)
Predsa sám Pellegrini má problém. Vymyslený problém. Opakujem ešte raz, to, že si niekto vymyslel rozprávku proti Pellegrinimu, za to Pellegrini nemôže. No ale vy ste schopní čohokoľvek. Vy ste schopní na základe výmyslu ľudí zatvárať na rok, na rok a pol do väzby. Takže my by sme takýto návrh nikdy podpísať nemohli. Nehovoriac o ďalších pasážach, ktoré tam boli.
Páni zo SaS, dovoľte mi, aby som vám povedal, že nesiete plnú zodpovednosť za to, v akom stave je táto krajina. Vy sa nemôžte teraz tváriť ako svätý za dedinou. Viete, ušli ste od zodpovednosti, lebo dobre vedel Sulík, že nezvláda veci na ministerstve hospodárstva. Budem hovoriť o jednej veci. Dobre ste to vedeli. Ušli ste zo zodpovednosti a teraz sa tvárite, že vy ste najdemokratickejší, šírite tu reči o demokracii, vy ste najčistejší, vy najviac bojujete proti korupcii a neviem proti čomu všetkému. Ha, a to vôbec teda pravda nie je. Nesiete plnú mieru zodpovednosti, ako som už povedal, ste ako prašť alebo uhoď, keď vás porovnám s ostatnou časťou vládnej koalície.
Veľa rozprávate o demokracii. Páni zo SAS-ky hlasovali ste za zatvorenie alternatívnych médií? Samozrejme, že ste hlasovali. Veľa hovoríte o demokracii. Hlasovali ste za obmedzenia ľudských práv v pandémii? Hlasovali ste. Tak aká ste vy demokratická, solidárna a slobodná strana? Pridali ste sa ku všetkým svinstvám, ktoré tu boli napáchané za posledné tri roky. Prijali ste filozofiu, ktorú ste si dohodli na hoteli Bôrik. Všetko si musíme vo vládnej koalícii odpustiť, len nech sa nevráti strana SMER - sociálna demokracia k moci. A v duchu tejto filozofie ste sa aj veľmi rýchlo zariadili. A teraz tu sedíte, niektorí poslanci SaS, tak sa spýtam ešte raz.
Predstavte si, že som minister spravodlivosti, a môj brat zarába milióny na RTVS, ako to je v prípade pani Kolíkovej. Predstavte si, že som minister spravodlivosti a mám spoločnosť, kde dochádza k okrádaniu ľudí v bytových domoch v Moste pri Bratislave. Všetko si jednoducho odpúšťate. Predstavte si dámy a páni, že som minister hospodárstva a deň pred odchodom do Dubaja na štátnu cestu, dám podpísať svojmu synovi vymyslenú zmluvu, že je expert na energetické právo, a týždeň ho živým, kŕmim a starám sa oňho za štátne peniaze v Dubaji. A mohol by som pokračovať, lebo vám sa to zapáčilo. Vám sa to zapáčilo.
Kde ste vy veľkí bojovníci proti korupcii, keď tu máte priam dôkaz, že je podozrivý Mikulec zo 100-tisícového úplatku? Kde ste vy všetci bojovníci proti korupcii pri mnohých ďalších veciach, ktoré sa preukazujú za posledné obdobie? Takže vy nemáte právo tu vykrikovať a rozprávať, akí ste vy iní. Vy ste presne takí istí, ako ten zostatok vládnej koalícii a nesiete tú istú mieru zodpovednosti, a preto sme povedali, že nikdy, opakujem ešte raz, nikdy by sme takýto návrh podporiť nemohli.
Samozrejme, že zlyhávate aj profesionálne, aj osobnostne. Prosím vás, ako sa môže stať, že pod gesciou ministerky spravodlivosti sa zadusí advokát na COVID vo výkone väzby? A chladnokrvne povie ministerka, nemali sme pľúcnu ventiláciu. My sme však preukázali jasne, že bolo 37 pľúcnych ventilácií v danom okamihu k dispozícii. O čom tu rozprávate? Manželka tohto mŕtveho advokáta sa nevedela dostať k základným informáciám, pokiaľ ide o jeho zdravotný stav, lebo štyrikrát žiadal notára, aby mohol dať manželke splnomocnenie. Výsledkom bolo, ani raz nepustil vyšetrovateľ a, samozrejme, prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry takéhoto notára k tomuto človeku. Manželka sa dozvedela o smrti až na nasledujúci deň.
Zlyhávate osobnostne aj v iných veciach. Ja tu počúvam rôzne veci, pán Osuský tu minule rozprával, že vraj si zaslúžili tí Srbi. civilisti, aby boli pozbíjaní americkými bombami. Ste sa zbláznili?! Alebo minule pán Osuský povedal, že Sovietsky zväz si počas druhej svetovej vojny úmyselne zabíjal civilistov, aby sa mohol chváliť vysokým počtom obetí počas druhej svetovej vojny. Vy ste sa fakt zbláznili?
Prečo išiel Sulík z funkcie ministra hospodárstva? Veľmi krátko. Sulík zlyhal predovšetkým v jednom z posledných balíkov sankčných, ktoré boli prijaté na úrovni Európskej únie, a to sa týkalo ropy. Ako je možné, že minister hospodárstva nepresvedčil Hegera? Chápem, že Heger netuší, mimo on úplne mentálne, netuší, o čo tu ide, ale minister hospodárstva to presne musel vedieť, čo bude znamenať tá blbosť so zastavením dovozu ruskej ropy na územie Európskej únie! Však buďme trošku racionálni a pragmatickí.
Dámy a páni, 30 % všetkej ropy spracovávanej na úrovni Európskej únie pochádza z Ruskej federácie, 15 % všetkých produktov z ropy, predovšetkým dieslu, pochádza z Ruskej federácie. Piateho decembra 2022 došlo k rozhodnutiu, že do Európskej únie nemôže prísť už žiadna ropa ani ropné produkty z Ruskej federácie. Jediná výnimka bola pre Slovensko, Českú republiku a Maďarsko, ale táto výnimka bude platiť len do 5. decembra 2023, nejdem teraz do detailov. V praxi to znamená, že Slovnaft musí za 250 mil. eur prerábať svoju technológiu, musí sa pripraviť na úplne inú ropu a bude mať obrovský problém s prežitím, pretože domáca spotreba produktov zo Slovnaftu je 30 %. On tých zostávajúcich 70 % musí niekde jednoducho, jednoducho umiestniť. Viete, čo nás čaká? Obrovský problém s dieslom, obrovský problém s motorovou naftou, počnúc budúcim rokom. Už teraz sme toho, samozrejme, svedkami, pretože tie krajiny, ktoré majú ropu, tzv. spriatelené krajiny s Európskou úniou sa na nás vykašlú a budú zarábať toľko, koľko sa len bude dať. Sulík zlyhal. A toto bola napríklad situácia, kedy mal, kedy mal minister hospodárstva buchnúť po stole a povedať Hegerovi, pán premiér, toto musíš vetovať, lebo nám to bude škodiť. Budete vidieť, čo to urobí so Slovenskom, pokiaľ ide o motorovú naftu, a my sme zatiaľ, pokiaľ ide o naše predikcie, vždy presní, pretože napĺňa sa do bodky to, čo hovoríme už niekoľko mesiacov alebo možno už aj dva roky.
Dámy a páni, je tu ešte jeden moment, pre ktorý chceme zahlasovať za pád vlády, ale to je taký, ako hovoria Angličania, že side efect, že bočný efekt. My chceme túto vládu odvolať, lebo nie je dobrá, je neschopná a máme iný pohľad na to, ako by mal štát fungovať. Ja by som si veľmi želal (povedané so smiechom), aby táto vláda padla ešte z jedného dôvodu, nech Slovensko vidí, nech má konečne dôkaz, že do ktorej vlády SaS sadne, tak tú rozbije. V roku 2011 to bola prvá vláda, potom vám rozmlátili vládu Matoviča, teraz vám mlátia vládu, vládu Hegera. Čiže nech je už ten dôkaz, nech každý, kto bude uvažovať, odkaz pre Petra Pellegriniho, o spolupráci s SaS alebo s Progresívnym Slovenskom, nech vie, že v DNA tejto strany, lebo oni nevedia nič iné robiť, rozprávať nezmysly, že Srbi si zaslúžia zabíjanie civilistov, alebo nejaké výletíky do Dubaja, toto sú presne oni, nechať udusiť advokáta Krivočenka vo väzbe, to je vaša práca, presne tak. Ale nech každý na Slovensku vie, každý politik, kto uvažuje o akejkoľvek spolupráci s touto partičkou liberálov, zbláznených liberálov, čo urobia, keď nastúpia do akejkoľvek vlády. Vždy každú vládu rozbijú. To je dnes už jednoducho hotová a jasná vec. A bol by som rád, keby tento dôkaz sa dostal na Slovensko.
Chcel by som pripomenúť, že strana SMER - slovenská sociálna demokracia naozaj nepotrebuje nejaké podania, ktoré tu prichádzajú z vašej strany. My sa začíname trošku na vás už aj zabávať. A dám vám jeden príklad za všetky.
Elektronické mýto malo byť takou loďou, ktorá (ruch v sále a zaznievanie gongu) mala viesť k tomu, že, ktorá mala viesť k tomu, že preukážete verejnosti, ako sa to kradlo, rozkrádalo, neviem čo robilo. Tak teda povedzme si, o čo tu ide.
V roku 2020 ešte pred voľbami vtedajší, alebo teda súčasný predseda OĽANO pán Matovič vykrikoval, že to je najväčšia lúpež storočia, že každý rok 100 mil. je táto krajina okradnutá, keďže spoločnosť SkyToll, ktorá realizuje elektronický výber mýta, to má tak nastavené, ako to má nastavené, a že oni všetko urobia, aby to zrušili, zničili, urobili čokoľvek iné, nové. Boli návrhy, že sa okamžite má vypovedať zmluva so SkyToll-om, že vraj štát má prevziať elektronický výber mýta a neviem čo všetko a že 100 mil. každý rok sa z toho ukradne a že to najlepší dôkaz toho, ako sme v SMER-e kradli.
Dámy a páni, dnes je 9. decembra. Prvého januára 2023 končí táto zmluva. Čo máte? Máte trt! Máte dieru v koláči, máte z opice riť. Nemáte nič. Nemáte nič pripravené. Jediné, čo môžte urobiť, je to, že podpíšete dodatok s SkyToll-om. To znamená čo? Ak to ten Ľubo Vážny robil, on to nerobil s tým, že každý rok má byť táto krajina okradnutá o 100 mil. eur. Ale vy to robíte s tým, že ste o tom presvedčení. To znamená, že vy nechávate každý rok 100 mil. ukradnúť. A teraz ešte s tou firmou idete podpísať dodatok. Toto nech je absolútny príklad nieže vašeho zlyhania, vašeho farizejstva, ako ste to neschopní robiť. Tri miliardy sme vraj ročne ukradli. A to sú kde? Však tri roky tu máte Lipšica, ktorý si môže robiť, čo chce. Tri roky sa nás snažíte zatvoriť, kriminalizovať, a čo ste pozisťovali? Že niekto dal domov nejaký telefón, že nejaký televízor, že nejakých 10-tisíc eur. Prosím vás! No čo ste z tej korupcie tak strašne akože dokázali v tomto štáte vyšetriť? No nič, pretože všetko to boli vymyslené bájky! Vy ste vedeli v roku 2020, že jediné, čo môžete ponúknuť slovenskej verejnosti, je kriminalizácia opozície a na nej pracujete a spoliehate sa, že to vám bude fungovať až do konca tohto volebného obdobia. Ale veľmi ste sa pomýlili. Vy ste nás totiž podcenili. My nie sme sraľovia. Jednoducho došla situácia a my sme zabrali. Veľmi jasne sme poukázali, čo bola chyba, že sme neurobili v roku 2018, ale k tomu sa už teraz ja nebudem vracať, takže pre nás je nadovšetko jasné a evidentné, že táto vláda musí padnúť.
Využijem posledné tri minúty na to, čo povedal pán Sulík včera vo svojom vystúpení, a to je také najpríznačnejšie. Ja som vždy bol v tom, že pád vlády má viesť k predčasným parlamentným voľbám. To je najdemokratickejšie a najsprávnejšie. Čo nám včera Sulík ponúkol? Sulík povedal, že Fica treba zatvoriť, že SMER sú zločinci, ale chceme od nich 27 hlasov, aby som sa ja celý mohol vrátiť do vlády. On sa zbláznil. On aj bol... Nafetovaný bol? Alebo neviem, čo s ním bolo. Ako sa môže postaviť človek, žiada o hlasy v parlamente nezávislých poslancov, ktorí sú v HLAS-e, žiada kolegov tu, ktorí sedia z opozície dole, žiada celý SMER a všetkých nás chce pozatvárať, všetci sme hlupáci, všetci sme zlí, strašil návratom sociálnej demokracie na Slovensko a ponúka ako riešenie dve veci.
Prvé riešenie je, že vznikne nejaká nová sedemdesiatšestka, ktorú on bude podporovať. A to akože my teraz to tu všetko robíme pre to, aby sa Sulík odfetoval a vrátil sa naspäť do vlády? Ako čo sme všetci už zišli z umu?
Potom je druhá, druhý variant, ktorý spomínal, že nejaká úradnícka vláda pani prezidentky. Viete, ja vás politicky nemám rád, osobne nemám proti vám nič, ale dúfam, že toľko rozumu máte, že nechcete odovzdať moc, preboha, tejto pani v prezidentskom paláci. Dúfam, že toľko rozumu máte, lebo ak ho nebudete mať, tak urobíte obrovskú, obrovskú chybu, my sa budeme z toho tešiť, ale pre túto krajinu to bude čistá katastrofa.
Takže Sulík nám ponúka buď jeho návrat do vlády, alebo nám ponúka úradnícku vládu pani Čaputovej. O predčasných voľbách ani nehovoril! Ani s tým neprišiel, že poďme niečo urobiť. Nie, my spájame pád vlády, za ktorý budeme hlasovať, s predčasnými parlamentnými voľbami.
A kľudne odignorujte zmenu ústavy, ktorá je predložená, pretože viem, že nič neprejde. Veľkí demokrati v SaS, prvé, čo ste urobili pri rokovaní o novelizácii Ústavy Slovenskej republiky, tak ste vyhodili referendum. A to sa čoho tak bojíte? Prečo by ľudia v referende nemohli rozhodovať o predčasných parlamentných voľbách? No lebo vy ani zďaleka neviete, čo to je sloboda a solidarita, vy zďaleka neviete, čo to je byť demokratické, právne a normálne.
Takže chcem pripomenúť, ešte raz, my tu nebudeme plniť Sulíkove sny ani sny týchto poblúdencov v SaS, určite nie. My budeme hlasovať za pád vlády z našich jasných, racionálnych dôvodov, pretože si myslím, že Slovensko si zaslúži zmenu.
Posledných štyridsať sekúnd. Želám si, aby tento cirkus skončil čo najrýchlejšie v parlamente, ktorý medzi sebou robíte, lebo vy ten cirkus tu robíte. My máme na stole pukance a kolu a pozeráme sa na vás. Toto je vaša hanba. To nie je hanba nikoho iného. Prosím, spamätajte sa, rýchlo to ukončite a poďme sa venovať tomu, že o pár dní tu máme 30 rokov výročia vzniku Slovenskej republiky. Ja viem, že je vám to jedno. Mne a mojim kolegom v SMER-e - sociálna demokracia to jedno nie je, 27 poslancov zo strany SMER - slovenská sociálna demokracia zahlasuje za pád tejto vlády.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.12.2022 9:25 - 9:29 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, dámy a páni, trochu na úvod odľahčím moje vystúpenie a v podstate musím skonštatovať, že hlavným dôvodom, prečo sme dnes svedkami odvolávania vlády pána Hegera, je to, že som nebol vzatý do väzby, čo je teda naozaj veľmi smutné, ale chcem pripomenúť každému, kto sa touto témou zaoberá, že aj to prípravné konanie musí byť zákonné. A v tom prípravnom konaní sa musia rešpektovať práva obvinených. A nemôže sa stať, že na konci prípravného konania Generálna prokuratúra konštatuje, že obvinenie bolo tak vyfabulované, neurčité, že v podstate obvinený ani nevedel, proti čomu sa má brániť. Toto je vaša predstava právneho štátu, ktorú my odmietame a kvôli ktorej aj dochádza k takým ostrým výmenám názorov medzi opozíciou a vládnou koalíciou.
Ale to bola iba krátka vsuvka, pretože od včera tu počúvam tú istú sťažnosť, tú istú bolesť, bože, ako by nám bolo dobre, keby sme toho Fica zatvorili. Pravda, pani Kolíková? By ste ma tu nemuseli počúvať, SMER by bol zlikvidovaný a vy by ste išli v ústrety lepším časom, do budúcnosti, možno aj s nejakou perspektívou uhrať pár percent v nasledujúcich voľbách. Idem však k vážnejším veciam.
Dámy a páni, keď, prepáčte mi tú osobnú poznámku, ale ako jediný z vás 17. júla 1992 zahlasoval za Deklaráciu zvrchovanosti Slovenskej republiky a potom 1. septembra 1992 za ústavu, tiež som mal obavy, či mladá Slovenská republika, ktorá na základe týchto aktov vznikala, 1. januára 1993 vydrží. No robili sme všetko, čo bolo treba. Niekto viac, niekto menej. Ja sa môžem napríklad popýšiť tým, že som mal na starosti zabezpečenie vydávania Zbierky zákonov. A tešilo ma, keď vtedajší premiér pán Mečiar mohol, neviem, či to bol 1., alebo 2. január 1993 zamávať nad hlavou prvou Zbierkou samostatnej Slovenskej republiky a prvým zverejneným zákonom, ktorým, samozrejme, bol zákon o Zbierke zákonov Slovenskej republiky.
Komu by, prosím vás, napadlo, že dva týždne pred 30. výročím vzniku Slovenskej republiky budeme svedkami tohto cirkusu, ktorý tu predvádzajú poslanci SaS a poslanci vládnej koalície? Veď vy ste ako prašť alebo uhoď. Vy ste úplne rovnakí. Vy si nemáte čo vyčítať. Namiesto toho, aby tu bola príprava dôstojných osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky, sme svedkami neuveriteľnej hanby, osočovania, pokrikovania a urážania. Sme svedkami toho, že nie ste schopní priniesť jednu jedinú víziu tejto krajine, ktorá by sa mimoriadne teraz hodila práve pri 30. výročí vzniku Slovenskej republiky. Ja mám taký pocit, že ani nič nepripravujete, pokiaľ ide o oslavy vzniku Slovenskej republiky. Alebo sa mýlim? (Reakcie z pléna.) No neviem celkom, viem, že má byť 1. januára nejaké odovzdávanie štátnych vyznamenaní, ale ja sa domnievam, že to je tak významná udalosť, že sme na tom mali sedieť všetci spoločne, všetci sme mali do toho prispieť a mali sme spoločne Slovenskej republike a občanom tejto krajiny dať aspoň trošku nádeje a perspektívy.
Vážené dámy a páni, 27 poslancov za stranu SMER - slovenská sociálna demokracia tu bude v ktorúkoľvek minútu a v ktorúkoľvek hodinu a v ktorýkoľvek deň, keď sa bude hlasovať o odvolávaní tejto vlády. A všetkých 27 poslancov za stranu SMER - slovenská sociálna demokracia tu bude v ktorúkoľvek minútu a v ktorúkoľvek hodinu a ktorýkoľvek deň, keď sa bude hlasovať o odvolávaní tejto vlády, a všetkých 27 poslancov za stranu SMER slovenská sociálna demokracia bude hlasovať za odvolanie tejto vlády. My na to nepotrebujeme návrh SaS alebo HLAS-u. My jednoducho vieme, že treba využiť každú príležitosť, ktorá je na stole, pretože máme diametrálne odlišný názor na to, ako je krajina riadená a kam táto krajina smeruje.
Ja nechcem mať proukrajinského premiéra, ja chcem slovenského premiéra. (Povedané so smiechom.) Ja chcem premiéra, ktorý jednoducho na prvom mieste bude vidieť záujmy tejto krajiny. Áno, aj iné štáty majú problémy a bolesti. Aj nás všetkých mrzí, čo sa deje na Ukrajine. Ale to neznamená, že budem uprednostňovať záujmy iných štátov pred záujmami Slovenskej republiky, a to sa dnes, bohužiaľ, deje.
Ja teraz nebudem... (ojedinelý potlesk), ja teraz nebudem rozoberať nejako zoširoka dôvody, pre ktoré strana SMER slovenská sociálna demokracia je pripravená v ktoromkoľvek okamihu podporiť odvolanie tejto vlády.
Ale predsa len som si vybral niekoľko takých základných pilierov, prečo si myslíme, že táto vláda by mala odísť čo najrýchlejšie. My sme včera počuli z úst predstaviteľov vlády, je to normálna taktika, že sa chceli vyhnúť tomu, aby opozícia vystupovala včera v pléne, tak obsadili komplet priestor predstavitelia vládnej koalície. Včera sme počuli obrovské množstvo chvály. V podstate ste najreformnejšia vláda, aká tu kedy bola. Ste najslušnejšia vláda, ste najlepšia, ste najodbornejšia a neviem, či tých naj by som ešte našiel asi pomerne veľa, ale pravdepodobne boli povedané všetky včera.
No počkajte, ale niečo tu nesedí, dámy a páni. Soudruzi z NDR udělali někde chybu. Ako je možné, že vás nikto nechce? Ako to je možné, že ste najlepší na svete, a nikto vás nechce? Ja si nepamätám, a teda necítim sa byť našťastie stále starý, ale som od roku 1992 v aktívnej politike, ja si nepamätám takúto vysokú mieru nedôvery, akú požíva súčasná vláda Slovenskej republiky. No tak tu teda niečo nesedí, ak ste takí perfektní a takto vám to ide.
Prečo sa bojíte tých predčasných volieb? Všetci mi hovoríte: „Fico, ty sa čo bojíš? Však choď na ten súd. Tam sa vyviníš, tam sa očistíš, čo tam po tom, že všetko to je špina, čo na teba naváľali.“ No tak poďte do predčasných volieb. Čoho sa bojíte? Lebo vy neviete demokraticky súťažiť, to je váš problém. Vy neviete vyhrávať normálnou, férovou politickou súťažou. Ešte aj v tom roku 2020, o tom budem hovoriť, ste oklamali celú verejnosť. A na tomto klamstve, si myslíte, že vydržíte až doteraz.
Prvý základný moment, ktorý chcem zdôrazniť, je - a táto vláda musí za to niesť zodpovednosť - je totálny rozklad demokracie. Viete, možno použijem opäť môj príklad, ale nevadí. Ako sa môžte tváriť, že ste demokrati, keď pošlete na opozičný míting políciu a zadržíte opozičného lídra? Vytiahnete ho z auta a pošlete ho na policajnú stanicu, aby sa toho mítingu nemohol zúčastniť. Ako môžete o sebe tvrdiť, že ste demokratická vláda, keď ste sa potichu chichňali, keď prezidentka Čaputová zmarila najprv prvé referendum a potom v podstate zmarila aj druhé referendum, pretože nikto z vás nenamietal, že referendum bolo vyhlásené na 21. januára budúceho roku, lebo každý viete, že je veľmi pre vás výhodné, aby opozícia nemala dostatok času na normálnu kampaň. Tá kampaň bude iba od 7. januára prakticky do 20. januára. Tak to teda je naozaj veľký prejav demokracie, ktorý u vás vidíme.
Dochádza podľa môjho názoru k rozkladu sociálneho štátu. Včera sa pokúšal minister jej Krajniak tu urobiť taký nejaký prejav do duše a vytvára atmosféru, že keď neprejde štátny rozpočet, táto krajina sa snáď sociálne rozpadne. Ona sa sociálne rozpadla. Opäť hovoríte, že ste perfektní. Všetko funguje, ľuďom všetko dávate. Ako je možné, že vám stúpa chudoba? Ako je možné, že keď zoberieme základný parameter, a to je približovanie sa Slovenskej republiky k priemernej úrovni životnej v rámci Európskej únie, tak ste išli dole o päť percentuálnych bodov. Tak my to teda vysvetlite, keď to tak perfektne robíte. Šírite chudobu a znižujete životnú úroveň v porovnaní s priemernou životnou úrovňou Európskej únie. To sú čísla, tie neoklamete.
A naviac my ani nemusíme používať čísla, pretože jeden klasik raz povedal, že z čísiel a štatistík sa nikto nenaje. Veď choďte medzi tých ľudí. Choďte sa pozrieť, čo kupujú v tých potravinách. Kupujú tie najlacnejšie potraviny, aké existujú. Choďte sa spýtať ľudí, či sú schopní platiť základné účty, a ťaháte im medové motúzy popod nos. Všetko sme vyriešili, elektrina, plyn, nič nepôjde hore. No tak teda, my si tie faktúry pozrieme v januári, lebo vieme, aká je skutočná realita. A takisto ešte o tom hovoriť budem.
Zlyhávate v tom, že ste porušili všelijaké naše opatrenia, ktoré sme poprijímali, a teraz sa k nim vraciate. A nás to do určitej miery teší. Napríklad taká drobnosť, zaviedli sme pomoc pre žiakov prvého ročníka. Nejaký príspevok 100 eur k rodinnému prídavku. Zrušili ste, čo ste urobili teraz? Znovu ste ho vrátili naspäť. Zmra... (povedané so smiechom) zmrazili ste príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu, tešíme sa. Zase ste to vrátili naspäť. No jednoducho neviete to robiť. Sa vám to rozpadá pod rukami, a preto my opäť hovoríme, treba vás odvolať a treba vás poslať preč.
Hovoriť o rozklade právneho štátu by bolo asi zbytočné, pretože to by bolo na samostatnú schôdzu Národnej rady. Vy budete niesť zodpovednosť za to, že ste zvolili za generálneho prokurátora právoplatne odsúdeného zločinca, ktorý ešte aj... (Smiech v sále.) Špeciálneho, špeciálneho prokurátora, prepáčte. To je teda fakt veľká zábava. Poďte sa postaviť, vy nie ste schopní mnohí povedať tri vety bez papiera. Tak prepáčte, že som sa pomýlil.
Špeciálny prokurátor je právoplatne odsúdený zločinec, ktorý ešte aj, ktorý ešte aj podvodom získal bezpečnostnú previerku. A chcem vás oboznámiť aj s tým, že začala polícia trestné stíhanie vo veci, podozrenia zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, a pekne sú v tom namočení pán Krajniak aj pán Lipšic, lebo to bol pán Krajniak, ktorý vybavil pánovi Lipšicovi bezpečnostnú previerku. A práve tým, že ste takéhoto človeka, právoplatne odsúdeného zločinca, zvolili za špeciálneho prokurátora, ste ako keby vytvorili pyramídu so samým vrcholom, ktorá zabezpečuje to, čo ste si povedali na samom začiatku.
Samozrejme, že nám to nepôjde, to ste vedeli, vedeli ste, že vám nepôjde nič, pokiaľ ide sociálny štát, ekonomiku a financie, tak ste sa rozhodli, že pôjdete cestou likvidácie opozície. To je vaša jediná agenda, ktorú máte. Ale máte smolu. Ani táto agenda vám nevychádza, ani vám v žiadnom prípade nevyjde.
Verejné financie. Chce z vás niekto tvrdiť, že verejné financie sú v poriadku? Rozvrátili ste verejné financie. Miera zadlženia Slovenskej republiky je historická. Deficit, je historický. Pozrite sa, koľko nás stojí dnes napríklad platenie úrokov za dlhy, ktoré Slovenská republika zobrala. Pozrite sa na to, ako sa na nás pozerajú zahraniční partneri. Áno, my sme niekedy platili, keď sa brali úvery, možno aj zápornú úrokovú sadzbu. No dnes ste už medzi troma až štyrmi percentami. A nehovoril včera pravdu pán Krajniak, keď sa pýšil, že nejakých 2,8 %. Prosím vás, pozrite si, koľko Slovenská republika platí reálne za úvery, ktoré teraz v tomto okamihu berieme.
No a, samozrejme, sme svedkami rozkladu politického systému. Páni z OĽANO, ja sa na vás obrátim, prosím vás, kde vy máte centrálu? My sa pokúšame tú centrálu nájsť už pol roka, telefonujeme tam (reakcie z pléna), no na Zámockej nikto... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Páni poslanci, nevykrikujte!
Skryt prepis
 

8.12.2022 18:40 - 18:40 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja mám pozmeňujú... ja mám procedurálny návrh... (ruch v sále a zaznievanie gongu), a to, aby, chcem vás poprosiť, aby ste zabezpečili poriadok v rokovacej sále, a to najmä, aby pán poslanec Pročko tu nevykrikoval, aby sa vo faktických poznámkach venoval tomu, čomu sa má venovať, teda rečníkovi, ktorý rečnil v rozprave, a nie iným poslancom tu v pléne. Toto je bezprecedentné a stalo sa to dnes už ixtýkrát.
Ďakujem.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Ďakujem za upozornenie.
Do rozpravy sa teraz hlási ako člen vlády v zmysle rokovacieho poriadku pán minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
A chcem ešte ostatných kolegov upozorniť, že tak isto sa do rozpravy hrá... (rečník si odkašlal) hlási, pardon, aj pán minister školstva Ján Horecký, takže ostatní zatiaľ až po nich. O 19.00 hod. končíme, samozrejme, takže potom budeme pokračovať zajtra ráno o 9.00 hod.
Skryt prepis
 

8.12.2022 12:10 - 12:10 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kuriak, ísť na audienciu alebo prijatie k Svätému Otcovi to nezávisí od toho, že či zavolá niekto z prezidentskej kancelárie do Vatikánu, že pani prezidentka by chcela prísť na návštevu pápeža. Máme predsa veľvyslanectvo s veľvyslancom vo Vatikáne, je tu nunciatúra s nunciom, je tu celá plejáda zahraničnej služby, ktorá teda sa vyjadruje k veciam, takže ja, samozrejme, beriem tie vaše pocity z hľadiska tej návštevy, ale treba sa spýtať vo vnútri vášho zoskupenie, že prečo je to tak. Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.12.2022 11:55 - 11:55 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán kolega, na začiatok asi ste chceli povedať, že vrátiť predkladateľovi na prepracovanie, lebo povedali ste, že na prerokovanie, hej. Pozrite si záznam, ste sa asi pomýlili, ale hovorím, ak teda predseda splní to, čo povedal, tak by to malo byť jedno, samozrejme. Ja by som sa vrátil k tým veciam, čo ste hovorili o tom svojom kolegovi, ktorý sa vám vyhrážal. Povedzte nám meno toho hajzlíka, veď ako treba jednoducho týchto ľudí ukázať na nich prstom, lebo tých hajzlíkov je tuná veľa. Tak treba jednoducho na nich ukázať prstom, aby ich bolo menej. Pokiaľ ho budete tajiť, tak sa k ničomu nedopracujeme a nikde sa nepohneme. Treba naňho ukázať prstom preto, lebo to sú naozaj bezcharakterní hajzlíci, ktorí žijú v tomto svete, ktorí si užívajú túto atmosféru a ktorí udávajú v rámci tejto atmosfére, preto vám budú udávať o to viacej, o čo budú blížiť viacej tie kandidátske listiny, viete po tých predčasných voľbách, teda k tým predčasným voľbám, ktoré pevne verím, že budú.
No a tento zákon, o ktorom ste hovorili, ten zákon sa dá nazvať iba zákon o slobodnej cenzúre. To je všetko. Toto je zákon o slobodnej cenzúre, o ničom inom, preto lebo tá cenzúra už tuná naberá také neuveriteľné rozmery, že súdruhovia v 50. rokoch, podľa toho, čo si máme možnosť prečítať, by boli nadšení, akým spôsobom my tuná dostávame papať, napapať istých informácií, ktoré sú teda perfektne spracované a ktoré sú nám takto podkladané, len, preboha, aby sme nešírili niečo iného a nebodaj, aby sme si nemysleli niečo iného. Čiže áno, máte pravdu a preč s takýmito zákonmi.
Skryt prepis