Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.6.2023 o 15:47 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.6.2023 17:33 - 17:34 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Chcem podať námietku voči, voči hlasovaniu, ktoré práve prebehlo, a to z toho dôvodu, že boli podané viaceré pozmeňujúce návrhy, kde predmetom týchto pozmeňujúcich návrhov bolo účelom požiadať výklad ústavnoprávneho výboru k tejto veci, a vy ste nedali možnosť poslancom predniesť svoje procedurálne návrhy k tomuto hlasovaniu a dali ste bezprecedentne hlasovať hneď o prvom procedurálnom návrhu bez toho, aby sa podala žiadosť o výklad ústavnoprávneho výboru. Čiže žiadam, aby sa toto hlasovanie vyhlásilo za zmätočné a neplatné a po stanovisku ústavnoprávneho výboru potom sa môže o tomto hlasovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.6.2023 17:31 - 17:31 hod.

Podmanický Ján
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.6.2023 17:27 - 17:28 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Pán predseda, hlásili sme sa s procedurálnymi návrhmi ešte pred samotným hlasovaním, dali ste hlasovať o niečom, čo je v rozpore s ústavou a so zákonom. Zákon o rokovacom poriadku jasne hovorí o tom, že lehota na prerokovanie vo výboroch nesmie byť kratšia ako 30 dní od prerokovania v prvom čítaní, keďže rokovanie o bode programu končí hlasovaním, ten bod programu končí hlasovaním, hlasovali sme o tom dnes, tak 30-dňová lehota neuplynie ani náhodou na tejto schôdzi. To je prvá vec.
Druhá vec, Ústavný súd už niekoľkokrát judikoval, citujem, "viazanosť štátnych orgánov zákonom v zmysle čl. 2 ods. 2 ústavy neznamená výlučnú a bezpodmienečnú nevyhnutnosť doslovného gramatického výkladu aplikovaných zákonných ustanovení a nepredstavuje iba viazanosť štátnych orgánov textom, ale je aj zmyslom a účelom zákona". Keďže ten účel zákona, tých 30 dní je, po prvé, aby vláda mohla dať stanovisko, po ďalšie, aby sa poslanci mohli oboznámiť a pripraviť pozmeňovacie návrhy, obchádza sa zmysel tohto ustanovenia, ako aj skrátené legislatívne konanie a takýto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 16:29 - 16:31 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predseda parlamentu, vývoj v parlamente je veľmi dynamický momentálne. To, čo si povedal o 150 opozičných poslancov, už nie je pravda posledné dva dni, pretože SaS-ka a bývalí ministri OĽANO nie sú v opozícii voči tejto vláde. Musíš tie počty trošku prerátať. Povedal si o tom, že vláda by mala kúriť, svietiť, pripraviť rozpočet a pripraviť voľby. Samozrejme, súhlasím, len realita je trošku iná. Ak si pozriete program rokovania vlády napríklad z 12. júna, zistíte, že tomu tak celkom neni. Vláda schválila návrh rozhodnutia o prevode majetkovej účasti štátu spoločnosti Východoslovenská energetika, schválila utajovaný materiál návrh použitia Ozbrojených síl Slovenskej republiky v čase vojny, návrh akčného plánu rozvoja elektromobility, plán akčných opatrení úspešnej realizácii vodíkovej stratégie, akčný plán inteligentných miest a regiónov, stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky. Vyslovila súhlas s rozhodnutím o schválení zmluvy o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie. Akčný plán ochrany v chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov. A tak ďalej a tak ďalej. Koncepcia strategickej komunikácie Slovenskej republiky. Vláda s týmto postavením a v tomto rámci ústavnoprávnej jej pozície nerobí len to, čo si povedal, že teda kúri, svieti, pripravuje rozpočet a pripravuje parlamentné voľby. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 15:47 - 15:49 hod.

Muňko Dušan Zobrazit prepis
Pán poslanec, aj keď slušné vystúpenie, ale vy ste podľa mňa mimo reality. Vládu Eduarda Hegera neodvolala opozícia. Vládu odvolal váš koaličný partner, ktorý vám dával ultimátum tri mesiace, pol roka pred tým, šaškovali ste tu tri a pol roka. Prakticky nemala ani iné možnosť pani prezidentka len odvolať túto vládu. Keby ju odvolala hneď ako padla v demisii vláda Eduarda Hegera, bola by získala ďalšie body, lebo to, čo ste tu odvtedy predvádzali, to nikdy v slovenskom parlamente nebolo a nevyhovárajte sa. Ak niekto zaviedol do tohto parlamentu to, čo je zavedené teraz, zaviedol to váš bývalý, váš predseda OĽANO, od ktorého ste odišli, od ktorého ste sa dištancovali vtedy, kedy ste zistili, že loď sa potápa. Povedzme si to na rovinu, lebo doteraz počúvam len stále lebo SMER, lebo Fico. Páni, konečne povedzte si, čo ste za tých tri a pol roka pozitívne spravili. K fondu obnovy, povedzte si, čo ste spravili k zdravotníctvu. Proste zdravotníctvo je v takom stave, v akom nikdy nebolo. Veď váš premiér povedal pri memorande, že to ani nečítal. Tak čo, celé zdravotníctvo hodil cez palubu, keď vedel v akom stave sa nachádza? Páni, veď sa vžite do reality prostého človeka, ktorý čaká na operáciu, čaká na veci, ktoré jednoducho, a to nechcem hovoriť o dôchodcoch. Poznám dôverne, pretože som sedel osem rokov v Sociálnej poisťovni, v akom stave sa nachádzajú naši dôchodcovia. Vy budete hovoriť to, čo tu povedal aj včera predseda OĽANO, že sme zvyšovali. Áno, my sme nechceli defraudovať tento rozpočet tak, jak ste to robili vy. Veď vy ste za tri a pol roka vlády čo spravili s rozpočtom? To nehovoríme my, to hovoria ekonómovia. Tak ja vám nerozumiem. A stále tvrdíte, že robili ste obnovy. A jaké? Čo ste spravili v školstve? Čo ste spravili... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 15:45 - 15:47 hod.

Faič Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Nazdávam sa, že každý poslanec má právo zo svojich pozícií politických aj odborných, aj hodnotových tu predniesť svoje postoje k programovému vyhláseniu, ale aj k celkovej politickej situácii. Vystúpili ste slušne, pán poslanec, budem aj ja slušný, aj keď musím povedať, že som v rozpakoch, pretože vy ste povedali, že táto vláda, ktorú pani prezidentka vymenovala, a toto programové vyhlásenie pokračuje v úspešnej vláde Eduarda Hegera. No nesedí mi to najmenej s dvomi momentami, ktoré sú ústavnoprávne. Ten prvý je, že v decembri minulého roka tento parlament odvolal Hegerovu vládu, poverila túto vládu pani prezidentka činnosťou až do predčasných volieb, ale zároveň pred niekoľkými týždňami zobrala poverenie tejto podľa vás úspešnej vláde. Tak mi to nejako nesedí, že tá vláda, ktorá tu bola pani prezidentkou vymenovaná a ktorá tu dneska predkladá programové vyhlásenie, má naviazať na úspešnú vládu Eduarda Hegera. Naozaj mne to nejak nesedí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 14:34 - 14:36 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým za faktické poznámky. Ja by som zareagoval len na dve, respektíve dve oblasti.
Jedna je na pána poslanca Stančíka. Áno, máte pravdu, parlament dáva legitimitu úradníckej vláde, len prečo má parlament dať legitimitu vláde, ktorú sama zostavila pani prezidentka bez konzultácie s parlamentnými stranami, ako mi je jasné. Keby pani prezidentka sa rozhodla ísť štandardnou demokratickou cestou a konzultovala by s parlamentnými politickými stranami, kto a ako má vyzerať úradnícka vláda, potom má nárok táto úradnícka vláda na to, aby získala v parlamente dôveru. V opačnom prípade ako nie je dôvod na to, aby parlamentné strany, ktoré vzišli z demokratických volieb a ktoré do vzniku a kreovania takejto úradníckej vlády, akú tu máme, nemohli ani jedno slovo povedať, tak naozaj nevidím dôvod, prečo by mala takejto vláde, prečo by mal takejto vláde parlament vyslovovať dôveru.
A k tej otázke dezinformácií, ja som už vo svojom vystúpení povedal, zopakujem to, ja kvitujem a myslím si, že je správne, že v programovom vyhlásení vlády a vláda to má ako prioritu, je rozvíjať kritické myslenie občanov, len s tým priamo je v rozpore to, čo je napísané na ďalších stranách programového vyhlásenia vlády, kde prioritou vlády je boj s hoaxami a s dezinformáciami, pričom, ako ste správne povedali niektorí kolegovia, tak až v čase sa ukáže, čo je informácia, čo bola pravda, a čo je dezinformácia. Čiže kto má ten patent na pravdu v reálnom čase? Ako teda som citoval rímskeho satirika: „Kto bude strážiť strážcov samotných?" Toto je otázka, na ktorú by sme mali myslieť, a nemali by sme podceňovať občanov Slovenskej republiky, ktorí môžu čerpať z rôznych zdrojov a urobiť si na veci vlastný názor. A myslím si, že občania sú dosť spôsobilí a vzdelaní na to, aby si vedeli na veci urobiť vlastný názor.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 14:31 - 14:33 hod.

Jarjabek Dušan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja sa chcem poďakovať pánovi Suskovi a hlavne sa mu chcem poďakovať za jednu stať, ktorá ma zaujala, a to je ten problém informácie a dezinformácie, o ktorom by sme sa v tomto parlamente naozaj mali baviť, lebo toto je tu pôda, presne aby sme si isté veci pomenovali. Dnes v období cenzúry a samocenzúry, keď chcete, často my nevieme rozoznať, čo je informácia a čo je dezinformácia, respektíve informácia má často takú istú silu ako dezinformácia a opačne. Toto by sme si mali teda pomenovať, o tomto by sme sa mali baviť. Tu by sme sa mali baviť aj o tom, prečo tie mainstreamové médiá strácajú na svojej dôveryhodnosti a toto je, presne toto je pôda parlamentu, aby sme sa o týchto veciach bavili, lebo žijeme, hovorím ešte raz, žijeme v čase cenzúry.
Jediným liekom na toto obdobie a na toto všetko je zrušiť tie podiel anonymity, ktoré, ktorý sa, s ktorým sa stretávame skoro každý deň, hlavne teda ako v tom internetovom svete, zrušiť anonymitu na informácie a na dezinformácie a hlavne pomenovať v tomto prípade zodpovednosť. Aj za jedno, aj za druhé. To je to najdôležitejšie a myslím si, že keby sme toto nejakým spôsobom vedeli riešiť a boli ochotní sa o tomto probléme baviť, predišli by sme mnohým problémom, s ktorými sa stretávame každý deň a dokonca aj v tomto parlamente, keď často dezinformácie sú kladené ako informácie, na tú istú roveň informácie ako dezinformácie.
Čiže ešte raz, pán kolega Boris, ďakujem ti veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2023 14:18 - 14:27 hod.

Susko Boris Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda vlády, vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia. Na úvod by som chcel pripomenúť, k čomu vlastne dnes rokujeme a ako vznikla úradnícka vláda, ktorá žiada o vyslovenie dôvery v parlamente a o schválenie programového vyhlásenia vlády.
V decembri minulého roka bola vyslovená nedôvera vláde Eduarda Hegera, ktorá následne dostala bezprecedentne poverenie na ďalší rok vo funkcii, kde po nezvládnutí výkonu funkcie poverenej vlády a po odstúpení jednotlivých ministrov nakoniec dospela do štádia, že pani prezidentka tejto vláde odobrala poverenie, na základe ktorej vykonávala ešte funkciu vlády do realizácie predčasných volieb a vymenovala, ako sme tu už dnes viackrát počuli, v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky takzvanú úradnícku vládu alebo inými slovami vládu odborníkov. To, či je to vláda odborníkov alebo nie je to vláda odborníkov, je naozaj veľmi diskutabilné a keď sa zamyslíme nad tým, že väčšina členov tejto vlády odborníkov je či už bývalých členov politických strán alebo bývalých štátnych tajomníkov, teda politických nominantov, tak naozaj je na zamyslenie, či je to vláda odborníkov.
Nič na tom, táto vláda má poverenie od prezidentky, respektíve bola vymenovaná za účelom toho, aby pripravila krajinu k predčasným voľbám, aby riešila najdôležitejšie základné pálčivé otázky Slovenskej republiky, ktoré neznesú odklad, pretože táto vláda nemá legitimitu a je to čisto vláda pani prezidentky. A prečo je to vláda pani prezidentky? No preto, že v štandardných demokratických krajinách pokiaľ nastane takáto situácia, a poznajú ju viaceré krajiny, že sa vymenováva úradnícka vláda alebo vláda odborníkov, tak je to vždy po dohode, a tak to bolo v minulosti aj v Slovenskej republike, tak je to vždy po dohode parlamentných strán alebo predsedov parlamentných strán na tom, že ako bude táto vláda odborníkov vyzerať a potom z toho vyplýva či už dôvera alebo nedôvera vyslovená v parlamente.
Zareagoval by som ešte v krátkosti na to, čo povedal pán poslanec Stančík, že načo sa tu chváli táto vláda, keď aj tak sú všetci alebo väčšina je rozhodnutá nevysloviť dôveru a že to Fico zle nastavil zákon, teda ústavu, kde obmedzil kompetencie vlády, ktorá nemá vyslovenú dôveru a ja by som si s týmto dovolil polemizovať a povedal by som, že práve naopak. Fico veľmi dobre napísal tento text ústavy a ten text ústavy je napísaný veľmi správne. Pretože vláda, ktorá nemá dôveru parlamentu, nemá legitimitu, nemá mandát od občanov a nemôže mať plné kompetencie na vládnutie. A keďže neprišlo k dohode na pôde parlamentných strán o tejto vláde, tak nie je ani dôvod na to, by táto vláda získala v parlamente dôveru a aby mala plné kompetencie ako štandardne vláda, ktorá vznikne z demokratických parlamentných volieb. Ja si myslím, že práve to je správne a táto vláda, keďže si ju vymenovala pani prezidentka bez konzultácie s politickými parlamentnými stranami, tak nech si aj nesie plnú zodpovednosť za jej vládnutie pani prezidentka.
V mojom príspevku konkrétne ku programovému vyhláseniu vlády by som sa chcel venovať dvom oblastiam. Oblasti právneho štátu a oblasti súvisiacej s dezinformáciami. V oblasti právneho štátu, keď si pozriete programové vyhlásenie vlády, celé programové vyhlásenie vlády, ktoré má 28 strán, sa oblasti právneho štátu venuje na necelej jednej strane, kde polka strany sú len všeobecné konštatovanie o tom, čo je nezávislý a efektívny súdny systém a potom sa venuje priorite tej krátkodobej alebo strednodobej priorite vlády, kde pri krátkodobej priorite vlády je v zásade riešená otázka rekodifikácie občianskeho práva, ktorá sa rieši v Slovenskej republike už vyše 30 rokov a ešte sa žiadnej komisii, ktorých bolo už niekoľko, nepodarilo pripraviť rekodifikáciu tak, aby mohla uzrieť svetlo sveta, aby mohla byť vôbec predložená do legislatívneho procesu a vláda, ktorá je tu na štyri mesiace, si takýto ambiciózny cieľ dáva, ktorý je dlhodobý, strategický a vôbec nie je krátkodobý na štyri mesiace, si myslím, že je úplne neprimerane v tomto programovom vyhlásení vlády, a keď si pozriete celé to programové vyhlásenie vlády, ako je napísané, tak je to skôr strategický dokument na minimálne dve volebné obdobia, pretože to, čo si tam kladie vláda za cieľ, sa nedá stihnúť ani za jedno volebné obdobie, možno za dve a už vôbec nie za štyri mesiace vládnutia, takže z tohto pohľadu toto programové vyhlásenie je podľa môjho názoru úplne zle napísané a absolútne nerealizovateľné.
Vláda v programovom vyhlásení z hľadiska právneho štátu vôbec nerieši aktuálne pálčivé otázky, ktoré kvária a ktoré trápia Slovenskú republiku. Máme tu každú chvíľu rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, respektíve Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý konštatuje, že pri jednotlivých rozhodnutiach súdov najvyšších súdnych inštancií boli porušené základné ľudské práva a slobody občanov Slovenskej republiky. Toto sa v, o tomto sa v programovom vyhlásení vlády nič nedočítate. Ďalej tu máme dôsledky takzvanej súdnej reformy, dôsledky súdnej mapy, kde dnes situácia na súdoch najmä v Bratislave, kde sa zmenila štruktúra súdov, je katastrofálna, súdy skolabovali, jednotlivé osudy ľudí, ktoré sú v spisoch, sú nahádzané v čiernych plastových vreciach niekde na chodbách novovzniknutých súdov. Elektronické spisy, ktoré prešli na nové súdy, neprešli kompletne, neprešli s prílohami, sudcovia nevedia tieto spisy rozhodovať a občania sú rukojemníkmi tejto takzvanej reformy a je otázka, že či sa svojich rozhodnutí domôžu o týždne, o mesiace alebo o roky, kde základným účelom súdnej reformy a reformy súdnej mapy malo byť zefektívnenie a zrýchlenie súdnych konaní, na čo sme upozorňovali aj my v príprave tejto reformy aj ďalší odborníci, že bude to mať práve opačný efekt, čo sa dnes ukazuje ako, ako realita a čo je teda veľmi, veľmi smutné.
Okrem toho teda ešte ako bonbónik minulý týždeň závažné rozhodnutie vlády Slovenskej republiky, ktoré rozhodlo o zmene účelu vynaložených prostriedkov na informačný systém, ktorý má zlepšiť komunikáciu súdnej rady, kde súdna rada konštatuje, že za tri roky, od roku 2021 nebola schopná obstarať informačný systém, tak je potrebné zmeniť účelovo tieto prostriedky, pôvodne určené na tento komunikačný systém, informačný, z 96-tisíc, tak zmenila účelovo toto určenie vo výške 86-tisíc na ekologické motorové vozidlo pre predsedu súdnej rady pána Mazáka. Tak to je naozaj bonbónik a výsmech celej tejto úradníckej vlády.
Pokiaľ sa jedná o druhú oblasť dezinformácií, treba povedať, že je to hlavnou úlohou programového vyhlásenia vlády, boj s dezinformáciami, na druhej strane PVV hovorí o tom, že je potrebné rozvíjať kritické myslenie. Tieto dve veci si navzájom odporujú a konštatujem, že, alebo chcem sa opýtať, že kto povie, čo je dezinformácia a čo je informácia? Kto má patent na pravdu v tejto oblasti? Keď si pozrieme správu Policajného zboru o dezinformáciách na Slovensku v roku 2021, tak sa tam dočítate, že najčastejšie zdieľanými dezinformáciami v roku 2001 (správne 2021, pozn. red.), bolo spochybňovanie účinnosti a bezpečnosti očkovania, zdravotné až fatálne následky po očkovaní, zdravotné následky nosenia rúšok a respirátorov. Základné dezinformácie. Dnes sa ukazuje vo všetkých týchto prípadoch na základe nových vedeckých výskumov, že to všetko bola pravda. Čiže čo je dezinformácia? Kto určí, čo je informácia-dezinformácia, keď, keď dezinformácie, respektíve to, čo je dezinformácia a informácia, sa ukáže až po nejakom, po nejakom čase.
Kolegovia, už rímsky satirik Iuvenalis na prelome 1. a 2. storočia sa pýta: „Kto bude strážiť strážcov samotných?" Kolegovia, zamyslime sa nad týmto výrokom a myslime naň vždy, ak sa niekto bude snažiť akýmkoľvek spôsobom zaviesť cenzúru alebo obmedziť slobodu slova a zvažujme takéto priority na boj s dezinformáciami.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.6.2023 12:56 - 12:56 hod.

Kéry Marián
Ďakujem pekne. Len by som chcel upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie je teraz o trinástej hodine v miestnosti č. 149. Ďakujem.
Skryt prepis