Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.1.2023 o 18:01 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2023 16:30 - 16:32 hod.

Takáč Richard Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán predseda, tak ako si aj ty vo svojom vystúpení a aj si chcel určite doplniť to vystúpenie. A určite si vnímal jednotlivé faktické poznámky jednotlivých moralizujúcich sa poslancov a ktorí moralizujú celú spoločnosť. A sú to ľudia, ktorí hovorili o tom a stále hovoria o tom, že napríklad tí ľudia v tej Juhoslávii si zaslúžili to bombardovanie a to zabíjanie. Alebo určití poslanci, ktorí hovoria o tom, že mier prišiel zo západu, že nás oslobodili Američania. Alebo hovoria o tom, že Sovietsky zväz si zabíjal svojich vojakov preto, aby si zvyšoval počet mŕtvych. Však to sú úplne choré a zvrátené veci. Áno, majú veľký strach, majú strach z vlády, ktorá príde potom, lebo sa pozerá na tú situáciu úplne iným spôsobom. Pozerá sa na to, že nie dodávka zbraní, ale hlavne rokovanie ohľadom mieru. Však si uvedomme, je to úplne zvrátené a choré. Americká... Američania už do tejto chvíle asi 27 mld. eur vo forme zbraní na Ukrajinu. Však to sú, to sú scestné sumy. Prečo to tam dávajú? Len tak? A potom sa čudujeme, že fakt reálne hovoríme o tom, že to je, že to je proste vojna medzi Amerikou a Ruskou federáciou.
Dámy a páni, prirodzene žiadame v rámci uznesenia informácie o S-tristovke, stíhačkách, všetkom možnom, čo sa odovzdalo na Ukrajinu. Ja sa len čudujem, keď počujem v televíznej diskusii alebo v televíziách všeobecne informácie o tom, ako sme odovzdali nefunkčnú muníciu a zariadenia a dostávame za to finančné prostriedky. Tak neviem, načo odovzdávame nefunkčné veci. No a treba si uvedomiť, každá vojna končí vyjednávaním. Prečo nevyjednávať hneď? Počuli ste niekde hovoriť o mieri? Dennodenne dodávame informácie, ako sa tam bojuje, koľko je mŕtvych, koľko sa tam zbraní dodalo z akej krajiny. Jednotlivé členské štáty aj Európskej únie, aj Američania sa pretŕhajú v tom, že kto koľko tam zbraní dá. Nikto nehovorí o mieri. OSN, NATO, Európska únia, nikto!
Dámy a páni, musíme zastaviť tieto veci!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2023 16:28 - 16:30 hod.

Kamenický Ladislav Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážení kolegovia, ja si rád vypočujem rôzne, rôzne názory v debatách aj rôznych analytikov. Ja som minule počul jednu úžasnú vetu, ktorú, na ktorej sa zhodli obidvaja teda komentátori, ktorí povedali, že čím viac tankov pôjde na Ukrajinu, tým menej zomrie Ukrajincov v konflikte s Ruskom. To je, to je strach, toto je teda logika, ktorej teda ja nechápem. Ja poviem otvorene, čím viac sa bude futrovať zbraní, tak tým sa bude predlžovať konflikt.
My vieme veľmi dobre, že táto vojna je proxy vojnou na Ukrajine, ktorú musí rozhodnúť Rusko a musí ju rozhodnúť Spojené štáty. Takisto, samozrejme, Európska únia by mala robiť všetko pre to, aby chránila aj Európska únia, takisto Slovenská republika svoje záujmy. To znamená, aby sme sa nezaťahovali do tretej svetovej vojny. Ak to budeme takto robiť, tak všetci, všetci v Európe budú trpieť, bude trpieť Ukrajina. A kto sa bude tešiť? Spojené štáty.
Pán Naď, vy ste, vy ste odoslali všetky naše zbrane na Ukrajinu, rozprávate tu o desiatkach miliónov, ktoré ste zinkasovali, a vy budete asi vyhadzovať tie dolárovky takto do vzduchu, aby nás tu chránili. Kde sú MiG-y uzemnené, S-tristovku ste darovali, BVP-čka odišli, odišli húfnice. A ja vám poviem jedno, my chodíme medzi ľudí a jeden človek ma zastavil, ja už neviem ani, ako sa volá ani odkiaľ bol, a povedal mi, že viete, my už v tých skladoch máme asi len dva granáty. Vy ste demilitarizovali Slovenskú republiku. Toto je, toto je tá vaša ochrana bezpečnosti na Slovensku! A potom čo urobíte? Budete desaťnásobne predražené zbrane nakupovať v Spojených štátoch, pán Naď, to je pravda. Bude to veľký biznis, akurát Európa, Slovensko, Ukrajina, všetci budú trpeť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2023 16:26 - 16:28 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Som veľmi rád, že vďaka Robertovi Ficovi konečne v tejto sále zaznelo slovo mier. Pretože keď počúvame pána Naďa a ďalších vojnových štváčov, tak to je naozaj iba o tom, ako predlžovať vojnu a ako eskalovať konflikt s Ruskou federáciou, čo napokon môže viesť až k jadrovému konfliktu a to som zvedavý, čo potom budete robiť. Potom budú tie vaše vojnové rečičky naozaj všetkým veľmi užitočné.
Viete, najsmutnejšie na tom celom je, že história nás učí, že každá vojna raz skončí, že jedného dňa jednoducho ten mier musí prísť, tá mierová dohoda musí prísť. Ja len nerozumiem, prečo teraz musíme čakať rok, dva, tri, štyri, päť, dvadsať a futrovať do tej Ukrajiny tie zbrane, aby to došlo o dvadsať rokov, aby tu mohlo byť o desiatky alebo stovky tisíc Ukrajincov mŕtvych viac, lebo toto je jediná logika za tým celým. Vy len predlžujete ukrajinské utrpenie. A čím viac zbraní posielate, aj vy, vaša vláda, na Ukrajinu režimu, skorumpovanému režimu Volodymyra Zelenského, tým viac to len predlžuje vojnu a tým viacej Ukrajincov zomrie. Čiže tak pán Naď, tak pani Čaputová, ako každý z vás, ktorí hlasujú za zbrane na Ukrajinu, má na svedomí krv Ukrajincov. Môžte dokola trepotať tými ukrajinskými vlajočkami, môžte tu vykrikovať banderovské pozdravy, ale ste to vy, ktorí môžu za utrpenie Ukrajincov. Mňa mrzí to, že sa prestáva myslieť v tejto hystérii proti Rusom na slovenské národné záujmy. Naším záujmom nie je byť participujúcou stranou vo vojne, na žiadnej strane. Našou úlohou je chrániť slovenských občanov a zabezpečiť prosperitu slovenským občanom. Vy kašlete na ľudí na Slovensku! Vy len posielate zbrane na Ukrajinu a to je tá tragédia. A ešte navyše pán minister obrany Naď obnažuje obranyschopnosť Slovenskej republiky. S-tristovku poslal na Ukrajinu, BVP-čka na Ukrajinu, MiG-y sú uzemnené a Nemci sem poslali jeden hrdzavý tank. Toto je výsledok ministrovania pána Naďa! Gratulujem!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2023 16:08 - 16:17 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
Vážený pán minister v demisii, dámy a páni, začnem, začnem tým, že ma neuveriteľne fascinuje schopnosť predstaviteľov SaS hovoriť za iných. Nedávno tu bola pani poslankyňa Kolíková, ktorá povedala, že tých 1,2 mil. ľudí, ktorí sa zúčastnili na referende, to mysleli inak. Že oni to majú v hlavách úplne inak, ako si my myslíme. Dnes tu počúvam, že SMER – slovenská sociálna demokracia má nejaký iný názor na Európsku úniu, na NATO, ja neviem, kde na to chodíte, pán poslanec, ale ste posledný, ku ktorému by som sa ja prihováral a mu vysvetľoval, aká je orientácia politickej strany, ktorú vediem 23 rokov.
Jediný problém, ktorý tu máme, dámy a páni, je naše rozdielne nazeranie na konflikt na Ukrajine. A dovoľte mi úplne čerstvý príklad, kým sa dostanem k tomu, kvôli čomu som sa prihlásil do rozpravy. Teraz sme skončili stretnutie, pán minister v demisii, s veľvyslancami Európskej únie, s veľvyslancom Spojených štátov a Veľkej Británie. Stretnutie, na ktorom bol podpredseda Národnej rady pán Blanár, ja a predseda zahraničného výboru Marián Kéry. Nie som ten, čo by vynášal informácie z takýchto interných stretnutí, bolo nás tam asi 30 alebo 35 dohromady, lebo došli aj viacerí z ambasád, ale vznikla téma, aký je plán na Ukrajine. Viete, čo je smutné? Oni nemajú žiadny plán.
Pýtali sa nás, aký máte vy plán v SMER-e – slovenská sociálna demokracia, keď hovoríte, že v prípade účasti vo vláde nechcete posielať zbrane na Ukrajinu. Áno, ja to hovorím veľmi jasne a otvorene, toto je politika, kde sa ja hlásim k tomu, čo napríklad hovorí maďarský premiér, čo hovoria aj iní štátnici mimo Európskej únie.
Táto politika je legitímna a ja chcem všetkých poprosiť, aby ak používame slovo mier a mierové riešenie na Ukrajine, aby ste nepoužívali okamžite prívlastok, že sme extrémisti, keď hovoríme o mieri alebo mierovom riešení.
Na odpoveď, alebo na otázku, pán minister v demisii, že aký máme teda plán, keď nechceme posielať zbrane na, zbrane na Ukrajinu, som odpovedal, no my sme doteraz nepočuli od Európskej únie jednu jedinú mierovú iniciatívu napriek tomu, že Únia reprezentuje 500 mil. obyvateľov, a nepočuli sme žiadnu mierovú iniciatívu ani od najzodpovednejšej krajiny, od Spojených štátov amerických. Prečo napríklad sa minimálne nedohodnú na tom, že nastane nejaké prímerie a nesadnú si všetci za jeden stôl? Pretože niekde treba začať a my tvrdíme, že treba začať za rokovacím stolom. A spýtal som sa veľvyslancov najrozhodujúcejších krajín, pokiaľ ide o Ukrajinu a zásobovanie zbraňami, aký máte vy plán? A pozerali na mňa a odpovedali, no, budeme ďalej posielať zbrane na Ukrajinu. A to je plán? Nechať Ukrajinu v ďalšej päťročnej krvavej vojne, toto je plán, preboha? Naviac je málo pravdepodobné, že niekto je schopný v konvenčnej vojne poraziť Ruskú federáciu, to je málo pravdepodobné. Tak čo je horšie, že my sa hlásime k mierotvorcom, hovoríme o mierovom riešení, nech sa jednoducho urobí dohoda o prímerí a začne sa rokovať, alebo bezhlavo posielať na dennej báze ďalšie a ďalšie zbrojené dodávky na Ukrajinu bez výsledku?
Pán minister v demisii, predpokladám, že máte pravidelne informácie z ukrajinského frontu, a tie zrovna nie sú povzbudivé v tomto okamihu. Asi máte informácie aj o tom, aké neúspechy ukrajinská armáda dosahuje, hoci sa slovenské médiá snažia za každú cenu to vykresliť inak. Ja nie som a nikdy nebudem advokátom Ruska, pretože tvrdím, že ide o porušenie medzinárodného práva, ale plán nechať zabíjať ďalších civilistov, tisíce ľudí, či sú to Rusi, Ukrajinci na Ukrajine, toto pre mňa, prepáčte, plánom nie je. A som rád, že dnes toto stretnutie s veľvyslancami prebehlo, pretože sme si to mohli vykonzultovať, a som rovnako rád, že môžem aj na iných stretnutiach hovoriť to, čo hovorím otvorene na tlačových konferenciách alebo pri iných príležitostiach.
Pán minister v demisii, chcem využiť materiál, ktorý ste predložili, aby som predložil k tomuto vašemu materiálu návrh uznesenia, ktorý nemení nič na tom, čo ste vy predložili do uznesenia, ale chcem niečo iné navrhnúť, aby Národná rada prijala. Pán minister, bolo tu niekoľko pokusov, pýtame sa to verejne, zatiaľ tie odpovede nedostávame ani z ministerstva obrany, ani od pani prezidentky, ste takí bobríci mlčanlivosti, pretože sa asi bojíte, že keď tá pravda vyjde na povrch, tak to nebude pekné. Jedna vec je istá, pán minister, že po voľbách príde nová vláda, ja neviem, ako tá vláda bude vyzerať, to, ja nemám krištáľovú guľu, možno bude OĽaNO opäť sedieť v tej vláde, ale ak OĽaNO v tej vláde sedieť nebude, tak určite bude musieť nový minister obrany prísť so všetkými informáciami pre verejnosť, čo ste všetko urobili, pokiaľ ide o zbrojné dodávky smerom na Ukrajinu a v akom stave je obranyschopnosť Slovenskej republiky. Keďže tieto informácie nie sú k dispozícii, vyhýbate sa im a pravdepodobne aj viete prečo, tak navrhujem, aby sme dnes k tomu vašemu materiálu schválili jedno uznesenie, ktoré reaguje na množstvo takých zvláštnych situácií.
Ja uvediem jednu, vy ste napríklad povedali, pán minister v demisii, že systém S-300 bol zastaralý, nepoužiteľný, nefunkčný, a o tri týždne na to, čo bol doručený na Ukrajinu, sa objavili správy, že ako perfektne pomáha chrániť ukrajinský vzdušný priestor, tak ste tam asi črepiny neposlali. Nehovoriac o množstve iných vecí, kde ste sa zamotali, a preto by som chcel, aby ste možno kapli božskú, neviem, či Národná rada vás k tomu prinúti, bol by som veľmi rád, keby vás k tomu prinútila, a navrhujem, aby sme prijali nasledujúce uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k vašemu návrhu na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských štátov NATO na území Slovenskej republiky, teda nové uznesenie k tlači 1419. Opakujem, nedotýkame sa obsahu vašeho uznesenia ani vašeho materiálu.
Národná rada Slovenskej republiky žiada
A. ministra obrany Slovenskej republiky v demisii, aby písomne v termíne do 8. februára 2023 predložil predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky informáciu
1. aké rozhodnutie bolo prijaté v súvislosti s uzemnenými bojovými lietadlami MIG-29, najmä či bolo prijaté rozhodnutie darovať uvedené lietadlá ukrajinskej armáde,
2. aký bol skutočný technický stav systému S-300 darovaného ukrajinskej armáde, keď krátko po jeho presunutí na územie Ukrajiny boli zverejnené informácie, že systém S-300 poskytuje Ukrajine cennú ochranu,
3. aký je skutočný stav ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ak dve americké batérie systému Patriot sú presunuté alebo sa presúvajú z územia Slovenskej republiky, čo dnes potvrdil aj americký veľvyslanec,
4. ako dlho budú bojové lietadla Poľska a Českej republiky kontrolovať vzdušný priestor Slovenskej republiky a aký je časový harmonogram nasadenia bojových lietadiel Maďarska na území Slovenska,
5. kedy po darovaní 30 bojových vozidiel pechoty 1 ukrajinskej armáde bude dokončená dodávka zostávajúcich 14 nemeckých tankov Leopard slovenskej armáde,
6. aký je skutočný technický stav nemeckých tankov Leopard, ktoré mali byť dodané slovenskej armáde a či je nutná ich technická oprava,
7. kedy slovenská armáda vytvorí novú špecializáciu profesionálneho vojaka, nabíjača do nemeckého tanku Leopard,
8. aký je skutočný objem a druhy munície, skutočné počty ručných zbraní a iných zbraní či vojenského vybavenia, ktoré doteraz Slovenská republika odovzdala ukrajinskej armáde.
B. Národná rada žiada predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, aby túto písomnú informáciu doručil všetkým poslancom Národnej rady Slovenskej republiky ihneď po jej obdržaní.
A chcem požiadať, keď budeme o piatej o tom hlasovať, Národnú radu, aby toto uznesenie schválila.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2023 12:41 - 12:43 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Tak ako pán poslanec Beluský, aj ja chcem oceniť túto správu predloženú pánom predsedom rozpočtovej rady. Chcem zároveň podporiť aj to, čo hovoril aj v predchádzajúcej faktickej, aj teraz v rozprave, že za vývoj verejných financií do tohto času, v ktorom sme, keď bol včera schválený, bola včera schválená, schválený termín predčasných volieb, nie je možné, a to až s vaším dovolením aj na pána Viskupiča, hovoriť len o tom, že na vine je OĽANO a minister financií. Je tu vláda, ktorá fungovala tri roky až do 15. decembra, samozrejme, s tým, že ste, že vystúpili v septembri, ale keďže včera bol schválený termín predčasných volieb a pán predseda Ódor tu povedal, že z hľadiska konsolidácie verejných financií a celkového vývoja bude kritický rok 2024 a že môže spôsobiť aj otrasy a najmä, samozrejme, sociálne. Veď predseda určite tak ako všetko, aj covid skončí, aj vojna na Ukrajine. Nepredpokladám, že tu bude nejakých, nejaké dlhé roky. Akým spôsobom vlastne, alebo čím, čo bude tým rizikovým faktorom okrem toho celkového vývoja, aj to, že bude veľký problém, ak bude ku koncu tohto roku zostavovaná vláda. A čo sa týka tvorby rozpočtu ako rámca, ktorý má povedať, akým spôsobom bude pokračovať aj konsolidácia v roku 2024, aký je ten stav, aké sú tie obavy, aké sú tie riziká?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2023 12:34 - 12:36 hod.

Habánik Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Ja sa vo svojej faktickej poznámke nebudem dotýkať plnenia míľnikov v pláne obnovy a odolnosti, ale chcem sa pozrieť na limit verejných výdavkov na obdobie rokov 2023 až 2025 z pohľadu nevyhnutnosti konsolidácie verejných financií s ohľadom na sociálne a ekonomické dopady tejto konsolidácie na všetky ekonomické subjekty, na firmy, domácnosti, na spoločnosť ako celok, pretože mám za to, že stanovenie týchto limitov nie je jediným, ale len jedným z potenciálnych riešení konsolidácie verejných financií a nevyhnutnosti konsolidácie verejných financií. Chcem povedať, že potenciálna hrozba zostavenia vyrovnaného rozpočtu v budúcich obdobiach nieže môže ohroziť stabilitu makroekonomického vývoja na Slovensku, ale ona bude katastrofou pre Slovensko, pretože vyrovnaný rozpočet zostane len na papieri, on nebude udržateľný, on nebude môcť byť v praxi realizovateľný, preto je dôležité, aby či už na pôde príslušného výboru, ale aj pod tlakom Národnej rady smerom k Ministerstvu financií Slovenskej republiky bolo jasné, zrejmé a deklarované, akým spôsobom bude zabezpečovaná transparentná konsolidácia verejných financií v ďalšom období.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 18:21 - 18:23 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Je mi veľkou cťou, že na mňa reagoval predseda Národnej rady Slovenskej republiky. Škoda len, že pán predseda, ste si len z môjho desaťminútového vystúpenia vybrali doslova takú marginálnu tému. Ja som len pre zaujímavosť povedal, že 30. septembra 2023 chcete, aby sa konali predčasné voľby, že je to taká paralela, že 30. septembra v roku 1938 bola podpísaná Mníchovská dohoda. Ale čo sa týka tej agresie Ruskej federácii na Ukrajine, samozrejme, že ju odmietam, ale na druhej strane sa mi nepáči, že nielen na Slovensku ale v celej Európe, v celom svete je zakázané hovoriť, že čo sa dialo od roku 2014 od Majdanu do roku 2022 a hovoriť aj iné pohľady ako sú tie mainstreamové.
Čo sa týka pána poslanca Kyselicu. Pán Pellegrini mohol hovoriť o zmene volebného systému, ale ja som predstaviteľom strany SMER - sociálna demokracia. A preto opäť zdôrazňujem, že v našej strane nebola na túto téma žiadna diskusia, nieto na programe dňa.
Pán poslanec Vetrák, čo sa týka kvóra, vy tu darmo argumentujete tým, že prinesiete na najbližšiu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky zákon, kde chcete upravovať kvórum a zníženie platnosti kvóru na referendum z 50 % na nejaké menšie číslo. My sme to nikdy svojim voličom nesľubovali a preto nie sme viazaní týmto sľubom. A vy s tým prichádzate až teraz, aby ste zalepili oči svojim fanúšikom.
A čo sa týka pána poslanca Svrčeka. No obávam sa, že keby sme prišli opäť s iniciatívou referenda o skrátení volebného obdobia, tak pani prezidentka sa obráti na Ústavný súd a ten povie, že to nie je v súlade... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2023 18:01 - 18:11 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci. Priznám sa, že v poslednom období dostávam veľmi veľa otázok, že prečo keď strana SMER - sociálna demokracia bola súčasťou vlády, prečo sme neriešili Ústavu Slovenskej republiky a ani samotné referendum, ale otázka, teda odpoveď je veľmi jednoduchá. Dovtedy nikto nevyslovil pochybnosť o tom, že je možné skrátiť volebné obdobie či už prostredníctvom referenda alebo prostredníctvom poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Veď uvediem konkrétne príklady. Od roku 1993 sa trikrát stalo, že Národná rada Slovenskej republiky sa rozhodla skrátiť volebné obdobie, čo viedlo k predčasným parlamentným voľbám, či išlo o vládu Vladimíra Mečiara alebo druhú vládu Mikuláša Dzurindu, alebo koniec koncov naposledy to bolo v roku 2011, kedy predčasne skončila vláda Ivety Radičovej. Dokonca ak sa nemýlim, tak sa v histórii uskutočnili dve legitímne referenda, ktoré mali za cieľ skrátiť volebné obdobie. Boli legitímne, aj keď neboli úspešné, pretože sa ich nezúčastnil dostatočný počet ľudí. Ten bod zlomu nastal až vtedy, keď strana SMER iniciovala referendum a pani prezidentka Čaputová sa obrátila na Ústavný súd, aby sa vyjadril či tie otázky, ktoré mali byť v referende, či boli v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a Ústavný súd Slovenskej republiky konštatoval, že nie sú v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, pretože otázky nemali normotvornú povahu a zároveň odporučil zákonodarcovi, aby explicitne dal do Ústavy Slovenskej republiky možnosť, ako sa dá skrátiť volebné obdobie, čo by viedlo k predčasným parlamentným voľbám. To znamená, buď uznesením Národnej rady Slovenskej republiky alebo referendum. A čo sa stalo včera? Inak musím povedať, že som presvedčený o tom, že keby vláda Eduarda Hegera nebola v demisii a keby sa nebolo konalo v sobotu referendum, tak táto Národná rada v tomto volebnom období by nikdy nepristúpila k novelizácii ústavy.
A čo sa stalo včera? Včera Národná rada Slovenskej republiky rozhodla, že tým, že novelizovala Ústavu Slovenskej republiky, že môžeme, Národná rada sa môže uzniesť na skrátení volebného obdobia, ak za to bude hlasovať 90 poslancov, teda ústavná väčšina. Ale nechápem jednej veci, dámy a páni z bývalej vládnej koalícii, prečo ste vyhodili z tejto ústavy možnosť, aby o skrátení volebného obdobia nás poslancov rozhodlo referendum. Veď nechcem to tu pripomínať, už viackrát to tu zaznelo, moji predrečníci to povedali, že predsa vláda ľudu je v tom, že má buď priamu alebo nepriamu formu. Tá nepriama je cez nás volených zástupcov a jeden z inštitútov priamej demokracie práve referendum. Čoho sa tak bojíte? Tak naozaj ja som včera vo svojom statuse označil toto hlasovanie, ktoré sme my poslanci SMER-u sociálna demokracia nemohli za týchto okolností podporiť, že ide o čierny deň slovenskej demokracie a za týmto mojim názorom si stojím.
Dámy a páni, teraz ešte k referendu pár poznámok. V predvolebnom období to bolo práve hnutie OĽaNO, ktoré sa oháňalo týmto inštitútom a hovorilo, že viacero zákonov by sa malo prijímať cez inštitút referenda, dokonca hovorili tom, že potrebné kvórum by sa malo znížiť z 50 na 25 percent. A realita je úplne iná. Veď vy ste zobrali možnosť ľuďom legitímne rozhodnúť o skrátení volebného obdobia poslancov Národnej rady cez tento dôležitý inštitút. Navyše zavádzate aj tým, že sme v nejakom predvolebnom období, že strana SMER spolu s HLAS-om a s Republikou majú záujem meniť volebný systém. Opäť to tak nie je. To váš šéf Igor Matovič to hodí do verejnosti a my sa máme brániť pred niečím, čo vôbec nie je založené na nejakých reáliách. Opäť. Pred voľbami do Národnej rady poslednými to bol práve Igor Matovič a jeho kolegovia, ktorí tvrdili, že jeden volebný obvod je prežitok, že treba ustanoviť minimálne osem volebných odvodov a niektorí išli tak ďaleko, že hovorili o 75 volebných obvodoch. Tak prosím vás, neobviňujte nás z niečoho, s čím nemáme absolútne nič spoločné a navyše keď ste túto polemiku voviedli do spoločnosti práve vy.
A teraz sa dostávam k meritu a to je dátum predčasných parlamentných volieb. Nuž ja si neviem dobre predstaviť, že vláda Eduarda Hegera, ktorá je tu v demisii od decembra minulého roku, má vládnuť do 30. septembra, dokonca to je len dátum volieb, ale ona bude vládnuť ešte ďalej. Myslím si, že niekedy na prelome októbra a novembra, pretože najprv sa musí kreovať vláda, potom vláda musí predstúpiť pred Národnú radu a získať, získať mandát. To znamená, je to pre mňa nepredstaviteľné a ja osobne si myslím, že buď 27. máj alebo 24. jún to sú reálne termíny, kedy by sa mali predčasné parlamentné voľby uskutočniť. No a tie dôvody pre ktoré torzo vládnej koalícii hovorí o tom 30. septembri sú také zvláštne a pri niektorých mi až behá mráz po chrbte. To, že vy máte problémy, to nás nikoho nezaujíma ani občanov Slovenskej republiky. To nie je výhovorka, že potrebujete čas, aby ste sa nejakým spôsobom skonsolidovali a opäť pospájali, ale to čo ma vyrušuje, je, že ľudia, ktorí sa hrajú na demokratov, ale len vtedy, keď sú v opozícii, sa neštítia hovoriť o tom, že 30. september má byť preto, aby orgány činné v trestnom konaní mali dostatok času na to, aby uzatvorili rôzne kauzy, politické kauzy a pozatvárali predstaviteľov opozície. A akým spôsobom? Ani to vám nevadí, že sú to vymyslené výpovede ľudí, ktorí v minulosti páchali závažnú trestnú činnosť, že týmto ľuďom za túto závažnú trestnú činnosť hrozia prísne tresty a oni len preto, aby sa vyvinili, tak sú schopní povedať čokoľvek na kohokoľvek. Už sme tu boli svedkami vydávania šéfa SMER-u sociálna demokracia, lídra opozície do väzby. Neprešlo to len tesnou väčšinou a obávam sa, že to do toho septembra budete chcieť opäť zopakovať. A stále tu máme angažovaných policajtov, elitných vyšetrovateľov, aj prokurátorov, aj sudcov, ktorí sú ešte schopní stále vám k tomu asistovať.
Pán Matovič, prosím vás, ak ma počúvate, tak sa obráťte z kratšej cesty, veď Slovensko sa nachádza v ťažkej ekonomickej situácie a treba riešiť tieto veci. Je tu vojna. Nikto z nás nechce vojnu, ale ja legitímne, to je podľa mňa legitímny názor, keď budem hovoriť, že som proti tomu, aby Slovenská republika zásobovala Ukrajinu zbraňami. Som proti tomu. Môžete ma označovať ako prisluhovača Kremľa, nie je to tak, pretože ja som vojnu a agresiu Ruskej federácii viackrát odsúdil a nemal som s tým problém. Ale nehájime záujmy Slovenskej republiky, aj preto si myslím, že ten dátum chcete čo najviac ...
===== že som proti tomu, aby Slovenská republika zásobovala Ukrajinu zbraňami. Som proti tomu. Môžete ma označovať ako prisluhovača Kremľa. Nie je to tak, pretože ja som vojnu a agresiu Ruskej federácii viackrát odsúdil a nemal som s tým problém. Ale nehájime záujmy Slovenskej republiky. Aj preto si myslím, že ten dátum chcete, čo najviac predlžovať.
A ešte keď som sa dotkol pána bývalého predsedu vlády a bývalého ministra financií Matoviča, tak mi napadá také prirovnanie z obdobia Francúzskej revolúcie s Máriou Antoinettou, tá na rozdiel od pána Matoviča bola aspoň pekná, ale nebola príliš rozumná. Hovorilo sa jej Madam Defi cit, pretože rozvrátila absolútne financie a skončila pod gilotínou. Ja neželám nikomu nič také, ale želám predstaviteľom OĽANA, aby si ten hnev od ľudí vyžrali a aby tú politickú gilotínu v tých predčasných parlamentných voľbách zažili.
Dámy a páni, pevne verím, že ešte stále je tu možnosť, aby sme sa rozhodli pre skorší termín predčasných parlamentných volieb a nie 30. septembra. A tento dátum je taký zaujímavý, pretože 30. septembra v roku 1938 bola Mníchovská dohoda, kedy Briti a Francúzi nechali napospas Československo Adolfovi Hitlerovi. Nedovoľme, aby sa takýto dátum s takým koncom zopakoval v novodobých dejinách Slovenska. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2023 18:01 - 18:11 hod.

Kéry Marián Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci. Priznám sa, že v poslednom období dostávam veľmi veľa otázok, že prečo keď strana SMER - sociálna demokracia bola súčasťou vlády, prečo sme neriešili Ústavu Slovenskej republiky a ani samotné referendum, ale otázka, teda odpoveď je veľmi jednoduchá. Dovtedy nikto nevyslovil pochybnosť o tom, že je možné skrátiť volebné obdobie či už prostredníctvom referenda alebo prostredníctvom poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Veď uvediem konkrétne príklady. Od roku 1993 sa trikrát stalo, že Národná rada Slovenskej republiky sa rozhodla skrátiť volebné obdobie, čo viedlo k predčasným parlamentným voľbám, či išlo o vládu Vladimíra Mečiara alebo druhú vládu Mikuláša Dzurindu, alebo koniec koncov naposledy to bolo v roku 2011, kedy predčasne skončila vláda Ivety Radičovej. Dokonca ak sa nemýlim, tak sa v histórii uskutočnili dve legitímne referenda, ktoré mali za cieľ skrátiť volebné obdobie. Boli legitímne, aj keď neboli úspešné, pretože sa ich nezúčastnil dostatočný počet ľudí. Ten bod zlomu nastal až vtedy, keď strana SMER iniciovala referendum a pani prezidentka Čaputová sa obrátila na Ústavný súd, aby sa vyjadril či tie otázky, ktoré mali byť v referende, či boli v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a Ústavný súd Slovenskej republiky konštatoval, že nie sú v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, pretože otázky nemali normotvornú povahu a zároveň odporučil zákonodarcovi, aby explicitne dal do Ústavy Slovenskej republiky možnosť, ako sa dá skrátiť volebné obdobie, čo by viedlo k predčasným parlamentným voľbám. To znamená, buď uznesením Národnej rady Slovenskej republiky alebo referendum. A čo sa stalo včera? Inak musím povedať, že som presvedčený o tom, že keby vláda Eduarda Hegera nebola v demisii a keby sa nebolo konalo v sobotu referendum, tak táto Národná rada v tomto volebnom období by nikdy nepristúpila k novelizácii ústavy.
A čo sa stalo včera? Včera Národná rada Slovenskej republiky rozhodla, že tým, že novelizovala Ústavu Slovenskej republiky, že môžeme, Národná rada sa môže uzniesť na skrátení volebného obdobia, ak za to bude hlasovať 90 poslancov, teda ústavná väčšina. Ale nechápem jednej veci, dámy a páni z bývalej vládnej koalícii, prečo ste vyhodili z tejto ústavy možnosť, aby o skrátení volebného obdobia nás poslancov rozhodlo referendum. Veď nechcem to tu pripomínať, už viackrát to tu zaznelo, moji predrečníci to povedali, že predsa vláda ľudu je v tom, že má buď priamu alebo nepriamu formu. Tá nepriama je cez nás volených zástupcov a jeden z inštitútov priamej demokracie práve referendum. Čoho sa tak bojíte? Tak naozaj ja som včera vo svojom statuse označil toto hlasovanie, ktoré sme my poslanci SMER-u sociálna demokracia nemohli za týchto okolností podporiť, že ide o čierny deň slovenskej demokracie a za týmto mojim názorom si stojím.
Dámy a páni, teraz ešte k referendu pár poznámok. V predvolebnom období to bolo práve hnutie OĽaNO, ktoré sa oháňalo týmto inštitútom a hovorilo, že viacero zákonov by sa malo prijímať cez inštitút referenda, dokonca hovorili tom, že potrebné kvórum by sa malo znížiť z 50 na 25 percent. A realita je úplne iná. Veď vy ste zobrali možnosť ľuďom legitímne rozhodnúť o skrátení volebného obdobia poslancov Národnej rady cez tento dôležitý inštitút. Navyše zavádzate aj tým, že sme v nejakom predvolebnom období, že strana SMER spolu s HLAS-om a s Republikou majú záujem meniť volebný systém. Opäť to tak nie je. To váš šéf Igor Matovič to hodí do verejnosti a my sa máme brániť pred niečím, čo vôbec nie je založené na nejakých reáliách. Opäť. Pred voľbami do Národnej rady poslednými to bol práve Igor Matovič a jeho kolegovia, ktorí tvrdili, že jeden volebný obvod je prežitok, že treba ustanoviť minimálne osem volebných odvodov a niektorí išli tak ďaleko, že hovorili o 75 volebných obvodoch. Tak prosím vás, neobviňujte nás z niečoho, s čím nemáme absolútne nič spoločné a navyše keď ste túto polemiku voviedli do spoločnosti práve vy.
A teraz sa dostávam k meritu a to je dátum predčasných parlamentných volieb. Nuž ja si neviem dobre predstaviť, že vláda Eduarda Hegera, ktorá je tu v demisii od decembra minulého roku, má vládnuť do 30. septembra, dokonca to je len dátum volieb, ale ona bude vládnuť ešte ďalej. Myslím si, že niekedy na prelome októbra a novembra, pretože najprv sa musí kreovať vláda, potom vláda musí predstúpiť pred Národnú radu a získať, získať mandát. To znamená, je to pre mňa nepredstaviteľné a ja osobne si myslím, že buď 27. máj alebo 24. jún to sú reálne termíny, kedy by sa mali predčasné parlamentné voľby uskutočniť. No a tie dôvody pre ktoré torzo vládnej koalícii hovorí o tom 30. septembri sú také zvláštne a pri niektorých mi až behá mráz po chrbte. To, že vy máte problémy, to nás nikoho nezaujíma ani občanov Slovenskej republiky. To nie je výhovorka, že potrebujete čas, aby ste sa nejakým spôsobom skonsolidovali a opäť pospájali, ale to čo ma vyrušuje, je, že ľudia, ktorí sa hrajú na demokratov, ale len vtedy, keď sú v opozícii, sa neštítia hovoriť o tom, že 30. september má byť preto, aby orgány činné v trestnom konaní mali dostatok času na to, aby uzatvorili rôzne kauzy, politické kauzy a pozatvárali predstaviteľov opozície. A akým spôsobom? Ani to vám nevadí, že sú to vymyslené výpovede ľudí, ktorí v minulosti páchali závažnú trestnú činnosť, že týmto ľuďom za túto závažnú trestnú činnosť hrozia prísne tresty a oni len preto, aby sa vyvinili, tak sú schopní povedať čokoľvek na kohokoľvek. Už sme tu boli svedkami vydávania šéfa SMER-u sociálna demokracia, lídra opozície do väzby. Neprešlo to len tesnou väčšinou a obávam sa, že to do toho septembra budete chcieť opäť zopakovať. A stále tu máme angažovaných policajtov, elitných vyšetrovateľov, aj prokurátorov, aj sudcov, ktorí sú ešte schopní stále vám k tomu asistovať.
Pán Matovič, prosím vás, ak ma počúvate, tak sa obráťte z kratšej cesty, veď Slovensko sa nachádza v ťažkej ekonomickej situácie a treba riešiť tieto veci. Je tu vojna. Nikto z nás nechce vojnu, ale ja legitímne, to je podľa mňa legitímny názor, keď budem hovoriť, že som proti tomu, aby Slovenská republika zásobovala Ukrajinu zbraňami. Som proti tomu. Môžete ma označovať ako prisluhovača Kremľa, nie je to tak, pretože ja som vojnu a agresiu Ruskej federácii viackrát odsúdil a nemal som s tým problém. Ale nehájime záujmy Slovenskej republiky, aj preto si myslím, že ten dátum chcete čo najviac ...
===== že som proti tomu, aby Slovenská republika zásobovala Ukrajinu zbraňami. Som proti tomu. Môžete ma označovať ako prisluhovača Kremľa. Nie je to tak, pretože ja som vojnu a agresiu Ruskej federácii viackrát odsúdil a nemal som s tým problém. Ale nehájime záujmy Slovenskej republiky. Aj preto si myslím, že ten dátum chcete, čo najviac predlžovať.
A ešte keď som sa dotkol pána bývalého predsedu vlády a bývalého ministra financií Matoviča, tak mi napadá také prirovnanie z obdobia Francúzskej revolúcie s Máriou Antoinettou, tá na rozdiel od pána Matoviča bola aspoň pekná, ale nebola príliš rozumná. Hovorilo sa jej Madam Defi cit, pretože rozvrátila absolútne financie a skončila pod gilotínou. Ja neželám nikomu nič také, ale želám predstaviteľom OĽANA, aby si ten hnev od ľudí vyžrali a aby tú politickú gilotínu v tých predčasných parlamentných voľbách zažili.
Dámy a páni, pevne verím, že ešte stále je tu možnosť, aby sme sa rozhodli pre skorší termín predčasných parlamentných volieb a nie 30. septembra. A tento dátum je taký zaujímavý, pretože 30. septembra v roku 1938 bola Mníchovská dohoda, kedy Briti a Francúzi nechali napospas Československo Adolfovi Hitlerovi. Nedovoľme, aby sa takýto dátum s takým koncom zopakoval v novodobých dejinách Slovenska. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 17:31 - 17:33 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem všetkým za faktické pripomienky. Reagoval by som len na pána poslanca Svrčeka. Áno, pán poslanec, máte, máte úplnú pravdu, len chcel by som možno doplniť tú otázku toho čo ste povedali, že potom tu bude vládnuť vláda, za určitých okolností úradnícka s plnými kompetenciami až do konca volebného obdobia. No nebude tu vládnuť ani úradnícka vláda s plnými kompetenciami, pretože ak by došlo k tomu, že sa neschváli termín alebo aj keby sa schválil termín, to je jedno, pani prezidentka môže vymenovať úradnícku vládu, ktorá bude mať síce plné kompetencie a len do momentu, aj to nie v úplne plnom rozsahu, len do momentu schvaľovania programového vyhlásenia nového. To programové vyhlásenie keď sa neschváli, čo teda predpokladám, že by sa neschválilo, ak teda tento parlament by normálnym spôsobom fungoval a následne by pani prezidentka aj tú úradnícku vládu musela poveriť s obmedzenými kompetenciami do momentu vymenovania ďalšej vlády. Čiže aj tá úradnícka vláda by po neschválení programového vyhlásenia vládla v obmedzenom rozsahu. Čiže boli by sme v tej istej situácii v ktorej sme dnes. A preto si myslím, že z hľadiska právnej istoty podľa ktorej podľa judikátov Ústavného aj Najvyššieho súdu štátne orgány majú konať bez prieťahov, by sme mali zabezpečiť čo najskorší termín predčasných volieb. A preto sme navrhovali aj keď sme avizovali 20. mája, navrhli 27. mája, pretože rešpektujúc zákon o voľbách, ktorý hovorí, že môže byť najskôr 110 dní po vyhlásení volieb, tak to vychádza najskorší termín, ktorý môže byť na 27. mája v sobotu. Preto tento termín sme navrhli. Ďakujem pekne.
Skryt prepis