Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

23.7.2020 o 14:02 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 1:51 - 1:53 hod.

Kazda Radovan Zobrazit prepis
Pán Žiga, oceňujem vaše rétorické obraty, to bolo naozaj úžasné, ktoré z veľkej časti nehovorili o ničom, ale napriek tomu súhlasím s niektorými kritikami, ktoré ste povedali, ale nebude čas teraz na tie dve minúty reagovať, takže skúsim iba tie dve veci, s ktorými naozaj nesúhlasím, a to je to, že pán premiér sa išiel schovať do Bruselu, to vyzerá naozaj ako taká konšpiračná teória, že, že celý Brusel, celá Európska komisia a všetci napasovali nejaký termín, kedy sa toto, kedy sa zverejní otázka, otázka diplomovej práce, tak aby sa mohol ísť pán premiér schovať do Bruselu. No gratulujem, tak ako to je naozaj úžasná konšpiračná teória. A potom je tam, tam, tá inform..., tá informácia, ktorá už z vašich úst zaznela, že odmietli rokovať, vláda odmietla rokovať o znížení poplatku bankového, veď vy sám ste nedávno povedali, že, že ten bankový odvod viedol k zvýšeniu bankového poplatku, no tak nerozumiem, že, však bolo to za vašich vlád, kedy ste to, kedy ste to, kedy sa tento návrh presadil, a vedeli ste o tom a teraz hovoríte, že odmietali rokovať o znížení bankového poplatku, tak to mi naozaj nejde vôbec, vôbec do hlavy, sa mi zdá, že to vlastne idete sami proti sebe.
Tá tretia vec, ktorú som chcel povedať a ktorú som sa vás spýtal, je,, že teda, že čo považujete za dôvod pre odvolanie vlastne celej vlády vrátane pána Matoviča, že nekoná v záujme občanov. Viem, že za tie dve minúty nezodpoviete, ale naozaj by ma to zaujímalo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 1:20 - 1:22 hod.

Zemanová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, pán exminister, pán poslanec Richter, ja som ako v šoku, že vôbec sa postavíte k takejto, pri takomto bode odvolávanie premiéra Matoviča za rečnícky pult a máte tú odvahu hovoriť o úplne iných veciach, ako sú témou. A hlavne zabudnúť pritom, čo bolo v apríli 2017, kedy ste vy boli predmetom odvolávania v tejto snemovni. Tak ja vám to pripomeniem, pretože o tých veciach ste ako zabudli povedať, že kauza Čistý deň bola tá kauza, pre ktorú ste boli odvolávaný. To bola kauza, kde vlastne boli poškodzované práva detí, kde opakovane a systematicky boli ohrozované práva a právom chránené záujmy maloletých detí, ich život, zdravie a zdravý psychický, fyzický a sociálny vývin. Vašou nečinnosťou dlhodobo, kedy ste vlastne nechceli priznať, že sa tie veci dejú, ste zatajovali a nechali ste deti v rukách ľudí, ktorí nemali a v konečnom dôsledku boli aj odsúdení. Vy ste boli priamym, priamo zodpovedný za tieto stavy.
Taktiež vy tu vyčítate našej vláde za tých pár desiatok dní, ktoré sme vo vláde, nejaké sociálne prehrešky. Kritizujete obedy zadarmo, že zrušíme. Váš pohľad na svet, že obedy zadarmo majú byť nejakou sociálnou výchovou ľudí, tak to je naozaj niečo čudné, čo tu z vašich úst... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 0:07 - 0:08 hod.

Zemanová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Blaha, vy ste asi nepočúvali, pošlem vám svoju reč, ak máte záujem, lebo zrejme ste mali zatemnený mozog a (reakcie z pléna) vaš..., no, ž..., úplne, žiaľ, vaša kritika je veľmi slabá a svedčí o tom... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud, páni poslanci!

Zemanová, Anna, poslankyňa NR SR
... vaša kritika je veľmi slabá, svedčí o tom, že táto vláda si robí dobre svoju prácu, a to je to, čo zaujíma občanov našej krajiny.
Pán poslanec Blanár, nuž premiér Matovič je líder víťazného, víťazného hnutia a ako líder má byť predsedom vlády, pretože nie je takým lídrom, ako bol predseda Fico, ktorý z úplne iných dôvodov, mafiánskych dôvodov a ako dôsledok jednej ozaj tragickej situácie na Slovensku, kedy zomreli dvaja nevinní ľudia, odstúpil zo svojej pozície.
Prosím, tieto veci neporovnávajte a my stojíme za lídrom hnutia OĽANO ako víťazným, ktorý, ktorému patrí premiérska stolička.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.7.2020 23:44 - 23:52 hod.

Zemanová Anna Zobrazit prepis
Tak dobré ráno, máme krát, ešte, ešte je polnoc, pár minút pred polnocou.
Vážený pán premiér, vážení členovia vlády, pán podpredseda Národnej rady, panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, dovoľte mi vystúpiť za poslanecký klub SaS. Veru mnohí, ktorí nás sledujú, si musia povedať, že v týždni, keď sa schválil na Rade Európskej únie taký veľký záchranný balík, ktorý od základu zmení Európsku úniu tak, ako ju poznáme, by tento parlament mal hovoriť o dôležitejších témach, ako sú prachom zapadnuté diplomové práce, a o to viac aj niektoré divadelné vystúpenia, ktoré sme mali vidieť pred chvíľou.
Avšak je legitímnym právom opozície akúkoľvek tému na premiéra vytiahnuť a v niečom vám, opoziční poslanci, aj celkom rozumiem. Škoda len, že ste neboli takí akční aj v minulom období smerom k svojim vlastným predstaviteľom, ktorí sa nevyznamenali na akademickom poli, ale už tobôž nie pri správe vecí verejných a našej spoločnej kasy.
Poslanci klubu SaS nesúhlasia s návrhom na odvolanie pána premiéra nie kvôli slepej lojalite, ktorá bola zjavná predchádzajúce štyri roky, ani preto, že by sme azda ešte trpeli nejakou stigmou z povalenia vlastnej vlády, ktorú nám mnohí radi pripomínajú. Už nás dobre poznáte, že nie je zvyklosťou našej strany princípy meniť či podliezať. Ale tým princípom je udržať fungujúcu vládu, ktorá bude robiť reformy.
Naše podnikateľské kilečko je len ochutnávka toho, čo musíme spolu dosiahnuť a dotiahnuť. S týmto mandátom nás sem voliči zvolili a my sme ho vložili do jedinej možnej reformnej vlády, ktorú bolo možné poskladať. Nevelebíme ju, áno, musíme sa, veľa obrusovať hrany, ale tieto reformy sú stále najlepším lepidlom. Nikto si nemyslel, že sa budeme prechádzať ružovou záhradou. Vieme, že naša cesta bude tŕnistá a bude rôzna plných mín. Avšak vytvoriť vládu je len začiatok, udržať ju pokope je pokrok, ale až presadiť reformy pre občanov tejto krajiny bude úspech.
A my chceme úspech. Preto potrebujeme čas a potrebujeme celé štyri roky aj s premiérom Igorom Matovičom, ktorý je lídrom víťaza parlamentných volieb. Inú volebnú a politickú matematiku ani logiku v SaS nepoznáme. Každá iná by bola čistým šialenstvom alebo nepochopením ústavných princípov.
A zároveň vás ubezpečujem, že nezatvárame oči ani uši pred problémom, ktorému čelí pán premiér. Je našou úlohou ho kontrolovať a pýtať sa. Aj náš minister školstva čelil útokom na pôvod svojej práce. Avšak jeden múdry človek kedysi povedal, že: "Ak chceš trafiť cieľ, musíš mieriť trochu vyššie." My chceme očistiť verejný život od klamstiev a podvodov. Chceme vrátiť dôveru v štát a spravodlivosť. Na to sme dostali mandát a presne preto ho vám, dámy a páni z opozície, voliči vo februári vzali. Asi ste už zabudli.
Chceme dosiahnuť tento cieľ, a preto mierime vyššie a musíme byť na seba prísnejší. Len za posledné tri dni mi do mojej e-mailovej schránky prišla viac ako desiatka mailov od učiteľov a riaditeľov škôl. Všetky do jedného mali jedného spoločného menovateľa: prosili o podporu pre ministra školstva Gröhlinga. Všetci zhodne cítia, že vo vláde konečne sedí niekto, kto sa o nich zaujíma a kto konečne robí zásadné systémové zmeny. Nechcú dovoliť, aby zmeny, ktoré naštartoval, dostali stopku kvôli zaháľaniu v minulosti. Ubezpečujem ich, nech sa neboja, sme odhodlaní v týchto zásadných zmenách pokračovať. A toto platí pre celú vládu.
Dnes sme sa na tejto mimoriadnej schôdzi stretli z dôvodu, že premiér v minulosti urobil chybu, ktorú si aj priznal. Rovnako ubezpečujem ľudí, ktorí sa boja, že pre toto naša vláda skončí. Nie. Máme pred sebou obrovské zmeny a v rukách zodpovednosť za ne. Nepoložíme vládu kvôli chybám z minulosti.
Za celý poslanecký klub SaS jasne hovorím, že za premiérom stojíme. Samozrejme, jeho prehrešok zľahčovať nechcem. Ako som už opakovane povedala aj v súvislosti s diplomovkou Borisa Kollára, odsudzujem plagiátorstvo v akejkoľvek podobe. Tieto prípady nám nastavujú zrkadlo a ukazujú, že ak systém dovolil zlyhanie, musíme ho zmeniť a práve na tieto zmeny sme dostali mandát.
Nie je nič drahšie ako lacné, lacno kúpená sláva či akademický titul. Hanba nestojí za žiadne peniaze. Ak je to neduh, ktorý trápi našu spoločnosť, musíme ho vyriešiť, a preto som rada, že náš minister školstva môže byť v tejto téme lídrom a má od nás podporu, aby priniesol legislatívne zmeny, ktoré navždy vyriešia pochybnosti o pôvode akademických prác.
Tú druhú otázku, ako sa vyrovnať s chybami v minulosti, si, verím, všetci dotknutí riešia vo svojom svedomí a podľa toho sa aj zariadia. Sudcom je vždy volič a ten vidí, počuje a azda aj nezabúda.
Aj preto vám, poslanci opozície, pripomínam, že volič vystavil taký účet, aký ste dostali. Za SaS môžem povedať, že naši ministri odvádzajú denne obrovský kus práce, či už je to spomínaný minister školstva Gröhling, ktorý naštartoval tak potrebnú reformu školstva, minister Sulík zjednodušuje svojou prácu, prácou život podnikateľom, ktorí to v týchto časoch naozaj nemajú jednoduché. Presadil tzv. podnikateľské kilečko a už pracuje na ďalšom. Minister zahraničia Korčok napráva imidž našej krajiny v zahraničí a robí to výborne.
Celkovo má vláda Igora Matoviča pred sebou ešte veľa roboty. Potrebujeme tiež urobiť reformu súdnictva, prokuratúry, potrebujeme zatočiť s mafiou. Potrebujeme sfunkčniť zdravotníctvo, stabilizovať verejné financie. A takto by som mohla menovať ešte dlho.
Náš program sú reformy, a preto vás v mene všetkých občanov, ktorí túžia po zmenách, žiadam, nechajte nás konečne na nich pracovať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 22:49 - 22:51 hod.

Baránik Alojz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Kamenický je taký, by som povedal, sofistikovaný klamár. Hovorí veci také, ktoré znejú veľmi oduševnene, cíti sa byť ako keby dotknutý, avšak realita je iná.
Realita je taká, že keď povieme, že kradnete, pán bývalý minister, nemyslíme tým to, že idete niekomu alebo štátu do trezoru a že si odtiaľ zoberiete peniaze, ktoré nie sú vaše, to tak nie je a vy to viete. To je o tom, že všetky, prakticky všetky zákazky v oblasti informačných technológií sú predražené od desať, teraz počúvajte, od desať do stonásobku. Stonásobku. Bolo to tu aj spomenuté, ale ja mám informácie, že zákazky v oblasti informačných technológií sú predražené až do stonásobku. To je váš obor, takto sa kradne. A to nie je o tom, že by niekto si vybral hotovosť zo sejfu a ukradol ju, odniesol ju na fúriku domov. To nie je o tom. To je o tom, že, áno, jasné, to je jeho, to si on berie, v poriadku, odklepneme mu to. Tomuto sa hovorí kradnutie.
Keď vy hovoríte o tom, že niekto z terajšej vlády je nekompetentný, vy to naozaj myslíte vážne, ja viem, lebo pre vás byť kompetentný je vedieť kradnúť tak, ako ste vy kradli doteraz. To je u vás kompetentnosť.
My si nikdy neporozumieme, je zbytočné, aby sme vás tu vôbec počúvali, vy hovoríte veci, ktoré v podstate nás nezaujímajú, pretože sa nikdy nestretneme v tom istom vesmíre, pokiaľ ide o to, ako sa má riadiť štát.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:53 - 21:53 hod.

Viskupič Marián
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, hovorí z vás múdrosť, hovorí z vás skúsenosť, hovorí z vás človek, ktorý už veľa zažil a má plné právo hodnotiť. A ja vám veľmi ďakujem za vaše slová.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 16:40 - 16:40 hod.

Halgašová Jarmila Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Pellegrini, ja by som sa rada opýtala, lebo naozaj som nerozumela, nebolo mi celkom jasné, či ste, či ste hovorili za stranu SMER alebo za tú svoju novú stranu, nový SMER či HLAS, pretože ste vystupovali ako naozaj typický smerák.
A ak Igor Matovič nemá byť premiérom Slovenska, pretože Slovensko si zaslúži lepšieho premiéra, tak by ma zaujímalo, či ste tým mysleli seba alebo pána Roberta Fica, pod taktovkou ktorého sa v tejto krajine rozdelilo našim ľuďom, á, obrovské milióny eur.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 16:23 - 16:25 hod.

Cigániková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Pellegrini, ja chápem, že Igor Matovič v zahraničí vás nemusel úplne nadchnúť a že ste nespokojný možno s jeho vystupovaním. Máte pravdu v tom, že čo sa týka diplomovky, je to, je to hanba, nielen jeho, ale aj viacerých kolegov, aj vašich bývalých kolegov. Jednoducho toto je systémový problém. A dokonca si dovolím povedať, že asi aj máte pravdu, že teraz merame dvojakým metrom.
A ja vám poviem prečo. Ja som si to musela sama v sebe vysporiadať. Ja vám poviem prečo. No, viete, je rozdiel, keď niekto pred 20 rokmi ako mladícku nerozvážnosť si uľahčil nejakým spôsobom život a spôsobom, ktorý bol vtedy dovolený jeho, alebo zodpovednými za, za danú prácu. Ale to bolo pred 20 rokmi.
Ja vám poviem, čo bolo včera. Včera Špecializovaný trestný súd vydal rozsudok pre spáchanie trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súvislosti s prípravou a následnou realizáciou verejného obstarávania na nákup CT prístrojov a najmä ich servisu s názvom Multimediálne počítačové tomografy, ktoré nakupoval pán Blanár, predkladateľ odvolávania. Cena za kus nového CT prístroja bola 400-tisíc, servis na päť rokov bol 3,2 mil., je to 8-násobok cenu prístroja. A za podpísanie zmluvy Blanárom bol odsúdený zatiaľ neprávoplatné na päť rokov, na sedem rokov, prepáčte, odňatia slobody s povinnosťou uhradiť 500-tisíc ten pán, ktorý mal na starosti verejné obstarávanie. Nechcem hovoriť jeho meno.
Čiže pre toto je rozdiel, keď sa niečo dialo včera. A teraz vy tu idete moralizovať a podávať návrhy na odvolávanie. A je niečo úplne iné, ak Igor Matovič alebo niekto iný pred 20 rokmi urobil nejakú nerozvážnosť, alebo že má nejaké... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 23.7.2020 14:02 - 14:05 hod.

Viskupič Marián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážení členovia vlády, milé kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som predniesol správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Igorovi Matovičovi vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky (tlač 182a).
Predseda NR SR svojím rozhodnutím č. 171 z 21. júla 2020 pridelil návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Igorovi Matovičovi na prerokovanie všetkým výborom Národnej rady Slovenskej republiky okrem určených špecifických výborov na prerokovanie do určeného termínu konania schôdze. Určil zároveň, aby výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor pripravil na schôdzu NR SR správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predložený návrh skupiny poslancov jednotlivé výbory prerokovali dňa 23. júla 2020 s tým, že všetky výbory Národnej rady Slovenskej republiky s výnimkou Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny neprijali platné uznesenia, nakoľko návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky v spojení s § 52 ods. 4 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny o návrhu nerokoval, keďže nebol uznášaniaschopný.
Zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor uznesením č. 53 z 23. júla 2020 schválil správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu skupiny poslancov vo výboroch Národnej rady.
Výbor pre financie a rozpočet ma zároveň poveril, aby som predniesol na schôdzi Národnej rady správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Igorovi Matovičovi vo výboroch a určil poslancov Národnej rady Mariána Viskupiča, Juraja Gyimesiho, Petra Kremského, Milana Kuriaka, Erika Ňarjaša a Annu Miernu za spravodajcov výboru. Z uznesení výborov nevyplynuli žiadne pripomienky a požiadavky.
Ďakujem, pán predseda, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.7.2020 18:18 - 18:30 hod.

Baránik Alojz Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dovolím si reagovať na to, čo tu bolo povedané, tak aby ste nemali pocit, že vás ignorujeme. K tomu ignorovaniu sa ale vrátime, lebo môj dojem z tohto, z tejto debaty tu je, že poslanci opozície majú tendenciu ignorovať to, čo bolo povedané, a potom majú tendenciu klamať o tom, čo bolo povedané.
Hneď tu skraja začneme pánom Tomášom, niežeby som mu pripisoval až takú dôležitosť, nerobte z toho ďalekosiahle závery, pán kolega, ale ubezpečujem vás, že koalícia koná v tomto jednotne. Vieme presne, čo chceme, a vieme, prečo to chceme. A to, že vy namietate, chápeme to, rozumieme, prečo to namietate a nepopustíme. Je jedno, že koľko a ako budete o tom klamať, čo je teda vaša primárna rola vo vašom politickom pôsobení, ale my nepopustíme.
Všimol som si aj jednu takú zaujímavosť, že najviac, čo nielen kolegovi Tomášovi, ale aj iným z jeho grupy vadí, je to, že by sa do postavenia, do vedúceho postavenia na prokuratúre mal dostať niekto mimo, kto je mimo toho prostredia prokurátorského. Rozumiem tej obave. A práve preto na tom trváme, že ak chce prokurátor viesť naďalej prokuratúru, musí nám preukázať, že to bude robiť inak, ako to bolo doteraz. To, že by to robil niekto z prostredia mimo prokuratúry tak, ako to bolo, teda inak, ako to bolo doteraz, to je väčšia pravdepodobnosť. Ale to všetko je na zváženie. Ak nás prokurátor presvedčí o tom, že všetko, čo bolo na prokuratúre robené zle, že on by robil inak, prosím, nech sa páči.
Ale, rozumiete tomu, že čím viacej trváte na tom, že by budúci generálny prokurátor mal byť prokurátor, tak tým viac nám potvrdzujete to, že aký je zlý stav na tej prokuratúre, že vám to je jedno, kto to bude viesť, len aby to bol, preboha, len aby to bol prokurátor, lebo o tých o všetkých vieme, že to sú naši ľudia, že tí nám zabezpečovali, že môžme robiť to, čo sme robili tu doteraz 12 rokov. Takže o toto vám ide, chápeme to, a preto nepopustíme.
Veľmi zaujímavý bol príspevok kolegu Krošláka v tomto istom duchu. Čoho sa bojíte? No odpoveď je jasná. Boja sa toho, že sa funkcia generálneho prokurátora bude vykonávať riadne. Že sa nebudú diať také veci ako v Liptovskom Mikuláši, že keď, keď prokurátor chce stíhať nejakého smeráckeho panáčika, že jednoducho je dočasne preložený do Žiliny, a tam príde niekto iný a ten tú celú vec zametie pod koberec. Takto to funguje, aby ste tomu rozumeli, toto sú, toto sú tie všelijaké finty, ktoré sa robia okolo ustanovenia, že nie je možné odobrať spis. No, spis nie je možné odobrať, nie je možné dať negatívny príkaz, tak sa to vyrieši takto. Dá sa, chlapec sa na dva mesiace uprace niekam inam a medzitým vec uprace niekto iný. Toto, o tomto hovoríme, o tomto hovoríme. A vy tiež o tom hovoríte, o tom istom, keď hovoríte, že len tam, preboha, aby tam bol nejaký prokurátor, lebo tí ostatní, tí tomu nerozumejú, to ako keby tunák pán doktor nám to, nám to tu vysvetlil, že, že aký je rozdiel medzi stomatológom a ortopédom či tak nejak. Nie, toto nie je až tak zložité.
A navyše, podotýkam, na rozdiel od ortopédie, my tu nehovoríme o výkone prokurátorskej činnosti, to znamená vedení žaloby, písania žaloby, vystupovanie na súde. My hovoríme o vedení prokuratúry. To je ne..., to je iná činnosť. To je činnosť, kde prvým predpokladom je osobná integrita, nie, nie schopnosť vedieť stíhať jednotlivé trestné činy a poznať nuansy rozhodnutí Najvyššieho súdu v nejakých trestných veciach. Nie. To je o vedení prokuratúry, o tom, či sa to vykonáva čestne, riadne a nezávislo. Tak ako to my chceme, aby to fungovalo. Čiže zase nie, mimo ste..., ani nemôžem povedať, že nepochopili. Podľa mňa práveže ste pochopili, o čom to je, a bojíte sa, a preto tu navrhujete všetko možné, preto aby ste to storpédovali, a odvolávate sa na, na pani prezidentku a na pani ministerku, ktorá, mimochodom, s týmto návrhom nemá žiaden zásadný problém, veď jej úrad participoval od samého začiatku na tvorbe tohto návrhu.
Potom tu bola zaujímavá poznámka od, od kolegu Jarjabka. To je tiež taký podobný prípad. Tam sa prihováral veľmi za tajnú voľbu, pretože je treba podľa neho vziať v úvahu to, ako sa budú cítiť tí, tí kandidáti, a potom prípadne aj, aj vybratý kandidát vo vzťahu k tým, ktorí zaňho hlasovali alebo nehlasovali.
Mám pre vás, mám pre vás vysvetlenie. My potrebujeme na vo vedení prokuratúry človeka, ktorý sa vie povzniesť nad to, že kto zaňho hlasoval a kto zaňho nehlasoval. Ak to nie je taký človek, tak potom tam nemá čo robiť. A o tomto to celé je. My zodpovedáme našim voličom, my musíme našim voličom preukázať, za koho sme hlasovali. A to je rozhodujúce. Ak niekto z kandidátov s tým má problém, nech sa nehlási.
Veľmi veľa tu bolo povedané o tom, že sa jedná o zákon, ktorý je ušitý pre, pre jedného človeka. Pán kolega Krošlák to povedal skoro perfektne, ale ja to ešte zhrniem. No a čo keby to bol Lipšic? No čo keby to bol Lipšic? Aký, aký je v tom problém? Ako chcete povedať, že lebo Lipšic, Lipšic nebude ten, ktorý, ktorý povie, že no teraz všetci z OĽANO môžete kradnúť tak, ako pred tým kradli smeráci, a my pôjdeme len po smerákoch. To nám chcete povedať? Nie. Vy chcete povedať to, že Lipšic by išiel po nás. To chcete povedať. No ale však čo, máte, máte niečo za ušami? Alebo nemáte? Tak keď nemáte, tak asi čo vám..., však nie Lipšic rozhoduje o tom, či, o tom, či pôjdete do basy, ale súd. To znamená on bude na vás podávať falošné žaloby, aby bol neúspešný na súde? No asi ťažko. Čiže vám ide len a len o to, aby tam bol niekto, kto nebude u vás vzbudzovať ten šialený, panický strach, ktorý máte z tohto návrhu.
V tej súvislosti pripomínam to, čo už bolo povedané, že najlepší, to je všeobecne uznávané, že najlepší generálny prokurátor v našich dejinách bol, bol JUDr. Hanzel, ktorý nikdy prokurátorom pred..., predtým nebol, bol politik. Všetci to uznávajú, že to bol naj..., najlepší, najslušnejší prokurátor v ťažkých časoch, takže tieto všetky argumentácie sú liché.
A ja myslím, že z defilé tých následných generálnych prokurátorov, či už Trnka, alebo Čižnár, je jasné, že nestačí byť prokurátorom na to, aby niekto bol aj dobrý generálny prokurátor. Dúfam, že sa nechcete, nechce tu niekto zastávať Trnku alebo Čižnára, ktorý, mimochodom, a to v Národnej rade, mimochodom, Čižnára, ktorý štyri roky sa tu neukázal napriek tomu, že má povinnosť tu byť na zavolanie. Štyri roky nepovažoval za potrebné nás poctiť svojou prítomnosťou, aby nám vysvetlil to, čo sa tam deje v jeho úrade. Nie, načo. Sa môže vykašlať na takých truľov, ako sme, ako sú poslanci Národnej rady. Čo on s nami má? (Reakcia z pléna.) Ty nie. Tie, dobre. Nie, nie, zapisuje..., zapisujem si to.
Takže ešte celkom na záver poviem niečo k tým všelijakým nerozumným tézam o tom, že by sa jednalo o politickú funkciu alebo že by to bolo spolitizovanie Generálnej prokuratúry. Ešte raz zdôrazňujem, prokuratúra je politický orgán, tak ako je politickým orgánom Ministerstvo zdravotníctva, Ministerstvo sociálnych vecí, Ministerstvo aj spravodlivosti do veľkej miery, pretože, preto, o tom je politika, pretože doteraz bola Generálna prokuratúra presne taká, aká, akú ju strana SMER chcela mať. To znamená, že sa kradlo, zbíjalo, koľko sa len dalo. A odteraz bude Generálna prokuratúra taká, ako ju chce mať koalícia slušných ľudí. Zločinci sa budú musieť báť a slušní ľudia budú chodiť vystretí po uliciach pretože budú vedieť, že žijú v právnom štáte. To je to, čo vám vadí! Toto vám vadí na tom, na tých zmenách, ktoré chceme vykonať v Generálnej prokura..., na, na prokuratúre. To vám vadí, že chceme za generálneho prokurátora a za špeciálneho prokurátor..., prokurátora niekoho, kto si bude vykonávať svoje povinnosti riadne a slušne, čestne.
Tieto slová, že čestne, ja viem, že vám, že vám z toho, že máte z toho husiu kožu, keď niekto povie tak, že tak, že čestne. To musí byť, bŕŕŕ, strašné. Nie. Zmena tu bude a budete sa, budete sa pozerať. My si dáme na toto pozor.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis